Nedílnou součástí každého počítače je také monitor, myš a klávesnice. Ač se to na první pohled nemusí zdát zřejmé, příslušenství je stejně důležité jako výkon počítače, protože podstatně ovlivňuje komfort při práci. V našem článku se dočtete:
- Proč si koupit kvalitní drátovou klávesnici – prvotřídní drátová klávesnice vám nejen déle vydrží, ale bude se vám na ní psát lépe a praktičtěji než na laciném modelu, nemluvě o řadě dodatečných funkcí.
- Drátová vs. bezdrátová klávesnice – věčnému rozlišení mezi drátovou a bezdrátovou klávesnicí se nevyhneme ani v našem článku, oba typy mají řadu výhod i nevýhod.
- Výběr drátové klávesnice podle účelu – nejčastějším typem jsou kancelářské a herní, projektanti naopak ocení programovatelné modely a majitelé chytrých televizí klávesnice s touchpadem; existují ale i zvláštní ergonomické, numerické či gumové varianty.
- Druhy drátových klávesnic podle typu kláves – zatímco starší generace je nejspíš zvyklá na klasické vysoké klávesy, mileniálové mohou ocenit nízkoprofilové klávesy známé z notebooků.
- Druhy drátových klávesnic podle konstrukce – lacinější membránové spínače jsou sice tišší, ale co do reakční doby a životnosti se nemohou rovnat mnohem rozšířenějším mechanickým klávesám.
- Důležité parametry – při výběru drátové klávesnice byste měli zohlednit i rozložení kláves a jazykovou mutaci; pokud jste vášniví hráči, určitě myslete i na rychlost odezvy.
- Funkce drátových klávesnic – kvalitnější klávesnice mohou být vybaveny řadou nadstandardních funkcí, od vícebarevného podsvícení přes anti-ghosting až po čtečku otisku prstů.
- Příslušenství k drátovým klávesnicím – kromě standardní myši můžete ke klávesnici pořídit i podlouhlou podložku či ergonomickou opěrku na ulevení zápěstím.
- Oblíbené značky drátových klávesnic – mezi prověřené výrobce klávesnic řadíme (kromě gigantů jako Apple, HP či Dell) společnosti Logitech, Razer a Connect It.
- Ceny drátových klávesnic – úplně nejzákladnější modely seženete do 500 Kč, nějaká lepší klávesnice ale spolkne už přes 2 tisíce Kč a nejšpičkovější kousky vás budou stát ještě další dvojnásobek.
- Jak vyčistit klávesnici – na samotný závěr jsme pro vás sepsali krátkého průvodce, jak postupovat při zanesení či zašpinění klávesnice.
Proč si koupit kvalitní drátovou klávesnici
Nejdříve je připomeneme, proč vlastně pořizovat dobrou klávesnici. Možná si totiž říkáte, vždyť levná drátová klávesnice mi bude psát také a navrch pár stovek ušetřím? Ne tak docela. Kvalitní klaviatury mají totiž řadu výhod, které vám levné modely nenabídnou:
- Déle vám vydrží – není tajemstvím, že od levné drátové klávesnice nemůžete čekat moc dlouhou životnost. Obvykle jsou vyrobeny z obyčejného plastu s lacinými membránovými spínači, které se brzy opotřebují a mohou se promáčknout. Oproti tomu kvalitní klávesnice vám vydrží dlouho, měla být mít i relativně tichý provoz a bytelnou konstrukci.
- Má praktičtější klávesy – u levných drátových modelů vám může vrásky na čele způsobovat i nedokonalá hmatová odezva či hlasité cvakání kláves při psaní, což může být zejména při společném bydlení dosti otravné. Naopak špičková klávesnice bude ergonomicky pohodlná a perfektně přizpůsobená bříškům vašich prstů.
- Speciální funkce – dobrá drátová klávesnice vám nabídne víc než jen základní set kláves. Kvalitní modely jsou nezřídka vybaveny i vícebarevným podsvícením, které vám usnadní psaní ve tmě a šeru, či řadou makro tlačítek, kterým můžete nastavit libovolnou funkci. Mohou disponovat i voděodolností či touchpadem, který příhodně nahradí myš v případě vybitých baterií.
- Široký výběr – sháňka kvalitní drátové klávesnice může podstatně rozšířit i dostupné možnosti na trhu. Máte-li totiž malý rozpočet a nehledáte nic extra, nabídka e-shopů kvalitou zrovna překypovat nebude. Seženete základní kancelářské klávesnice bez dodatečným funkcí, možná levnou herní s naoko lákavým RGB. Pokud si ale trochu připlatíte, budete si moci vybírat z nejrůznějších druhů klávesnic – od prvotřídních herních až po externí numerickou či programovatelnou.
Drátová vs. bezdrátová klávesnice
Aby klávesnice fungovala tak jak má, musíte ji nejprve propojit s počítačem nebo zvoleným typem zařízení. Toho lze dosáhnout dvěma úplně odlišnými způsoby – drátově a bezdrátově. Na první pohled by se mohlo zdát, že je bezdrátové řešení lepší, pouze dražší varianta. To však není zcela pravda a jedná se zejména o požadavky uživatele, které určují dobrý výběr:
- Drátové – starší levnější typ; poskytují spolehlivé připojení, lepší odezvu a nemusíte se starat o nabíjení baterií; při připojení si můžete vybrat klasické USB či historický konektor PS/2.
- Bezdrátové – moderní dražší typ; jsou mobilní a eliminují omezení kabelů; připojit je lze přes Bluetooth nebo USB; nutností je občasná výměna baterií, ty ale mívají životnost přibližně 3–6 měsíců.
Drátové
Drátové klávesnice patří mezi nejrozšířenější PC periferie vůbec a není divu – nostalgické připojení klávesnice za pomoci kabelu, který jistě zná většina nejen postarších uživatelů, vyjde levněji než bezdrátová varianta, nemusíte se obtěžovat s výměnou baterií a nabídne stále o trochu lepší odezvu kláves. Kabel vychází ze zadní části zařízení a jeho délka se pohybuje kolem 150 centimetrů. Na konci mohou být použity dva typy konektorů.
- PS/2 – starší kulatý konektor s několika piny, který se v dnešní době už nepoužívá.
- USB – klasický USB konektor je nejvyužívanějším typem rozhraní – většina klávesnic bývá vybavena standardním USB-A, nicméně některé modernější se připojují i menším oboustranným USB-C.
Bezdrátové
Bezdrátové klávesnice se zbavují stále přežitější kabeláže a eliminují její omezený dosah (jakož i zavazející šňůry). Nejenže je tak klávesnice mobilnější a lze ji přenášet libovolně i bez odpojování, nýbrž i údržba pracovního místa je s bezdrátem mnohem snazší. Připojení své klávesnice k počítači nebo jinému zařízení můžete dosáhnout dvojím způsobem:
- Bluetooth – univerzální bezdrátová technologie bez nutnosti použití jakéhokoliv dalšího prvku. Klávesnice lze tímto způsobem připojovat nejen k počítači, ale také k chytrým telefonům a tabletům. Výhodou je i fakt, že nezabere USB cenný konektor – dejte si ale pozor, leckteré stolní počítače Bluetooth nemají!
- USB – bezdrátová komunikace, která vyžaduje na straně druhé, tedy u počítače, vložení speciálního prvku. Ten se nazývá USB transceiver. Vyhovovat bude především hráčům díky nižší spotřebě a rychlejší odezvě.
Nejprofláklejším strašákem bezdrátových klávesnic je nutnost měnit baterie. Životnost baterie v klávesnici se ale pohybuje na úrovni 3 – 6 měsíců, z tohoto pohledu tak není nutnost výměny až tak velkou nevýhodou. Co naopak může zamrzet je fakt, že kvůli co největší úspoře energie u bezdrátových klávesnic často absentuje podsvícení.
Dražší modely mohou navíc disponovat také integrovaným akumulátorem. Takovou klávesnici pak nabíjíte například USB-C kabelem přímo z počítače. Úplně nejlepší modely pak umožňují spárovat klávesnici i s více zařízeními zároveň, mezi nimiž pak přepínáte pomocí zvláštních zkratek.
Druh připojení | Výhody | Nevýhody |
Drátové | + Nízká latence
+ Nízká cena + Bez potřeby baterií |
– Omezená pohyblivost
– Kabel na stole navíc |
Bezdrátové | + Pohyblivost omezena pouze silou signálu
+ Žádné kabely na stole |
– Vysoká latence levných modelů
– Nutnost výměny baterie |
Výběr drátové klávesnice podle účelu
Protože každý využívá počítače k jiným účelům, naleznete na trhu i široké spektrum klávesnic, přičemž výběr může být vlivem velkého počtu výrobců a modelů poměrně náročný. Váš první poznatek by se tak měl zakládat na tom, jak budete zařízení využívat a co je náplní vaší práce. Pokud například nepracujete s čísly, obejdete se bez numerické části klávesnice. Naopak pro kancelářskou práci ji rozhodně potřebovat budete. Pro účely článku budeme rozlišovat klávesnice:
- Kancelářské – standardní modely s rovnoměrně rozloženými tlačítky a numerickou částí; jsou vhodné pro psaní textů a nenáročné hráče; nepřinášejí žádné speciální funkce.
- Herní – disponují vysokými mechanickými klávesami, programovatelnými tlačítky či podsvícením; zpravidla mají pevné tělo a vysokou rychlost odezvy pro plynulé hraní; naopak často absentují tlačítka s diakritikou či numerický blok.
- Ergonomické – tělo klávesnice je tvarově přizpůsobeno pro pohodlnější a zdravější psaní; přechod na tento typ klávesnice může být ale obtížný a vyžaduje zvykání.
- Programovatelné – standardní kancelářský vzhled doplněný o programovatelné klávesy, kterým lze přiřazovat funkce podle potřeby; ideální pro profesionály, jako jsou projektanti, designéři nebo editoři.
- Numerické – samostatný doplněk k notebooku či klávesnici bez numerického bloku; velmi malé s omezeným počtem kláves (cca 17).
- S touchpadem – ideální pomocník pro ovládání televize, tabletu nebo herní konzole; touchpadový blok zjednodušuje navigaci a nahrazuje použití myši.
- Gumové – pružné, flexibilní a odolné vůči poškození; snadno se přenáší a čistí, jejich odezva a spolehlivost však může být nižší; vhodné pro použití v náročných podmínkách, ale méně ideální pro každodenní práci.
Kancelářské
Jde o ten nejstandardnější typ klávesnic na trhu. Klávesnice, které obsahují rovnoměrně rozložená tlačítka a disponují numerickou částí. Jejich využití je obecného charakteru. Na své si proto přijdou ti, kdo občas nebo pravidelně píší různé texty, nenároční hráči her a mnozí další.
V případě kancelářských klávesnic nehledejte žádné specifické vychytávky a multimediální prvky navíc. Jediné, na co můžete narazit, jsou kancelářské klávesnice prodávané v sadě s myší. Pořizovací náklady tohoto typu sortimentu patří mezi nízké. Jestliže chcete klávesnici a myš pořídit zvlášť, přečtěte si také náš článek Jak vybrat počítačovou myš.
Herní
Modely určené pro náročné hráče jsou vybaveny vysokými klávesami, programovatelnými tlačítky, podsvícením či celou řadou dalších funkcí. Nejzásadnější je pro hráče rychlost odezvy, která by se měla optimálně pohybovat na úrovni 1 milisekundy (latence 1ms).
Optimální herní klávesnice disponuje mechanickými klávesami, neschází nízká latence (prodleva), podsvícení a programovatelné klávesy. Tělo vybraného modelu by mělo být pevné, nemělo by být možné klávesnici ohnout. Potěší také multimediální tlačítka pro ovládání hlasitosti. Důležitá naopak není numerická klávesnice, jejíž využití při hraní her je minimální. Často absentují i tlačítka s diakritikou.
Na závěr si pohlídejte i rozložení některých kláves, zejm. shiftu a šipek. Někteří výrobci totiž ve snaze ušetřit místo spojují do jednoho řádku šipku nahoru a dolů, což může být pro některé hráče hodně nemilým překvapením. Totéž platí pro tlačítka Shift a Enter které se designují v krátké i dlouhé (dvouřádkové) podobě. Pokud jste tak na jednu variantu, může se vám na tu druhou hůře zvykat.
Ergonomické
Na první pohled poznáte, čím se takové modely liší od ostatních. Tělo klávesnice je modelováno do tvaru, který lépe odpovídá rozložení rukou při psaní. Díky tomu je práce jednodušší, pohodlnější a lze říci také zdravější – udrží vaše ruce na klávesnici v přirozené poloze a zamezí, abyste se při práci hrbili. Setkat se můžete také s rozdělením klávesové plochy na dvě části.
Naopak je třeba poznamenat, že na takto netradiční tvar se dlouho zvyká a pro uživatele, který „přesedlává” z klasické klávesnice, může být přechodné období utrpením – nemluvě o tom, že pak může mít problém např. na návštěvě opět používat klasické modely.
Programovatelné
Tyto modely si zachovávají standardnější vzhled, na druhou stranu jsou vybaveny velkou řadou programovatelných kláves. Těm můžete přiřazovat nejrůznější funkce – od spouštění maker až po speciální příkazy. Využívají je převážně lidé pracující s programy, kterým tyto funkce značně usnadní každodenní práci. Jedná se o profese se snahou práci co nejvíce urychlit, tedy např. projektanty, designery, grafiky či editory videí.
Numerické
Slouží jako doplněk k notebooku či klávesnici bez numerické části a umožňují zadávání čísel. Jejich velikost je proto malá a disponuje cca 17 klávesami. Využití samostatné numerické klávesnice je velice specifické a omezené, může však jít o zajímavou variantu například pro leváky.
S touchpadem
Klávesnice doplněné o touchpad slouží převážně jako ideální pomocníci na ovládání televize či tabletu, připojit k nim můžete ale i třeba herní konzoli. Konstrukce klávesnice bývá z pravé strany rozšířená o touchpadový blok, jehož hodnotu dobře znají všichni, jimž po rukami někdy prošel notebook. Nejenže vám tak na ovládání vašeho zařízení postačí jediný panel, nýbrž dotyková část přijde v duhu i v situacích, kdy vám například nečekaně vypoví poslušnost myš.
Gumové
Ohebné gumové klávesnice využijete převážně v situacích, kde by běžná pevná klávesnice mohla utrpět újmy. Jsou tiché, pružné a odolné proti proti vodě i prachu, díky ohebné srolovatelné konstrukci je navíc můžete snadno přenášet ve vaku či zavazadle. To s sebou ale nese i četné nevýhody.
Není překvapením, že odezva gumových spínačů je horší a pokud píšete všemi deseti, často vám budou membrány vynechávat. Pro stisk některých kláves musíte zatlačit opravdu silně, což může být při každodenní práci opravdu iritující. Gumové klávesnice tak pořizujte jen do opravdu ztížených podmínek, např. při špinavé práci v potravinářství či k vodě a na cesty.
Typ klávesnic | Charakteristika | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Kancelářské | Klasické modely s rovnoměrně rozloženými tlačítky a numerickou částí | Příjemné pro každodenní kancelářskou práci, zvládnou i základní hry | Chybí dodatečné vychytávky či multimediální prvky | Pro pravidelné pisatele a nenáročné hráče |
Herní | Elegantní modely pro hráče, s vysokými mechanickými klávesami a programovatelnými tlačítky | Bývají vybaveny RGB podsvícením, mají i vysokou rychlost odezvy a pevné tělo | Často chybí tlačítka s diakritikou či numerický blok | Pro profesionální hráče počítačových her |
Ergonomické | Specifický typ, tělo klávesnice je tvarově přizpůsobeno rukám | Pohodlnější a zdravější psaní (nehrbíte se) | Obtížnější přesedávání z klasické klávesnice a nazpět | Pro uživatele preferující zdravý životní styl |
Programovatelné | Standardní kancelářský model doplněný o programovatelné klávesy | Klávesám lze přiřazovat nejrůznější funkce – př. spouštění maker | Prázdné klávesy a další programátorské funkce jsou běžným uživatelům k ničemu | Pro projektanty, designéry nebo editory |
Numerické | Samostatný doplněk k notebooku či klávesnici bez numerického bloku | Malé a skladné | Může zavazet vedle klasické klávesnice | Pro majitele klávesnice bez numerické části |
S touchpadem | Ideální pomocník pro ovládání televize, tabletu nebo herní konzole | Touchpadový blok zjednodušuje ovládání a nahrazuje použití myši | Klávesnice je mnohem širší | Pro uživatele, kteří potřebují čas od času suplovat myš |
Gumové | Pružné a ohebné klávesnice, které můžete snadno přenášet ve vaku či zavazadle | Tiché klávesy, odolné proti proti vodě i prachu | Horší odezva spínačů (často vynechávají) | Pro pracovníky v potravinářství či v náročných podmínkách |
Druhy drátových klávesnic podle typu kláves
Při nákupu nové klávesnice vám jistě neunikne, že se jednotlivé modely klávesnic liší také provedením kláves. Na trhu máte možnost volby ze tří typů tlačítek – ty s sebou nesou určité klady a zápory. Jejich využití je především na konkrétních požadavcích zákazníka:
- Klasické klávesy – vysoké, nejčastěji mechanické klávesy s vysokou životností; mají rychlou odezvu, avšak jsou hlučnější.
- Nízkoprofilové klávesy – nízké klávesy ve stylu notebooků, vypadají elegantně a jsou mnohem tišší; rychleji se na nich píše.
- Chiclet klávesy – spínače řazené do čtverce s většími rozestupy, díky tomu se na nich komfortněji píše.
Klasické klávesy
Ty není třeba pravděpodobně zdlouhavě představovat. Jde o běžná mechanická tlačítka s vyšším (zhruba centimetrovým) profilem, která můžete vidět u většiny klávesnic. V jejich prospěch hovoří vynikající odezva tlačítek a to nejen ta pocitová, ale také ta zvuková. Klasické klávesy jsou schopny odolávat vysoké zátěži při psaní a mají dlouhou životnost.
Výhodou je i snazší orientace na klávesnici při psaní všemi deseti. V případě drahých modelů mohou být také profilované s drobnými prohlubněmi, aby na ně prsty lépe dosedaly. Nevýhodou ale může být méně jistý pohyb prstů na klávesnici a z toho plynoucí častější překlepy.
Nízkoprofilové klávesy
Klávesy podobné těm, jaké se používají u notebooků. Co se týče fyzických parametrů, jsou zhruba poloviční až třetinové oproti klasickým klávesám. Zjednodušeně řečeno jde o notebookovou externí klávesnici.
Při psaní pocítíte nižší zdvih tlačítek, díky čemuž bude vaše průměrná rychlost psaní mnohem vyšší v porovnání s klasickými vysokými klávesami. Celý proces je zároveň podstatně tišší.
Chiclet klávesy
Specifická kategorie vzhledu a uspořádání jednotlivých kláves. Chiclet klávesnice se na první pohled vyznačují tenkými tlačítky ve tvaru přesného čtverce. Zároveň jde o nízkoprofilové prvky s většími mezerami mezi sebou. To zapříčiňuje pohodlnější a komfortnější psaní, při němž nedochází k tak častým překlepům.
V podstatě se tak jedná o vylepšené nízkoprofilové klávesnice, které spojují dobrou orientaci při psaní s nižší úrovní hluku.
Druh kláves | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Klasické | Vynikající odezva tlačítek; jsou pevné, odolné a dlouho vydrží | Mohou zapříčinit častější překlepy | Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na starší klávesnice |
Nízkoprofilové | Velmi tiché a rychlé psaní, větší přehled na klávesnici | Mohou působit drobně vedle velkého monitoru | Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na klávesnice notebooků |
Chiclet | Větší mezery mezi tlačítky zajišťují jistější a pohodlnější psaní | Na širší rozestupy kláves si musí člověk zvykat | Pro fanoušky nejmodernějších klávesnic |
Druhy drátových klávesnic podle konstrukce
Podceňovat byste neměli ani způsob, jakým fungují jednotlivé klávesy. Narazit lze na dva typy kláves a rozdíly mezi oběma variantami mohou být znatelné, a to nejen z pohledu pořizovacích nákladů, ale spíše pocitu při psaní:
- Membránové – levné a tiché, ale mají horší reakční dobu a nižší spolehlivost; jejich spínače vyžadují větší sílu k aktivaci, což není ideální pro hraní her ani intenzivní psaní.
- Mechanické – nabízejí lepší reakční dobu díky použití odolných spínačů; jsou dražší a hlučnější, ale mají delší životnost a lze je snadněji čistit; ideální pro hráče, kteří ocení každou milisekundu.
Minoritně pak narazíte ještě na optické klávesnice, kde tlačítka nepropojují elektrické kontakty, ale přivádějí na senzor infračervené světlo z diody, čímž propojují optický okruh.
Membránové
Tento typ klávesnice je levnější. Je to z toho důvodu, že jsou u jednotlivých tlačítek využívány jednoduché gelové spínače. Kromě nízké ceny u nich oceníte hlavně tichý chod – za něj vděčíte měkkým gumovým báním, které zajišťují odpor kláves a jejich návrat do původní polohy. Tím však výčet kladů končí.
Membránové klávesnice mají bohužel horší reakční dobu při stisku klávesy a ty nejlevnější nemusí některá stisknutí vůbec registrovat. To může a nemusí být hendikepem, záleží, jak často a jak intenzivně s klávesnicí pracujete. Obecně ale platí, že pro zaznamenání stisku musíte vynaložit větší sílu než u mechanických spínačů, což není vhodné pro aktivní gaming ani psaní všemi deseti. Mezi další negativa patří i omezenější životnost.
Tip: Zvláštní variantou membránových klávesnic jsou gumové rolovací panely. Ty poslouží v mokrém prostředí, ale nejsou vhodné pro rozsáhlejší psaní.
Mechanické
Jejich reakční doba je o poznání lepší než u membránových klávesnic. Zaručuje to především použití odolných mechanických spínačů u tlačítek, které k provozu vyžadují spojování vodičů a odporu drobné pružinky. Otázkou je, jak důležitý pro vás tento princip fungování je. Toto provedení ocení hlavně hráči, kteří kalkulují s každou milisekundou.
Na druhou stranu musíte počítat s tím, že mechanická klávesnice bude o něco hlučnější a investice do ní je vyšší. Oproti membránám se navíc dají snadněji rozebírat a čistit, nemluvě o větší životnosti – vydrží zkrátka mnohem více stisků. Kvalitní mechanickou klávesnici poznáte právě podle typického zvuku „klikání”.
Druh spínačů | Výhody | Nevýhody |
Membránové | + Nízká pořizovací cena
+ Velmi tichý chod + Někomu může vyhovovat měkký „gumový” stisk |
– Špatná reakční doba
– Nedokonalá hmatová odezva – Vyžaduje silnější stlačení kláves – Stisk se často zaznamená vícekrát – Krátká životnost |
Mechanické | + Rychlejší doba odezvy
+ Odolnější spínače + Snadnější rozmontování i čištění + Delší životnost + Ideální pro hráče a spisovatele |
– Vyšší pořizovací cena
– Vyšší profil kláves – Mnohem hlučnější |
Závěrem bychom rádi poznamenali, že výběr vhodného typu spínače je jedno z nejcitlivějších a nejsubjektivnějších témat, co se klávesnic týče, a žádná varianta není jednoznačně správná. Drahá a kvalitní membránová klávesnice může být pohodlnější než levná mechanická. Naopak levná mechanická bude ale vždy lepší než levná membránová.
Náročným pisálkům, kteří používají klávesnice dennodenně, ať už na hraní či spisovatelský koníček, bychom tak díky lepší odezvě doporučili spíše mechanickou klávesnici. Naopak nenáročným uživatelům by mohla vyhovovat levnější membrána s měkkým „gumovým” stiskem kláves.
Důležité parametry
Při výběru vhodné drátové klávesnice byste měli zohlednit i několik dalších parametrů, které mohou hrát roli na výsledném dojmu:
- Odezva – zásadní zejména pro hráče a profesionály (1 ms), běžní uživatelů ji příliš řešit nemusí a postačí jim odezva v nižších desítkách milisekund.
- Rozložení kláves – liší se podle layoutů ANSI a ISO, které mívají rozdílné tvary kláves Enter, Shift a Backspace; klávesnice od Applu drží své specifické rozložení podle MacBooků.
- Jazyková varianta – nejběžnější je česká mutace QWERTZ, ale existuje také mezinárodní QWERTY; zohledněte také, zda disponuje klávesnice českými popisky či jen odlišnou interpunkcí doplněnou vedle anglických znaků.
- Hmotnost – váha se obvykle pohybuje od 250 g do přes 1 kg podle použitého materiálu a technologií; u drátových však nemusíte příliš řešit, pokud vám klávesnice většinou jen leží na stole.
Odezva
Pokud potřebujete klávesnici pouze pro psaní v kanceláři a nejste nároční uživatelé, parametr odezvy nemusíte řešit. Většinou je reakční doba velmi malá a netrénované oko nepozná velký rozdíl mezi jednotlivými modely. Jde o časový úsek mezi stisknutím klávesy a provedením příslušné operace v počítači. Nejčastěji se jedná o jednotky až nižší desítky milisekund.
Zejména ve světě počítačových her a profesionálního e-sportu se však, jako v klasických sportovních odvětvích, vychytávají i ty nejmenší detaily, které pomohou k úspěchu. Hráči tak proto často volí klávesnice s latencí (odezvou) na úrovni 1 milisekundy.
Tip: Nízká latence klávesnice má význam zejména při hraní titulů jako je Counter Strike, a to spíše při využití vyšších obnovovacích frekvencí monitoru (120 Hz a více).
Rozložení kláves
Nevyplatí se opomenout ani rozložení jednotlivých tlačítek na klávesnici. V tomto směru se můžete setkat s rozměrově odlišnými klávesami. Nejčastěji jde o klávesy Enter, Shift a Backspace lišící se především ve svém tvaru a délce. Každému vyhovuje něco trochu jiného.
Nejzákladnějšími layouty používanými ve světě jsou americké ANSI a evropské ISO. Zatímco první jmenovaný preferuje malý jednořádkový Enter a dlouhý „hráčský” Shift, ISO nedá dopustit na velký dvouřádkový Enter a naopak příliš nehledí na gamery, kterým krátký Shift leckdy pocuchá nervy. Jde o rozdíly, které mohou být pro někoho nepodstatné a pro jiné může naopak jít o extrémně citlivou záležitost, přes kterou nejede vlak – totéž platí o případné absenci numerického bloku.
Kapitolou samou o sobě jsou poté klávesnice od Applu. Ty jsou sice jako jedny z mála plně lokalizované do češtiny, naopak se ale (po vzoru MacBooků) vymykají klasickému rozložení některých kláves a je vhodné si je tak pořizovat tehdy, pokud jste na jablečné layouty už zvyklí, nebo na ně plnohodnotně přecházíte.
Jazyková varianta
Dále byste si měli hlídat i jazykovou mutaci zvolené klávesnice. Nejběžnější layout českých klávesnic je starý dobrý QWERTZ (podle řady prvních šesti písmen), zahraniční modely naopak užívají spíše rozvržení QWERTY a našli byste i hrstku dalších modifikací. Většina uživatelů preferuje spíše typicky český QWERTZ, ale i opačná varianta má své zastánce.
Od jazykové mutace se odvíjí také popisky na klávesách, jenž vám poslouží pro rychlejší orientaci a psaní správných znaků. Je proto vhodné si ověřit, zda má klávesnice české popisky, nikoliv mezinárodní či cizojazyčné. Pro začínající uživatele je tento parametr důležitý – naopak pro hráče či uživatele, kteří píší všemi deseti a na klávesnici při psaní nekoukají, může být zcela nepodstatný.
Co se týče překladu, každý výrobce k němu přistupuje odlišně. Apple jako jeden z mála převádí své klávesnice do kompletní češtiny – naopak řada výrobců pouze doplní diakritiku vedle anglických originálů a někteří nenabídnou češtinu vůbec. A pokud už vaše vybraná klávesnice popisky má, pohlídejte si i jejich kvalitu. Laciné modely se často nestydí přijít s pouhými „přilepenými” popisky, které se časem ošoupou a neprochází jimi podsvícení. Férovější výrobci je nechají vygravírovat, takže je od původních nerozeznáte.
Hmotnost
Celková hmotnost se u klávesnic liší v závislosti na použitém materiálu. Drátové klávesnice v drtivé většině případů leží přímo na stole, není potřeba je často přenášet a pohybovat s nimi, proto uživatelé většinou hmotnost neřeší. Často je vyšší hmotnost spíše charakteristikou vyšší kvality použitých materiálů.
Na trhu najdete klávesnice, které váží 250 gramů, i modely s hmotností vysoko přes jeden kilogram. Záleží na množství funkcí, použité technologii a dalších faktorech. Hmotnost klávesnice se vyplatí řešit až v případě, že ji plánujete pravidelně brát na cesty, což však v případě drátových modelů nejspíš nehrozí.
Funkce drátových klávesnic
V závislosti na tom, jakému typu klávesnice dáte přednost a kolik peněz do ní budete investovat, můžete narazit i na nadstandardní funkce. Ty se promítají především do komfortnějšího využívání:
- Podsvícení – podsvícené klávesy ocení hlavně ti, kdo sedí u počítače v noci, zejména při zhasnutém osvětlení. Nejedná se pouze o designovou záležitost, ale také praktickou. K té přispívá i možnost regulace intenzity podsvícení, například podle toho, zda pracujete za šera nebo v úplné tmě. Volit lze také modely, které nabízí změnu barvy podsvícení.
- Voděodolnost – ač jde samozřejmě o přestřelený příklad, nepředstavujte si, že voděodolnou klávesnici můžete v klidu ponořit do bazénu – jedná se převážně o odolnost proti běžnému polití, kdy tekutině např. z rozlitého hrnku zabrání vniknout do hardwaru speciální membrána. I tak jde určitě o užitečnou funkci.
- Anti-ghosting – klávesnice s touto funkcí je schopna odstranit efekt, který se stával zejména u starších modelů, kdy uživatel najednou zmáčkl dvě konkrétní klávesy na klávesnici a samovolně se aktivovala i další klávesa, která nebyla zmáčknutá. Například při zmáčknutí A + D se navíc aktivuje ještě klávesa I.
- N-key rollover – záležitost dražších produktů, které mají pro každý použitý spínač klávesy dva vodiče. Každý stisk je pak elektronikou vyhodnocován zvlášť a počítač zaregistruje i stisknutí většího množství kláves najednou. Levnější klávesnice vám například nepovolí stisknutí více než dvou či tří kláves ve stejnou chvíli.
- Touchpad – některé modely určené pro kancelářské využití disponují také dotykovým panelem nahrazujícím myš.
- Trackball – „kuličkový“ bod na klávesnici sloužící jako náhrada myši. Pro jednoduchou práci na cestách vystačí, náročnější práce však myš vyžaduje.
- Volitelné klávesy – prázdné klávesy, které nemají v základu žádnou funkci a můžete jim ji sami softwarově přidělit. Ocení je především hráči her a programátoři.
- Čtečka otisku prstů – integrovaný skener pro přihlašování k operačnímu systému či odemykání chráněných souborů, objevuje se u dražších klávesnic.
- USB passthrough – klávesnice bude obsahovat i jeden opačný („female”) USB port, do kterého jde zapojit myš či jiná periferie.
Příslušenství k drátovým klávesnicím
Klávesnice jsou samy o sobě v podstatě trochu příslušenstvím a tak doplňků, kterými si můžete jejich užívání zpříjemnit, není příliš. I tak se ale nějaké najdou:
- Myši – (ne)překvapivě je nejpotřebnějším příslušenstvím ke každé klávesnici vhodná myš, ačkoliv v ojedinělých případech (např. při ovládání tabletu) se obejdete i bez ní. Jak vybrat tu nejlepší myš, vám poradíme v samostatném článku.
- Podložky pod myš a klávesnici – většina podložek je koncipována klasicky pod myš pro lepší pohyb, ale některé můžete díky svým rozměrům (hlavně šířce) umístit přímo pod klávesnici.
- Opěrky zápěstí – v podstatě jde o ergonomické předložky, které se podkládají před klávesnici a mají ulevit namáhanému zápěstí. Budou se hodit, pokud na klávesnici pracujete na denní bázi několik hodin a odnášejí to vaše klouby. Většinou se pohybují v cenové hladině kolem 500 Kč.
Oblíbené značky drátových klávesnic
Ať už jsou vaše potřeby jakéhokoliv rázu, vždy se při nákupu zaměřuje na prověřené výrobce. Z těch kvalitních lze jmenovat například Logitech, Kingston, Razer, Corsair, SilentiumPC, A4Tech a další. Nesmíme přitom opomenout ani přední hráče na trhu elektroniky, kteří se proslavili spíše počítači a chytrými telefony nežli klávesnicemi – i tak je ve svém repertoáru samozřejmě mají. Jde o společnosti jako Apple, Microsoft, HP, Dell či Lenovo.
V užším výběru jsme pro vás shrnuli čtyři nejzajímavější výrobce:
- Logitech – švýcarský specialista na počítačové příslušenství s největším podílem na českém trhu; jeho klávesnice jsou středně až vyšší cenové třídy.
- Razer – zabývá se herním příslušenství; jeho klávesnice jsou synonymem špičkové kvality a moderní technologie, avšak jsou velmi drahé.
- Ducky – vyrábí výhradně mechanické klávesnice; často disponují podsvícením a bývají křiklavě zbarvené; cena je obvykle vyšší.
- Connect It – tuzemský výrobce počítačového příslušenství; jeho klávesnice jsou v levnější cenové kategorii a převážně drátové.
Logitech
Tento obří švýcarský holding s více než 40 letou historií si krátce po svém vzniku našel cestu do amerického technologického ráje „Silicon Valley”, kde prorazil s inovacemi v oblasti počítačových periferií a mnoha průmyslových prvotin, jako infračervené bezdrátové myši či trackballu ovládaného palcem.
V dnešní době se soustředí převážně na příslušenství pro počítače, v jeho sortimentu tak najdete kromě klávesnic i počítačové myši, herní ovladače, webové kamery, reproduktory nebo sluchátka. Jeho klávesnice se pohybují ve střední až vyšší cenové relaci a mají na českém trhu největší zastoupení.
Razer
Kalifornský gigant Razer podniká převážně v oblasti herního příslušenství (klávesnice, myši, sluchátka, mousepady, zvukové karty), nejsou mu cizí ale ani softwarové vychytávky. Pro vlastní výrobky vydal i řadu vlastních programů, jako například obdobu Skypu či Game Booster pro zvýšení výkonu herního PC. V oblasti klávesnic je tento výrobce s ikonickým trojhlavým hadem ve znaku synonymem špičkových, kvalitních a nejmoderněji technicky vybavených modelů. Není tak divu, že jeho výrobky jsou hodně drahé.
Ducky
Ač stále relativně mladá, společnost Ducky se sídlem na Tchaj-wanu je považována za jednoho z nejlepších výrobců mechanických klávesnic na světě. Její výrobky jsou vysoce výkonné, vyrobené z kvalitních a pevných materiálů a vždy obsahují nějaký inovativní prvek navíc. Klávesnice Ducky takřka vždy disponují podsvícením a nezřídka bývají křiklavě zbarvené. Cenově půjde ale také spíše o vyšší třídu.
Connect It
A na závěr něco ryze českého. Pražský Connect It se od svého zrodu v r. 2010 rozrostl ve světového výrobce profesionálního počítačového příslušenství, od klávesnic přes nabíječky, reproduktory, automobilové doplňky až po kolekci For Health, která pomůže proti bolestem zad. V oblasti klávesnic spadá do levnější cenové kategorie, většinu modelů pořídíte v rozmezí 300-1000 Kč. Už z toho však vyplývá, že půjde v naprosté většina o drátové klávesnice.
Ceny drátových klávesnic
Nová drátová klávesnice může a nemusí představovat vyšší finanční náklad podle toho, co od ní očekáváte. Zatímco od levného modelu za pár stovek nelze žádat žádnou extra výbavu, špičková klávesnice za 3 000 Kč už v rukávu pár es mít bude. Orientačně rozlišujeme čtyři cenové kategorie:
- Cena do 500 Kč – do pár stovek pořídíte klasickou kancelářskou verzi pro nenáročné uživatele, kdy bude vaše volba spočívat spíše ve výběru barevného provedení nebo trochu odlišného vzhledu. Klávesnice nebude mít žádné nadstandardní funkce, psaní bude hlučnější a materiály levné. V této cenové hladině se stejně vyplatí pouze drátové provedení.
- Cena od 500 Kč do 1 500 Kč – zde se mezi základními drátovými klávesnicemi začnou objevovat i ty maličko lepší kousky, často určené pro nenáročné hráče nebo estetické pedanty. Velice často si budete moci dopřávat podsvícených tlačítek, včetně těch programovatelných. Leckdy ale pořád narazíte na lacinější membránové klávesy.
- Cena od 1 500 do 4 000 Kč – jedna z nejuniverzálnějších cenových skupin vůbec. V rámci této investice si dokáže vybrat naprosto každý, ať už budete hráčem nebo programátorem. Řada klávesnic totiž disponuje programovatelnými tlačítky, včetně makro kláves. Aplikovány jsou spíše mechanické klávesy s lepší citlivostí.
- Cena nad 4 000 Kč – pokud patříte k náročným uživatelům, můžete do nové klávesnice investovat až 8 000 Kč. Tento sortiment je určen spíše pro profesionální hráče či pracovníky s vysokými nároky. Pořízená klávesnice bude vybavena mechanickými spínači, programovatelnými klávesami, či integrovanou baterií. Kvalita provedení na perfektní úrovni zajistí, že vás dost možná taková klávesnice přežije.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 500 Kč | Kancelářské modely bez jakýchkoliv funkcí, z levných materiálů a hlučnými klávesami | Pro nenáročné uživatele, kteří se spokojí s úplným minimem |
Cena od 500 Kč do 1 500 Kč | Lepší herní modely, leckdy membránové klávesy, často vybaveny podsvícením | Pro obyčejné pisálky, kteří nad volbou nechtějí moc přemýšlet |
Cena od 1 500 do 4 000 Kč | Široký výběr z kvalitních klávesnic, často s dodatečnou výbavu a programovatelnými tlačítky, mechanické klávesy | Pro uživatele, kteří se rádi připlatí za kvalitu |
Cena nad 4 000 Kč | Prvotřídní klávesnice s odolnou mechanickou konstrukcí, programovatelnými klávesami a velmi nízkou odezvou | Pro profesionální hráče a spisovatele |
Jak vyčistit klávesnici
Klávesnice je nedílnou součástí počítačové výbavy, se kterou přicházíte do styku nejčastěji. Mnozí se přímo nad ní dokonce oddávají pojídání nejrůznějších pokrmů při psaní, sledování filmů a seriálů, hraní her a prohlížení internetových stránek. Ať už chcete nebo ne, každá klávesnice se po nějakém čase zanese. Pro údržbu klávesnice pak stačí pár základních kroků.
- Vyfoukejte prostor mezi klávesami – nejprve je vhodné odstranit nežádoucí drobky a prach mezi jednotlivými tlačítky. To provedete tak, že klávesnici obrátíte klávesami dolů a použijete například stlačený vzduch ve spreji.
- Omyjte nečistoty na klávesách – čas od času se určitě vyplatí vzít lehce navlhčený hadřík a otřít špinavé klávesy. Pokud jde o hrubší znečištění, je třeba tlačítka vyjmout a namočit například do teplé vody s jarem. Osušené je pak můžete vrátit zpět.
Vyndávání jednotlivých kláves je trochu problematické u levnějších membránových klávesnic. Tlačítka jsou mnohem dostupnější u mechanických verzí. Pro jejich odejmutí můžete využít speciálních nástrojů určených právě pro tuto činnost.
Tip: Na internetu narazíte na spoustu videí, jak uživatelé myjí klávesnici v myčce na nádobí. Toto však důrazně nedoporučujeme.
Dobrý den, jak často musím měnit baterie v klávesnici?