Dáváte přednost přímému dobíjení, nebo si chcete část energie uspořit na horší časy? Odpovědí na tuto otázku byste měli začít a zvolit si tak konkrétní typ solární nabíječky.
Mezi klíčové parametry dále řadíme výkon, od něhož se odvíjí množství získané energie. K tomu, abyste mohli svou elektroniku k adaptéru připojit, potřebujete náležité výstupy. Zkontrolujte proto ještě během nákupu, zda všechno odpovídá. Jestliže jste se rozhodli pro vestavěnou baterii, ověřte si její kapacitu. Opět by měla záviset na množství energie, které na svých cestách upotřebíte. Dbejte též na volbu odpovídajícího druhu solárního panelu a nezapomínejte ani na hmotnost a rozměry výrobku. Až budete překonávat pětistý kilometr, vzpomenete si na nás.
Závěrečnou kapitolu věnujeme přehledu cen. Provedli jsme analýzu trhu, s jejímiž výsledky vás seznámíme. Podařilo se nám nabízené produkty rozčlenit do tří skupin podle jejich vlastností. Díky tomu budete alespoň rámcově vědět, kolik peněz si vlastně připravit.
Jak vybrat solární nabíječku stručně:
- Zvolte vhodný typ. Aktuálně máte k dispozici solární nabíječky buď s integrovaným akumulátorem, anebo na přímé nabíjení. První jsou podobné powerbankám a nabíjejí pomaleji, druhé zaručují obrovský výkon nabíjení, ale bez možnosti uložení energie.
- Zohledněte rovněž výkon. Tento parametr udává množství energie, jež je přístroj schopen dodat. Je totiž velký rozdíl, pokud chcete dobíjet drobnou elektroniku (postačí 2 až 4 W), anebo notebook, případně dokonce autobaterii (nad 20 W).
- Zkontrolujte výstupy nabíjení. Aktuálně existují dva základní dobíjecí výstupy, které zajišťují kompatibilitu s jednotlivými zařízeními. Jedny mají 5 V a hodí se pro drobnou elektroniku jakéhokoliv typu, druhé mají 12 V a jsou vhodné např. pro autobaterie.
Pro nabíjení vám mohou dobře posloužit také powerbanky nebo nabíjecí stanice, které jsme srovnali na samostatných stránkách.
Typ
Stalo se již jakýmsi evergreenem, že přehled významných parametrů začínáme popisem různých typů. Každá technologie skýtá hned několik možných variant použití a ani solární nabíječky nejsou žádnou výjimkou. Rozlišujeme dva základní druhy, a to podle způsobu nakládání se získanou energií:
- Solární nabíječky s integrovaným akumulátorem – podobné powerbankám, umožňují energii uskladnit a dobíjet jak ze slunce, tak ze sítě, nabíjí pomaleji, mají menší rozměry
- Solární nabíječky na přímé nabíjení – pouze solární článek, obrovský výkon nabíjení bez možnosti uložit energii na později, větší rozměry
Plánujete krátký jednodenní výlet do přírody? Jistě oceníte obrovskou rychlost adaptérů s přímým dobíjením. Jestliže však chcete strávit v divočině hned několik dnů a předpověď počasí neslibuje mnoho jasné oblohy, doporučujeme raději zvolit akumulátor. Možnost uložit si energii na později přinese tolik potřebný pocit klidu.
Výkon
Za nejdůležitější praktický parametr považujeme výkon. Udává množství energie, jež je přístroj schopen dodat. Obecně platí, že s čím větším počtem wattů můžete počítat, tím rychleji se dočkáte plné baterie své elektroniky. Při výběru počítejte zejména s faktem, že část získávané energie se ztratí během přenosu, jelikož články musí být kolmo ke slunci, aby záření v dostatečné míře zachycovaly.
Doporučujeme se dobře zamyslet nad tím, jaký druh přístrojů na cesty berete a tomu přizpůsobit nákup. Vždy mějte dostatečnou rezervu a kupujte nabíječku s vyšším výkonem, než potřebujete. Získáte mnohem větší rychlost přenosu energie a budete připraveni na případné výpadky zásobování vzniklé špatnou pozicí článků nebo jejich postupným opotřebováním.
V zásadě rozdělujeme hned několik základních hranic výkonu:
Výkon | Druh přístrojů |
do 2 W | doplňkový nebo záložní zdroj drobného množství energie, obvykle ve spojení s akumulátorem |
2 až 4 W | drobná elektronika, staré, tlačítkové typy mobilních telefonů |
4 až 10 W | chytré telefony, MP3 přehrávače, GPS navigace, kamery, fotoaparáty |
10 až 20 W | rozměrnější tablety, netbooky a ultrabooky |
nad 20 W | notebooky |
Výstupy nabíjení
Zjistili jste uprostřed lesa, že vaše solární nabíječka nepodporuje výstup mobilního telefonu? Patrně jste tomuto kritériu nevěnovali během nákupu adekvátní pozornost. V současné době rozlišujeme základní dvojici dobíjecích výstupů:
- 5 V – pro drobnou elektroniku jakéhokoliv typu (mobily, přehrávače, kamery, fotoaparáty, GPS navigace)
- 12 V – pro autobaterie, akumulátory motocyklů, karavanů, lodí, vhodné, pokud není k dispozici jiný zdroj energie.
Přítomnost odpovídajícího výstupu ještě není sama o sobě důvodem k radosti. Kompatibilitu jednotlivých zařízení si vždy raději předem ověřte. Zejména u větších notebooků nebo kamer se běžně užívají mezičlánky v podobě adaptérů.
Kapacita baterie
Jestliže jste si vybrali model s přímým dobíjením, nemusíte této kapitole věnovat žádnou pozornost. Pokud ale dáváte přednost powerbankám s vnitřní baterií, do následujících řádků se s chutí začtěte. Kapacita integrovaných článků se udává v miliampérhodinách (mAh), přičemž standardně se pohybuje někde okolo 5 000 mAh. Pro představu, k plnému dobití mobilního telefonu je zapotřebí 1 000 mAh.
Druh solárního panelu
Chcete-li dobíjet svou elektroniku pomocí slunečního záření, musí být zvolený solární panel schopen toto záření převést na použitelnou energii. Na pultech obchodů se lze v praxi setkat se dvěma základními technologickými řešeními, od nichž se odvíjí jak účinnost, tak životnost zvoleného modelu:
- Amorfní fotovoltaický článek – zachycuje větší množství světla, nižší účinnost (5–8 %), kratší životnost
- Krystalický fotovoltaický článek – neabsorbuje rozptýlené záření, vyšší účinnost (12–16 %), delší životnost.
Ačkoliv se na první pohled jeví lépe krystalické panely, nemusí vám vždy sedět. Vzhledem k tomu, že nedovedou přijímat rozptýlené záření, musíte je vystavit přímému svitu. Za sklem nebo v batohu vám zkrátka budou k ničemu. Proto se vyplatí vybírat hlavně podle provozované aktivity.
Hmotnost a rozměry
Vydáváte se pěšky na cestu dlouhou několik desítek kilometrů? Jistě se budete snažit omezit nesenou zátěž na naprosté minimum. Proto si údaje o hmotnosti jednotlivých modelů detailně porovnejte a zvolte ty nejlepší. Nezřídka objevíte v obchodě dva přístroje naprosto shodných vlastností, ale rozdílné gramáže. Potom sáhněte po tom lehčím, během cesty si na nás vzpomenete.
Za zmínku stojí i široká paleta rozměrů. Na tomto místě se sluší upozornit, že účinnost solárního článku rozhodně není úměrná jeho velikosti. Nenechte se zmást proklamacemi některých firem, podle kterých to jinak nejde. Bohužel jen maskují svou neschopnost navrhnout a zkonstruovat dostatečně výkonné zařízení.
Oblíbené značky
Solární panely si je možné pořídit v mnoha desítkách variant od různých výrobců. Některé značky ovšem vynikají, takže se můžete při výběru soustředit právě na jejich produkty.
- Goal Zero – výrobky této americké značky soustředící se na obnovitelné zdroje energie jsou výkonné, jednoduché na používání a lehce přenosné.
- Crossio – česká značka přenosných zdrojů energie, která existuje teprve od roku 2020, přesto jsou její napájecí stanice, solární nabíječky a batohy velmi oblíbené.
- Speed – výrobce levných solárních nabíječek, které vesměs stojí pod tisícovku. Jednotlivá zařízení jsou méně výkonná, přesto je lze označit za kvalitní.
- Allpowers – čínská společnost existující od roku 2010, jež se zaměřuje na přenosné produkty související se solární energií. Její nabíječky dobře snoubí poměr kvalita/cena.
- Jackery – americká společnost vyvíjející produkty pro cestovatele. Její solární nabíječky zaujmou vysoce nadprůměrným výkonem, zároveň jsou ale poněkud těžké a drahé.
Goal Zero
Goal Zero je americká společnost, kterou založil podnikatel Robert Workman. Ten si při práci v Republice Kongo uvědomil potřebu přenosné energie a světla. Od roku 2009 je společnost lídrem v inovaci a designu produktů obnovitelných zdrojů energie. Patří mezi ně i solární nabíječky, které jsou výkonné, jednoduché na použití a lehce přenositelné (obecně mají nižší hmotnost). Při jejich nákupu ovšem narazíte spíše na středně drahé a dražší produkty.
Crossio
Crossio je česká značka přenosných produktů, které mohou být zdrojem energie na cestách. Ačkoli byla založena teprve v roce 2020, její napájecí stanice či solární batohy jsou dnes velmi oblíbené (nejen) mezi cestovateli. Do nabízeného sortimentu patří i solární panely, kterých není mnoho, na druhou stranu se zřejmě jedná o nejoblíbenější produkty na českém trhu. Jsou totiž výkonné, ale přesto se ani zdaleka nejedná o nejdražší zařízení.
Speed
Speed je značka výrobce solárních panelů, které lze obecně označit za levné. Naprostou většinu produktů totiž seženete za cenu pod tisícovku. Vesměs mají podobu jednoho fotovoltaického článku. Vzhledem k pořizovací ceně se pochopitelně nejedná o nejvýkonnější zařízení tohoto typu na trhu, přičemž horší může být i kvalita provedení. Přesto jde o oblíbené solární nabíječky, které umožňují spolehlivě nabíjet rozmanitou elektroniku.
Allpowers
Allpowers je čínská společnost, která byla založena v roce 2010. Od svého počátku se přitom soustředí na výzkum, vývoj a výrobu přenosných produktů, jež nějak souvisejí se solární energií. Mezi tyto výrobky tedy patří i solární nabíječky, které si lze pořídit v několika variantách. Vesměs se ovšem jedná o kvalitní zařízení s dostatečným výkonem, jež navíc obecně seženete za přijatelnou částku. Velmi dobře tedy snoubí poměr kvalita/cena.
Jackery
Jackery je značka, jež vznikla v roce 2012 v americkém Sillicon Valley. Pozornost přitom věnuje produktům pro cestovatele, zaměřuje se tudíž na powerbanky, bateriové přenosné stanice nebo solární nabíječky. Právě ty patří k nejvýkonnějším na trhu, neboť si lze pořídit zařízení s výkonem 80, 100 či 200 W, což je vysoký nadprůměr. Na druhou stranu jsou těžší, takže se příliš nehodí pro delší pěší túry v přírodě. Navíc je nutné počítat i s vyšší cenou.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
GoalZero | Americká společnost patřící mezi lídry v oblasti obnovitelných zdrojů energie | Spíše střední a dražší | Výkonné solární nabíječky, jež jsou jednoduché na používání a lehce přenosné | Jedincům, kteří dávají přednost vysoké kvalitě nehledě na pořizovací cenu |
Crossio | Česká značka přenosných zdrojů energie, jež existuje od roku 2020 | Spíše střední | Solární nabíječky, které snoubí vysokou kvalitu a zajímavou cenu | Jedincům, jež shánějí výkonnou solární nabíječku za příznivou cenu |
Speed | Výrobce levných solárních panelů | Nižší | Solární nabíječky s nižší výkonností, přesto se jedná o oblíbené produkty | Jedincům, kteří chtějí při nákupu především ušetřit, přesto mají určité nároky na kvalitu |
Allpowers | Čínská společnost, jež se zaměřuje na přenosné produkty související se solární energií | Spíše střední | Solární nabíječka ve velmi dobrém poměru kvalita/cena | Jedincům, kteří hledají solární nabíječky, jež snoubí dobrou kvalitu i cenu |
Jackery | Americká společnost, jež vyvíjí produkty pro cestovatele | Vyšší | Solární nabíječky s vysoce nadprůměrným výkonem | Jedincům, jež hledají opravdu výkonná zařízení a nevadí jim vyšší cena a hmotnost |
Cena
Závěr každého textu věnujeme přehledu cen, abyste získali představu o tom, jak velký finanční obnos si vlastně připravit. Ani u solárních nabíječek neuděláme výjimku a seznámíme vás s výsledky provedené analýzy. Pořízení adekvátního adaptéru vás naštěstí nebude stát příliš mnoho peněz. Přesvědčte se sami pohledem na námi stanovená cenová pásma.
Cena do 1 500 Kč
Za finanční obnos nepřesahující hranici 1 500 korun získáte slabší modely vhodné pro dobíjení menší elektroniky. Ve většině případů se jedná o zařízení určená k přímému dobíjení bez přítomnosti vestavěného akumulátoru. Pokud přeci jen zásobní baterie obsahuje, počítejte s nižší kapacitou okolo pouhých 2 500 mAh. Jako nouzový zásobník energie však poslouží skvěle.
Pokud jde o výkon, pohybujeme se obvykle nad hranicí 10 W, takže si bez větších problémů poradí i s náročnějšími kusy techniky. Některé nabíječky podporují kromě klasických 5 V výstupů i výstupy 12 V, takže je upotřebí například i motoristé.
Cena od 1 500 do 3 000 Kč
Střední kategorie již čítá jak přímo nabíjené, tak akumulátorové výrobky. Kapacita vestavěné baterie mnohdy přesahuje i 5 000 mAh, nemusíte se tedy obávat, že by vám energie došla někde uprostřed divočiny. Průměrná hmotnost činí zhruba 500 g, ale v nabídce objevíte i kusy o 300 gramů lehčí, stačí dobře hledat.
Výkon dosahuje u nabíječek s integrovanou baterií rozpětí 2 až 10 W, modely k přímému nabíjení jsou zhruba o 10 wattů výkonnější. Díky tomu dodáte potřebnou energii prakticky jakémukoliv druhu techniky.
Cena nad 3 000 Kč
Chystáte náročnou cestu, takže chcete mít k dispozici jen to nejlepší? Připravte si zhruba 3 000 korun a více. Za své peníze dostanete zařízení vybavené integrovanou baterií o výkonu okolo 20 W a přímo dobíjející pomocníky, jež nabídnou ještě o 10 W více. Nemusíte se tak bát ani v případě, kdy potřebujete doplnit baterii svého vozidla.
Nabídka kapesních aparátů je v této skupině již velmi omezená. Jde spíše o robustní modely určené automobilistům, u nichž se na praktičnost příliš nehraje. Pokud ovšem drobnější nabíječku najdete, vězte, že splní bez větších problémů i ty největší nároky.
Dobrý den, občas bychom při výletech do přírody potřebovali účinný zdroj energie. Uvažujeme proto i o solární nabíječce, protože vyrážíme hlavně v létě, když je slunečné počasí. Na druhou stranu bych nechtěl, aby takové zařízení zabíralo mnoho místa.