Přečtěte si, jak vybrat parní hrnec krok za krokem. Souhrn článku najdete v odrážkách níže.
- Proč koupit kvalitní parní hrnec – Jedná se o nejzdravější metodu přípravy pokrmů. V parním hrnci navíc máte pod kontrolou teplotu a získáte jistotu, že jídlo připravujete ve 100% páře.
- Nevýhody parního hrnce – Neobejde se bez elektrické energie. Navíc v něm nelze připravovat některé druhy masa a pozor byste si měli dát i na jisté druhy zeleniny. Příprava rýže pak trvá opravdu dlouho.
- Druhy parních hrnců – Udělejte si přehled o tom, čím se parní hrnec liší od běžných napařovacích hrnců a pařáčků. Lépe tak pochopíte, co od takového spotřebiče očekávat.
- Výběr podle velikosti a typu nádob – Zohledněte celkový objem parního hrnce a počet a tvar nádob. Důležitý je i typ nádob případně možnost jejich dokoupení / rozdělení přepážkou.
- Důležité parametry – Zaměřte se na design a výrobní materiál, kdy máte na výběr nerez a plast. Plastové výrobky jsou lehké a obvykle levné, není to ale pravidlem. Nerezové parní hrnce jsou stabilnější. Sledujte také příkon spotřebiče, jeho spotřebu a délku kabelu.
- Funkce – S ohledem na uživatelský komfort se zaměřte na funkce. Parní hrnce dnes hýří moderními technologiemi, díky kterým jde ovládání i příprava pokrmů jako po másle.
- Příslušenství – Nezapomeňte zkontrolovat sadu příslušenství. Hodit se vám bude například nástavec pro přípravu rýže či vajec nebo vanička na omáčku.
- Oblíbené značky – Měli byste se zaměřit na ověřené a kvalitní značky, mezi které patří například Gallet, Tefal, Phillips, ETA, Morphy Richards, Zelmer, Severin a Klarstein.
- Cena – Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru. Parní hrnce můžete pořídit v cenové relaci od 800 do 7 000 Kč.
Proč koupit kvalitní parní hrnec
Přečtěte si důvody, proč je dobré investovat do kvalitního parního hrnce.
- Zdravá metoda vaření – Vaření v páře je jednou z nejzdravějších metod přípravy pokrmů. Má dokonce ještě více přínosů než vaření surovin ve vodě – horká pára totiž není tolik agresivní, a tak si takto připravované suroviny zachovají mnohem více živin (bílkovin, vitamínů, minerálů a podobně).
- Rychlá příprava – K vaření v páře můžete využít vícero kuchyňských pomocníků. Je třeba mít ale na paměti, že kvalitní elektrický parní hrnec celý proces přípravy značně usnadní. Neušpiníte hromadu nádobí, navíc při přípravě jídla ani nemusíte stát fyzicky v kuchyni. Suroviny stačí rozmístit do pater parního hrnce, nalít vodu, stisknout knoflík a o vše ostatní se hrnec postará sám.
- Suroviny zůstanou atraktivní – Výhodou této metody je také fakt, že pokud výrazně nepřekročíte doporučenou dobu přípravy, pak si suroviny udrží i svou atraktivní pestrou barvu.
- Máte pod kontrolou teplotu přípravy – V základu elektrického hrnce obvykle najdete topné těleso, které zahřívá vodu nalitou v zásobníku. Ta se při zahřívání mění na páru horkou zhruba 120 až 130 °C, která je následně rozháněna do vnitřních útrob hrnce, kde suroviny zahřívá a současně vaří.
- Příprava v čisté páře – Při přípravě surovin v parním hrnci sice také vzniká zkondenzovaná tekutina jako při napařování ve vodě. V parním hrnci ale tekutina průběžně odtéká do samostatné odkapové misky. Pokrm je tudíž vařený ve 100% čisté páře.
Nevýhody parního hrnce
Jako každý produkt mají i některé parní hrnce jisté nevýhody, o kterých se více dozvíte v odrážkách níže.
- Vyžaduje elektrickou energii – Na rozdíl od použití pařáčku se při vaření v parní hrnci neobejdete bez připojení do elektrické zásuvky.
- Nelze připravovat některé druhy masa – V páře nelze připravovat jisté druhy mas, jako je například hovězí, vepřové nebo jehněčí, zatímco drůbež nebo ryby můžete.
- Pozor na jisté druhy zeleniny – Porézní zelenina (houby, lilek, dýně atp.) se v páře mohou snadno převařit, a protože obsahují spoustu vody, skončí rozmáčené.
- Delší čas přípravy rýže – Příprava rýže v parním hrnci trvá déle ve srovnání s jinými metodami, jako je vaření ve vodě.
Druhy parních hrnců
V této kapitole si nejdříve shrneme rozdíly mezi kuchyňskými pomocníky, které jsou vhodné pro přípravu jídla v páře.
- Pařáček (napařovák) – Nízký rozevírací stojánek, který umístíte do klasického hrnce, podlijete vodou a postavíte na plotnu. Nejčastěji se na něm připravují knedlíky, avšak využití může mít docela podobné, jako parní hrnec.
- Elektrický parní hrnec – Parní hrnec využívá elektrickou energii, skládá se z několika pater a pojme i větší množství potravin.
- Napařovací hrnec – Skládá se z hlavního hrnce, do kterého se nalije voda, a z několika kusů napařovacích nástavců pro umístění potravin. Umisťuje se na zdroj ohřevu (sporák nebo varná deska).
- Parní hrnec na příkrmy (parní mixéry) – Mají dvojí konstrukci se samostatnými nádobami pro přípravu surovin na páře a pro mixování.
Pařáček (napařovák)
Pařáček je ve srovnání s parním hrncem levnější a jednodušší variantou. Do hrnce jej vkládáte jen v případě potřeby, takže hrnci samotnému zůstává i jeho standardní funkce. Na druhou stranu je však méně prostorný a pokud chystáte více druhů potravin, je těžší je od sebe oddělit. Nepotěší také kuchaře se zalíbením v moderních funkcích, pařáček totiž nenabídne žádnou.
Samozřejmě se neobejdete také bez sporáku, tato skutečnost však pro řadu lidí žádnou výraznou nevýhodu nepředstavuje. Všeobecně je spíše vhodný jako doplněk pro ty, kteří v páře vaří jen občas.
Elektrický parní hrnec
Parní hrnec využívá elektrickou energii, a tudíž vyžaduje připojení k zásuvce. S ní ale bude fungovat všude. Protože se obvykle skládá z několika pater, pojme i větší množství potravin, které bez problémů zanechává oddělené. Často je vybavený displejem a mnoha funkcemi nebo dalšími nádobami na specifické druhy potravin. Na klasické vaření jej však nevyužijete. Daní za jeho výhody je vyšší cena. Vyplatí se tedy nadšencům, kteří jej nenechají zahálet.
Napařovací hrnec
Alternativou k elektrickému parnímu hrnci může být také napařovací hrnec. Skládá se z hlavního hrnce, do kterého se nalije voda, a z několika kusů napařovacích nástavců pro umístění potravin. Tyto nástavce mohou být i skleněné, což kromě vyšší odolnost oproti plastu s sebou přináší také jistou eleganci. Na druhou stranu ale musíte myslet na kompatibilitu s vaším typem varné desky, navíc je tato metoda pracnější.
Parní hrnec na příkrmy (parní mixéry)
Mezi speciálními typy parních hrnců najdete také modely určené pro výrobu zdravých dětských příkrmů. Mají dvojí konstrukci se samostatnými nádobami – v jedné části připravíte suroviny na páře a v druhé části přístroje je rozmixujete a vytvoříte z nich dětský příkrm. Tyto varianty nabízejí doplňkové funkce, jako například mixování na různou konzistenci, což umožňuje přípravu kašovitého i tužšího jídla pro děti již od několika málo měsíců.
Typ hrnce | Výhody | Nevýhody |
Klasický hrnec s pařáčkem |
|
|
Parní hrnec |
|
|
Napařovací hrnec |
|
|
Parní hrnec na příkrmy |
|
|
Výběr podle velikosti a typu nádob
V okamžiku, kdy máte alespoň základní povědomí o tom, jakému designu parního hrnce dáte přednost, přichází na řadu volba velikosti. Na mysli nemáme jen celkové rozměry hrnce, které by měly odpovídat minimálně prostorám, kde chcete tento spotřebič skladovat. Zajímat se musíte i o další tři důležité parametry, které velikost hrnce do jisté míry ovlivňuje.
- Počet nádobek – Malé parní hrnce jsou vybaveny dvěma průhlednými nádobami. Standardně však narazíte alespoň na tři.
- Celkový objem – Vybírat můžete hrnce o celkovém objemu od tří do dvanácti litrů. Pro 4člennou rodinu budete potřebovat zhruba 6litrový model.
- Tvar a typ nádob – Tvar vybírejte s ohledem na to, jaké pokrmy hodláte v hrnci nejčastěji připravovat (ryby, zelenina atp.). Typ nádob volte rovněž s ohledem na suroviny, mohou být perforované nebo s pevným dnem.
Počet nádobek
Ty nejmenší parní hrnce jsou vybaveny dvěma průhlednými nádobami. Standardně však narazíte alespoň na tři. Výjimkou nejsou ani parní hrnce, které lze prostřednictvím dokoupitelných nástavců ještě rozšířit. To vám umožní získat například pět prostorných nádob pro přípravu pokrmů. Obvykle se nádoby skládají na sebe a u některých modelů je lze pomocí přepážek ještě dále rozdělit, aby se nemísily vůně surovin.
Celkový objem
Od počtu nádobek se samozřejmě odvíjí i celkový objem, který výrobci u produktů nejčastěji prezentují. Objem parního hrnce byste měli volit zejména podle toho, pro kolik strávníků chcete pravidelně připravovat jídlo. Vybírat si můžete od tří do dvanácti litrů – pro lepší představu můžeme uvést, že pro 4člennou rodinu budete potřebovat zhruba 6litrový model.
Tvar nádob
Tvar varných nádob vybírejte s ohledem na to, jaké pokrmy hodláte v hrnci nejčastěji připravovat. Například pro přípravu ryb na páře se hodí spíše delší oválná nádoba, do které se vejde i několik celých ryb současně. Pro vybrané typy surovin existují také speciální nástavce, které se umísťují do varných nádob – více o těchto doplňcích se dozvíte v kapitole Vybavení a doplňky.
Typ nádob
Za zmínku stojí také typ nádob, který volte rovněž s ohledem na suroviny:
- Perforované nádoby – Vyznačují se tím, že mají perforované (děrované) dno. Pára jednotlivými patry tudíž prostupuje od elektrické části směrem nahoru, což v praxi zapříčiní, že suroviny v daných patrech mezi sebou načichnou. V některých případech to samozřejmě může být cílené, jindy se to ale hodit nemusí. Také je potřeba myslet na to, že ve spodní nádobě je teplota vždy vyšší, než v té vrchní. Proto suroviny, jež vyžadují delší dobu přípravy (maso), umístěte do spodní části hrnce a naopak ty s kratší dobou přípravy (zelenina) až úplně nahoru.
- Nádoby s pevným dnem – Klasické oddělené nádoby s pevným dnem, které brání vzájemnému načichnutí surovin. Teplota je stejná / regulovatelná v každé nádobce zvlášť dle zpracování daného modelu (parní hrnce s individuálně regulovatelnými nádobami jsou zpravidla dražší).
Důležité parametry
V této kapitole se zaměříme na důležité parametry, které byste měli při výběru parního hrnce sledovat.
- Výrobní materiál – na trhu naleznete parní hrnce z plastu či s nerezovými prvky. Plastové přístroje jsou zpravidla levnější a mají nižší hmotnost. Nerezové parní hrnce jsou sice dražší, ale stabilnější.
- Zásobník na vodu – Sledujte jeho objem, pokud jej výrobce uvádí. Praktickým pomocníkem je měrná ryska nebo světelná signalizace prázdné nádobky.
- Příkon a spotřeba energie – Pro domácí využití doporučujeme vybírat parní hrnec s příkonem minimálně 800 W. S vyšším příkone sice roste pořizovací cena, ale takové zařízení bude rychlejší a v konečném důsledku tak spotřebuje méně energie.
- Délka přívodního kabelu – Většina parních hrnců má délku přívodního kabelu kolem 1 metru. Existují ale i hrnce s delším kabelem.
Výrobní materiál
Výběr parního hrnce začneme trochu netradičně, a to výrobním materiálem. Ten totiž úzce souvisí s celkovým vzhledem, který nejen v mnoha moderních domácnostech hraje důležitou roli. Uvědomit si musíte to, že tento výběr je individuální, protože každý člověk má trochu jiné preference a líbí se mu něco jiného. V každém případě budete vybírat ze dvou nejpoužívanějších materiálů.
- Plast – Levnější přístroje jsou nejčastěji celé zhotoveny z plastu a skrze to působí lacinějším dojmem. Dražší plasty ale již nabývají nejrůznějších barev a tvarů, takže takový spotřebič působí moderně a můžete jej snadno sladit s ostatními prvky ve vaší kuchyni. Nespornou výhodou celoplastových modelů je jejich nižší hmotnost. U plastových výrobků při výběru hledejte informaci o absenci BPA (Bisfenol A).
- Nerez – U dražšího nerezu pak výrobci sází především na eleganci, za kterou si jednoduše připlatíte. Nerezové modely jsou také zpravidla těžší, což s sebou na druhou stranu přináší lepší stabilitu.
Často ale narazíte na kombinaci obou materiálů. Samotné nádoby na potraviny jsou totiž u drtivé většiny modelů (s nerezovou i plastovou konstrukcí) vyrobeny z průhledného plastu. Ten vám totiž umožňuje mít naprostou kontrolu nad vámi připravovaným pokrmem. Alternativně mohou být nádoby nerezové / ze stejného materiálu jako konstrukce, avšak v tom případě by měly být opatřeny alespoň průhledným víkem nebo několika průhledy.
Zásobník na vodu
Nezbytnou součástí každého parního hrnce je zásobník na vodu. Při výběru si všímejte jeho objemu – čím více, tím lépe (větší objem umožní delší dobu vaření na jedno naplnění nádobky). Sledujte, zda se na zásobníku nachází měrka nebo ideálně světelná signalizace, která vás upozorní na potřebu dolití vody či naplnění maximálního objemu. Zásobník může být integrovaný v základně pod varnými nádobami, nebo v jednotlivých nádobách zvlášť.
Příkon a spotřeba energie
Při výběru nového parního hrnce neopomínejte ani příkon, který se úměrně promítá do celkové výkonnosti přístroje. Tento parametr informuje o tom, kolik elektrické energie hrnec potřebuje k provozu, a do jisté míry rozhoduje, jak rychle se daný spotřebič zahřeje na požadovanou teplotu. Příkon je prezentován ve wattech a označovaný zkratkou „W“. Z logiky věci vyplývá, že čím větší příkon, tím rychlejší příprava jídla.
- 400 W – Poměrně nedostačující příkon, příprava jídla v takovém hrnci zabere více času.
- 800 W – Optimální hodnota příkon parního hrnce pro častější využití v domácnosti. S narůstajícím příkonem samozřejmě roste i cena spotřebiče.
Na druhou stranu nesmíte zapomínat na to, že velikost příkonu se odráží i ve spotřebované energii, a tedy i dražším provozu. Někdy však výkonnější model s vyšší spotřebou dokáže být dokonce úspornější než ten levnější s malým příkonem. A to proto, že připraví pokrm mnohem rychleji. Pro snazší orientaci v této problematice přihlédněte k energetickému štítku a energetické třídě, v níž se spotřebič nachází.
Délka přívodního kabelu
V závislosti na tom, kde budete používat parní hrnec, myslete také na to, v jaké vzdálenosti se nachází potřebná zásuvka s elektřinou. Ano, tento problém s krátkým kabelem by určitě šel řešit prostřednictvím prodlužovacího kabelu, ale je to zbytečný prvek navíc. Většina parních hrnců má délku přívodního kabelu kolem jednoho metru. Pokud by vám takový rozměr nestačil, poohlédněte se po modelech s kabelem delším.
Funkce
Současný trh nabízí nespočet libovolných modelů parních hrnců. Jejich hlavními odlišnostmi však nejsou pouze fyzické parametry, ale i funkční výbava, které do karet hrají dnešní moderní technologie. Zapomenout byste neměli ani na bezpečnost, kterou u parních hrnců zaopatřují jisté bezpečností prvky. V níže uvedených bodech můžete nalézt inspiraci pro váš budoucí nákup.
- Displej – Parní hrnce mohou být vybavené displejem zobrazujícím právě probíhající programy. Některé displeje jsou dokonce programovatelné.
- Odložený start – Sami si nastavíte čas, kdy se má spustit příprava jídla.
- Automatické vypnutí – Parní hrnec se po dokončeném programu automaticky vypne.
- Ukazatel hladiny vody – Vzhledem k tomu, že tento kuchyňský spotřebič funguje na principu páry, je zapotřebí do něj před vařením nalít odpovídající množství vody. Ukazatel vás pak informuje o tom, v jaké úrovni je hladina a zda není třeba vodu dolít.
- Udržení teploty – Parní hrnec je i po dokončení pokrmu schopen danou pochutinu udržovat stále teplou.
- Minutky – Možnost nastavení minutky, která vám sdělí, že připravovaný pokrm je hotový. Tato funkce pracuje na stejném principu jako běžné kuchyňské minutky.
- Zvuková signalizace – Vedle optické signalizace můžete narazit na modely se zvukovou signalizací.
- Funkce Vitamine+ – Patentovaná funkce parních hrnců Tefal, která je schopna pro co nejvyšší zachování vitamínů v potravinách provést zrychlení průběhu vaření.
- Dětská pojistka – Bezpečnostní prvek chrání především vaše děti před nechtěným spuštěním spotřebiče a jeho ovládáním.
Ovládání
Každý parní hrnec má minimálně jeden program pro zapnutí a generování páry. Nenáročným uživatelům jistě jeden program vystačí, avšak aktuální trendy vám dávají na výběr mnohem sofistikovanější zařízení. Některé modely umožňují individuálně nastavovat každou varnou nádobu zvlášť, a tak v nich lze bez obav připravovat pokrmy s odlišnou dobou přípravy i typem chutí.
U vybraných parních hrnců pak najdete přednastavené programy, které slouží k přípravě konkrétních surovin. Snadno pak na páře připravíte ryby, kuřecí maso, vepřové maso, brambory, rýži či jinou přílohu nebo zeleninu. Někomu ale tyto přednastavené programy nemusí vyhovovat.
Příslušenství
Součástí moderních parních hrnců je dnes také nejrůznější vybavení a doplňky, které vám ulehčí práci. Jde o nástavce a nádobky, jež využijete pro efektivní přípravu nejrůznějších druhů surovin či pro uchování omáčky z masa. Podívejte se, na co všechno můžete narazit.
- Nádoba na rýži – Parní hrnec může být vybaven speciální nádobou pro pohodlnou přípravu rýže.
- Držák na vaření vajec – Speciální doplněk sloužící pro vaření vajec.
- Vanička na omáčku – Doplněk vhodný pro pohodlnou přípravu omáček.
- Přepážka – Slouží k rozdělení nádoby na dvě, čímž vytvoříte prostor pro přípravu více druhů jídel.
- Odkapová miska – Měla by být součástí každého parního hrnce, ale raději si to ověřte v produktovém popisku. Slouží pro zachycení zkondenzované vody, která se při vaření na páře přirozeně vytváří.
Oblíbené značky
Abyste si přípravu pokrmu na páře užívali dlouhodobě, měli byste vybírat ověřené a kvalitní značky, mezi které patří například Gallet, Tefal, Phillips, ETA, Morphy Richards, Zelmer, Severin a Klarstein.
- ETA – V portfoliu této značky naleznete méně parních hrnců, zato kvalitních a s vysokým příkonem, který dosahuje i 1 800 W. Mají rychlou přípravu při nižší spotřebě energie a sklízí řadu kladných uživatelských recenzí.
- Tefal – Značka nabízí produkty ve střední cenové relaci, některé modely mají plastové, jiné dokonce nerezové nádoby. Produkty se pyšní velmi dobrým příkonem a většině nechybí praktický časovač.
- Russell Hobbs – Další z velmi oblíbených značek, která nabízí široké spektrum produktů různých velikostí a kvalit. Některé mají nerezové prvky a lze tak předpokládat, že budou mít dlouhou životnost, což ostatně dokazují i některé uživatelské recenze.
Cena
Parní hrnce představují poměrně dostupnou investici. Tento kuchyňský spotřebič můžete pořídit už od 700 Kč. Jeho možnosti a funkce samozřejmě narůstají se zvyšující se cenou.
Cena do 1 000 Kč
Za méně než 1 000 Kč dnes pořídíte povětšinou základní modely parních hrnců. Ty se budou nejčastěji pyšnit použitím levnějších plastů, jednoduchým designem a dvěma nádobami na přípravu pokrmů. Obvykle v odpovídají kapacitě do 6,5 litru. Příkon těchto produktů nepřesahuje hranici 800 W a k dispozici bývá jeden program pro generování páry.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Dražší parní hrnce mají většinou tři průhledné nádoby. Jejich objem se zvyšuje na hodnotu až 8,5 litru. Tomu odpovídá i trochu vyšší příkon 900 W. Vybírat si budete z vícero modelových řad od většího množství výrobců, takže na své si v tomto směru přijde větší množství uživatelů.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Pro náročnější zákazníky jsou připraveny jednopatrové i několika patrové parní hrnce, u kterých můžete očekávat větší výkonnost. Dokazují to hodnoty příkonu kolem 1 300 W. Řada těchto výrobků již disponuje větším množstvím funkcí a objemem kolem 10 litrů.
Cena nad 4 000 Kč
Ty nejdražší parní hrnce se pyšní propracovaným designem, příkonem až 2 000 W, kapacitou 12 litrů, přehledným programovatelným displejem a možností doplnit další přídavné nádoby. Najdete i modely s individuálně nastavitelnými nádobami, které mají vlastní zásobníky na vodu i odkapové misky. Cena těch nejlepších parních hrnců se šplhá k 7 000 Kč.
Zásady vaření v parním hrnci
Každý kuchař je jiný a vaší kreativitě se meze nekladou. Přesto vám do začátku nabídneme několik obecných pouček, které vám usnadní sžívání se s novým kuchyňským pomocníkem.
- Snažte se potraviny krájet na přibližně stejné kousky. Tím zabráníte nerovnoměrnému rozvaření těch menších nebo naopak nedovaření větších kousků.
- Pokud vaříte více druhů potravin, do spodních pater umístěte ty nejtvrdší nebo s nejdelší dobou přípravy. Tak jimi projde největší množství horké páry.
- Patra můžete také přidávat, ubírat nebo střídat v průběhu vaření. Tím zajistíte, že budou potraviny s různě dlouhou dobou přípravy uvařené rovnoměrně.
- Pokud je to však možné, vyvarujte se během vaření zbytečnému odkrývání poklic. Došlo by k úniku páry a celý proces vaření by se vlivem poklesu teploty zpomalil.
- Jídlo připravované v páře mívá intenzivnější chuť, s kořením a solí tedy můžete šetřit. Pokud chcete experimentovat, můžete také místo vody nalít do spodní nádobky vývar.
Pod vařením na páře si nemusíte hned představovat nemocniční stravu. Takto připravené suroviny mají nejen intenzivnější chuť, ale také atraktivní pestrou barvu, která vaše chuťové buňky ještě více podpoří. Na páře přitom můžete připravovat skoro vše, od nejrůznějších druhů masa přes omáčky a přílohy až po sladké dezerty nebo dětské příkrmy.
Příprava rýže v parním hrnci
Dušená rýže se dá jako příloha použít k jakémukoliv masu a hraje důležitou roli v mnoha dietách a stylech stravování. Dušená na páře však chutná nejlépe. Abyste ji mohli připravit v parním hrnci, budete potřebovat speciální nádobku na rýži, přes kterou jednotlivá zrnka nepropadnou. Rýži vložte do misky, dolejte patřičné množství vody a pak už jen vyčkejte, než se rýže uvaří. Stejně lze připravit i bulgur, kuskus nebo quinou.
Údržba
I když parní hrnec vypadá jako jednoduchý a nenáročný kuchyňský spotřebič, neměli byste podceňovat pravidelnou údržbu. Ta se totiž promítá nejenom do celkového stavu výrobku, ale také do jeho životnosti. Údržba parního hrnce naštěstí není ničím složitým. Stačí se držet několika následujících pravidel.
- Pokud to není nutné, plastové díly raději nevkládejte do myčky a myjte je ručně za pomoci vody a vhodného saponátu. Zajistíte tím jejich lesk a dobrý vzhled.
- Po dokončení vaření nezapomeňte vyprázdnit zásobník s vodou, do kterého můžete nalít teplou vodu se saponátem.
- Před uskladněním parního hrnce proveďte jeho důkladné osušení.
- Topný blok tohoto elektrospotřebiče nikdy nenamáčejte do vody.
Zajímalo by mě, zda se na topném tělesu usazuje vodní kámen? A je potřeba topné těleso nějak čistit?