Moka konvička je jednou z možných náhrad espressa a tento článek by vám měl prozradit, zda je tou pravou metodou pro vás. Budeme se věnovat otázkám jako:
- Proč koupit moka konvičku – Káva z ní je chutí blízká espressu, avšak pořizovací cena a náročnost přípravy je u moka konvičky mnohem nižší.
- Nevýhody moka konviček – Výsledný nápoj může chutnat lehce přepáleně, takže se nehodí pro milovníky filtrované kávy.
- Důležité parametry při výběru moka konvičky – Zaměřte se zejména na velikost a materiál pláště.
- Funkce – Není to sice obvyklé, ale narazit můžete například na elektrickou konvičku do zásuvky.
- Cena – Levnější značky seženete do pětistovky, za kvalitní moka konvičky vydáte zhruba tisícovku. Ještě vyšší cenu mají některé speciální modely.
Pokud k moka konvičce vybíráte i kávu, možná by vás zaujal náš článek Jak vybrat kávu.
Proč koupit moka konvičku
Jak už jsme zmínili, moka konvička je jen jedním z mnoha způsobů jak kávu připravit. Vhodné bude tedy popsat, jaká má specifika a jaké výhody z jejího používání plynou.
- Káva z moka konvičky je mezi alternativními metodami nejpodobnější té z kávovaru – Porce je malá a intenzivní, ačkoliv pro přípravu „pravého“ espressa chybí moka konvičce potřebný tlak. Na rozdíl od espressa však nemá káva z moka konvičky na povrchu cremu, tedy tenkou vrstvičku světlejší krémové pěny. S tím souvisí také menší olejnatost. Snad i proto se moka konvička někdy označuje jako „venkovské espresso“.
- Nízká cena – Moka konvičku seženete už od několika stokorun, investice do kávovaru však začíná v tisících.
- Velmi jednoduchá příprava – Jediné, na co je třeba dát pozor, je správná hrubost mletí a po dokončení přípravy co nejrychlejší odstavení z plamene. U jiných způsobů je nutné hlídat teplotu i proud vody při zalévání a dobu extrakce kávy. Celý proces sestává z více kroků. Proto jsou také mnohé další způsoby výsadou precizních a přísných kávomilců. Výjimkou je snad jen elektrický překapávač.
Nevýhody moka konviček
Pro úplnost bychom měli samozřejmě zmínit, že i moka konvička má své nevýhody a nemusí vyhovovat každému.
- Vždy je potřeba připravit objem kávy pro který je určena – Pokud má konvička objem například 400 ml, při každém použití připravíte vždy 400 ml, ne více a ne méně. Je tak nutné dobře promyslet, jak velký výrobek pořídit.
- Nemusí vyhovovat milovníkům filtrované kávy – Káva z moka konvičky je totiž silnější a hutnější. Protože se déle zahřívá a voda prochází varem, nápoj může dokonce někdy chutnat lehce připáleně. Pokud rádi ochutnáváte ovocité tóny světleji pražených zrnek a hodnotíte postupně se rozvíjející aroma, z moka konvičky byste mohli být zklamáni.
Metoda | Domácí kávovar | Moka konvička | V60, chemex, frenchpress |
Velikost porce | Malá | Dle velikosti konvičky | Velká |
Intenzita chuti | Největší | Velká | Malá |
Rozvíjení aromat odrůd | Ne | Ne | Ano |
Složitost přípravy | Podle typu kávovaru | Snadná | O něco složitější |
Důležité parametry moka konviček
Moka konvičky jsou jednoduchá zařízení a podstatných kritérií při výběru potkáte jen několik. Zaměřit byste se měli zejména na:
- Velikost – Protože Italové pijí kávu v menších šálcích, orientujte se spíš podle objemu v ml než podle udávaného počtu porcí.
- Materiál – Ten je důležité pohlídat zejména v případě, že doma připravujete kávu na indukční plotýnce.
- Design – Pokud je to pro vás důležité, můžete zvolit konvičku v různých tvarech i barvách.
Velikost
Dostáváme se k velmi důležitému parametru a také k jedné z největších nevýhod moka konvičky. Zcela zásadním faktem totiž je, že moka konvičku nelze použít k přípravě jiného množství kávy, než pro které je výrobcem určena. Pokud se pokusíte připravit v ní kávy méně, výsledek nebude odpovídat očekávání, nápoj bude slabý a chuťově nevýrazný. Pokud budete nuceni připravovat kávu na několik dávek, celý proces to značně prodlouží.
Naštěstí existuje mnoho dostupných velikostí. Na trhu běžně najdete jak miniaturní moka konvičky na jedinou malou porci kávy, tak i modely na 2, 3, 4, 6, 8 či 9 porcí. Raritou jsou ještě větší nádoby. Pokud tedy pijete kávu vždy v podobném počtu lidí, nemusí vás výše zmiňovaný nedostatek odrazovat.
Jedna porce zde znamená přibližně 50 ml kávy, což je pozůstatek italského původu moka konvičky. To vás, pokud jste zvyklí na české plné hrníčky, možná trochu překvapí. Proto při nákupu doporučujeme nesledovat jen počet porcí, ale i objem spodní nádobky na vodu. Pokud jste zvyklí na velké množství intenzivní kávy, nemusíte se bát pořízení větší konvičky i pro menší počet lidí.
Materiál
Co se týče výrobního materiálu, příliš na výběr nemáte. V základu se můžete rozhodnout mezi dvěma možnostmi.
Hliník
Jde o původní materiál. Tehdy byl v Itálii symbolem pokroku a modernity, prosazovaný samotným Mussolinim. Dodnes se používá nejčastěji, takže při volbě hliníkové konvičky budete mít velmi široký výběr. Oproti nerezu lépe vede teplo, díky čemuž se voda v nádobce prohřívá rovnoměrně.
Na vnitřní ploše se během používání tvoří typická nahnědlá patina. Ačkoliv extrémně čistotné povahy by to mohlo dráždit, mnoho kávomilů ji bere jako normální jev přípravy kávy a tvrdí, že z hliníkové moka konvičky chutná káva lépe. Zříct se jí však budete muset, pokud vám v kuchyni trůní indukční deska – hliníkové moka konvičky na indukci nefungují.
Nerezová ocel
Druhý často užívaný materiál. Částečně reaguje na nedostatky hliníku, například je možné použít ji i na indukci, pokud to samozřejmě výrobce povolí. Nerezové moka konvičky jsou odolnější a lépe se udržují. Proto má i tento materiál mezi milovníky kávy své zastánce.
Další materiály
Výjimečně se můžeme setkat také s jinými materiály, zejména v roli módních doplňků. Rukojeť je zpravidla z plastu, najdete však i modely, které využily dřeva. Časté je také potažení hliníkového těla tenkou vrstvou keramiky. Taková konvička pak vypadá jako z porcelánu, těch, které opravdu horní část porcelánovou mají, je však velmi málo.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Hliník | + Tradiční
+ Dobře vede teplo + Lépe uchovává aroma |
− Nelze použít na indukci
− Hůře se čistí |
Nerezová ocel | + Moderní vzhled
+ Dobře se čistí + Lze použít na indukci |
− Hůř vede teplo
− Nepokrývá jej kávová patina |
Design
Moka konvičky byly od počátku stylovou záležitostí. Klasický design koresponduje se stylem Art Deco, který vedle architektury či interiérů zasáhl i předměty denní potřeby. Ačkoliv původně se jednalo o luxusní styl pro bohatší vrstvy, brzy se stal oblíbeným a využívaným širokou veřejností (Zdroj: Wikipedie).
I dnes najdeme na trhu konvičky nejrůznějších designů. Většina z nich se sice drží typického osmihranného tvaru, objevily se však také konvičky válcovité. Horní část může být podobná konvici na čaj, nebo dokonce chybět úplně – takové konvičky jsou pak dovybaveny stojánkem na šálek a káva stéká během přípravy přímo do něj.
Meze se nekladou ani barvám. Většina základních modelů je v šedé, černé nebo červené. Pokud vám však nevadí trochu si připlatit, můžete vybírat z celé plejády pastelových i výrazných barev a jejich kombinací. Ve spojení s neobvyklým tvarem pak narazíte na vskutku originální předměty. Díky malované vrstvě keramiky vypadají třeba jako čínský porcelán nebo jako geograficky bližší cibulák.
Funkce moka konviček
Naprostá většina konviček na trhu patří mezi jednoduché přístroje s jedinou funkcí. Neznamená to vůbec nic špatného, takové konvičky plně postačí svému účelu. Využívají je nejen běžní uživatelé, ale i baristi nebo kávoví experti. Koneckonců – to, jak bude káva v šálku chutnat, je výsledkem vhodného výběru zrn, ideální hrubosti mletí a dodržení správného postupu.
Přesto však upozorníme na několik speciálních výrobků.
- Elektrické moka konvičky – Jsou vybaveny základnou a přívodním kabelem. Využijete je všude tam, kde nemáte přístup ke sporáku, například v práci nebo na hotelovém pokoji. Principem přípravy se od klasických konviček nijak neliší. S elektřinou se však pojí i některé další funkce, kterými mohou disponovat, například spuštění na čas, automatické vypnutí a udržování teploty hotového nápoje. Elektrické moka konvičky jsou dražší, pořídíte je až zhruba od tisícovky.
- Moka konvička na cappuccino – Je uzpůsobená tak, aby vedle přípravy kávy dokázala i našlehat mléko. Precizního našlehání nebo obrázku na povrchu se pochopitelně nedočkáte, to však nezvládnou ani základní domácí kávovary. Také příprava vyžaduje pečlivost a několik kroků navíc. Pokud je však cappucino vaším oblíbeným nápojem, rozhodně to stojí za vyzkoušení.
Oblíbené značky moka konviček
Výrobců je na českém trhu poměrně dost, většina z nich však nabízí moka konvičky jen jako doplněk širokého sortimentu. Jen několik málo značek je zaměřených přímo na přípravu kávy.
- Bialetti – Lídr trhu co do kvality i šíře sortimentu.
- Forever – Italský výrobce nabízející kvalitní výrobky, avšak za vyšší cenu.
- Tescoma – Česká kvalitnější značka, která však má konvičky jen jako součást sortimentu.
- Banquet – Cenově dostupná alternativa.
Moka konvičky Bialetti
Italská firma Bialetti je na trhu jednoznačným lídrem. Však to byl také její zakladatel, Alfonso Bialetti, kdo moka konvičku jako první v roce 1933 navrhl a představil veřejnosti. Díky němu se také konvičkám někdy přezdívá bialetky.
I dnes jsou hlavním sortimentem firmy právě moka konvičky, a to v různých tvarech i velikostech. Najdete mezi nimi i modely určené na indukci nebo zajímavé designové varianty. K oblibě značky přispívá i to, že její konvičky nejsou nijak zvlášť drahé.
Moka konvičky Forever
Další firmou, pro kterou není moka konvička jen okrajovou částí sortimentu, je opět italská značka Forever. Na trh přišla v roce 2005 s několika vylepšeními – těsněním ze silikonu, snadno vyměnitelným madlem nebo širší hubičkou pro snazší nalévání (Zdroj: Forever).
Dnes tento výrobce nabízí spoustu hliníkových i nerezových modelů, přičemž si dává záležet na elegantním designu. Zajímavé jsou například konvičky s madlem, které vypadá jako ze dřeva. Výrobky značky Forever se pyšní kvalitním zpracováním, zaplatíte za ně však o něco více než za konvičky značky Bialetti.
Moka konvičky Tescoma
Českou značku Tescoma pravděpodobně není nutné nijak zdlouhavě představovat – s jejími kuchyňskými potřebami přišel do kontaktu snad každý, kdo kdy něco do kuchyně sháněl. Moka konvičky nabízí Tescoma ve dvou podobách, hliníkovou Palomu a nerezovou Monte Carlo. Obě jsou dostupné v mnoha velikostech, obě si uživatelé chválí pro kvalitní zpracování a dobrou kávu.
Moka konvičky Banquet
Banquet je tuzemským výrobcem široké škály kuchyňského nádobí. Z kávového světa nabízí také french pressy a džezvy, mnohem známější je ale skrz hrnce, pánve a jídelní soupravy. Moka konviček Banquet nabízí jen několik, jedná se o klasické hliníkové modely. Mezi uživateli jsou oblíbené zejména pro nižší cenu.
Cena
Ve srovnání s domácím kávovarem je moka konvička poměrně levnou záležitostí. Její cena se odvíjí od velikosti, designu i jména výrobce. Protože se navíc jedná o výrobek, jehož jednorázový nákup vám vystačí na mnoho let, rozhodně neuděláte chybu, když investujete do kvality.
- Do 500 Kč – Zde hrozí nejvyšší riziko nekvalitního provedení.
- Od 500 Kč do 1000 Kč – V této kategorii máte nabídku nejširší.
- Od 1000 Kč do 1500 Kč – Kvalitní výrobci, objemné konvičky a designové varianty.
- Nad 1500 Kč – Elektrické a speciální moka konvičky.
Cena do 500 Kč
Nejlevnější moka konvičky vás přijdou zhruba na 300 Kč. Bude se jednat o modely z hliníku, větší i menší. V případě extrémně levných konviček vás však musíme varovat před hrozbou nekvalitního provedení, netěsnícího sítka či příliš slabého dna.
Cena od 500 do 1 000 Kč
V této kategorii je nabídka trhu skutečně široká. Zahrnuje jak malé, tak i větší moka konvičky známých značek s důvěryhodným renomé. Na své si přijdou i milovníci barev. V této kategorii si vybere nejširší spektrum uživatelů, kteří si chtějí pochutnat na dobré kávě z kvalitní moka konvičky, avšak zároveň nutně nepotřebují nejluxusnější model na trhu.
Cena od 1 000 do 1 500 Kč
Tato kategorie patří slovutným jménům a originálním designům. Najdete zde kvalitní výrobky z hliníku, nerezové oceli, občas i z keramiky. Výjimkou nejsou ani některé elektrické moka konvičky. Pokud hledáte kousek, který jen tak někdo nemá, pravděpodobně zakotvíte právě v této cenové relaci.
Cena od 1 500 Kč
Některé konvičky pořídíte až za částku kolem 2 000 Kč. Zpravidla se však jedná o elektrické či cappuccino varianty, případně modely kompatibilní s indukčním sporákem. V této cenové kategorii se nachází produktů spíš méně.
Příprava kávy v moka konvičce
Příprava lahodného moku tímto způsobem je poměrně jednoduchá. Pro případ, že jste právě vybrali svou první moka konvičku, dovolíme si přidat k článku ještě pár tipů, které vám, jak doufáme, usnadní první pokusy.
Jednotlivé části moka konvičky
Jak už jsme zmínili, moka konvička je velmi jednoduchým přístrojem. Sestává z pěti částí:
- horní nádobky s víkem a držadlem,
- spodní nádobky s bezpečnostním ventilem,
- sítka na kávu ve tvaru kalíšku,
- plochého kovového filtru,
- gumového těsnění, které přidržuje filtr na horní části moka konvičky.
Právě vadné těsnění může být zdrojem problémů u některých levných konviček. Většinou je také třeba jej po pár letech je vyměnit. V každém případě se vyplatí zjistit, zda náhradní těsnění nabízí výrobce vaší konvičky.
Vhodná káva
Protože příprava v moka konvičce probíhá za vyšších teplot, káva se v kovovém sítku hodně zahřívá. Její chuť bude tedy vždy „trochu připálená“, což nesvědčí kávám jemným a ovocitým. Výborně zde naopak vyniknou zemitější nebo čokoládové tóny. Co se stupně pražení týče, vsaďte spíš na tmavěji pražené kávy, klidně i s příměsí Robusty. Světle pražené Arabiky jsou totiž citlivější na teplotu vody, která v moka konvičce dosáhne bodu varu. To však rozhodně neznamená, že byste se měli bát experimentovat.
Jako u jakékoliv přípravy kávy, i zde je velmi důležitá hrubost mletí. Když totiž namelete kávu příliš jemně, voda má problém se přes ni dostat a pokud se jí to přece podaří, výsledný nápoj bude poněkud přepálený a hořký. Pokud naopak kávu namelete zbytečně nahrubo, voda proteče příliš rychle a chuť kávy se nestihne plně rozvinout.
Moka konvička vyžaduje jemné až středně hrubé mletí, tedy hrubší než na espresso, avšak jemnější než pro jiné alternativní způsoby. Pokud kupujete kávu mletou, zkontrolujte na obalu, že se pro toto použití hodí. Mnoho pražíren také nabízí namletí kávy na míru.
Proces přípravy
Celá příprava zabere kolem pěti minut, záleží na vaší šikovnosti a na tom, na jakém zdroji tepla moka konvičku používáte. Obecně jsou nejvhodnější plynové sporáky, na cestách pak plynové vařiče. Postup sestává z několika kroků.
- Pokud jste koupili zrnkovou kávu, namelte ji. Pro maximální požitek se doporučuje mlít ji těsně před použitím, ať je hotová dříve, než z ní aroma stihne vyprchat. Mezitím můžete předehřát vodu na teplotu kolem 60 °C.
- Vodu není nutné předehřívat, rozhodně se to však doporučuje. Čím kratší dobu totiž bude konvička na sporáku, tím menší je šance, že se káva spálí. Zvlášť během hektického rána také pravděpodobně oceníte, že proces se tím o něco zkrátí.
- Vodu nalijte do spodní části konvičky. Buď v ní najdete vyznačenou rysku, nebo se orientujete podle ventilku, který nesmí být zaplaven.
- Kávu nasypte do kávového sítka. Není nutné ji odměřovat či vážit, použít byste měli takové množství, které zaplní nádobku po okraj. Kávu rozhodně nijak neumačkávejte a sítko nasaďte na spodní díl konvičky. Zkontrolujte, že drobné částečky nezůstaly na drážkách a nebudou tak bránit pevnému zašroubování.
- Sešroubujte s horním dílem a zlehka utáhněte. Konvičku postavte na plamen, který nebude příliš velký a bude konvičku zahřívat jen zespodu.
- Po chvíli uslyšíte tiché syčení, jak horká pára prochází namletou kávou. Jakmile se zvuk změní v prskání, plamen vypněte. Je důležité nečekat na dokončení extrakce, jinak se káva vespod připálí a znehodnotí. Je úplně normální, že vespod konvičky zůstane trocha vody.
- Po vychutnání kávy a alespoň částečném vychladnutí moka konvičky ji můžete rozebrat a omýt. Jednou za čas neuškodí vyčištění filtru zubním kartáčkem. Důrazně se doporučuje nepoužívat chemické prostředky na nádobí, jinak budete příště pít kávu s příchutí saponátu. Lehká kávová patina na hliníkovém povrchu vás nemusí znepokojovat, je to zkrátka důkaz toho, že konvičku používáte. Káva ze zbrusu nových konviček, které patinu ještě nemají, může chutnat lehce kovově.
Časté chyby při používání moka konvičky
Někdy se stává, zvlášť začátečníkům, že i při vší snaze důležitost některých detailů opomenou a připravená káva chutná hořce a přepáleně. Pokud se toho chcete vyvarovat, věnujte pozornost této kapitole shrnující nejčastější chyby při zacházení s moka konvičkou.
- Vodu nepředehříváte v rychlovarné konvici. Tím prodlužujete dobu, kdy se káva na sporáku zahřívá.
- Používáte příliš jemně mletou kávu. Pokud používáte směs určenou do espresso kávovaru, bude namleta příliš najemno, vodě bude trvat déle, než přes ni proteče, a káva bude přeextrahovaná.
- Kávu v sítku utlačujete. Moka konvička neumí vyvinout tlak jako kávovary. V lepším případě proteče malé množství přeextrahované kávy, v horším případě může konvička dokonce explodovat.
- Zahříváte příliš zprudka. To pak můžete kávová zrnka přehřát a nápoj zhořkne.
- Necháváte konvičku na sporáku moc dlouho. Velmi častou chybou je snaha dostat ze spodní části veškerou vodu. Jenže nadbytek tepla kávu přepálí. Jakmile uslyšíte bublání, konvičku sundejte ze sporáku, pro zastavení varu můžete dokonce spodní část zchladit vodou nebo mokrým ručníkem.
Dobrý den, mohu si někde koupit náhradní bezpečnostní ventil do moka konvičky?
Stávající mi po mnoha letech užívání už silně propouští páru. Nechci jinak naprosto funkční nerezovou konvičku vyhazovat jen pro ten už nesloužící šroubovací ventilek z mosazi o průměru závitu 8 mm.
Předem děkuji za radu a za názor.