Herní klávesnice jsou zařízení, která mají specifické vlastnosti. Mívají více kláves, nadstandardní funkce a vypadají netradičně. O čem se dočtete v našem článku?
- Proč koupit kvalitní herní klávesnici – tato zařízení jsou rychlejší a odolnější, disponují větším počtem kláves a na první pohled zaujmou svou vizuální stránkou.
- Nevýhody herních klávesnic – mnoho zařízení mají jiné než pro Čechy tradiční ISO rozložení kláves a problém může představovat i specifický tvar a náklon.
- Druhy herních klávesnic podle konstrukce – aktuálně máte k dispozici membránové a mechanické klávesnice, jež se liší cenou, hlučností, odolností, životnosti i dobou odezvy. Pro profi gamery jsou určeny klávesnice s opto-mechanickými spínači.
- Druhy herních klávesnic podle připojení – vybírat je možné mezi herními klávesnicemi s USB kabelem a bezdrátovými zařízeními, jež mají určité výhody i nevýhody.
- Druhy herních klávesnic podle množství a rozložení písmen – k dispozici máte tzv. keypady, herní klávesnice s numpadem, případně s klávesami navíc.
- Další důležité parametry – při výběru herní klávesnice se zaměřte na podsvícení, anti-ghosting systém a funkci n-key rollover, ale také na dobu odezvy či ergonomii.
- Funkce – herní klávesnice mohou být opatřeny speciálním displejem, USB hubem, programovatelnými či multimediálními klávesami, stejně jako aktivací herního režimu.
- Značky – pořídit si můžete kvalitní a levné herní klávesnice Genesis či Niceboy, ale také špičkové, ovšem dražší produkty od výrobců jako ASUS, Logitech nebo Razer.
- Cena – některé herní klávesnice si lze pořídit za pár set korun, náruživí hráči, kteří na finance tolik nehledí, si nicméně mohou pořídit zařízení za pět tisíc korun a víc.
Proč koupit kvalitní herní klávesnici
Herní klávesnice pro náruživé hráče mají oproti klasickým klávesnicím mnoho výhod. Jsou rychlejší a odolnější, mají vyšší počet kláves a někdy i extravagantní vzhled.
- Větší rychlost a odolnost – herní klávesnice by měly disponovat rychlou dobou odezvy, stejně jako robustností a odolností. Tyto vlastnosti lze očekávat zejména u mechanických variant.
- Vyšší počet kláves – klávesnice pro hráče mají více kláves, z nichž některé jsou programovatelné, takže jim lze přiřadit specifické funkce.
- Zajímavá vizuální stránka – některé herní klávesnice vypadají standardně, často se ale jedná o vzhledově dosti netradiční zařízení, a to např. díky podsvícení.
Větší rychlost a odolnost
Při hraní her je pochopitelně potřeba rychlá odezva. Na rychlost by se přitom při výběru měli soustředit především hráči multiplayerových akčních her. Herní zařízení navíc bývá více namáhané než zařízení určené primárně pro práci či brouzdání na internetu. Proto jsou herní klávesnice obvykle robustní a odolné. Tyto vlastnosti přinášejí především mechanické klávesnice, neboť jsou obecně bytelnější, mají delší životnost a kratší dobu odezvy.
Vyšší počet kláves
Většina neherních klávesnic má klasické rozložení, jemuž se říká QWERTZ (ve střední Evropě). Herní klávesnice nicméně mívají větší počet kláves oproti běžnému standardu. Může se jednat o celou řadu nahoře nad funkčními klávesami, přídavné šipky (např. doleva dolů), případně o další tlačítka navíc. Některé klávesy jsou navíc programovatelné, takže jim lze přiřadit specifickou funkci, kterou využijete při hraní videoher.
Zajímavá vizuální stránka
Pokud si na některém z e-shopů dáte vyfiltrovat pouze klávesnice, okamžitě uvidíte rozdíl oproti běžným klávesnicím. Tato zařízení totiž vypadají na první pohled vizuálně zajímavě, přičemž některá z nich lze označit za skutečně extravagantní. Na tom se nepodílí pouze množství tlačítek a jejich tvar, který může (ale nemusí) být specifický, ale také některé doplňkové vlastnosti. Sem patří především podsvícení, které může být pestrobarevné.
Nevýhody herních klávesnic
Herní klávesnice přinášejí hráčům spoustu pozitivních vlastností, najdou se nicméně i určitá negativy. Jaké jsou tedy nevýhody těchto speciálních zařízení?
- Americké (či jiné) rozložení kláves – herní klávesnice mohou mít zahraniční variantu kláves SHIFT a ENTER, což může být pro české hráče poněkud problematické.
- Tvar nemusí sedět každému – daná zařízení se mohou dosti lišit z hlediska tvaru a náklonu. Proto je vhodné zvolit klávesnici, jež umožňuje co nejvíce nastavení.
Americké (či jiné) rozložení kláves
U herních klávesnic je běžné, že jsou k dispozici v americké variantě. Problémem nemusí být ani tak absence českých znaků (minimálně při hraní her), ale jiné rozložení kláves. Zatímco české klávesnice bývají typu ISO, u zahraničních zařízení se obvykle jedná o ANSI, který může být pro hráče poněkud problematický (rozdílnost kláves SHIFT a ENTER). Existuje i třetí typ, a to JIS, jenž stojí na pomezí předešlých, ale liší se délkou klávesy BACKSPACE.
Všimněte si rozdílů v klávesách (levý) SHIFT, ENTER a BACKSPACE.
Tvar nemusí sedět každému
Jak už jsme zmínili výše, vizuální stránka herních klávesnic může být v některých případech dosti extravagantní. To nemusí být zase takový problém, protože každému hráči může z estetického hlediska vyhovovat něco jiného. Některé jedince nicméně může netradiční tvar či specifický náklon při hraní her omezovat. Raději si tedy vyberte takovou herní klávesnici, která umožňuje co nejvíce ergonomických nastavení (např. úrovně náklonu).
Druhy herních klávesnic podle konstrukce
Při výběru herních klávesnic se lze zaměřit na jejich konstrukci. V tomto ohledu se daná zařízení dělí na membránová, mechanická a opto-mechanická. Jaké mezi nimi existují rozdíly?
- Membránové herní klávesnice – levnější a prakticky neslyšitelná varianta. Na druhou stranu je klávesy nutné domáčknout až dolů, klávesnice mívají výrazně delší odezvu a kratší životnost.
- Mechanické herní klávesnice – dražší a hlučnější řešení, které ovšem zaujme větší odolností, delší životností a kratší dobou odezvy. Vybírat lze ze tří druhů spínačů.
- Opto-mechanické herní klávesnice – moderní herní klávesnice (především) pro profi gamery mají opto-mechanické spínače, které zaujmou hlavně výtečnou rychlostí odezvy.
Membránové herní klávesnice
Jedná se o klasické klávesnice, které používají membránu. Mnozí výrobci se na ně soustředí dodnes, protože membránové klávesy jsou levnější na výrobu, takže i pro hráče jde o cenově výhodnější řešení. Navíc jsou měkčí na dotyk a tišší. Zaměřit se ovšem musíme rovněž na nevýhody. Klávesy je totiž nutné domáčknout až dolů, výrazně delší může být odezva a naopak kratší bývá životnost. Přesto i v tomto sortimentu najdete kvalitní produkty.
Mechanické herní klávesnice
Tato zařízení jsou sice dražší a hlučnější, nicméně zaujmou větší odolností, delší životností a kratší dobou odezvy. Určeny jsou tedy pro náročnější hráče, kteří si mohou dovolit a chtějí utratit více peněz za vyšší kvalitu. Musíme také doplnit, že se tyto herní klávesnice liší dle druhu spínače a jeho mechanismu. Těch může existovat větší množství, na druhou stranu je v současné době možné rozlišit tři základní varianty. Jaké to jsou?
- Lineární spínače – vhodné pro profesionální hráče. Zaručují konstantní rychlost a rychlou komunikaci s počítačem. Navíc potěší i absence hmatové odezvy.
- Taktilní spínače – mají odporové pružiny, takže je nutné počítat s hmatovou odezvou. Tu je nutné překonat, nicméně pro běžné hráče nejde o nic zásadního.
- Spínače s proklikem – opět je nutné překonat odpor, chcete-li klávesu stisknout až dolů. Kvůli tomu se mj. jedná o variantu s největší hlukovou odezvou.
Opto-mechanické herní klávesnice
Tyto herní klávesnice, které jsou spojeny především se značkou Razer, obsahují pružinku, nicméně pracují i na bázi světla. Uvnitř každého spínače je totiž paprsek, jenž je za normálních okolností přerušen, ale při stisku klávesy se průchod světla uvolní a dopadne na snímač, jenž spustí reakci. Díky tomu jsou dané klávesnice ještě rychlejší než mechanická zařízení. Tyto produkty navíc bývají opravdu velmi odolné, takže zaručují dlouhou životnost.
Druh | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Membránové herní klávesnice | Nižší cena, prakticky nehlučné | Klávesy je nutné domáčknout, někdy výrazně delší odezva, kratší životnost | Spíše nižší | Pro hráče, kteří nemají peněz nazbyt |
Mechanické herní klávesnice | Větší odolnost, delší životnost, kratší doba odezvy | Často vyšší cena, větší hlučnost | Spíše střední a vyšší | Pro náročnější hráče, jež chtějí investovat do kvalitní herní klávesnice |
Opto-mechanické herní klávesnice | Výtečná doba odezvy, vysoká odolnost a dlouhá životnost | Opravdu vysoká cena | Vysoká | Pro profi gamery, jež hledají klávesnici s bezkonkurenční dobou odezvy |
Druhy herních klávesnic podle připojení
Asi vás příliš nepřekvapí, že herní klávesnice je možné k danému zařízení připojit buď kabelem, nebo bezdrátově. Obě tyto varianty mají určitá pozitiva a negativa. Jaká?
- Připojení USB kabelem – většina herních klávesnic je drátových. Bývají přitom levnější a mívají rychlejší odezvu, na druhou stranu vám může při hraní překážet kabel.
- Bezdrátové připojení – tyto klávesnice vynikají absencí kabelu a snazší manipulací, na druhou stranu kvalitní produkty bývají dražší než drátové varianty.
Připojení USB kabelem
Většina herních klávesnic se připojuje k PC USB kabelem. Aktuálně se jich prodávají stovky, zatímco bezdrátové varianty se počítají na desítky. Tyto herní klávesnice bývají levnější a některé z nich mají i nejrychlejší odezvu, což je při hraní her důležité. Našla by se ovšem i nevýhoda. Kabel totiž může při hektickém „paření“ poněkud překážet. Při výběru klávesnice tedy můžete zohlednit i jeho délku (některá zařízení mají kabel s délkou blížící se 2 m).
Bezdrátové herní klávesnice
Bezdrátové herní klávesnice se dříve příliš nedoporučovaly, a to kvůli rychlosti odezvy. Aktuálně si však v tomto ohledu můžete pořídit špičkové modely. Za takové zařízení ovšem utratíte více peněz než za totožné produkty s USB kabelem. Připojit tyto klávesnice lze skrze USB přijímač či Bluetooth. Výhodou těchto klávesnic je absence kabelu a snazší manipulace. Doplňme, že jde o vhodné řešení i pro PlayStation nebo Xbox.
Druh | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Připojení USB kabelem | Nižší cena, rychlejší odezva | Kabel může při hraní překážet | Všechny cenové kategorie | Pro hráče, kteří požadují rychlou odezvu |
Bezdrátové připojení | Absence kabelu, snazší manipulace, rychlá odezva u dražších zařízení | Vyšší cena, levnější modely jsou méně kvalitní | Spíše střední a vyšší | Pro hráče, jimž nevadí utratit více peněz a láká je absence kabelu |
Druhy herní klávesnici podle množství a rozložení kláves
Jak už jsme naznačili výše, při výběru vhodné herní klávesnice byste se měli zaměřit na množství a rozložení písmen. Každý hráč totiž ocení něco trošku jiného.
- Mini herní klávesnice neboli keypad – zařízení, jež šetří místo a navíc bývají levná. Obvykle obsahují pouze základní klávesy, jež jsou potřebné pro hraní videoher.
- Herní klávesnice s numpadem – některé produkty mají numerickou klávesnici, u dalších ale chybí, protože pak je zařízení rozměrnější. Ne každý hráč ji využije.
- Herní klávesnice s klávesami navíc – mnohé klávesnice na hraní her mají klávesy navíc, což je praktické, na druhou stranu používání může být zpočátku matoucí.
Mini herní klávesnice neboli keypad
Aktuálně jsou mezi hráči po celém světě stále populárnější mini herní klávesnice (keypady). Obsahují totiž pouze základní klávesy, které jsou využívány při hraní her. Obvykle tedy disponují pouze několika čísly a zhruba polovinou písmen oproti běžným klávesnicím. Vyskytují se na nich ovšem i další relevantní tlačítka. V každém případě jsou tato zařízení obvykle levná a další velkou výhodou je skutečnost, že zaberou málo místa a jsou skladné.
Herní klávesnice s numpadem
Klávesnice mívají obvykle numpad, tedy speciální numerickou klávesnici, která se hodí uživatelům, kteří potřebují psát rychle čísla. Takováto varianta samozřejmě může „sedět“ i některým hráčům, takže mnoho herních klávesnic si lze pořídit i s numpadem. U spousty zařízení ovšem na druhou stranu numerická klávesnice chybí, protože, ač má své nesporné výhody, kvůli ní je zařízení rozměrnější. Mnozí hráči ji navíc nevyužijí.
Herní klávesnice s klávesami navíc
Herní klávesnice mívají klávesy navíc, což neplatí ani zdaleka pro všechny produkty, ale u mnoha z nich je můžete nalézt. Jedná se např. o přídavné šipky (např. šipka doleva dolů), ale může se jednat o celou řadu kláves nad klasickými funkčními klávesami. Existují i speciální herní klávesy a velmi zajímavé jsou i tzv. makro klávesy, které je možné programovat tak, aby měly specifickou funkci při hraní konkrétních her.
Typ herních klávesnic | Charakteristika | Cenová hladina |
Mini herní klávesnice (keypady) | Menší zařízení, která šetří místo a jsou skladná | Obvykle nižší |
Herní klávesnice s numpadem | Klávesnice umožňující psát snáze čísla, na druhou stranu zabírají více místa | Všechny cenové kategorie |
Herní klávesnice s klávesami navíc | Tyto klávesnice mohou zajistit efektivnější hraní her, nicméně používání může být zpočátku matoucí | Obvykle střední a vyšší |
Další důležité parametry
Při výběru herní klávesnice je třeba zvážit mnoho hledisek. Některé parametry jsou ovšem důležitější než jiné. Jaké z nich považujeme za opravdu podstatné?
- Podsvícení – tato „vychytávka“ je stylová, ale především praktická, neboť může usnadňovat orientaci na klávesnici (především v noci), a tím pádem i ovládání her.
- Anti-ghosting systém a funkce n-key rollover – parametry, které udávají, jestli umí daná herní klávesnice rozpoznat více stisknutých kláves najednou, a případně kolik.
- Doba odezvy – parametr, který je důležitý především pro hráče akčních multiplayerových her. Většina klávesnic má dobu odezvy pod 1,8 ms (milisekundy), což svědčí o jejich vysoké kvalitě.
- Ergonomie – při výběru herní klávesnice byste se měli zaměřit i na jejich tvar, ale třeba také na přítomnost opěrek nebo stojánků, jež umožňují různá nastavení.
Podsvícení
Podsvícení činí herní klávesnice nejen vizuálně zajímavými, ale zároveň se jedná o praktický doplněk. Usnadňuje totiž ovládání her v průběhu nočních pařanských tahů, protože je na jednotlivé klávesy lépe vidět. Dané zařízení by nicméně mělo umožňovat podsvícení vypnout či regulovat intenzitu světla. Běžné je rovněž volit konkrétní barvy, případně lze vytvořit zajímavé barevné efekty (např. duhu).
V samotných hrách může mít podsvícení tu výhodu, že si lze zvýraznit používané klávesy, což může usnadňovat ovládání. To může být zejména při hraní frenetických akcí velmi praktické. Některé dražší herní klávesnice navíc umožňují navolit barvu pro každou klávesu zvlášť. Sami se musíte rozhodnout, zda vám tento efekt za utracené finance stojí. Existuje i možnost nastavit dynamické podsvícení, které bude reagovat na zvuky a hudbu ve hře.
Anti-ghosting systém a funkce n-key rollover
Pod těmito poněkud zvláštně znějícími pojmy se skrývá další praktická „vychytávka“. Tyto parametry hráči oznamují, jestli umí daná herní klávesnice rozpoznat více stisknutých kláves najednou, a případně kolik. O tom vypovídá hodnota n, která udává počet kláves (zápis tedy např. činí 6-key rollover). U běžných klávesnic může více stisknutých kláves najednou způsobit problém ve hře, o což samozřejmě nikdo nestojí.
Doba odezvy
Herní klávesnice používají zřejmě především hráči, kteří hrají multiplayerové hry, z nichž u mnohých záleží na každé sekundě. Právě takoví „pařani“ by se při nákupu herní klávesnice měli zaměřit na dobu odezvy, která pro ně bude znamenat jeden z nejdůležitějších parametrů. Některá zařízení mohou mít dobu odezvy přes 8 ms (milisekund), většina produktů má ovšem tuto hodnotu pod 1,8 ms, což je plně dostačující.
Ergonomie
Kancelářské klávesnice dnes mohou mít různý tvar a setkat se lze i s dalšími zvláštnostmi. Pro hráče ale nemusí být takové experimenty optimální, neboť mohou být zvyklí na něco úplně jiného. Při výběru konkrétní klávesnice tedy zvažte, zda vám bude vyhovovat daný tvar. Zaměřit se můžete i na zařízení, která mají opěrky (pro oporu zápěstí), případně podpěrky (stojánky), jež klávesnici zvedají z povrchu stolu nebo naklánějí.
Funkce
Zájemci o herní klávesnici mohou zohlednit i jednotlivé funkce, z nichž některé jsme již zmínili na předešlých řádcích, o dalších ještě nic nezaznělo. O co se konkrétně jedná?
- Speciální displej – některé herní klávesnice mají displej, na kterém se může ukazovat herní profil, oznámení a herní skóre (hra s ním ovšem musí být kompatibilní).
- USB hub – umožňuje ke klávesnici připojit další zařízení jako např. chytrý telefon.
- Programovatelné klávesy – některé herní klávesnice nejenže mají klávesy navíc, ale určitá část z nich může být programovatelná, takže si je lze nastavit dle vlastních požadavků.
- Multimediální klávesy – umožňují ovládat přehrávání hudby a videí. Některé klávesnice mají těchto klávesnice i více než 15.
- Aktivace herního režimu – funkce, jež dává možnost dočasně vypnout některá tlačítka. Můžete tak eliminovat možnost nechtěně ukončit hru.
Značky
Herní klávesnice si lze v současné době pořídit od desítek výrobců. Některé značky jsou v tomto sortimentu velmi oblíbené. Jaké jsou nejpopulárnější u českých hráčů?
- ASUS – herní klávesnice od této tchajwanské společnosti jsou kvalitní, odolné a mají spoustu zajímavých prvků. Při jejich pořízení musíte ovšem počítat s vyšší cenou.
- Logitech – zařízení, která jsou kvalitní a nabízejí mnoho funkcí. Navíc se mezi nimi nacházejí i špičkové bezdrátové klávesnice. Opět se však nejedná o levné produkty.
- Genesis – výrobce videoherního příslušenství, jehož klávesnice pro hráče jsou kvalitní, zároveň si je ale lze pořídit za příznivou pořizovací cenu.
- Razer – s touto značkou si lze pořídit několik desítek klávesnic, které jsou kvalitní, odolné a mají mnoho funkcí. Za negativum je ovšem nutné považovat vyšší cenu.
- Niceboy – herní klávesnice s českým rozložením kláves, které u nás patří k nejlépe hodnoceným mezi samotnými hráči. Jsou totiž výborné v poměru kvalita/cena.
ASUS
ASUS je tchajwanský mezinárodní výrobce elektroniky, který existuje už od roku 1989. Aktuálně si můžete pořídit i řadu herních klávesnic s touto značkou, jež jsou kvalitní, na druhou stranu budete muset počítat s vyšší cenou. Jedná se totiž spíše o dražší produkty. Jsou ovšem odolné a vesměs mají podsvícení. Ba co víc, některé z nich nabízí zajímavou funkci Aura Sync, která synchronizuje podsvícení kompatibilních headsetů, myší a klávesnic.
Logitech
Logitech je švýcarská společnost, která nedávno oslavila 40 let své existence. Vyrábí přitom zařízení pro počítače, mezi něž patří i rozličné (herní) klávesnice. Stejně jako v předešlém případě se jedná o vysoce kvalitní zařízení, které ovšem patří k dražším. Za své peníze však hráči dostanou mechanické herní klávesnici s podsvícením a různými funkcemi. Navíc mají k dispozici i špičková bezdrátová zařízení s velmi rychlou odezvou.
Genesis
Genesis je známá značka videoherního příslušenství. Není tedy divu, že tato společnost v ČR aktuálně nabízí asi nejvíce herních klávesnic, takže máte pestrou možnost výběru. Tato zařízení nejsou tak špičková jako v předešlých dvou případech a obvykle ani nenabízejí tolik funkcí, na druhou stranu patří mezi finančně dostupné produkty. Nejdražší z nich totiž stojí kolem 2 000 Kč. Za mnohé produkty Genesis ale nezaplatíte ani tisícovku.
Razer
Americká společnost Razer se od roku 1998 soustředí na vývoj příslušenství pro hráče, mezi které patří i klávesnice. Na českém trhu jich naleznete mnoho desítek. Jednotlivé produkty jsou kvalitní a odolné, mají podsvícení a zaujmou i dalšími funkcemi. Společnost navíc představila i herní klávesnice s opto-mechanickými spínači, které mají výtečnou rychlost odezvy. Musíme ovšem doplnit, že se opět jedná o drahou značku.
Niceboy
Jediná česká značka v tomto výčtu. Ač existuje teprve od roku 2016, její produkty z oblasti spotřební elektroniky se staly oblíbenými nejen na tuzemském trhu. V oblasti herních klávesnic jde o nejlépe hodnocené produkty mezi českými hráči. Nabízená (pouze drátová) zařízení jsou kvalitní, přesto je seženete levně. Navíc jde výhradně o produkty s českým rozložením kláves, což pro výše zmíněné klávesnice ani zdaleka neplatí.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
ASUS | Tchajwanský výrobce elektroniky | Spíše vyšší | Kvalitní a odolné mechanické klávesnice s podsvícením | Hráčům, kteří chtějí skutečnou kvalitu nezávisle na ceně |
Logitech | Švýcarská značka zařízení pro počítače | Spíše vyšší | Kvalitní drátové i bezdrátové herní klávesnice | Hráčům, kteří chtějí kvalitu i pestrý výběr, a to nezávisle na ceně |
Genesis | Výrobce videoherního příslušenství | Spíše nižší a střední | Kvalitní herní klávesnice za příznivou cenu | Hráčům, kteří chtějí kvalitní klávesnici, ale za přijatelnou cenu |
Razer | Americký výrobce příslušenství pro hráče | Spíše vyšší | Kvalitní (především drátové) herní klávesnice | Hráčům, kteří žádají kvalitu a široký výběr, zároveň ale nehledí na každou korunu |
Niceboy | Česká značka spotřební elektroniky | Spíše nižší a střední | Klávesnice, jež jsou výborné v poměru kvalita/cena | Hráčům, kteří hledají dobrou kvalitu za příznivou cenu a potrpí se na české rozložení kláves |
Asus
Logitech
Genesis
Razer
Niceboy
Cena
Některé herní klávesnice vaši finanční situaci příliš nezhorší, další produkty vás však mohou vyjít na mnoho tisíc korun. Z hlediska ceny jsme daná zařízení rozdělili do tří kategorií.
- Cena do 1 000 Kč – za tuto cenu seženete klávesnice s často jednobarevným podsvícením a bez programovatelných tlačítek. Některá zařízení však již jsou velmi kvalitní.
- Cena od 1 000 do 3 000 Kč – v této cenové kategorii už si lze pořídit klávesnice, u nichž je možné měnit intenzitu i barvu podsvícení a mají i dalších „vychytávky“.
- Cena nad 3 000 Kč – pokud sháníte špičkové klávesnice s mechanickými spínači, které navíc často vypadají fantasticky, nakoupit musíte v nejvyšší cenové kategorii.
Cena do 1 000 Kč
Ačkoli jsou herní klávesnice obecně dražší než klávesnice klasické, některá zařízení seženete už za cenu kolem 200 Kč. Jedná se o jednodušší drátové produkty, často s jednobarevným podsvícením a bez programovatelných tlačítek. Pokud si ovšem připlatíte, za třímístnou částku už si můžete pořídit poměrně kvalitní herní klávesnice, a to i od předních výrobců jako např. Genesis nebo Niceboy.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Pokud za herní klávesnici zaplatíte čtyřmístnou částku, už můžete počítat s vysokou kvalitou. Zařízení stojící 1 000 Kč až 3 000 Kč umožňují měnit intenzitu i barvu podsvícení a navíc mají častěji programovatelná i multimediální tlačítka. V této cenové kategorii jsou také běžněji k dispozici bezdrátové klávesnice. Pořídit si přitom můžete i produkty předních výrobců, mezi které patří ASUS, Logitech nebo Razer.
Cena nad 3 000 Kč
V nejvyšší cenové kategorii si nevyberou pouze běžné hráči, kteří žádají špičkovou kvalitu, ale také profesionální gameři. Samozřejmě mají kvalitní a odolné mechanické spínače, jež jsou lepší než spínače membránové. Mnohé z nich navíc vypadají fantasticky, a to někdy i díky speciálnímu displeji, což je praktické vybavení. Nejdražší klávesnice stojí přes 5 000 Kč a obvykle jde o produkty značek Razer, Logitech a ASUS.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Základní drátové herní klávesnice | Klávesnice s vícebarevným podsvícením a multimediálními tlačítky | Pro hráče, kteří nechtějí za herní příslušenství utrácet hodně peněz |
Od 1 000 do 3 000 Kč | Klávesnice, jež umožňují měnit intenzitu i barvu podsvícení a zaujmou i dalšími „vychytávkami“ | Základní drátové klávesnice bez většího množství funkcí | Pro hráče, kteří hledají kvalitní klávesnice za přijatelnou cenu |
Nad 3 000 Kč | Špičkové klávesnice s mechanickými spínači a spoustou zajímavých funkcí | Základní drátové herní klávesnice | Pro (profesionální) hráče, kteří žádají při hraní skutečný komfort |
I když se už nepovažuji za „pařana“, protože mám rodinu, stále si sem tam nějakou tu hru zahraji. Mám na to ale čas především večer a v noci. Jakou herní klávesnici byste mi doporučili pro takové hraní?