Nejlepší french pressy | Recenze & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší french pressy dle recenzí a testu 2023

Aktualizováno:

Pijete rádi takzvaného turka, ale vadí vám usazený lógr na dně šálku? Pak vyzkoušejte french press, který tento problém hravě vyřeší. Jde o nádobku, do které nasypete kávu, zalijete ji horkou vodou, necháte chvíli louhovat, poté stlačíte píst a káva je hotová.

Konvice je poměrně malá a dá se koupit jak ve skleněné, tak v nerezové variantě, která je vhodnou variací na cesty. Na trhu naleznete celou řadu produktů různých velikostí, můžete si tedy vařit kávu jen pro sebe, nebo s větším french pressem pohostit velkou rodinu či návštěvu.

Přemýšlíte nad koupí, ale nejste si jisti, jak při výběru postupovat a jakým parametrům věnovat pozornost? Přečtěte si následující řádky článku Jak vybrat french press, které vám s výběrem vysněného produktu pomohou.


Nejlepších 10 french pressů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Objem (ml) Orientační cena Aktuální cena
Top 1 1 000 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 350 550 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 600 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 1 000 550 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 1 000 250 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 1 000 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 1 000 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 350 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 350 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 1 000 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat french press

Zdravější verze klasického českého turka, kdy do hrnku nalijete pouze chutný nápoj a lógr zůstane v konvičce. Taková by mohla být definice french pressu, jehož historie sahá do začátku 19. století a jak už název napovídá, pochází z Francie, konkrétněji z Provence. Příprava kávy přes french press se brzy stala velice oblíbenou a tato konvice se rozšířila dál do světa.

Je vhodná pro všechny milovníky kávy, kteří preferují nápoj s větším množstvím vody. Obsluha je jednoduchá, příprava rychlá a pořizovací cena nijak závratně vysoká. Možná právě kombinací těchto faktorů se french press postupně stal součástí téměř každé domácnosti.

Protože při přípravě káva neprochází skrz papírový filtr ani se nevaří, zamezí se tak pokažení chuti a pijete opravdu čistý a voňavý nápoj.

Pokud nejste zrovna fanoušek kávy a rádi pijete sypaný čaj, také pro vás bude French press ten pravý pomocník. Hodí se na přípravu obou horkých nápojů.

French press vs. Moka konvička

Lidé si občas French press a Moka konvičku pletou, ve skutečnosti se jedná o dva velice rozdílné způsoby přípravy kávy. Společné je jejich jednoduchá obsluha, skladnost a přívětivá pořizovací cena.

Moka Konvička

Pro všechny, kteří preferují menší a silnější kávu, kterou by si rádi jednoduše připravili doma je tu moka konvička. Uděláte v ní kávu přibližně o objemu 30 ml, chuťově připomíná espresso a je připravována pod mírným tlakem, 1,5 baru. Tento typ kávy je typický především pro Itálii a jižní státy. Najdete tam moka konvičku téměř v každé domácnosti. O moka konvičkách jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat moka konvičku.

French press

Jestliže preferujete kávu z větším množstvím vody, bude pro vás vhodnější french press. Káva není připravovaná pod tlakem a její chuť je o něco slabší a jemnější než v moka konvičce. V poslední době se french press začal často využívat i v kavárnách a restauracích.

Různé typy přípravy kávy a intenzita pražení

Materiál

French pressy se vyrábí buď z nerezu nebo skla. Mívají také plastové prvky, ze kterých je vyrobené například ucho konvice, podstavec nebo víko pístu.

Sklo

Sklo vypadá elegantně a máte s ním přehled o obsahu konvice. French pressy jsou vyráběné ze skla, jenž je přizpůsobeno vysoké teplotě, a tak se nemusíte bát do něho lít horkou vodu. Nevýhodou materiálu je jeho snadnější rozbitelnost. Skleněné french pressy jsou tedy vhodné především do domácností a kaváren.

Nerez

Pokud chcete french press na cesty pak je lepší volit nerezový. Tento materiál je téměř nerozbitný a plní funkci naprosto stejně jako skleněné produkty. Není průhledný, to znamená že na obsah konvice neuvidíte. Někomu se může zdát, že působí poněkud robustněji a pokud je z lesklého materiálu, budou na něm vidět šmouhy, na údržbu je tedy o něco náročnější.

Velikost

Velikost french pressu záleží na tom, jak velkou kávu pijete a pro kolik lidí ji chcete připravovat. Obvyklá velikost šálku je 100–150 ml, ale záleží samozřejmě na vaší preferenci. Pokud v něm chcete připravovat čaj, počítejte s velikostí šálku okolo 250-300 ml. Nevíte-li si rady, jak velký french press vybrat, volte raději větší. Podmínkou pro lahodný nápoj totiž není, například třeba od moka konvičky, naplnit ho až po okraj.

 • Objem do 150 ml – Takový french press je vhodný pro jednu osobu.
 • Objem do 300 ml – Vhodný pro dvě osoby v případě přípravy kávy, pokud v něm chcete připravovat čaj, bude spíše pouze pro jednotlivce.
 • Objem do 600 ml – Vhodný pro 2 až 4 lidi. Velikost tohoto french pressu by se dala považovat za nejuniverzálnější.
 • Objem do 800 ml – Takto velký french press je vhodnější pro větší rodiny nebo pro případ, že se sejde více hostů.
 • Objem nad 800 ml – French pressů ve velikosti nad 800 ml najdete na trhu už méně a jsou vhodné pro velký počet lidí.

Design

French press může sloužit nejen na přípravu kávy a čase, ale zároveň také jako dekorace do kuchyně. Proto je dobré si vybrat takový produkt, který se vám bude líbit také vzhledově. Na trhu je spousty produktů, proto si jistě vybere každý.

Prodávají se klasické černé, ale také barevné, s obrázky anebo třeba nápisy. Pokud si vyberete designový kousek, budete si za něj muset připlatit.

Přestože u designu záleží pouze na vašich preferencích, je dobré vybrat výrobek, který vypadá již na první pohled kvalitněji. Obyčejné french pressy, často to bývají výrobky z plastu, nejsou nijak kvalitní, což se samozřejmě podepíše na jejich životnosti.

Jak na přípravu

Příprava kávy nebo čaje ve french pressu je velmi jednoduchá, právě proto se tento produkt těší velké oblibě po celém světě. Příprava nápoje se skládá z následujících kroků.

 • Do konvice nasypete čaj nebo kávu. Množství záleží na tom, co máte nejraději, ale přibližně dvě kávové lžičky na osobu.
 • Uvaříte vodu a zalijete s ní kávu či čaj. Ideální teplota se pohybuje okolo 96 stupňů Celsia.
 • Necháte nápoj chvíli louhovat.
 • Po čtyřech minutách zamícháte.
 • Poté pomalu stlačíte píst až úplně na dno.
 • Nápoj je hotový, můžete ho servírovat.
 • Po každém použití konvici důkladně opláchněte, zajistíte ji tak delší životnost.

Hrubost mletí kávy

Základem dobré chuti je výběr správné kávy, což je poměrně náročný proces, na který neexistuje univerzální návod. Každému chutná něco jiného, a právě proto naleznete v obchodě velice široký sortiment. Existuje ale pár rad, kterými se můžete řídit.

 • Káva pro french press by měla být na hrubo namletá. Pokud vlastníte přístroj s jemnějším sítkem, může být mletí o něco jemnější.
 • Kvalitnější kávu seženete v menších obchodech specializovaných právě na kávu.
 • Nekupujte velké množství, protože zrna časem ztrácejí aroma. Ideální je koupit na jednou takové množství, které zvládnete vypít do 14ti dnů.
 • Nejlepší je čerstvě umletá káva, pokud máte tedy možnost, můžete si ji vždy před přípravou namlít sami. O mlýncích na kávu jsme pro vás také zpracovali podrobný článek.  Pokud doma mlýnek nemáte, namelou vám ji v každém specializovaném obchodě s kávou, popřípadě můžete koupit již namletou ze supermarketu.

Hrubost mletí v závislosti na typu přípravy kávy

Cena

French pressy seženete za pár stovek, ale cena se může vyšplhat i do několika tisíců korun. Na ní se odráží kvalita, materiál, provedení i značka výrobce. Není dobré kupovat ty nejlevnější kusy, které se již na první pohled nekvalitně, protože takové výrobky mají obvykle velmi krátkou životnost. Na druhou stranu může být zbytečné investovat do velmi drahých výrobků, proto doporučujeme jít zlatou střední cestou. Pokud se o french press budete řádně starat, vydrží vám spoustu let.

Cena do 300 Kč

Nejlevnější french pressy můžete pořídit i do dvou stovek. Většinou se jedná o skleněné výrobky s platovým uchem. Jejich kvalita bývá nižší a objem menší. Proto se hodí spíše pro méně člennou domácnost, kteří budou french press využívat jen zřídka anebo třeba na víkendy na chatu.

Cena od 300 do 600 Kč

V této cenové kategorii najdete obyčejnější výrobky a obvykle spíše menší french pressy. Hodí se na občasné používání. U těchto výrobků se již většinou nemusíte bát krátké životnosti a vybere si tu každý, kdo si nepotrpí na luxusním zboží a dá radši přednost přívětivé ceně.

Cena od 600 do 1500 Kč

Produkty z této cenové kategorie jsou obvykle vyrobené z kvalitních materiálů a najdete tu i vzhledově povedené kousky. Pokud chcete investovat do french pressu, který vám vydrží dlouho, sáhněte po produktu z této cenové kategorie.

Cena nad 1 500 Kč

Takto drahý výrobky se hodí spíše do restaurací a kaváren. Do běžných domácností jsou french pressy v této cenové relaci zbytečně drahé.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.9 z 27 hlasů