Srovnávací test a recenze
nejlepších tříkolek

Ukázka produktu ve srovnání tříkolek

Máte doma rozvernou ratolest, která začíná objevovat svět? Malé nožky se bohužel brzy unaví, a tak je zapotřebí neustále myslet na záložní řešení. Zvláště pokud patříte mezi aktivní rodiče a své potomky pravidelně berete s sebou na nejrůznější túry a výlety.

Asi neexistuje dítě, které by alespoň v určitém období svého růstu žádné vozítko nemělo. Nejrůznější odrážedla, vozíky a šlapadla zkrátka k těm nejmenším neodmyslitelně patří. Zdaleka největší popularitě se ovšem těší tříkolky. Jsou oblíbené jak mezi dětmi, kterým pomáhají hlavně při dlouhých přesunech, tak mezi rodiči. Ti zase ocení jejich nízkou hmotnost a nadšení malých jezdců. Rovněž představují ideální základ pro budoucí výuku jízdy na kole.

Vzhledem k tomu, že kritérií pro nákup není zrovna málo, sepsali jsme pro vás následující text Jak vybrat tříkolku. Seznámíme vás v něm s nejdůležitějšími parametry pro nákup a neopomeneme ani cenové okénko.


Nejlepší tříkolky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Merkur Pája trojkolka Merkur Pája trojkolka Merkur Toys 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Toyz tříkolka York zelená Toyz tříkolka York zelená Toyz 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BABY MIX Tříkolka BABY MIX Tříkolka Baby Mix 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Milly Mally Boby Bike Deluxe Milly Mally Boby Bike Deluxe Milly Mally 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Smoby Trojkolka Be Move Smoby Trojkolka Be Move Smoby 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SMOBY 444223 frozen SMOBY 444223 frozen Smoby 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ITALTRIKE Tříkolka Magic 2 ITALTRIKE Tříkolka Magic 2 Italtrike 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Toyz tříkolka York fialová Toyz tříkolka York fialová Toyz 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SMOBY 454011 Trojkolka Zooky Classique SMOBY 454011 Trojkolka Zooky Classique Smoby 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Smoby Tříkolka Be Move Comfort Smoby Tříkolka Be Move Comfort Smoby 1 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat tříkolku

Volbu jednotlivých modelů provádějte vždy na základě věku dítěte. Snaha posadit maličké miminko na tříkolku určenou tříletému by totiž nemusela dopadnout nejlépe. Další parametr spočívá ve volbě modelu vybaveného vodicí tyčí, případně vozítka bez ní. I tento výběr je víceméně ovlivněn věkem potomka.

Během samotnému nákupu potom pečlivě zkontrolujte kvalitu použitého materiálu, zejména pak pevnost rámu. Poohlédněte se po vhodných kolech, která vydrží zátěž a budou se svižně pohybovat i po náročnějším terénu. Dbejte také na rozumnou hmotnost, abyste se při výletech zbytečně nepronesli. Významnou roli sehrávají také nejrůznější bezpečnostní prvky, jimiž by vámi zvolená tříkolka rozhodně měla být vybavena. Vždyť co je důležitější než bezpečnost vašich dětí? V případě dilematu vám mohou s rozhodnutím pomoci doplňky, jichž existuje celá řada.

Poslední kapitola je jako standardně věnována přehledu cen. Po jejím prostudování budete mít alespoň přibližný přehled o tom, jak vysoký finanční obnos byste si pro nákup vozítka pro svou ratolest měli připravit.

Věk dítěte

Narodil se vám potomek a vy si nejste jisti, kdy mu pořídit první vozítko? Nespěchejte, miminko se stejně potřebuje nejprve rozkoukat, což mu půjde nejlépe v postýlce a kočárku. První modely bývají určeny dětem od 6 měsíců, jedná se však spíše o jakýsi mezistupeň mezi tříkolkou a klasickým kočárkem. Dítě je posazeno, ale samo aktivně nešlape, nechává se tlačit rodičem nebo starším sourozencem.

Často již od prvního roku věku nastává čas pro klasickou tříkolku, kterou dítě ovládá pohybem vlastních nohou. Jelikož již nepotřebuje aktivní dopomoc rodiče, může tříkolka sloužit jako perfektní pomocník při dlouhých výletech. Děti obecně ztrácejí zájem o jízdu na tříkolce po dosažení tří let věku. Výrobky pro starší děti proto svým provedením připomínají spíše klasické kolo.

Vodicí tyč

Druhý významný parametr spočívá v přítomnosti, nebo absenci vodicí tyče. Dostupné modely tak dělíme do dvou základních skupin:

 • tříkolky s vodicí tyčí – vhodné pro menší děti, rodič může kontrolovat pohyb, dopomoc při ovládání, ideální pro delší výlety
 • tříkolky bez vodicí tyče – pro starší děti, vhodné do otevřených prostor, nutnost neustálé kontroly.

Obecně platí, že tříkolky bez vodicí tyče jsou určeny na zahradu a do dalších bezpečných otevřených prostor. Naproti tomu vodicí tyč jistě oceníte tehdy, potřebujete-li mít nad pohybem své ratolesti dokonalou kontrolu, například při přechodu rušné silnice. Stejně tak po ní sáhnete, pokud kupujete tříkolku pro menší dítě.

Druh tyče

Zvolili jste výrobek vybavený vodicí tyčí? Čeká vás ještě jedna významná volba spočívající ve zvolení optimálního druhu tyče. V současné době jsou v prodeji dvě varianty:

 • spojena s řídítky – umožňuje plně ovládat směr jízdy
 • pevná – je možný jen pohyb dopředu a dozadu, nelze korigovat směr, vhodné pro děti od 2 let.

Materiál

Kupujete již několikátou tříkolku v pořadí a životnost předcházejících kousků nepřekonala ani hranici několika měsíců? Buď máte doma pořádného raubíře, nebo jste neměli šťastnou volbu při volbě kvalitního materiálu.

Momentálně v obchodech můžete vybírat ze tří základních materiálů:

 • plast – nižší cena, menší hmotnost, nižší odolnost, horší stabilita
 • kov – vyšší cena, vyšší hmotnost, vyšší odolnost, lepší stabilita
 • kombinace – střední cesta.

Při samotném nákupu řádně zkontrolujte úroveň provedení jednotlivých dílů. Objevíte-li větší množství ostrých hran, nebo jednotlivé části nepasují, danému modelu se obloukem vyhněte. Obzvlášť důležitou roli hraje provedení rámu. Ten musí být kvalitní, pevný a stabilní.

Kola

Odpovídající pozornost věnujte také kolům. Nezřídka se totiž stává, že právě kolečka nevydrží nápor nerovného terénu a upadnou nebo se zlomí. I zde existují hned tři varianty podle toho, kolik finančních prostředků chcete do pořízení vozítka investovat.

 • gumová kola – snadné překonání nerovností, dobré tlumení nárazů, nižší hlučnost, dlouhá životnost, vysoká cena
 • kola z EVA pěny – solidní tlumení nárazů a překonání nerovností, nehrozí defekt, rozumná cena
 • plastová kola – nízká cena, vyšší hlučnost, riziko prasknutí či utržení

Gumová kola představují nejlepší variantu, pokud jde o jízdní vlastnosti. Přesto si dobře ověřte, zda je dovede vaše ratolest uvést bez větších problémů do pohybu. Oproti EVA pěně a plastu je jejich rozběh výrazně náročnější.

Nosnost

Děti rychle rostou a stejně kvapně se zvyšuje i jejich hmotnost. Pokud tedy nechcete kupovat každý rok nové vozítko, vybírejte model s dostatečnou nosností. Nejlevnější modely začínají na 20 kilogramech, většina dostupné produkce potom unese 25 kg. Stále více si však na trh začínají razit cestu tříkolky, které unesou i 30kilogramové dítě.

Nosnost můžete považovat za doplňkový indikátor kvality. Jestliže výrobce přizná, že jeho produkt neunese ani 20 kilogramů, s největší pravděpodobností při jeho výrobě nepoužil dostatečně jakostní materiály.

Hmotnost

Plánujete často cestovat z místa na místo a nechcete přitom zapomenout na dopravní prostředek svého dítěte? V tom případě vás jistě bude zajímat jeho hmotnost. Tento parametr nemá žádný vliv na stabilitu, o kterou se stará samo dítě. Proto se vždy vyplatí sáhnout spíše po lehčích modelech. Ratolest navíc nebude muset vyvíjet zbytečně velké úsilí, aby uvedla kola do pohybu.

V současné době se prosazují odlehčené materiály do takové míry, že není problém zakoupit tříkolku vážící méně než 10 kilogramů.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost vašeho dítěte je pro vás jistě vším. Naštěstí na tento fakt nezapomínají ani výrobci tříkolek, kteří své modely vybavují nejrůznějšími ochrannými prvky. Základem jsou bezpečnostní pásy, opěrka kolem sedadla a opěrky na nohy. Všechna tato vylepšení zabraňují vypadnutí dítěte při nárazu a snižují riziko zranění v nejcitlivějších oblastech.

Před každou jízdou zkontrolujte sedadlo. Musí pevně sedět na konstrukci. Pro bezpečnost dítěte je nejlepší trojúhelníkový tvar, který umožní ratolesti naklánět se při jízdě dopředu, dozadu, nebo sedět rovně. Možnost výškového nastavení sedadla také neberte na lehkou váhu. Nejenže se podílí na komfortu jezdce, ale má také vliv na jeho bezpečnost.

V neposlední řadě doporučujeme zvolit model, který má pedály vybaveny protiskluzovou úpravou. Největší množství zranění se totiž stává v momentě, kdy dítě při vystupování nebo nastupování uklouzne na mokrém povrchu.

Doplňky

Co by to bylo za nákup, kdyby vás výrobci nezasypali řadou volitelných doplňků? Jejich prostřednictvím mohou své modely odlišit od zbytku konkurence a nabídnout zákazníkům něco více. Pojďme se teď podívat na seznam těch nejdůležitějších:

 • brzdy – možnost zablokovat řízení i kola
 • omezovač otáčení řídítky – možnost otáčení jen v bezpečném úhlu, zabránění vypadnutí dítěte
 • sluneční clona – stříška chránící před přímým slunečním svitem
 • klakson – upozornění ostatních na přítomnost jezdce
 • hrací panel – nejrůznější hry, sloužící pro rozptýlení dítěte
 • nákupní taška – prostor pro uložení nákupu
 • zámek řídítek – bezpečnostní pojistka u vozítek s řídící tyčí
 • osvětlení a směrovky – pomáhá vytvářet návyk pro budoucí jízdu na kole nebo automobilem.

Cena

Nastal čas na poslední kapitolu našeho článku, která je věnována ceně. Provedli jsme analýzu stovek dostupných modelů, jejímž výsledkem jsou tři cenové intervaly, čítající tříkolky podobných vlastností a kvalit. Podívejte se sami a zjistěte, kolik peněz budete potřebovat k nákupu požadovaného vozítka pro svou ratolest.

Cena do 1 500 Kč

Rádi byste pořídili svému drobečkovi tříkolku a neplánujete žádné daleké túry ani náročnější akce? Potom se poohlédněte v nejnižší cenové skupině do 1 500 Kč. Jistě zde naleznete svého favorita, který nabídne optimální vlastnosti. Valná většina produktů je vyrobena z pevného plastu a často je jejich součástí vodicí tyč.

Počítejte s plastovými koly, u nichž se nevyplatí snažit překonat příliš náročný terén. Nosnost obvykle dosahuje solidních 25 kilogramů, i když výjimkou nejsou ani vozítka, která unesou 30kilogramové dítě. Samozřejmostí je široká paleta nejrůznějších barev a mnohdy i osazení hracím panelem. Jestliže si vybíráte výhradně podle ceny, dejte si pozor na výrobce. Nezřídka se totiž v nabídce ukrývají modely pocházející z dílny neznámých a nepříliš kvalitních producentů odněkud z východní Asie.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Nejhojněji zastoupená střední třída čítá tříkolky pro všechny případy. Ať již rádo korzujete městem, nebo si děťátko jen tak popojíždí po zahradě, svého favorita zde naleznete. U dražších kousků již můžete očekávat také nafukovací kola a nosnost dosahující 30 kilogramů. Pro rodiče menších dětí jsou v nabídce zastoupeny i modely vybavené vodicí tyčí.

Hlavním materiálem pro výrobu konstrukce zůstává stále plast, někdy v kombinaci s kovem. U čistě kovových produktů doporučujeme jistou míru opatrnosti. Raději zkontrolujte, zda je všechno vybroušeno s dostatečnou precizností a přesností.

Cena nad 3 000 Kč

Chcete svému dítěti dopřát to nejlepší? Jste aktivními rodiči, kteří alespoň jednou týdně vyrážejí na dlouhý výlet do přírody nebo hor? Potom si připravte alespoň 3 000 Kč a zvolte vozítko pro náročné. Základem je odolná konstrukce, často celokovová, a kvalitní nafukovací kola. Dávejte si pozor na riziko vyšší hmotnosti, aby váš potomek neměl velký problém s uvedením tříkolky do pohybu.

Samozřejmostí je i bohatá nabídka doplňků od brzd a osvětlení přes polstrované, výškově nastavitelné sedlo až po protiskluzovou úpravu pedálů a herní panel.