Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších počítačových myší

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Daniel Černý

Počítačová myš je nedílnou součástí libovolného stolního počítače nebo notebooku. Nástroj, s jehož pomocí docílíte mnohem přesnějšího, rychlejšího a pohodlnějšího ovládání kurzoru na obrazovce vašeho monitoru. V případě notebooků úspěšně nahrazuje klasický touchpad.

Výběr počítačové myši je velice individuální záležitostí a vždy se odvíjí od toho, jaké máte fyzické dispozice, respektive velikost ruky. Následně je nutné zvolit řadu ostatních parametrů korespondujících s vašimi potřebami pro každodenní užívání.

A právě s vyhodnocením podstatných vlastností počítačové myši vám pomůže tento článek zabývající se zmíněným sortimentem od A až do Z. Pomůžeme vám zakoupit myš padnoucí přímo do ruky a rozebereme tuto tematiku do nejmenšího detailu.


Nejlepší počítačové myši dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Razer DeathAdder Essential RZ01-02540100-R3M1
Razer DeathAdder Essential RZ01-02540100-R3M1 89 %
Počet recenzí: 28
2 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Logitech G502 Hero 910-005470
Logitech G502 Hero 910-005470 93 %
Počet recenzí: 24
2 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Logitech G Pro X Superlight Wireless Gaming Mouse 910-005880
Logitech G Pro X Superlight Wireless Gaming Mouse 910-005880 87 %
Počet recenzí: 2
3 900 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Logitech MX Master 3 Advanced Wireless Mouse 910-005694
Logitech MX Master 3 Advanced Wireless Mouse 910-005694 93 %
Počet recenzí: 25
3 200 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879
Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse 22879 92 %
Počet recenzí: 58
800 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Logitech MX Master 2S 910-005966
Logitech MX Master 2S 910-005966 100 %
Počet recenzí: 2
2 900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Genius NX-7015 31030119100
Genius NX-7015 31030119100 97 %
Počet recenzí: 53
300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Logitech G305 Lightspeed Wireless Gaming Mouse 910-005282
Logitech G305 Lightspeed Wireless Gaming Mouse 910-005282 91 %
Počet recenzí: 24
1 900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Razer Viper Mini RZ01-03250100-R3M1
Razer Viper Mini RZ01-03250100-R3M1 100 %
Počet recenzí: 4
1 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze A4Tech Bloody A60 Blazing Black Core 2
A4Tech Bloody A60 Blazing Black Core 2 98 %
Počet recenzí: 2
600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat počítačovou myš

O počítačových myších musíte načerpat dostatek hodnotných informací, než se přesunete k samotnému nákupu. Proto vás s jednotlivými modely a typy myší seznámíme pěkně popořadě. Prozradíme vám, jaké optické snímače jsou dostupné a k čemu vám bude dobrý pojem optické rozlišení.

Sdělíme vám základní rozdíly mezi drátovými a bezdrátovými výrobky. Zmínka padne také o počtu tlačítek nebo velikosti myši. Ta by vám ostatně měla padnout do ruky jako ulitá. Nakonec přijde možná to nejdůležitější rozdělení, a to podle využívání počítačové myši.

Prostřednictvím tohoto článku mimo jiné zjistíte, kolik peněz je třeba investovat do myši, abyste s ní byli opravdu spokojeni.

Typ snímače

Myš jako takovou pravděpodobně není třeba zdlouhavě představovat. Pojďme se zaměřit spíše na technické parametry, které vás při nákupu budou nejvíce zajímat. Odrazovým můstkem se stane typ použitého snímače. Ten se nachází ve spodní části myši a ve své podstatě rozhoduje o plynulém pohybu na tom či onom povrchu. Při nákupu počítačové myši se můžete setkat se třemi dostupnými variantami.

 • mechanická myš
 • laserová myš
 • optická myš
 • bluetrack

Mechanická myš

Mechanické myši, často přezdívané kuličkové, mají svou největší slávu už dávno za sebou a dnes jde již spíše o muzejní kousek než použitelné zařízení. Princip fungování této zastaralejší myšky je v kuličce, která se posouváním otáčí uvnitř těla myši. Pohyb kuličky je snímán a poté převáděn v počítači na pohyb kurzoru.

Laserová myš

Laserové myši patří k velice přesným, o což se stará speciální laser. Jejich ideální domovinou jsou dřevěné stoly, ale bez sebemenšího problému si poradí také s lesklými povrchy. Obecně platí, že laserové snímače budou ve stejné cenové kategorii o něco lepší než optické snímače. Laserové myši se díky své „univerzálnosti“ týkající se povrchu hodí hlavně do kancelářských prostor. Dle pořizovacích nákladů je lze označit za to nejlepší na trhu.

Optická myš

Optická myš funguje na obdobném principu jako ta laserová jen s tím rozdílem, že povrch je snímán za pomoci červeného LED světla. To je ostatně viditelné i při otočení myši vzhůru nohama. V její prospěch hovoří určitě nižší pořizovací náklady. Na druhou stranu budete mít asi problémy s používáním na lesklých materiálech.

Bluetrack

Tímto názvem je označována technologie od společnosti Microsoft a týká se především jeho výrobků. V porovnání s výše uvedenými typy snímačů jde o to nejnovější na trhu. Předností je vysoká přesnost zajištěná díky modrému LED světlu. Omezeni však budete výběrem menšího množství myší.

Optické rozlišení

Od typu snímače je to jenom kousek k optickému rozlišení počítačové myši. Tento údaj si při pročítání technických parametrů konkrétního modelu vyhledejte. Informace prezentuje spojení mezi plochou a citlivostí myši, respektive jak velký pohyb musíte s myší udělat, abyste posunuli kurzor myši na displeji. Optické rozlišení je označováno jako DPI (z anglického dot per inch). Jde o údaj, o kolik pixelů se pohne kurzor na obrazovce, když s myší pohneme o jeden palec (2,54 cm).

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ myši, myslete na to, že minimální DPI by se mělo pohybovat kolem 1 000 až 2 000 DPI. Narazit samozřejmě můžete na myši s DPI vyšším než 6 000. Je to z toho důvodu, že každý uživatel počítače má trochu jiné nároky na používání. Typickým příkladem je kancelářská práce vs. hraní počítačových her. Právě z těchto důvodů jsou dobré myši vybavené tlačítkem pro změnu DPI v předdefinovaných hodnotách. Jedním stiskem tlačítka nakonfigurujete myš dle aktuálního užití.

Vyšší hodnota DPI se hodí také pro ovládání obrazovky s vyšším rozlišením. Zkrátka při stejném pohybu myši se kurzor na 4K monitoru (3 840 x 2 160 pixelů) pohne o menší úsek ve srovnání se situací, kdy ovládáme Full HD obrazovku (1 920 x 1 080 pixelů). Často se ale stává, že uživatelé nikdy nevyužijí ty nejvyšší hodnoty DPI.

Odezva myši

K parametru citlivosti a rozlišení počítačové myši můžeme přiřadit také vlastnost odezvy. Jde o reakční dobu, za kterou se dostane informace o pohybu myši či stisku tlačítka od této periferie k procesoru počítače, jenž ovládá následné reakce (pohyb kurzoru, akce po stisku tlačítka). Hodnota se udává v milisekundách a čím kratší je, tím lépe. Pro dobré herní myši je typická odezva 1 až 2 milisekundy. Pro kancelářskou práci jde volit vyšší čísla.

Velikost myši

Nákup počítačové myši by měl být spojen nejenom se studováním použité technologie snímaní a vnitřními parametry. Na myš musíte pohlížet také z vnějšku. Jde konkrétně o velikost, protože ruce jednotlivých uživatelů se samozřejmě liší. A jak je známo, myš by vám měla sednout jako ulitá, protože s ní budete pracovat až několik hodin denně.

Jestliže nemáte možnost vyzkoušet si myš naživo, můžete se spolehnout na další dva způsoby měření. Vycházet lze například z fyzických rozměrů uvedených u daného modelu. Ty pak porovnáte s myší, kterou máte aktuálně doma. Nebo se spolehnete na velikostní tabulku některých prodejců. Velikost myši vychází vždy z délky vzdálenosti mezi hranou zápěstí a špičkou prostředníčku.

 • velikost S – délka menší než 17 centimetrů
 • velikost M – délka mezi 17 až 19 centimetry
 • velikost L – délka mezi 19 až 21 centimetry
 • velikost XL – délka větší než 21 centimetrů.

Drátová vs. bezdrátová myš

Při pořizování počítačové myši myslete na to, že si nekupujete jenom samotnou „myš“. Její součástí musí být také zdroj napájení a komunikátor s počítačem. A právě na základě toho se vám dostává celkem bohatého výběru modelů řazených do dvou kategorií.

 • drátové myši
 • bezdrátové myši

Drátové myši

Název této skupiny produktů mnohé prozrazuje. Drátová myš je vybavena pevným kabelem připojeným k myši. Na opačné straně je obvykle USB konektor, který připojíte do počítače. Přes USB dochází nejenom k ovládání kurzoru na monitoru, ale i k napájení myši, což se projevuje v kladných vlastnostech tohoto řešení. Drátová myš má tedy nižší hmotnost oproti bezdrátové. Komunikace přes kabel je také daleko spolehlivější a dosahuje minimální časové odezvy. K pozitivům patří i nízké pořizovací náklady.

Nevýhodou drátové myši pak může být onen zmiňovaný kabel, který se při práci plete na stole. Ten vás může svazovat i v tom, jak daleko se s myší budete pohybovat od připojeného počítače. Vždy si zjistěte, jak dlouhý má myš kabel. Většinou se délka pohybuje okolo metru a půl, ale prodloužení lze řešit prodlužovacím kabelem, USB hubem apod.

Nejčastěji v současné době narazíte na myši s klasickým USB konektorem. Dříve byly hodně používány PS2 porty, těm se ale pokud možno vyhněte. USB připojíte kamkoliv, možností připojení PS2 konektoru už je opravdu málo.

Bezdrátové myši

Bezdrátové myši fungují na trochu jiném principu. Napájení je zajištěno pomocí integrovaného akumulátoru nebo klasických baterií. Přenos signálu je zprostředkován buď přes speciální přijímač s USB konektorem (takzvaný dongle), který se zasune do počítače, nebo skrze bezdrátovou technologii Bluetooth.

Výhodou bezdrátové myši je určitě mobilita. Při pořízení kvalitních a dražších modelů můžete docílit pohodlného ovládání i na vzdálenost deseti metrů. Pohyb myši na stole či kdekoliv jinde nebude omezován žádným kabelem.

Na druhou stranu si za bezdrátovou myš trochu připlatíte. Počítat musíte s vyšší hmotností kvůli vložené baterii. Tu je zapotřebí po nějaké době vyměnit, případně je potřeba nabít vestavěný akumulátor. Bezdrátová technologie zaostává i co se týče stability spojení (signál může být rušený dalšími elektronickými zařízeními poblíž) a reakční doby myši. Pro běžnou práci jde však o něco naprosto nepostřehnutelného, tento parametr se řeší například v oblasti kompetitivního hraní her.

Pravoruká vs. levoruká

Na trhu se dá najít velké množství tvarů počítačových myší. Některé jsou souměrné na podélné straně, jiné jsou zase ergonomické a přesně padnou do ruky. Je tu však problém. V případě speciálně tvarovaných myší je potřeba dbát na to, kterou rukou je budeme ovládat.

Drtivá většina myší je vytvořená pro praváky. Základní souměrné myšky se dají softwarově nastavit tak, aby se daly využít i v levé ruce a nic uživatele neomezovalo. Pokud si ale chcete koupit lepší myš s vetším počtem tlačítek, která je navíc často uzpůsobená pravé nebo levé ruce, musíte samozřejmě tomuto parametru věnovat velkou pozornost. Stejná situace nastává také v případě vertikálních myší.

Počet tlačítek

U myši se můžete setkat s odlišným počtem tlačítek. Tento údaj je také prezentován v technických parametrech daného modelu. Zároveň jde o viditelný prvek. Vedle dvou základních tlačítek a prostředního scrollovacího kolečka mohou být počítačové myši vybaveny ještě dalšími tlačítky na bocích nebo vrchní části. Jejich počet se liší podle toho, k čemu ji budete využívat. Zakoupit lze myši až s osmi funkčními prvky.

Většina tlačítek je programovatelných, takže si svoji myš můžete nastavit doslova k obrazu svému. Zmáčknout většinou jde například i prostřední scrollovací tlačítko, které tak pomůže například při prohlížení internetu. Mezi další nastavitelné funkce můžeme zařadit například ovládání citlivosti, abyste jej nemuseli složitě hledat přímo v počítači, dále pak posouvání stránek vpřed a vzad a podobně. Velké množství tlačítek se hodí zejména hráčům počítačových her, kteří si na tlačítka myši naprogramují třeba různé režimy střelby a dalších akcí.

V případě scrollovacího tlačítka objevíte také funkci HyperScroll, která vám umožní kolečko roztočit o spoustu otáček oproti klasickému pomalému otáčení. To oceníte hlavně při listování v dlouhých dokumentech. Kolečku může být umožněn také pohyb do strany.

Použití myši

Když už máte povědomí o tom, podle čeho vybírat počítačovou myš, je čas přistoupit k tomu nejzásadnějšímu dělení. A to podle toho, k jakým účelům myš potřebujete. I většina výrobců a prodejců vám nabídne rozdělení uváděné níže.

 • kancelářská myš
 • cestovní myš
 • herní myš
 • vertikální myš
 • trackball/grafický tablet

Kancelářská myš

Kancelářské myši patří pravděpodobně k těm nejvyskytovanějším. Používají se pro běžnou práci, a to nejenom v kanceláři, ale také doma. Jednoduchý a nenáročný vzhled je doplněn třemi základními tlačítky a ničím dalším. Vybírat si samozřejmě můžete z bezdrátových a drátových modelů. Z pohledu pořizovacích nákladů jsou velice přijatelné.

Cestovní myš

Cestovní myš je takovou pomyslnou zmenšeninou kancelářské myši. Jak prozrazuje její název, jde o produkt primárně určený k cestování, takže je vhodný k notebooku. Cestovní myši mají malé rozměry, aby se pohodlně uložily do notebookové brašny, a jsou povětšinou bezdrátové.

Herní myš

Herní myši se od těch kancelářských liší už svým zajímavým a mnohdy až extravagantním designem. Velký důraz je v jejich případě kladen na propracovanou ergonomii pro dostatečně pohodlný a jistý úchop. Jejich součástí je řada programovatelných tlačítek, jež vášniví hráči jednoduše vyžadují. Cíleno je také na větší hodnotu DPI, tedy celkovou přesnost. To vše je vykoupeno vyššími pořizovacími náklady.

Vertikální myš

Jde o méně obvyklý model myši, který však poslední dobou získává na stále rostoucí popularitě. Jak prozrazuje název, držení myši je vertikální, takže přirozené. To má za následek jedinou věc. Odbouráte tím dlouhodobé bolesti předloktí a zápěstí. Vertikální myš je dokonce doporučována lidem trpícím karpálními tunely.

Trackball a grafický tablet

Trackball je alternativou běžné počítačové myši. Odstraňuje nutnost posouvání předmětu po podložce, což pomůže uživatelům se zdravotními problémy. Pohyb kurzoru zajišťuje speciální kulička na horní straně nejčastěji ergonomicky tvarovaného zařízení. Na něm najdete klasické ovládací prvky jako na myši, kulička se ovládá palcem a ukazováčkem. Na tento způsob ovládání si musí uživatel zvyknout, některým lidem ale vyhovuje.

Do kategorie zařízení ovládajících kurzor na obrazovce spadá okrajově také grafický tablet. Jde o destičku, která zaznamenává pohyb speciální tužky po senzorické vrstvě. Tato zařízení jsou často využívána pro práci s grafikou, avšak může se stát také náhradou za klasickou myš. Jde jen o to zvolit vhodnou velikost pro pohodlnou práci.

Hmotnost a design

Celková hmotnost počítačové myši sice není úplně stěžejní parametr, avšak i na něj byste neměli zapomínat. Ne vždy však platí, že čím lehčí, tím lepší.

U kancelářské práce se jistě vyplatí mít lehký model, u nějž vás nerozbolí ruka ani po několikahodinovém sezení u počítače. Takové myši začínají na hmotnosti okolo 60 gramů. Naopak herní myši jsou těžší, dokonce často obsahují závaží pro umělé navýšení hmotnosti. Vyšší hmotnost pomáhá hráčům v lepší kontrole kurzoru například při střelbě. Horní hranice hmotnosti myší je okolo 160 až 180 gramů.

Design by měl ve výběru správné myši představovat spíše vedlejší roli. Výrobci používají různé materiály, avšak prim hrají plasty. Zejména u herních kousků je typický futuristický tvar, podsvícení, tvarová modifikace, různobarevnost a podobně.

Kluzné plochy

Jedním z vedlejších parametrů při výběru ideální myšky k počítači mohou být také kluzné plochy. Zejména pokud prací nebo třeba hraním na počítači trávíte hodně času, určitě nepřivítáte, když bude pohyb myšky drhnout.

Kluzné plošky na spodní straně, někdy nazývané také teflony, se liší velikostí pokryté plochy, svou kvalitou a rozmístěním. Hlavním účelem je snížení tření myšky a povrchu, po němž se pohybuje. Je vhodné, aby teflony pokrývaly dostatečnou plochu spodní strany, jinak se brzo opotřebují. Při používání je těžiště myši spíše vzadu (kvůli postavení ruky), proto by hlavní část kluzných ploch měla být vzadu.

Jde však opravdu o drobnost, pokud se plochy opotřebují, můžete místo nich koupit vhodnou hladkou podložku pod myš, někteří výrobci pak dokonce nabízí možnost zakoupení nových teflonů.

Cena

Nejlevnější myši seženete za opravdu velmi malé peníze, některé základní modely i pod sto korun. Pokud ale plánujete využívat myš při hraní nebo při profesionálním použití například v grafice, architektuře a podobně, určitě se poohlédněte po propracovanějším produktu, za který si připlatíte. Mezi nejznámější výrobce myší patří společnosti Genius, Logitech, A4Tech, Microsoft a další.

Cena do 300 Kč

Při občasném používání počítače nebo notebooku si nemusíte lámat hlavu s velkou investicí do počítačové myši. Ten nejlevnější model zakoupíte už od 80 Kč. Nutno podotknout, že v této cenové kategorii půjde skutečně o základní drátové modely bez výraznějších nároků na kvalitu zpracování.

Cena od 300 do 1 000 Kč

V této cenové hladině si můžete vybírat i z bezdrátových myší. Do hledáčku se vám dostane pravděpodobně ta nejbohatší škála jednotlivých modelů. Ty se od sebe liší barevným zpracováním, počtem tlačítek, optickým rozlišením a použitým senzorem.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Vyšší investice sebou nese preciznější zpracování myši s vynikajícími technickými parametry. DPI až 8200, sedm tlačítek, Bluetooth technologie, velké zrychlení, podsvícení a dokonalý ergonomický tvar. Tuto třídu tvoří hlavně herní myši. Výjimkou nejsou ani některé speciální vertikální myši.

Cena nad 3 000 Kč

V běžné domácnosti či kanceláři myš s pořizovací cenou nad 3 000 Kč jenom stěží využijete. Tato částka totiž odpovídá spíše profesionálním myším pro hráče nebo například architekty a grafiky. Drahé modely dosahují těch nejlepších výsledků co se týče přesnosti a citlivosti. Při ceně nad 10 000 Kč se klasický tvar myši mění v 3D motion ovladače s digitálními displeji a velkou spoustou programovatelných tlačítek.

Údržba a čištění myši

Pokud se zaměříme na základní čištění, myš nejdříve vypojte. Důležité je, aby se do samotného zařízení nedostala žádná voda. Pro zbavení se mastnoty a nečistot stačí hadřík a jar nebo líh. Po vyčištění pak myš ještě přetřete vlhkým hadrem. Pozor na alkoholové čisticí přípravky, mohou poškodit barevný povrch myši.

Při zevrubnějším čištění pak přicházejí na řadu hadříky z mikrovláken, případně dezinfekční ubrousek. Myš opatrně utřete a poté ji osušte hadříkem. Dost nečistot se dostává také do míst se scrollovacím kolečkem. Otočte tedy myš kolečkem dolů a začněte s ním točit, aby nepořádek vypadl. U optických myší se doporučuje navlhčeným vatovým tamponem nebo hadříkem utřít čočku. Pokud vlastníte historický kousek kuličkové myši, jednou za čas je potřeba ji rozmontovat. Kulička je v přímém kontaktu s podložkou, takže zachytává veškeré nečistoty. Vyndejte kuličku ven a očistěte ji. To stejné udělejte i s válečky uvnitř.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 64 hlasů