Menu

Nejlepší SSD disky 2024 dle recenzí, testů a srovnání

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec, Kamila Lorenzová

Jaký SSD disk vybrat dle srovnání

SSD disky představují dnes již neodmyslitelnou součást počítačů. Ve většině případů zčásti nebo úplně nahradily pomalé HDD disky. Výjimkou dlouho zůstávaly servery, ale také v nich se v poslední době začínají disky nahrazovat za rychlejší a dnes již i velmi trvanlivé SSD.

Mezi zásadní výhody těchto disků patří mimo vysokou rychlost také nižší spotřeba energie a odolnost vůči mechanickému poškození. Disk neobsahuje žádné pohyblivé součásti, které by se mohly porouchat. Osazení SSD disku je také často nejsnazší možností upgradu stávajícího počítače či notebooku. Za nevýhodu pak lze zcela jistě považovat vyšší pořizovací cenu.

SSD disky tak úspěšně nahrazují klasické HDD a přináší lepší způsob ukládání dat. Stejně jako většina dalších komponent ovšem patří mezi zboží, u kterého nemáte možnost poznat na první pohled jejich kvalitu a funkčnost. Při jejich výběru byste tak měli znát několik důležitých technických parametrů, podle kterých je dobré vybírat. Musíte mít jasno v základní terminologii a vědět, co si vlastně pořizujete. A právě s tím vším vás seznámí tento článek.


Nejlepší SSD disky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Kapacita (GB) Rychlost čtení/zápis (MB/s) Životnost (TBW) Orientační cena Aktuální cena
Top 1 2 000 12 400/11 800 1 200 9 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 2 000 7 300/6 900 2550 3 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 1 200 3 500/3 000 640 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 500 7 300/3 900 500 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 500 4 800/3 500 300 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 500 3 500/2 300 300 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 256 3 500/1 200 160 650 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 4 000 560/530 2400 5 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 960 520/450 560 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 480 500/450 160 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 11 240 450/320 100 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat SSD disk

Na úvod tohoto článku si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi úložišti typu SSD a HDD. Nebudeme však problematiku tohoto porovnání rozebírat do hloubky, a zaměříme se právě na typy a vlastnosti SSD jako takových. Podrobnější porovnání jednotlivých typů úložišť najdete v článku Jak vybrat pevný disk.

Primárně se zaměříme na formáty SSD, jejich konektivitu, typické rychlosti čtení a zápisu, ale také na životnost. Samozřejmě se také podíváme na rozdíl mezi interními a externími disky. Externím diskům jsme však věnovali samostatný článek Jak vybrat externí disk.

V závěru článku zhodnotíme ekonomickou dostupnost úložišť typu SSD v kapitole Cena. Jednotlivé cenové hladiny jsme rozdělili v závislosti na tom, jakou kapacitu, ale také rychlost a životnost úložiště můžete v dané kategorii získat.

SSD vs. HDD

Jak už jsme zmínili výše, není naším cílem podrobně popsat rozdíly mezi SSD a HDD, protože tomu už se věnujeme v jiném článku. Na zásadní rozdíly se tak podíváme trochu zkratkovitě, ovšem s využitím všech pro běžného uživatele podstatných poznatků. Předně je nutné předestřít, že SSD s nejvyšší pravděpodobností HDD časem zcela nahradí.

 

Vyobrazení různých druhů disků

 

HDD

Nejprve začneme krátkým popisem starší technologie, kterou tvoří hlavně záznamové plotny a čtecí hlavičky. Jedná se tedy o zařízení složené hned z několika mechanických částí. Jak tomu už bývá u pohyblivých součástí, jsou náchylné na otřesy a mohou se časem porouchat. HDD dělají při své práci také určité množství hluku a generují teplo.

Protože mechanický princip zápisu dat na otáčející se plotnový disk je na první pohled limitován mnoha faktory, nelze u HDD očekávat vysokou rychlost čtení a zápisu dat. Ta se pohybuje u nového a kvalitního HDD s vysokou rychlostí otáčení maximálně na hodnotě 160 MB/s. Většinou je však rychlost výrazně nižší s ohledem na využití počítače a v praxi se často pohybuje pouze okolo 80 MB/s.

Aby nebylo všechno tak černé, mají HDD i své neopomenutelné výhody. Tou hlavní a zcela zásadní je nízká pořizovací cena. Ta je oproti SSD minimálně o polovinu nižší, a to srovnáváme pouze s těmi levnějšími modely SSD.

Zajímavost: Nejmodernější HDD disky mohou dosahovat rychlosti okolo 520 MB/s. Náhodné čtení IOPS je však stále pomalejší, než v případě SSD.

SSD

Technologii zpracování SSD lze nejvíce přiblížit pravděpodobně známým flash diskům neboli „fleškám“. To znamená, že tyto výpočetní komponenty neobsahují žádné pohyblivé části, a tak nejsou z tohoto pohledu poruchové. Lépe snáší přenášení, vibrace, potřebují ke svému provozu méně elektrického proudu a jsou zcela tiché.

Zásadní výhoda spočívá ve výrazně vyšší rychlosti čtení a zápisu dat. Ta je ve srovnání s HDD 5 až 50krát vyšší a s rozvojem nových technologií se stále zvyšuje. Vyšší rychlost znamená rychlejší načítání systému, programů, ale také výrazně kratší dobu přenosu dat. Disky typu SSD jsou dnes již nepostradatelnou součástí pracovních, ale také herních stanic.

V minulosti byla životnost SSD přinejmenším spekulativní, to se však časem změnilo a tento neduh více méně vymizel. Jedinou nevýhodou oproti HDD je tedy vyšší pořizovací cena. I přesto doporučujeme do počítače, ať je sestaven k jakémukoliv účelu, umístit alespoň malý SSD disk určený pro operační systém a nejdůležitější programy. Vaši práci výrazně urychlí, navíc negeneruje žádný hluk.

SSHD disky

S příchodem prvních SSD disků vznikl nápad na kombinaci rychlého úložiště s tím levnějším. Vznikl tak hybrid označovaný jako SSHD, tedy slepenec SSD a HDD disku. Výhodou tohoto provedení byla relativně vyšší rychlost zápisu při zachování přijatelné ceny. Technologie šly však dále a s pádem ceny SSD tato technologie zanikla jako nepotřebná.

TIP: Podobný přístup můžete ve svém počítači volit také. Nainstalujte do počítače HDD disk a malý SSD disk. Z SSD pomocí specializované aplikace vytvoříte cachovací oddíl. Tím můžete počítač urychlit i s pomocí velmi malého SSD disku s kapacitou v řádech desítek gigabajtů.

Formát

Před koupí SSD byste měli zvážit, jaký typ disku do vašeho počítače či notebooku můžete připojit. Zatímco v případě stavby nového počítače nepanují žádná zásadní omezení, do starších notebooků či stolních počítačů už nemusí být možné připojit vše. Formáty se také liší mimo konektor a tvar také přenosovými rychlostmi. Podrobněji si je popíšeme níže.

 • 2,5“ SSD
 • M.2 SSD
 • PCIe SSD

2,5″ SSD disky

Pravděpodobně nejdostupnější varianta SSD disku, kterou můžete aplikovat nejen do nových, ale i postarších notebooků a stolních počítačů. Tyto disky mají menší rozměry než klasické HDD disky o velikosti 3,5″. K připojení slouží konektor typu SATA III, obdobně jako v případě HDD. Mezi 2,5″ SSD můžeme zařadit klasické SATA III, stejně jako standard U.2.

M.2 SSD disky

Oproti 2,5“ SSD diskům s konektorem SATA III jsou modely s formátem M.2 modernějším řešením. Sází především na menší rozměry, a to díky tomu, že disk nevkládáte do klasického úložiště v počítači nebo notebooku, ale přímo na základní desku. S tímto modelem SSD disku je pak spojena ještě větší rychlost přenosu dat. Tyto disky se pyšní kompatibilitou s rozhraním NVMe PCIe.

Při koupi však dávejte pozor. I disky formátu M.2 mohou využívat starší standard SATA III. Poznáte je tak, že se konektor skládá ze tří paciček místo dvou, jako je tomu u rychlejších SSD M.2 NVMe. Disky M.2 se SATA konektorem se připojují kabelem stejně, jako 2,5″ SSD a dosahují stejných rychlostí.

PCIe SSD disky

Jak už prozrazuje název třetího formátu, jde o SSD disky připojitelné za pomoci standardního portu PCIe x4. Ten mimochodem můžete nalézt v podstatě na všech základních deskách počítačů. Pokud byste měli M.2 SSD disk a chtěli je připojit k PCIe slotu, lze to provést za pomoci speciálního adaptéru.

PCIe SSD disky jsou většinou velmi rychlé, ale také nákladné. V minulosti představovaly jediné řešení, jak do počítače umístit extrémně rychlý disk. S příchodem PCIe x4 slotů pro M.2 přímo na desce se tato situace změnila a jejich koupi nedoporučujeme. Levněji a lépe poslouží na starší základové desky adaptér do PCIe slotu se slotem pro SSD formátu M.2.

Kapacita

Kapacita pevného disku je důležitým údajem, protože vypovídá o tom, kolik dat na něj budete schopni uložit. Zároveň je to jeden z parametrů, který se zásadním způsobem promítá do celkové pořizovací ceny těchto komponent. Vždy záleží pouze na vás, co vše na disk budete chtít ukládat. Podle toho volte příslušnou kapacitu.

Ty nejlevnější SSD disky pořídíte s kapacitou kolem 128 GB. Ta vám vystačí pro uložení operačního systému, několika základních programů a běžných dat. Pakliže máte větší nároky na úložný prostor, musíte se poohlédnout po modelech s větší kapacitou. Mezi ty nejběžnější patří kapacity 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Výjimkou však nejsou ani SSD disky s pamětí 8 TB. Ty slouží těm nejnáročnějším uživatelům, jakými jsou obvykle zpracovatelé multimédií či majitelé serverů. Při výběru myslete na to, že nejnovější herní tituly zabírají i přes 150 GB místa a filmy ve 4K rozlišení se pohybují také v řádech desítek GB.

TIP: Zdravým základem je SSD s velikostí alespoň 250 GB. Takový prostor zajistí poměrně nerušený provoz a umožní uložení i několika novějších her.

Interní vs. externí disky

Především z pohledu vzhledu, velikosti, konektivity a způsobu připojení musíte rozlišovat dvojí dělení SSD disků. Interní SSD disky jsou primárně určeny pro vložení do počítače nebo notebooku. Externí SSD disky slouží naopak jako vnější úložný prostor, kam si můžete zálohovat data a přenášet je mezi libovolným počtem počítačů a ostatních typů zařízení.

TIP: Externím diskem nelze vhodně nahradit ten interní, pokud počítač nedisponuje portem typu Thunderbolt.

Interní SSD disky

Interní SSD disk si pořiďte v případě, že potřebujete zvětšit vnitřní úložiště počítače či notebooku. Tento krok je vhodný, pokud nemáte dostatek prostoru pro instalaci programů či her. Naopak ukládání filmů na externí disk vás v provozu počítače nijak neomezí.

Standardů připojení interních disků je celá řada, níže si vypíšeme dostupné verze připojení stávajících SSD disků.

 • SATA III – Postarší řešení AHCI připojení za pomoci SATA sběrnice. Moderní SSD disky svou rychlostí tento model připojení mnohdy překonávají, ne vždy je však vyšší rychlost potřeba.
 • PCIe 3.0 NVMe  – Při použití komunikačního rozhraní NVMe docílíte vyšší rychlosti oproti klasickému SATA.
 • PCIe 4.0 NVMe – Novější a rychlejší verze NVMe disků vyžaduje moderní procesor a základní desku, které tento standard podporují.
 • PCle – Stejně vysoká rychlost přenosu dat jako u M.2 rozhraní, jen s tím rozdílem, že připojení probíhá za pomoci sběrnice PCIe. Toto řešení nedoporučujeme, adaptér v kombinaci s NVMe diskem poslouží stejně dobře, ale levněji.
 • U.2 – Další z konektorů, s nímž lze docílit vysokých rychlostí. Navíc vám umožní připojit i zmenšené varianty SSD disků. Toto řešení je určeno pro servery a vyznačuje se vysokou cenou, ale také spolehlivostí.

Zajímavost: Nová technologie NVMe 2.0 přináší podporu HDD (nahrazuje stávající protokol SATA III) a umožňuje tak dále zrychlovat pevné disky.

Externí SSD disky

Externí SSD disky nevypadají na první pohled jako ty interní. Jsou totiž opatřeny obalem. Ten je chrání při přenášení. Výjimkou není ani možnost zakoupení boxů, kam můžete uložit interní SSD disk a rázem z něj udělat disk externí.

Předností oněch zmiňovaných SSD boxů jsou konektory, se kterými SSD disk pohodlně připojíte k počítači nebo jinému typu zařízení. Nejčastěji narazíte na tato komunikační rozhraní. Při výběru zohledněte také to, jaký standard váš počítač podporuje. Počítač s podporou maximálně USB 3.0 totiž rychlosti Thunderboltu 4 nevyužije.

 • USB 2.0 – Dnes pravděpodobně nejstarší používaný port s tou nejnižší přenosovou rychlostí okolo 60 MB/s.
 • USB 3.0 – Ideální konektor pro připojení SSD disků. A to díky tomu, že jeho rychlost přenosu až 625 MB/s je dostačující pro pevné disky, ale také SATA SSD.
 • USB 3.1 a 3.2 – Nadstavba starší verze portu USB 3.0, která je již součástí vybrané výpočetní techniky. Předností tohoto konektoru je hlavně přenosová rychlost až 1 250 MB/s.
 • USB 4 – Moderní varianta s koncovkami typu USB-C fungující podobně, jako Thunderbolt. V závislosti na standardu poskytuje rychlostí 2 560 až 5 120 MB/s. Oproti Thunderboltu neumožní připojení externí grafické karty.
 • Thunderbolt 3 – Moderní port s rychlostí až 2 560 MB/s.
 • Thunderbolt 4 – Moderní varianta konektoru s extrémně vysokou přenosovou rychlostí až 5 120 MB/s.

Rychlost čtení a zápisu

Vzhledem k tomu, že si většina lidí pořizuje SSD disky pro jejich vysokou rychlost, patří tento parametr také k velice důležitým. Všeobecně lze přiřadit jednotlivým standardům připojení typické rychlosti, které se však mohou časem drobně lišit. Jedná se o rychlost sekvenčního čtení a zápisu. Tento údaj je samozřejmě prezentován v megabajtech za sekundu čili pod zkratkou MB/s.

Standard připojení Formát Rychlost čtení (MB/s) Rychlost zápisu (MB/s)
SSD SATA III 2,5”
M.2
450-540 320-540
SSD PCIe 3.0 NVMe M.2 1550-3500 550-3300
SSD PCIe 4.0 NVMe M.2 3900-7400 2500-6850
SSD PCIe x4 PCIe 2500-6500 2000-4100
SSD U.2 U.2 3000-6170 1000-2800

Při výběru zohledněte, zda má význam investovat do toho nejrychlejšího, tedy i velmi nákladného disku, nebo jeho výhod nevyužijete. Všeobecně lze říci, že disky s rychlostí čtení přes 3 500 MB/s přinášejí benefity pouze profesionálům, kteří pracují s velkými datovými objemy. Jedná se nejčastěji o vědecký výzkum, editaci videí ve velmi vysokém rozlišení a tvorbu rozsáhlých 3D modelů či jejich rendering.

Sekvenční vs. náhodné čtení a zápis

Rychlost sekvenčního čtení a zápisu dávají většinou výrobci SSD disků do popředí a jedná se právě o údaj udávaný v MB/s. Málokdo už ale ví, že to není jediný parametr, který rychlost SSD disku ovlivňuje. My vám prozradíme, že tato hodnota se přímo nerovná celkové rychlosti disku a nejedná se o jediný ukazatel, podle kterého byste měli vybírat.

Je potřeba si uvědomit, že SSD disk není to stejné jako grafická karta nebo procesor. Nejedná se tedy o komponent, kterým by data jen proletěla a nenávratně zmizela.

Co je náhodné čtení

Nebudeme vás zatěžovat technickými termíny a složitě vysvětlovat, proč je náhodné čtení minimálně stejně důležité. To se měří v IOPS jednotkách (Input-output Operations Per Second / vstupně-výstupní operace za vteřinu). Tyto hodnoty mnohem přesněji odrážejí reálnou rychlost, kterou poznáte při práci v systému, při spouštění aplikací, načítání dat a podobně.

Nejrychlejší SSD dosahují rychlostí 650 000 IOPS pro čtení a 750 000 IOPS pro zápis. Doporučujeme vám zaměřit se na tato čísla víc, než na rychlost udávanou v MB/s. Zatímco totiž jen málokdo pozná rozdíl v rychlosti mezi jedním diskem s 300 MB/s a jiným s 500 MB/s, tak jednoznačně poznáte rozdíl u SSD disku, který dosahuje náhodných hodnot čtení a zápisu 50 000 IOPS oproti disku s 5 000 IOPS.

Životnost SSD

V minulosti byla předmětem spekulací o budoucnosti technologie SSD, dnes dosahuje vysokých hodnot i u nejlevnějších disků. Jedná se právě o životnost, která prošla největším rozvojem. Výrobci označují životnost v množství bajtů, které by měl být disk schopen po dobu své životnosti zapsat. Jednotka je TBW (terabajts written), tedy počet terabajtů zapsaných.

I ty nejlevnější SSD disky dnes dosahují životnost minimálně 160 TBW. Ty nejdražší určené pro servery pak hravě přesahují i 10 000 TBW. V praxi to znamená, že pokud máte disk s 250 GB prostoru a životností 300 TBW, pokud jej celý přepíšete každý den, vydrží vám přes 3 roky. Pokud tedy neplánujete denní zálohy v celé kapacitě vašeho SSD, lze říci, že vám i nejlevnější SSD vydrží déle než 10 let.

Pokud potřebujete využívat denních záloh na SSD disk, volte takový, který má životnost vyšší.

Spolehlivý výrobce

SSD disky patři mezi zboží, u kterého nemáte moc velkou šanci na první pohled poznat jeho kvalitu a spolehlivost. Musíte se tak spolehnout na dostupné informace a parametry. Poradíme vám, na které označení je dobré se mimo jiné zaměřit. Jedná se o termíny zvané module manufacturer a silicon manufacturer.

Tyto dva anglické pojmy vám asi nic neřeknou, pokud se pravidelně nepohybujete ve světě technologií. Jedná se o termíny známé především v oblasti operační paměti. Abychom vám tyto pojmy více přiblížili, pokusíme se vám je vysvětlit.

 • Module manufacturer je označení výrobce, který nakupuje již hotové komponenty od jiných výrobců, kteří příslušné součástky a čipy vyrábí. Z nich poté skládá finální produkt, tedy SSD disk. Mezi tyto výrobce patří například Kingston, OCZ, Corsair a další.
 • Silicon manufacturer si sám vyrábí jak čipy, tak i zbytek komponentů. Není jich sice moc, ale i takoví se najdou. Řadí se k nim například Micron (SSD pod značnou Crucial), společný podnik Toshiba/Sandisk a Intel.

Jak už tomu v praxi bývá, je i v případě paměťových čipů lepší mít produkt přímo od jeho výrobce. Dnes jsou už disky kvalitativně téměř nerozeznatelné, celkově na tomto parametru tedy výběr nezakládejte, jedná se spíše o zajímavost.

TRIM místo defragmentace

S používáním jakéhokoliv pevného disku je mimo jiné spojena také patřičná údržba této komponenty. Pakliže jste doposud využívali klasický HDD disk, pak jistě znáte praktický nástroj zvaný defragmentace. Ten však v případě SSD disku nemá žádný význam, ba co více, zbytečně jej opotřebovává.

Pokud chcete SSD disku dopřát přínosnou kontrolu, pak si aktivujte funkci TRIM. Její význam je velice jednoduchý. Pokud na počítači nebo notebooku provedete smazání dat, předá operační systém tuto informaci pevnému disku. Aby se tímto procesem disk nezdržoval, smaže pouze cestu k informaci na disku a až bude méně vytížen, dojde ke skutečnému smazání souborů.

TIP: Pokud vám počítač z nějakého důvodu umožní provést defragmentaci SSD disku, tento krok nedělejte. Snižujete disku životnost a defragmentace výkon neovlivní.

Vlastnosti a funkce

Při nákupu nových SSD disků se můžete setkat i s řadou nejrůznějších výrazů, které označují další vlastnosti a funkce těchto pevných disků. Pro větší přehlednost uvádíme vysvětlení několika z nich.

 • RAID – Tato funkce vám umožňuje využívat sdílených záloh na různých úrovních. Disky se pak například klonují mezi sebou a když dojde k poruše jednoho, na druhém disku máte stále k dispozici zálohu.
 • TRIM – Funkce starající se o rychlejší odstranění smazaných dat. Díky tomu se zvýší rychlost zápisu SSD disku.
 • QLC – Nový typ pamětí ukládající na jednu buňku 4 bity. Tyto paměti nejsou vhodné pro servery a úložiště s maximálními nároky na životnost disku a absenci chybných zápisů.
 • TLC – Speciální paměť zmenšující rozměry a cenu výpočetní komponenty. Na druhou stranu zhoršuje spolehlivost disku. Na jednu buňku uchovává tři bity.
 • MLC – Zlatá střední třída. Disky uchovávají v jedné buňce dva bity. To má vliv na vyšší rychlost, životnost a přiměřenou cenu výrobku.
 • SLC – SSD disky s vysokou rychlostí a životností, které jsou spojeny s vyšší pořizovací cenou. V každé buňce je uložen jeden bit.
 • Vyrovnávací paměť – Paměť SSD disku sloužící k dočasnému uchování dat. Její velikost začíná na 8 MB a může dosahovat kapacity až 2 GB. Čím větší hodnota, tím lépe.

Cena

SSD disky mohou nabývat nejrůznějších pořizovacích cen, a to především v závislosti na standardu připojení, rychlosti čtení a zápisu a kapacitě. Ty nejlevnější modely pořídíte už od 500 Kč. Naopak ty nejdražší se se svou cenou mohou vyšplhat za hranici 80 000 Kč.

Abyste měli povědomí o tom, jakému výrobci dát přednost, představíme vám několik větších a kvalitních. Všeobecně jsou za nejkvalitnější považovány komponenty vyrobené společností Samsung, ale také Intel. Ty od Intelu jsou však zpravidla velmi drahé.

Mezi další kvalitní výrobce se řadí například Kingston, Gigabyte, Crucial, Corsair , ADATA a Western Digital. I výrobci s méně kvalitními výrobky však naprosté většině uživatelů svými parametry více než vystačí a obrátit se tak můžete také na levný  Patriot či Transcend.

Cena do 1 000 Kč

Při investici do 1 000 Kč už máte možnost pořídit SSD disk. Nemůžete však jeho kapacitu srovnávat s klasickým HDD. U SSD varianty se domůžete základního provedení o velikosti 128 až 256 GB. Ve většině případů půjde o provedení SATA III, ale narazit můžete také na základní modely Kingston se standardem M.2 PCIe 3.0 NVMe.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Mnohem většího výběru se vám dostane, když si připlatíte. Standardně jsou dodávány SSD disky s kapacitou 256 GB až 1 TB. Rozhraní M.2 (NVMe) bude určitě zárukou vyšších rychlostí, ale dostupné jsou i zajímavé modely standardu SATA III především od společnosti Samsung. Ty se pak často vyznačují například zvýšenou životností.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Nejnáročnější uživatelé mohou sáhnout i po dražších kouscích. V tomto směru máte možnost volby mezi libovolnými formáty a vybírat si budete i z bohatého komunikačního rozhraní SSD disků. Maximální kapacity se v této cenové skupině pohybují kolem 4 TB. Běžně jsou dostupné také extrémně rychlé disky M.2 PCIe 4.0 NVMe.

Cena nad 15 000 Kč

Dalo by se říci, že SSD disky s pořizovací cenou nad 15 000 Kč už slouží pouze pro profesionální použití a serverové aplikace. Kategorie nepřináší ani tak benefity stranou rychlosti čtení a zápisu, jako spíše životností disků. Ta může v případě pro servery určených komponent typu U.2 přesahovat i hodnotu 10 000 TBW.

 

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.
Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila studuje magisterský stupeň oboru mediálních a komunikačních studií na Masarykově univerzitě. Kromě psaní ji baví hlavně cestování a objevování nových míst a kultur. Vyžívá se v zimních sportech, focení a sledování módních trendů v mnoha odvětvích. Když zrovna není v práci, tráví nejraději čas s přáteli a rodinou.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 123 hlasů

Další oblíbené testy a recenze