Jak vybrat elektrický zubní kartáček
Následující kapitoly vám výrazně usnadní volbu správného elektrického kartáčku na zuby. Dozvíte se, jaké jsou typy kartáčků, potažmo nabízené hlavice. Zjistíte jejich klady a zápory nebo vhodnost pro ten či onen chrup. Někomu bude vyhovovat kulatá hlavice, jinému zase ta podlouhlá. Vliv může mít také to, zda máte citlivé dásně, či nikoliv.
Vysvětlíme vám základní doplňkové funkce elektrických zubních kartáčků a prozradíme, jak si stojí provozní náklady oproti kartáčkům klasickým. Vyberte si ten správný nástroj pro čištění zubů a posuňte svou dentální hygienu o kousek dál. Pro doplnění tématu jsme se na samostatné stránce věnovali srovnání zubních past.
Jak vybrat elektrický kartáček stručně:
- Zvolte typ kartáčku – můžete vybírat mezi sonickým a oscilačním. Liší se hlavně způsobem pohybu. Oscilační hlavice spíše rotuje, kdežto u sonického spíše kmitá do stran. Záleží na vašich preferencích i citlivosti.
- Zaměřte se na počet kmitů – v tomto případě platí, že čím více, tím rychlejší čištění bude a štětinky se lépe dostanou do nejrůznějších záhybů.
- Výdrž baterie – některé modely vydrží na jedno nabití i více než dva týdny, jiné musíte po pár použitích dobít. V každém případě přijde vhod praktická dobíjecí stanice.
- Připlaťte si pouze za funkce, které využijete – možnost připojení k mobilní aplikaci je sice skvělá věc, ale pokud už teď víte, že byste ji stejně nevyužili, raději si kupte levnější model s méně funkcemi. Například časovač by ale měl být samozřejmostí.
- Pořizovací cenou to nekončí – hlavice kartáčku budete muset pravidelně vyměňovat. Dopředu se tedy podívejte, kolik zhruba stojí.
Manuální vs. elektrický zubní kartáček
Elektrické zubní kartáčky rozhodně nejsou žádnou převratnou novinkou posledních let, přesto stále většina lidí spoléhá spíše na klasické manuální kartáčky. Které z nich jsou tedy vlastně lepší? V odpovědi na tuhle otázku se nemohou dodnes jednoznačně shodnout ani uznávaní odborníci na zubní hygienu, takže my vám ji sice také nedáme, ale alespoň vám můžeme vyjmenovat několik výhod a nevýhod obou modelů.
Některé výzkumy ukazují, že při používání elektrických zubních kartáčků se při čištění odstraní mnohem více zubního plaku než při čištění manuálním kartáčkem. Vždy ale nakonec záleží na správné technice, době i pravidelnosti čištění.
Pravdou ale zůstává, že pokud používáte manuální zubní kartáček, musíte mít techniku mnohem více nacvičenou, protože kartáček vám nijak nepomůže. V tom je elektrický kartáček o něco lepší, manipulace s ním je totiž mnohem jednodušší a kmitavé pohyby obstará za vás. Pro lepší přehlednost jsme výhody a nevýhody elektrických a manuálních kartáčků sepsali do přehledné tabulky. Ke kterému z nich se nakonec přikloníte, už necháme čistě na vás.
Typ kartáčku |
Výhody |
Nevýhody |
Manuální zubní kartáček |
+ Nízká pořizovací cena
+ Široký výběr tvarů a tvrdosti
+ Nezávislost na elektrické energii |
– Nutná znalost správné techniky čištění
– Delší doba čištění
– Náročnější manipulace |
Elektrický zubní kartáček |
+ Snadnější použití
+ Více funkcí
+ Kratší doba čištění
+ Několik čisticích režimů |
– Vyšší pořizovací cena
– Vyšší provozní náklady
– Závislost na elektrické energii a dobíjení baterie |
Pro koho je elektrický zubní kartáček vhodný?
Koupi elektrického zubního kartáčku odborníci nejčastěji doporučují pro:
- uživatele bez jakýchkoliv zubních onemocnění nebo problémů,
- lidi s omezenou pohyblivostí,
- děti.
Elektrické zubní kartáčky mohou díky rozmanitosti typů a druhů výměnných hlav používat dnes téměř všichni. Doslova nezbytností pak mohou být zejména pro starší lidi, kteří mají omezenou pohyblivost nebo motoriku. Velmi často jsou doporučovány také dětem. Čištění elektrickým kartáčkem pro ně může být totiž mnohem zábavnější a lépe dodržují pravidelnost i dobu čištění.
Elektrických modelů se nemusíte bát ani v případě, že máte nasazené fixní rovnací aparáty nebo umělé náhrady zubů. Naopak vám pomohou čištění urychlit a zefektivnit.
Pro koho není elektrický kartáček vhodný
Používání elektrického zubního kartáčku by si měli pořádně promyslet:
- pacienti s různými problémy a ti, kteří trpí onemocněním dásní,
- uživatelé, kteří spolehlivě neovládají techniku čistění tímto typem kartáčků,
- lidé s velmi citlivým chrupem.
Na pozoru by se měli mít hlavně lidé trpící parodontózou, citlivostí dásní nebo jinými problémy. Elektrické zubní kartáčky pro ně nejsou sice přímo zakázané, ale musí lépe vybírat vhodný model, který pro ně bude dostatečně šetrný. Pro naprostou jistotu doporučujeme poradit se se zubním lékařem nebo odborníkem na dentální hygienu.
Části elektrického kartáčku
Typy elektrických zubních kartáčků
Pustíte-li se do výběru elektrického kartáčku, objevíte bezpočet nejrůznějších modelů. Prakticky se jedná ale jen o dva typy elektrických zubních kartáčků.
- Oscilační kartáčky – mají rotující kulatou hlavici a při čištění se soustředí na každý zub zvlášť. Nejsou příliš vhodné pro lidi s citlivými zuby nebo odhalenými krčky.
- Sonické kartáčky – jejich tvar se podobá klasickému kartáčku a hlavice při čištění vibruje do stran, což může sice vyvolávat nepříjemný pocit, na druhou stranu jsou k zubům citlivější.
U obou variant můžete narazit na odlišné velikosti kartáčkových hlavic a odlišné kmity. Je to způsobeno tím, že čištění zubů je velice individuální záležitostí, takže uspokojeny musí být potřeby všech zákazníků. 
Oscilační kartáčky
Tyto elektrické zubní kartáčky jsou mnohdy nazývány jako rotační, což vychází z pohybu hlavice. Základem těchto produktů jsou kulaté hlavice vyplněné daným typem štětin. Docíleno je půlkruhového pohybu. Díky menším rozměrům hlavice probíhá čištění každého zubu zvlášť. Tyto kartáčky jsou pravděpodobně nejznámější. K tomu mimo jiné přispívá i cenově lepší dostupnost. Příliš mnoho nezaplatíte ani za náhradní hlavice.
Ve prospěch oscilačního rotačního kartáčku hovoří především schopnost odstranit nepříjemný zubní povlak z každého zubu zvlášť. Při pravidelném používání se můžete zbavit i nepříjemného zabarvení zubů. Na druhou stranu je nutné počítat s jistými zápory. Ty čekají hlavně na lidi trpící onemocněním dásní, vyšší citlivostí zubů a odhalenými krčky. Pro ně nejsou oscilační elektrické kartáčky zrovna ideální volbou.
Sonické kartáčky
Druhý typ elektrického kartáčku je označovaný jako vibrační. Jeho základem je podlouhlá hlavice podobná té, se kterou se setkáváte u běžných kartáčků. Jak už prozrazuje název kategorie tohoto dentálního náčiní, k čištění zubů dochází za pomoci jemných vibrací. Vedle toho je tato technologie schopna vhánět ještě vodu na hůře dostupná místa při čištění. Díky tomu dochází k lepšímu a účinnějšímu čisticímu procesu (Zdroj: WikiSkripta).
Někteří jedinci mohou namítat, že takto proudící voda lechtá dásně a způsobuje nezvyklý pocit. Na druhou stranu docílíte vynikajícího čisticího efektu. Žádné vyvíjení tlaku ani složité pohyby. Sonické elektrické kartáčky jsou dokonce jako stvořené pro lidi trpící odhalenými krčky a problémy s dásněmi. Vhod přijde i nižší spotřeba zubní pasty díky principu fungování. Jedinou nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena, a to nejenom samotného kartáčku, ale i výměnných hlavic.
Typ kartáčku |
Výhody |
Nevýhody |
Oscilační (rotační) kartáček |
+ lépe odstraňuje zubní skvrny
+ čistí každý zub zvlášť |
– méně šetrný
– není vhodný na citlivé zuby |
Sonický kartáček |
+ šetrnější k dásním
+ lépe vyčistí mezizubní prostory |
– nemusí být pocitově příjemný
– bývají dražší |
Dětské elektrické kartáčky
Nejedná se přímo o samostatnou kategorii, spíše můžeme mluvit o podkategorii těch předchozích. Dětský elektrický kartáček totiž může být sonický i oscilační. Znovu záleží na preferencích každého. Elektrické zubní kartáčky obecně jsou pro děti velmi vhodné. U ratolestí totiž bývá největší problém s pravidelností, neochotou si zoubky pořádně čistit a s nesprávnou technikou. Čištění s elektrickým kartáčkem je ale pro spoustu dětí mnohem zábavnější a stane se pro ně naopak oblíbenou činností.
Dětské kartáčky mívají menší hlavici i rukojeť, aby se s nimi lépe manipulovalo. Při výběru se řiďte stejnými parametry, jako u těch klasických. U kartáčků pro děti však bude mimo jiné důležitý i vzhled, čím více se bude dítěti líbit, tím více si ho oblíbí. Některé dětské kartáčky navíc nabízí propojení s mobilní aplikací, se kterou bývá čištění ještě zábavnější.
Počet kmitů
Z logiky věci vyplývá, že čím vyšší počet těchto kmitů kartáček má, tím lépe, protože dokáže zajistit mnohem rychlejší a účinnější čištění zubů. Nejčastěji se můžete setkat s těmito parametry.
- standardní kartáčky kolem 10 000 kmitů za minutu
- nejlepší modely až 45 000 kmitů za minutu
Počet kmitů do jisté míry souvisí s pořizovacími náklady elektrického zubního kartáčku. Ve většině případů platí, že čím více kmitu za minutu kartáček dokáže udělat, tím více si za něj budete muset připlatit.
Napájení a výdrž baterie
Typ napájení a na něj navázaná vydrž baterie výrazně ovlivňuje uživatelskou přívětivost. Doporučujeme proto tyto parametry rozhodně nepodceňovat.
- Typ napájení – v současnosti nejčastěji narazíte na akumulátor, některé levnější nebo starší modely fungují na klasické baterie.
- Výdrž baterie – Udává se v řádech dnů. V těch horších případech vydrží kartáček pouze pár dní, ty lepší zvládnou i více než měsíc v kuse.
Typ napájení
Napájení kartáčku skrze síťový kabel by bylo velmi nepraktické. To byste se do něj dříve zamotali, než si vyčistili zuby. Napájení je proto řešeno prostřednictvím akumulátorů. V tomto případě lze narazit na dvě odlišné varianty.
- Zabudovaný akumulátor – Akumulátor je součástí těla elektrického zubního kartáčku. Toto řešení využívá většina výrobců. Povětšinou jde o nevyměnitelné baterie. Jejich životnost se pohybuje kolem 4 až 5 let.
- Baterie – Narazit můžete také na výměnné baterie. Klasické „tužkovky“ AA nebo AAA. Ty samozřejmě mohou být dobíjecí.
TIP: K nabíjení akumulátorů dochází ve speciální „dokovací stanici“, kam elektrický zubní kartáček odložíte po vyčištění zubů. Nepřetržité připojení k elektrické síti zapříčiňuje neustálou připravenost k použití. Nabité akumulátory se prezentují výdrží dvou a více týdnů při pravidelném čištění. Plnohodnotný proces nabití trvá zhruba 10 až 24 hodin.
Výdrž baterie
Výrobci uvádí dobu výdrže na jedno nabití v řádech dnů. Neznámená to ale, že by kartáček dokázal jet nonstop několik dní v kuse, počítá se s průměrnou dobou čištění v běžné frekvenci 2x denně. Výdrž u běžných kartáčků na trhu se pohybuje od zhruba 5 do 45 dnů, nejčastěji však zvládnou 14 dní na jedno nabití.
Tento parametr by vás měl zajímat i v kontextu stylu dobíjení. Pokud totiž dostanete ke kartáčku nabíjecí stojánek, který umístíte na umyvadlo a po každém čištění do něj kartáček vložíte, nemusíte za každou cenu vyžadovat měsíční výdrž, protože se vám bude dobíjet stejně pořád. Delší výdrž se hodí například při cestování, abyste si s sebou nemuseli zbytečně tahat nabíječku.
Funkce
Elektrické zubní kartáčky mohou disponovat řadou nejrůznějších funkcí. Ty do jisté míry rozšiřují jejich použití, popřípadě zvyšují komfort při čištění zubů. Níže si můžete přečíst něco o nejběžnějších nadstavbách těchto dentálních nástrojů.
- Časovač – Praktická pomůcka, která vám dá prostřednictvím akustického signálu najevo, že lze skončit s čištěním zubů. Standardně je tato doba v délce trvání dvě minuty. Výjimkou však nejsou ani elektrické zubní kartáčky signalizující například každou půlminutu. Ta se pro vás stane impulsem, že je vhodné kartáček přesunout na další část zubů. Tato nadstavba je mnohdy označována jako Quadpacer.
- 3D čištění – Speciální technologie pulzačních pohybů. Ty slouží k výraznějšímu odstraňování zubního plaku. Při pravidelném používání může zmizet i nevzhledné zabarvení zubů.
- Tlakový senzor – Čištění zubů elektrickým kartáčkem rozhodně není o žádné síle, nýbrž o správné technice. Tlakový senzor vás upozorní na to, když se snažíte na kartáček příliš tlačit. To je nežádoucí nejenom pro chrup, ale snižuje to také životnost kartáčkové hlavice.
- Bělení – Funkce, která redukuje skvrny na zubech a přispívá k bělejšímu úsměvu.
- Masáž – Jeden z nabízených programů některých modelových řad elektrických zubních kartáčků. Jeho hlavním přínosem je osvěžující masírování dásní.
- Bluetooth – Bezdrátová technologie umožňující párovat ty nejmodernější elektrické kartáčky s chytrými telefony.
- Sterilizátor – Jedná se o speciální příslušenství k elektrickému kartáčku a narazíte na něj opravdu ojediněle. Většinou se jedná o krabičku, do které kartáček po vyčištění umístíte a ona se postará o jeho sterilizaci. Často funguje díky UV technologii.
Velice praktické je také cestovní pouzdro u jistých modelů elektrických zubních kartáčků. To vám umožní daleko jednodušší a lepší převážení v rámci vašich cest. Do takového ochranného obalu se mohou vejít i náhradní hlavice.
Stojánek s nabíjením
UV sterilizátor
Cestovní pouzdro
Doplňky
Elektrické zubní kartáčky patří k nadstandardním nástrojům určeným k ústní hygieně. Přesto si nemusí na sto procent poradit s některými hůře dostupnými místy mezi zuby. Proto je vhodné kromě něj pořídit také doplňky zubní péče. Nejčastěji narazíte na tyto:
- dentální nit
- mezizubní kartáček.
K pravidelnému čištění chrupu je ideální připočíst ještě návštěvu zubaře alespoň dvakrát za rok, omezení kouření a pití příliš sladkých tekutin. Pak docílíte dokonalého a bělavého úsměvu.
Provozní náklady
Ještě před pořízením elektrického zubního kartáčku byste měli vědět o tom, že u těchto dentálních přístrojů je třeba počítat s vyššími vstupními náklady. Dále pak utratíte další peníze za výměnu hlavic. Stejně jako se pravidelně mění klasický kartáček, je nutné provádět výměnu jednou za 2 až 3 měsíce i zde. V tomto případě se dostanete na velice obdobné, nebo jen o něco málo vyšší náklady. O potřebě výměny vás ostatně mohou informovat ona zmiňovaná inteligentní vlákna.
- klasický kartáček cca 70 Kč a více
- rotační hlavice cca 100 Kč a více
- sonická hlavice cca 170 Kč a více
Cena
Nyní se pojďme v trochu větším rozsahu zaměřit na ceny nových elektrických zubních kartáčků. Vyžadujete-li v tomto ohledu kvalitu, praktické funkce a dlouhou životnost, zaměřte se na značky typu Braun, Oral-B, Philips, Panasonic, Procter&Gamble, Violife, Dr. Mayer a VitalCare. Následující kapitola nabízí porovnání elektrických zubních kartáčků podle relací jejich pořizovacích cen.
TIP: Na rozdíl od toho klasického, jeden elektrický kartáček může používat klidně celá rodina. Při ranním čištění stačí pouze vyměňovat nasazovací hlavice, kterou bude mít každou svoji. V takovém případě rozhodně volte dražší modely s lepším příslušenstvím, delší výdrží baterie a nezapomeňte na úložné prostory pro hlavice.
Cena do 1 000 Kč
Za málo peněz samozřejmě nemůžete očekávat spoustu muziky. A to platí i u elektrických zubních kartáčků. Dětské začínají na nějakých 200 Kč a jen o několik desítek korun dražší jsou také ty pro dospělé. Ve všech případech půjde o rotační kartáčky, které zrovna nepřekypují šetrností související s pravidelným čištěním zubů.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Při této vstupní investici se vám malinko rozšíří obzory v rámci výběru elektrického zubního kartáčku. Za cenu do 2 000 Kč máte možnost volby ze základních modelů sonických hlavic vyznačujících se vyšší šetrností a účinkem. S tím souvisí i nárůst kmitů za minutu přesahující hranici 20 000.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
V této cenové kategorii si buďte jisti, že zakoupené dentální přístroje budou šetrné k vašemu chrupu. Domůžete se i mnohých vylepšených funkcí, jako jsou 3D technologie, časovače, tlakové senzory nebo možnost bělení a masírování zubů. Sonické i oscilační kartáčky disponují více než 30 000 kmity za minutu. Vybírat si lze z akumulátorových a bateriových verzí.
Cena nad 4 000 Kč
Zainvestujete-li do elektrického zubního kartáčku nad 4 000 Kč, pořizujete si odpovídající čisticí luxus. Vyšším cenám kolem 10 000 Kč jednoznačně vévodí značky Phillips, kde kromě funkcí, jako je ústní sprcha, program Massage nebo Bluetooth, oceníte i velice propracovaný vzhled.
Doporučení odborníka
Ivana Jíchová, DiS., dentální hygienistka
Elektrické zubní kartáčky se v dnešní době těší stále vyšší oblibě. Některým lidem mohou s pravidelnou ústní hygienou výrazně pomoci. „Pokud je kartáček používán správně, pomáhá ke zlepšení zdraví zubů i dásní u lidí, kteří si neosvojili techniku správného čištění manuálním kartáčkem, u handicapovaných pacientů, pacientů po úrazech horních končetin či seniorů.“ Elektrický kartáček ovšem není vhodný pro každého. Jíchová proto doporučuje před prvním použitím navštívit odborníka, a to stomatologa nebo dentální hygienistku, který vás poučí o správné technice čištění.
Ideální je sáhnout po elektrickém zubním kartáčku 2-3x týdně a po zbytek týdne ho nahradit manuálním. Alespoň ze začátku by měl pacient používat hlavice se středně tvrdými a měkčími vlákny, do doby, než si osvojí techniku čištění. Při čištění elektrickým kartáčkem si musíte dávat pozor především na příliš silný tlak, v kombinaci se samotnou silnou kartáčku by totiž mohl velice rychle způsobit nenávratné poškození dásní a vysokou citlivost zubů.
Elektrický zubní kartáček zkrátka nepatří do rukou každému a s výběrem vám nejlépe poradí odborník. Ten buď vybere elektrický kartáček přímo pro vás, nebo doporučí jiné a vhodnější pomůcky pro čištění. „Je celá řada nových užitečných pomůcek, které široká veřejnost nezná a které jsou stejně účinné a leckdy i šetrnější v péči o chrup a dásně. Odborná rada vám tak ušetří investici, která by nemusela udělat dobrou službu.“
Dobrý den,
existuje kombinace sonického a rotačního kartáčku? Myslím jeden přístroj, 2 rozdílné hlavice. Podle typů by byl jeden pro mě sonický (paradontóza) a jeden rotační pro manžela (skvrny na zubech, dásně ok)? Děkuji