Test 10 nejlepších solárních nabíječek 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších solárních nabíječek

Aktualizováno:
Září 2021

Vydáváte se rádi na túry mimo civilizaci, ale přeci jen s sebou berete potřebnou elektroniku pro případ nouze? Uprostřed lesů nebo hor asi jen těžko naleznete vhodnou zásuvku pro připojení klasické nabíječky. Nezbude vám než plánovat pravidelné návraty do civilizace nebo se poohlédnout po revoluční novince – solární nabíječce.

Zatímco dříve byste potřebovali pro získání několika málo procent celý den nepřetržitého dobíjení, dnes při troše štěstí doplníte celý akumulátor svého telefonu. Zejména v horkých letních měsících poskytuje slunce tolik energie, že s jeho pomocí udržíte v chodu hned několik přístrojů. Stačí zvolit vhodný typ adaptéru a jste za vodou.

Orientace na trhu přeplněném modely různorodých kvalit není jednoduchá. Z toho důvodu jsme se rozhodli připravit následující článek, v němž se dostupným zařízením podíváme detailně na zoubek. Stanovíme kritéria hrající klíčovou roli při nákupu a neochudíme vás ani o klasické cenové okénko, po jehož letmém prostudování budete dobře vědět, kolik peněz si připravit.


Nejlepší solární nabíječky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze CROSSIO SolarPower 21W
CROSSIO SolarPower 21W 100 %
Počet recenzí: 2
1 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Solární nabíječka Allpowers XD- SP18V40W
Solární nabíječka Allpowers XD- SP18V40W 85 %
Počet recenzí: 1
3 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Goal Zero Guide 10 plus
Goal Zero Guide 10 plus 83 %
Počet recenzí: 3
2 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Speed S100
Speed S100 100 %
Počet recenzí: 1
400 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Berger SC-21 21W
Berger SC-21 21W Zatím nehodnoceno 1 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Solární nabíječka Allpowers AP- ES-004-BLA
Solární nabíječka Allpowers AP- ES-004-BLA Zatím nehodnoceno 1 800 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Jackery SolarSaga 100W
Jackery SolarSaga 100W Zatím nehodnoceno 9 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Solární nabíječka Speed S6/8
Solární nabíječka Speed S6/8 Zatím nehodnoceno 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze CROSSIO SolarPower 28W 2.0
CROSSIO SolarPower 28W 2.0 Zatím nehodnoceno 2 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Solární nabíječka Eco-Worthy 120W 20A 12 / 24V
Solární nabíječka Eco-Worthy 120W 20A 12 / 24V Zatím nehodnoceno 6 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat solární nabíječku

Dáváte přednost přímému dobíjení nebo si chcete část energie uspořit na horší časy? Odpovědí na tuto otázku byste měli začít a zvolit si tak konkrétní typ solární nabíječky.

Mezi klíčové parametry dále řadíme výkon, od něhož se odvíjí množství získané energie. K tomu, abyste mohli svou elektroniku k adaptéru připojit, potřebujete náležité výstupy. Zkontrolujte proto ještě během nákupu, zda všechno odpovídá. Jestliže jste se rozhodli pro vestavěnou baterii, ověřte si její kapacitu. Opět by měla záviset na množství energie, které na svých cestách upotřebíte. Dbejte též na volbu odpovídajícího druhu solárního panelu a nezapomínejte ani na hmotnost a rozměry výrobku. Až budete překonávat pětistý kilometr, vzpomenete si na nás.

Závěrečnou kapitolu věnujeme přehledu cen. Provedli jsme analýzu trhu, s jejímiž výsledky vás seznámíme. Podařilo se nám nabízené produkty rozčlenit do tří skupin podle jejich vlastností. Díky tomu budete alespoň rámcově vědět, kolik peněz si vlastně připravit.

Typ

Stalo se již jakýmsi evergreenem, že přehled významných parametrů začínáme popisem různých typů. Každá technologie skýtá hned několik možných variant použití a ani solární nabíječky nejsou žádnou výjimkou. Rozlišujeme dva základní druhy podle způsobu nakládání se získanou energií:

 • Solární nabíječky s integrovaným akumulátorem – podobná powerbankám, umožňuje energii uskladnit a dobíjet i jak ze slunce, tak ze sítě, nabíjí pomaleji, mají menší rozměry
 • Solární nabíječky na přímé nabíjení – pouze solární článek, obrovský výkon nabíjení bez možnosti uložit energii na později, větší rozměry

Plánujete krátký jednodenní výlet do přírody? Jistě oceníte obrovskou rychlost adaptérů s přímým dobíjením. Jestliže však chcete strávit v divočině hned několik dnů a předpověď počasí neslibuje mnoho jasné oblohy, doporučujeme raději zvolit akumulátor. Možnost uložit si energii na později přinese tolik potřebný pocit klidu.

Výkon

Za nejdůležitější praktický parametr považujeme výkon. Udává množství energie, jež je přístroj schopen dodat. Obecně platí, že s čím větším počtem wattů můžete počítat, tím rychleji se dočkáte plné baterie své elektroniky. Při výběru počítejte zejména s faktem, že část získávané energie se ztratí během přenosu, jelikož články musí být kolmo ke slunci, aby záření v dostatečné míře zachycovaly.

Doporučujeme se dobře zamyslet nad tím, jaký druh přístrojů na cesty berete a tomu přizpůsobit nákup. Vždy mějte dostatečnou rezervu a kupujte nabíječku s vyšším výkonem, než potřebujete. Získáte mnohem větší rychlost přenosu energie a budete připraveni na případné výpadky zásobování vzniklé špatnou pozicí článků nebo jejich postupným opotřebováním.

V zásadě rozdělujeme hned několik základních hranic výkonu:

 • do 2 W – doplňkový nebo záložní zdroj drobného množství energie, obvykle ve spojení s akumulátorem
 • 2–4 W – drobná elektronika, staré, tlačítkové typy mobilních telefonů
 • 4–10 W – chytré telefony, MP3 přehrávače, GPS navigace, kamery, fotoaparáty
 • 10–20 W – rozměrnější tablety, netbooky a ultrabooky
 • nad 20 W – notebooky.

Výstupy nabíjení

Zjistili jste uprostřed lesa, že vaše solární nabíječka nepodporuje výstup mobilního telefonu? Patrně jste tomuto kritériu nevěnovali během nákupu adekvátní pozornost. V současné době rozlišujeme základní dvojici dobíjecích výstupů:

 • 5 V – pro drobnou elektroniku jakéhokoliv typu (mobily, přehrávače, kamery, fotoaparáty, GPS navigace)
 • 12 V – pro autobaterie, akumulátory motocyklů, karavanů, lodí, vhodné, pokud není k dispozici jiný zdroj energie.

Přítomnost odpovídajícího výstupu ještě není sama o sobě důvodem k radosti. Kompatibilitu jednotlivých zařízení si vždy raději předem ověřte. Zejména u větších notebooků nebo kamer se běžně užívají mezičlánky v podobě adaptérů.

Kapacita baterie

Jestliže jste si vybrali model s přímým dobíjením, nemusíte této kapitole věnovat žádnou pozornost. Pokud ale dáváte přednost powerbankám s vnitřní baterií, do následujících řádků se s chutí začtěte. Kapacita integrovaných článků se udává v miliampérhodinách (mAh), přičemž standardně se pohybuje někde okolo 5 000 mAh. Pro představu, k plnému dobití mobilního telefonu je zapotřebí 1 000 mAh.

Druh solárního panelu

Chcete-li dobíjet svou elektroniku pomocí slunečního záření, musí být zvolený solární panel schopen toto záření převést na použitelnou energii. Na pultech obchodů se lze v praxi setkat se dvěma základními technologickými řešeními, od nichž se odvíjí jak účinnost, tak životnost zvoleného modelu:

 • Amorfní fotovoltaický článek – zachycuje větší množství světla, nižší účinnost (5–8 %), kratší životnost
 • Krystalický fotovoltaický článek – neabsorbuje rozptýlené záření, vyšší účinnost (12–16 %), delší životnost.

Ačkoliv se na první pohled jeví lépe krystalické panely, nemusí vám vždy sedět. Vzhledem k tomu, že nedovedou přijímat rozptýlené záření, musíte je vystavit přímému svitu. Za sklem nebo v batohu vám zkrátka budou k ničemu. Proto se vyplatí vybírat hlavně podle provozované aktivity.

Hmotnost a rozměry

Vydáváte se pěšky na cestu dlouhou několik desítek kilometrů? Jistě se budete snažit omezit nesenou zátěž na naprosté minimum. Proto si údaje o hmotnosti jednotlivých modelů detailně porovnejte a zvolte ty nejlepší. Nezřídka objevíte v obchodě dva přístroje naprosto shodných vlastností, ale rozdílné gramáže. Potom sáhněte po tom lehčím, během cesty si na nás vzpomenete.

Za zmínku stojí i široká paleta rozměrů. Na tomto místě se sluší upozornit, že účinnost solárního článku rozhodně není úměrná jeho velikosti. Nenechte se zmást proklamacemi některých firem, podle kterých to jinak nejde. Bohužel jen maskují svou neschopnost navrhnout a zkonstruovat dostatečně výkonné zařízení.

Cena

Závěr každého textu věnujeme přehledu cen, abyste získali představu o tom, jak velký finanční obnos si vlastně připravit. Ani u solárních nabíječek neuděláme výjimku a seznámíme vás s výsledky provedené analýzy. Pořízení adekvátního adaptéru vás naštěstí nebude stát příliš mnoho peněz. Přesvědčte se sami pohledem na námi stanovená cenová pásma.

Cena do 1 500 Kč

Za finanční obnos nepřesahující hranici 1 500 korun získáte slabší modely vhodné pro dobíjení menší elektroniky. Ve většině případů se jedná o zařízení určená k přímému dobíjení bez přítomnosti vestavěného akumulátoru. Pokud přeci jen zásobní baterie obsahuje, počítejte s nižší kapacitou okolo pouhých 2 500 mAh. Jako nouzový zásobník energie však poslouží skvěle.

Pokud jde o výkon, pohybujeme se obvykle nad hranicí 10 W, takže si bez větších problémů poradí i s náročnějšími kusy techniky. Některé nabíječky podporují kromě klasických 5 V výstupů i výstupy 12 V, takže je upotřebí například i motoristé.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Střední kategorie již čítá jak přímo nabíjené, tak akumulátorové výrobky. Kapacita vestavěné baterie mnohdy přesahuje i 5 000 mAh, nemusíte se tedy obávat, že by vám energie došla někde uprostřed divočiny. Průměrná hmotnost činí zhruba 500 g, ale v nabídce objevíte i kusy o 300 gramů lehčí, stačí se dobře koukat.

Výkon dosahuje u nabíječek s integrovanou baterií rozpětí 2–10 W, modely k přímému nabíjení jsou zhruba o 10 wattů výkonnější. Díky tomu dodáte potřebnou energii prakticky jakémukoliv druhu techniky.

Cena nad 3 000 Kč

Chystáte náročnou cestu, takže chcete mít k dispozici jen to nejlepší? Připravte si zhruba 3 000 korun a více. Za své peníze dostanete zařízení vybavené integrovanou baterií o výkonu okolo 20 W a přímo dobíjející pomocníky, jež nabídnou ještě o 10 W více. Nemusíte se tak bát ani v případě, kdy potřebujete doplnit baterii svého vozidla.

Nabídka kapesních aparátů je v této skupině již velmi omezená. Jde spíše o robustní modely určené automobilistům, u nichž se na praktičnost příliš nehraje. Pokud ovšem drobnější nabíječku najdete, vězte, že splní bez větších problémů i ty největší nároky.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 71 hlasů