Menu

Nejlepší bezdrátové klávesnice dle testu
a recenzí 2024

Nástup moderních počítačů zcela převrátil fungování společnosti. Práce s informacemi, ovládání strojů, studium, zábava, komunikace – to vše je s jejich pomocí mnohem rychlejší a snadnější. Jenže ani sebelepší pomocník by příliš neposloužil, kdyby nebylo možné jej ovládat. Právě z tohoto důvodu vznikly nejrůznější periferie určené pro vzájemnou komunikaci.

Mezi zdaleka nejdůležitější patří klávesnice. S její pomocí je možné komunikovat psanou formou, ovládat hry a různé další nástroje. V posledních letech se stále více uplatňují klávesnice bezdrátové. Díky technologickým pokrokům se podařilo eliminovat prvotní neduhy, mezi něž patřily časté výpadky spojení nebo nedostatečná citlivost. V současné době se bezdrátovým kouskům daří zdatně konkurovat drátové klasice.

Zvažujete pořízení vlastní bezdrátové klávesnice? Potřebujete zvolit vhodný model ke své práci nebo zábavě? Výběr nepodceňujte, protože špatná volba se může negativně podepsat na vašem zdraví. Abyste získali potřebnou jistotu, připravili jsme pro vás následující text. Důkladně v něm rozebereme nejdůležitější kritéria správného nákupu a seznámíme vás i s výsledky cenové analýzy.


Nejlepších 10 bezdrátových klávesnic dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat bezdrátovou klávesnici

Na první pohled není správná volba klávesnice příliš důležitá. Vždyť dobře se dá pracovat prakticky s čímkoliv. Pravda, nicméně asi každý z nás touží po co největším pohodlí. Proto se v prvé řadě zamyslete nad volbou drátového nebo bezdrátového modelu. Každý z nich má své výhody a nevýhody.

Během nákupu berte ohled zejména na typ připojení – v současné době se uplatňují dvě klíčové technologie. Významnou roli hrají také životnost baterií, dosah a odezva. Systém provedení kláves ovlivňuje reakční dobu a pohodlí při práci. V neposlední řadě berte ohled i na ergonomii, zejména v případě, že u počítače trávíte dlouhé hodiny. Nepodceňujte ani nabídku nejrůznějších doplňkových funkcí, kterými výrobci odlišují své modely od zbytku produkce.

Závěr jako vždy obstará cenové okénko. Dostupné modely jsme rozdělili do několika intervalů, takže jen letmým pohledem poznáte, kolik peněz budete k pořízení nové periferie potřebovat.

Drát, nebo bezdrát?

Ještě předtím, než se začnete přehrabovat konkrétními modely, zvolte preferovaný typ připojení. Pořízení bezdrátové klávesnice se sice může na první pohled jevit jako jednoznačná volba, není však všechno zlato, co se třpytí. Záleží na vašem životním stylu a podmínkách, ve kterých ji budete využívat.

Klasické drátové klávesnice se obecně vyznačují nižší cenou, lepší odezvou a ke svému fungování nepotřebují žádný další zdroj napájení. Zkrátka je připojíte k počítači a nemusíte se o nic dalšího starat. Jedná se o optimální volbu pro stroje, které se přesouvají jen velmi výjimečně.

Naproti tomu bezdrát je k častému pohybu z místa na místo přímo předurčen. Díky absenci kabelu klávesnici pohodlně umístíte v batohu a vybalíte podle potřeby. Daní za tento komfort však zůstává vyšší pořizovací cena a občasné rušení, které se negativně podepisuje na rychlosti odezvy. Z toho důvodu nejsou bezdrátové technologie doporučovány hráčům počítačových her.

Typ připojení

Rozhodli jste se pro bezdrátovou technologii? Potom vás čeká volba vhodného typu připojení. V současné době je možné volit ze dvou hlavních technologických řešení:

  • Bluetooth – vyšší cena, jednoduché spárování se všemi přístroji podporujícími Bluetooth, nezabírá USB port, náchylnost k rušení signálu
  • 2,4 GHz Wi-Fi – nižší cena, nutnost použití USB přijímače, stabilní signál.

Obecně jsou Bluetooth klávesnice, i přes svou vyšší cenu, považovány za lepší volbu. Fungují totiž se všemi zařízeními, která jsou vybavená Bluetooth adaptérem. Kromě počítačů a notebooků se jedná i o tablety, mobilní telefony nebo chytré televizory.

Životnost baterií

Další důležité kritérium spočívá v životnosti baterií. Není asi nic horšího, než když vám klávesnice vypoví službu uprostřed přednášky nebo důležité pracovní schůzky, kde si potřebujete zapisovat poznámky. Většina dostupných klávesnic funguje na tužkové baterie, přičemž nejčastěji je nutná jejich výměna zhruba dvakrát do roka. Tím samozřejmě vznikají další náklady, které u klasických drátových modelů není třeba řešit.

Zvažujete využití akumulátoru? Raději tento nápad přehodnoťte, protože nižší napětí dobíjecích baterií způsobí nedostatečné fungování periferie.

Dosah a odezva

Pozor dávejte také na dosah klávesnice. Výrobci mají tendenci tento údaj nadhodnocovat, protože vycházejí z testů prováděných v ideálních podmínkách. I přes technologický pokrok fungují bezdrátové klávesnice jen na velmi krátkou vzdálenost odpovídající klasickému rozložení pracovního místa. Nepočítejte tedy s tím, že budete z pohodlí gauče psát na chytrou televizi vzdálenou několik metrů.

Se vzdáleností periferie od počítače souvisí i její odezva. Jedná se o reakční čas, který zařízení potřebuje pro zpracování pokynu. Může tak docházet k vypadávání některých znaků, což výrazně komplikuje jak pracovní činnost, tak hraní her.

Provedení kláves

Je psaní na klávesnici vaším denním chlebem? Potom vás jistě bude zajímat, jak dobře klávesnice reaguje na vaše úhozy. V současné době jsou k dispozici dva základní typy provedení kláves:

  • membránové – klávesy z gelového materiálu, nižší cena, tichý chod, delší reakční doba tlačítek
  • mechanické – mechanické spouštěče, vyšší cena, výraznější hlučnost, krátká reakční doba.

Valná většina prodávaných modelů využívá membránovou technologii, která je levnější. Jestliže však počítač využíváte ke každodenní práci nebo hrajete hry, sáhněte raději po mechanických klávesách. Jednak déle vydrží, jednak zajišťují mnohem efektivnější práci.

Ergonomie

Mezi zásadní parametry řadíme také ergonomii. Dlouhodobé psaní na neergonomické klávesnici způsobuje onemocnění pohybového aparátu a ovlivňuje vznik syndromu karpálních tunelů. Vyplatí se proto poohlédnout po speciálně tvarovaných kouscích, které vás donutí držet ruce ve zdravé pozici. Ty nejdokonalejší často vypadají pro někoho na první pohled hrůzostrašně, zajistí však, že ani po několika letech používání nebudete muset řešit žádné zdravotní obtíže. A to se rozhodně vyplatí.

Dodatečné funkce

Není klávesnice jako klávesnice. Jednotliví výrobci se v současné době snaží odlišit od konkurence a osazují své produkty nejrůznějšími doplňkovými funkcemi. Některé možnosti periferie ovlivňují opravdu výrazně, jiné sehrávají jen kosmetickou roli. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • programovatelnost kláves – možnost přiřadit speciálním klávesám funkce podle potřeby
  • podsvícení – pro snadnější rozpoznání kláves při zhoršené viditelnosti
  • touchpad – dotyková plocha pro ovládání jako náhrada myši
  • odhlučněné klávesy – úplné potlačení hluku po stisknutí klávesy u membránových modelů
  • anti-ghosting – zamezení vzájemného rušení kláves stisknutých najednou.

Cena

Nastal čas na poslední kapitolu, kterou budeme jako tradičně věnovat přehledu cen. V současné době se na trhu můžete setkat s více než stovkou nejrůznějších modelů bezdrátových klávesnic různých kvalit i tvarů. Rozdělili jsme je do tří skupin podle toho, jaké vlastnosti za daný finanční obnos nabízejí. Do přehledu nejsou započítány sety klávesnice a myši, které výrobci velmi často nabízejí za zvýhodněné ceny.

Cena do 750 Kč

Vydáváte se často na cesty jen se svým notebookem nebo tabletem? Nevyhovuje vám vestavěná klávesnice laptopu a rádi byste využili externí kousek? Jestliže netrávíte psaním mnoho času a vystačíte si „jen“ s kvalitním řemeslným provedením, sáhněte do nejlevnější kategorie. Za cenovku nepřesahující hranici 750 Kč dostanete vše, co potřebujete.

K mání jsou jak Bluetooth, tak Wi-Fi modely. Dosah a odezva obvykle plně dostačují pro méně náročnou kancelářskou práci. Připravte se však na občasné rušení signálu. Jednoznačně dominuje membránové provedení kláves, díky němuž budete moci psát i v pozdních nočních hodinách. Snažte se vybrat kousek pocházející z dílny renomovaného výrobce, jelikož bezejmennou produkci často doprovázejí nejrůznější technické problémy a výpadky.

Cena od 750 do 1 250 Kč

Potrpíte-li si přeci jen na vyšší kvalitu, sáhněte po některé z klávesnic střední třídy. Obvykle podporují jak připojení prostřednictvím Bluetooth, tak i Wi-Fi adaptéru. Zejména ve vyšší části intervalu naleznete i periferie upravené pro potřeby hraní her nabízející několik programovatelných tlačítek, luxusní designové provedení a podsvícení. Své zastoupení zde mají i ergonomické klávesnice určené pro všechny, kteří u počítače tráví dlouhé hodiny a chtějí si zachovat dobré zdraví.

Cena nad 1 250 Kč

Rádi se obklopujete luxusními produkty? Hrajete počítačové hry a toužíte po bezdrátové klávesnici s minimální odezvou? Vyžadujete dokonalou ergonomii. Připravte si alespoň 1 250 Kč a zvolte model přesně podle svého gusta. Očekávat můžete širokou kompatibilitu, mechanické klávesy a bohatou paletu doplňkových funkcí. Zařízení je navíc stavěno s ohledem na energetickou šetrnost, takže se nemusíte obávat častých výměn baterií.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 18 hlasů

Další oblíbené testy a recenze