Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších moka konviček

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání moka konviček

Máte rádi silnou malou kávu a chtěli byste si ji připravit doma, aniž by bylo nutné kupovat drahý kávovar? Ideálním řešením je moka konvička, se kterou připravíte kávu jako z pravé italské kavárny. Odtud totiž konvička pochází a rozšířila se do celého světa.

Moka konvička nejenže připraví lahodnou kávu, zároveň vypadá stylově a bude krásným doplňkem vaší kuchyně. Na trhu najdete klasické stříbrné, ale i modernější a barevné varianty.

Přestože se může na první pohled zdát, že výběr moka konvičky je naprosto jednoduchou záležitostí, ve skutečnosti existuje spoustu druhů a modelů, díky čemuž bude náročné se rozhodnout. Následující článek vás krok po kroku navede, poradí na jaké parametry je potřeba si dávat pozor a dozvíte se také jak kávu v konvičce připravovat. Pokud tedy nad koupí uvažujete, začtěte se do dalších kapitol.


Nejlepší moka konvičky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Počet šálků Orientační cena Aktuální cena
Recenze Bialetti Moka Express 3
Bialetti Moka Express 3 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Moka Express 6
Bialetti Moka Express 6 6 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Moka Express 4
Bialetti Moka Express 4 4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Venus 4
Bialetti Venus 4 6 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Mukka Express 2
Bialetti Mukka Express 2 2 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Moka Induction 6
Bialetti Moka Induction 6 6 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Moka Induction 3
Bialetti Moka Induction 3 3 950 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Moka Express 1
Bialetti Moka Express 1 1 480 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bialetti Brikka 4
Bialetti Brikka 4 4 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze PEZZETTI Steelexpress 6
PEZZETTI Steelexpress 6 6 650 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat moka konvičku

Káva, která chutí připomíná espresso, ale při přípravě prochází nižším tlakem. Tak vy se dala definovat káva z moka konvičky. První moka konvičku si nechal patentovat v roce 1933 Ital Alfonso Bialetti. Založil tak známou firmu a pojmenoval ji po sobě. Proto se konvičkám někdy přezdívá Bialettky.

V Itálii má doma moka konvičku přibližně devadesát procent domácností. V České republice tento trend nedosahuje takových rozměrů, v posledních letech ovšem jejich prodej roste. Za nízkou cenu jste tak schopni připravit lahodnou kávu jako z kavárny.

Moka konvička se skládá ze tří částí. Nádobka na vodu, nádobka na mletou kávu a nádobka, do které hotová káva vytéká. Po každé přípravě je nutné konvičku rozebrat, omýt a při dalším používání nasypat čerstvou kávu. Pamatujte, že byste měli dodržovat poměr kávy a vody 1:1.

Základní informace o legendární italské konvičce už víte. Pokud vás tento způsob přípravy kávy nalákal, rádi byste měli svoji moka konvičku doma, ale s jejím výběrem si nevíte rady, začtěte se do následujících kapitol, které vám pomůžou se vším podstatným.

Moka konvička vs. French press

Na první pohled se může zdát, že jde o podobné typy přípravy kávy, ale ve skutečnosti jsou tyto dva produkty velice odlišné. Je tedy potřeba dopředu se rozhodnout, jakou kávu preferujete.

Moka konvička

Moka konvička připraví malou a silnou kávu, o objemu přibližně 30 ml. Káva se připravuje pod mírným tlakem, 1,5 baru, chuťově připomíná espresso a pokud preferujete větší šálek, máte dvě možnosti. Buď si pořídíte konvičku s větším objemem, zde musíte počítat s tím, že například dvojitý objem zároveň znamená dvojité množství kávy, nebo sáhnete po jiném produktu, například právě french pressu.

Tato varianta je tedy vhodná pro všechny milovníky espressa, kteří si nechtějí kupovat kávovar.

French press

French press na rozdíl od moka konvičky při své přípravě nevyužívá tlaku. French pressy se prodávají ve všech možných velikostí a můžete si vybrat, jak velkou a jak silnou kávu uvaříte. Je vhodnější k přípravě větší a slabší kávy. Pokud vás tento způsob přípravy kávy zaujal, můžete si přečíst samostatný článek Jak vybrat french press.

Připravuje se tak, že do konvice nasypete čerstvě namletou kávu, zalijete horkou vodou, necháte 5 minut vylouhovat a sítkem stlačíte kávu na dno, aby se nedostala do šálku. Na první pohled může tento způsob přípravy připomínat klasického českého turka. Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco u turka se lógr usadí na dně šálku a louhování kávy probíhá po celou dobu, u french pressu louhování končí ve chvíli, kdy dojde ke stlačení pístu a do hrnku nalijete čistou kávu.

Materiál

Originální moka konvičky z Itálie jsou vyrobeny z hliníku. V Itálii bývaly velké zásoby bauxitu, a právě z něho se hliník získává. Protože chtěl Mussolini přinutit Italy, aby hliník využívali, prohlásil ho za národní kov. V dnešní době si ale můžete vybrat, zda zvolíte konvičku vyrobenou z hliníku nebo modernějšího nerezu.

Hliník

Pokud se rozhodnete pro hliník, budete mít jednodušší výběr, většina konviček je vyrobena právě z něj. Dobře vede teplo, díky tomu se vnitřek velmi rychle potáhne patinou a konvička si v sobě uchová kávové aroma. Někteří pociťují rozdíl v chuti a tvrdí, že káva z hliníkové moka konvičky chutná lépe.

Na druhou stranu můžou vzniknout obavy, zda hliník neškodí zdraví. Strach je zakořeněný z minulosti, kdy byly příbory a nádobí vyráběny z hliníku, jež uvolňoval škodlivé látky a měl negativní dopad na zdraví. Potravinářský hliník, ze kterého jsou konvičky vyráběny, s tímto hliníkem už nemá nic společného a je naprosto nezávadný.

Hliník můžete použít na jakýkoliv typ sporáku kromě indukce. Máte-li doma indukční desku, pořiďte si nerezovou moka konvičku.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je modernější variantou, kterou můžete položit i na indukční varnou desku. Konvičky z tohoto materiálu dlouho vydrží a mají lesklý moderní vzhled. Výhodou je i jejich snadná údržba, kdy stačí konvičku po použití pouze vypláchnout teplou vodou. Nerez se také často využívá u elektrických moka konviček.

Velikost

Výběr velikosti konvičky hraje naprosto zásadní roli. Pokud vyberete malou, větší množství kávy v konvičce nepřipravíte. Pokud naopak vyberete větší a budete chtít připravovat menší kávu, nebude to fungovat tak jak má. Jestli se rozhodujete, zda koupit konvičku například jenom pro vás, nebo větší pro případ, že přijde návštěva, pořiďte si obě varianty. Konvička vydrží řadu let a její pořizovací cena není nikterak vysoká. Pokud totiž nebudete připravovat určité množství podle návodu, nedocílíte té správné chuti.

 • Na jeden šálek – Vhodné pro jednotlivce. Z takovéto konvičky vytvoříte kávu velkou přibližně 30 ml.
 • Na dva až čtyři šálky – Pro dvě až čtyři osoby. Záleží na tom, jak velký nápoj preferujete. Z takovéto konvičky připravíte přibližně 100 ml kávy.
 • Na šest až devět šálků – Chcete-li připravovat kávu pro více lidí, pak je tu takto velká konvička. Můžete v ní připravit i kávu pro jednotlivce, ale bude obsahovat velké množství kofeinu.
 • Na dvanáct šálků – Pro velké množství lidí můžete pořídit konvičku na dvanáct i více šálků.

Klasické vs. elektrické

Kromě klasických moka konviček se prodávají i jejich elektrické verze.

Klasické

Původní konvičky jsou vyrobené tak, že do konvičky nalijete vodu, nasypete kávu a postavíte na plotnu, která vodu zahřeje a vytlačí přes kávu do nádobky. Výhodou je jejich snadná údržba, nízká pořizovací cena a snadná manipulace.

Elektrické

Pokud nemáte vždy po ruce sporák, chcete si vařit kávu na cestách, například v dodávce nebo pod stanem, aniž byste potřebovali vařič, kupte si elektrickou konvičku. Je vhodná také na vaření kávy v práci. Pořizovací cena elektrické moka konvičky je vyšší než u klasické, s čímž je třeba počítat.

Těsnění

Moka konvičky obvykle mají gumové těsnění. Je potřeba ho čas od času vyměnit, díky tomu konvička vydrží dlouhé roky. Výrobci prodávají jak těsnění na hliníkové, tak na nerezové konvičky. Vždy dbejte na to, abyste koupili správný rozměr. Prodejců je celá řada, vždy je lepší koupit těsnění od stejného výrobce, jako je vaše moka konvička.

Design

Klasická konvička má trochu retro design. Většina produktů je stříbrná. Výrobců je celá řada a nabízí i zajímavější a modernější modely. Můžete si tak zakoupit jednobarevnou i vícebarevnou konvičku, která se bude hodit do vašeho interiéru.

Díky široké nabídce se moka konvička může stát zajímavým doplňkem vaší kuchyně. Nejširší výběr nabízí značka Bialetti.

Příprava kávy v moka konvičce

Příprava kávy v moka konvičce zabere přibližně 5 minut. Je potřeba po celou dobu přípravy být u ní. Pokud by se stalo, že ji necháte na plotně příliš dlouho, káva by se mohla spálit a její chuť by byla hořká.

 • Kupte mletou kávu nebo namelte zrna na jemnou až střední hrubost.
 • Ohřejte vodu na plotně nebo v rychlovarné konvici.
 • Do spodní části konvičky nalijte vařící vodu po rysku nebo ventilek.
 • Na něj nasaďte střední část konvičky, do kterého nasypejte kávu až po okraj nádobky.
 • Nahoru pevně našroubujte vršek konvičky.
 • Konvičku dejte na sporák a zapněte na mírný plamen.
 • Počkejte pár minut, dokud neuslyšíte syčení.
 • V tuto chvíli je káva hotová a můžete ji servírovat.
 • Až konvice vychladne, důkladně ji omyjte horkou vodou.

Cena

Moka konvička vám vydrží spoustu let. Její pořizovací cena není nijak vysoká, proto se vyplatí investovat do kvalitnějšího výrobku. Na ceně se odráží velikost, materiál, design i kvalita provedení. Pokud si nejste jisti, v jakých cenových relacích se moka konvičky pohybují, poradí vám následující kategorie.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější moka konvičky seženete už za 200 Kč. Obvykle bývají menší a jsou vyrobeny z hliníku. U těchto produktů se může stát, že nebudou mít kvalitní těsnění, spodní nádobka bude slabá, takže se káva bude pálit a nebudou fungovat, jak mají. Pokud chcete moka konvičku vyzkoušet a nebudete pít kávu z ní denně, pak si s produktem v této cenové kategorii vystačíte.

Cena 500 Kč do 800 Kč

Tato kategorie je ideální pro náročnější uživatele, kteří hledají moka konvičku v dobrém provedení. V tomto cenovém rozmezí najdete prakticky všechny velikosti konviček, pouze za větší, například na 12 šálků, si možná budete muset trochu připlatit. Jestli plánujete využívat přístroj často, vyplatí se investovat minimálně tato částka.

Cena od 800 Kč do 1 500 Kč

Do této kategorie spadají designové kousky, které mají nejrůznější podoby. Najdete tu i levnější elektrické moka konvičky. V této kategorii si vybere i náročnější uživatel.

Cena nad 1 500 Kč

V cenové kategorii nad 1 500 Kč najdete větší a precizně zpracované klasické konvičky a především ty elektrické. Pokud chcete klasickou konvičku, vyplatí se vybírat z této kategorie pouze v případě, že se jedná o nějaký designově povedený kousek, jinak je zbytečně drahá. U elektrických variant je naopak tato cenová kategorie vhodnější.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Moka konvičky
Průměrné hodnocení 4.5 z 54 hlasů