Depilátory klasické i na citlivé oblasti slouží zejména k šetrnému oholení bez pořezání. Následující článek vám poradí, na co se při výběru zaměřit:
- Depilátor vs. epilátor – tato dvě zařízení lidé a někdy i samotné e-shopy často zaměňují. Proto si hned zkraje vysvětlíme, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
- Proč koupit kvalitní depilátor – depilaci je třeba provádět často, a právě kvalitní depilátor proces zpříjemní a zmírňuje podráždění pokožky. Dražší verze má i funkci peelingu, který dělá kůži svěží.
- Nevýhody depilátorů – depilační strojky oproti epilátorům chloupky nevytrhávají, ale zkracují. Depilaci je tedy nutné častěji opakovat, na druhou stranu je bezbolestná. Multifunkční depilátory bývají také dražší.
- Druhy depilátorů – vybírat lze z klasických, které holí větší plochy a z variant na obličej a oblast bikin, které jsou určené na citlivé partie. Některé klasické využijete i na oblast bikin díky speciálnímu nástavci.
- Důležité parametry – při výběru zohledněte, zda se dá depilátor použít i ve vodě. Mokré holení bývá efektivnější. Důležitý je také způsob napájení. Nejvýhodnější jsou akumulátorové typy.
- Příslušenství a funkce – v balení bývají extra nástavce nebo čisticí kartáček. Skvělou funkcí je napínání kůže, chloupky tak lépe podchytíte. Obličejové varianty mívají i LED světlo na zachycení nejjemnějších chloupků
- Oblíbené značky – dlouhou tradici ve vývoji depilátorů mají značky Philips a Braun. Mezi další patří třeba firmy Remington a Verk.
- Ceny depilátorů – varianty na obličej a oblast bikin lze sehnat do 600 korun. Klasické depilátory s funkcí peelingu nebo dokonce pedikúry stojí více než tisíc korun.
- Jak používat depilátor – aby depilace vydržela co nejdéle je dobré používat holicí pěny a pokožce dopřát následnou péči. Zejména peeling a vyživující krémy zmírňují nechtěné zarudnutí kůže.
Depilátor vs. epilátor
Název zařízení se odvíjí od způsobu odstraňování chloupků, tedy depilace a epilace:
- Depilátor – odstraňuje viditelnou část chloupků. Nevytrhává je, ale holí. Proces je tak bezbolestný. Hladká zůstane kůže zhruba dva dny, poté je proces nutno opakovat.
- Epilátor – likviduje chloupky přímo s kořínky, oholení vydrží déle. Klasické epilátory vytrhávají chloupky pomocí pinzet, což je bolestivé. IPL varianty ničí ochlupení pomocí světla, což nebolí.
Depilátor
Depilátor odstraňuje chloupky procesem depilace. Pomocí břitů a planžet (kovových pásků) ochlupení uřízne přímo u kořínků, ale nevytrhne. Jde tak o bezbolestnou proceduru, která se hodí pro ženy s citlivou kůží. Depilaci je ale nutné pravidelně opakovat. Chloupek z kořínku opět vyroste zhruba po dvou dnech.
Epilátor
Epilátor, jejichž srovnání jsme se věnovali zde, chloupky ničí procesem epilace. Za pomoci pinzet chloupky vytrhává i s kořínky. Procedura je sice bolestivější, ale mívá dlouhodobý účinek. Nohy zůstanou déle hladké. De facto bezbolestnou epilaci provádí IPL epilátory, které ničí ochlupení světlem.
Proč koupit kvalitní depilátor
Pořízení kvalitního depilátoru lidé zvažují nejčastěji z těchto důvodů:
- Šetrnost k pokožce – depilátory odstraňují viditelnou část chloupků, nevytrhávají je. Holení tak není bolestivé jako u epilace. Zároveň díky speciálním hlavicím bývají ke kůži šetrnější než klasické žiletky.
- Nehrozí pořezání – s depilátory se na rozdíl od ručních holítek vyhnete poranění. Žiletkami se dá oproti strojku lehce pořezat kvůli nesprávně manipulaci nebo tupému ostří.
- Vícero funkcí – Kvalitní depilátory si poradí i s citlivými partiemi jako je podpaží nebo oblast bikin. Některé typy slouží k exfoliaci, tedy odstranění odumřelé kůže. Ušetříte tak peníze za peeling.
Nevýhody depilátorů
Depilátory sice usnadňují holení, najde se ale pár nedostatků:
- Časté používání – depilátory na rozdíl od epilátorů chloupky nevytrhávají. Depilace tedy nemá trvalý efekt. Pokožka vydrží hladká 2 – 3 dny a poté je nutné celý proces znovu opakovat.
- Nedostatečné oholení – depilátory fungují na principu extrémního zkracování, což nemusí vyhovovat lidem s černými chloupky. I po oholení totiž mohou na nohách zůstat tmavší tečky.
- Vyšší investice – kvalitní depilátory s příslušenstvím a různými funkcemi vyžadují vyšší vstupní investici. Pokožce se ale dostane lepší péče a cena se vzhledem k dokupování žiletek časem srovná.
Druhy depilátorů
Při pořizování depilátoru si lze vybrat těchto druhů:
- Klasické depilátory – nejvíce se hodí na větší plochy těla jako jsou lýtka a stehna. Spousta značek však přidává kromě široké hlavice i speciální na další části těla, jako je podpaží.
- Depilátory na citlivé partie – k dostání jsou zařízení na oblast bikin nebo obličej, se kterými lze upravit bradu i obočí. Mívají diskrétní tvar rtěnky, takže si je lze vzít s sebou i v kabelce.
Klasické depilátory
Fungují na stejném principu jako pánské holicí strojky. Jsou opatřeny pohyblivými planžetami (kovovými pásky), které se přizpůsobují tvaru těla. Dokáží tak oholit chloupky v každém záhybu. Drobné štětinky nevytrhávají, ale zastřihují těsně u pokožky. Depilace není tudíž bolestivá, na druhou stranu pro hladké oholení se musí opakovat každé 2 -3 dny.
Klasické depilátory se nejvíce hodí na holení celých nohou a rukou. Součástí balení většiny strojků ale bývají i různé nástavce na hlavice. Využijete je na holení v oblasti bikin nebo podpaží. Tato místa bývají citlivější a bez speciálního nástavce by mohla depilace být nepříjemná. Některé hlavice mívají i peelingový pásek, který se používá na odstranění odumřelé kůže z nohou. Pokožka je po použití zářivější.
Depilátory na citlivé partie
Tento typ depilátoru funguje na stejném principu jako klasický. Zásadní rozdíl je však v konstrukci zařízení. Obličejové varianty jsou menší, často mají tvar rtěnky. Žena je může diskrétně nosit v kabelce, ať jde kamkoliv. Jsou určené pro depilaci oblastí nad horním rtem, brady a tváří. Některé typy disponují i speciálními nástavci, kterými si žena dokáže upravit obočí nebo zastřihnout chloupky v nosu.
Mezi citlivé partie se řadí i oblast třísel, kterou lze upravovat speciálním depilátorem. Tyto zastřihovače mají užší a ohebnou hlavici, aby oholení okolo bikin bylo co nejlepší. Jelikož je pokožka v této oblasti velice jemná, doporučujeme zvolit depilátory na mokré holení s gelem. Citlivou oblast je dobré opláchnout studenou vodou. Póry se uzavřou a pokožka tak lépe zregeneruje (zdroj: laser clinic)
Druh depilátoru | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Klasický | + oholí větší plochu
+ slouží také k peelingu + lze jej využít i na oblast bikin |
– holení je nutné často opakovat
– nelze použít na obličej – neoholí zcela do hladka |
Pro ženy, které se chtějí rychle a bezbolestně oholit. Nevadí jim časté opakování procesu. |
Na citlivé partie | + úzká hlavice zajistí komfortní depilaci
+ obličejové varianty upraví obočí + jsou malé a skladné |
– nehodí se na holení nohou
– nutnost dobíjení – neoholí zcela do hladka |
Pro ženy, které vyžadují při péči o pokožku co největší komfort. |
Důležité parametry
Při výběru depilátoru je dobré si zjistit, zda má strojek pohyblivé planžety a jak se napájí:
- Pohyblivé planžety – slouží k lepšímu oholení, jelikož se přizpůsobí křivkám celého těla. Klasické depilátory tak oholí šetrně i citlivé partie.
- Měkké proužky – některé hlavice disponují i měkkými proužky např. z aloe vera, které zklidňují pokožku. Hodí se především při holení oblasti bikin.
- Způsob napájení – depilátory se nabíjí buď bateriemi nebo ze sítě. Bateriové typy mají však nižší výkonnost, která i nadále klesá. Oholení tak nemusí být dostačující.
- Způsob holení – některá zařízení lze používat jen na sucho. Nejvýhodnější typ je Wet & dry, který funguje na mokro i sucho podle podle vaší potřeby.
Způsob napájení
Depilátory lze nabíjet ze sítě nebo baterkami. Z hlediska dlouhodobého používání je vhodné pořídit si zařízení s kvalitním dobíjecím akumulátorem. Největší životnost mívají Li – ion baterie, vydrží více nabíjecích cyklů. Plně nabité přístroje fungují zhruba 40 minut, což by mělo pohodlně vystačit na oholení celých nohou. Některé depilátory mají i kontrolku, která upozorňuje na stav nabití. Méně nabitá baterie totiž zhoršuje výkonnost.
S napájením tužkovými baterkami se setkáte spíše u obličejových depilátorů. Zvláště u těch nejmenších, které mají diskrétní tvar rtěnky. Obecně totiž holicí strojky na baterky mívají nižší výkonnost, která i nadále klesá. Hrozí, že výsledné oholení bude nedostatečné a žena nespokojená. To je však problematické u depilace větších ploch, jako jsou nohy. Upravení obličeje bývá krátký proces.
Posledním typem napájení je kabelové nabíjení ze sítě. Depilátor má sice vyšší výkon, ale jeho použití je značně limitující. Uživatel se musí nacházet v blízkosti zásuvky, a pokud je nabíjecí kabel krátký, může být holení nepohodlné. Zároveň to kvůli bezpečnosti vylučuje variantu mokré depilace. Tu oceňují především jedinci s citlivou pokožkou, kteří potřebují při holení používat zklidňující pěnu.
Způsob holení
Depilátor lze používat na sucho bez vody nebo na mokro ve sprše. Nejvýhodnější jsou strojky se systémem Wet&Dry, které umožňují kombinaci obojího. Mokré holení totiž umožňuje použití gelu nebo pěny. Žena tak předejde případnému podráždění. Se suchým holením se setkáme spíše u obličejových depilátorů. Chloupky na tvářích či v oblasti brady bývají velmi jemné a není potřeba je zvlhčovat.
Příslušenství a funkce
Balení depilátoru běžně obsahuje různé hlavice nebo cestovní obal:
- Nástavce – součástí balení bývá vícero nástavců, které lze využít třeba na oblast bikin nebo k peelingu.
- Čisticí kartáček – slouží k odstranění chloupků z holicí hlavice, aby byl depilátor zcela čistý při dalším použití.
- Obal – někdy bývá v balení i obal na depilátor. Zpravidla se však jedná o látkový pytlík, který zařízení nijak zásadně neochrání.
- Soft strip – jedná se o funkci napínání kůže. Depilátor tak snadněji zachytí chloupky, což napomáhá co nejlepšímu oholení.
- Exfoliace – odstranění odumřelé kůže zajistí exfoliační nástavec. Strojek tak zároveň holí a dělá peeling.
- LED nasvícení – umožní osvítit kůži, takže při holení ženě neunikne žádný chloupek.
- Ergonomický tvar – usnadní manipulaci a přispívá k lepšímu oholení. Hodí se hlavně při depilaci nohou, která zabere více času.
- Protiskluzová úprava – gumové pásky po stranách strojku zabrání vyklouznutí depilátoru z ruky. Eliminuje to nežádoucí poškrábání či rozbití depilátoru.
Oblíbené značky
Značka je důležitým parametrem při nákupu. Depilátory tradičně vyrábí Philips nebo Braun:
- Philips – značka na oblast krásy a zdraví specializuje celé jedno odvětví. Depilátory mívají zaoblené hroty, aby se předešlo případnému poškrábání. Hodí se tak i na intimní partie.
- Braun – značka vyrábí depilátory klasické, obličejové a na oblast bikin. Klasické lze využít pro suché i mokré holení. Běžně jsou součástí balení také nástavce na peeling kůže.
- Remington – depilátory od této firmy lze běžně používat na sucho i ve sprše. Mívají protiskluzové pásky, tudíž by neměly vypadnout z rukou. Pro oblast bikin jsou k dostání i kompaktní zastřihovače.
- Verk – společnost vyrábí depilátory klasické i na obličej. Varianty na úpravu pleti mohou mít i LED osvícení a slouží také k peelingu. Tyto depilátory patří mezi nejlevnější.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí |
Philips | Wet & Dry
Zaoblené hroty Ergonomická rukojeť |
Střední až vyšší | Klasické, na oblast bikin |
Braun | Wet & Dry
Nástavec na peeling LED světlo u varianty na obličej |
Střední až vyšší | Klasické, na obličej, oblast bikin |
Remington | Proužek z aloe vera
Wet & Dry Protiskluzová rukojeť |
Střední | Klasické, na oblast bikin |
Verk | Ergonomický design
LED světlo u varianty na obličej Nízká cena |
Nízká | Klasické, na obličej |
Ceny depilátorů
Jedním z kritérií při nákupu je cena produktu. Kvalitní strojky lze pořídit zhruba za tisíc korun:
- Cena do 600 Kč – za tuto cenu lze pořídit kvalitní depilátory na obličej a oblast bikin. Koupíte i klasické varianty, ovšem bez příslušenství.
- Cena 600–1000 Kč – v této cenové kategorii pořídíte klasické depilátory s příslušenstvím i funkcemi navíc. Holení je tak příjemnější.
- Cena nad 1000 Kč – v tomto cenovém rozpětí pořídíte depilátory s bohatým příslušenstvím včetně funkcí peelingu nebo pedikúry.
Cena do 500 Kč
Nejnižší cenové rozpětí nabízí všechny druhy depilátorů, ovšem ty klasické jen v základním provedení. V balení tedy nejsou nástavce navíc a oholíte s nimi především nohy. Varianty na obličej a intimní partie nabízí úpravu kompaktními zařízeními. Skvěle se hodí na cesty pro ženy, které si chtějí u moře upravovat oblast bikin.
Cena 500–1 000 Kč
V této cenové kategorii seženete klasické depilátory s funkcemi navíc. Běžné je i napínání kůže, aby strojek pobral veškeré chloupky.To ocení především ženy, které touží po pohodlném a co nejlepším oholení. Strojky bývají vybavené gelovými pásky, které zklidňují pokožku nebo nástavci na peeling. Pokožka tak vypadá svěží.
Cena nad 1 000 Kč
V nejvyšší cenové kategorii lze zakoupit šetrné holicí strojky. Běžnou součástí balení je i obal a několik nástavců určených k masáži nebo k holení citlivých míst. Depilátory tak kombinují dvě zařízení v jednom a jde s nimi kromě nohou upravit i oblast bikin. Lze si i vybrat z několika nastavení rychlostí. Citlivější oblasti tak lze oholit jemněji. Zařízení jsou ergonomicky tvarovaná, tudíž se dobře drží i při delším holení.
Cena | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 600 Kč | Depilátory klasické, na obličej a oblast bikin | peeling
příslušenství |
Pro nenáročné na klasickou depilaci.
Na úpravu obličeje a citlivých partií |
600–1 000 Kč | Klasické depilátory
Peeling |
Depilátory obličejové a na oblast bikin | Pro náročné |
Nad 1 000 Kč | Kombinace depilátoru klasického a na oblast bikin
Funkci peelingu |
Depilátory obličejové a na oblast bikin | Pro náročné ženy, které touží po pohodlném oholení i peelingu |
Jak používat depilátor
Aby proces i výsledek depilace byly co nejkvalitnější, doporučujeme se držet následujících rad:
- Promazávání olejem – holicí hlavice by se měla pravidelně promazávat olejem kvůli delší životnosti a správnému fungování. Zvláště, pokud se dostává do kontaktu s vodou.
- Mokré holení – chloupky ve vodě po pár minutách změknou, díky čemuž je snáze oholíte až u kořínků. Depilace tak déle vydrží.
- Používejte pěnu nebo gel – k hladké pokožce dopomůže také holicí pěna nebo gel. Vyhnete se suchosti, podráždění kůže a následnému zarůstání chloupků.
- Následná péče – po holení dopřejte pokožce peeling, ať ji zbavíte zbytků odumřelé kůže. Nezapomeňte ji také namazat krémem nebo kosmetickým máslem, ať jí dodáte výživu.
- Holení oblasti bikin – na tyto citlivé partie je třeba používat velmi kvalitní a šetrný depilátor nebo speciální druh na oblast bikin. Opět doporučujeme používat holicí gel a pokožku následně namazat.
Dobrý den, ráda bych si pořídila depilátor, ale musí být vhodný na citlivou kůži. Potřebuji také, aby se dal použít ve vodě. Suché holení totiž nesnáším. Zatím se holím žiletkou, ale vždy se mi po tom udělají nehezké červené pupínky. Chci se jich už zbavit, tak přemýšlím, jestli mi k tomu pomůže depilátor. Děkuji předem za odpověď.