Recenze 10 nejlepších tříkolek | Test & Jak vybrat 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test 10 nejlepších tříkolek 2023

Aktualizováno:
Autor:
Eliška Srncová

Máte doma rozvernou ratolest, která začíná objevovat svět? Malé nožky se bohužel brzy unaví, a tak je zapotřebí neustále myslet na záložní řešení. Zvláště pokud patříte mezi aktivní rodiče a své děti pravidelně berete s sebou na nejrůznější túry a výlety.

Asi neexistuje dítě, které by alespoň v určitém období svého růstu žádné vozítko nemělo. Nejrůznější odrážedla, vozíky a šlapadla zkrátka k těm nejmenším neodmyslitelně patří. Vysoké popularitě se těší především tříkolky. Jsou oblíbené jak mezi dětmi, kterým pomáhají hlavně při dlouhých přesunech, tak mezi rodiči. Ti zase ocení jejich nízkou hmotnost a nadšení malých jezdců. Rovněž představují ideální základ pro budoucí výuku jízdy na kole.

Vzhledem k tomu, že kritérií pro nákup není zrovna málo, sepsali jsme pro vás následující text Jak vybrat tříkolku. Seznámíme vás v něm s nejdůležitějšími parametry pro nákup a neopomeneme ani cenové okénko.


Nejlepší tříkolky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 95 %
Počet recenzí: 23
3 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 98 %
Počet recenzí: 12
3 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 74 %
Počet recenzí: 16
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 100 %
Počet recenzí: 2
2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 2 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 5 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 84 %
Počet recenzí: 12
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 2 100 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat tříkolku

Nevíte si rady, jaké vozítko pro dítě zvolit, nebo se nechcete vrhat do nákupu nepřipravení? Proto jsme pro vás v následujícím článku sepsali vše potřebné, co byste měli o nákupu tříkolky vědět. Volbu jednotlivých modelů provádějte vždy na základě věku dítěte. První rozhodnutí spočívá ve volbě mezi modelem vybaveným vodicí tyčí a vozítkem bez ní. I tento výběr je víceméně ovlivněn věkem dítěte.

Během samotnému nákupu je nutné pečlivě zkontrolovat kvalitu použitého materiálu, zejména pak pevnost rámu. Poohlédněte se po vhodných kolech, která vydrží zátěž a budou se svižně pohybovat i v náročnějším terénu. Dbejte také na rozumnou hmotnost, aby se tříkolka při výletech zbytečně nepronesla.

Významnou roli hrají nejrůznější bezpečnostní prvky, jimiž by vámi zvolená tříkolka rozhodně měla být vybavena. Vždyť co je důležitější než bezpečnost vašich dětí? Zvážit můžete také doplňky, těch existuje celá řada. Poslední kapitola je věnována přehledu cen. Po jejím prostudování budete mít alespoň přibližný přehled o tom, jak vysoký finanční obnos byste si pro nákup vozítka pro svou ratolest měli připravit.

Věk dítěte

Nejste jistí, kdy vašemu dítěti pořídit první vozítko? První modely bývají určeny dětem od 6-12 měsíců, jedná se však spíše o jakýsi mezistupeň mezi tříkolkou a sportovním kočárkem. Dítě v tříkolce sedí, ale samo aktivně nešlape, nechává se pouze tlačit.

Zhruba ve dvou letech už dítě zvládá šlapat samo. Jelikož již nepotřebuje aktivní dopomoc rodiče, může tříkolka sloužit jako perfektní pomocník při dlouhých výletech. Děti většinou ztrácejí zájem o jízdu na tříkolce po dosažení tří let věku. Výrobky pro starší děti proto svým provedením připomínají spíše klasické kolo.

Typy tříkolek

Tříkolky se primárně dělí podle přítomnosti nebo absence vodicí tyče. Dostupné modely dělíme do dvou základních skupin – s vodicí tyčí a bez vodicí tyče.

Typ Určení Věk dítěte Výhody Nevýhody
S vodicí tyčí Univerzální 1-2 roky + Rodič má vozítko neustále pod kontrolou

+ Dítě zvládne i delší trasy

+ Stříška proti slunci

– Hůře se přenáší
Bez vodicí tyče Spíše kontrolované prostory 2-3 roky + Nácvik motorika a sportovní aktivita

+ Více bezpečnostních prvků

– Rodič nemá neustálou kontrolu

– Většinou bez stříšky

Obecně platí, že tříkolky bez vodicí tyče jsou určeny na zahradu a do dalších bezpečných prostor. Naproti tomu vodicí tyč jistě oceníte tehdy, potřebujete-li mít nad pohybem své ratolesti dokonalou kontrolu, například na rušné ulici. Pokud kupujete tříkolku pro menší dítě, vodicí tyč je prakticky nezbytná.

Pokud nechcete za krátký čas kupovat novou tříkolku, můžete se poohlédnout také po „rostoucí“ tříkolce. Jde o model, který lze předělat podle věku dítěte. Pro menší děti má tříkolka zablokované pedály a vodicí tyč. Později se pedály odblokují, ale rodič stále udržuje kontrolu pomocí vodicí tyče. Časem je možné odstranit i tyč a nechat řízení tříkolky na dítěti.

Druh tyče

Zvolili jste výrobek vybavený vodicí tyčí? Čeká vás ještě jedna významná volba spočívající ve zvolení optimálního druhu tyče. V současné době jsou v prodeji dvě varianty:

 • Spojená s řídítky – umožňuje plně ovládat směr jízdy.
 • Pevná – je možný jen pohyb dopředu a dozadu, nelze korigovat směr, vhodná pro děti od 2 let.

Pohon

Základní typy pohonu jsme vám v podstatě již představili – tříkolku pohání buď dítě šlapáním, nebo rodič pomocí vodicí tyče. Nesmíme ale zapomenout ani na třetí variantu, tou jsou elektrické tříkolky. Ty jsou samozřejmě vhodné až pro větší děti, zhruba od tří let, a při jejich používání by měla být vždy přítomná dospělá osoba. Elektrické tříkolky jsou nejvhodnější na zahradu či jiné bezpečné místo, na ulici a další frekventovanější místa nemusí být nejlepší volbou.

Materiál

Momentálně v obchodech můžete vybírat ze tří základních verzí konstrukce – plastové, kovové a kombinované.

 • Plast – nižší cena, menší hmotnost, nižší odolnost, horší stabilita
 • Kov – vyšší cena, vyšší hmotnost, vyšší odolnost, lepší stabilita
 • Kombinace – střední cesta

Při samotném nákupu řádně zkontrolujte úroveň provedení jednotlivých dílů. Objevíte-li větší množství ostrých hran, nebo jednotlivé části nepasují, danému modelu se obloukem vyhněte. Obzvlášť důležitou roli hraje provedení rámu. Ten musí být kvalitní, pevný a stabilní.

Kola

Odpovídající pozornost věnujte také kolům. Nezřídka se totiž stává, že právě kolečka nevydrží nápor nerovného terénu a upadnou nebo se zlomí. I zde existují hned tři varianty podle toho, kolik finančních prostředků chcete do pořízení vozítka investovat.

 • Gumová kola – snadné překonání nerovností, dobré tlumení nárazů, nižší hlučnost, dlouhá životnost, vysoká cena
 • Kola z EVA pěny – solidní tlumení nárazů a překonání nerovností, nehrozí defekt, rozumná cena
 • Plastová kola – nízká cena, vyšší hlučnost, riziko prasknutí či utržení

Gumová kola představují nejlepší variantu, pokud jde o jízdní vlastnosti. Přesto si dobře ověřte, zda je dovede vaše dítě uvést bez větších problémů do pohybu. Oproti EVA pěně a plastu je jejich rozběh výrazně náročnější.

Sedátko

Důležitým prvkem tříkolky je také sedátko. To by mělo být ideálně posuvné a polohovatelné. Posouváním můžete uzpůsobit vzdálenost sedátka od pedálů, aby na ně dítě správně dosáhlo. Polohování zase zvyšuje komfort sedátka a u tříkolek pro menší děti umožňuje dítěti i pohodlné zdřímnutí.

Pohodlí zvyšuje také polstrování a stejně jako vše, co přijde do styku s dětmi, i sedátko by mělo být snadno omyvatelné.

Jako ideální tvar sedátka se uvádí trojúhelník. Takové provedení neomezuje dítě v pohybu.

Nosnost

Děti rychle rostou a stejně kvapně se zvyšuje i jejich hmotnost. Pokud tedy nechcete kupovat každý rok nové vozítko, vybírejte model s dostatečnou nosností. Nejlevnější modely začínají na 20 kilogramech, většina dostupné produkce potom unese 25 kg. Stále více si však na trh začínají razit cestu tříkolky, které unesou i třicetikilogramové dítě.

Nosnost můžete považovat za doplňkový indikátor kvality. Jestliže výrobce přizná, že jeho produkt neunese ani 20 kilogramů, s největší pravděpodobností při jeho výrobě nepoužil dostatečně kvalitní materiály.

Hmotnost

Plánujete často cestovat z místa na místo a nechcete přitom zapomenout na dopravní prostředek svého dítěte? V tom případě vás jistě bude zajímat jeho hmotnost. Tento parametr nemá žádný vliv na stabilitu, o kterou se stará samo dítě. Proto se vždy vyplatí sáhnout spíše po lehčích modelech. Ratolest navíc nebude muset vyvíjet zbytečně velké úsilí, aby uvedla kola do pohybu.

V současné době se prosazují odlehčené materiály do takové míry, že není problém zakoupit tříkolku vážící méně než 10 kilogramů.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost je při výběru věcí pro dítě vším, naštěstí na tento fakt nezapomínají ani výrobci tříkolek, kteří své modely vybavují nejrůznějšími ochrannými prvky. Základem jsou bezpečnostní pásy, opěrka kolem sedadla a opěrky na nohy. Všechna tato vylepšení zabraňují vypadnutí dítěte při nárazu a snižují riziko zranění v nejcitlivějších oblastech.

Před každou jízdou zkontrolujte sedadlo. Musí pevně sedět na konstrukci. V neposlední řadě doporučujeme zvolit model, který má pedály vybavené protiskluzovou úpravou. Vysoké riziko zranění totiž nastává v momentě, kdy dítě při vystupování nebo nastupování uklouzne na pedálu.

Doplňky

Co by to bylo za nákup, kdyby vás výrobci nezasypali řadou volitelných doplňků? Jejich prostřednictvím mohou své modely odlišit od zbytku konkurence a nabídnout zákazníkům něco více. Pojďme se teď podívat na seznam těch nejdůležitějších:

 • Brzdy – možnost zablokovat řízení i kola
 • Omezovač otáčení řídítky – možnost otáčení jen v bezpečném úhlu, zabraňuje vypadnutí dítěte
 • Sluneční clona – stříška chránící před přímým slunečním svitem
 • Klakson – upozornění ostatních na přítomnost jezdce
 • Hrací panel – nejrůznější hry, sloužící pro rozptýlení dítěte
 • Nákupní taška – prostor pro uložení nákupu
 • Zámek řídítek – bezpečnostní pojistka u vozítek s řídící tyčí
 • Osvětlení a směrovky – zvyšují viditelnost vozítka.

Cena

Provedli jsme analýzu stovek dostupných modelů, jejímž výsledkem jsou tři cenové intervaly, které zahrnují tříkolky podobných vlastností a kvalit. Podívejte se sami a zjistěte, kolik peněz budete potřebovat k nákupu požadovaného vozítka pro svou ratolest.

Cena do 1 500 Kč

Rádi byste pořídili svému drobečkovi tříkolku a neplánujete žádné daleké túry ani náročnější akce? Potom se poohlédněte v nejnižší cenové skupině do 1 500 Kč. Jistě zde naleznete svého favorita, který nabídne optimální vlastnosti. Valná většina produktů je vyrobena z pevného plastu a často je jejich součástí vodicí tyč.

Počítejte s plastovými koly, u nichž se nevyplatí snažit překonat příliš náročný terén. Nosnost obvykle dosahuje solidních 25 kilogramů, i když výjimkou nejsou ani vozítka, která unesou 30kg dítě. Samozřejmostí je široká paleta nejrůznějších barev a mnohdy i osazení hracím panelem. Jestliže si vybíráte výhradně podle ceny, dejte si pozor na výrobce. Nezřídka se totiž v nabídce ukrývají modely pocházející z dílny neznámých a nepříliš kvalitních producentů.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Nejhojněji zastoupená střední třída čítá tříkolky pro všechny případy. Ať už rádi korzujete městem, nebo si děťátko jen tak popojíždí po zahradě, svého favorita zde naleznete. U dražších kousků již můžete očekávat také nafukovací kola a nosnost dosahující 30 kilogramů. Pro rodiče menších dětí jsou v nabídce zastoupeny i modely vybavené vodicí tyčí.

Hlavním materiálem pro výrobu konstrukce zůstává stále plast, někdy v kombinaci s kovem. U čistě kovových produktů doporučujeme jistou míru opatrnosti. Raději zkontrolujte, zda je všechno vybroušeno s dostatečnou precizností a přesností.

Cena nad 3 000 Kč

Chcete svému dítěti dopřát to nejlepší? Jste aktivními rodiči, kteří alespoň jednou týdně vyrážejí na dlouhý výlet do přírody nebo hor? Potom si připravte alespoň 3 000 Kč a zvolte vozítko pro náročné. Základem je odolná konstrukce, často celokovová, a kvalitní nafukovací kola. Dávejte si pozor na riziko vyšší hmotnosti, aby váš potomek neměl velký problém s uvedením tříkolky do pohybu.

Samozřejmostí je i bohatá nabídka doplňků od brzd a osvětlení přes polstrované, výškově nastavitelné sedlo až po protiskluzovou úpravu pedálů a herní panel.

Eliška je absolventkou žurnalistiky a za studium načerpala řadu zkušeností se psaním novinářských i nežurnalistických textů. Její články jsou zaměřené především na velké domácí spotřebiče, tedy přístroje, se kterými se denně potkává každý z nás. Věnuje se také potřebám pro děti. Přehled v těchto tématech si udržuje už několik let, díky tomu ochotně radí čtenářům i svým blízkým.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 19 hlasů