Nejlepší skútry do 125 ccm | Recenze & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší skútry do 125 ccm dle recenzí a testu 2023

Aktualizováno:

Skútry u nás dlouhou dobu patřily pouze na filmová plátna. Jezdci byli často konfrontováni s nedůvěrou a posměchem chodců i milovníků výkonných motorek i automobilů. Situace se však v posledních letech poměrně výrazně změnila a masivní nárůst dopravy zapříčinil i stoupající popularitu těchto jednostopých vozítek.

Ptáte se, proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý – nikdo nechce trávit dlouhé hodiny za volantem automobilu stojícího v zácpě. Právě proto se neustále hledají cesty, jak alespoň krátké trasy do práce, na nákup a domů zajistit rychleji. A skútr je pro své drobné rozměry, snadnou manévrovatelnost a obstojnou rychlost, stále častěji považován za tu správnou volbu.

Vzhledem k tomu, že česká legislativa umožňuje usednout na skútr do 125 ccm i držitelům řidičského oprávnění skupiny B, případně třídy A1, rozhodli jsme se následující článek věnovat čistě této skupině. Po prostudování následujících řádků tak budete vědět, co přesně od svého dvoustopého mazlíka očekávat.


Nejlepších 10 skútrů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Typ motoru Objem motoru (ccm) Orientační cena Aktuální cena
Top 1 4takt 125 130 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 4takt 125 73 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 4takt 125 77 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 4takt 50 37 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 4takt 125 135 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 4takt 125 53 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 4takt 125 135 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 4takt 125 67 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 4takt 125 60 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 4takt 125 72 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat skútr do 125 ccm

V široké nabídce nejrůznějších jednostopých vozidel je poměrně snadné se ztratit. Vzhledem k tomu, že náš článek je zaměřen pouze na skútry do 125 ccm, zdůvodníme vám, proč tomu tak je.

Pustíte-li se do samotného výběru, jako první vás čeká volba mezi spalovacím a elektrickým motorem. Rozhodněte se podle svého životního stylu a potřeb. Zamyslete se také nad tím, k čemu budete skútr používat. Svou roli sehrává i designové provedení, které ovlivní, jak se při jízdě budete cítit a jak vás budou vnímat ostatní účastníci silničního provozu. Pozor si dávejte také na kvalitu zpracování, která jde ruku v ruce se značkou. Vzhledem k poměrně častému výskytu laciných napodobenin důrazně doporučujeme návštěvu kamenného obchodu. Nic se totiž nevyrovná osobní zkušenosti. Jako vždy jistou roli sehrává i doplňková výbava.

Finální část článku věnujeme jako již tradičně cenovému okénku. Více než stovku dostupných modelů jsme rozdělili do tří intervalů podle toho, kolik za jejich pořízení zaplatíte. Získáte tak jasnou představu o tom, co můžete za své peníze očekávat.

Proč zrovna 125 ccm?

Obliba skútrů o objemu motoru do 125 ccm v poslední době výrazně narostla. Hlavním důvodem je legislativa – pro jejich provoz plně dostačuje řidičský průkaz skupiny B. Mladší jezdci potom mohou již v 16 letech získat licenci třídy A1, která je taktéž oprávní řídit tento druh vozidel. Její dosažení je na rozdíl od klasického motořidičáku mnohem jednodušší a rychlejší.

Nižší objem motoru je také ideální v případě, kdy s jízdou na jednostopém vozidle teprve začínáte. Maximální rychlost není příliš vysoká, hmotnost nízká a manévrovatelnost naprosto dokonalá. Zkrátka perfektní stroj pro nastudování pravidel správné jízdy a chování v dopravním provozu.

Druh pohonu

Milujete vůni benzínu po ráno, nebo naopak dáváte přednost ekologii? Ať již patříte do kterékoliv skupiny, na výběr máte hned dvojici systémů:

  • elektromotor – tichý chod, ekologický a levný provoz, nízké servisní náklady, možnost nabíjet baterii v zásuvce, vyšší cena, nutnost dobití před jízdou
  • benzínový motor – vyšší hlučnost, emise, dražší provoz a servis, nižší cena, rychlé doplnění paliva z kanystru nebo na benzínové stanici.

Pořizovací cena vozidel s benzínovými motory je obecně nižší, dražší servis a benzín však celkové náklady velmi rychle srovnají. Záleží tak zejména na vašich preferencích, postoji k životnímu prostředí a návykům. Jestliže si každou jízdu pečlivě plánujete, elektromotor bude pro vás tím pravým. Pokud však často potřebujete sednout a jet, zamyslete se nad pořízením skútru vybaveného spalovací pohonnou jednotkou.

Využití

Plánujete na skútru sami překonávat krátké vzdálenosti při cestě do práce? Potom si plně vystačíte i s menšími stroji do 50 ccm. Potěší vás svými drobnými rozměry, skladností a ani vybití baterie neznamená žádnou hrůzu. Zkrátka skútr povedete vedle sebe jako kolo. Drobnější vozidla jsou navíc výrazně levnější.

Cestujete-li však za prací desítky kilometrů a s sebou často berete i partnera, děti nebo nákup, sáhněte raději po maxiskútru. Jednak vám zajistí větší komfort, jednak uvezete větší náklad včetně rodinného nákupu na celý týden.

Design

Milovníci jízdy na skútru jsou považováni za svébytnou skupinu. Jejich dopravní prostředek není jen pomocník, ale doslova ukazatel životního stylu. I proto věnujte náležitou pozornost volbě optimálního designu svého nového stroje. V současné

době se produkce ubírá dvěma svébytnými směry:

  • moderní, sportovní skútry – elegantní zaoblené tvary, jednoduché linie a barvy, moderní prvky zvýrazněné LED technologií
  • retro skútry – klasický design z 50. let, klasické provedení všech ukazatelů, moderní technologie nejsou zvýrazněné.

Občas bývá do designu zařazováno také provedení cestovních skútrů. Jedná se o robustní, těžší a rozměrnější vozidla určená pro překonávání větších vzdáleností. Designově připomínají sportovní typy.

Kvalita zpracování

Při nákupu nového skútru rozhodně doporučujeme vyrazit do kamenného obchodu a všechny vystavené modely si řádně vyzkoušet. Jedině tak odhalíte již v zárodku vady a nedokonalosti, které byste z obrázků na internetu zkrátka nevyčetli. Zvolený stroj si pořádně osahejte, osedlejte a požádejte obsluhu o projížďku.

Dávejte pozor na jakékoliv vrzání, pískání, skřípání a další nelibé zvuky. Ověřte si citlivost a reakce brzd. Jestliže objevíte jakoukoliv vadu, dejte od stroje ruku pryč. Pokud není dokonalý hned poté, co vyšel z dílny, jak asi bude vypadat po několika týdnech intenzivního provozu?

Značka

Značku zařazujeme jako kritérium jen občas, ačkoliv obvykle svůj význam má. V případě skútrů však právě úroveň výrobce rozhoduje o vaši spokojenosti, bezpečí a pocitu z jízdy. Zejména pokud lovíte v nižších cenových kategoriích, dejte si pozor na produkty čínské provenience, které ani přes velkou snahu nedosahují úrovně svých rivalů z jiných zemí. Ačkoliv za jejich pořízení zaplatíte výrazně nižší sumu, dodatečné náklady na opravy, výměny pneumatik a další zásahy prvotní radost spolehlivě zhatí.

Která vozidla tedy nakupovat? Vyberete-li jakoukoli italskou, francouzskou, japonskou nebo tchajwanskou značku, nespletete se. Pokud vás přeci jen zaujal kousek z neznačkové produkce, důkladně se seznamte s jeho hodnocením v uživatelských recenzích.

Výbava

Skútr je dopravní prostředek jako každý jiný, a tak se není divu, že výrobci svým modelům dodávají širokou paletu dokoupitelné výbavy a příslušenství. Pojďme se nyní podívat na seznam těch nejdůležitějších:

  • úložný box na zadním nosiči – pro uložení nákupu nebo zavazadel
  • štít z plexiskla – ochrana před vodou a prachem
  • opěrka pro spolujezdce – zvýšení jízdního komfortu
  • ochranný oděv a helma – snížení následků pádu.

Cena

Právě se dostáváme na konec našeho článku a před námi je poslední kapitola. Pojďme se nyní podívat na výsledky cenové analýzy, jejímž prostřednictvím jsme stanovili tři základní cenové intervaly. V každé skupině naleznete modely, které se svými vlastnostmi podobají a za jejichž pořízení zaplatíte podobnou cenu.

Cena do 50 000 Kč

Hledáte dopravní prostředek pro občasné popojíždění ulicemi města? Nevyžadujete extrémní výkon, vysoký komfort ani bohatou paletu doplňků? Připravte si částku okolo 50 000 korun a zvolte si jeden ze skútrů nižší cenové relace. S výsledkem budete zajisté spokojeni.

Kubatura většiny modelů dosahuje 125 ccm, ale výjimkou nejsou ani mnohem méně výkonná vozidla. Skútry jsou vybaveny spalovacím motorem, díky čemuž nemusíte před samotnou jízdou řešit dobíjení. Nízká hmotnost zajišťuje snadnou ovladatelnost a jednoduché manévrování přeplněnými ulicemi.

Právě v nejnižší cenové kategorii se zdaleka nejčastěji setkáte s levnými napodobeninami čínské provenience. Pokud vás přeci jen podobný stroj zaujal, ověřte si jej a pročtěte recenze na internetu. Třeba se bude jednat o dobrou volbu, ale daleko spíše jeho nákupem trefíte vedle.

Cena od 50 000 do 100 000 Kč

Milovníci jízdy na skútru si jen tak s něčím nevystačí. Zvláště, pokud na svém jednostopém vozidle tráví spoustu času jen tak dlouhými projížďkami. Ve střední kategorii si však již vyberou model podle svého gusta. Stačí si připravit částku od 50 do 100 tisíc korun.

Zde se již s levnými neznačkovými kusy setkáte jen velmi zřídka. Stále ještě dominují benzínové modely, ačkoliv i nabídka elektromotorů je daleko širší. Objem motoru do 125 ccm sice neumožňuje příliš zvýšit výkon a rychlost, očekávejte ale lepší jízdní vlastnosti a tlumení nárazů. Rozměrnější cestovní vozidla navíc umožňují vzít na projížďku i blízkou osobu, případně se cestou z práce stavit pro nákup.

Cena nad 100 000 Kč

Prošlo už vašima rukama několik skútrů různých značek a vyžadujete za všech okolností tu nejvyšší kvalitu? Hledáte modely kubatury do 125 ccm, ale rádi byste se vydávali i na dlouhé túry po okolí a průzkum náročnějšího terénu? Nachystejte si alespoň 100 000 Kč a zvolte si jeden z modelů nejvyšší třídy.

V nejvyšší cenové relaci očekávejte konstrukce nejvyšších kvalit. Podíl benzínových a elektrických motorů je zhruba půl na půl. Vysoká kvalita použitých materiálů zajišťuje dlouhý provoz i při intenzivním používání. Stejně tak počítejte s pokročilejší výbavou v podobě předního štítu, zavazadlového prostoru. Samozřejmostí je elegantní design zdůrazňující luxus svého majitele.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 235 hlasů