Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších SSD disků

Ukázka produktu ve srovnání SSD disků

SSD disky představují počítačovou komponentu, která je hojně využívána nejenom u stolních počítačů, ale také u notebooků. Tento typ pevného disku se vyjímá tím, že nedisponuje žádnými pohyblivými částmi, a díky tomu je považován za kvalitnější a bezpečnější úložiště.

Mnohými odborníky jsou SSD disky nazývány jako úložiště budoucnosti. S jejich používáním se pojí řada výhod a přednostní. Od nízké spotřeby elektrické energie, přes rychlý přenos dat pro čtení a zápis až po zvýšenou odolnost.

SSD disky tak úspěšně nahrazují klasické HDD a přináší nový způsob ukládání dat. Při jejich výběru byste měli znát několik důležitých technických parametrů. Musíte mít jasno v základní terminologii a vědět, co si vlastně pořizujete. A právě s tím vším vás seznámí tento článek.


Nejlepší SSD disky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Kapacita (GB) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Samsung 860 EVO 500GB, MZ-76E500B/EU Samsung 860 EVO 500GB, MZ-76E500B/EU 500 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Samsung 860 EVO 250GB, MZ-76E250B/EU Samsung 860 EVO 250GB, MZ-76E250B/EU 250 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kingston A400 120GB, SA400S37/120G Kingston A400 120GB, SA400S37/120G 120 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kingston A400 240GB, SA400S37/240G Kingston A400 240GB, SA400S37/240G 240 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kingston A400 480GB, SA400S37/480G Kingston A400 480GB, SA400S37/480G 480 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Crucial MX500 500GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT500MX500SSD1 Crucial MX500 500GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT500MX500SSD1 500 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Crucial MX500 250GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT250MX500SSD1 Crucial MX500 250GB, 2,5", SATAIII, SSD, CT250MX500SSD1 500 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD 240GB, SATA/600, SSD, WDS240G2G0A WD 240GB, SATA/600, SSD, WDS240G2G0A 240 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WD 120GB, SATA/600, SSD, WDS120G2G0A WD 120GB, SATA/600, SSD, WDS120G2G0A 120 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze PATRIOT 120GB, PBU120GS25SSDR PATRIOT 120GB, PBU120GS25SSDR 120 850 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat SSD disk

Na úvod tohoto článku s názvem „jak vybrat SSD disk“ začneme tím nejzákladnějším. A to bude popis rozdílů mezi klasickým HDD a SSD diskem. Teprve poté se zaměříme na jednotlivé parametry této výpočetní komponenty.

Budou to například formáty a kapacita SSD disků. Zjistíte, jaké jsou rozdíly mezi interními a externími disky, včetně rychlosti čtení a zápisu. Důležitou informací se pro vás stane také konektivita a ostatní vlastnosti a funkce.

Jak už bývá zvykem, chybět vám v závěru článku nebude ani orientační cenové srovnání, respektive zjištění, co můžete získat za danou cenu.

SSD vs. HDD

Náš podrobný rozbor SSD disků započneme popisem rozdílů mezi SSD disky a klasickým HDD. Ve zkratce vám popíšeme hlavní odlišnosti, a především výhody a nevýhody obou řešení. V rámci objektivity byste měli mít přehled o tom, s jakým konkurentem SSD disky soupeří. Alespoň zjistíte, zda vám tato varianta bude vyhovovat či nikoliv.

HDD disky

Nejprve začneme popisem starší technologie, kterou tvoří hlavně záznamové plotny a čtecí hlavičky. Už tento fakt vypovídá o tom, že klasické HDD disky jsou náchylnější na jakékoliv otřesy a je u nich větší pravděpodobnost poškození. To pak může mít za následek ztrátu cenných dat. Vzhledem k tomu, že HDD jsou založeny na mechanických prvcích, nemůžete počítat s přehnanou rychlostí, ať už jde o čtení nebo zápis.

Na druhou stranu HDD disky jsou cenově velice dostupné, a to i při vyšších kapacitách oproti SSD diskům. Takže je mohou využít například milovníci multimédií a grafici vyžadující podstatně větší prostor pro ukládání svých cenných dat.

SSD disky

Technologii zpracování SSD disku lze nejvíce přiblížit pravděpodobně známým flash diskům neboli „fleškám“. To znamená, že tyto výpočetní komponenty neobsahují žádné mechanismy. Tím pádem hrozí menší poškození disku a je kladen větší důraz na jeho celkovou odolnost. Ve prospěch použité technologie hovoří určitě vyšší rychlost čtení a zápisu, ať už jde o chod samotného operačního systému nebo jednotlivých aplikací. SSD disky lze obecně považovat za daleko spolehlivější a méně hlučné.

Jejich jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena oproti klasickému HDD. Své silné zastoupení nachází hlavně u uživatelů, kteří od své výpočetní techniky vyžadují rychlou práci s daty. Oblíbené jsou také u cestovatelů, kteří preferují nižší hmotnost. Příjemná je i absence jakéhokoliv hluku.

Určitou alternativou SSD disků je ještě varianta SSHD. Ta je takovým pomyslným kompromisem mezi HDD a SSD. Obsahuje totiž dvě části, kdy se do té SSD nahrávají častěji využívaná data, od kterých se očekává rychlost zápisu a čtení a ta druhá slouží jako objemnější uložiště. Je ale pravdou, že oproti klasickému HDD nemůžete očekávat příliš zvýšený nárůst rychlosti jako s plnohodnotným SSD. Své příznivce si však SSHD řešení najde, a to například u lidí s omezenějším rozpočtem na pořízení pevného disku.

Formát

Když si budete chtít pořídit nový SSD disk, měli byste vědět o tom, že na trhu neexistuje pouze jeden disk s pevně daným rozměrem. Narazit můžete hned na tři fyzicky odlišná provedení. O nich vám povíme trochu více informací.

 • 2,5“ SSD disky
 • M.2 SSD disky
 • PCIe SSD disky

2,5“ SSD disky

Pravděpodobně nejdostupnější varianta SSD disku, kterou můžete aplikovat nejenom do nových, ale i postarších notebooků a výpočetní techniky. Tyto disky mají menší rozměry než klasické HDD disky o velikosti 3,5“. Nejčastěji je připojíte za pomoci SATA III sběrnice. Ty novější modely také za pomoci speciálního portu U.2.

M.2 SSD disky

Oproti 2,5“ SSD diskům jsou modely s formátem M.2 modernějším řešením. Sází především na menší rozměry, a to díky tomu, že disk nevkládáte do klasického uložiště v počítači nebo notebooku, ale přímo na základní desku. S tímto modelem SSD disku je pak spojena ještě větší rychlost přenosu dat. Tyto disky se pyšní kompatibilitou s rozhraním NVMe.

PCIe SSD disky

Jak už prozrazuje název třetího formátu, jde o SSD disky připojitelné za pomoci standardního portu PCIe x4. Ten mimochodem můžete nalézt v podstatě na všech základních deskách počítačů. Pokud byste měli M.2 SSD disk a chtěli je připojit k PCIe slotu, lze to provést za pomoci speciálního adaptéru.

Kapacita

Kapacita pevného disku je důležitým údajem, protože vypovídá o tom, kolik dat na nový SSD disk budete schopni uložit. Zároveň je to jeden z parametrů, který se zásadním způsobem promítá do celkové pořizovací ceny této výpočetní komponenty.

Ty nejlevnější SSD disky pořídíte s kapacitou kolem 128 GB. Ta vám vystačí pro uložení operačního systému, několik základních programů a běžná data. Pakliže máte větší nároky na ukládací prostor, musíte se poohlédnout po modelech s větší kapacitou. Mezi ty nejběžnější patří kapacity 256 GB, 512 GB a 1TB. Výjimkou však nejsou ani SSD disky s pamětí až 4TB. Ty slouží těm nejnáročnějším zákazníkům, jakými jsou obvykle zpracovatelé multimédií.

Interní vs. externí disky

Především z pohledu vzhledu, velikosti, konektivity a způsobu připojení musíte rozlišovat dvojí dělení SSD disků. Interní SSD disky jsou primárně určeny pro vložení do počítače nebo notebooku. Externí SSD disky slouží naopak jako vnější úložný prostor, kam si můžete zálohovat data a přenášet je mezi libovolným počtem počítačů a ostatních typů zařízení.

Interní SSD disky

Interní SSD disk si pořídíte v případě, že jej připojíte do vnitřních útrob počítače či notebooku. V tomto směru můžete volit mezi několika typy komunikačního rozhraní podle toho, jakou výpočetní technikou disponujete.

 • SATA III – Postarší řešení AHCI připojení za pomoci SATA sběrnice. Moderní SSD disky svou rychlostí však tento model připojení mnohdy překonávají.
 • mSATA – Zmenšená alternativa SATA III. Nejde o tak rozšířené a využívané komunikační rozhraní AHCI.
 • M.2 – Při použití komunikačního rozhraní NVMe docílíte vyšší rychlostí oproti klasickému SATA.
 • PCle – Stejně vysoká rychlost přenosu dat jako u M.2 rozhraní jen s tím rozdílem, že připojení probíhá za pomoci sběrnice PCIe.
 • U.2 – Další z konektorů, s nímž lze docílit vysokých rychlostí. Navíc vám umožní připojit i zmenšené varianty SSD disků.

Externí SSD disky

Externí SSD disky nevypadají na první pohled jako ty interní. Jsou totiž opařeny ještě speciálním obalem. Ten je chrání při přenášení. Výjimkou není ani možnost zakoupení boxů, kam můžete uložit interní SSD disk a rázem z něj udělat disk externí. Předností oněch zmiňovaných schránek jsou konektory, se kterými SSD disk pohodlně připojíte k počítači nebo jinému typu zařízení. Nejčastěji narazíte na tato komunikační rozhraní.

 • USB 2.0 – Dnes pravděpodobně nejstarší používaný port s tou nejnižší přenosovou rychlostí 480 Mb/s.
 • USB 3.0 – Ideální konektor pro připojení SSD disků. A to díky tomu, že jeho rychlost přenosu až 5 Gb/s je dostačující pro pevné disky.
 • USB 3.1. – Nadstavba postarší verze portu USB 3.0, která je již součástí vybrané výpočetní techniky. Předností tohoto konektoru je hlavně přenosová rychlost 10 Gb/s.
 • USB-C – Odlišný tvar konektoru oproti klasickému USB. Mnohými nazývaný jako konektor budoucnosti, a to díky jeho univerzálnosti. Dnes se stále častěji objevuje také u SSD disků.

Rychlost čtení a zápisu

Vzhledem k tomu, že si většina lidí pořizuje SSD disky pro jejich zvýšenou rychlost, patří tento parametr také k velice důležitým. V tomto směru lze SSD disky rozdělovat do několika rychlostích tříd, se kterými se váží odlišné hodnoty pro čtení a zápis dat z disku. Tento údaj je samozřejmě prezentován v megabajtech za sekundu čili pod zkratkou MB/s.

 • Nejnižší třída s rozhraním AHCI – čtení 360 MB/s a zápis 130 MB/s
 • Střední třída s rozhraním AHCI – čtení 540 MB/s a zápis 520 MB/s
 • Vyšší třída s rozhraním NVMe – čtení 2 000 MB/s a zápis 800 MB/s
 • Nejvyšší třída s rozhraním NVMe – čtení 3 500 MB/s a zápis 2 100 MB/s

TRIM místo defragmentace

S používáním jakéhokoliv pevného disku je mimo jiné spojena také patřičná údržba této komponenty. Pakliže jste doposud využívali klasický HDD disk, pak jistě známe praktický nástroj zvaný defragmentace. Ten však v případě SSD disku nemá žádný význam, ba co více, zbytečně jej opotřebovává.

Pokud chcete SSD disku dopřát přínosnou kontrolu, pak si aktivujte funkci TRIM. Její význam je velice jednoduchý. Pokud na počítači nebo notebooku provedete smazání dat, předá operační systém tuto informaci pevnému disku. Aby se tímto procesem disk nezdržoval, smaže pouze cestu k informaci na disku a až bude méně vytížen, dojde ke skutečnému smazání souborů.

Vlastnosti a funkce

Při nákupu nových SSD disků se můžete setkat i s řadou nejrůznějších výrazů, které označují další vlastnosti a funkce těchto pevných disků. Pro větší přehlednost uvádíme vysvětlení několika z nich.

 • RAID – Tato funkce vám umožňuje řadit SSD disky do speciálních polí. Využívána je především při zálohování dat a jejich následné ochraně.
 • TRIM – Funkce starající se o rychlejší odstranění smazaných dat. Díky tomu se zvýší rychlost zápisu SSD disku.
 • TLC – Speciální paměť zmenšující rozměry a cenu výpočetní komponenty. Na druhou stranu zhoršuje spolehlivost disku. Na jednu buňku uchovává tři bity.
 • SLC – SSD disky s vysokou rychlostí a životností, které jsou spojeny s vyšší pořizovací cenou. V každé buňce je uložen jeden bit.
 • MLC – Zlatá střední třída. Disky uchovávají v jedné buňce dva bity. To má vliv na vyšší rychlost, životnost a přiměřenou cenu výrobku.
 • Vyrovnávací paměť – Paměť SSD disku sloužící k dočasnému uchování dat. Její velikost začíná na 8 MB a může dosahovat kapacity až 2 GB. Čím větší hodnota, tím lépe.

Cena

SSD disky mohou nabývat nejrůznějších pořizovacích cen, a to především v závislosti na své kapacitě, formátu provedení a přidružené konektivitě. Ty nejlevnější modely pořídíte už od 500 Kč. Naopak ty nejdražší se se svou cenou mohou vyšplhat za hranici 80 000 Kč. Abyste měli povědomí o tom, jakému výrobci dát přednost, představíme vám několik větších a kvalitních. Jsou to například Kingston, Samsung, Crucial, Intel, Western Digital, ADATA, SanDisk, Transcend, Corsair a další.

Cena do 1 000 Kč

Při investici do 1 000 Kč už máte možnost pořídit SSD disk. Nemůžete však jeho kapacitu srovnávat s klasickým HDD. U SSD varianty se domůžete základního provedení o velikosti 64 až 128 GB. Ve všech případech půjde o provedení SATA III, takže ani rychlosti zápisu a čtení nebudou nikterak závratné.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Mnohem většího výběru se vám dostane, když si připlatíte. Standardně jsou dodávány SSD disky s kapacitou 256 GB až 512 GB. Kromě interních verzí můžete zvolit také ty externí. Ty budou odolné proti vodě a prachu. Rozhraní M.2 (NVMe) bude určitě zárukou vyšších rychlostí než SATA III.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Náročnější zákazníci rozhodně sáhnou po dražších kouscích. V tomto směru máte možnost volby mezi libovolnými formáty a vybírat si budete i z bohatého komunikačního rozhraní interních a externích SSD disků. Maximální kapacity se v této cenové skupině pohybují kolem 1 až 2 TB. A to je už slušná velikost pro zákazníky náročné na prostor.

Cena nad 15 000 Kč

Dalo by se říci, že SSD disky s pořizovací cenou nad 15 000 Kč už slouží pro profesionální použití. Tam, kde jsou kladeny ty největší nároky na rychlost zápisu a čtení. Ty se mimochodem mohou pohybovat kolem 6 000 MB/s. Velký důraz je kladen i na samotnou kapacitu, kde kromě 2,5“ varianty vede také ta PCIe.