Elektrokoloběžka může být šikovným prostředkem při dojíždění městem do školy či do práce, ale vytáhne vás klidně i na výlety do okolí. Abyste měli z jízdy radost, je důležité zvolit vhodnou variantu. To může v případě elektrického modelu vypadat složitě, ale my vám v následujících odstavcích shrneme to nejdůležitější, abyste se v množství parametrů neztratili. Na co jsme se konkrétně zaměřili?
- Proč koupit kvalitní elektrokoloběžku – zaručuje vysoký výkon a dostatečný komfort při jízdě. Kromě toho mívá praktické vybavení a funkce, stejně jako rozmanité bezpečnostní prvky.
- Nevýhody elektrokoloběžek – některé modely jsou finančně náročnější, přičemž obecně je třeba řešit dojezd (především u variant do města). Patří sem i delší doba dobíjení, ale existují i další možná negativa.
- Druhy podle určení – k dispozici máte elektrokoloběžky do města a na výlety do terénu. Dané varianty se od sebe mohou dosti odlišovat velikostí konstrukce a koleček, ale také výkonem, dojezdem či odpružením.
- Druhy podle velikosti a materiálu koleček – menší tvrdá kolečka jsou ideálním řešením na městských elektrokoloběžkách, větší gumové varianty se hodí především na jízdu v náročnějším terénu.
- Výběr podle výkonu – obvykle se pohybuje mezi 100 až 600 watty. Na běžné ježdění po městě postačí hodnoty okolo 350 W, na delší cesty v kopcovitém terénu by měl být ovšem výkon vyšší.
- Výběr podle výdrže baterie a doby dojezdu – elektrokoloběžky dokážou ve většině případů urazit 10 až 40 km na jedno nabití. Na dobu dojezdu má ovšem vliv i hmotnost jezdce a náročnost terénu.
- Důležité parametry – při výběru elektrokoloběžky byste měli zohlednit rovněž materiál a vlastnosti konstrukce, typ brzd, hmotnost a nosnost, stejně jako funkce, jež mohou rozšiřovat elektrický pohon.
- Doplňky – elektrokoloběžky mohou být opatřeny blatníky či zpětnými zrcátky, ale také odpružením, protiskluzovou úpravu nášlapu nebo světly, a to včetně světel brzdových.
- Oblíbené značky – mezi oblíbené výrobce elektrokoloběžek patří X-Scooters, Spokey, Segway, Ecowheel či Eljet. Nejedná se přitom pouze o zahraniční značky.
- Cena – některé koloběžky s elektrickým pohonem seženete už za cenu kolem tisícovky. Kvalitní modely ovšem bývají dražší, přičemž špičkové varianty stojí (někdy i výrazně) přes 20 000 Kč.
- Jak na koloběžce jezdit – v samotném závěru jsme se ještě zaměřili na samotnou jízdu na elektrokoloběžce, stejně jako na všechny náležitost, které byste měli splňovat z hlediska zákona.
Upozorňujeme: jestliže hledáte ideální dopravní prostředek do města, ale koloběžka pro vás není optimálním řešením, můžete zvážit pořízení některého dalšího elektrického vozítka. Samostatné stránky jsme věnovali hoverboardům, elektrickým jednokolkám, ale také segwayům a elektrokolům. Jestliže dáváte přednost sportu před pohodlným cestováním, možná vás zaujmou také klasické koloběžky.
Proč koupit kvalitní elektrokoloběžku
Kvalitní elektrokoloběžky mohou být výkonné. Zároveň zaručují dostatečný komfort při jízdě. Navíc bývají opatřeny praktickým vybavením a funkcemi, jakož i rozmanitými bezpečnostními prvky.
- Vysoký výkon – výkonné elektrokoloběžky zaručují dlouhý dojezd (u některých variant až 40 km), ale také bezproblémové použití na náročnějších cestách, případně jízdu do kopce.
- Komfort při jízdě – elektrokoloběžky do terénu by měly být odpružené, modely vhodné do městského prostředí zase lehčí a jednoduše složitelné, aby se daly snadno přenášet.
- Praktické vybavení a funkce – patří sem přehledný displej, tempomat, rekuperace nebo propojení s telefonem. Elektrokoloběžky mohou mít i blatníky, zpětná zrcátka či různá světla.
- Rozmanité bezpečnostní prvky – patří sem nejen světla a odrazky, ale také špičkové brzdy, robustní konstrukce nebo protiskluzová úprava nášlapu.
Vysoký výkon
Výkon elektrokoloběžek se obvykle pohybuje v rozmezí 100 až 600 wattů. Kvalitní modely pochopitelně bývají výkonnější. Využijete je přitom lze na delší výlety, protože zaručují dlouhý dojezd (u některých variant až 40 km). U koloběžek do města tedy není vysoký výkon tak podstatný a řešit byste jej měli především u modelů do terénů. Vliv má totiž nejen na dojezd, ale také na bezproblémové použití na náročnějších cestách, případně na jízdu do kopce.
Komfort při jízdě
Kvalitní elektrokoloběžky nejsou „pouze“ výkonné, ale zaručují také jistý komfort při jízdě. Na tom se může podílet např. odpružení, které je důležité především u modelů vhodných do terénů. Pak se vám pojede pohodlněji i v náročnějším terénu. U městských elektrokoloběžek se zase komfort odvíjí od jejich hmotnosti a složitelnosti. Ve městě je daný dopravní prostředek třeba poměrně často přenášet. Proto by měly být lehčí (do 8 kg) a lehce složitelný.
Praktické vybavení a funkce
Součástí elektrokoloběžek bývá přehledný displej, ale také tempomat, který umožňuje nastavit požadovanou rychlost. Mezi zajímavé funkce patří rekuperace, jež sbírá energii z brzdění a vrací ji do baterie, případně propojení s telefonem. Kvalitní elektrokoloběžky mohou být opatřeny i blatníky, zpětným zrcátkem a různými světly (včetně brzdových). Musíme ovšem doplnit, že vybavení se pochopitelně promítá do pořizovací ceny.
Řada bezpečnostních prvků
Jak už jsme zmínili výše, kvalitní elektrokoloběžky mají rozmanitá světla a odrazky, což je vybavení, které má vliv na bezpečnost jezdce při zhoršené viditelnosti. Mezi praktické bezpečnostní prvky patří i špičkové brzdy (mechanické či elektromagnetické), robustní konstrukce či protiskluzová úprava nášlapu. Mnohé modely mají více režimů jízdy, přičemž nejvyšší rychlost bývá 25 km/h, což je maximální povolená rychlost na tomto dopravním prostředku.
Nevýhody elektrokoloběžek
Při nákupu elektrokoloběžek je nutné počítat také s některými negativy, která mohou být s těmito specifickými dopravními prostředky spojena. O jaké nevýhody se konkrétně jedná?
- Vyšší pořizovací cena – jistě, elektrokoloběžku si lze pořídit již za cenu kolem tisícovky, nicméně u kvalitních modelů si budete muset připlatit. Některé dokonce stojí mnoho desítek tisíc korun a existují i varianty, za něž zaplatíte šestimístnou částku.
- Nutné řešit dojezd – elektrokoloběžky mohou mít dojezd až 40 km, mnohé varianty (především městské) ovšem takovou vzdálenost urazit nesvedou. Na většině modelů je sice možné dojet zbytek cesty i odrážením, nebývá to nicméně tak snadné jako na klasické koloběžce.
- Delší doba dobíjení – z povahy pohonu vyplývá, že je nutné elektrokoloběžky pravidelně nabíjet. Ačkoli se obvykle nejedná o nic složitého, i u mnohých jinak velmi kvalitních modelů lze považovat za nevýhodu delší dobu nabíjení.
- Další možná negativa – některé modely mohou mít méně kvalitní komponenty, příliš úzká řídítka či horší odpružení. Další jsou poněkud těžší. Pokud tedy víte, že budete elektrokoloběžku často přenášet, zaměřte se při výběru i na tento parametr.
Druhy podle určení
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při nákupu bude to, jestli plánujete koloběžku využít spíš jako dopravní prostředek po městě, nebo si také rádi vyjedete na výlet do přírody a v horším terénu. Podle toho dělíme elektrické koloběžky do dvou kategorií, které se poměrně liší svými parametry.
- Elektrokoloběžky do města – tyto modely bývají lehčí a skladnější, přičemž obvykle mají i menší kolečka (tvrdá či gumová). Musíte nicméně počítat s menším výkonem a kratším dojezdem.
- Elektrokoloběžky na výlety – varianty do terénu mají větší konstrukci a (gumová) kolečka, přičemž je lze označit za výkonnější. Navíc zaručují delší dojezd a lepší odpružení. Bývají nicméně méně skladné a dražší.
Elektrokoloběžky do města
U městských modelů je důležité, abyste s nimi uměli rychle reagovat na aktuální dopravní situaci. Proto jsou pro tyto případy vhodné modely s menšími kolečky, se kterými budete moci rychleji manévrovat. Zároveň nepotřebujete tak vysoký výkon a velkou výdrž baterie, jako když se chystáte na několikakilometrový výjezd.
Městské modely bývají většinou rozměrově menší a skládatelné. To oceníte obzvláště při popojíždění v MHD. Koloběžku snadno složíte a vezmete do ruky. Manipulace s ní nebude díky menším rozměrům a lehčímu materiálu nijak obtížná.
Elektrokoloběžky na výlety
Chystáte-li se s koloběžkou do terénu, je určitě vhodnější poohlédnout se po modelu s většími kolečky. Nejen že pojedou rychleji, ale snáze s nimi překonáte různé překážky. Vhodnější jsou také gumová kolečka. Hrozí sice, že se plášť propíchne, ale jízda na nich bude nesrovnatelně pohodlnější.
Rozdíl hledejte také ve výkonu. Koloběžku mimo město volte raději silnější, s větším výkonem a delší výdrží baterie. Nepřekvapí vás pak ani kopec a budete si moci užít delší jízdu bez starosti o to, kdy vám dojde baterie. Lepší je také mohutnější konstrukce, ideálně i s odpružením, abyste měli z jízdy opravdu maximální požitek.
Upozorňujeme: jízdu do kopce nezvládne zdaleka každý model. Při výběru si proto hlídejte úhel, pod kterým dokáže koloběžka stoupat.
Určení | Pozitiva | Negativa |
Do města | + Lehká konstrukce
+ Skladnost + Menší kolečka, která jsou tvrdá nebo gumová |
– Menší výkon
– Kratší dojezd |
Na výlety | + Větší konstrukce a kolečka (zejména gumová)
+ Větší výkon + Delší dojezd + Odpružení |
– Horší skladnost
– Obecně vyšší pořizovací cena |
Druhy podle velikosti a materiálu koleček
Jak bylo naznačeno již v předchozím odstavci, kolečka řeknou o způsobu jízdy hodně. Čím větší, tím rychleji koloběžka pojede. U malých hrozí, že se spíš někde zaseknou (o kořen, o kanál nebo jinou nerovnost). S velkými bude o něco náročnější zatáčení a manévrování obecně. Doporučovaná velikost koleček do města a pro začátečníky je proto něco kolem 5 až 6 palců (12,7 až 15,2 cm)
Nezáleží však pouze na velikosti, ale také na materiálu, z nějž jsou kolečka vyrobena. Elektrokoloběžka může mít buďto tvrdá nebo gumová kolečka.
- Tvrdá kolečka – vyrobena bývají z polyuretanu, přičemž se hodí především na rovné a zpevněné povrchy. Obecně jsou menší a najdete je především na městských modelech.
- Gumová kolečka – umožňují delší jízdu, neboť jsou komfortnější, a to i při jízdě na nerovném povrchu. Hodí se proto i mimo město. Na druhou stranu je lze píchnout a měli byste se zaměřit také na servis.
Tvrdá kolečka
Tvrdá jsou vyráběná nejčastěji z polyuretanu, stejně jako kolečka do in-line bruslí. Jsou vhodnější pro rovné zpevněné povrchy, proto se s nimi setkáme převážně u městských modelů. Jsou menší, nelze je propíchnout a nevyžadují pravidelný servis s dofukováním. Na druhou stranu je jízda na nich výrazně méně komfortní. Ucítíte každou nerovnost, po které přejedete.
Gumová kolečka
Gumová kolečka se doporučují pro delší jízdy, protože jsou díky měkčímu materiálu pohodlnější. Nerovnosti pod koloběžkou nebudou tak znát. Může se stát, že kolečko tohoto typu píchnete. V takovém případě bude potřeba plášť vyměnit. U tvrdých koleček poškození tak snadno nehrozí, ale když už k němu dojde, je nutné vyměnit rovnou celé kolečko. Existuje i kompromis, kdy přední kolečko je gumové a zadní pevné.
Typ koleček | Pozitiva | Negativa |
Tvrdá | + Menší rozměry
+ Nelze je propíchnout + Nevyžadují pravidelný servis |
– Méně komfortní jízda
– Nevhodná do terénu |
Gumová | + Komfortnější a delší jízda
+ Vhodná i do náročnějšího terénu |
– Lze je píchnout
– Vhodný je pravidelný servis |
Výběr podle výkonu
Výkon elektrokoloběžek se obvykle pohybuje v rozmezí 100 až 600 wattů. Opět záleží na tom, k jakému účelu si koloběžku pořizujete. Stowattové modely jsou většinou příliš slabé na to, aby vás někam skutečně dovezly. Ale například pro děti nebo na zábavu a občasné popojíždění postačí. Na denní dojíždění po městě se doporučují hodnoty kolem 350 W.
Větší výkon umožní vyšší rychlost, ale ta je stejně do měst nevhodná. Takové modely využijete na delší výlety a budete mít jistotu, že vás bez problémů vyvezou i do kopečka. Výkon obvykle redukujete pomocí páčky, plynu nebo tlačítka.
Výběr podle výdrže baterie a doby dojezdu
Pro elektrické koloběžky jeden z nejdůležitějších parametrů. Někteří výrobci uvádějí dojezd v kilometrech, jiní v minutách. První varianta je obvyklejší a koloběžky se většinou pohybují v rozmezí 10 až 40 kilometrů. Tak jako tak jde o údaj, který vám určí, kolik váš dopravní prostředek ujede na jedno nabití.
Dojezd se kromě kapacity baterie odvíjí také od dalších parametrů. Těmi jsou zejména hmotnost jezdce a terén, po kterém jedete. Čím větší kopec musíte zdolávat, tím více energie z baterie vyčerpáte.
Pokud se vám baterie vybije, na většině koloběžek budete moci dojet zbytek cesty i klasickým způsobem, tedy odrážením. Neplatí to ale stoprocentně a je dobré si to vždy u prodejce zkontrolovat. Bezpohonová jízda každopádně nebude tak snadná jako na klasické koloběžce. Kvůli odporu vás bude stát více sil.
Důležité parametry
Kromě výše zmíněných vlastností je vhodné zohlednit ještě další důležité parametry. Rovněž ty mohou mít dosti podstatný vliv na komfort a bezpečnost jízdy na elektrokoloběžce.
- Materiál a konstrukce – rámy koloběžek s elektrickým pohonem bývají vyrobeny z hliníku, oceli nebo duralu. Při výběru byste se měli zaměřit i na délku a šířku nášlapu či výšku a šířku řídítek.
- Brzdy – k dispozici máte elektrokoloběžky s mechanickými brzdami, které fungují jako brzdy u bicyklů, případně elektromagnetické varianty. Ty jsou ovšem funkční jen s nabitou baterií.
- Hmotnost a nosnost – při přenášení ve městě se vám budou hodit lehčí a složitelné modely. Roli hraje také hmotnost, která může být i mnoho desítek kilogramů. Pozornost věnujte také nosnosti.
- Funkce koloběžky – elektrokoloběžky mohou být opatřeny rekuperací či tempomatem, případně umožňují propojení s telefonem, takže si budete moci stáhnout i praktickou aplikaci.
Materiál a konstrukce
Rám koloběžky bývá nejčastěji vyrobený z hliníku, oceli nebo duralu. První zmiňovaný materiál je lehký, ale méně odolný. Naopak ocel je velmi odolná, ale těžší. Nejvýhodněji z této trojice vychází dural, který málo váží a zároveň hodně vydrží. Jeho kvality se nicméně promítnou ve vyšší pořizovací ceně.
Pořizujete sice elektrickou koloběžku, ale ani u ní nesmíte zapomenout na konstrukční parametry, které v případě běžných koloběžek hrají zásadní roli. Patří sem délka a šířka nášlapu (s ohledem na velikost vaší nohy), výška a šířka řídítek (s ohledem na vaši výšku). Také byste i v tomto případě měli dohledat, zda k vašemu prostředku výrobce prodává náhradní díly, abyste kvůli malé závadě hned nemuseli měnit celý výrobek. Nejčastěji se jedná o brzdové destičky, kolečka, sedlo nebo baterie a nabíječky.
Brzdy
Elektrická koloběžka se umí díky motoru pěkně rozjet, a proto je dobré vědět, jak ji zabrzdit. Existují v zásadě dva druhy – brzdy mechanické, které fungují podobně jako u kola přitažením páčky k řidítku, a brzdy elektromagnetické. Ty mají velkou nevýhodu, že fungují pouze s nabitou baterií. Když se vám tedy koloběžka vybije a budete dojíždět klasickým způsobem, nebudete mít jak zabrzdit. Proto výrobci tyto dva druhy často kombinují.
Hmotnost a nosnost
Čím lehčí koloběžka, tím snáze se vám s ní bude manipulovat. Při přenášení ve městě, cestování městskou hromadnou dopravou, nebo nakupování se vám jistě bude hodit lehký model, který ideálně půjde i složit. Pokud od koloběžky ale očekáváte vysoký výkon a výdrž, na její hmotnosti se to podepíše, proto je důležité najít vhodný kompromis. Běžné městské koloběžky se pohybují kolem 8 kilogramů. Ty terénní se mohou dostat na několikanásobnou hodnotu.
Nosnost říká, jakou maximální váhu koloběžka snese. Tento údaj není nutné dlouze vysvětlovat. Ale je dobré vzít v potaz i náklad, se kterým se chystáte cestovat, a dát tak koloběžce při výběru nějakou rezervu. Přihodíte-li si na záda 5kg batoh a k tomu nějaký ten nákup, rozdíl přeci jen bude již znát.
Funkce koloběžky
Elektrický pohon rozšiřuje funkce, které vám koloběžka může nabídnout.
- Rekuperace – pomáhá prodloužit výdrž koloběžky tím, že sbírá energii z brzdění a vrací ji do baterie. Pro plynulou jízdu takový význam nemá, ale popojíždíte-li městem a často brzdíte, najde jistě uplatnění.
- Tempomat – podobně jako v autech, tak i u některých elektrokoloběžek najdete tempomat. Dovolí vám nastavit požadovanou rychlost a ulevit vašim rukám.
- Propojení s telefonem – k novým koloběžkám si budete moci stáhnout i aplikaci. Naměří a zobrazí vám ujetou vzdálenost, budete moci jejím prostřednictvím koloběžku zamknout. Některé můžete dokonce tímto způsobem řídit a nastavovat aktuální rychlost.
Doplňky
Čím dražší model, tím více vychytávek na něm pochopitelně najdete. K dostání jsou modely doplněné o blatníky. S těmi i po jízdě na mokré vozovce dojedete do práce nebo do školy v čistém oblečení. Zpětná zrcátka vám zase usnadní orientaci v dopravním provozu.
U terénních modelů k vašemu pohodlí pomůže odpružení. Při deštivém počasí oceníte protiskluzovou úpravu nášlapu. Nezapomínejte, že pokud se budete pohybovat na silnici za tmy, platí i pro koloběžku povinnost mít světla – bílé vpředu a červené vzadu. Některé modely mají dokonce brzdová světla, která fungují stejně jako u aut. Vlastní kategorii tvoří koloběžky se sedátkem. S takovým modelem budete moci ulevit svým nohám. Počítejte ale s tím, že si za takové modely připlatíte.
Oblíbené značky
V současné době si v České republice můžete pořídit elektrokoloběžky od mnoha desítek výrobců. Mezi nejoblíbenější značky aktuálně na našem trhu patří:
- X-Scooters – značka stylových a výkonných elektrokoloběžek, které jsou navíc vizuálně rozmanité. Na druhou stranu obecně nepatří k nejlevnějším.
- Spokey – výrobce kvalitních elektrokoloběžek, které sice nepatří k nejlepším na trhu, na druhou stranu si je můžete pořídit za příznivou pořizovací cenu.
- Segway – dříve výrobce speciálních dvoukolových vozítek, dnes především elektrokoloběžek, a to ve všech cenových kategoriích.
- Ecowheel – německá společnost nabízející desítky a desítky elektrokoloběžek, a to jak pro děti, tak velmi výkonné produkty pro dospělé uživatele.
- Eljet – značka působící na českém trhu od roku 2013. Nabízí přitom kvalitní a cenově přijatelné elektrokoloběžky pro děti i dospělé jedince.
X-Scooters
Značka X-Scooters nabízí nejen elektrokoloběžky, ale také benzínové koloběžky, čtyřkolové skútry, náhradní díly a příslušenství. Pokud se zaměříme na samotné koloběžky na elektrický pohon, jedná se o produkty v různých barevných provedeních, které jsou stylové a zároveň výkonné. Mnohé jsou navíc opatřeny sedátkem. Jde ovšem spíše o dražší výrobky, z nichž některé mohou stát výrazně přes 20 000 Kč.
Spokey
Společnost Spokey existuje od roku 2004, přičemž za celou dobu své existence se soustředí na vývoj sportovních potřeb pod vlastní značkou. V jejím sortimentu naleznete i elektrokoloběžky v různých provedeních. Ty jsou kvalitní a některé mají také zajímavé „vychytávky“. Velkou oblibu mezi uživateli si navíc získaly i příznivou pořizovací cenou, neboť většinu nabízených produktů seženete do 10 000 Kč.
Segway
Segway byl od roku 2001 americký výrobce speciálních dvoukolových vozítek téhož názvu. Jejich výroba ovšem byla ukončena v roce 2020 a následně byla společnost převzata firmou Ninebot. Od této doby se soustředí na vývoj jiných forem vozítek, přičemž aktuálně se jedná především o elektrokoloběžky. Některé z nich přitom pořídíte za pár tisícovek, další vás vyjdou na mnoho desítek tisíc korun. Výběr je zkrátka velmi pestrý.
Ecowheel
Tato společnost byla založena v roce 2013 u našich západních sousedů, tedy v Německu. Soustředí se na eco-mobilitu, čemuž odpovídá i nabízený sortiment. V současné době si přitom na českém trhu můžete pořídit nejvíce elektrokoloběžek právě s touto značkou, neboť k dispozici máte desítky produktů. Zakoupit si lze dětské produkty za pár tisíc korun, ale také výrobky s prvotřídním výkonem, které jsou i více než desetkrát dražší.
Eljet
Společnost Eljet působí na českém trhu od roku 2013, přičemž nabízení produkty zahrnují dopravní prostředky s elektrickým pohonem, zábavnou elektroniku a hračky. Co se týče elektrokoloběžek, některé z nich jsou dopravními prostředky pro děti, další jsou vhodné pro dospělé jedince. Vesměs se nicméně jedná cenově přijatelné produkty, neboť veškeré nabízené elektrokoloběžky s touto značkou seženete do 20 000 Kč.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
X-Scooters | Značka elektrokoloběžek, ale také benzínových koloběžek nebo čtyřkolových skútrů | Spíše střední a vyšší | Stylové elektrokoloběžky s vysokým výkonem, z nichž mnohé jsou opatřeny sedátkem | Uživatelům, kteří hledají kvalitní koloběžky, z nichž mnohé se mohou hodit i na delší cesty mimo město |
Spokey | Společnost soustředící se na vývoj sportovních potřeb pod vlastní značkou | Spíše nižší | Elektrokoloběžky určené spíše do městského prostředí | Uživatelům, kteří nechtějí při nákupu elektrokoloběžky utrácet větší množství peněz |
Segway | Výrobce, který se aktuálně soustředí především na vývoj elektrokoloběžek | Spíše nižší a střední | Rozmanité elektrokoloběžky v různých cenových kategoriích | Uživatelům, kteří chtějí mít při výběru elektrické koloběžky skutečně na výběr |
Ecowheel | Německá společnost zaměřující se na eco-mobilitu | Spíše střední a vyšší | Základní elektrokoloběžky pro děti i špičkové modely vhodné pro zkušené jezdce | Uživatelům, jež dávají přednost kvalitě, která se může projevit i dosti vysokou pořizovací cenou |
Eljet | Česká značka vyvíjející mj. dopravní prostředky s elektrickým pohonem | Spíše nižší a střední | Elektrické koloběžky pro děti i pro dospělé jezdce | Uživatelům, kteří nechtějí při nákupu elektrokoloběžky utrácet horentní sumy peněz |
Cena
Pro přehlednost jsme nabídku elektrokoloběžek rozdělili do tří cenových kategorií, v nichž si dokážou vybrat nenároční uživatelé, kteří koloběžku využijí jednou za čas, i každodenní jezdci s vyššími nároky na parametry. Doporučujeme vybírat elektrokoloběžku od osvědčených výrobců (viz výše).
- Cena do 10 000 Kč – v nejnižší cenové kategorii najdete základní modely a elektrické koloběžky určené pro děti. Obecně mají menší výkon a kratší dojezd (cca 15 až 20 km).
- Cena od 10 000 do 20 000 Kč – k dispozici máte kvalitní elektrokoloběžky na městské denní dojíždění. Může mít přitom delší dojezd i zajímavou výbavu a funkční prvky.
- Cena nad 20 000 Kč – zaplatíte-li alespoň tuto částku, budete si moci pořídit koloběžku z velmi kvalitních materiálů, s mnoha doplňky a velkou výdrží baterie. Některé modely ale mohou stát přes 100 000 Kč.
Cena do 10 000 Kč
Elektrická koloběžka je každopádně investice, kterou již budete muset zvážit. Nejlevnější kousky najdete už zhruba za tisícovku, většina modelů však bývá dražší. Za cenu do 5 000 Kč půjde opravdu o základní varianty nebo koloběžky určené pro děti. Tak jako tak počítejte v této cenové relaci s malým výkonem a kratším dojezdem, který se bude pohybovat kolem 15 až 20 km. Na denní dojíždění doporučujeme sáhnout do vyšší kategorie.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Za tuto cenu si pořídíte již kvalitní koloběžku, na městské denní dojíždění ideální. Objevíte modely od ověřených značek, s dobrou výbavou a dojezdem. Některé modely v této kategorii dokážete propojit dokonce se svými mobilními telefony.
Cena nad 20 000 Kč
S nejlepšími modely se dostanete klidně i vysoko nad námi zvolenou hranici 20 tisíc. Bude už na vás, kolik a jaké doplňky budete hledat. Tyto koloběžky jsou ale většinou vyrobené z velmi kvalitních materiálů a pochlubí se velkou výdrží baterie, která vás doveze klidně i 100 kilometrů daleko.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 10 000 Kč | Základní modely a elektrické koloběžky určené pro děti | Koloběžky vhodné do terénu | Pro děti či pro uživatele, kteří chtějí elektrokoloběžku jako občasný dopravní prostředek |
Od 10 000 do 20 000 Kč | Kvalitní elektrokoloběžky na městské denní dojíždění | Základní a pokročilé modely | Pro uživatele, kteří hledají kvalitní a praktický dopravní prostředek do města |
Nad 20 000 Kč | Koloběžky z velmi kvalitních materiálů a s velkou výdrží baterie | Základní modely a elektrické koloběžky určené pro děti | Pro uživatele, kteří hledají špičkový dopravní prostředek i do náročnějších podmínek |
Jak na koloběžce jezdit
Ovládání elektrické koloběžky je jednoduché. Držíte oběma rukama řídítka a páčkou nebo tlačítkem přidáváte plyn. Na začátku je dobré se odrazit a koloběžku takzvaně nakopnout, potom jízda probíhá plynule.
Zákon se na koloběžky dívá stejně jako na kola. Do 18 let je povinné nosit helmu. Většina výrobců doporučuje jako minimální věk 13 let. Pohybovat byste se na nich měli v zásadě na silnici. Výjimkou je, když pojedete rychlostí nižší než 6 km/h, potom můžete klidně i na chodník. Platí také pravidlo, že při překročení této rychlostní hranice již nesmíte na koloběžce sedět.
Když budete jezdit pomalu, plynule a po rovinatém terénu, baterie vám vydrží déle nabitá. Její spotřeba se odvíjí také od hmotnosti jezdce a nákladu. Zvyšuje se při větru a mokrém povrchu, které koloběžku zpomalují. Doporučuje se koloběžku dobíjet spíše častěji, než ji nechávat úplně vybít.
Dobrý den, aktuálně doma uvažujeme, že bychom dceři koupili pod stromeček elektrokoloběžku. Na co se zaměřit při nákupu tohoto vozidla pro dítě?