Porovnávací test a recenze nejlepších autochladniček

Poslední aktualizace: 15. 2. 2018

Vítěz porovnání

G21 C&W 45 l

Top produkt Autochladničky

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších autochladniček

TOP Produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Doporučujeme:

G21 C&W 45 l

Doporučujeme:

Compass 25L BLUE 220/12V LED

Doporučujeme:

Ezetil E26 M

Orientační cena:
3 600 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
1 900 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
1 700 Kč

Přečíst recenzi

Uchovávání potravin v chladu, aby se nezkazili nepatří jen k domácímu hospodaření, je důležité také na cestách. Ať už se chystáte na piknik, na výlet s rodinou či na dovolenou karavanem, budete potřebovat skladovat potraviny tak, aby se vám nezkazily. A právě k tomu slouží autochladničky.

V tomto srovnávacím testu autoledniček jsme se zaměřili pouze na chladničky z kategorie termoelektrických, protože nabízí zákaznicky nejoblíbenější variantu. Při výběru jsme postupovali stejně jako by jednal běžný informovaný zákazník při svém rozhodování.

Hlavními parametry zohledňovanými při našem výběru byly údaje týkající se chladících schopností. Ať už se jedná o chladící účinek, spotřebu energie nebo hlučnost. S velkou důležitostí jsme přihlíželi také k parametrům objemu a energetické účinnosti determinované především údaji z energetického štítku. Neopomenuli jsme zahrnout ani čísla týkající se hmotnosti, hlučnosti a doplňkových funkcí.

Výsledkem našeho výběru je tak srovnání chladniček zobrazených na této stránce. Tři nejlepší produkty jsme zařadili do kategorií TOP produkt, nejlepší produkt v poměru ceny ku výkonu a nejlepší dostupný produkt s přijatelnou nízkou cenou. Každému z produktů jsme věnovali také samostatnou recenzi, která rozebírá jeho nejdůležitější vlastnosti. Tyto recenze je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek produktu. Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo si nejste jistí pochopením významu některého z parametrů doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat autochladničku“.


Výběr nejlepších autochladniček

Varianta výběru Vzhled Nejlepší autochladničky Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP Produkt

Autochladničky

G21 C&W 45 l

Přečíst recenzi

Velký objem

Vyšší hmotnost

3 600 Kč

1.

Cena/výkon

Autochladničky

Compass 25L BLUE 220/12V LED

Přečíst recenzi

Chladí i ohřívá

Žádné výrazné nedostatky

1 900 Kč

2.

Dostupný produkt

Autochladničky

Ezetil E26 M

Přečíst recenzi

Nízká hmotnost

Absence ohřevu

1 700 Kč

3.

Další na zvážení

Autochladničky

Sencor SCM 2025

Přečíst recenzi

Nízká cena

Menší objem

1 700 Kč

Porovnání parametrů nejlepších autochladniček

Údaj

G21 C&W 45 l

Compass 25L BLUE 220/12V LED

Ezetil E26 M

Sencor SCM 2025

Orientační cena

3 600 Kč

1 900 Kč

1 700 Kč

1 700 Kč

Výrobce

G21

Compass

EZetil

Sencor

Hmotnost (kg) 

9

4,1

3,9

4,1

Objem (l) 

45

25

24

20

Chladící účinek (°C) 

20

17

17

20

Ohřev 

Ano

Ano

Ne

Ne

Maximální teplota ohřevu (°C) 

55

60

Neuvedeno

Neuvedeno

Příkon (W) 

65

48

70

47

Délka kabelu (m) 

1,5

1,8

1,85

2,3

Výška (cm)

46

43

39

42

Šířka (cm)

40

38

29

39

Hloubka (cm)

57

25

40

28

Hlučnost (dB)

Neuvedeno

40

39

Spotřeba (kWh/rok)

Neuvedeno

80

66

Energetická třída 

Neuvedeno

A++

A++

Jak vybrat autochladničku

1. Rozdělení autochladniček

2. Napájení

3. Potřebná teplota chlazení

4. Velikost

5. Energetický štítek

6. Cena

7. Doplňky

Autochladničky představují záchranu potravin při cestování během parných dnů, které čerstvost potravin rapidně snižují. Hodí se jak na kratší cesty, tak delší – klidně k moři, anebo jsou skvělé na úschovu nákupu během cesty z obchodu domů. Jestli víte, že byste autochladničku k některým z těchto případů vyžili, neváhejte a zjistěte s námi, jak vybrat tu správnou. Na trhu je řada modelů lišících se vlastnostmi, které mohou být klíčové pro vaše individuální potřeby.


1. Rozdělení autochladniček

Pasivní

Pasivní chladicí boxy jsou nejběžnější a také nejlevnější variantou. Nepotřebují žádnou elektrickou energii, je jen nutné mít přístup k mrazničce. Dávají se do nich totiž chladící náplně, takzvané vložky, které je nutné vyjmout, nechat zmrazit a poté vrátit zpět do boxu, čímž začne proces chlazení v něm. Pozor si však musíte dát na to, že tyto boxy jsou vhodné pro kratší cesty, nezvládnou totiž chladit příliš dlouho. Teplota chlazení je také nízká, pohybuje se jen do 10°C.

Absorbční

Princip dalšího typu autochladniček, absorpčních, spočívá ve využití plynného nebo kapalného chladícího média – jedná se často o bromid lithný nebo čpavek. Funguje to tak, že toto médium se rozpouští v chladné vodě a tím získává schopnost odnímat teplo z okolí. Tyto autochladničky nepotřebují žádný příjem elektrické energie.

Autochladničky tohoto typu neumožňují ovšem hluboké mražení, jsou vhodné spíše na běžnou úschovu potravin, které chcete chladit, aby se nezkazily a zůstaly přijatelně čerstvé.

Tyto boxy jsou typické zejména u obytných vozů, do auta se příliš nedoporučují. Potřebují totiž odvětrávání.

Kompresorové

Kompresorové autochladničky jsou prvním typem aktivních chladicích boxů a jsou závislé na elektrické energii. Tím se však zvyšuje jejich účinnost a rychlost v chlazení. Tyto autochladničky jsou schopny mrazit a zvládnou chladit, i když okolní teplota přesáhne 50°C ve stínu. Jejich princip je v tom, že ve svém okruhu pohání kapalinu, chladivo, které je stlačováno a postupně mění teplotu varu. Je to stejný princip jako u klasických chladniček. 

Nevýhodou může být jejich mohutnost a větší váha. To ovšem kompenzuje jejich spolehlivost při provozu, který není na 100 % závislý na napájení – po nabití totiž baterie uvnitř, které mohou a nemusejí mít, zvládnou dále chladit obsah boxu až 18 hodin. Poté je nutné box opět zapojit do sítě.

Termoelektrické

Termoelektrické autochladničky jsou nejmladším typem dostupným na českém trhu. Tento typ autochladniček je lehký, čímž se zvyšuje jejich mobilita. Výhodou může být i fakt, že umí jak chladit, tak naopak ohřívat.

Mnoho lidí si myslí, že tento typ autochladniček je nejhorší, protože málo chladí. Vše tkví jen v tom, že déle trvá, než se nachladí – chladící účinek je však více než dostatečný. Rozdíl teploty v boxu oproti té okolní zvládnout udržet na hranici 30°C, tedy bude-li chladnička v prostředí, kde je 35°C, v boxu bude teplota okolo 5°C. Jistě si dokážete sami vypočítat, že v případě obrovských veder, kdy se teplota může pohybovat i nad 40°C, nebude tento typ chladničky nejideálnější. Pokud byste však chtěli mít možnost zahřívání, některé modely tohoto typu boxů zvládnou obsah uvnitř zahřát až na 65°C.

Tyto autochladničky jsou sice obvykle o polovinu levnější, než ty kompresorové, naopak však potřebují nejvíce elektrické energie.

Zvláštní typ autochladničky

Existují také chladicí boxy umístěné před spolujezdcem, nebo v loketní opěrce auta. Jde o klasickou přihrádku, do které si většina z nás schovává hudební nosiče, GPS či sluneční brýle. V modernějších autech lze ale tento box použít jako chladicí. Je nutné mít ovšem auto s klimatizací, jedna větev tohoto systému lze totiž nasměrovat právě do některé z přihrádek. Vzduch v ní bude tedy chladnější a je ideální pro úschovu menšího pití nebo jídla. Výhodou je, že toto chlazení lze odpojit bez nutnosti vypnutí celkové klimatizace. Nevýhodou je omezená teplota chlazení.

Máte-li auto s klimatizací, lze dodatečně tento systém za menší poplatek zapojit. Některá auta už se takto přímo prodávají.

V našem výběru jsou z důvodu největší zákaznické oblíbenosti a praktičnosti zařazené pouze chladničky termoelektrické.


2. Napájení

Většina typů autochladniček potřebuje ke svému provozu neustálý příjem elektrické energie. Jednotlivé modely využívají výstupů 12V, 24V nebo 230V (Voltů). S tím souvisí nutnost zvážení, který z výstupů má vaše auto a kde všude bude možné autochladničku zapojit. 

Délka kabelu

Různé autochladničky mají také různě dlouhé kabely. Předem si zjistěte, jaká minimální délka kabelu je potřeba k tomu, abyste mohli autochladničku pohodlně umístit do kufru vozidla. Záleží na tom, kde v autě máte výstup, do kterého ji zapojíte – je-li to nutné. Pokud však má vaše vybraná autochladnička kabel příliš krátký, lze jej nastavit prodlužovacím kabelem.


3. Potřebná teplota chlazení

Předem promyslete, na co budete autochladničku využívat. Chcete-li mít jen záruku, že vám v létě zůstane pití stále chladné a nezkazí se vám svačina pro děti, postačí vám pasivní chladicí boxy, jejichž chladicí schopnost se pohybuje do 10°C. Při potřebě udržet potraviny v chladu, nebo dokonce mrazu po delší dobu, volte aktivní boxy, tedy takové, které využívají elektrickou energii. Nejlepším typem jsou kompresorové chladničky, jejichž schopnost chlazení je nejspolehlivější.

Chladící účinek

Z pohledu potřebné teploty chlazení je velmi vhodné sledovat parametr "chladící účinek", ten nám ukazuje o kolik stupňů je chladnička schopná snížit okolní teplotu. Pokud tedy například okolní teplota bude 20 stupňů a chladící účinek bude nabývat stejné hodnoty, chladnička bude schopná udržet v boxu kontinuálně teplotu pohybující se okolo hladiny nula stupňů Celsia. Pokud se okolní teplota vyšplhá až ke 40 stupňům, uvnitř chladničky bude kolem 20. 


4. Velikost

Při výběru autochladničky určitě zvažte její velikost – jednak proto, abyste ji byli schopni dát do auta, ale hlavně proto, aby postačovala vašim potřebám. Zvažte, zda chcete, aby se do ní vešly lahve – případně jak velké; kolik jídla do ní potřebujete vložit – toto kritérium se nejčastěji odvíjí od počtu osob, které budou nejčastěji ledničku využívat. Tedy, když ji potřebuje čtyřčlenná rodina, která si v ní bude vozit pravidelně svačiny na výlety, bude potřeba určitě větší, než ta, kterou využije pár, který si do chladicího boxu uschová jídlo jen pro sebe.

Objem

S velikostí chladničky samozřejmě velmi úzce souvisí také její objem. Obecně platí, že větší chladničky disponují také větším objemem chladícího boxu nicméně nemusí to být vždy bezvýhradným pravidlem. Proto je důležité podle plánovaných účelů využívaní sledovat tento parametr.

Hmotnost

Důležitým parametrem je také hmotnost. Ačkoliv se může zdát, že v případě umístění v autě nehraje hmotnost větší roli, opak je pravdou. U všech mobilních chladniček je potřeba mít na paměti nutnost jejich častých přesunů a každý kilogram navíc tuto manipulaci výrazně limituje. 

5. Energetický štítek

​Výběr autochladniček je do jisté míry usnadněn také dostupnými informacemi na tak zvaných energetických štítcích, kterými jsou vybaveny. Tyto štítky obsahují informace o spotřebě elektrické energie, objemu a hlučnosti chladničky. 

energetický štítek autochladniček s popisky

Energetická účinnost

Vyjadřuje, jak účinně dokáže nákladat chladnička s přijatou energii a proměnit ji na chladící účinek. Jinýmy slovy, kolik pořebuje chladnička spotřebovat energie, aby mohla fungovat. Hodnotí se na škále od  A+++ (nejvíce úsporné) až po D (nejméně úsporné).

Objem

O hodnotě objemu hovoříme v samostatné kapitole, proto zde postačí prostý popis, že tato proměnná měří v podstatě kapacitu úložné prostoru vybrané chladničky.

Hlučnost

Na energetickém štítku se objevují také údaje ohledně hlučnosti chladícího boxu. Obvykle dosahují hodnoty zhruba 40 dB, což odpovídá hladině hluku například tichého šepotu. Některé chladničky však mohou tyto hodnoty vysoce převyšovat, a proto není dobré brát tento parametr na lehkou váhu.

Spotřeba elektrické energie za rok

Tato spotřeba je vypočítána z doby průměrného používání a značí se v kWh. Jen pro představu průměrná cena za 1 kWh se v České republice pohybuje kolem hranice 4 Kč, takže si můžete poměrně snadno spočítat na kolik vás provoz chladničky výjde.


6. Cena

Velmi důležitá je i finanční stránka. Sami musíte posoudit, zda autochladničku využijete a kolik do ní můžete investovat. Potom lze najít nějaký kompromis. Na trhu lze zboží tohoto typu rozdělit do níže uvedených cenových kategorií:

Cena do 1 500 Kč

Jezdíte-li jednou za rok kempovat, nebo chcete chladicí box, která uschová svačinu a pití v chladu na koupališti, dobrou volbou bude klasický pasivní chladicí box, jehož investice nemusí přesáhnout částku 1500 Kč. Jejich ještě o něco levnější variantou jsou chladicí tašky, které lze pořídit velmi levně – stojí jen pár stovek.

Od 1000 Kč se však můžete setkat už také s aktivními chladicími boxy. Ty nejlacinější dokáží snížit teplotu uvnitř oproti té venkovní o 20°C.

Cena od 1 500 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii se postupně zlepšují vlastnosti aktivních chladicích boxů, zejména těch kompresorových a termoelektrických. Už se ovšem setkáme i s plynovými chladicími boxy, tedy absorpčními. Jejich cena začíná na 4 000 Kč.

Cena nad 10 000 Kč

Chcete-li do autochladničky investovat více než deset tisíc korun, musíte mít vytříbené požadavky. Tyto typy jsou totiž většinou velmi rozměrné a vyznačují se také provedením, kterému se věnují designéři. Lze říci, že pro běžné uživatele je překonání této vysoké pořizovací ceny chladicích boxů až zbytečné, tyto typy si pořizují lidé, kteří tráví na cestách v karavanu opravdu dlouhou dobu, nebo ti, jež jej potřebují ke své profesní činnosti.


7. Doplňky

Ochranný (termo)obal

I k autochladničkám se nabízí možnost pořídit něco navíc. Na první pohled se může zdát, že nic víc k nim není potřeba, ale například lze pořídit ochranný obal, kterým můžete změnit vzhled boxu, ale také jej uchráníte před vnějším mechanickým poškozením. Jako bonus mohou mít některé obaly i izolační vlastnosti díky termovložce.

Přídavné drátěné koše

Máte-li v boxu hodně prostoru a nepotřebujete převážet velké lahve s pitím, ale naopak potřebujete přepravit nějaké menší produkty, ve kterých chcete mít přehled, je možné sehnat přídavné drátěné koše, kterými prostor v boxu lehce zorganizujete a vytvoříte si tak podobný prostor, který máte doma v lednici – tedy taková patra.

Upevňovací sada

Druhým doplňkem, který by se pro vášnivé cestovatele mohl hodit, je upevňovací sada do auta. Jde o jednoduchý mechanismus, který zajistí pevné upevnění boxu v autě. Nestane se, tak že by se vám při ostřejší zatáčce v kufru převrhl, nebo ohrozil cestující uvnitř vozidla, chcete-li mít box tam.

K boxům lze samozřejmě pořídit levněji i upevňovací popruhy, které zajistí bezpečnou přepravu boxů především v prostoru s cestujícími.

Doplněk k napájení

Další výhodou je, že lze pořídit chytrý systém k samotnému napájení autochladničky. Existuje totiž možnost uzamknout zásuvku. Nemělo by se to stávat, ale při náročnějších podmínkách se vlivem otřesů může přerušovat napájení a může se tedy přerušovat kontakt v zásuvce, čímž je ohrozena funkce i životnost boxu. Řešením může být právě uzamykatelná zásuvka, která zajistí, že se žádný spoj nepřeruší.

Ohřev

Je samozřejmě spíše funkcí, než samostatným fyzickým doplňkem, nicméně umožňuje provozovat box i k opačnému účelu a udržet tak teplotu uvnitř na požadované hodnotě, či ji dokonce zvyšovat až do určitého maxima.

S výběrem vám může pomoci také následující video.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Autochladničky
Průměrné hodnocení 4.3 z 36 hlasů