Test a recenze nejlepších
parních hrnců a jak je vybrat

Obrázek parního hrnce

Parní hrnec je praktickým kuchyňským spotřebičem, který nachází své primární uplatnění hlavně u lidí vyznávajících zdravější stravu. Jak už prozrazuje název tohoto produktu, k přípravě jídla dochází za pomoci páry. Právě ta zachovává všechny chutě pokrmu a v neposlední řadě i vitamíny obsažené v jednotlivých ingrediencích.

Při porovnání jednotlivých modelů parních hrnců sice narazíte na stejný princip fungování, zároveň se vám dostane možnosti pestrého výběru jednotlivých parametrů. A s nimi vás seznámí tento článek, který se stane pomocníkem při nákupu parního hrnce.

Přečtěte si pár důležitých informací a zvolte si parní hrnec pro přípravu hned několika jídel najednou. S pomocí tohoto kulinářského pomocníka už se nebudete muset omezovat, ať už půjde o sladké nebo slané jídlo.


Nejlepších 10 parních hrnců dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Objem (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled hrnce Tefal Convenient plastic VC140131

Tefal Convenient plastic VC140131

6

800 Kč

Náhled hrnce Tefal VC 3008

Tefal VC 3008

10

2 000 Kč

Náhled hrnce RUSSELL HOBBS 19270

RUSSELL HOBBS 19270

9

1 000 Kč

Náhled hrnce Morphy Richards 48780

Morphy Richards 48780

10

3 200 Kč

Náhled hrnce Gallet CUV 962 Pantin

Gallet CUV 962 Pantin

8,5

900 Kč

Náhled hrnce ETA Steampot 0134

ETA Steampot 0134

12,25

1 300 Kč

Náhled hrnce Zelmer SC 1002

Zelmer SC 1002

8,5

800 Kč

Náhled hrnce Tefal VC 130130 Minicompact

Tefal VC 130130 Minicompact

6,5

1 000 Kč

Náhled hrnce Zelmer 37Z010

Zelmer 37Z010

6,5

1 000 Kč

Náhled hrnce Beper 90502

Beper 90502

7

1 300 Kč

Testování a recenze parních hrnců pro tento rok

Podrobně zpracovaný test parních hrnců pro vás v současné době připravujeme a jeho vydání máme naplánované koncem roku. V testu budou také zpracované recenze nejlépe bodovaných parních hrnců. V současnosti jsme pro vás připravili tabulku nejoblíbenějších produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o výrobky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké parní hrnce, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat parní hrnec

1. Výrobní materiál

2. Velikost

3. Příkon a spotřeba energie

4. Délka přívodního kabelu

5. Údržba

6. Funkce

7. Cena

Nákupem libovolného parního hrnce získáte výrobek produkující odpovídající množství páry. Vy byste však výběr tohoto spotřebiče měli podrobit detailnějšímu průzkumu. Například se zaměřte na výrobní materiál. To platí dvojnásob, pokud bude parní hrnec stát na kuchyňské lince.

Zásadní roli hraje také jeho celková velikost, respektive objem. S tímto parametrem pak úzce souvisí výkon a celková spotřeba parního hrnce. Z praktického hlediska byste neměli opomíjet ani na délku přívodního kabelu.

Nakonec si prozradíme něco o funkční výbavě těchto kuchyňských spotřebičů. Zmíníme ty nejužitečnější funkce. V závěru článku na vás čeká cenové rozpětí pořizovaných modelů.


1. Výrobní materiál

Výběr parního hrnce začneme trochu netradičně, a to nikoliv na základě hlavních technických parametrů, ale dle výrobního materiálu. Ten mimo jiné úzce souvisí s celkovým vzhledem parního hrnce. Uvědomit si musíte to, že tento výběr je velice individuální, protože každý člověk má trochu jiné požadavky a líbí se mu trochu něco jiného. V každém případě budete vybírat ze dvou nejpoužívanějších materiálů.

 • Plast
 • Nerez

Velice často narazíte na kombinaci obojího. Levnější přístroje jsou zhotoveny celé z plastu a mohou působit lacinějším dojmem. Dražší plasty nabývají nejrůznějších barev, takže nový spotřebič můžete sladit s jinými prvky ve vaší kuchyni. U dražšího nerezu sázíte především na eleganci, za kterou si jednoduše připlatíte.

Samotné nádoby na potraviny jsou obvykle vyrobeny z průhledného plastu. Ten vám umožňuje mít naprostou kontrolu nad vámi připravovaným pokrmem.


2. Velikost

V okamžiku, kdy máte alespoň základní povědomí o tom, jakému designu parního hrnce dáte přednost, přichází na přetřes volba velikosti. Na mysli nemáme jen celkové rozměry hrnce, které by měly odpovídat minimálně prostorám, kde chcete tento spotřebič skladovat. Zajímat se musíte i o další dva důležité parametry.

 • Počet nádobek
 • Celkový objem

Ty nejmenší parní hrnce jsou vybaveny dvěma průhlednými nádobami. Standardně však narazíte alespoň na tři. Výjimkou nejsou parní hrnce, které lze prostřednictvím nástavců ještě rozšířit. To vám umožní získat například pět prostorných nádob pro přípravu pokrmů.

Od počtu nádobek se samozřejmě odvíjí i jejich objem. Z něco pak vypočtete objem celkový. Ten je u parních hrnců prezentován nejčastěji. Objem byste měli volit také podle toho, pro kolik strávníků chcete pravidelně připravovat jídlo. Vybírat si můžete od tří do dvanácti litrů.


3. Příkon a spotřeba energie

Při výběru nového parního hrnce neopomínejte ani na příkon, který se úměrně promítá do celkové výkonnosti přístroje. Tento parametr do jisté míry rozhoduje o tom, jak rychle se daný spotřebič zahřeje na požadovanou teplotu a zároveň jak rychle vám připraví požadovaný pokrm. Příkon je prezentován ve Wattech označovaných zkratkou „W“. Z logiky věci vyplývá, že čím větší příkon, tím rychlejší příprava jídla.

Na druhou stranu nesmíte zapomínat na to, že velikost příkonu se odráží i ve spotřebované energii, a tedy v dražším provozu. Někdy však výkonnější model s vyšší spotřebou dokáže být dokonce úspornější než ten levnější s malým příkonem. A to proto, že připraví pokrm mnohem rychleji.

Z pohledu velikosti příkonu narazíte na výrobky s parametry od 400 W do 2 000 W. S narůstajícím příkonem samozřejmě roste i cena spotřebiče.


4. Délka přívodního kabelu

V závislosti na tom, kde budete provozovat parní hrnec myslete také na to, v jaké vzdálenosti se nachází potřebná zásuvka s elektřinou. Ano, tento nešvar s krátkým kabelem by určitě šel řešit prostřednictvím prodlužovacího kabelu, ale je to zbytečný prvek navíc. Většina parních hrnců má délku přívodního kabelu kolem jednoho metru. Pokud by vám takový rozměr nestačil, poohlédněte se po modelech s kabelem delším.


5. Údržba

I když parní hrnec vypadá jako jednoduchý a nenáročný kuchyňský spotřebič, ani v jeho případě byste neměli podceňovat pravidelnou údržba. Ta se totiž promítá nejenom do celkového stavu výrobku, ale také do jeho životnosti. Útěchou vám však bude, že údržba není ničím složitým. Stačí se držet několika následujících pravidel.

 • Pokud to není nutné, plastové díly raději nevkládejte do myčky a myjte je ručně za pomoci vody a vhodného saponátu. Zajistíte tím jejich stálý lesk a dobrý vzhled.
 • Po dokončení vaření nezapomeňte vyprázdnit zásobník s vodou, do kterého můžete nalít teplou vodu se saponátem.
 • Před uskladněním parního hrnce proveďte jeho důkladné osušení.
 • Topný blok tohoto elektrospotřebiče nikdy nenamáčejte vodou.

Připravit byste se měli také na to, že v zásobníku vody se po pár měsících dle frekvence používání může usazovat vodní kámen. Toho je třeba se čas od času zbavit. K tomu se využívá například voda s octem. Tu je pak třeba důkladně vypláchnout.


6. Funkce

Současný trh nabízí bezpočet libovolných modelů parních hrnců. Jejich hlavními odlišnostmi však nejsou pouze fyzické parametry, ale i funkční výbava a nejrůznější doplňky zpříjemňující práci s nimi. V níže uvedených bodech můžete nalézt inspiraci pro váš budoucí nákup.

 • Displej – Parní hrnce mohou být vybavené displejem zobrazujícím právě probíhající programy. Některé displeje jsou dokonce programovatelné.
 • Odložený start – Sami si nastavíte čas, kdy se má spustit příprava jídla.
 • Automatické vypnutí – Parní hrnec se po dokončeném programu automaticky vypne.
 • Ukazatel hladiny vody – Vzhledem k tomu, že tento kuchyňský spotřebič funguje na principu páry, je zapotřebí do něj před vařením nalít odpovídající množství vody. Ukazatel vás pak informuje o tom, v jaké úrovni je hladina a zda není třeba vodu dolít.
 • Udržení teploty – Parní hrnec je i po dokončení pokrmu schopen danou pochutinu udržovat na stále stejné teplotě.
 • Minutky – Možnost nastavení minutky, která vám sdělí, že připravovaná pochutina je hotová. Tato funkce pracuje na stejném principu, jako běžné kuchyňské minutky.
 • Nádoba na rýži – Parní hrnec může být vybaven speciální nádobou pro pohodlnou přípravu rýže.
 • Držák na vaření vajec – Speciální doplněk slouží pro vaření vajec.
 • Vanička na omáčku – Doplněk vhodný pro pohodlnou přípravu omáček.
 • Zvuková signalizace – Vedle optické signalizace můžete narazit na modely se zvukovou signalizací.
 • Funkce Vitamine+ – Patentovaná funkce parních hrnců Tefal, která je schopna pro co nejvyšší zachování vitamínů v potravinách provést zrychlení průběhu vaření.
 • Dětská pojistka – Bezpečnostní prvek chrání především vaše děti před nechtěným spuštěním spotřebiče a jeho ovládáním.

7. Cena

Parní hrnce představují poměrně dostupnou investici. Tento kuchyňský spotřebič můžete pořídit už od 700 Kč. Jeho možnosti a funkce samozřejmě narůstají se zvyšující se cenou. Abyste si přípravu pokrmu na páře užívali dlouhodobě, měli byste vybírat ověřené a kvalitní značky, mezi které patří například Gallet, Tefal, Phillips, ETA, Morphy Richards, Zelmer, Severin a Klarstein.

Cena do 1 000 Kč

Za méně než 1 000 Kč pořídíte povětšinou základní modely parních hrnců. Ty se budou nejčastěji pyšnit použitím levnějších plastů, jednoduchým designem a dvěma nádobami na přípravu pokrmů, povětšinou v odpovídají kapacitě do 6,5 litru. Příkon těchto produktů nepřesahuje hranici 800 W.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Dražší parní hrnce mají obvykle tři průhledné nádoby. Jejich objem se zvyšuje na hodnotu až 8,5 litru. Tomu odpovídá i trochu vyšší příkon 900 W. Vybírat si budete z vícero modelových řad od většího množství výrobců, takže na své si v tomto směru přijde opravdu každý.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Pro náročnější zákazníky jsou připraveny patrové i jednopatrové parní hrnce, u kterých můžete očekávat větší výkonnost. Dokazují to hodnoty příkonu kolem 1 300 W. Řada těchto výrobků již disponuje větším množstvím funkcí a objemem kolem 10 litrů.

Cena nad 4 000 Kč

Ty nejdražší parní hrnce se pyšní propracovaným designem, příkonem až 2 000 W, kapacitou 12 litrů, přehledným programovatelným displejem a možností doplnit další přídavné nádoby. Cena těch nejlepších parních hrnců se šplhá k 7 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Parní hrnce
Průměrné hodnocení 4.6 z 28 hlasů