Porovnávací test
nejlepších alkohol testerů
a jak je vybrat

Poslední aktualizace: Únor 2019

V kategorii alkohol testery doporučujeme V-net DA 8100 Orientační cena: 3 700 Kč Zobrazit nabídky

Alkohol testery nejsou v dnešní době pouze výbavou policistů. Tento efektivní a praktický měřící nástroj si může zakoupit v podstatě kdokoliv. Jde pouze o to, jak vysokou přesnost od tohoto zařízení očekáváte.

Jak už prozrazuje název těchto produktů, alkohol testery slouží ke zjišťování aktuálního zůstatku alkoholu v krvi. Jde tak o velice přínosnou pomůcku hlavně po bujaré noci, kdy si můžete ověřit, že za volant usedáte střízliví a bez zbytkového alkoholu. V našem výběru jsme se zaměřili hlavně na typ senzoru, délku přípravy na měření, doba reakce, přesnost i další parametry.

Alkohol tester by se měl stát povinnou součástí každého řidič. Dvojnásob to platí u těch, kdo si čas od času dopřejí trochu alkoholového moku. Pokud si nevíte rady s nákupem tohoto výrobku a nemáte povědomí o jeho možnostech, poradíme vám v článku Jak vybrat alkohol tester.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Alkohol testery

Recenze V-net DA 8100 V-net DA 8100

Vysoká přesnost měření

Vyšší cena

3 700 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Alkohol testery

Recenze V-net AL 5500 V-net AL 5500

Přijatelná cena,

Krátká reakční doba

Dlouhá příprava měření

1 300 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Alkohol testery

Recenze Sencor SCA BA01 V2 Sencor SCA BA01 V2

Nízká cena

Dlouhá příprava měření

450 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Alkohol testery

Recenze Dräger Alcotest 3820 Dräger Alcotest 3820

Rozsah provozní teploty,

Velká přesnost,

Pohotové měření

Velmi vysoká cena

7 500 Kč Zobrazit nabídky
Parametr V-net DA 8100 V-net AL 5500 Sencor SCA BA01 V2 Dräger Alcotest 3820
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Alkohol testery

Alkohol testery

Alkohol testery

Alkohol testery

Orientační cena 3 700 Kč 1 300 Kč 450 Kč 7 500 Kč
Výrobce V-net V-net Sencor Dräger
Typ senzoru  elektrochemické polovodičové čidlo - DrägerSensor
Příprava na měření (s)  18 30 25 4
Doba reakce (s)  10 5 6 -
Přesnost (+/- %)  5 10 - -
Teplotní rozmezí provozu (°C)  0 - 40 10 - 40 10 - 40 5 - 50
Certifikace CE CE - CE
Rozsah měření (‰)  0 - 5 0 - 4 0,1 - 4 0 - 5
Napájení  2 x 1,5V AA 2 x 1,5V AA 2 x 1,5V AAA 1 x CR123
Displej  ano ano ano ano

Recenze V-net DA 8100

Recenze V-net DA 8100

Top produkt

Alkohol testery

Alkoholtester V-net DA 8100 patří do vyšší cenové kategorie. Na jednu stranu to samozřejmě přináší vyšší pořizovací náklady, na druhou stranu se při koupi dočkáte maximální kvality a přesnosti. Měřič navíc i přes svou kvalitu zachovává poměrně dobrou rychlost a příprava na měření zabere pouze 18 vteřin. Zamrzí jen delší doba reakce 10 sekund, která může být v některých případech poněkud nepraktická. Měřič je vhodný i do extrémních podmínek, protože dokáže pracovat v teplotě v rozmezí 0-40 °C. Zařízení se jeví jako velmi vhodné pro to nejpřesnější testování v rámci osobní kontroly a nebo jako varianta k opakované kontrole menšího počtu osob najednou. Pokud pro vás není překážkou vyšší pořizovací cena, pak budete s testerem jistě velmi spokojení.

Zobrazit nabídky

Recenze V-net AL 5500

Recenze V-net AL 5500

Top cena/výkon

Alkohol testery

V-net AL 5500 je alkohol testerem střední cenové třídy, který nabízí slušné parametrové vybavení za přijatelnou cenu. Přístroj nabízí dostatečnou přesnost, rozsah i pohotovost pro využití sebekontroly a přehled o hladině alkoholu pomocí dechové zkoušky. Jeho relativní nevýhodou je delší příprava na měření, která trvá hned půl minuty a zkouška se tak může poněkud protáhnout. Jeví se jako vhodná volba především pro orientační přehled a použití pro svou vlastní kontrolu. V případě využití pro více jedinců by mohly nastat problémy s dlouhou prodlevou, nicméně je možné konstatovat, že v poměru ceny ku výkonu je jistě měřič dobrou volbou.

Zobrazit nabídky

Recenze Sencor SCA BA01 V2

Recenze Sencor SCA BA01 V2

Dostupná varianta

Alkohol testery

Sencor SCA BA01 V2 je testerem k dechové alkoholové zkoušce, který se řadí svou cenou mezi velmi dostupné produkty, ale zachovává slušnou využitelnost a funkčnost. Důkazem budiž relativně slušná pohotovost měřiče, možnosti rozsahu měření i možnost provozu v poměrně extrémních teplotách. Za slabinu lze považovat, že v některých případech nemusí přesnost být zcela detailní a odpovídající. Z tohoto důvodu lze konstatovat, že měřič je vhodný především pro individuální použití před jízdou a orientační přehled o hladině alkoholu. Pokud hledáte zařízení za dobrou cenu pro orientační dechovou kontrolu, pak vás SCA BA01 jistě nezklame.

Zobrazit nabídky

Recenze Dräger Alcotest 3820

Recenze Dräger Alcotest 3820

Další na zvážení

Alkohol testery

Dräger Alcotest 3820 je alkohol tester z vyšší cenové kategorie. Nabízí výborné vlastnosti, přesnost a velmi pohotové měření. Je odolný vůči extrémním výkyvům teploty a umí naměřit hladinu až do hodnoty pět promile. Z povahy věci se hodí především pro provádění velmi přesných sebekontrol a nebo do firemních provozů pro testování menšího počtu osob najednou. Pokud máte na měřič maximální požadavky, neplánujete ho využívat přímo pro profesní účely a nevadí vám vyšší pořizovací cena, pak si můžete být jistí, že Dräger Alcotest 3820 vám nabídne ten nejvyšší komfort.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat alkohol tester

 1. Typ alkohol testeru
 2. Přesnost
 3. Rozsah měření
 4. Rychlost měření
 5. Napájení
 6. Funkce
 7. Kalibrace
 8. Cena

Alkohol tester nabývá z pohledu fyzických proporcí nejrůznějších podob. Při jeho nákupu však nevolíte pouze schránku s tlačítky. Musíte se zajímat také o jeho obsah, respektive samotnou technologii měření. Ta totiž do značné míry rozhoduje o výsledné přesnosti. A o tu přece jde.

Při výběru alkohol testeru můžete sledovat řadu dalších parametrů, mezi které patří rozsah měření rychlost měření, napájení a spousta přidružených funkcí. Zároveň byste měli něco bližšího vědět i o kalibraci a jejích potřebách.

S tím vším vás seznámíme v následujících kapitolách a navedeme vás tím správným směrem při nákupu vhodného alkohol testeru. Pořiďte si přístroj, díky kterému nikdy neusednete za volant pod vlivem alkoholu.

1. Typ alkohol testeru

Nákup alkohol testeru se v první řadě odvíjí od toho, jaké technologii měření dáte přednost. To je zásadní rozhodnutí, se kterým se pojí výsledná přesnost, rozsah měření a uživatelský komfort. Nemalou roli v této otázce hrají samozřejmě i finance. Na trhu si můžete vybírat z několika základních kategorií alkohol testerů. Každý z nich má trochu odlišný typ sensoru.

 • Detekční trubičky
 • Polovodičové alkohol testery
 • Elektrochemické alkohol testery
 • Spektrofotometrické alkohol testery

Detekční trubičky

Tento typ alkohol testeru je znám jistě každému. V předchozích letech s ním dokonce i policie České republiky prováděla orientační měření hladiny alkoholu v krvi. Základem je skleněné tělo, respektive trubička. Na ní je aplikován jednorázový náustek a balonek. Po nafouknutí balonku se trubička zahřeje a zobrazí výsledek v podobě zeleného zabarvení.

Ano, tato metoda je určitě hygienická, jednoduchá, rychlá a levná. Nutno podotknout, že přesného výsledku se domůžete pouze stěží.

Polovodičové alkohol testery

Z hlediska pořizovacích nákladů lze za levný přístroj označit polovodičový alkohol tester. Fungování tohoto produktu je založeno na přeměně vzduchu na elektrické napětí. Výpary, které dorazí k elektrodě, začnou oxidovat a dojde ke zvyšování vodivosti. Tato metoda měření je jistě nenáročná na použití a je přesnější než detekční trubičky. Výsledek je navíc zobrazován na digitálním displeji. Jejich přesnost je zhruba 10 %.

I polovodičové alkohol testery sebou nesou jisté nevýhody. Zde je to například zkreslení výsledku kvůli odlišné síle dechu. Tyto produkty bývají i často náchylné na jiné látky obsažené v dechu. Mohou to být například uhlovodíky, nikotin, aceton a mnohé jiné. Počítat musíte s tím, že přesnost polovodičového alkohol testeru se zhoršuje s frekvencí jeho použití. Pro nenáročné domácí účely jsou však dostatečné.

Elektrochemické alkohol testery

Tyto výrobky lze označit za profesionální. To mimochodem dokazuje fakt, že je využívá také Policie České republiky, firmy s více zaměstnanci a podobné instituce. Uspokojí i náročné klienty v soukromém sektoru. Princip fungování je opět spojen s elektrodou. Ta vlivem oxidace probouzí proud a tím zjišťuje intenzitu alkoholu v krvi.

Pakliže přehlédnete vyšší pořizovací cenu, získáte určitě vyšší přesnost přístroje, která nebude ovlivňována sílou dechu ani ostatními látkami. S narůstajícím počtem měření nedochází ani ke snižování životnosti zařízení. Modernější verze dokáží dokonce archivovat změřené výsledky nebo je přenášet do počítače.

Spektrofotometrické alkohol testery

Jde o nejpřesnější metodu měření vůbec. Ta je založena na absorpci elektromagnetického záření v infračerveném spektru. Tyto alkohol testery jsou využívány spíše ve stacionárních zařízeních, mezi které patří například soudy a zastupitelství. Pro domácí užití jsou až moc dokonalé a drahé.

2. Přesnost

Vzhledem k tomu, že nikdo nechce usednout za volant se zbytkovým alkoholem, je při výběru alkohol testeru důležitou veličinou jeho přesnost. Právě tato hodnota udává, jak přesná bude výsledná hladina alkoholu v krvi. Tento údaj je obvykle prezentován v procentech. Čím více se přesnost blíží k nule, tím lepšího výsledku docílíte. Na trhu se můžete setkat hned s několika kategoriemi přesnosti.

 • Přesnost 15 % – levné alkohol testery
 • Přesnost 10 % – většina polovodičových alkohol testerů
 • Přesnost 5 % – kvalitní výsledky pro profesionální užití
 • Přesnost 0 – 5 % – dražší zařízení s Full Cell senzorem

3. Rozsah měření

Podceňovat byste určitě neměli ani rozsah měření. Ten jasně definuje spodní a horní hranici, při které je schopen alkohol tester naměřit požadované výsledky. Rozsah měření obvykle začíná na nule. Výjimkou však nejsou přístroje až od 0,2 promile. Většina produktů je schopna naměřit maximálně 4 – 5 promile. Lidé spíše než k vyšším hodnotám přihlíží k těm nižším, respektive k samotné citlivosti. Mnohem přínosnější je totiž schopnost alkohol testeru změřit i malé množství alkoholu v setinách.

4. Rychlost měření

Tento parametr je přínosný spíše z uživatelského hlediska. Rychlost měření je doba, kdy vám bude po změření zobrazena zjištěná hodnota alkoholu. Tento časový úsek je prezentován v sekundách a do jisté míry přispívá k celkovému komfortu měření. Ty nejrychlejší přístroje jsou schopny dosáhnout požadovaných výsledků do 5 sekund. Většina ostatních pak funguje v rozmezí 5 – 60 sekund.

5. Napájení

Vzhledem k tomu, že alkohol tester je mobilním zařízením, které povětšinou budete vozit sebou v automobilu, lze předpokládat způsob napájení. Nejčastěji jsou to akumulátorové články, a to jak v provedení AA nebo AAA. Použít samozřejmě můžete i nabíjecích baterií. Výhodou je bezpochyby možnost rychlé obměny, protože tento typ napájení je k dispozici v každém obchodě.

Určitou alternativou jsou ještě vestavěné akumulátory. Ty sice nejsou tak snadno vyměnitelné z pohledu dostupnosti, na druhou stranu je lze nabíjet přímo v alkohol testeru. Některé produkty lze mimo jiné nabíjet také prostřednictvím napájení v automobilu.

6. Funkce

Moderní alkohol testery nabývají nejrůznějších podob. Narazit můžete na klasické černé „krabičky“ s jedním tlačítkem pro zjištění množství alkoholu v krvi. Výjimkou však nejsou propracovanější zařízení, která toho přináší daleko více, než se na první pohled zdá. Setkat se můžete s řadou přidružených prvků a praktických funkcí.

 • Displej – Alkohol testery s displejem vám přináší přehlednější informace o naměřených hodnotách. Vybírat si můžete z LCD a LED displejů. U obou je třeba počítat s vyšší spotřebou elektrické energie, takže s rychlejším úbytkem baterie.
 • Úložiště – Některé modely disponují interním uložištěm, které vám pomůže archivovat naměřené hodnoty.
 • Konektivita – Alkohol testery lze propojit i s počítačem. To přináší další možnosti z hlediska zpracování naměřených dat. Výjimkou není ani komunikace s mobilním telefonem, a to prostřednictvím speciálních aplikací.
 • Zvuková signalizace– Alkohol tester vás upozorní zvukem na to, že máte zbytkový alkohol v krvi.
 • LED diody – Diody, které s pomocí odlišných barev signalizují výsledek měření.
 • Pouzdro – Ochranný obal neboli cestovní obal. Do toho můžete vedle samotného alkohol testeru uložit také náhradní náustky a ostatní příslušenství.
 • Automatické vypnutí – Funkce vypínající alkohol tester po uplynutí určité doby po měření. Tím zamezíte nechtěnému vybíjení akumulátorů.

7. Kalibrace

Ještě než si pořídíte nový alkohol tester, měli byste počítat s tím, že toto zařízení vyžaduje pravidelnou kalibraci. A to především ty přesnější přístroje s kvalitními senzory. V rámci kalibrace dochází k uvedení přesnosti měření do prvopočátečního stavu. Kalibrace se provádí v závislosti na počtu měření i čase.

 • Klasické alkohol testery po 200 měřeních nebo 6 měsících
 • Polovodičové alkohol testery po 500 měřeních nebo 12 měsících

Kalibraci můžete provést i dříve, a to v případě, že alkohol tester vykazuje špatné hodnoty. Jedná se o úkon v řádu pár stovek korun.

Abyste předešli předčasné kalibraci nebo vůbec samotnému poškození alkohol testeru, vyplatí se vštípit si do mysli několik praktických zásad.

 • Před kontrolou hladiny alkoholu v krvi nekuřte.
 • Pokud máte možnost, vypláchněte si před měřením ústa čistou vodou.
 • Měření alkoholu provádějte minimálně 10 minut po požití alkoholu.

8. Cena

Zahledíte-li se do produktových nabídek obchodníků s tímto sortimentem, zjistíte, že pořízení alkohol testeru nemusí být žádnou výraznější investicí. Pravdou však zůstává, že výše vstupních nákladů se do jisté míry promítá i do kvality požadovaného výsledku. Ať už se soustředíte na jakékoliv přístroje, volte pouze prověřené značky. Mezi ně patří Alkohit, Sencor, V-net, Dräger, Sentech, Solight a ostatní.

Cena do 1 000 Kč

Tato cenová skupina zahrnuje alkohol testery, které prezentují velice orientační hodnoty. Jejich pořízení ostatně začíná na 300 Kč. Pokud byste vedle signalizačních diod chtěli docílit i displeje, pak se prvopočáteční náklady šplhají k 500 Kč.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Za tyto peníze si pořídíte mnohem kvalitnější typ alkohol testeru. Jeho součástí bude daleko citlivější senzor. Rozsah měření se bude pohybovat od 0 do 4 promile, s dobou měření do 10 sekund. Přesnost takových zařízení je zhruba 10 %. Většina z nich bude disponovat také displejem.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Přístroje v této cenové kategorii jsou schopny podstatně větší zátěže a mají delší životnost. Provádět u nich nemusíte tak často kalibraci a jejich přesnost je na 5 %. Obvykle je aplikován elektrochemický senzor. Součástí balení je několik dalších náustků a chybět vám nebude ani praktické cestovní pouzdro.

Cena nad 8 000 Kč

Přístroje s cenou nad 8 000 Kč lze s přehledem označit za profesionální. Špičky ve své třídě dokáží pracovat v libovolných podmínkách, mají vysokou přesnost a citlivost měření. Ty nejdražší výrobky dosahují hodnot až 60 000 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Alkohol testery
Průměrné hodnocení 4.5 z 15 hlasů