Test a recenze nejlepších
počítačových myší a jak je vybrat

Obrázek počítačové myši

Počítačová myš je nedílnou součástí libovolného stolního počítače nebo notebooku. Nástroj, s pomocí kterého docílíte mnohem přesnějšího, rychlejšího a pohodlnějšího ovládání kurzoru na obrazovce vašeho monitoru. V případě notebooků úspěšně nahrazuje klasický TouchPad.

Výběr počítačové myši je velice individuální záležitostí a vždy se odvíjí od toho, jaké máte fyzické dispozice, respektive velikost ruky. Následně je nutné zvolit řadu ostatních parametrů korespondujících s vašimi potřebami u každodenní užívání.

A právě s vyhodnocením podstatných vlastností počítačové myši vám pomůže tento článek zabývající se zmíněným sortimentem od A až do Z. Pomůžeme vám zakoupit myš padnoucí přímo do ruky a rozebereme tuto tematiku do nejmenšího detailu.


Nejlepších 10 počítačových myší dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Přenos signálu

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled pc myši Logitech Wireless Mouse M185

Logitech Wireless Mouse M185

bezdrátové

400 Kč

Náhled pc myši C-Tech WLM-01

C-Tech WLM-01

bezdrátové

100 Kč

Náhled pc myši A4Tech Bloody V8M

A4Tech Bloody V8M

kabelové

400 Kč

Náhled pc myši Genius NX-7015

Genius NX-7015

bezdrátové

200 Kč

Náhled pc myši A4Tech Bloody V7M

A4Tech Bloody V7M

kabelové

400 Kč

Náhled pc myši Razer DeathAdder Elite, RZ01-02010100-R3G1

Razer DeathAdder Elite, RZ01-02010100-R3G1

kabelové

1 600 Kč

Náhled pc myši Genius NX-7000

Genius NX-7000

bezdrátové

200 Kč

Náhled pc myši Logitech Marathon Mouse M705

Logitech Marathon Mouse M705

bezdrátové

1 000 Kč

Náhled pc myši Genius NX-7005

Genius NX-7005

bezdrátové

100 Kč

Náhled pc myši C-Tech WLM-02

C-Tech WLM-02

bezdrátové

100 Kč

Testování a recenze počítačových myší pro tento rok

Podrobný test počítačových myší zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných počítačových myší. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o počítačové myši, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké počítačové myši, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat počítačovou myš

1. Typ snímače

2. Optické rozlišení

3. Velikost

4. Drátová vs. bezdrátová myš

5. Počet tlačítek

6. Použití myši

7. Ceny

O počítačových myších musíte načerpat dostatek hodnotných informací, než se přesunete k samotnému nákupu. Proto vás s jednotlivými modely a typy myší seznámíme pěkně popořadě. Prozradíme vám, jaké optické snímače jsou dostupné a k čemu vám bude dobrý pojem optické rozlišení.

Sdělíme vám základní rozdíly mezi drátovými a bezdrátovými výrobky. Zmínka padne také o počtu tlačítek nebo velikosti myši. Ta by vám ostatně měla padnout do ruky, jako ulitá. Nakonec přijde možná to nejhlavnější rozdělení, a to podle využívání počítačové myši.

Prostřednictvím tohoto článku mimo jiné zjistíte, kolik peněz je třeba investovat do myši, abyste s ní byli opravdu spokojeni.


1. Typ snímače

Myš jako takovou pravděpodobně není třeba zdlouhavě představovat. Pojďme se zaměřit spíše na technické parametry, které vás při nákupu budou nejvíce zajímat. Odrazovým můstkem se stane typ použitého snímače. Ten se nachází ve spodní části myši a ve své podstatě rozhoduje o plynulém pohybu na tom či onom povrchu. Při nákupu počítačové myši se můžete setkat se třemi dostupnými variantami.

 • Laserová myš
 • Optická myš
 • Bluetrack

Laserová myš

Laserové myši patří k velice přesným. O to se stará speciální laser. Jejich ideální domovinou jsou dřevěné stoly, ale bez sebemenšího problému si poradí také s lesklými povrchy. Obecně platí, že laserové snímače budou ve stejné cenové kategorii o něco lepší než optické snímače. Laserové myši se díky své „univerzálnosti“ týkající se povrchu hodí hlavně do kancelářských prostor. Dle pořizovacích nákladů je lze označit za to nejlepší na trhu.

Optická myš

Optická myš funguje na obdobném principu jako ta laserová jen s tím rozdílem, že povrch je snímám za pomoci červeného LED světla. To je ostatně viditelné i při otočení myši vzhůru nohama. V její prospěch hovoří určitě nižší pořizovací náklady. Na druhou stranu budete mít asi problémy s používáním na lesklých materiálech.

Bluetrack

Tímto názvem je označována technologie od Microsoftu a týká se především jeho výrobků. V porovnání s výše uvedenými typy snímačů jde historie o to nejnovější na trhu. Její předností je vysoká přesnost zajištěná díky modrému LED světlu. Omezeni však budete výběrem menšího množství myší.


2. Optické rozlišení

Od typu snímače je to jenom kousek k optickému rozlišení počítačové myši. Tento údaj si při pročítání technických parametrů konkrétního modelu vyhledejte. Informace prezentuje spojení mezi plochou a citlivostí myši, respektive jak velký pohyb musíte s myší udělat, abyste posunuli kurzor myši na displeji. Optické rozlišení je označováno jako DPI.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ myši, myslete na to, že minimální DPI by se mělo pohybovat kolem 1 000 – 2 000 DPI. Narazit samozřejmě můžete na myši s DPI vyšším jak 6 000. Je to z toho důvodu, že každý uživatel počítače má trochu jiné nároky na používání. Typickým příkladem je kancelářská práce vs. hraní počítačových her.

Právě z těchto důvodů jsou dobré myši vybavené tlačítkem pro změnu DPI v předdefinovaných hodnotách. Jedním stiskem tlačítka nakonfigurujete myš dle aktuálního užití.


3. Velikost myši

Nákup počítačové myši by měl být spojen nejenom se studováním použité technologie snímaní a vnitřními parametry. Na myš musíte pohlížet také z vnějšku. Jde konkrétně o velikost, protože každý člověk má naprosto odlišnou ruku. A jak je známo, myš by vám měla sednout jako ulitá, protože s ní budete pracovat až několik hodin denně.

Jestliže nemáte možnost vyzkoušet si myš naživo, můžete se spolehnout na další dva způsoby měření. Vycházet lze například z fyzických rozměrů uvedených u daného modelu. Ty pak porovnáte s myší, kterou máte aktuálně doma. Nebo se spolehnete na velikostní tabulku některých prodejců. Velikost myši vychází vždy z délky vzdálenosti mezi zápěstím a špičkou prostředníčku.

 • Velikost S – délka menší jak 17 centimetrů
 • Velikost M – délka mezi 17 – 19 centimetry
 • Velikost L – délka mezi 19 – 21 centimetry
 • Velikost XL – délka větší jak 21 centimetrů

4. Drátová vs. bezdrátová myš

Při pořizování počítačové myši myslete na to, že si nekupujete jenom samotnou „myš“. Její součástí musí být také zdroj napájení a komunikátor s počítačem. A právě na základě toho se vám dostává celkem bohatého výběru modelů řazených do dvou kategorií.

 • Drátové myši
 • Bezdrátové myši

Drátové myši

Název této skupiny produktů mnohé prozrazuje. Drátová myš je vybavena pevným kabelem připojeným k myši. Na opačné straně je obvykle USB konektor, který připojíte do počítače. Přes USB dochází nejenom k ovládání kurzoru na monitoru, ale i k napájení myši. To se projevuje v kladných vlastnostech tohoto řešení. Je to nižší hmotnost oproti bezdrátové myši. Komunikace přes kabel je také daleko spolehlivější a dosahuje minimální časové odezvy. K pozitivům patří i nízké pořizovací náklady.

Nevýhodou drátové myši pak může být onen zmiňovaný kabel, který se při práci plete na stole. Ten vás může svazovat i v tom, jak daleko se s myší budete pohybovat od připojeného počítače.

Bezdrátové myši

Bezdrátové myši fungují na trochu jiném principu. Napájení je zajištěno pomocí vloženého akumulátoru. Přenos signálu je zprostředkován buď přes speciální USB přijímač zasunutý do počítače nebo skrze bezdrátovou technologii Bluetooth.

Výhodou bezdrátové myši je určitě dostupná mobilita. Při pořízení kvalitních a dražších modelů můžete docílit pohodlného ovládání i na vzdálenost deseti metrů. Pohyb myši na stole či kdekoliv jinde nebude omezován žádným kabelem.

Na druhou stranu si za bezdrátovou myš trochu připlatíte. Počítat musíte s vyšší hmotností díky vložené baterii. Tu je zapotřebí po nějaké době vyměnit. Kvůli bezdrátové technologii ztrácí celkové body i reakční doba myši. Pro běžnou práci jde však o něco naprosto nepostřehnutelného.


5. Počet tlačítek

U myši se můžete setkat s odlišným počtem tlačítek. Tento údaj je také prezentován v technických parametrech daného modelu. Zároveň jde o viditelný prvek. Vedle dvou základních tlačítek a prostředního scrollovacího kolečka mohou být počítačové myši vybaveny ještě dalšími tlačítky na bocích nebo vrchní části. Jejich počet se liší podle toho, k čemu ji budete využívat. Zakoupit lze myši až s osmi funkčními prvky. Většina z nich je programovatelných, takže si svoji myš můžete nastavit doslova k obrazu svému.

V případě scrollovacího tlačítka objevíte také funkci HyperScroll, která vám umožní kolečko roztočit o spoustu otáček oproti klasickému pomalému otáčení. To oceníte hlavně při listování ve zdlouhavých dokumentech. Kolečku může být umožněn také pohyb do strany.


6. Použití myši

Když už máte povědomí o tom, podle čeho vybírat počítačovou myš, je čas přistoupit k tomu nejzásadnějšímu dělení. A to podle toho, k jakým účelům myš potřebujete. I většina výrobců a prodejců vám nabídne rozdělení uváděné níže.

 • Kancelářská myš
 • Cestovní myš
 • Herní myš
 • Vertikální myš

Kancelářská myš

Kancelářské myši patří pravděpodobně k těm nejvyskytovanějším. Používají se pro běžnou práci, a to nejenom v kanceláři, ale také doma. Jednoduchý a nenáročný vzhled je doplněn třemi základními tlačítky a ničím dalším. Vybírat si samozřejmě můžete z bezdrátových a drátových modelů. Z pohledu pořizovacích nákladů jsou velice přijatelné.

Cestovní myš

Cestovní myš je takovou pomyslnou zmenšeninou kancelářské myši. Jak prozrazuje její název, jde o produkt primárně určený k cestování, takže vhodný k notebooku. Cestovní myši mají malé rozměry, aby se pohodlně uložily do notebookové brašny a jsou povětšinou bezdrátové.

Herní myš

Herní myši se od těch kancelářských liší už svým zajímavým a mnohdy až extravagantním designem. Velký důraz je v jejich případě kladen na propracovanou ergonomii pro dostatečně pohodlný a jistý úchop. Jejich součástí je řada programovatelných tlačítek. Ty vášniví hráči jednoduše vyžadují. Cíleno je také na větší hodnotu DPI, tedy celkovou přesnost. To vše je vykoupeno vyššími pořizovacími náklady.

Vertikální myš

Jde o méně obvyklý model myši, který však poslední dobou získává na stále rostoucí popularitě. Jak prozrazuje název, držení myši je vertikální, takže přirozené. To má za následek jedinou věc. Odbouráte tím dlouhodobé bolesti předloktí a zápěstí. Vertikální myš je dokonce doporučována lidem trpícími karpálními tunely.


7. Cena

Pořizovací náklady páječek se vždy odvíjí od toho, jak moc jste nároční, co od daného výrobku očekáváte a co s ním budete pájet. Mezi prověřené pájky patří značky Extol, CNR, Asist, PowerPlus, Dremel, ToolCraft a Dema.

Cena do 300 Kč

Při občasném používání počítače nebo notebooku si nemusíte lámat hlavu s velkou investicí do počítačové myši. Ten nejlevnější model zakoupíte už od 80 Kč. Nutno podotknout, že v této cenové kategorii půjde o skutečně základní drátové modely bez výraznějších nároků na kvalitu zpracování.

Cena od 300 Kč do 1 000 Kč

V této cenové hladině si můžete vybírat i z bezdrátových myší. Do hledáčku se vám dostane pravděpodobně ta nejbohatší škála jednotlivých modelů. Ty se od sebe liší barevným zpracováním, počtem tlačítek, optickým rozlišením a použitým senzorem.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Vyšší investice sebou nese preciznější zpracování myši s vynikajícími technickými parametry. DPI až 8200, sedm tlačítek, Bluetooth technologie, velké zrychlení, podsvícení a dokonalý ergonomický tvar. Tuto třídu tvoří hlavně herní myši. Výjimkou nejsou ni některé speciální vertikální myši.

Cena nad 3 000 Kč

V běžné domácnosti či kanceláři myš s pořizovací cenou nad 3 000 Kč jenom stěží využijete. Tato částka totiž odpovídá spíše profesionálním myším pro hráče, které dosahují těch nejlepších výsledků. Při ceně nad 10 000 Kč se klasický tvar myši mění v 3D motion ovladače s digitálními displeji a velkou spoustou programovatelných tlačítek.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Počítačové myši
Průměrné hodnocení 4.1 z 20 hlasů