Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších benzínových generátorů

Aktualizováno:
Květen 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání elektrocentrál

Elektrocentrála je mobilním typem zařízení, které je schopno po použití vybraného paliva tvořit elektrickou energii. Tu můžete následně využívat pro svícení nebo provoz nejrůznějších elektrospotřebičů. Ať už jde o jednofázové nebo třífázové výrobky.

Moderní elektrocentrály vám mohou posloužit jako záložní zdroje energie, ale také jako ty primární. K tomu nejčastěji dochází na chatách a chalupách, koncertech a v karavanech, kde představují v podstatě jediný prvek vyrábějící potřebnou elektřinu.

Elektrocentrála je poměrně důmyslným přístrojem. Při jejím nákupu byste si měli pohlídat hned několik zásadních technických parametrů, se kterými vás seznámíme v tomto článku. Půjde o obsáhlé rady a tipy, kde vás krok po kroku navedeme k výběru ideálního produktu podle vašich představ.


Nejlepší benzínové generátory / elektrocentrály dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Jmenovitý výkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Scheppach SG 2000
Scheppach SG 2000 2 000 14 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht GG 2500
Hecht GG 2500 2200 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach SG 3100
Scheppach SG 3100 2 500 7 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Honda EU 10i
Honda EU 10i 1000 31 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fieldmann FZI 4020-Bi
Fieldmann FZI 4020-Bi 2000 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht GG 950 DC
Hecht GG 950 DC 650 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht GG 1300
Hecht GG 1300 900 4 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Heron 8896140
Heron 8896140 3 500 14 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Heron EGM 55 AVR 1
Heron EGM 55 AVR 1 5 500 23 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Heron 8896221
Heron 8896221 2 800 27 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrocentrálu

Elektrocentrály najdete někdy také pod označením benzínové generátory. Ty ale používají pouze benzínové palivo. Pojem elektrocentrála lze používat pro všechny generátory s různým zdrojem paliva. Pro zjednodušení tedy v tomto článku všude používáme pouze pojem elektrocentrála. Jejich výběr ve velké míře ovlivní především spotřebiče, které budete primárně napájet. Zamyslet se musíte také nad tím, jaký druh paliva pro vás bude z pohledu využití nejpřínosnější.

Velkou roli hraje to, zda potřebujete jednofázovou nebo třífázovou zásuvku. Dle počtu připojených spotřebičů pak stanovíte výkon elektrocentrály. S ním bude samozřejmě do jisté míry souviset i celková spotřeba.

Nákup tohoto produktu by měl souviset s možností regulace výstupního napájení. V průběhu článku se dozvíte něco o ochraně elektrocentrály, její údržbě a v neposlední řadě také o pořizovacích nákladech vybraných modelů.

Jednofázová vs. třífázová

Při výběru nové elektrocentrály byste neměli zapomínat ani na to, jakou výstupní zásuvku budete potřebovat. Stejně jako je tomu u běžných nemovitostí, také u elektrocentrál máte k dispozici dva typy zásuvek:

 • Jednofázová – označovány jako elektrocentrály na 230 V
 • Třífázová – označovány jako elektrocentrály na 400 V

Jednofázová

Jednofázové elektrospotřebiče jsou povětšinou všechny kolem nás. Poznáte je podle kabelu, na kterém jsou dva kolíky a jeden otvor pro uzemnění. Jednofázová elektrocentrála vám vystačí při běžném nenáročném použití. Bez sebemenšího problému připojíte stavební nářadí, ale i lampy, počítač a podobné spotřebiče.

Třífázová

Třífázové elektrocentrály si pořizujte v okamžiku, kdy k nim budete chtít připojit zařízení mající přívodní kabel se čtyřmi nebo pěti kolíky. Pak jde o třífázový elektrospotřebič, který je trochu náročnější na výkon. Tomu samozřejmě odpovídají i technické parametry elektrocentrál. Ty jsou logicky mnohem dražší, na druhou stranu najdou širší uplatnění ve stavebnictví a v průmyslu.

Elektrocentrála podle spotřebiče

Na počátku všeho pojďme k nákupu elektrocentrály přistupovat z trochu obecnějšího úhlu pohledu. Nad pořízením tohoto výrobku se zamyslete z hlediska plánovaného napájení pro vybrané spotřebiče. V tomto směru narazíte na trojí dělení:

 • Spotřebiče odporového typu
 • Spotřebiče indukčního typu
 • Spotřebiče kapacitního typu

Spotřebiče odporového typu

Jde o nejběžnější typy elektrospotřebičů, které nejsou nikterak náročné na výkon. Obvykle se jedná o varné konvice, žárovky, topení a jim podobné produkty. S přihlédnutím k charakteru takových spotřebičů nejsou kladeny zvýšené nároky na vybrané elektrocentrály. To znamená, že pokud celkový součet výkonu spotřebičů bude například 5 kW, můžete si s klidným svědomím pořídit elektrocentrálu s výkonem alespoň 5 kVA.

Spotřebič indukčního typu

Jak už prozrazuje název těchto elektrospotřebičů, jedná se především o produkty způsobující indukci, takže při jejich provozu dochází k jistým ztrátám. Pak je třeba myslet na to, aby elektrocentrála měla alespoň o 20 – 30 % větší výkon něž daný spotřebič. Typickým příkladem je například ruční nářadí, elektrická čerpadla apod.

Spotřebiče kapacitního typu

Z pohledu nároků na výkon elektrocentrály jde o nejnáročnější elektrospotřebiče. Jedná se například o zářivky, fotoblesky, výbojky a jim podobné. Při zapojování takových produktů byste měli myslet na to, že výkon centrály musí být alespoň 1,5krát větší.

Výkon

Tato kapitola ve své podstatě plynule navazuje na tu první, ve kterém jsme se zaměřovali na elektrospotřebiče připojující k elektrocentrále. V závislosti na jejich typu pak zvolíte odpovídající výkon. U elektrocentrál budete kalkulovat s jednotkou voltampér, která se skrývá za zkratkou VA. U třífázových elektrocentrál vám může při celkovém výpočtu výkonu pomoci praktický vzoreček.

 • 1 kVA = 0,8 kW

V závislosti na indukčních a kapacitních typech spotřebičů volte odpovídající zvýšený výkon, jak jsme prezentovali v úvodu. V případě provozního výkonu byste neměli opomíjet ani na tvrdé starty elektrospotřebičů. Mezi ně patří výrobky odebírající mnohem více proudu při startu. Typickým příkladem je čerpadlo, kompresor, ale i lednice. U nich by měl být výkon elektrocentrály až pětinásobně vyšší, někdy dokonce i více.

Konstrukce elektrocentrály

Než přistoupíme k podrobnějším technickým parametrům elektrocentrál, je zapotřebí zmínit ještě jedno typové rozdělení, které vychází nejenom z vlastností daného výrobku, ale i z jeho celkového vzhledu:

 • Rámové elektrocentrály
 • Invertorové elektrocentrály

Rámové elektrocentrály

V jejich případě vás potěší určitě nižší cena a efektivní napájení nejrůznějších motorových strojů. Benzínový motor zasazený do ocelového rámu je spojen s vyšší hlučností a počítat musíte s tím, že s elektrocentrálami nebudete moci napájet televizi a podobné spotřebiče. Dokonale se hodí pro osvětlení a k napájení zahradní technicky či nářadí.

Invertorové elektrocentrály

Opakem toho jsou invertorové neboli digitální elektrocentrály mající mnohem kompaktnější vzhled. Ve většině případů připomínají skladný kufřík s uchem. A právě jejich primárním účelem je napájení jemnější elektroniky. S tím souvisí vyšší výstupní elektrická energie a menší spotřeba paliva. Vedle malé hlučnosti se však připravte na vyšší investici.

Druh paliva

Jedním z podstatných elementů při výběru elektrocentrály bude druh použitého paliva. To se vlastně stará o samotný chod elektrocentrály. Vybírat si můžete ze čtyř odlišných typů:

 • Benzínová elektrocentrála
 • Dieselová elektrocentrála
 • Plynová elektrocentrála
 • Olejová elektrocentrála

Benzínová elektrocentrála

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější typ elektrocentrály. Hlavním zdrojem pohonu je benzín, obvykle Natural 95. Ve prospěch tohoto zařízení hovoří hlavně kompaktnost, menší rozměry a nižší hmotnost. Na druhou stranu se připravte na to, že benzínová elektrocentrála je vhodná spíše pro kratší a méně náročné provozy. Velice často jsou vybaveny pouze jednofázovou zásuvkou. Bez sebemenšího problému je využijete na zahradě, ale také jako záložní zdroje pro lednice, domácí vodárny a jim podobné spotřebiče.

Dieselové elektrocentrály

Hlavní pohonnou kapalinou dieselové elektrocentrály je nafta. Tento typ výrobku vypadá na první pohled robustněji než benzínová varianta. S většími rozměry samozřejmě počítejte i s narůstající hmotností. Na druhou stranu dieselové elektrocentrály jsou spojeny s velkými výkony, takže dokáží utáhnout hned několik spotřebičů najednou. A nemusí jít pouze o ty jednofázové, ale i ty třífázové. Tento typ elektrocentrály je dražší z pohledu investice.

Plynová elektrocentrála

Pokud jde o výkonovou stránku plynové elektrocentrály, lze ji přirovnat spíše k benzínovému modelu. Hlavní rozdíl je pouze v tom, že jako zdroj paliva je využíván plyn neboli LPG. Ve prospěch plynové varianty hovoří určitě široká upotřebitelnost, a to nejenom v domácnosti, ale také ve stavebnictví a kdekoliv jinde. Plynová elektrocentrála se oproti té benzínové pyšní ekologičtějším a ekonomičtějším provozem.

Olejová elektrocentrála

S olejovými elektrocentrálami se v domácím prostředí setkáte pouze výjimečně. Mnohem širší užití mají hlavně v průmyslovém odvětví. Jak už prozrazuje název, hlavní pohonnou směsí je speciální olej. Jejich výskyt není tak častý.

Spotřeba

S výkonem elektrocentrály souvisí také spotřeba paliva. Ta se počítá za jednu motohodinu, takže výsledkem jsou litry za daný časový úsek. Spotřeba těchto zdrojů elektrické energie se samozřejmě liší v závislosti na tom, jak výkonné zařízení si pořídíte a kolik energie z něj čerpáte. Obecně však lze stanovit alespoň přibližné hodnoty spotřeby, na základě kterých si uděláte reálnou představu o provozních nákladech elektrocentrál:

 • Spotřeba cca 0,5 litru paliva za motohodinu u elektrocentrál s výkonem cca 0,6 – 1 kVA
 • Spotřeba cca 1 – 2 litry paliva za motohodinu u elektrocentrál s výkonem cca 2 – 4 kVA
 • Spotřeba cca 2 – 2,5 litru paliva za motohodinu u elektrocentrál s výkonem cca 5 – 6 kVA

Regulace výstupního napětí

Regulace výstupního napětí je jedním z dalších důležitých parametrů, který vám nabízí hned několik typů regulací souvisejících s odlišnými vlastnostmi:

 • Kapacitní regulace
 • Regulace napětí AVR
 • Kompaudní regulace

Kapacitní regulace

Kapacitní regulace napětí je součástí většiny elektrocentrál. Její výhodou je, že snese vyšší počáteční přetížení motoru při zapojení běžných elektrospotřebičů. Pakliže elektrocentrálu potřebujete například pro svícení, bude vám tento typ regulace za pomoci kondenzátorů bohatě stačit.

Regulace napětí AVR

Při zapojení spotřebičů s kolísavým napětím se vyplatí investovat do elektrocentrály s regulací napětí AVR (regulace pomocí tranzistorů). Ta má totiž určitou toleranci, v rámci které se kolísavé napětí vyrovnává. Taková vlastnost se vám může hodit například při připojení měřicích přístrojů, televize nebo počítače.

Kompaudní regulace

Tento typ regulace je vhodný u asynchronních motorů vyžadujících vyšší zatížení při spouštění a rozběhnutí. Stává se to především u elektrospotřebičů. Ty si vezmou klidně i čtyřnásobek výkonu elektrocentrály. Jmenovat lze třeba řezačku na dlažbu, cirkulárku na dřevo nebo kompresor. Elektrocentrály jsou vybaveny kompaudním trafem.

Ochrana elektrocentrály

Přihlížet byste měli určitě i k tomu, kde budete elektrocentrálu využívat, respektive v jakém prostředí. Je to z toho důvodu, abyste zabránili jejímu poškození a prodloužili její celkovou životnost. Poměrně vypovídajícím parametrem je krytí IP. Při pohledu do produktových nabídek mnohých výrobců se nejčastěji setkáte se dvěma hodnotami:

 • IP23
 • IP54

Krytí IP23

Zvolíte-li si produkt s krytím IP23, buďte si jisti, že jej chráníte proti padající vodě pod úhlem 60°. Zároveň zařízení poskytujete dostatečnou ochranu proti vniknutí nežádoucích předmětů o průměru nad 12,5 milimetrů.

Krytí IP54

Elektrocentrály vybavené tímto typem krytí nabízí samozřejmě vyšší ochranu. Například v tomto případě se nemusíte bát padající vody z žádného úhlu. Konstrukce přístroje je dokonale těsná.

Funkce

Vzhledem k tomu, že na trhu existuje bezpočet nejrůznějších elektrocentrál, máte možnost vybírat konkrétní modely také na základě jejich funkčního vybavení. Jde o doplňky, které mnohdy souvisí s pohodlnějším využíváním elektrocentrály.

 • Dobíječ startovních baterií – Ten obvykle zajišťuje jejich pravidelné, a hlavně automatické nabíjení.
 • Systém bránicí poškození – Řídicí systém, který se postará o to, že při překročení výkonu elektrocentrály nedojde k jejímu poškození.
 • Displej – Řadu moderních elektrocentrál můžete snadno ovládat i s pomocí přehledného několikařádkového displeje.
 • Dálkové ovládání – Umožňuje dálkové ovládání startu i chodu elektrocentrály.
 • GSM modul – Elektrocentrály vybavené tímto doplňkem vás budou informovat o stavu záložního zdroje, a to za pomoci SMS zpráv.
 • Podvozek – Slouží ke snazšímu přesouvání elektrocentrály. Podvozek je vybaven kolečky.

Údržba

Ať už se vaším cílem stane jakákoliv elektrocentrála, nikdy nezapomínejte na to, že tento typ zařízení je spojen také s pravidelnou údržbou a péčí. Ta se úměrně promítá hlavně do celkové spolehlivosti a životnosti přístroje. Mnohými výrobci je životnost elektrocentrál udávána v řádech minimálně 5 000 motohodin. Ty si obvykle můžete kontrolovat na příslušných ukazatelích.

Abyste byli se zakoupenou elektrocentrálou dostatečně spokojeni, snažte se dodržovat alespoň pár níže uvedených zásad.

 • S pravidelností čistěte vzduchový filtr elektrocentrály, který se zanáší podle toho, v jakém prostředí se zařízení nachází.
 • Některé modely elektrocentrál vyžadují pravidelné provozní přestávky. Ty je vhodné dodržovat.
 • V případě servisních zásahů uvádí každý výrobce trochu jiný počet motohodin. Po jejich uplynutí by měl přijít důkladnější servis v odpovídající rozsahu. K tomu můžete využít značkových servisů.
 • Myslete na to, že elektrocentrála vyžaduje ke svému bezproblémovému provozu také dostatek vzduchu, aby docházelo k jejímu patřičnému chlazení. Zároveň je vzduch využíván při sání motoru.

Cena

Elektrocentrály jsou z pohledu pořizovacích nákladů rozmanitými typy zařízení. Narazit můžete na modely za 2 000 Kč, ale také ty s cenou až 1 000 000 Kč. Ať už je vám dle osobních potřeb vlastní jakákoliv cenová kategorie, určitě byste měli vybírat z prověřených značek. Jejich výrobky jsou totiž spojeny s jistou kvalitou zpracování, odpovídajícími parametry, bezúdržbovým provozem, snadným ovládáním, a hlavně možností patřičného zatížení. Mezi precizní výrobce patří Honda, Heron, Scheppach, Zipper, Fieldman, Kipor, Atlas Corpo, Medved, Dagatech, Europower, Hitachi a mnohé další.

Cena do 10 000 Kč

Ty nejlevnější elektrocentrály se dají pořídit kolem 2 000 Kč, ale nemůžete od nich čekat žádný převratný výkon. V tomto cenovém rozpětí jde přece jenom o méně výkonné stroje s hodnotami 750 W až 1 200 W. Vzduchem chlazené modely s menší hmotností dokáží uspokojit každého nenáročného zákazníka s požadavkem na občasné využívání elektrocentrály. Chodí se tedy třeba na dovolenou do kempu.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Za příplatek se vám dostane širšího výběru jednofázových i třífázových zařízení. Značkové elektrocentrály budou spojeny s mnohem větším výkonem od 2 300 W do 4 900 W. Tomu samozřejmě bude odpovídat i spotřeba a hmotnost zařízení kolem 50 – 70 kilogramů.

Cena od 30 000 Kč do 50 000 Kč

Pokud prahnete po větším výkonu nad 5 000 W a řadě přidružených funkcích, připlaťte si. Do hledáčku se vám dostanou větší elektrocentrály s obsahem válců kolem 439 ccm, větším objemem nádrže a bohatým příslušenstvím. Obvykle jde o robustní rámové elektrocentrály, které jsou schopny utáhnout spoustu spotřebičů a své pevné místo si najdou také v průmyslu a ve stavebnictví.

Cena nad 50 000 Kč

Při ceně nad 50 000 Kč se začnou domácí elektrocentrály prolínat s těmi ryze profesionálními. Ty samozřejmě přináší výkony nad 7 000 W, mají praktický podvozek a jsou velice dobře odhlučněné. To vše se promítá do jejich celkové velikosti, robustnosti a hmotnosti nad 200 kilogramů.