IPL znamená intenzivní pulzní světlo, anglicky Intense Pulsed Light. Epilace pomocí IPL epilátoru, nazývána též fotoepilace, probíhá na bázi širokospektrálních světelných výbojů. Ty se na kůži přemění v teplo, chloupky zahřejí, a tím je rozruší i s kořínkem, aniž by při tom poškodily okolní tkáně.
Epilace pomocí IPL chloupky redukuje, po tom, co je rozruší, nemůže ze stejného místa vyrůst nový. Aby si ale chloupek nenašel cestu o kousek vedle, je nutné epilaci pravidelně opakovat, aby byla redukována všechna místa růstu. Doporučuje se proces provést minimálně čtyřikrát, a to v rozestupu alespoň dvou týdnů, v případě nutnosti jej po několika měsících opakovat.
Plusem tohoto druhu epilace by měla být jeho bezbolestnost. Některé uživatelky uvedly, že při epilaci cítily lehká štípnutí, především v oblasti bikin či podpaží, kde je kůže tenčí. Při takové situaci pomůže snížit intenzitu záblesků. Pokud jste se rozhodli pro tuto metodu odstraňování chloupků, která se těší stále větší oblibě, v tomto článku vám poradíme, jak vybrat ten nejvhodnější IPL epilátor.
Jak vybrat IPL epilátor stručně:
- Ujistěte se, že je pro vás IPL epilace vhodná – Nemáte příliš tmavou kůži, kterou by mohlo pulzní světlo poškodit, nebo naopak světlé či zrzavé chloupky, na kterých by IPL metoda nefungovala. Optimální je světlá kůže s tmavými chloupky.
- Vyberte počet záblesků – A to dle toho, jaké partie budete epilovat a jak dlouho přístroj hodláte používat. Na celé tělo je potřeba celkově více záblesků než například pouze na obličej.
- Zvolte intenzitu záblesků, případně počet světelných stupňů – V závislosti na tloušťce kůže ve zvolených partiích zvolte IPL epilátor s více světelnými stupni. Na obličeji, v podpaží nebo tříslech je potřeba menší intenzity světla.
- Přístroj vybírejte i podle nástavců – Dle vámi preferovaných částí, které chcete epilovat, vyberte nástavce s jinou aplikační plochou a zakřivením. Čtyřcentimetrová se hodí na nohy, na třísla a obličej lépe poslouží i dvoucentimetrová. Zahnuté nástavce lépe přilnou.
- Rozhodněte o typu napájení – Podle místa, kde budete epilaci provádět, vyberte přístroj na dobíjecí akumulátor, nebo se stálým připojením k síti.
- S volbou mohou pomoci doplňkové funkce – IPL epilátory mohou nabízet například inteligentní snímač pleti nebo automatické vypnutí, pro bezpečnost pokožky se hodí zabudovaný UV filtr.
Typy epilátorů
Na začátek by bylo vhodné připomenout si terminologii, která nebývá vždy užívaná správně. Epilátor není to stejné jako depilátor. Depilátor chloupky pouze zkracuje, jako příklad skvěle poslouží obyčejná žiletka. Elektrické depilátory jsou poté vlastně spíše zastřihovače chloupků, více o nich pojednává samostatný článek.
Epilátory představují z dlouhodobějšího hlediska účinnější variantu, hladká pokožka vám totiž vydrží mnohem déle. Chloupky totiž vytrhávají či jinak ničí i s kořínkem. Tyto přístroje můžeme rozdělit do tří kategorií:
- Klasické epilátory – Jedná se o běžné strojky na vytrhávání chloupků, často jsou opatřeny masážní hlavou a dalšími nástavci.
- Epilátory na obličej – Zmenšená varianta klasických epilátorů, které jsou díky jejich tvaru přizpůsobeny konturám obličeje.
- IPL epilátory – Fungují na principu pulzního světla, které chloupky rozruší. Aplikace je bezbolestná a po několika opakováních budete mít pokožku již navždy hladkou.
Klasické epilátory
Úkolem klasických epilátorů je chloupky vytrhávat, což zajistí dlouhodobě hladkou kůži. Často máte na výběr z více rychlostních stupňů. Pro někoho však může být použití bolestivé, řada z nich tak kromě epilační hlavice nabízí například i masážní nástavce pro prokrvení pokožky. Vytvořili jsme pro ně zvláštní stránku.
Epilátory na obličej
Odnoží klasických epilátorů jsou potom epilátory na obličej. Jejich fungování je stejné, disponují však výrazně menší hlavicí, aby byla epilace pohodlná i na menších tělesných plochách. Zbaví vás chloupků nad horním rtem, na bradě či na kotletách a většina z nich nabízí také čisticí kartáček na obličej. Více o nich najdete zde.
IPL epilátory
IPL epilátory fungují na jiném principu než dvě předchozí kategorie a právě tyto přístroje vám v tomto článku pomůžeme vybrat. Chloupků vás zbaví pomocí světelných záblesků, které se přemění na teplo a chloupek zničí i s kořínkem, aniž by poškodily okolní tkáně.
Chloupky musíte nejprve oholit žiletkou a poté na hladkou pokožku použít IPL epilátor. Ten zničí kořínky chloupků, tedy místa jejich růstu. Proces musíte zopakovat několikrát s odstupem pár týdnů (dle pokynů výrobce přístroje), abyste eliminovali všechna místa na vybraných partiích, odkud chloupky rostou. Po několika opakováních na vás čeká hladká pokožka již navždy.
Pro koho je IPL epilace vhodná?
Metoda odstraňování chloupků pomocí pulzního světla bohužel není vhodná pro každého. Záleží přitom na odstínu pleti i chloupků. V následující tabulce je vyobrazeno, pro jakou barvu kůže se IPL epilace hodí, či ne.
Barva pokožky | Vhodnost použití |
Velmi světlá | Ano |
Světlá | Ano |
Snědá | Ano |
Tmavá | Ne |
Tmavá kůže obsahuje příliš mnoho melaninu, na který pulzní světlo reaguje. Mohlo by proto tmavou kůži popálit. Záleží také na barvě chloupků, zda je pro vás IPL epilace vhodná a jak bude účinná. I to jsme shrnuli v tabulce.
Barva chloupků | Vhodnost použití |
Světlé blond | Ne |
Tmavší blond | Ano |
Světle hnědé | Ano |
Tmavě hnědé | Ano |
Černé | Ano |
Zrzavé | Ne |
Šedé | Ne |
Příliš světlé, šedé či zrzavé chloupky nemají dostatek melaninu, aby je pulzní světlo dokázalo rozrušit. Epilace tak v jejich případě nemusí fungovat. Obecně při IPL epilaci nejvíc záleží na barevném kontrastu mezi kůží a chloupky. Máte-li světlejší kůži a tmavé chloupky, je to pro IPL epilátor to pravé a epilace bude účinná nejvíce.
Zamyslete se také, jak se mění odstín vaší pleti a chloupků v průběhu roku, například když se opálíte. Tehdy nejspíš pulzní světlo nepřinese výsledky jako v zimě, kdy je kontrast více zřetelný. Epilace pomocí IPL se nedoporučuje, trpíte-li ekzémem či vyrážkou, máte alergii na sluneční záření nebo rakovinu kůže. Není také vhodná přímá aplikace na tetování, mateřská znaménka či pihy. Stačí je však překrýt náplastí, pulzní světlo by je pak nemělo poškodit.
Výkon IPL epilátoru
To, jak bude epilace s tímto přístrojem účinná, závisí také na jeho parametrech. V tomto směru by vás měla zajímat následující kritéria:
- Počet produkovaných záblesků – Značí životnost žárovky přístroje, často je v řádech stovek tisíců, což vystačí pro opakovanou IPL epilaci celého těla i pro několik uživatelů.
- Počet světelných stupňů – Slouží k přizpůsobení intenzity světla, na nohy můžete použít i silnější záblesky, na místa s tenčí kůží ale pouze slabší.
- Režimy ošetření – Často se setkáte rovnou se dvěma v podobě ručního a nebo automatického vysílání záblesků při pohybu přístroje po pokožce.
- Doba epilace – Někteří výrobci udávají, kolik času potrvá IPL epilace s jejich přístrojem. Pro představu, IPL epilace nohy od kolene dolů by neměla zabrat více než 15 minut.
Počet produkovaných záblesků
Počet produkovaných záblesků udává vlastně životnost přístroje. Ta je omezena počtem světelných paprsků, žárovka jich totiž dokáže vyprodukovat jen omezené množství. Číslo se nejčastěji pohybuje ve stovkách tisíců, zhruba od 100 000 do 350 000, můžete se ale setkat i se slabšími přístroji například s pouhými 2 000 záblesky. Žárovka by ale měla jít u většiny IPL epilátorů vyměnit za novou.
Na jednu epilaci celého těla přitom člověk může spotřebovat 300 až 500 záblesků. Pokud bude proces následně opakovaný sedm- až osmkrát v prvním roce, jak je doporučeno, a v následujících letech ještě jednou nebo dvakrát, dostáváme se ke 12 epilacím za tři roky, což je maximálně 6 000 záblesků (Zdroj: dTest). U většiny modelů je proto počet záblesků pro jednoho člověka více než dostačující.
Až přístroj odvede svou práci, zbaví vás chloupků a vy ho již nebudete potřebovat, můžete ho klidně sdílet s více lidmi, čímž se vyšší investice do IPL epilátoru už vyplatí více. Hodí se zmínit, že tento druh epilace je vhodný pro ženy i muže.
Počet světelných stupňů
Jelikož je kůže na odlišných místech na těle jinak tenká, hodí se, aby IPL epilátor nabízel vyšší počet světelných stupňů. Ideální množství je 3, některé přístroje nabízí i 5 nastavení stupňů světla. Na nohy můžete použít i nejvyšší stupeň, pro citlivější oblasti jako podpaží, obličej a třísla se doporučuje nižší nastavení.
Před prvním použitím vyzkoušejte vůbec nejnižší stupeň, a to ideálně na nohy, jestli vás aplikace nedráždí a pokožka nepálí nebo neštípe. Stupně pak můžete zvyšovat, pamatujte však na to, že epilace by měla být bezbolestná. Samotný výkon záblesku se pak měří v joulech (J) na cm2. Čím je intenzita vyšší, tím spíš se nehodí pro tenkou pokožku. Z toho důvodu bývá na výběr více světelných stupňů.
Režimy ošetření
Některé přístroje nabízejí více typů ošetření, každý se totiž hodí pro jinou partii. Platí, že kvalitnější přístroje zvládnou důkladnou epilaci i při posouvání epilátoru po pokožce, které navíc zabere kratší dobu. Zde je pro to ale rozhodující interval záblesků v řádu sekund, který je u pokročilejších přístrojů možné nastavit.
U jiných budete muset při každém záblesku zastavit a záblesk vyvolat ručně. Tento režim se také doporučuje v hůře dostupných oblastech nebo v místech, kde je více chloupků, aby byla výsledkem opravdu hladká kůže.
Doba epilace
Určujícím parametrem při výběru IPL epilátoru může být také doba, jaká je potřeba k důkladné epilaci jedné části těla, například nohy. Odstranění chloupků na holeni a lýtku by nemělo zabrat více než 15 min, kvalitnější přístroj to může stihnout i za 8 min. U menších tělesných ploch, jako je obličej, podpaží či třísla, se doba epilace pohybuje v řádu několika málo minut, které se však nasčítají. Pro důkladnou epilaci proto doporučujeme vyhradit si více času, především při prvním použití.
Aplikační plocha a nástavce
To, jak rychlý bude přístroj při epilaci, záleží také na velikosti plochy, ze které bude proudit světlo. Větší plocha se může rovnat rychlejšímu zbavení chloupků, je však důležité, aby se celá plocha dotýkala kůže, epilace jinak nemusí být účinná.
Na nohy je ideální plocha okolo 4 cm2, na menší oblasti, jako jsou třísla nebo podpaží, se hodí 3 cm2 a na obličej dokonce plocha o rozměru 2 cm2. Nohy samozřejmě můžete epilovat i dvoucentimetrovým nástavcem, proces pak ale zabere podstatně více času.
V souvislosti s tím, jaké oblasti chcete zbavit chloupků, se zaměřte na počet nástavců, které IPL epilátor nabízí. Každý nástavec má jinou plochu, a pokud by byl na přístroji jen jeden, nemusel by vyhovovat více rozdílným partiím. Nástavce také bývají různě prohnuté, aby lépe přilnuly oblastem, pro které jsou určeny. Například hlava nástavce na obličej je většinou plochá.
Napájení
U IPL epilátorů se můžeme setkat nejčastěji se třemi typy napájení:
- Akumulátorové napájení – Umožňuje bezdrátový provoz, ten ale může být omezen kratší výdrží.
- Síťové napájení – Vyžaduje blízkost zásuvky, nicméně přístroj můžete používat takřka neomezeně, co se výdrže týče. Také se jedná o nejvíce obvyklý způsob.
- Kombinované napájení – Jak již název prozrazuje, kombinuje v sobě provoz bezdrátový i síťový, tudíž přináší nejvíce výhod.
Akumulátorové
Fungování na dobíjecí akumulátor může být užitečné v případě, kdy nechcete myslet na to, jak daleko budete při epilaci od zásuvky. Musíte však počítat s kratší dobou provozu, zejména při nejvyšším nastavení přístroje. Ta může být udávána v minutách, nebo vydaných záblescích. Ujistěte se, že bude dostatečná pro epilaci vámi požadované části těla.
Síťové
Řada IPL epilátorů funguje pouze při připojení k síti. Výhodou je, že nemusíte čekat na nabití přístroje a strachovat se o jeho vybití. Na druhou stranu musíte mít při práci poblíž zásuvku, což v sobě může skýtat prostorové omezení. Epilace přístrojem s dlouhou šňůrou navíc nemusí být komfortní, šňůra se může zamotávat.
Kombinované
Kombinované IPL epilátory fungují jak připojené do elektrické sítě, také však vydrží bez stálého nabíjení. Výhodou takových přístrojů je pak neomezená mobilita.
Funkce a příslušenství
Kromě základní funkce epilace toho některé IPL epilátory mohou poskytnout mnohem více. Řada z nich nabízí zvýšenou bezpečnost pomocí UV filtru nebo automatického vypnutí či chytré funkce, jako je snímač tónu pleti.
- Inteligentní snímač tónu pleti – Chytrá funkce, pomocí které přístroj sám rozezná barvu vaší kůže a dokáže vyhodnotit, zda je epilace pomocí IPL pro vás vhodná. Pokročilejší přístroje umí dle toho také samy nastavit optimální světelný stupeň.
- UV filtr – Zabudovaný UV filtr ochrání pokožku před nebezpečným UV zářením, které může IPL epilátor produkovat. Doporučujeme ujistit se, že jej má alespoň nástavec na obličej.
- Automatické vypnutí – Některé IPL epilátory se umí po určité době nečinnosti samy vypnout, aby tak šetřily svou energii a zajistily vaši bezpečnost.
- Ochranné brýle – V balení někdy najdete také ochranné brýle, které ochrání vaše oči před silnými světelnými záblesky. Objevují se však jen výjimečně. IPL technologie je totiž stále více vyspělá a světlo by oči nemělo poškodit, nebudete-li se dívat přímo do něj.
Cena
Někdo sice může považovat IPL epilátory obecně za vyšší investici, najdou se však mezi nimi i větší cenové rozdíly. Ukážeme vám, jakou nabídku výkonu a funkcí můžete od různých cenových hladin očekávat.
Cena do 5 000 Kč
Nejlevnější IPL epilátory se dají pořídit už od 2 000 Kč. Jedná se však o spíše menší přístroje s jedním nástavcem a nízkým počtem záblesků. U levnějších IPL epilátorů doporučujeme důkladně zvážit všechny parametry a pročíst recenze, aby byl přístroj účinný. Kvalitní přístroj však můžete sehnat i do 5 000 Kč. V této cenové relaci převažují síťové modely, většinou jen s jedním nástavcem o ploše kolem 3-4 cm2.
Cena nad 5 000 Kč
Cenově vyšší kategorie nabízí mnohem větší spektrum výběru. Seženete IPL epilátory s více nástavci pro jednotlivé tělesné partie, více typů napájení, světelných stupňů i bohatší výbavu. Většina přístrojů dokáže sama poznat odstín vaší pleti, a tím nastavit nejvhodnější světelný stupeň. Výjimkou není ani UV filtr či funkce automatického vypnutí. Nejdražší přístroje svou cenou šplhají i k 15 000 Kč, svým vybavením však nepřináší žádné zásadní inovace.
Jak se správně epilovat IPL přístrojem
Jak jsme v článku několikrát zmínili, IPL epilátory se od jiných metod zbavování chloupků výrazně liší. Výsledek totiž není znát okamžitě po aplikaci, proces je potřeba několikrát opakovat. Samotnou aplikaci není dobré podceňovat. Jak přístroj správně používat, vám prozradí následující řádky.
- Depilujte si místa, na která chcete IPL epilátor použít. Zdůrazňujeme, že je vhodné použít depilační metodu, tedy oholit se například žiletkou, aby byly chloupky pouze zkrácené. Při jejich vytrhání nebude následná epilace IPL přístrojem tolik účinná. Vyvarujte se také použití chemických přípravků, paprsky by pak mohly podráždit kůži.
- Před prvním použitím vyzkoušejte přístroj na místě, kde máte tlustší kůži, například na noze, a zapněte jej na nejnižší intenzitu. Aplikace by neměla svědit ani pálit.
- Intenzitu můžete snižovat či zvyšovat dle odstínu vaší kůže a také dle partií, na kterých se zrovna pohybujete. Přístroje s funkcí automatické detekce pokožky zvolí nejvhodnější nastavení dokonce za vás.
- Nástavec by měl po celé aplikační ploše přilnout ke kůži. V závislosti na režimech ošetření, které přístroj nabízí, jej buď pomalu posouvejte po kůži, nebo před každým zábleskem zastavte.
- Každé místo by v jednom procesu mělo být epilováno pouze jednou, aby pulzní světlo nepodráždilo kůži.
- Doporučujeme používat IPL epilátor za světla a i tak se při každém záblesku nedívat přímo na přístroj, i když bude aplikační plochou přilnutý ke kůži. Unikající světlo by mohlo poškodit oči. Případně můžete použít ochranné brýle.
- V několika následujících dnech po procesu se doporučuje vyhnout se přímému slunci.
- Epilaci pomocí IPL je pro viditelné výsledky potřeba opakovat, nejdříve však po dvou týdnech, záleží na konkrétním přístroji. Viditelné redukce chloupků se však nejspíš dočkáte až po více opakování, většinou v řádu měsíců.
Dobrý den, chci se optat, zda je IPL epilace bezpečná z důvodu onemocnění kůže karcinomem v oblasti bikin. Děkuji za odpověď.