Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších parních hrnců

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání parních hrnců

Parní hrnec je praktickým kuchyňským spotřebičem, který nachází své primární uplatnění hlavně u fanoušků zdravého stravování. Jak už prozrazuje název tohoto produktu, k přípravě jídla dochází za pomoci páry. Ta zachovává všechny chutě pokrmu a v neposlední řadě i vitamíny obsažené v jednotlivých ingrediencích.

Při porovnání jednotlivých modelů parních hrnců zjistíte, že všechny modely fungují na stejném principu. Každý produkt má ale rozdílné parametry, takže je jistě z čeho vybírat. S tím nejdůležitějším vás seznámí tento článek, který se stane pomocníkem při nákupu parního hrnce. Dozvíte se v něm, na co dát pozor a co jednotlivé hodnoty vlastně znamenají.

Přečtěte si několik důležitých informací a zvolte si parní hrnec pro přípravu hned několika jídel najednou. S pomocí tohoto kulinářského pomocníka se nebudete muset omezovat, ať už půjde o sladké nebo slané pokrmy.


Nejlepší parní hrnce dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Tefal Convenient plastic VC140131
Tefal Convenient plastic VC140131 6 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal VC 3008
Tefal VC 3008 10 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze RUSSELL HOBBS 19270
RUSSELL HOBBS 19270 9 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gallet CUV 962 Pantin
Gallet CUV 962 Pantin 8,5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ETA Steampot 0134
ETA Steampot 0134 12,25 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Russell Hobbs 23560
Russell Hobbs 23560 10,5 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tefal VC 130130 Minicompact
Tefal VC 130130 Minicompact 6,5 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Esperanza EKG 009
Esperanza EKG 009 7,5 540 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Phillips Avent 4v1
Phillips Avent 4v1 1,05 4 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips HD 9140
Philips HD 9140 8,6 1 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat parní hrnec

Nákupem libovolného parního hrnce získáte výrobek produkující odpovídající množství páry. Vy byste však výběr tohoto spotřebiče měli podrobit detailnějšímu průzkumu. Například se zaměřit na výrobní materiál. To platí dvojnásob, pokud bude parní hrnec stát na kuchyňské lince.

Zásadní roli hraje také jeho celková velikost, respektive objem. S tímto parametrem pak úzce souvisí výkon a celková spotřeba parního hrnce. Z praktického hlediska byste neměli opomíjet ani délku přívodního kabelu.

Nakonec si prozradíme něco o funkční výbavě těchto kuchyňských spotřebičů. Zmíníme ty nejužitečnější funkce. V závěru článku na vás čeká cenové rozpětí pořizovaných modelů.

Výrobní materiál

Výběr parního hrnce začneme trochu netradičně – nikoliv na základě hlavních technických parametrů ale dle výrobního materiálu. Ten mimo jiné úzce souvisí s celkovým vzhledem parního hrnce. Uvědomit si musíte to, že tento výběr je individuální, protože každý člověk má trochu jiné požadavky a líbí se mu něco jiného. V každém případě budete vybírat ze dvou nejpoužívanějších materiálů.

 • plast
 • nerez

Často narazíte na kombinaci obojího. Levnější přístroje jsou zhotoveny celé z plastu a mohou působit lacinějším dojmem. Dražší plasty nabývají nejrůznějších barev, takže nový spotřebič můžete sladit s jinými prvky ve vaší kuchyni. U dražšího nerezu výrobci sází především na eleganci, za kterou si jednoduše připlatíte.

Samotné nádoby na potraviny jsou obvykle vyrobeny z průhledného plastu. Ten vám umožňuje mít naprostou kontrolu nad vámi připravovaným pokrmem.

Velikost

V okamžiku, kdy máte alespoň základní povědomí o tom, jakému designu parního hrnce dáte přednost, přichází na řadu volba velikosti. Na mysli nemáme jen celkové rozměry hrnce, které by měly odpovídat minimálně prostorám, kde chcete tento spotřebič skladovat. Zajímat se musíte i o další dva důležité parametry.

 • počet nádobek
 • celkový objem

Ty nejmenší parní hrnce jsou vybaveny dvěma průhlednými nádobami. Standardně však narazíte alespoň na tři. Výjimkou nejsou ani parní hrnce, které lze prostřednictvím nástavců ještě rozšířit. To vám umožní získat například pět prostorných nádob pro přípravu pokrmů.

Od počtu nádobek se samozřejmě odvíjí i jejich objem. Z něho pak vypočtete objem celkový. Ten je u parních hrnců prezentován nejčastěji. Objem byste měli volit také podle toho, pro kolik strávníků chcete pravidelně připravovat jídlo. Vybírat si můžete od tří do dvanácti litrů.

Příkon a spotřeba energie

Při výběru nového parního hrnce neopomínejte ani příkon, který se úměrně promítá do celkové výkonnosti přístroje. Tento parametr do jisté míry rozhoduje o tom, jak rychle se daný spotřebič zahřeje na požadovanou teplotu a zároveň jak rychle vám připraví požadovaný pokrm. Příkon je prezentován ve wattech označovaných zkratkou „W“. Z logiky věci vyplývá, že čím větší příkon, tím rychlejší příprava jídla.

Na druhou stranu nesmíte zapomínat na to, že velikost příkonu se odráží i ve spotřebované energii, a tedy i dražším provozu. Někdy však výkonnější model s vyšší spotřebou dokáže být dokonce úspornější než ten levnější s malým příkonem. A to proto, že připraví pokrm mnohem rychleji.

Z pohledu velikosti příkonu narazíte na výrobky s parametry od 400 W do 2 000 W. S narůstajícím příkonem samozřejmě roste i cena spotřebiče. Pro domácí využití doporučujeme vybírat parní hrnec s příkonem minimálně 800 W.

Délka přívodního kabelu

V závislosti na tom, kde budete provozovat parní hrnec, myslete také na to, v jaké vzdálenosti se nachází potřebná zásuvka s elektřinou. Ano, tento problém s krátkým kabelem by určitě šel řešit prostřednictvím prodlužovacího kabelu, ale je to zbytečný prvek navíc. Většina parních hrnců má délku přívodního kabelu kolem jednoho metru. Pokud by vám takový rozměr nestačil, poohlédněte se po modelech s kabelem delším.

Údržba

I když parní hrnec vypadá jako jednoduchý a nenáročný kuchyňský spotřebič, neměli byste podceňovat pravidelnou údržbu. Ta se totiž promítá nejenom do celkového stavu výrobku, ale také do jeho životnosti. Údržba parního hrnce naštěstí není ničím složitým. Stačí se držet několika následujících pravidel.

 • Pokud to není nutné, plastové díly raději nevkládejte do myčky a myjte je ručně za pomoci vody a vhodného saponátu. Zajistíte tím jejich lesk a dobrý vzhled.
 • Po dokončení vaření nezapomeňte vyprázdnit zásobník s vodou, do kterého můžete nalít teplou vodu se saponátem.
 • Před uskladněním parního hrnce proveďte jeho důkladné osušení.
 • Topný blok tohoto elektrospotřebiče nikdy nenamáčejte do vody.

Připravit byste se měli také na to, že v zásobníku vody se po pár měsících dle frekvence používání může usazovat vodní kámen. Toho je třeba se čas od času zbavit. K tomu se využívá například voda s octem. Tu je pak třeba důkladně vypláchnout.

Funkce

Současný trh nabízí nespočet libovolných modelů parních hrnců. Jejich hlavními odlišnostmi však nejsou pouze fyzické parametry, ale i funkční výbava a nejrůznější doplňky zpříjemňující práci s nimi. V níže uvedených bodech můžete nalézt inspiraci pro váš budoucí nákup.

 • Displej – Parní hrnce mohou být vybavené displejem zobrazujícím právě probíhající programy. Některé displeje jsou dokonce programovatelné.
 • Odložený start – Sami si nastavíte čas, kdy se má spustit příprava jídla.
 • Automatické vypnutí – Parní hrnec se po dokončeném programu automaticky vypne.
 • Ukazatel hladiny vody – Vzhledem k tomu, že tento kuchyňský spotřebič funguje na principu páry, je zapotřebí do něj před vařením nalít odpovídající množství vody. Ukazatel vás pak informuje o tom, v jaké úrovni je hladina a zda není třeba vodu dolít.
 • Udržení teploty – Parní hrnec je i po dokončení pokrmu schopen danou pochutinu udržovat stále teplou.
 • Minutky – Možnost nastavení minutky, která vám sdělí, že připravovaný pokrm je hotový. Tato funkce pracuje na stejném principu jako běžné kuchyňské minutky.
 • Nádoba na rýži – Parní hrnec může být vybaven speciální nádobou pro pohodlnou přípravu rýže.
 • Držák na vaření vajec – Speciální doplněk slouží pro vaření vajec.
 • Vanička na omáčku – Doplněk vhodný pro pohodlnou přípravu omáček.
 • Zvuková signalizace – Vedle optické signalizace můžete narazit na modely se zvukovou signalizací.
 • Funkce Vitamine+ – Patentovaná funkce parních hrnců Tefal, která je schopna pro co nejvyšší zachování vitamínů v potravinách provést zrychlení průběhu vaření.
 • Dětská pojistka – Bezpečnostní prvek chrání především vaše děti před nechtěným spuštěním spotřebiče a jeho ovládáním.

Cena

Parní hrnce představují poměrně dostupnou investici. Tento kuchyňský spotřebič můžete pořídit už od 700 Kč. Jeho možnosti a funkce samozřejmě narůstají se zvyšující se cenou. Abyste si přípravu pokrmu na páře užívali dlouhodobě, měli byste vybírat ověřené a kvalitní značky, mezi které patří například Gallet, Tefal, Phillips, ETA, Morphy Richards, Zelmer, Severin a Klarstein.

Cena do 1 000 Kč

Za méně než 1 000 Kč pořídíte povětšinou základní modely parních hrnců. Ty se budou nejčastěji pyšnit použitím levnějších plastů, jednoduchým designem a dvěma nádobami na přípravu pokrmů. Obvykle v odpovídají kapacitě do 6,5 litru. Příkon těchto produktů nepřesahuje hranici 800 W.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Dražší parní hrnce mají většinou tři průhledné nádoby. Jejich objem se zvyšuje na hodnotu až 8,5 litru. Tomu odpovídá i trochu vyšší příkon 900 W. Vybírat si budete z vícero modelových řad od většího množství výrobců, takže na své si v tomto směru přijde opravdu každý.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Pro náročnější zákazníky jsou připraveny jednopatrové i několika patrové parní hrnce, u kterých můžete očekávat větší výkonnost. Dokazují to hodnoty příkonu kolem 1 300 W. Řada těchto výrobků již disponuje větším množstvím funkcí a objemem kolem 10 litrů.

Cena nad 4 000 Kč

Ty nejdražší parní hrnce se pyšní propracovaným designem, příkonem až 2 000 W, kapacitou 12 litrů, přehledným programovatelným displejem a možností doplnit další přídavné nádoby. Cena těch nejlepších parních hrnců se šplhá k 7 000 Kč.