V tomto článku vám přiblížíme rozdíly mezi jednotlivými typy autochladniček a jejich různým výkonem. Dále zjistíte, jaký je rozdíl mezi minimální dosažitelnou teplotou a chladicím účinkem.
Nemůžeme opomenout ani velikost lednice, se kterou souvisí také hmotnost nebo možnosti vnitřního uspořádání. Z praktického hlediska vás určitě budou zajímat energetické údaje nebo délka kabelu. Na závěr prozradíme, jaké vychytávky mohou zvýšit váš uživatelský komfort, nebo v jakých cenových hladinách se autochladničky běžně pohybují.
Pokud se zajímáte i o další automobilové vybavení na cesty, zajímat by vás mohl i náš výběr chemických WC.
Jak vybrat autochladničku stručně:
- Začněte očekávaným výkonem – pasivní boxy budou chladit jen omezenou dobu, kompresorové využijete i pro převoz mražených potravin. Termoelektrické mají i funkci ohřevu.
- Odhadněte potřebný objem – 20 l stačí na svačinu a pití, 50 l je ideální pro rodinu na delší dovolenou.
- Sledujte i energetický štítek – najdete zde zařazení do energetické třídy, údaje o roční spotřebě a o hlučnosti.
- Zvažte možnosti přenášení –pokud se chystáte autochladničku vynést z auta a zapojit ji v chatě nebo na hotelu, ujistěte se o tom, že máte po ruce správný kabel a že je autochladnička vybavená kolečky či madly.
- Mrkněte na doplňky a doplňkové funkce – řada autochladniček si vystačí bez nich, některé vychytávky však mohou být velmi užitečné.
Rozdělení autochladniček
Autochladničky lze podle principu fungování rozdělit do několika skupin:
- Pasivní autochladničky – nevyžadují přívod energie, k chlazení zde slouží chladicí vložky, pouze udržují nízkou teplotu.
- Absorpční autochladničky – k chlazení využívají kapalné nebo plynné chladicí médium, vyžadují odvětrávání.
- Kompresorové autochladničky – využívají stejný princip chlazení jako klasické ledničky, potřebují tudíž elektřinu.
- Termoelektrické autochladničky – fungují na principu Peltierova článku, kromě chlazení umí i ohřívat.
- Zvláštní typ autochladniček – instaluje se do přihrádky v autě, využívá k chlazení klimatizaci.
Pasivní autochladničky
Pasivní chladicí boxy do auta jsou nejběžnější a také nejlevnější variantou. Nepotřebují žádnou elektrickou energii, je jen nutné mít přístup k mrazničce. Dávají se do nich totiž chladicí náplně, takzvané vložky, které je nutné vyjmout, nechat zmrazit a poté vrátit zpět do boxu, čímž začne proces chlazení v něm.
Jedná se o vybavení, které nízkou teplotu potravin udržuje, ale není schopné je příliš zchladit. Pozor si tedy musíte dát na to, že tyto boxy jsou vhodné na kratší cesty, nezvládnou totiž chladit příliš dlouho. Teplota chlazení je také nízká, pohybuje se jen do 10 °C.
Absorpční autochladničky
Princip dalšího typu autochladniček, absorpčních, spočívá ve využití plynného nebo kapalného chladicího média (často jde o bromid lithný nebo amoniak). Médium se rozpouští v chladné vodě a tím získává schopnost odnímat teplo z okolí. Tyto autochladničky mají přípojku jak na elektrickou energii, tak na plyn. A protože při provozu na elektřinu mají neúměrně vysokou spotřebu, právě plyn je u nich nejčastěji využíván.
Autochladničky tohoto typu neumožňují ovšem hluboké mražení, jsou vhodné spíše na běžnou úschovu potravin, které chcete chladit, aby se nezkazily a zůstaly přijatelně čerstvé. Tyto boxy najdete typicky u obytných vozů, do auta se příliš nedoporučují. Potřebují totiž odvětrávání.
Kompresorové autochladničky
Kompresorové autochladničky jsou prvním typem aktivních chladicích boxů a jsou závislé na elektrické energii. Tím se však zvyšuje jejich účinnost a rychlost v chlazení. Tyto autochladničky jsou schopny mrazit a zvládnou chladit, i když okolní teplota přesáhne 50 °C ve stínu. Princip chlazení spočívá v tom, že chladnička ve svém okruhu pohání kapalinu (chladivo), která je stlačována a postupně mění teplotu varu. Je to stejný princip jako u klasických chladniček. Podobně jako klasické ledničky také potřebuje trochu místa na odvádění tepla.
Nevýhodou může být jejich mohutnost a větší váha. To ovšem kompenzuje jejich spolehlivost při provozu, který není na stoprocentně závislý na napájení. Po nabití totiž baterie uvnitř, které mohou a nemusejí mít, zvládnou dále chladit obsah boxu až 18 hodin. Poté je nutné box opět zapojit do sítě.
Termoelektrické autochladničky
Termoelektrické autochladničky jsou nejmladším typem autochladniček dostupným na českém trhu, zároveň jsou mezi uživateli nejoblíbenější. Jsou mimořádně lehké, čímž se zvyšuje jejich mobilita. Výhodou může být i fakt, že umí jak chladit, tak naopak ohřívat. Pracují na principu Peltierova článku.
Tyto autochladničky jsou sice obvykle o polovinu levnější než ty kompresorové, potřebují ale mnohem více elektrické energie. Mnoho lidí si myslí, že tento typ autochladniček je nejhorší, protože málo chladí. Vše tkví jen v tom, že déle trvá, než se nachladí – chladicí účinek je však poměrně slušný. Rozdíl teploty v boxu oproti té okolní zvládnou udržet na hranici 30 °C. Pokud tedy bude chladnička v prostředí, kde je 35 °C, uvnitř boxu bude teplota okolo 5 °C.
V případě obrovských veder, kdy se může venkovní teplota pohybovat i nad 40 °C, ovšem nebude tento typ autochladničky nejvhodnější. Pokud vás zajímá možnost zahřívání, některé modely tohoto typu boxů zvládnou obsah uvnitř ohřát až na 65 °C.
Zvláštní typ autochladniček
Existují také chladicí boxy umístěné před spolujezdcem, případně v loketní opěrce auta. Jde o klasickou přihrádku, do které si většina z nás schovává hudební nosiče, GPS či sluneční brýle. V modernějších autech lze ale tento box použít jako chladicí.
Je nutné mít ovšem auto s klimatizací, jednu větev tohoto systému lze totiž nasměrovat právě do některé z přihrádek. Vzduch v ní bude tedy chladnější a je tedy ideální pro úschovu menšího množství pití nebo jídla. Výhodou je, že toto chlazení lze odpojit bez nutnosti vypnutí celkové klimatizace. Nevýhodou je omezená teplota chlazení.
Máte-li auto s klimatizací, lze dodatečně tento systém za menší poplatek zapojit. Některá auta už se takto přímo prodávají, je to však spíš výjimka. V našem výběru jsou z důvodu největší zákaznické oblíbenosti a praktičnosti zařazené pouze chladničky kompresorové a termoelektrické.
Typ autochladničky | Výhody | Nevýhody | Cenová kategorie |
Pasivní | + Levná
+ Nepotřebuje elektrickou energii |
− Jen na kratší cesty
− Vydrží chladit jen chvilku |
Nižší |
Absorpční | + Ideální do obytných vozů
+ Přípojka na elektřinu i plyn |
− Neumí mrazit
− Potřebuje odvětrávání |
Střední |
Kompresorová | + Umí mrazit
+ Vysoká účinnost + Některé mají baterii pro provoz bez zásuvky |
− Jsou drahé
− Neumí ohřívat |
Vyšší |
Termoelektrická | + Umí i ohřívat
+ Oproti kompresorovým lehčí |
− Nezvládá mrazení
− Je třeba ji dlouho nachladit |
Střední |
Zvláštní typ (v přihrádce) | + Variabilita úložného prostoru | − Auto potřebuje klimatizaci
− Omezený prostor i chlazení |
Nižší |
Schopnosti chlazení
Předem promyslete, na co budete autochladničku využívat. Chcete-li mít jen záruku, že vám v létě zůstane pití stále chladné a nezkazí se vám svačina pro děti, postačí vám pasivní chladicí boxy, které udržují teplotu do 10 °C. Při potřebě udržet potraviny v chladu, nebo dokonce mrazu po delší dobu, volte aktivní boxy, tedy takové, které využívají elektrickou energii. Nejlepším typem jsou kompresorové chladničky, jejichž schopnost chlazení je nejspolehlivější.
Minimální a maximální teplota
Tyto údaje naleznete v popiscích kompresorových autochladniček. Udávají rozsah teplot, které můžete nastavit. Standardně narazíte na hodnoty v těchto rozmezích:
- -20 až -30 °C u minimální teploty,
- +10 °C u maximální teploty.
Protože jsou kompresorové ledničky jsou opravdu výkonné, výsledná teplota by se od nastavené neměla příliš lišit. Pokud se tedy pohybujete v příslušné klimatické třídě.
Chladicí účinek
Chladicí účinek vyjadřuje schopnosti chlazení u termoelektrických lednic. Udává, o kolik stupňů je autochladnička schopná snížit teplotu vůči teplotě okolí. Jestliže se tedy bude okolní teplota pohybovat kolem 20 °C a chladicí účinek bude nabývat stejné hodnoty, chladnička bude schopná udržet v boxu kontinuálně teplotu pohybující se kolem 0 °C. Pokud se okolní teplota vyšplhá až ke 40 °C, uvnitř chladničky bude kolem 20 °C.
Jak jsme však zmínili, čím vyšší je okolní teplota, tím větší problémy může mít autochladnička chladit. S levnými a nekvalitními modely pak uživatelé nemusí být plně spokojeni.
Klimatické třídy
Jak klasické lednice a mrazáky, tak i jejich přenosní příbuzní se řadí do několika klimatických tříd, a to podle toho, jaká teplota obvykle panuje v jejich okolí.
- SN (subnormální) – teplota okolí v rozmezí +10 až +32 °C.
- N (normální) – teplota okolí v rozmezí +16 až +32 °C.
- ST (subtropická) – teplota okolí v rozmezí +18 až +38 °C.
- T (tropická) – teplota okolí v rozmezí +18 až +43 °C.
Pokud se skutečná okolní teplota pohybuje v určeném rozmezí, přístroj bude pracovat optimálně. Samozřejmě není třeba se obávat, že se vám při překročení hranic o jeden °C okamžitě rozbije. Bude však spotřebovávat více energie a pokud bude výkyv dlouhodobějšího charakteru, mohou se chladicí schopnosti autochladničky zhoršit.
Velikost
Při výběru autochladničky určitě zvažte její velikost – jednak proto, abyste ji byli schopni dát do auta, ale hlavně proto, aby vyhovovala vašim potřebám. Zvažte, zda chcete, aby se do ní vešly lahve a kolik jídla do ní potřebujete vložit. Toto kritérium se většinou odvíjí od počtu osob, které budou ledničku nejčastěji využívat. V praxi to bude vypadat tak, že větší autochladničku potřebuje vícečlenná rodina, která jezdí pravidelně na výlety. Jednotlivec nebo pár si vystačí s menším zařízením.
Objem
S velikostí autochladničky velmi úzce souvisí její objem. Obecně platí, že větší chladničky disponují také větším objemem chladicího boxu, nicméně nemusí to být absolutním pravidlem. Proto je důležité podle plánovaných účelů využívání sledovat i tento parametr.
Ohledně objemu se vyplatí sledovat také údaj o tom, jak velké lahve se dovnitř dají postavit. Pokud je vnitřní výška autochladničky jen o centimetr nižší, lahve budou stát našikmo a vejde se jich dovnitř míň.
Zde je možná namístě připomenout, že plná autochladnička pracuje efektivněji než poloprázdná. Při otevření v ní totiž nedochází k tak velké výměně vzduchu, takže teplota uvnitř bude méně kolísat. Je dobré na to pamatovat a nepořizovat si zbytečně velký box, jehož kapacitu nakonec nevyužijete.
Uspořádání prostoru
Kromě celkového objemu by vás mělo zajímat také vnitřní uspořádání, popřípadě možnosti, jak si je můžete přizpůsobit. Jiné požadavky nejspíš budete mít při převozu velkých kusů masa, jiné při skladování většího množství různých drobností, ve kterých chcete mít přehled.
Některé kompresorové autochladničky jsou rozdělené na dvě části, ve kterých je možné nastavit různou teplotu. To oceníte, pokud chcete např. část lednice využít pro převoz mražených potravin. S termoelektrickými modely tuto šanci nemáte, teplota v celém vnitřním prostoru bude víceméně stejná.
Výrobci někdy nabízejí různé vychytávky, které pomohou celý prostor lépe zorganizovat. Naleznete je u kompresorových i termoelektrických modelů. Na rozdíl od přihrádek v kompresorové autochladničce jsou zpravidla vyjímatelné.
- Koše – přídavné drátěné koše, kterými lehce vytvoříte podobný prostor, který máte doma v lednici, tedy taková patra.
- Přepážka – bývá nejčastěji z plastu a přehradí vnitřek lednice na dvě části. Její výhodou je dostupnost, naleznete ji i u levných modelů.
- Brašna – na rozdíl od košíků a přepážek je zpravidla umístěna zvenčí. Hodí se např. pro skladování kabelů nebo dalších drobností.
Hmotnost
Důležitým parametrem je také hmotnost. Ačkoliv se může zdát, že v případě umístění v autě nehraje hmotnost větší roli, opak je pravdou. U všech mobilních chladniček je potřeba mít na paměti nutnost jejich častých přesunů a každý kilogram navíc tuto manipulaci zbytečně komplikuje. Na druhou stranu však vyšší hmotnost často značí lepší izolaci, takže po vypojení se obsah lednice bude pomaleji ohřívat.
Energetický štítek
Výběr autochladniček je do jisté míry usnadněn také dostupnými informacemi na tzv. energetických štítcích, kterými jsou vybaveny. Tyto štítky obsahují informace o spotřebě elektrické energie, objemu a hlučnosti chladničky.
Podobně jako klasické ledničky nebo třeba pračky, i cestovní lednice do auta získaly v roce 2021 štítky nové. Kvůli tomu teď autochladničky na trhu najdete v jiných energetických třídách, než jakými se mohly chlubit do roku 2021. Další výraznou změnou je přidaný QR kód v pravém horním rohu štítku. Přes něj se dostanete do evropské databáze spotřebičů (EPREL), kde najdete další informace o produktu.
Energetická účinnost
Vyjadřuje, jak efektivně dokáže chladnička nakládat s přijatou energií a proměnit ji na chladicí účinek. Jinými slovy, kolik chladnička vyžaduje energie ke svému fungování. Hodnotí se na škále od A (nejvíce úsporné) až po G (nejméně úsporné). Před rokem 2021 ještě existovaly třídy A+, A++ a A+++, ve kterých se nacházela většina modelů.
Tyto třídy byly zrušeny a celé spektrum autochladniček se přesunulo o několik tříd níž, aby bylo značení přehlednější a aby zbyl nějaký prostor pro další vylepšení. Většina autochladniček na trhu se dnes pohybuje mezi třídami D a F, někdy narazíte také na úspornější třídu C. Pokud najdete autochladničku ve třídě A+, nejedná se o lepší produkt, ale pouze o starý štítek.
Spotřeba elektrické energie za rok
Tato spotřeba je vypočítána z doby průměrného používání a značí se v kWh (kilowatthodinách). Pokud si chcete spočítat, na kolik vás roční provoz autochladničky vyjde, musíte znát průměrnou cenu za 1 kWh.
Objem
O hodnotě objemu hovoříme v samostatné kapitole, proto zde postačí prostý popis, že tato proměnná vyjadřuje v podstatě kapacitu úložného prostoru vybrané chladničky.
Hlučnost
Na energetickém štítku se objevují také údaje ohledně hlučnosti chladícího boxu. Obvykle dosahují hodnoty zhruba 50 dB, což odpovídá hladině hluku např. tichého šepotu. Některé chladničky však mohou tyto hodnoty výrazně převyšovat, a proto není dobré brát tento parametr na lehkou váhu.
Napájení
Většina typů autochladniček potřebuje ke svému provozu neustálý příjem elektrické energie, výjimkou jsou pasivní autochladničky. Jednotlivé modely využívají výstupů:
- 12 V – klasická zásuvka v osobním autě.
- 24 V – typická pro karavany a obytné vozy.
- 230 V – běžná elektrická zásuvka k napájení domácích spotřebičů.
S tím souvisí nutnost zvážení, který z výstupů má vaše auto a kde všude bude možné autochladničku zapojit.
Délka kabelu
Různé autochladničky mají také různě dlouhé kabely. Předem si zjistěte, jaká minimální délka kabelu je potřeba k tomu, abyste mohli autochladničku pohodlně umístit do kufru vozidla. Záleží na tom, kde v autě máte výstup, do kterého ji zapojíte (je-li to nutné). Pokud však má vaše vybraná autochladnička kabel příliš krátký, lze jej nastavit prodlužovacím kabelem.
Příslušenství a funkce
Na první pohled se může zdát, že k autochladničkám už nic víc není potřeba, vždy se však nabízí možnost pořídit něco navíc. Některé z níže uvedených doplňků a funkcí dostanete přímo s přístrojem, jiné jsou k sehnání zvlášť.
Ochranný (termo)obal
K některým autochladničkám lze např. pořídit ochranný obal, kterým můžete změnit vzhled boxu, ale také jej uchráníte před mechanickým poškozením. Jako bonus mohou mít některé obaly i izolační vlastnosti díky termovložce.
Upevňovací sada
Dalším doplňkem, který by se mohl hodit vášnivým cestovatelům, je upevňovací sada do auta. Jde o jednoduchý mechanismus, který zajistí pevné upevnění chladicího boxu v autě. Díky tomu neriskujete, že by se vám v ostřejší zatáčce v kufru převrhl, nebo ohrozil cestující uvnitř vozidla, chcete-li mít box na zadních sedačkách. Tato sada se často nachází v základním balení.
K boxům lze samozřejmě pořídit i upevňovací popruhy, které zajistí bezpečnou přepravu boxů především v prostoru s cestujícími.
ABS monitor
ABS je systém, který se stará o to, aby autochladnička během dlouhého stání nevybila autobaterii a auto mohlo nastartovat. Funguje tak, že v případě potřeby autochladničku vypne. Ochranu autobaterie nabízí jak kompresorové, tak i termoelektrické autochladničky.
Doplněk k napájení
Další výhodou je, že lze pořídit chytrý systém k samotnému napájení autochladničky. Existuje totiž možnost uzamknout zásuvku. Nemělo by se to stávat, ale při náročnějších podmínkách se vlivem otřesů může přerušovat kontakt v zásuvce a napájení, čímž je ohrožena funkce i životnost boxu. Řešením může být právě uzamykatelná zásuvka, která zajistí, že se žádný ze spojů nepřeruší.
Ohřev
Zde se samozřejmě jedná o funkci, která umožňuje provozovat box i k opačnému účelu a udržet tak teplotu uvnitř na požadované hodnotě, či ji dokonce zvyšovat až do určitého maxima. Běžně se vyskytuje u termoelektrických autochladniček dražší cenové kategorie.
Osvětlení vnitřního prostoru
Osvětlení v běžných domácích lednicích považujeme za samozřejmost, u cestovních variant to není zdaleka tak běžná záležitost. Setkáte se s ním zejména u kompresorových a dražších termoelektrických autochladniček. Osvětlení vám pomůže s orientací v ledničce bez nutnosti přehrabovat se v uskladněných potravinách. Tuto funkci oceníte zejména v temném kufru auta nebo třeba večer po západu slunce.
Elektronika
Vývoj pokračuje a zlepšení se týká i řídicí elektroniky. Nejde jen o to, jestli má vaše vybraná autochladnička termostat digitální, či nikoliv. Na trh se dnes dostávají i modely s paměťovou funkcí, několika režimy (například ekonomickým či tichým) nebo signalizačními kontrolkami. Občas je možné setkat se s tím, že autochladnička má zabudovaný USB konektor, takže z ní můžete nabíjet další zařízení. A jako u jiných spotřebičů, i zde se projevuje snaha o propojení s vaším telefonem pomocí Bluetooth.
Možnosti přenášení
Je důležité si ujasnit, jak často a jak daleko budete autochladničku přesouvat. U malé autochladničky často narazíte na ramenní popruh nebo plastové ucho, u těžších modelů na zabudovaná madla. Některé ledničky disponují kolečky, takže je za sebou můžete vézt jako kufr a šetřit si tak záda. V každém případě si však pohlídejte, že autochladnička některou z uvedených možností nabízí. Občas narazíte i na výrobky, ke kterým si madla budete muset dokoupit zvlášť, nebo je dokonce výrobce nenabízí vůbec.
Oblíbené značky
K celkové úrovni chlazení přispívá i to, jak pečlivě je přístroj zpracován. Zárukou lepší kvality je v tomto případě výběr modelu od jedné z oblíbených a známých značek:
- Waeco – leader v chladicí technice, autochladničky mají označení Dometic, jsou spolehlivé a výkonné, různé technologie, pestrá nabídka příslušenství, cenově jde o vyšší třídu.
- Campingaz – francouzská značka, nabízí pasivní boxy a termoelektrické autochladničky, různé objemy, cena se pohybuje na pomezí nižší a střední třídy.
- Sencor – japonský výrobce elektroniky, najdete zde termoelektrické autochladničky různých objemů, mají často kolečka nebo madla, cenově jde o střední třídu.
Waeco
Německá společnost Waeco patří mezi mezinárodní leadery na poli chladicí techniky, soustředí se zejména na automobilové klimatizace. Vyrábí ale chladicí zařízení všeho druhu, od chladniček na skladování léků po minibary a přenosné chladničky. Autochladničky nesou označení Dometic, protože Waeco Group se spojila s koncernem Dometic Group.
U těchto autochladniček si můžete být jisti vysokou kvalitou zpracování a spolehlivostí. Další předností je bohatý výběr, protože zde najdete jak pasivní boxy, tak i termoelektrická a kompresorová zařízení. Některé modely jsou vhodné do domácích podmínek, pro jiné se najde využití v pohostinství.
K autochladničkám si zde můžete dokoupit nejrůznější doplňky, jako jsou upevňovací sady do auta nebo ochranné obaly. Autochladničky Dometic se řadí mezi špičku na trhu, čemuž odpovídá i jejich cena. Hodně modelů seženete do 10 000 Kč, nicméně pokud chcete kompresorovou technologii, připravte se na investici od 13 000 Kč výše.
Campingaz
Francouzská společnost Campingaz je známým výrobcem kempingového vybavení a plynových grilů, na trhu figuruje již více než 70 let. Kromě těchto produktů nabízí i autochladničky, konkrétně pasivní boxy a termoelektrické chladničky. Jednotlivé modely lze zakoupit v různých velikostech. K pasivním boxům nabízí potřebné příslušenství, jako jsou chladicí vložky. Autochladničky Campingaz se těší velké oblibě i proto, že jsou cenově dostupné. Pasivní boxy a tašky nestojí více než 1 500 Kč. Termoelektrické autochladničky vás vyjdou přibližně na 2 000–4 000 Kč v závislosti na objemu.
Sencor
Japonská značka Sencor, jejíž kořeny sahají do roku 1969, platí za jednu z nejznámějších značek elektroniky vůbec. Z autochladniček nabízí termoelektrické modely, které zaujmou odladěným designem (mají madla, doplňkové taštičky a kolečka), cenovou dostupností a pestrými barvami. Navíc si můžete vybrat z různých velikostí. Cena se zde pohybuje nejčastěji v rozmezí 1 500–3 000 Kč.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Waeco | Vysoká úroveň zpracování, důraz na inovaci a preciznost, spolehlivé a výkonné produkty, možnost dokoupení příslušenství | Vyšší | Všechny druhy autochladniček | Náročným uživatelům; do pohostinství |
Campingaz | Cenově dostupné produkty, různé objemy | Nižší až střední | Pasivní boxy a termoelektrické autochladničky | Zákazníkům, kteří ocení výhodný poměr ceny a kvality; těm, kteří chtějí autochladničku i k ohřevu |
Sencor | Designově odladěné produkty, dobrý poměr ceny a kvality, různé velikosti | Střední | Termoelektrické autochladničky | Uživatelům, kteří hledají mobilní a cenově dostupnou termoelektrickou autochladničku |
Cena
Velmi důležitá je i finanční stránka. Sami musíte posoudit, zda autochladničku využijete a kolik do ní můžete investovat. Potom lze najít nějaký kompromis. Na trhu lze zboží tohoto typu rozdělit do níže uvedených cenových kategorií.
Cena do 1 500 Kč
Jezdíte-li jednou za rok kempovat, nebo chcete chladicí box, do kterého uschováte svačinu a pití při pobytu na koupališti, dobrou volbou bude klasický pasivní chladicí box. Investice do nich totiž nemusí přesáhnout částku 1 500 Kč. Jejich ještě o něco levnější variantou jsou chladicí tašky, které lze pořídit velmi levně – stojí jen pár stovek.
Od 1 000 Kč se však můžete setkat už také s aktivními chladicími boxy. I ty lacinější dokáží snížit teplotu uvnitř boxu v porovnání s tou venkovní o 20 °C.
Cena od 1 500 Kč do 10 000 Kč
V této cenové kategorii se postupně zlepšují vlastnosti aktivních chladicích boxů, zejména těch kompresorových a termoelektrických. Už se ovšem setkáte i s plynovými chladicími boxy, tedy absorpčními. Jejich cena začíná na 4 000 Kč.
Cena nad 10 000 Kč
Chcete-li do autochladničky investovat více než 10 000 Kč, získáte zejména kompresorové a absorpční přístroje. Tyto typy jsou totiž většinou velmi rozměrné a vyznačují se nápadným provedením, kterému se věnují produktoví designéři. Lze říci, že pro běžné uživatele je překonání této vysoké pořizovací ceny chladicích boxů až zbytečné. Tyto modely si pořizují lidé, kteří tráví na cestách nebo v karavanu opravdu dlouhou dobu, nebo ti, kteří je potřebují ke své profesní činnosti, například řidiči kamionů.
Dobrý den, z vašeho článku jsem úplně nepochopila, co to znamená, že některé chladničky umí jídlo i ohřívat. Můžete mi to vysvětlit? Děkuji Votavová.