Test nejlepších autochladniček a jak je vybrat

Obrázek autochladničky

Cestování je velkým hitem. Lidé cestují celoročně, přičemž nejideálnější období na cestování jsou letní měsíce. A protože si občas chceme s sebou vzít do auta studené pití nebo nějaké potraviny, řešíme, jak je v rozpáleném autě udržet ve stále přijatelném stavu. Řešením je autochladnička.

Autochladničky jsou praktickým pomocníkem nejen na cesty, ale také na nákupy. Nemusíte se bát, že nákup, který potřebuje chlad, nevydrží ani delší dobu strávenou v kufru vašeho auta. S autochladničkou si vše přivezete domů v takové kvalitě, jako by cesta z obchodu nezabrala ani deset minut. Autochladničku navíc využijete i při menších výletech, například na koupaliště. Můžete si tak s sebou vzít pití i svačinu a nemusíte utrácet zbytečné peníze v tamějším občerstvení.


Nejlepších 10 autochladniček dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název autochladničky

Objem (l)

Chladicí účinek (°C)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled autochladničky Indel B TB31A

Indel B TB31A

30

50

12 000 Kč

Malý náhled autochladničky Guzzanti GZ 38

Guzzanti GZ 38

28

20

2 500 Kč

Malý náhled autochladničky Sencor SCM 2025

Sencor SCM 2025

20

20

1 800 Kč

Malý náhled autochladničky G21 C&W 33 l

G21 C&W 33 l

33

15

2 300 Kč

Malý náhled autochladničky G21 C&W 45 l

G21 C&W 45 l

45

15

3 600 Kč

Malý náhled autochladničky Compass 25L BLUE 220/12V LED

Compass 25L BLUE 220/12V LED

25

20

2 000 Kč

Malý náhled autochladničky Compass 30L RED 220/12V LED

Compass 30L RED 220/12V LED

30

20

2 500 Kč

Malý náhled autochladničky Waeco TropiCool TC-35 FL

Waeco TropiCool TC-35 FL

35

30

5 700 Kč

Malý náhled autochladničky Indel B TB41A

Indel B TB41A

40

50

13 000 Kč

Malý náhled autochladničky Guzzanti GZ 24A

Guzzanti GZ 24A

24

20

1 500 Kč

Testování a recenze autochladniček pro rok 2017

V současnosti zpracováváme podrobný test autochladniček. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2017. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných autochladniček. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o autochladničky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní autochladničku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat autochladničku

1. Rozdělení autochladniček

2. Napájení

3. Potřebná teplota chlazení

4. Velikost

5. Cena

6. Doplňky

Autochladničky představují záchranu potravin při cestování během parných dnů, které čerstvost potravin rapidně snižují. Hodí se jak na kratší cesty, tak delší – klidně k moři, anebo jsou skvělé na úschovu nákupu během cesty z obchodu domů. Jestli víte, že byste autochladničku k některým z těchto případů vyžili, neváhejte a zjistěte s námi, jak vybrat tu správnou. Na trhu je řada modelů lišících se vlastnostmi, které mohou být klíčové pro vaše individuální potřeby.


1. Rozdělení autochladniček

Pasivní

Pasivní chladicí boxy jsou nejběžnější a také nejlevnější variantou. Nepotřebují žádnou elektrickou energii, je jen nutné mít přístup k mrazničce. Dávají se do nich totiž chladící náplně, takzvané vložky, které je nutné vyjmout, nechat zmrazit a poté vrátit zpět do boxu, čímž začne proces chlazení v něm. Pozor si však musíte dát na to, že tyto boxy jsou vhodné pro kratší cesty, nezvládnou totiž chladit příliš dlouho. Teplota chlazení je také nízká, pohybuje se jen do 10°C.

Absorbční

Princip dalšího typu autochladniček, absorpčních, spočívá ve využití plynného nebo kapalného chladícího média – jedná se často o bromid lithný nebo čpavek. Funguje to tak, že toto médium se rozpouští v chladné vodě a tím získává schopnost odnímat teplo z okolí. Tyto autochladničky nepotřebují žádný příjem elektrické energie.

Autochladničky tohoto typu neumožňují ovšem hluboké mražení, jsou vhodné spíše na běžnou úschovu potravin, které chcete chladit, aby se nezkazily a zůstaly přijatelně čerstvé.

Tyto boxy jsou typické zejména u obytných vozů, do auta se příliš nedoporučují. Potřebují totiž odvětrávání.

Kompresorové

Kompresorové autochladničky jsou prvním typem aktivních chladicích boxů a jsou závislé na elektrické energii. Tím se však zvyšuje jejich účinnost a rychlost v chlazení. Tyto autochladničky jsou schopny mrazit a zvládnou chladit, i když okolní teplota přesáhne 50°C ve stínu. Jejich princip je v tom, že ve svém okruhu pohání kapalinu, chladivo, které je stlačováno a postupně mění teplotu varu.

Nevýhodou může být jejich mohutnost a větší váha. To ovšem kompenzuje jejich spolehlivost při provozu, který není na 100 % závislý na napájení – po nabití totiž baterie uvnitř, které mohou a nemusejí mít, zvládnou dále chladit obsah boxu až 18 hodin. Poté je nutné box opět zapojit do sítě.

Termoelektrické

Termoelektrické autochladničky jsou nejmladším typem dostupným na českém trhu. Tento typ autochladniček je lehký, čímž se zvyšuje jejich mobilita. Výhodou může být i fakt, že umí jak chladit, tak naopak ohřívat.

Mnoho lidí si myslí, že tento typ autochladniček je nejhorší, protože málo chladí. Vše tkví jen v tom, že déle trvá, než se nachladí – chladící účinek je však více než dostatečný. Rozdíl teploty v boxu oproti té okolní zvládnout udržet na hranici 30°C, tedy bude-li chladnička v prostředí, kde je 35°C, v boxu bude teplota okolo 5°C. Jistě si dokážete sami vypočítat, že v případě obrovských veder, kdy se teplota může pohybovat i nad 40°C, nebude tento typ chladničky nejideálnější. Pokud byste však chtěli mít možnost zahřívání, některé modely tohoto typu boxů zvládnou obsah uvnitř zahřát až na 65°C.

Tyto autochladničky jsou sice obvykle o polovinu levnější, než ty kompresorové, naopak však potřebují nejvíce elektrické energie.

Zvláštní typ autochladničky

Možná jste netušili, že existují také chladicí boxy umístěné před spolujezdcem, nebo v loketní opěrce auta. Jde o klasickou přihrádku, do které si většina z nás schovává hudební nosiče, GPS, sluneční brýle… V modernějších autech lze ale tento box použít jako chladicí. Je nutné mít ovšem auto s klimatizací, jedna větev tohoto systému lze totiž nasměrovat právě do některé z přihrádek. Vzduch v ní bude tedy chladnější a je ideální pro úschovu menšího pití nebo jídla. Výhodou je, že toto chlazení lze odpojit bez nutnosti vypnutí celkové klimatizace. Nevýhodou je omezená teplota chlazení.

Máte-li auto s klimatizací, lze dodatečně tento systém za menší poplatek zapojit. Některá auta už se takto přímo prodávají.


2. Napájení

Většina typů autochladniček potřebuje ke svému provozu neustálý příjem elektrické energie. Většina modelů využívá výstupů 12V, 24V nebo 230V (Voltů). S tím souvisí nutnost zvážení, který z výstupů má vaše auto a kde všude bude možné autochladničku zapojit.

Délka kabelu

Různé autochladničky mají také různě dlouhé kabely. Předem si zjistěte, jaká minimální délka kabelu je potřeba k tomu, abyste mohli autochladničku pohodlně umístit do kufru vozidla. Záleží na tom, kde v autě máte výstup, do kterého ji zapojíte – je-li to nutné.


3. Potřebná teplota chlazení

Předem promyslete, na co budete autochladničku využívat. Chcete-li mít jen záruku, že vám v létě zůstane pití stále chladné a nezkazí se vám svačina pro děti, postačí vám pasivní chladicí boxy, jejichž chladicí schopnost se pohybuje do 10°C. Při potřebě udržet potraviny v chladu, nebo dokonce mrazu po delší dobu, volte aktivní boxy, tedy takové, které využívají elektrickou energii. Nejlepším typem jsou kompresorové chladničky, jejichž schopnost chlazení je nejspolehlivější.


4. Velikost

Při výběru autochladničky určitě zvažte její velikost – jednak proto, abyste ji byli schopni dát do auta, ale hlavně proto, aby postačovala vašim potřebám. Zvažte, zda chcete, aby se do ní vešly lahve – případně jak velké; kolik jídla do ní potřebujete vložit – toto kritérium se nejčastěji odvíjí od počtu osob, které budou nejčastěji ledničku využívat. Tedy, když ji potřebuje čtyřčlenná rodina, která si v ní bude vozit pravidelně svačiny na výlety, bude potřeba určitě větší, než ta, kterou využije pár, který si do chladicího boxu uschová jídlo jen pro sebe.


5. Cena

Velmi důležitá je i finanční stránka. Sami musíte posoudit, zda autochladničku využijete a kolik do ní můžete investovat. Potom lze najít nějaký kompromis. Na trhu lze zboží tohoto typu rozdělit do níže uvedených cenových kategorií:

Cena do 1 500 Kč

Jezdíte-li jednou za rok kempovat, nebo chcete chladicí box, která uschová svačinu a pití v chladu na koupališti, dobrou volbou bude klasický pasivní chladicí box, jehož investice nemusí přesáhnout částku 1500 Kč. Jejich ještě o něco levnější variantou jsou chladicí tašky, které lze pořídit velmi levně – stojí jen pár stovek.

Od 1000 Kč se však můžete setkat už také s aktivními chladicími boxy. Ty nejlacinější dokáží snížit teplotu uvnitř oproti té venkovní o 20°C.

Cena od 1 500 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii se postupně zlepšují vlastnosti aktivních chladicích boxů, zejména těch kompresorových a termoelektrických. Už se ovšem setkáme i s plynovými chladicími boxy, tedy absorpčními. Jejich cena začíná na 4 000 Kč.

Cena nad 10 000 Kč

Chcete-li do autochladničky investovat více než deset tisíc korun, musíte mít vytříbené požadavky. Tyto typy jsou totiž většinou velmi rozměrné a vyznačují se také provedením, kterému se věnují designéři. Lze říci, že pro běžné uživatele je překonání této vysoké pořizovací ceny chladicích boxů až zbytečné, tyto typy si pořizují lidé, kteří tráví na cestách v karavanu opravdu dlouhou dobu, nebo ti, jež jej potřebují ke své profesní činnosti.


6. Doplňky

Ochranný (termo)obal

I k autochladničkám se nabízí možnost pořídit něco navíc. Na první pohled se může zdát, že nic víc k nim není potřeba, ale například lze pořídit ochranný obal, kterým můžete změnit vzhled boxu, ale také jej uchráníte před vnějším mechanickým poškozením. Jako bonus mohou mít některé obaly i izolační vlastnosti díky termovložce.

Přídavné drátěné koše

Máte-li v boxu hodně prostoru a nepotřebujete převážet velké lahve s pitím, ale naopak potřebujete přepravit nějaké menší produkty, ve kterých chcete mít přehled, je možné sehnat přídavné drátěné koše, kterými prostor v boxu lehce zorganizujete a vytvoříte si tak podobný prostor, který máte doma v lednici – tedy taková patra.

Upevňovací sada

Druhým doplňkem, který by se pro vášnivé cestovatele mohl hodit, je upevňovací sada do auta. Jde o jednoduchý mechanismus, který zajistí pevné upevnění boxu v autě. Nestane se, tak že by se vám při ostřejší zatáčce v kufru převrhl, nebo ohrozil cestující uvnitř vozidla, chcete-li mít box tam.

K boxům lze samozřejmě pořídit levněji i upevňovací popruhy, které zajistí bezpečnou přepravu boxů především v prostoru s cestujícími.

Doplněk k napájení

Další výhodou je, že lze pořídit chytrý systém k samotnému napájení autochladničky. Existuje totiž možnost uzamknout zásuvku. Nemělo by se to stávat, ale při náročnějších podmínkách se vlivem otřesů může přerušovat napájení a může se tedy přerušovat kontakt v zásuvce, čímž je ohrozena funkce i životnost boxu. Řešením může být právě uzamykatelná zásuvka, která zajistí, že se žádný spoj nepřeruší.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test autochladniček
Průměrné hodnocení 4.8 z 20 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít