Následující článek vás provede výběrem kuchařky krok za krokem. V odrážkách níže najdete jeho stručný souhrn.
- Proč koupit kvalitní kuchařku – je zárukou ověřených receptů a leckdy se naučíte i nové kulinářské metody. Kvalitní kuchařka obsahuje fotografie jídel nebo i celých postupů, bývá dílem známého autora nebo vás naučí používat sezónní suroviny.
- Nevýhody kuchařek – některé levnější kuchařky neobsahují žádné fotografie ani ilustrace, a tak nejsou tolik atraktivní a zejména začínající kuchaři se v postupu mohou ztratit. Leckdy kuchařka neobsahuje ani základní recepty nebo alternativy.
- Výběr kuchařky podle určení – vždy zohledněte preference toho, pro koho je kniha určená. Na výběr jsou obecné kuchařky, fitness kuchařky, tituly známých osobností, kuchařky mezinárodní kuchyně a mnohé další.
- Druhy kuchařek podle receptů – zamyslete se, zda hledáte kuchařku se slanými nebo sladkými recepty, případně s recepty zaměřenými na konkrétní suroviny nebo roční období.
- Druhy kuchařek podle zpracování – knihy v současné době procházejí vývojem, a proto kromě klasických papírových titulů dnes na trhu najdete také kuchařky v elektronické podobě. K dostání jsou také audio kuchařky.
- Důležité parametry – zaměřte se zejména na obsah, aby byly recepty přehledné a doplněné fotografiemi, které vám pomohou si udělat představu o hotovém jídle. Zohledněte také formát či vazbu knihy a její rozsah.
- Doplňky a příslušenství – vyplatí se pořídit při nákupu, a to nejen pokud kuchařku kupujete někomu jinému jako dárek. Hodit se bude obal proti poškození kuchařky nebo záložka, která vám pomůže založit oblíbený recept.
- Oblíbení autoři – jde zejména o známé šéfkuchaře, foodblogery nebo osobnosti proslavené v TV show, které vydali i vlastní publikaci. Vsadit můžete na kuchařky od Z. Pohlreicha, R. Vaňka, K. Kokešové nebo J. Olivera.
- Ceny – ty nejlevnější kuchařky dnes pořídíte i pod částkou 100 Kč, kdy půjde povětšinou o knihy bez fotografií nebo s méně přehledným formátováním. Kuchařky okolo 300 Kč již nabídnou originální recepty i autorské fotografie.
Proč koupit kvalitní kuchařku
Nejdříve si přečtěte, proč je dobré investovat do kvalitní kuchařky a jaké výhody díky tomu získáte.
- Ověřené recepty – zakoupíte-li kvalitní kuchařku, pak je velmi pravděpodobné, že jsou obsažené recepty ověřené a již sklidili úspěch. Stejně tak můžete úspěch sklidit i vy, pokud doma nějaký recept z kvalitní kuchařky uvaříte.
- Naučí vás něco nového – existuje nesčetně publikací, ve kterých se opakují recepty a nedozvíte se z nich nic nového. Při investici do kvalitní kuchařky se však můžete naučit nové exotické recepty nebo vyzkoušet obtížnější kulinářské techniky.
- Lokální a sezónní suroviny – záměrem kvalitní kuchařky, a především pak jejího autora, je využití sezónních a lokálních surovin (olomoucké tvarůžky, sezónní zelenina či ovoce apod.), čímž kniha současně podporuje místní trh a farmáře.
- Známý autor – kuchařku od svého oblíbené autora si dnes můžete pořídit, ať už jste skalním fanouškem některého z gastro influencerů či foodblogerů, preferujete michelinské kuchaře, nebo známé šéfkuchaře z televizních pořadů.
- Náhrada cukru alternativami – že je cukr nezdravý už je dnes poměrně rozšířené dogma. V kvalitních kuchařkách proto autoři cukr nahrazují zdravějšími alternativami (med, stévie, sladkost ovoce atd.) nebo vedou k jeho střídmějšímu používání.
- Běžně dostupné suroviny – v moderních kuchařkách se využívají dnes již celkem běžně dostupné suroviny. To samozřejmě platí v případě, pokud zrovna nekupujete exotickou kuchařku.
- Omezíte plýtvání – ne jedna kuchařka se dnes zaměřuje na plné využití surovin, které máte doma. Nejde však o to použít celou surovinu do jednoho pokrmu, nýbrž se naučit ji využívat tak, že zbytky použijete třeba do polévky nebo dezertu.
- Přehledné zpracování – kuchařka by měla být atraktivní, abyste při pohledu do ní ihned dostali chuť na daný recept. Kromě toho by kvalitní kuchařka měla nabídnout přehledné zpracování, ideálně je, pokud jsou suroviny včetně množství vypsané do odrážek.
Nevýhody kuchařek
Nyní se budeme věnovat nevýhodám kuchařek, na které můžete často při koupi narazit. Některé nevýhody souvisí přímo s vlastnostmi dané knihy, jiné zápory ale mohl autor ovlivnit záměrně.
- Obsah až na konci – jestliže si rádi nejprve prohlížíte obsah knížky, pak dejte pozor na to, že některé kuchařky mají obsah až na konci. Někteří čtenáři preferují jeho umístění na začátku, aby mohli poté snadno nalistovat recept, který je právě zajímá.
- Chybí obrázek hotového jídla – některé kuchařky jsou ilustrované, jiné obsahují fotografie, ale najdete i ty, ve kterých je čistě text. Ty můžeme doporučit zejména ostříleným kuchařům. V začátcích naopak oceníte, pokud kniha obsahuje fotku hotového pokrmu.
- Chybějící základní recepty – nevýhodou některých kuchařek je, že se často zmiňují pojmy, jako je ghí, domácí smetanový sýr nebo třeba sníh z bílků, aniž by kniha tyto základní recepty obsahovala. Pro méně zkušené kuchaře to tak může znamenat další dohledávání informací.
- Absence na bezmasé alternativy – kuchařku o masitých jídlech si pravděpodobně nebudou kupovat vegetariáni. Při pohoštění většího množství osob se ale u stolu může objevit někdo, kdo maso nejí, pak se hodí mít v kuchařce i bezmasou alternativu.
- Neporadí, čím nahradit danou surovinu – kuchařka obsahující jednoduché recepty by měla současně nabízet také tipy, čím nahradit konkrétní suroviny v případě, že je zrovna nemáte doma. Tato vlastnost je ovšem doménou kvalitních kuchařek.
Výběr kuchařky podle určení
Vybíráte-li kuchařku pro sebe nebo jako dárek, zamyslete se nad tím, koho vlastně chcete obdarovat a co by nejvíce ocenil. Své vlastní preference berte v potaz jen v případě, že kupujete kuchařku pro sebe.
- Kuchařky pro milovníky poctivé domácí kuchyně – obsahují nejznámější recepty, které se připravují doma. Naučí vás tedy různé úpravy masa, jak upéct domácí kváskové pečivo nebo třeba to, jak do jídelníčku zařadit luštěniny.
- České a regionální kuchařky – zaměřují se na klasické české dobroty. Zahrnují tradiční recepty na pokrmy, jako je svíčková či guláš, ale naučíte se díky nim také upéct buchty či koláče. Některé české kuchařky se specializují i na konkrétní region.
- Mezinárodní kuchařky – mezi nejoblíbenější u nás patří recepty italské, francouzské či mexické kuchyně, ale k dostání jsou samozřejmě mnohé další. Pomohou vám rozšířit si obzory nebo se inspirovat v zahraničí.
- Kuchařky pro začínající kuchaře – obsahují jednoduché recepty bez složitých technologických postupů, které je dobré si v začátcích vaření osvojit. Naučíte se při nich základní techniky, které pak lze dále rozvíjet.
- Kuchařky pro teenagery – kuchařky určené pro dospívající děti se společně s recepty snaží předat také lásku k jídlu a společnému sdílení různých zážitků, které současnou mládež jednoduše baví. Většinou jde o jednoduché recepty, které ocení i začátečníci.
- Fitness kuchařky – pomohou vám hlídat si kalorie skrze vyvážený jídelníček, který si díky nim můžete sestavit sami doma. Naučíte se z nich o základních živinách i o tom, v jakém množství a v jakých potravinách je přijímat. Některé jsou vhodné pro muže nabírající svaly, jiné zase pro ženy, které si chtějí udržet figuru nebo zhubnout.
- Dietní kuchařky – jsou určené pro osoby s dietním omezením a napoví například, co vařit pro diabetiky, jak na bezlepkovou dietu či DNU, jak si hlídat nízký obsah tuků nebo sacharidů v jídle nebo jak na kašovitou stravu.
- Kuchařky známých osobností – mají zpravidla slavného autora (z TV show, známý šéfkuchař apod.). Jsou jistou volbou, pokud máte svého oblíbence. Na trhu přitom najdete kuchařky nejen od českých známých osobností (Zdeněk Pohlreich), ale i zahraničních (Gordon Ramsay). Může jít také o tituly inspirované filmy či jinými knihami.
- Kuchařky pro děti – rozlišují se dva druhy. Jedním z nich jsou kuchařky, podle kterých se děti naučí vařit zábavným způsobem a mohou si tak tyto schopnosti osvojit již v útlém věku. Druhým typem jsou kuchařky s recepty na jídla pro děti.
Druhy kuchařek podle receptů
Kuchařku samozřejmě můžete vybírat i podle toho, zda hledáte sladké nebo slané recepty, případně recepty zaměřené na konkrétní suroviny nebo roční období.
- Slané recepty – kuchařky se slanými recepty mohou obsahovat inspiraci na svačinky, přílohy, hlavní jídla, saláty či snídaně, obědy a večeře. Zahrnují výhradně slaná jídla připravená různými metodami (vaření, pečení, dušení a podobně).
- Sladké recepty – kuchařky se sladkými recepty naproti tomu zahrnují inspiraci na dezerty a moučníky. Často se jedná o kuchařky s návody na pečení nebo na výrobu cukrářských výrobků.
- Tematické kuchařky – zaměřují se například na konkrétní kuchyni či daný styl vaření, typ jídla, využití surovin dle ročního období, na počet lidí které hostíte, věk strávníků a podobně.
Slané recepty
Kuchařky se slanými recepty na trhu stále převládají, máte tudíž skutečně nepřeberný výběr. Můžete si vybrat kuchařku, která vám nabídne recepty hlavních pokrmů či dalších chodů nebo tematicky zaměřené kuchařky na určité druhy surovin. Jejich výhodou je, že v nich nenajdete žádné sladké recepty, což ocení převážně ti, kteří nejsou na sladké.
Sladké recepty
Pokud toužíte po kuchařce, která vás zasvětí do tajů pečení nebo cukrařiny, pak vybírejte mezi kuchařkami se sladkými recepty. Takové kuchařky mohou obsahovat návody či celé reportáže z pečení nebo výroby dezertů ze studené kuchyně. Samozřejmě naleznete i konkrétně zaměřené kuchařky na výrobu těsta, čokoládových dezertů nebo oblíbených makronek, jejichž příprava je opravdu věda. V těchto knihách pochopitelně nenajdete slané recepty.
Tematické kuchařky
Mezi tematické patří například kuchařky věnující se konkrétní kuchyni, například japonské, americké, italské a podobně. Stejně tak můžete nalézt kuchařku zaměřující se na konkrétní věk strávníků nebo styl vaření či jinou metodu přípravy pokrmů. Oblíbené jsou také kuchařky, ve kterých najdete sezónní recepty, díky nimž předejdete tomu, že nějakou surovinu v době přípravy jídla nebudete moci sehnat.
Druhy kuchařek podle zpracování
Segment knih prochází v posledních letech významným vývojem a k dostání jsou tak na trhu i jiná zpracování kuchařek než v klasické papírové vazbě. Některé tituly existují také v elektronické podobě nebo jako audioknihy.
- Papírové kuchařky – na trhu mají největší zastoupení a patří k nejoblíbenějším. Jsou vhodné jako dárek, a pokud mají navíc hezký obal, mohou být současně i doplňkem v interiéru. Jejich nevýhodou je ale vyšší hmotnost oproti dalším typům a pro někoho také fakt, že zabírají fyzické místo.
- Elektronické kuchařky – na rozdíl od klasických knih nezabírají místo, takže můžete současně čerpat z více kuchařek najednou, aniž by vám na lince překážely. Lze je stáhnout a zobrazit v mobilu, tabletu či na PC a výhodou je, že umožňují přizpůsobit velikost písma potřebám čtenáře. Nevýhodou je užší výběr.
- Audiokuchařky – ztvárňují konkrétní recepty nebo příběhy či povídky z kuchyně formou audio nahrávky (mluvené slovo). Kuchařku tak můžete poslouchat jak při samotném vaření, tak i při jízdě v MHD či při jiných činnostech.
Zpracování kuchařky by vás mělo zajímat především tehdy, pokud při vaření rádi využíváte technologie nebo už třeba nemáte dostatek místa na nové knihy v knihovně. Na trhu samozřejmě stále převládají klasické papírové kuchařky, které mají své kouzlo.
Některé tituly dnes ale existují také v elektronické podobě, kdy si můžete kuchařku zobrazit například v chytrém telefonu, na tabletu, na PC či jiném zobrazovacím zařízení. Výhodou elektronické varianty je také fakt, že knihy nezabírají fyzické místo ve vaší domácnosti, a pokud si je nahrajete například na cloud, můžete mít všechny knihy a kuchařky prakticky kdykoliv s sebou a při ruce.
Třetí variantou jsou audiokuchařky, které obsahují mluvenou nahrávku kuchařky s konkrétními recepty nebo například příběhy či povídky z kuchyňského prostředí. Audioknihy lze stejně jako elektronické knihy stáhnout do mobilu, tabletu, PC či MP3 přehrávače a k poslechu vám budou k dispozici kdekoliv i bez dosahu internetu. Takových kuchařek je ale na trhu nejméně.
Typ zpracování | Výhody | Nevýhody |
Papírové kuchařky | Poskytují fyzický zážitek ze čtení
Mají největší zastoupení Moohu být doplňkem v interiéru |
Jsou těžké (oproti jinýjm typům)
Zabírají fyzické místo = náročnější skladování Mohou se poničit při nešetrném zacházení |
Elektronické kuchařky | Nezabírají fyzciky místo
Můžete čerpat z vícero kuchařek současně Velikost textu lze přizpůsobit Můžete do nich psát poznámky |
Ke čtení je potřeba zobrazovací zařízení
Čtení je závislé na baterii zobrazovaného zařízení Menší výběr |
Audiokuchařky | Nezatěžují oči
Lze poslouchat při jiných činnostech Recepty či příběhy z kuchyně |
Vyžadují plnou soustředěnost
Jen velmi málo titulů K poslechu je potřeba MP3 přehrávač, mobil, tablet apod. |
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na ty nejdůležitější parametry kuchařek, které byste měli vzít při výběru v potaz.
- Počet stran – existují kuchařské lexikony s více než 500 stránkami, ale i menší brožury, kterými snadno prolistujete a najdete vhodný recept.
- Fotografie jídel – měly by být samozřejmostí, zejména pokud pořizujete exotickou kuchařku nebo knihu začínajícímu kuchaři. Díky fotografiím ihned víte, jak má hotový pokrm vypadat, navíc ve vás fotografie vzbudí chuť.
- Reportáže z vaření – podrobnější fotografie z průběhu vaření pokrmu najdete především v rozsáhlejších kuchařkách. Hodí se jak pro začátečníky, tak i v případě složitější kuchařské techniky. Takové kuchařky jsou ale obvykle dražší.
- Přehledné formátování – při vaření se potřebujete v knize rychle orientovat, což vám usnadní přehledné formátování ingrediencí či jednotlivých kroků do odrážek. Praktické také je, když jsou v kuchařce graficky rozlišené tipy a triky, které využijete pro rychlejší orientaci v textu při dalším vaření.
- Formát knihy – kuchařka by měla být při vaření při ruce, proto se zaměřte i na její formát. Některým vyhovuje spíše kapesní zpracování, které na kuchyňské lince nebude zabírat tolik místa, ovšem nemusí nabídnout fotografie jídel. Naopak starší lidé nejspíše ocení, když bude kuchařka větší a nebude obsahovat drobné písmo.
- Vazba – nejde jen o to, zda má kniha pevnou či měkkou vazbu, ale také o to, zda se pohodlně rozevírá doplna. Pravděpodobně si budete chtít nalistovat konkrétní recept tak, že kniha na dané straně zůstane rozevřená, což může být problém zejména u rozsáhlejších titulů.
- ISBN – tato zkratka označuje International Standard Book Number neboli jednoznačné identifikační číslo knihy, které by měla mít každá kniha určená pro veřejnost. Některé zahraniční knihy se mohou názvem částečně shodovat s tuzemskými, právě ISBN číslo vám pomůže dané tituly rozlišit.
Doplňky a příslušenství
Ať už kuchařku pořizujete někomu jinému jako dárek, nebo pro sebe jako další kousek do vlastní knihovny, podívejte se, jaké doplňky a příslušenství by se vám k ní mohly hodit.
- Obal na kuchařku – pomůže vám ochránit knihu před poškozením, které na vás v kuchyni číhá na kuchyňské lince. Obal zajistí, aby se kuchařka nepromočila nebo se na ni nenalepily zbytky surovin, které by mohly stránky umastit.
- Záložka – pokud vás zaujal některý z receptů a nechcete na něj zapomenout nebo čtete kuchařku postupně, pak se vám bude hodit záložka do knihy. Do kuchyňského prostředí doporučujeme zvolit magnetickou záložku, která jen tak nevypadne.
- Karta na úpravu receptů – při každém vaření dle receptu z kuchařky můžete vychytávat drobné nedostatky či odlišnosti, například vám jinak peče trouba nebo máte raději daný pokrm více sladký/slaný/atd. Všechny poznámky si můžete psát na danou kartu k úpravě receptu, aby každý další pokud byl o něco lepší a vychytanější.
Oblíbení autoři
Chcete-li se při výběru kuchařky inspirovat, pak se podívejte na nejznámější autory, jejichž kuchařky patří mezi nejoblíbenější.
- Zdeněk Pohlreich – je český šéfkuchař, gastronom, moderátor TV pořadů a autor mnoha kuchařek. Má vlastní nakladatelství Sevruga, pod kterým vydává kuchařky plné poutavých receptů. Zaměřuje se na grilování, lehkou domácí kuchyni, fresh recepty, zahraniční recepty a mnohé další.
- Roman Vaněk – působí jako odborný gastronomický poradce a je zakladatelem Pražského kulinářského institutu. Můžete jej znát z pořadu Peklo na talíři. Stojí za mnoha gastro publikacemi, které se vyznačují svou přidanou hodnotou, vynikajícím grafickým zpracováním a dosahem k široké veřejnosti.
- Jiří Babica – je profesionální kuchař, který získal praxi v prestižních hotelích, jako je Alcron, Palace nebo hotel Ambassador. Je též známý jako videotvůrce a spatřit jste jej mohli též v TV pořadu Babica vs Sapík. Tvoří originální recepty z dostupných surovin, takzvaně co dům dal a lednice vydala. Stojí za kuchařkou Babicovy dobroty.
- Veronika Kokešová (Koko) – známou foodblogerku proslavil zejména její pořad o vaření MENU domů na internetové televizi, ve kterém vaří jídla z luxusních restaurací v domácím prostředí. Soustředí se na lokální a sezónní suroviny a v její kuchařce vždy najdete i QR kód k videopostupu, tudíž můžete vařit společně s Koko.
- Jamie Oliver – je jedním z nejznámějších zahraničních kuchařů nejen u nás, ale i ve světě. Pochází z Anglie a je autorem mnoha kuchařských knih i vlastní TV show. Jeho recepty se vyznačují jednoduchostí a vyváženou chutí a zastává názor, že by vaření doma mělo být jednoduché a zábavné.
- Gordon Ramsay – další zahraniční (britský) šéfkuchař, který se ve svých publikacích věnoval zejména sbírkám rychlých a zdravých receptů. Proslavily jej bezpochyby známé pořady, získal celkem 22 Michelinských hvězd a stojí také za vznikem kulinářské show MasterChef.
Možná jste zaregistrovali jméno známého zahraničního kuchaře Jamieho Olivera nebo k vám do domácnosti zavítal velký šéf Zdeněk Pohlreich či gastronomický amatér Jiří Babica. Velkých jmen na poli gastronomie dnes existuje opravdu spousta a všechny osobnosti zde pochopitelně zmínit nemůžeme. Pro více inspirace však doporučujeme prohlédnout si naše srovnání kuchařek, v němž najdete tipy na konkrétní publikace.
Ceny
Závěrem vám přinášíme vhled do cenových relací, v nichž můžete kuchařky zakoupit. Připravili jsme několik cenových kategorií a prozradíme, co v dané relaci můžete od publikace očekávat.
- Cena do 100 Kč – mezi nejlevnějšími kuchařkami najdete především tituly v měkké vazbě, které obsahují zpravidla jen pár ilustrovaných receptů, případně recepty bez obrázků. Často se objevují publikace méně známých autorů či kuchařky se základními recepty na svačiny či pomazánky nebo zaměřené na konkrétní suroviny.
- Cena od 100 do 500 Kč – střední cenová relace nabídne největší výběr. Najdete zde kuchařky od známých kuchařů a foodblogerů nebo rozsáhlé tituly s více než stovkami receptů. Běžně v této relaci zakoupíte knihu s českými i exotickými recepty, dietní a fitness publikace nebo kuchařky pro vegany či vegetariány.
- Cena nad 500 Kč – nejvyšší cenová relace obvykle nabízí kuchařky plné autorských fotografií a ilustrací, a to leckdy i celých postupů. Za těmito tituly stojí často velká jména nebo se jedná o rozsáhlé kuchařky zaměřené na konkrétní kuchyni. Typickým příkladem je například Velká kuchařka Čech a Moravy zaměřená na klasické recepty české a moravské kuchyně.
Cenová relace | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 100 Kč | Základní kuchařky
Méně známé tituly Obvykle měkká vazba |
Kuchařky s autorskými fotografiemi
Rozsáhlé publikace Pevná vazba jen zřídka |
Cena od 100 do 500 Kč | Obrovský výběr
Specificky zaměřené kuchařky Recepty i metody zpracování potravin |
Rozsáhlé kuchařky
Velkoformátové kuchařky |
Cena nad 500 Kč | Kuchařky s autorskými fotografiemi
Kultovní a tradiční kuchařky Tituly známých osobností Měkká i pevná vazba |
Tato cenová relace obvykle nabízí vše |
Dobrý den, doporučíte mi prosím vhodnou kuchařku pro tchýni, která ráda vaří i peče? Něco originálního? Klidně může být kuchařky více dílů. Děkuji.