Test a recenze nejlepších elektrických zubních kartáčků
a jak je vybrat

Obrázek elektrického zubního kartáčku

Elektrické zubní kartáčky jsou velice praktickou náhražkou zubních kartáčků klasických. Hygienické nástroje, s pomocí kterých šetříte nejenom čas při čištění zubů, ale při naučení správné techniky docílíte mnohem vyšší péče o zuby.

Elektrické zubní kartáčky jsou určeny nejenom pro dospělé jedince, ale také pro děti. Díky vyměnitelným hlavicím může jeden elektrický kartáček využívat v podstatě celá rodina. S touto dentální pomůckou docílíte kromě prvotřídního vyčištění zubů ještě třeba masáže dásní.

Chcete-li si pořídit elektrické zubní kartáčky, měli byste být obeznámeni s řadou technických parametrů, které jsou rozhodující pro výslednou volbu. V tomto směru vám poskytneme komplexní poradenství díky článku „jak vybrat elektrický zubní kartáček“. Dozvíte se, že nákup toho správného modelu nemusí být ničím složitým.


Nejlepších 10 elektrických kartáčků dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Napájení

Časovač

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled elektrického zubního kartáčku Oral-B Vitality 3D White D12.513

Oral-B Vitality 3D White D12.513

dobíjecí

ne

500 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43

Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43

dobíjecí

ano

2 100 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

dobíjecí

ano

1 600 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Oral-B Vitality Cross Action

Oral-B Vitality Cross Action

dobíjecí

ano

500 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Oral-B Vitality Frozen

Oral-B Vitality Frozen

akumulátorové

ne

500 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Oral-B MD 20

Oral-B MD 20

síťové

ne

1 900 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04

Philips Sonicare DiamondClean HX9332/04

dobíjecí

ano

4 000 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Oral-B D2

Oral-B D2

dobíjecí

ne

200 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare HealthyWhite+ HX8911/01

Philips Sonicare HealthyWhite+ HX8911/01

dobíjecí

ano

3 000 Kč

Náhled elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare For Kids s bluetooth HX6322/04

Philips Sonicare For Kids s bluetooth HX6322/04

dobíjecí

ano

1 500 Kč

Testování a recenze elektrických kartáčků pro letošní rok

Na podrobném testu elektrických zubních kartáčků v pracujeme, jeho vydání předpokládáme přibližně v druhé polovině roku. V testu budou také detailně rozpracované recenze nejlépe bodovaných kartáčů. V současné době jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených elektrických zubních kartáčků na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o produkty, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké elektrické zubní kartáčky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat elektrický kartáček

1. Typy

2. Počet kmitů

3. Napájení

4. Funkce

5. Doplňky

6. Provozní náklady

7. Ceny

Stojíte-li před produktovou nabídkou elektrických zubních kartáčků, jen stěží si bez znalosti této problematiky dokážete vybrat ten správný typ. Právě následující kapitoly by vám měly takovou volbu v co největším měřítku usnadnit.

Dozvíte se například, jaké jsou typy kartáčků, potažmo nabízené hlavice. Zjistíte jejich klady a zápory nebo vhodnost pro ten či onen chrup. Někomu bude vyhovovat kulatá hlavice, jinému zase ta podlouhlá. Vliv může mít také to, zda máte citlivé dásně či nikoliv.

Vysvětlíme vám základní doplňkové funkce elektrických zubních kartáčků a prozradíme, jak si stojí provozní náklady oproti kartáčkům klasickým. Vyberte si ten správný nástroj pro čištění zubů a posuňte svou dentální hygienu o kousek dál.


1. Typy

Pustíte-li se do výběru elektrického kartáčku, objevíte bezpočet nejrůznějších modelů. Ač se z tohoto pohledu může zdát nákup jakkoliv složitý, není tomu tak. Všechny prezentované produkty mají totiž mnohé společné. Vybírat si mezi nimi můžete pouze na základě odlišného zpracování hlavice. Jiné vymoženosti na současném trhu nečekejte.

 • Oscilační kartáčky
 • Sonické kartáčky

U obou variant můžete narazit ještě na odlišné velikosti kartáčkových hlavic. Je to způsobeno tím, že čištění zubů je velice individuální záležitostí, takže uspokojeny musí být potřeby všech zákazníků.

Osilační kartáčky

Tyto elektrické zubní kartáčky jsou mnohdy nazývány jako rotační, což mimochodem vychází ze samotného pohybu. Základem těchto produktů jsou kulaté hlavice vyplněné daným typem štětin. Docíleno je půlkruhového pohybu. Díky menším rozměrům hlavice probíhá čištění každého zubu zvlášť. Tyto kartáčky jsou pravděpodobně nejznámější. K tomu mimo jiné přispívá i cenově lepší dostupnost. Příliš mnoho nezaplatíte ani za náhradní hlavice.

Ve prospěch oscilačního rotačního kartáčku hovoří především schopnost odstranit nepříjemný zubní povlak z každého zubu zvlášť. Při pravidelném aplikování se můžete zbavit i nepříjemného zabarvení zubů.

Na druhou stranu je nutné počítat s jistými zápory. Ty čekají hlavně na lidi trpící onemocněním dásní, vyšší citlivostí zubů a odhalenými krčky. Pro ně nejsou oscilační elektrické kartáčky zrovna ideální volbou.

Sonické kartáčky

Druhý typ elektrického kartáčku je označovaný jako vibrační. Jeho základem je podlouhlá hlavice podobná té, se kterou se setkáváte u běžných kartáčků. Jak už prozrazuje název kategorie tohoto dentálního náčiní, k čištění zubů dochází za pomoci jemných vibrací. Vedle toho je tato technologie schopna vhánět ještě vodu na hůře dostupná místa při čištění. Díky tomu dochází k lepšímu a účinnějšímu čistícímu procesu. Někteří jedinci mohou namítat, že takto proudící voda lechtá dásně a způsobuje nezvyklý pocit.

Na druhou stranu docílíte vynikajícího čistícího efektu. Žádné vyvíjení tlaku ani složité pohyby. Sonické elektrické kartáčky jsou dokonce jako stvořené pro lidi trpícími odhalenými krčky a problémy s dásněmi. Vhod přijde i nižší spotřeba zubní pasty díky principu fungování.

Jedinou nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena, a to nejenom samotného kartáčku, ale i výměnných hlavic.


2. Počet kmitů

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro odpovídající typ hlavice elektrického zubního kartáčku, měli byste pomýšlet ještě na další důležitý parametr související s touto oblastí. Je to počet kmitů dané hlavice. Z logiky věci vyplývá, že čím vyšší počet těchto kmitů kartáček má, tím lépe, protože dokáže zajistit mnohem rychlejší a účinnější čištění zubů.

Počet kmitů do jisté míry souvisí s pořizovacími náklady elektrického zubního kartáčku. Nejčastěji se můžete setkat s těmito parametry.

 • Standardní kartáčky kolem 10 000 kmitů za minutu
 • Nejlepší modely dokáží až 45 000 kmitů za minutu

3. Napájení

Vzhledem k tomu, že při čištění zubů elektrickým kartáčkem tento dentální prvek nejrůzněji převracíte, nakláníte a otáčíte, je holým nesmyslem, aby byl jeho provoz zajištěn prostřednictvím síťového kabelu. To byste se do něj dříve zamotali, než si vyčistili zuby.

Napájení je proto řešeno prostřednictvím akumulátorů. V tomto případě lze narazit na dvě odlišné varianty.

 • Zabudovaný akumulátor – Akumulátor je součástí těla elektrického zubního kartáčku. Toto řešení využívá většina výrobců. Povětšinou jde o nevyměnitelné baterie. Jejich životnost se pohybuje kolem 4 – 5 let.
 • Výměnné akumulátory – Narazit můžete také na výměnné baterie. Klasické „tužkovky“ AA nebo AAA. Ty samozřejmě mohou být dobíjecí.

K nabíjení akumulátorů dochází ve speciální „dokovací stanici“, kam elektrický zubní kartáček odložíte po vyčištění zubů. Nepřetržité připojení k elektrické síti zapříčiňuje neustálou připravenost k použití. Nabité akumulátory se prezentují výdrží dvou a více týdnů při pravidelném čištění. Plnohodnotný proces nabití trvá zhruba 10 – 24 hodin.


4. Funkce

Elektrické zubní kartáčky mohou disponovat řadou nejrůznějších funkcí. Ty do jisté míry rozšiřují jejich použití, popřípadě zvyšují komfort při čištění zubů. Níže si můžete přečíst něco o nejběžnějších nadstavbách těchto dentálních nástrojů.

 • Časovač – Praktická pomůcka, která vám dá prostřednictvím akustického signálu najevo, že lze skončit s čištěním zubů. Standardně je tato doba v délce trvání dvě minuty. Výjimkou však nejsou ani elektrické zubní kartáčky signalizující například každou půlminutu. Ta se pro vás stane impulsem, že je vhodné kartáček přesunout na další část zubů. Tato nadstavba je mnohdy označována, jako Quadpacer.
 • 3D čištění – Speciální technologie pulzačních pohybů. Ty slouží k výraznějšímu odstraňování zubního plaku. Při pravidelném používání může zmizet i nevzhledné zabarvení zubů.
 • Tlakový senzor – Čištění zubů elektrickým kartáčkem rozhodně není o žádné síle, nýbrž o správné technice. Tlakový senzor vás upozorní na to, když se snažíte na kartáček příliš tlačit. To je nežádoucí nejenom pro chrup, ale snižuje to také životnost kartáčkové hlavice.
 • Bělení – Funkce, která redukuje skvrny na zubech a přispívá k bělejšímu úsměvu.
 • Massage – Jeden z nabízených programů některých modelových řad elektrických zubních kartáčků. Jeho hlavním přínosem je osvěžující masírování dásní.
 • Bluetooth – Bezdrátová technologie umožňující párovat ty nejmodernější elektrické kartáčky s chytrými telefony.

Velice praktické je také cestovní pouzdro u jistých modelů elektrických zubních kartáčků. To vám umožní daleko jednodušší a lepší převážení v rámci vašich cest. Do takového ochranného obalu se mohou vejít i náhradní hlavice.


5. Doplňky

Elektrické zubní kartáčky patří k nadstandardním nástrojům určeným k ústní hygieně. Přesto si nemusí na sto procent poradit s některými hůře dostupnými místy mezi zuby. Proto je vhodné kromě elektrického zubního kartáčku pořídit také doplňky zubní péče. Nejčastěji narazíte na tyto.

 • Dentální nit
 • Mezizubní kartáček

K pravidelnému čištění chrupu je ideální připočíst ještě návštěvu zubaře alespoň dvakrát za rok, omezení kouření a příliš sladkých tekutin. Pak docílíte dokonalého a bělavého úsměvu.


6. Provozní náklady

Ještě před pořízením elektrického zubního kartáčku byste měli vědět o tom, že u těchto dentálních přístrojů je třeba počítat s vyššími vstupními náklady. To je ale pochopitelné. Stejně, jako se pravidelně mění klasický kartáček, je nutné provádět výměnu samotné hlavice.

V tomto případě se dostanete na velice obdobné nebo jen o něco málo vyšší náklady. To platí při výměně jednou za 2 – 3 měsíce. O potřebě výměny vás ostatně mohou informovat ona zmiňovaná inteligentní vlákna.

 • Klasický kartáček cca 70 Kč a více
 • Rotační hlavice cca 100 Kč a více
 • Sonická hlavice cca 170 Kč a více

7. Cena

Nyní se pojďme v trochu větším rozsahu zaměřit na ceny nových elektrických zubních kartáčků. Vyžadujete-li v tomto ohledu kvalitu, praktické funkce a dlouhou životnost, zaměřte se na značky typu Braun, Oral-B, Philips, Panasonic, Procter & Gamble, Violife, Dr. Mayer a VitalCare.

Cena do 1 000 Kč

Za málo peněz samozřejmě nemůžete očekávat spoustu muziky. A to platí i u elektrických zubních kartáčků. Ano, ty dětské začínají na nějakých 200 Kč a jen o několik desítek korun více jsou to také ty pro dospělé. Ve všech případech půjde o rotační kartáčky, které zrovna nepřekypují šetrností související s pravidelným čištěním zubů.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Při této vstupní investici se vám malinko rozšíří obzory v rámci výběru elektrického zubního kartáčku. Za cenu do 2 000 Kč máte možnost volby ze základních modelů sonických hlavic vyznačujících se vyšší šetrností a účinkem. S tím souvisí i nárůst kmitů za minutu přesahující hranici 20 000.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

V této cenové kategorii si buďte jisti, že zakoupené dentální přístroje budou šetrné k vašemu chrupu. Domůžete se i mnohých vylepšených funkcí, jako jsou 3D technologie, časovače, tlakové senzory nebo možnost bělení a masírování zubů. Sonické i oscilační kartáčky disponují více, jak 30 000 kmity za minutu. Vybírat si lze z akumulátorových a bateriových verzí.

Cena nad 4 000 Kč

Zainvestujete-li do elektrického zubního kartáčku nad 4 000 Kč, pořizujete si s přehledem odpovídající čistící luxus. Vyšším cenám kolem 10 000 Kč jednoznačně vévodí značky Phillips, kde kromě funkcí jako je ústní sprcha, program Massage nebo Bluetooth ocení i velice propracovaný vzhled.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Elektrické zubní kartáčky
Průměrné hodnocení 4.2 z 53 hlasů