Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších procesorů

Procesor je nedílnou součástí jakéhokoliv stolního počítače nebo notebooku. Prvek, který je mnohými odborníky označován za srdce, potažmo mozek celé soustavy. Právě tato komponenta se totiž stará o kompletní výkon, ovlivňuje rychlost výpočetních procesů, má vliv na výkon grafické karty a v neposlední řadě je spojena i s optimalizací elektrické energie počítače.

Je proto pochopitelné, že jeho výběru byste měli věnovat dostatek pozornosti, protože zrovna investice do vhodného procesu ovlivní výkonnostní charakteristiku vaší domácí či firemní výpočetní techniky.

Procesor je samozřejmě spojen s řadou nejrůznějších parametrů, kterým je třeba přisuzovat patřičnou váhu. Pokud tedy stojíte před výběrem nového procesoru do stolního počítače nebo notebooku, začtěte se nejprve do tohoto článku.


Nejlepší procesory dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat procesor

S procesory vás seznámíme co nejpodrobněji. Zaměříme se na všechny jeho důležité vlastnosti a tím zásadním rozdělením začneme hned v první kapitole. Představíme vám typy procesorů dostupné na současném trhu.

Pak zabrousíme trochu hlouběji do technických parametrů procesorů. Bude to například zmínka o socketu, počtu jader, frekvenci nebo cache paměti procesoru. Následovat bude poměrně komplexní kapitola zaměřená na všechny ostatní údaje, na které můžete narazit při výběru procesoru. I když nejsou tak známé, přesto byste měli znát jejich význam a věnovat jim pozornost.

Nezapomeneme vám představit ani orientační ceny procesorů. Ty se mohou výrazným způsobem lišit. To až na závěr tohoto článku.

Typy procesorů podle použití

Naším odrazovým můstkem se stanou typy procesorů, respektive představení dvou dostupných produktů. Jsou to výrobci Intel a AMD, kteří patří ke dvěma hlavním hráčům na trhu a přináší několik výkonově odlišných modelových procesorů pro rozdílné výpočetní činnosti.

Procesory Intel

Procesory Intel jsou oblíbené napříč celým spektrem stolních počítačů a notebooků. Pořídit si můžete levnější a méně výkonné řady, tak i ty dražší. Ty vám přinesou nadstandardní výkon pro různou práci. Níže uvádíme rozdělení dostupných procesorů Intel na základě jejich použití.

 • Procesory pro kancelářskou práci – Intel Celeron a Intel Pentium
 • Procesory pro multimédia – Intel Core i3
 • Procesory pro hry a náročnější grafiku – Intel Core i5 a Intel Core i7
 • Procesory pro servery a profesionální užití – Intel Core i9 a Intel Xeon

Procesory AMD

Konkurentem počítačových procesorů Intel jsou procesory od výrobce AMD. I ty dokáží uspokojit potřeby lačných zákazníků, a to díky svému širokému portfoliu. Procesory AMD jsou vhodné nejenom pro domácí užití, ale také to komerční. Jejich dělení je dle použití následující.

 • Procesory pro kancelářskou práci – Sempron a A-Series
 • Procesory pro multimédia – A-Series, Athlon X4 a Ryzen 3
 • Procesory pro hry a náročnější grafiku – Ryzen 5 a Ryzen 7
 • Procesory pro servery a profesionální užití – Ryzen 7 a Ryzen Threadripper

Socket

Jedním z nedůležitějších parametrů z hlediska kompatibility je socket, respektive jeho typ na základní desce. Ten se musí shodovat s typem socketu pro který je procesor určen. V opačném případě nebudete schopni procesor upevnit do počítače či notebooku na základovou desku. Sockety neboli patice nesou jednoznačné označení, jakým je například Socket 1150, Socket 1151, Socket 2066, Socket AM3+, Socket AM4 a další.

Počet jader

Každý procesor se skládá z jednoho a více jader. Tyto jádra jsou strůjci samotných výpočetních výkonů a starají se o zpracování jednotlivých úloh. Některé aplikace a softwary umí vyhodnocovat informace ve více jádrech najednou. To má za následek jediné. Daleko rychlejší zpracování úlohy a prezentaci požadovaného výsledku.

Z logiky věci tedy vyplývá, že čím více jader procesor obsahuje, tím výkonnější je. Například dvoujádrové procesory jsou vhodné spíše jen pro kancelářské použití. Pokud budete lpět také na grafice, je lepší investovat do čtyř a více jader. Ti nejnáročnější hráči mohou volit až osm jader a profesionální zpracovatelé náročných multimédií dokonce nad 12 jader. S nárůstem jader procesoru pochopitelně roste i jeho pořizovací cena.

Frekvence jádra

Frekvence je dalším podstatným parametrem promítajícím se do rychlosti procesoru. Frekvence je udávána v hercích, obvykle je to jednotka GHz. I zde se můžete setkat s obvyklým poměrem čím vyšší frekvence procesoru, tím vyšší rychlost.

Frekvence současných procesorových jader se pohybují kolem 3 GHz. Pokud je to pod tuto hranici jde o méně výkonné procesory, nad 3 GHz jde o výkonnější komponenty. Ty nejvýkonnější stroje mohou mít frekvenci jádra nad hodnotou 3,8 GHz.

Setkat se lze také s výrazem maximální frekvence jádra, která určuje to, na jakou nejvyšší a funkční frekvenci lze procesor přetaktovat. Některé procesory dokáží v tomto směru využívat automatického přetaktování. To znamená, že v případě potřeby vyššího výkonu jsou schopny zvýšit frekvenci na maximální hodnotu. Tyto technologie jsou u obou výrobců procesorů označovány níže uvedenými výrazy.

 • U procesorů Intel je to Turbo Boost
 • U procesorů AMD je to Turbo Core

Cache procesoru

Pod pojmem cache paměť procesoru si představte vyrovnávací paměť neboli mezi-paměť. Právě do ní jsou ukládány kopie dat načtených z adresy v operační paměti. Cache paměť má za výsledek jediné. Postarat se o vyšší výkon a propustnost dat. V tomto případě se můžete setkat s vyrovnávací pamětí druhé a třetí úrovně, které jsou označovány pojmy L2 cache a L3 cache. Cache paměť procesoru může být samozřejmě rozdílná.

 • L2 cache – od 0,5 MB do 12 MB
 • L3 cache – od 2 MB do 64 MB

Čím vyšší je cache paměť procesoru, tím vyšších výkonů docílíte.

Důležité parametry

Všechny doposud popisované technické parametry lze označit za ty nejhlavnější při výběru jakéhokoliv procesoru. Tyto výpočetní komponenty jsou však spojeny ještě s řadou dalších technických údajů, o kterých byste měli mít alespoň základní povědomí. Některé z nich pro vás mohou být důležité, jiné zase méně. O tom si můžete udělat obrázek po přečtení následujících výrazů.

 • TDP – Tento parametr je přímo úměrný celkové spotřebě elektrické energie procesoru. Značí množství tepla produkovaného procesorem. Pod zkratkou se nachází celý název Thermal Design Power. Hodnota je udávána ve wattech.
 • Integrované GPU– Pod zkratkou GPU si můžete představit grafickou kartu. Z logiky věci vyplývá, že procesor s integrovaným GPU bude mít do pouzdra procesoru usazenou integrovanou grafiku. Nejčastěji se s tím setkáte u procesorů určených pro kancelářskou práci. Díky tomu odpadá jakákoliv nutnost kupovat externí grafickou kartu, která je pro takovou činnost zbytečná.
 • Snížená spotřeba – Procesory s tímto označením mají primárně snížený odběr elektrické energie.
 • HyperThreading – Speciální funkce procesorů Intel starající se o to, že procesor zpracuje dvě programové úlohy najednou. To svým způsobem virtuálně zdvojnásobuje počet jader procesoru.
 • Multi-Threading – Obdobná technologie jako je HyperThreading jen s tím rozdílem, že tato funkce je součástí procesorů AMD. Občas na ni můžete narazit pod zkratkou SMT.
 • Procesor s chladičem – Některé procesory jsou dodávány ještě s dimenzovaným chladičem, který znásobuje efektivitu chlazení procesoru. To do jisté míry prodlužuje jeho celkovou životnost.
 • Otevřený násobič – Bez sebemenšího problému můžete navýšit hodnoty parametru pro přetaktování procesoru.
 • Technologie výroby – U procesorů je často uváděno také to, jakou technologií byly zhotoveny. Zde je důležité zmínit, že čím menší technologie výroby, tím méně dochází k zahřívání procesoru. Obvykle narazíte na parametry 14nm, 22nm, 28nm, 32nm a další.

Cena

Náklady na procesory se samozřejmě různí podle toho, kolik výkonu od nich vyžadujete. Velký rozdíl je také mezi tím, zda kupujete procesory pro běžné počítače nebo ty serverové. Na ty jsou totiž kladeny podstatně vyšší nároky. Kapitolou samou o sobě jsou pak procesory herní nebo k přetaktování, popřípadě s integrovanou grafickou kartou. Pokud jde o výrobce, už jsme to zmínili v průběhu tohoto článku. V dnešní době můžete vybírat pouze ze dvou dostupných značek, kterými jsou Intel a AMD. Následná volba modelu bude pak jen o vašich preferencích.

Cena do 5 000 Kč

Nejlevnější procesory můžete zakoupit už do 1 000 Kč, a to jak značku AMD, tak Intel. Půjde samozřejmě o nejméně výkonné výpočetní komponenty, které se hodí ke zpracování málo náročných úloh a spíše do kancelářského prostředí. Jsou to procesory Dual Core s nízkou frekvencí a tím pádem i malým výkonem.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii si už dopřejete výkonnějších procesorů vhodných také pro hraní počítačových her. Nejčastěji jde o čtyřjádrové procesory. S naprostou jistotou převládá značka Intel, kde do ceny 10 000 Kč zakoupíte například procesor Intel Core i5 nebo Intel Core i7. Frekvence jader se pohybuje někde kolem 3 GHz až 3,5 GHz. Často je používaná technologie výroby 22nm.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Výkonnější procesory pro náročné, kteří zpracovávají složitá multimédia a výpočetní úlohy. Právě k tomu je zapotřebí odpovídající výkon. Ten nabízí až osmijádrové procesory s frekvencí nad 3,5 GHz. Pakliže bychom měli jmenovat zástupce procesorů Intel, oblíbený je model Intel Core i7 nejnovější generace nebo Intel Core i9. U procesorů AMD je to AMD Ryzen 5.

Cena nad 20 000 Kč

Profesionálové samozřejmě mohou sáhnout po ještě lepším procesoru, a to platí dvojnásob při požadavku na procesory pro servery. Hranice nad 20 000 Kč je skutečně otevřená a může končit až někdy kolem 250 000 Kč. Pak se vám dostane toho nejlepšího na trhu, nejvyššího výkonu a maximální úrovně zabezpečení.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 79 hlasů