Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších překapávačů kávy

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Michaela Černá

Kávu můžete připravit na mnoho způsobů. Záleží na vašich preferencích. Pokud dáváte přednost slabšímu nápoji a uvažujete o přístroji, který vám kávu připraví, zařaďte do svého hledáčku překapávač kávy. Je vhodný k přípravě většího množství nápoje slabšího než espresso, který chutí připomíná filtrovanou kávu.

Do překapávače se dává mletá káva, kterou si můžete namlít doma nebo koupit již namletá zrna přímo v obchodě. Na výběr je nespočet značek a chutí, takže si přijde na své každý milovník kávy. Protože je doba filtrování delší než například při přípravě espressa, chuť nápoje bývá lehce nahořklá.

Na trhu najdete celou řadu překapávačů kávy. Každý má trochu jiné parametry a není možné určit jeden univerzální produkt, který by vyhovoval každému. Pokud si nejste jisti, na jaké údaje dbát a co není až tak důležité, přečtěte si následující článek, který vás krok po kroku navede k výběru překapávače kávy podle vašeho přání.


Nejlepší překapávače kávy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Eta 3174
Eta 3174 1,5 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Braun KF 47/1 WH
Braun KF 47/1 WH 1,25 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Domo DO 473KT
Domo DO 473KT 1,8 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philips HD7459/20
Philips HD7459/20 2,1 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sencor SCE 5000
Sencor SCE 5000 2,1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Philco PHCM 3000
Philco PHCM 3000 1,2 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DeLonghi ICM 2.1 B
DeLonghi ICM 2.1 B 1,5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Catler CM 4010
Catler CM 4010 1,8 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DeLonghi ICM 14011
DeLonghi ICM 14011 0,65 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Electrolux EKF 3300
Electrolux EKF 3300 1,2 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat překapávač kávy

Překapávače kávy jsou vhodné pro všechny milovníky kávy, který si rádi dopřejí šálek oblíbeného nápoje i několikrát denně a preferují kávu, která je větší a slabší. Na trhu naleznete spousty produktů, které se liší parametry, velikostí i svým vzhledem.

Některé výrobky nabízí užitečné funkce jako například časovač, díky kterému můžete mít připravený šálek horké kávy každé ráno, aniž byste museli vyvinout sebemenší úsilí. Další kávovary zase zajistí, že bude vaše káva připravena teplá a čerstvá po celý den.

Důležité je dopředu se rozhodnout pro kolik lidí má překapávač kávu připravovat a podle toho zvolit velikost konvice. S dalšími parametry vám poradí následující článek, který bude praktickým pomocníkem při vašem výběru vysněného překapávače.

Typy překapávačů

Překapávací kávovary se dají rozdělit na dva základní druhy, manuální a elektrické. Záleží na vašich preferencích, financích, které jste do překapávače ochotni investovat a taky to, jak často budete produkt využívat.

Manuální překapávač kávy

Manuální kávovary fungují pouze pomocí fyziky. Což v praxi znamená, že do manuálního překapávače nalijete horkou vodu o teplotě 93 stupňů Celsia. Voda přes filtr proteče a káva je hotová.

Výhodou je jednoduchá obsluha a nízká cena za jeden šálek. U toho typu kávovaru ovšem musíte kupovat nové filtry. Pokud se rozhodnete pro papírové, může se stát, že budete při pití nápoje cítit chuť papíru.

Elektrický překapávač kávy

Do elektrického kávovaru nemusíte nalévat horkou vodu, protože ji tento přístroj dokáže sám ohřát. Stačí nalít studenou, voda se ohřeje, následně prokape přes kávu a filtr do konvice a máte nápoj hotový. Většina elektrických kávovarů se stará o to, aby byla hotová káva neustále horká a vy si ji tak mohli nalít v ideální teplotě i několik hodin po její přípravě.

S elektrickým překapávačem připravíte velké množství kávy a nemusíte neustále měnit filtr. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a spotřeba elektřiny. Elektrická varianta je vhodnější pro ty, kteří si kávu dopřávají několikrát denně ve větším množství, či vaří pro větší počet lidí.

Objem

Hlavní výhodou překapávacích kávovarů je, že s nimi připravíte velké množství kávy. Dají se koupit konvice o objemu 0,75 až 2 litrů. Pokud vaříte kávu pro vícečlennou domácnost, vyplatí se vybrat produkt s větším objemem. Pro jednotlivce si vystačíte s menší konvicí. V případě, že se rozhodnete pořídit elektrický překapávač, volte větší objem. Káva v něm zůstává teplá a čerstvá po celý den.

Filtr

Na chuť a kvalitu kávy má nemalý vliv také filtr, přes který kávu překapáváte. Proto je dobré vybrat kvalitnější i za tu cenu, že si budete muset trochu připlatit.

 • Papírový filtr – Slouží na jednorázové použití. Pokud je filtr nekvalitní, může negativně ovlivnit chuť kávy.
 • Plastový filtr – Je omyvatelný a lze ho použít vícekrát. Na chuť kávy nemá žádný negativní vliv.

Příkon

Čím větší příkon, tím má kávovar vyšší spotřebu elektřiny a jeho provoz je dražší. Zejména starší přístroje mívají spotřebu vyšší, proto se jejich využívání prodraží. Na druhou stranu na příkonu závisí doba ohřevu vody. Čím větší příkon, tím je voda rychleji ohřátá. Příkon modernějších kávovarů se pohybuje od 350 W do 1200 W.

Přestože se kávovar využívá jen krátkou dobu, většina domácností ho má zapojený do elektřiny nonstop. Chcete-li ušetřit, vyndejte ho ze zásuvky pokaždé, když dovaříte nápoj a vypijete všechnu kávu z konvice

Volně stojící vs. vestavný

Stejně jako tomu je u domácích spotřebičů, i překapávače kávy se vyrábí jako vestavné nebo volně stojící. Jde o to, která varianta vám vyhovuje lépe.

Volně stojící

Volně stojící kávovary obvykle mají zajímavý design. Takové kávovary zaujmou na první pohled a můžou se stát zajímavým doplňkem vaší kuchyně. Přístroj se dá lehce přenášet z místa na místo a můžete si ho vzít i s sebou na cesty.

Vestavný

Výhodou těchto kávovarů je možnost zabudování. Ušetříte tak místo na kuchyňské lince, což jistě ocení nejedna hospodyňka. Tyto přístroje bývají obvykle vybavené lepšími funkcemi a zároveň mívají i lepší výkon.

Design

Design sice neovlivní funkci přístroje a chuť kávy, přesto může hrát při výběru důležitou roli. Protože je kávovar stále na očích, je dobré zvolit takový, který do kuchyně bude ladit.

Výrobci uvádí na trh moderní i retro designy s povrchem lesklým i matným.

Obecně by se ale dalo říci, že je vhodnější výrobek, na kterém není vidět každá šmouha a prach. Například černé matné povrchy jsou náchylnější k nečistotám a kdejaký otisk prstu je na nich hned znát. Oproti tomu stříbrný povrch skryje i menší množství prachu. Ve výsledku ale záleží především na vašem vkusu a stylu domácnosti.

Funkce

Některé kávovary nabízí doplňkové funkce, díky kterým bude používání kávovaru komfortnější záležitostí.

 • Udržení teploty kávy – Díky této funkci zůstane uvařená káva teplá i několik hodin po její přípravě.
 • Termoska – Pokud je káva překapávaná do integrované termosky, zůstává teplá ještě několik hodin po jejím uvaření, aniž by ji kávovar jakkoliv ohříval.
 • Anti-drip systém – Pokud z kávovaru vyndáte konvici, může se stát, že z ní bude tekutina odkapávat. Tomu zamezí právě Anti-drip systém.
 • Časovač – Chcete se ráno probudit a dojít do kuchyně, kde na vás bude čekat teplá a čerstvě uvařená káva? Pak si vyberte kávovar s časovačem, na kterém nastavíte čas, kdy má kávu připravit, a o zbytek se přístroj sám postará.
 • Ochrana proti přehřátí – Bezpečnostní pojistka, díky které se kávovar nepřehřeje.
 • Automatické vypnutí – Pokud nějakou dobu kávovar nepoužíváte, sám se vypne.
 • Automatické odvápnění – Funkce, která automaticky odstraňuje vodní kámen.

Chuť kávy z překapávače

Káva z překapávače se nepřipravuje pod tlakem, jako je tomu u většiny kávovarů. Někteří pěstitelé kávy uvádí, že překapávaná káva chutná nejlépe a její chuť a vůně se krásně rozvine právě při přípravě tímto způsobem.

Protože překapávání trvá delší dobu, může být její chuť nahořklá. Výslednou podobu nápoje ovlivňuje kvalita filtru. Jestli bude káva silnější nebo slabší ovlivňuje hrubost mletí kávových zrn. Čím jemněji jsou namletá, tím je chuť silnější.

Káva připravená překapáváním bývá slabší než nápoje z jiných kávovarů. Je tedy vhodnější pro ty, kteří ocení větší množství slabší kávy a dávají přednost takzvanému „turkovi“ před rozpustnou kávou.

Jak překapávač funguje

 • Do překapávače se dává mletá káva. Podle hrubosti mletí se odvíjí síla chuti.
 • Vhodnější je světle pražená káva, ve které více vynikne aromatizovaná chuť a není tolik hořká.
 • Kávu je potřeba dát do zásobníku čerstvou před každou přípravou.
 • Na jeden litr nápoje je potřeba přibližně 60 gramů kávy.
 • Horká voda překapává přes kávu, tím se z ní uvolňuje chuť a aroma.
 • Překapaná káva steče do konvice, ze které se může servírovat.

Cena

Nejlevnější kávovary seženete za pár stovek, cena těch dražších se může vyšplhat na několik tisíc. Od pořizovací ceny se odvíjí kvalita přístroje, velikost konvice, materiál, příkon i design. Levné kávovary často bývají méně kvalitní a nevydrží tak dlouho, jako kvalitnější výrobky. Na druhou stranu to nemusí znamenat, že nejdražší výrobek je zaručeně ten nejlepší. Pokud nevíte, v jakých cenových relacích se překapávače kávy pohybují, napoví vám následující kategorie.

Cena do 700 Kč

Nejlevnější překapávače kávy seženete již kolem 300 Kč. Většinou se jedná o manuální překapávače. V této cenové kategorii se dají najít také obyčejnější elektrické přístroje, obvykle s nižším příkonem a malým objemem konvice. Jsou tedy vhodnější na občasné používání.

Cena od 700 Kč do 1 500 Kč

Pro méně náročné uživatele, kteří si chtějí pořídit překapávač kávy, je tu tato kategorie. V této cenové relaci najdete překapávače kávy, které jsou vybaveny některými doplňkovými funkcemi, jako například časovačem. Také objem konvice bývá vyšší a kávovar se tak hodí i pro vícečlennou domácnost.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Kvalitnější kávovary naleznete v této cenové relaci. Jde o kvalitní výrobky, s velkým množstvím doplňkových funkcí, větším objemem a dobrým příkonem. Většinou se jedná o designově povedené kousky. Pokud hledáte kvalitní výrobek, který se ve vaší kuchyni bude hezky vyjímat a vydrží vám spoustu let, pak sáhněte po výrovku v této ceně.

Cena nad 3 000 Kč

Na trhu najdete i výrobky, jejich pořizovací cena přesahuje tři tisíce korun. Jde o velmi kvalitní kávovary, které se dají využívat i v kavárnách nebo restauracích. Překapávače kávy se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč, takové výrobky jsou ovšem pro běžnou domácnost zbytečně drahé.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 39 hlasů