Srovnávací test a recenze
nejlepších elektrických koloběžek

Ukázka produktu ve srovnání elektrických koloběžek

Jen tak si vyjet do přírody bez velké námahy už dlouho není záležitost pouze jízdních elektrokol. Tuto možnost poskytují i různé elektricky poháněné zařízení jako například elektrokoloběžky, kterým se věnujeme na této stránce. Nemusíte se však omezovat pouze na výlety do přírody, hodně je užijete také ve městě.

Elektrokoloběžky mají své výhody zejména v nižší váze a skladnosti, nezaostávají pak ani v rychlosti. Samozřejmě nejsou vhodné pro těžký terén jako elektrokola, tyto menší stroje jsou přeci jen určené k jinému využití. Můžete volit mezi městskou variantou a koloběžkou do přírody. Oba typy se od sebe budou odlišovat zejména v konstrukci a typu koleček.

Tomu, jak se chovat při výběru správné elektrokoloběžky a na jaké parametry se zaměřit, se věnuje náš článek Jak vybrat elektrokoloběžku. Soustředí se na vhodná kolečka, výkon koloběžky, její výdrž při jízdě, materiál nebo například systém brzdění. Osvětlí vám také několik tipů na ježdění na elektrokoloběžce.


Nejlepší elektrické koloběžky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Hmotnost (kg) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 Xiaomi 12.5 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Joyor X5S Joyor X5S Joyor 15.5 23 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze City Boss R3 City Boss R3 City Boss 14.8 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze City Boss T7 City Boss T7 City Boss 20.1 28 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 5125 HECHT 5125 Hecht 10 5 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Eljet Alu Power Eljet Alu Power Eljet 9 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze City Boss V4 City Boss V4 City Boss 16.6 14 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Eljet Ultra Light Eljet Ultra Light Eljet 8.9 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze City Boss V5 City Boss V5 City Boss 19.2 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Xiaomi Mi Electric Scooter Pro Xiaomi Mi Electric Scooter Pro Xiaomi 14.2 15 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrokoloběžku

Elektrokoloběžka může být šikovným prostředkem při dojíždění městem do školy či do práce, ale vytáhne vás klidně i na výlety do okolí. Abyste měli z jízdy radost, je důležité zvolit pro vás vhodný model. To může v případě elektrického modelu vypadat složitě, ale my vám v následujících odstavcích shrneme to nejdůležitější, abyste se v množství parametrů neztratili. Než se pustíte do čtení, doporučujeme si zodpovědět následující otázky, které vám pomohou si ujasnit, co vlastně hledáte:

  • Kdo bude na koloběžce jezdit? Modely se budou lišit podle věku, výšky a hmotnosti jezdce.
  • Budu koloběžku používat převážně ve městě, nebo hledám spíše prostředek na výlety?
  • Plánuji prostředek používat denně, nebo jen na příležitostné vyjížďky?
  • Budu koloběžku často přenášet a chci ji mít dobře uskladněnou, nebo mi nebude vadit, když bude zabírat trochu více prostoru?

Rozdělení podle způsobu používání

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při nákupu bude to, jestli plánujete koloběžku využít spíš jako dopravní prostředek po městě, nebo si také rádi vyjedete na výlet do přírody a v horším terénu. Podle toho dělíme elektrické koloběžky do dvou kategorií, které se poměrně liší svými parametry.

Elektrokoloběžky do města

U městských elektrokoloběžek je důležité, abyste s nimi uměli rychle reagovat na aktuální dopravní situaci. Proto jsou pro tyto případy vhodné modely s menšími kolečky, se kterými budete moci rychleji manévrovat. Zároveň nepotřebujete tak vysoký výkon a výdrž baterie, jako když se chystáte na několikakilometrový výjezd. Městské modely bývají většinou rozměrově menší a skládatelné. To oceníte obzvláště při popojíždění MHD. Koloběžku snadno složíte a vezmete do ruky. Díky menším rozměrům a lehčímu materiálu manipulaci s ní nebude nijak obtížná.

Elektrokoloběžky na výlety

Chystáte-li se s koloběžkou do terénu, je určitě vhodnější poohlédnout se po modelu s většími kolečky. Nejen že pojedou rychleji, ale snáze s nimi překonáte různé překážky. Vhodnější jsou také kolečka gumová. Hrozí sice, že se plášť propíchne, ale jízda na nich bude nesrovnatelně pohodlnější. Rozdíl hledejte také ve výkonu. Koloběžku mimo město volte raději silnější, s větším výkonem a s delší výdrží baterie. Nepřekvapí vás pak ani kopec a budete si moci užít delší jízdu bez starosti o to, kdy vám dojde baterie. Lepší je také mohutnější konstrukce, ideálně i s odpružením, abyste měli z jízdy opravdu maximální požitek.

Kolečka

Jak bylo naznačeno již v předchozí kapitole, kolečka řeknou o způsobu jízdy hodně. Čím větší, tím rychleji koloběžka pojede. U malých hrozí, že se spíš někde zaseknou (o kořen, o kanál nebo jinou nerovnost). S velkými bude výrazně náročnější zatáčení a manévrování obecně. Doporučovaná velikost koleček do měst a pro začátečníky je proto něco kolem 5-6“.

Nezáleží však pouze na velikosti, ale také na materiálu, z nějž jsou kolečka vyrobena. Elektrokoloběžka může mít buďto tvrdá nebo gumová kolečka. Ty první jsou vyráběné nejčastěji z polyuretanu – stejně jako kolečka do in-line bruslí. Jsou vhodnější pro rovné zpevněné povrchy, proto se s nimi setkáme převážně u městských modelů. Jsou menší, nelze je propíchnout a nevyžadují pravidelný servis s dofukováním. Na druhou stranu je jízda na nich výrazně méně komfortní. Ucítíte každou nerovnost, po které přejedete. Gumová kolečka se doporučují pro delší jízdy, protože jsou díky měkčímu materiálu pohodlnější. Nerovnosti pod koloběžkou nebudou tak znát. Může se stát, že kolečko tohoto typu píchnete. V takovém případě bude potřeba plášť vyměnit. U tvrdých koleček poškození tak snadno nehrozí, ale když už k němu dojde, je nutné vyměnit rovnou celé kolečko. Existuje i kompromis, kdy přední kolečko je gumové a zadní pevné.

Výkon koloběžky

Výkon elektrokoloběžek se obvykle pohybuje v rozmezí 100–600 wattů. Opět záleží na tom, k jakému účelu si koloběžku pořizujete. Stowattové modely jsou většinou příliš slabé na to, aby vás někam skutečně dovezly. Ale například pro děti nebo na zábavu a občasné popojíždění postačí. Na denní dojíždění po městě se doporučují hodnoty kolem 350 W. Větší výkon umožní vyšší rychlost, ale ta je stejně do měst nevhodná. Takové modely využijete na delší výlety a budete mít jistotu, že vás bez problémů vyvezou i do kopečka. Výkon obvykle redukujete pomocí páčky, plynu nebo tlačítka.

Výdrž baterie a doba dojezdu

Pro elektrické koloběžky jeden z nejdůležitějších parametrů. Někteří výrobci uvádějí dojezd v kilometrech, jiní v minutách. První varianta je obvyklejší a koloběžky se většinou pohybují v rozmezí 10 až 40 kilometrů. Tak jako tak jde o údaj, který vám určí, kolik váš dopravní prostředek ujede na jedno nabití.

Pokud se vám baterie vybije, na většině koloběžek budete moci dojet zbytek cesty i klasickým způsobem. Neplatí to ale stoprocentně a je dobré si to vždy u prodejce zkontrolovat. Bezpohonová jízda každopádně nebude tak snadná jako na klasické koloběžce. Kvůli odporu vás bude stát více sil.

Materiál a konstrukce

Rám koloběžky bývá nejčastěji vyrobený z hliníku, oceli nebo duralu. První zmiňovaný materiál je lehký, ale méně odolný. Naopak ocel je velmi odolná, ale těžší. Nejvýhodněji z této trojice vychází dural, který málo váží a zároveň hodně vydrží. Jeho kvality se promítnou ve vyšší pořizovací ceně.

Pořizujete sice elektrickou koloběžku, ale ani u ní nesmíte zapomenout na konstrukční parametry, které v případě běžných koloběžek hrají zásadní roli. Patří sem délka a šířka nášlapu (s ohledem na velikost vaší nohy), výška a šířka řídítek (s ohledem na vaši výšku). Také byste i v tomto případě měli dohledat, zda k vašemu prostředku výrobce prodává náhradní díly, abyste kvůli malé závadě hned nemuseli měnit celý výrobek. Nejčastěji se jedná o brzdové destičky, kolečka, sedlo nebo baterie a nabíječky.

Brzdy

Elektrická koloběžka se umí díky motoru pěkně rozjet a proto je dobré vědět, jak ji zabrzdit. Existují v zásadě dva druhy – brzdy mechanické, které fungují podobně jako u kola přitažením páčky k řídítku, a brzy elektromagnetické. Ty mají velkou nevýhodu, že fungují pouze s nabitou baterií. Když se vám tedy koloběžka vybije a budete dojíždět klasickým způsobem, nebudete mít jak zabrzdit. Proto výrobci tyto dva druhy často kombinují.

Funkce koloběžky

Elektrický pohon rozšiřuje funkce, které vám koloběžka může nabídnout.

Rekuperace – Pomáhá prodloužit výdrž koloběžky tím, že sbírá energii z brždění a vrací ji do baterie. Pro plynulou jízdu takový význam nemá, ale popojíždíte-li městem a často brzdíte, najde jistě uplatnění.

Tempomat – Podobně jako v autech, tak i u některých elektrokoloběžek najdete tempomat. Dovolí vám nastavit požadovanou rychlost a ulevit vašim rukám.

Propojení s telefonem – K novým koloběžkám si budete moci stáhnout i aplikaci. Naměří a zobrazí vám ujetou vzdálenost, budete moci prostřednictvím ní koloběžku zamknout. Některé můžete dokonce tímto způsobem řídit a nastavovat aktuální rychlost.

Doplňky

Čím dražší model, tím více vychytávek na něm pochopitelně najdete. K dostání jsou modely doplněné o blatníky. S těmi i za deštivého počasí dojedete do práce nebo do školy v čistém oblečení. Zpětná zrcátka vám zase usnadní orientaci v dopravním provozu. A pro převážení nákupu nebo jiných drobných věcí se může hodit košík.

U terénních modelů k vašemu pohodlí pomůže odpružení. Při špatném deštivém počasí oceníte protiskluzovou úpravu nášlapu. Nezapomínejte, že pokud se budete pohybovat na silnici za tmy, platí i pro koloběžku povinnost mít světla – bílé vepředu a červené vzadu. Vlastní kategorii tvoří koloběžky se sedátkem. S takovým modelem budete moci ulevit svým nohám.

Hmotnost a nosnost

Čím lehčí koloběžka, tím snáze se vám s ní bude manipulovat. Při přenášení ve městě, cestování městskou hromadnou dopravou nebo nakupování se vám jistě bude hodit lehký model, který ideálně půjde i složit. Pokud od koloběžky ale očekáváte vysoký výkon a výdrž, na její hmotnosti se to podepíše, proto je důležité najít vhodný kompromis. Běžné městské koloběžky se pohybují kolem 8 kilogramů. Ty terénní se mohou dostat až na několikanásobnou hodnotu.

Nosnost říká, jakou maximální váhu koloběžka snese. Tento údaj není nutné dlouze vysvětlovat. Ale je dobré vzít v potaz i náklad, se kterým se chystáte cestovat, a dát tak koloběžce při nakupování nějakou rezervu. Přihodíte-li si na záda 5kg batoh a do košíku 5kg nákup, rozdíl přeci jen bude již znát.

Jak na koloběžce jezdit

Ovládání elektrické koloběžky je jednoduché. Držíte oběma rukama řídítka a páčkou nebo tlačítkem přidáváte plyn. Na začátku je dobré se odrazit a koloběžku takzvaně nakopnout, potom jízda probíhá plynule.

Zákon se na koloběžky dívá stejně jako na kola. Do 18 let je povinné nosit helmu. Většina výrobců doporučuje jako minimální věk 13 let. Pohybovat byste se na nich měli v zásadě na silnici. Výjimkou je, když pojedete rychlostí nižší než 6 km/h, potom můžete klidně i na chodník. Platí také pravidlo, že při překročení této rychlostní hranice již nesmíte na koloběžce sedět.

Když budete jezdit pomalu, plynule a po rovinatém terénu, baterie vám vydrží déle nabitá. Její spotřeba se odvíjí také od hmotnosti jezdce a nákladu. Zvyšuje se při větru a mokrém povrchu, které koloběžku zpomalují. Doporučuje se koloběžku dobíjet spíše častěji než ji nechávat úplně vybít.

Cena

Pro přehlednost jsme nabídku elektrokoloběžek rozdělili do tří cenových pásem, v nichž si dokážou vybrat nenároční uživatelé, kteří koloběžku využijí jednou za čas, i každodenní jezdci s vyššími nároky na parametry. Doporučujeme vybírat elektrokoloběžku od osvědčených výrobců, jako jsou například firmy Eljet, Xiaomi, Tmax, Sunway a další.

Cena do 10 000 Kč

Elektrická koloběžka je každopádně investice, kterou již budete muset zvážit. Nejlevnější kousky najdete zhruba na pětitisícové hranici. Půjde ale buďto o opravdu základní modely nebo koloběžky určené pro děti. Tak jako tak počítejte v této cenové relaci s malým výkonem a kratším dojezdem, který se bude pohybovat kolem 15 – 20 km. Na denní dojíždění doporučujeme sáhnout do vyšší kategorie.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

Za tuto cenu si pořídíte již kvalitní koloběžku, na městské denní dojíždění ideální. Modely od ověřených značek, s dobrou výbavou a dojezdem. Některé modely v této kategorii dokážete propojit dokonce se svými mobilními telefony.

Cena nad 20 000 Kč

S nejlepšími modely se dostanete klidně i vysoko nad námi zvolenou hranici 20 tisíc. Bude už na vás, kolik a jaké doplňky budete hledat. Tyto koloběžky jsou ale většinou vyrobené z velmi kvalitních materiálů a pochlubí se velkou výdrží baterie, která vás doveze klidně i 100 kilometrů daleko.