Nejlepší počítačové myši | Test & Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší počítačové myši dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec, Daniel Černý

Počítačová myš je nedílnou součástí libovolného stolního počítače nebo notebooku. Nástroj, s jehož pomocí docílíte mnohem přesnějšího, rychlejšího a pohodlnějšího ovládání kurzoru na obrazovce vašeho monitoru. V případě notebooků úspěšně nahrazuje klasický touchpad.

Výběr počítačové myši je velice individuální záležitostí a vždy se odvíjí od toho, jaké máte fyzické dispozice, respektive velikost ruky. Následně je nutné zvolit řadu ostatních parametrů korespondujících s vašimi potřebami pro každodenní užívání.

A právě s vyhodnocením podstatných vlastností počítačové myši vám pomůže tento článek zabývající se zmíněným sortimentem od A až do Z. Pomůžeme vám zakoupit myš padnoucí přímo do ruky a rozebereme tuto tematiku do nejmenšího detailu.


Nejlepší počítačové myši dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 92 %
Počet recenzí: 32
3 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 96 %
Počet recenzí: 30
2 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 91 %
Počet recenzí: 50
2 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 92 %
Počet recenzí: 16
5 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 92 %
Počet recenzí: 45
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 92 %
Počet recenzí: 73
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 95 %
Počet recenzí: 39
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 91 %
Počet recenzí: 77
4 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 93 %
Počet recenzí: 30
2 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 96 %
Počet recenzí: 17
1 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat počítačovou myš

Ještě než se pustíte do samotného nákupu, měli byste o počítačových myších načerpat dostatek informací. Proto vás s jednotlivými modely a typy myší seznámíme pěkně popořadě. Prozradíme vám, jaké optické snímače jsou dostupné a k čemu vám bude dobrý pojem rozlišení (DPI).

Sdělíme vám základní rozdíly mezi drátovými a bezdrátovými výrobky. Zmínka padne také o počtu tlačítek nebo rozměrech a ergonomii myši. Ta by vám ostatně měla padnout do ruky jako ulitá. Nakonec přijde možná to nejdůležitější rozdělení, a to podle využívání počítačové myši.

Prostřednictvím tohoto článku mimo jiné zjistíte, kolik peněz je třeba investovat do myši, abyste s ní byli opravdu spokojeni. Ne vždy však automaticky platí, že je dražší zařízení kvalitnější či výkonnější.

Typ snímače

Myš jako takovou pravděpodobně není třeba zdlouhavě představovat. Pojďme se zaměřit spíše na technické parametry, které vás při nákupu budou nejvíce zajímat. Odrazovým můstkem se stane typ použitého snímače. Ten se nachází ve spodní části myši a ve své podstatě rozhoduje o plynulém pohybu na tom či onom povrchu. Při nákupu počítačové myši se můžete setkat se třemi dostupnými variantami.

 • laserový snímač
 • optický snímač
 • Bluetrack

Laserová myš

Tento typ provedení disponuje laserovým snímačem. Dioda vysílá laserový paprsek na plochu stolu, ten se odráží a snímač zaznamenává jeho změnu polohy. Ideální domovinou jsou dřevěné stoly, oproti optickým zařízením si však poradí také s lesklým povrchem a sklem.

Obecně platí, že laserové snímače budou ve stejné cenové kategorii o něco lepší než optické snímače. Díky tomu, že jsou vhodné téměř na jakýkoliv povrch, najdou své místo zejména v kanceláři. Pořizovací náklady jsou ve srovnání s ostatními technologiemi nejnižší. Disciplína, ve které však laser trochu pokulhává, je přesnost.

Optická myš

Optická myš funguje na obdobném principu jako laserová, jen s tím rozdílem, že povrch je snímán za pomoci červeného LED světla. Snímač zaznamenává obraz a algoritmus vyhodnocuje pohyb podle rozdílů na povrchu. V prospěch této technologie hovoří vyšší přesnost snímání povrchu, jedná se tak o optimální variantu pro hráče i grafiky. Na druhou stranu si však optický snímač neporadí se sklem či lesklým povrchem.

Zajímavost: Důvod, proč optická myš nefunguje na lesklém povrchu, je ten, že se světlo odráží příliš, a snímač tak nedovede rozeznat rozdíly v pohybu. Situaci si lze představit jako fotografii proti slunci, stejně jako fotograf, ani myš z takové fotografie nic nerozezná.

Bluetrack

Tímto názvem je označována technologie od společnosti Microsoft a týká se jeho vlastních výrobků. V porovnání s výše uvedenými typy snímačů jde nejnovější variantu na trhu. Předností je vysoká přesnost zajištěná modrým LED světlem. Myši si často poradí také s lesklým povrchem. Omezeni však budete menším výběrem myší, a tedy i vyšší cenou.

Optické rozlišení

Od typu snímače je to jenom kousek k optickému rozlišení počítačové myši. Tento údaj si při pročítání technických parametrů konkrétního modelu vyhledejte. Vypovídá o spojení mezi plochou a citlivostí myši, respektive jak velký pohyb musíte s myší udělat, abyste posunuli kurzor myši na displeji. Optické rozlišení je označováno jako DPI (z anglického dot per inch). Udává, o kolik pixelů se pohne kurzor na obrazovce, když s myší pohneme o jeden palec (2,54 cm).

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ myši, myslete na to, že minimální DPI by se mělo pohybovat kolem 800. Narazit můžete na myši s DPI vyšším než 25 000. Takto vysoké rozlišení najde své uplatnění zejména u náročných hráčů a na 8K displejích. Naopak u kancelářské myši si vystačíte s DPI do 1 600. Protože požadavky na citlivost se mohou v průběhu užívání lišit, lze DPI u většiny myší nastavit tlačítkem či v softwaru výrobce.

TIP: Pokud vám vyhovuje na FullHD monitoru 800 DPI a přecházíte na 4K monitor, budete pro stejný prožitek potřebovat 1 600 DPI. Počet pixelů v jednom směru je totiž dvojnásobný.

Odezva myši

K parametru citlivosti a rozlišení počítačové myši můžeme přiřadit také vlastnost odezvy. Jde o reakční dobu, za kterou se dostane informace o pohybu myši či stisku tlačítka k procesoru počítače, jenž ovládá následné reakce (pohyb kurzoru, akce po stisku tlačítka). Hodnota se udává v milisekundách a čím kratší je, tím lépe. Pro dobré herní myši je typická odezva 1 až 2 milisekundy. Pro kancelářskou práci tento parametr sledovat nemusíte.

Velikost myši

Nákup počítačové myši by měl být spojen nejen se studováním použité technologie snímaní a technickými parametry. Na myš musíte pohlížet také z vnějšku. Jde konkrétně o velikost, protože ruce jednotlivých uživatelů se samozřejmě liší. Myš by vám měla sednout jako ulitá, zejména pokud s ní budete pracovat alespoň několik hodin denně.

Jestliže nemáte možnost vyzkoušet si myš naživo, můžete vycházet například z fyzických rozměrů uvedených u daného modelu. Ty pak porovnáte s myší, kterou máte aktuálně doma. Nebo se můžete řídit na velikostní tabulkou některých prodejců. Velikost myši vychází vždy z délky vzdálenosti mezi hranou zápěstí a špičkou prostředníčku.

 • velikost S – délka dlaně menší než 17 centimetrů
 • velikost M – délka dlaně mezi 17 až 19 centimetry
 • velikost L – délka dlaně mezi 19 až 21 centimetry
 • velikost XL – délka dlaně větší než 21 centimetrů.

I přesto, že takové tabulky existují, zvyky máme každý jiné. Například uživateli s poměrně velkou dlaní může ze zvyku vyhovovat i myš malá. Pokud vám tedy původní myš velikostně vyhovovala, hledejte nějakou s podobnými rozměry.

Drátová vs. bezdrátová myš

V základu můžeme tato zařízení rozdělit na drátová a bezdrátová. Jak již napovídají názvy, jejich provedení se liší zejména způsobem připojení. Zatímco drátová varianta disponuje dnes již téměř výhradně USB konektorem, bezdrátové myši lze připojit pomocí USB přijímače (donglu), nebo prostřednictvím technologie bluetooth. Následující tabulka vyzdvihuje výhody a nevýhody obou provedení.

Charakteristiky Výhody Nevýhody
Drátové myši + Bez potřeby nabíjení
+ Vždy nízká latence
+ Nižší cena
– Připojení limitováno konektivitou počítače
– Kabel se může poškodit při převážení
– Kabel může bránit volnému pohybu
Bezdrátové myši + Připojení k mobilu a tabletu (Bluetooth)
+ Lepší pro cestování
+ Svoboda pohybu
– Podsvícení limitováno výdrží baterie
– Nutnost nabíjet či měnit baterii
– Vyšší cena

Drátové myši

Název této skupiny produktů mnohé prozrazuje. Drátová myš je vybavena pevným kabelem připojeným k myši. Na opačné straně je obvykle USB konektor, který připojíte do počítače. Přes USB dochází nejenom k ovládání kurzoru na monitoru, ale i k napájení myši. Drátová myš má tedy nižší hmotnost oproti bezdrátové. Komunikace přes kabel je také daleko spolehlivější a dosahuje minimální časové odezvy. K pozitivům patří i nízké pořizovací náklady.

Nevýhodou drátové myši je onen zmiňovaný kabel, který se při práci plete na stole a může ovlivňovat přesnost pohybu. Ten vás limituje i v tom, jak daleko se s myší budete pohybovat od připojeného počítače. Vždy si zjistěte, jak dlouhý má myš kabel. Většinou se délka pohybuje okolo metru a půl, ale prodloužení lze řešit prodlužovacím kabelem, USB hubem apod.

Bezdrátové myši

Bezdrátové myši fungují na trochu jiném principu. Napájení je zajištěno pomocí integrovaného akumulátoru nebo klasických baterií. Přenos signálu je zprostředkován buď přes speciální přijímač s USB konektorem (takzvaný dongle), který se zasune do počítače, nebo skrze bezdrátovou technologii Bluetooth.

Výhodou bezdrátové myši je určitě mobilita. Při pořízení kvalitních a dražších modelů můžete docílit pohodlného ovládání i na vzdálenost deseti metrů. Pohyb myši na stole či kdekoliv jinde nebude omezován žádným kabelem.

Na druhou stranu si za bezdrátovou myš trochu připlatíte. Baterie je zapotřebí po nějaké době vyměnit, případně je potřeba nabít vestavěný akumulátor. Bezdrátová technologie zaostává i co se týče stability spojení a reakční doby myši. To se však dnes týká pouze levnějších modelů.

TIP: Bezdrátové myši běží mílovými kroky kupředu a pokud vás nelimituje rozpočet, jsou dnes již nejlepší možnou variantou. Připravili jsme pro vás proto také test bezdrátových myší, které jsme v redakci osobně ozkoušeli.

Pravoruká vs. levoruká

Na trhu se dá najít velké množství tvarů počítačových myší. Některé jsou souměrné na podélné straně, jiné jsou zase ergonomické a přesně padnou do ruky. Je tu však problém. V případě speciálně tvarovaných myší je potřeba dbát na to, kterou rukou je budeme ovládat.

Drtivá většina myší je vytvořená pro praváky. Základní souměrné myšky se dají softwarově nastavit tak, aby se daly využít i v levé ruce a nic uživatele neomezovalo.  Vertikální myši jsou vyráběny téměř výhradně pro praváky.

TIP: Některé myši mají ergonomické tvarování, které lze pomocí přiloženého příslušenství upravit na pravou či levou ruku.

Počet tlačítek

U myši se můžete setkat s různým počtem tlačítek. Vedle dvou základních tlačítek a prostředního scrollovacího kolečka mohou být počítačové myši vybaveny ještě dalšími tlačítky na bocích nebo vrchní části. Jejich počet se liší podle toho, k čemu ji budete využívat. Zakoupit lze myši až s desítkami tlačítek.

Většina tlačítek kvalitnějších zařízení je programovatelných, takže si svoji myš můžete nastavit doslova k obrazu svému. Mezi nastavitelné funkce můžeme zařadit například ovládání citlivosti, abyste jej nemuseli složitě hledat přímo v počítači. Zmáčknout zpravidla jde také prostřední scrollovací tlačítko, které tak pomůže například při prohlížení internetu.

Velké množství tlačítek se hodí hráčům počítačových her, ale také profesionálům, ať už při střihu videí, grafické práci či práci v CAD systémech. V případě scrollovacího tlačítka objevíte také funkci HyperScroll, která vám umožní kolečko roztočit o spoustu otáček oproti klasickému pomalému otáčení. To oceníte hlavně při listování v dlouhých dokumentech. Kolečku může být umožněn také pohyb do strany.

TIP: Některé myši umožňují konfigurovat počet tlačítek prostřednictvím volitelného příslušenství.

Použití myši

Když už máte povědomí o parametrech a vlastnostech myší, je na čase přistoupit k tomu nejzásadnějšímu dělení. A to podle toho, k jakým účelům myš potřebujete. I většina výrobců a prodejců vám nabídne rozdělení uváděné níže.

 • kancelářská myš
 • cestovní myš
 • herní myš
 • vertikální myš
 • 3D myši

Kancelářská myš

Kancelářské myši patří pravděpodobně k těm nejčastějším. Používají se pro běžnou práci, a to nejenom v kanceláři, ale také doma. Jednoduchý a nenáročný vzhled je doplněn třemi základními tlačítky a ničím dalším. Vybírat si samozřejmě můžete z bezdrátových a drátových modelů. Jejich pořizovací cena bývá velice přijatelná

Cestovní myš

Cestovní myš je takovou zmenšeninou kancelářské myši. Jak prozrazuje její název, jde o produkt primárně určený k cestování, takže je vhodný k notebooku. Cestovní myši mají malé rozměry, aby se pohodlně uložily do notebookové brašny, a jsou většinou bezdrátové.

GIF ukazuje malou malou myš na cesty

Malá myš na cesty

Herní myš

Herní myši se od těch kancelářských liší už svým zajímavým a mnohdy až extravagantním designem. Velký důraz je v jejich případě kladen na propracovanou ergonomii pro dostatečně pohodlný a jistý úchop. Jejich součástí je řada programovatelných tlačítek, která vášniví hráči jednoduše vyžadují. Cíleno je také na vyšší hodnotu DPI, tedy celkovou přesnost. To vše je vykoupeno vyššími pořizovacími náklady.

GIF ukazuje herní myš

Herní myš

Tato zařízení jsou vhodná také pro náročnou profesionální práci, jako je práce v CAD systémech, grafická činnost či jiné aktivity, při kterých lze využít možností programovatelných tlačítek.

Vertikální myš

Jde o méně obvyklý model myši, který však poslední dobou získává na popularitě. Jak prozrazuje název, držení myši je vertikální, takže přirozené. To má za následek jedinou věc. Odbouráte tím dlouhodobé bolesti předloktí a zápěstí. Vertikální myš je dokonce doporučována lidem trpícím karpálními tunely.

GIF zachycuje vertikální kancelářskou myš

Vertikální kancelářská myš

3D myš

Trackball, nebo dnes již častěji 3D myš, je alternativou běžné počítačové myši. Odstraňuje nutnost posouvání předmětu po podložce, což pomůže uživatelům se zdravotními problémy. Pohyb kurzoru zajišťuje speciální kulička či joystick na ergonomicky tvarovaném zařízení. Na něm najdete mimo to také klasické ovládací prvky a často větší množství programovatelných tlačítek. Na tento způsob ovládání si musí uživatel zvyknout, některým lidem ale vyhovuje.

Označení 3D napovídá, že se tyto myši hodí pro práci v trojrozměrném prostoru. Typicky ji využijí projektanti, konstruktéři, animátoři či profesionálové v oboru vizualizací a 3D modelování všeobecně. Joystick dovolí přirozenější a přesnější pohyb v prostoru, natáčení modelu a jeho rychlé úpravy.

Hmotnost a vzhled

Celková hmotnost sice není pro každého stěžejní parametr, ale neměli byste na ni zapomínat. Ne vždy však platí, že čím lehčí, tím lepší.

U kancelářské práce se jistě vyplatí mít lehký model, se kterým vás nerozbolí ruka ani po několikahodinovém sezení u počítače. Takové myši začínají na hmotnosti okolo 70 gramů. Naopak herní myši jsou spíše těžší, dokonce mohou obsahovat volitelné závaží pro umělé navýšení hmotnosti. Vyšší hmotnost pomáhá hráčům v lepší kontrole kurzoru například při střelbě (míření odstřelovačkou). Horní hranice hmotnosti myší je okolo 160 gramů.

Vzhled by měl ve výběru správné myši představovat spíše vedlejší roli. Výrobci používají různé materiály, avšak prim hrají plasty. Zejména u herních kousků je typický futuristický tvar, podsvícení, tvarová modifikace či různobarevnost.

Kluzné plochy

Jedním z vedlejších parametrů při výběru mohou být také kluzné plochy. Zejména pokud prací nebo třeba hraním na počítači trávíte hodně času, určitě nepřivítáte, když bude pohyb myšky drhnout.

Kluzné plošky na spodní straně, někdy také z angličtiny „pady“, se liší velikostí pokryté plochy, svou kvalitou a rozmístěním. Hlavním účelem je snížení tření myšky a povrchu, po němž se pohybuje. Je vhodné, aby pady pokrývaly dostatečnou plochu spodní strany, jinak se brzo opotřebují. Při používání je těžiště myši spíše vzadu (kvůli postavení ruky), proto by hlavní část kluzných ploch měla být vzadu.

TIP: Výrobci herních myší často uvádějí i životnost padů. Některé modely pak dovolují plošky v případě potřeby vyměnit.

Cena

Nejlevnější myši seženete za opravdu velmi malé peníze, některé základní modely i pod sto korun. Pokud ale plánujete využívat myš při hraní nebo při profesionálním použití například v grafice, architektuře a podobně, určitě se poohlédněte po propracovanějším produktu, za který si připlatíte. Mezi renomované výrobce patří například Logitech, Asus, A4Tech, Microsoft, Dell a další.

Myš je investicí na mnoho let, proto doporučujeme na ní nutně nešetřit. Kvalitní myš může bez problému vydržet dekádu a více.

Cena do 300 Kč

Při občasném používání počítače nebo notebooku si nemusíte lámat hlavu s velkou investicí do počítačové myši. Nejlevnější model zakoupíte už od 80 Kč. Nutno podotknout, že v této cenové kategorii půjde skutečně o základní modely, které nijak zvlášť nevynikají kvalitou zpracování.

Cena od 300 do 1 000 Kč

V této cenové hladině si můžete vybírat i z bezdrátových myší. Do hledáčku se vám dostane pravděpodobně nejbohatší škála různých modelů. Ty se od sebe liší barevným zpracováním, počtem tlačítek, optickým rozlišením a použitým senzorem.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Vyšší investice sebou nese preciznější zpracování myši s vynikajícími technickými parametry. Typická jsou programovatelná tlačítka, bezdrátové připojení, ať už donglem nebo přes Bluetooth, vysoké hodnoty DPI a mnoho dalšího. Tuto třídu tvoří hlavně herní a profesionální myši. Výjimkou nejsou ani některé speciální vertikální myši.

Cena nad 3 000 Kč

V běžné domácnosti či kanceláři myš s pořizovací cenou nad 3 000 Kč jenom stěží využijete. Tato částka totiž odpovídá spíše profesionálním myším pro hráče nebo například architekty a grafiky. Drahé modely dosahují těch nejlepších výsledků co se týče přesnosti a citlivosti. Při ceně nad 10 000 Kč se klasický tvar myši mění v 3D motion ovladače s digitálními displeji a velkou spoustou programovatelných tlačítek.

Údržba a čištění myši

Pokud se zaměříme na základní čištění, myš nejdříve odpojte. Důležité je, aby se do zařízení nedostala žádná voda. Pro odstranění mastnoty a nečistot stačí hadřík a  isopropylalkohol či jiný čisticí roztok na elektroniku. Isopropylalkohol by měl být 70%. Koncentrace 99 % opotřebovává gumové části rychleji. Po vyčištění myš přetřete vlhkým hadrem. Před čištěním vyzkoušejte na méně viditelném místě, zda přípravek nezpůsobí poškození barvy.

Při zevrubnějším čištění pak přicházejí na řadu hadříky z mikrovláken, případně dezinfekční ubrousek. Myš opatrně utřete a poté ji osušte hadříkem. Dost nečistot se dostává také do míst se scrollovacím kolečkem. Otočte tedy myš kolečkem dolů a začněte s ním točit, aby nepořádek vypadl.

U optických myší se doporučuje navlhčeným vatovým tamponem nebo hadříkem utřít čočku. Zde místo vody rozhodně použijte spíše isopropylalkohol. Pokud vlastníte historický kousek – kuličkovou myš, jednou za čas je potřeba ji rozmontovat. Kulička je v přímém kontaktu s podložkou, takže zachytává veškeré nečistoty. Vyndejte kuličku ven a očistěte ji. To stejné udělejte i s válečky uvnitř.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.
Daniel Černý

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 70 hlasů