Strunové sekačky jsou ideální pro dokončovací práce a finální začištění po plošném sečení trávy. Jde většinou o poměrně lehké a skladnější přístroje užitečné při dosekávání obtížně dostupných zákoutí nebo trávníku přiléhajícího k domu či příjezdové cestě.
Jak vybrat strunovou sekačku/vyžínač stručně:
- Pohon – Podle zamýšleného využití a podmínek vyberte typ pohonu. Na výběr jsou slabší elektrické a aku strunové sekačky vhodné pro dokončovací práce. Benzínové jsou silnější a vhodné na silnější porost či do míst bez přístupu k zásuvce.
- Výkon – Benzínové sekačky dosahují výkonu nad 1 000 W, elektrické a akumulátorové jsou obecně slabší (v řádek stovek W).
- Záběr sečení – Úzce souvisí s výkonem. Slabší stroje sekají kruh o průměru 20 cm, se silnými se dostanete až k 50 cm.
- Struna – U struny volte vhodnou tloušťku, materiál, délku i profil. Vždy by se však mělo jednat o parametry doporučované výrobcem. Zabývejte se také systémem odvíjení struny.
- Pohodlí – Podle svých potřeb sledujte, jestli má strunovka možnost úpravy úhlu žací hlavy, jakou má ergonomii držení nebo také jestli není příliš těžká.
- Příslušenství – Svou roli při výběru samozřejmě hrají i doplňky a funkce. Mezi příslušenství patří například popruh, nářadí, pojezdová kolečka a podobně.
- Cena – Při finálním rozhodování mezi podobnými modely pomůže i cenový faktor.
- Výrobce – Někteří výrobci mají lepší pověst než jiní. Pokud narazíte na produkty výrobců, jako je Stihl, DeWALT, Hitachi či Makita, produkty budou dražší, ale také výrazně kvalitnější.
Proč koupit strunovou sekačku
Při výběru strunové sekačky je vhodné nejprve definovat, k čemu ji vlastně potřebujete. Důvodů pro koupi může být hned několik:
- Levné řešení sečení – Strunové sekačky jsou jednoznačně tou nejlevnější variantou, jak posekat trávu (pokud pomineme kosu a stádo ovcí).
- Začistí hůře dostupná místa – Klasická rotační sekačka se nedostane až k plotu nebo obrubníku a kolem těchto prvků tak zůstávají trsy trávy. Ty můžete odstranit právě díky strunové sekačce.
- Lepší, než používat kosu – Příčí se nám doporučovat strunové sekačky na větší plochy, protože je s nimi práce namáhavá. Pokud ale nemáte rozpočet na zahradní traktor, je strunová sekačka jistě lepší alternativou, než klasická kosa.
Nevýhody strunových sekaček
Na první pohled se může zdát, že se jedná o jakousi zahradní nezbytnost. Tou strunová sekačka bezesporu je, přináší ale také několik nevýhod:
- Sečou pouze trávu – Narozdíl od výkonnějších křovinořezů s noži nedovedou strunové sekačky odstraňovat křoviny či tlustá stébla rákosu.
- Jsou zátěží na ruce – Narozdíl od klasické pojízdné rotační sekačky musíte držet strunovku stále v rukou. Taková činnost se stává časem namáhavá, vyžínače jsou proto vhodné spíše na menší plochy.
Sekačky podle účelu
Strunové sekačky se nehodí pro údržbu velkých zahradních ploch. Nedá se s nimi totiž dobře kontrolovat rovný a přesný střih trávníku. Mechanismus otáčecí žací hlavy se strunou navíc nechává roztřepené konečky stébel, tráva je stresovaná a hnědne. Navíc se u tohoto typu sekaček nedočkáte ani sběrného koše, trávu tak musíte po sekání ještě shrabat a vynést samostatně.
Typ sekačky | Výhody | Nevýhody |
Strunové sekačky | + dobrá skladnost a nízké náklady + vhodné pro hrbolatý a členitý terén |
– nutno nosit v rukou
– poškozují stébla trávy |
Křovinořezy | + univerzálnější než strunové sekačky + poradí si i s křovím či větvemi |
– vyšší hmotnost – vyšší pořizovací cena |
Rotační sekačky (bubnové) | + objemnější zařízení
+ poměrně rychlá práce |
– vyžadují rovné plochy – zabírají hodně místa – nesečou detaily (např. kolem plotu) |
Vřetenové sekačky | + zvyšují kvalitu trávníku + bez pohonu jsou bezhlučné + nízká pořizovací cena |
– sečení je pomalejší – většinou vyžadují lidskou sílu – nesečou detaily (např. kolem plotu) |
Zahradní traktory a ridery | + velmi rychlá práce + pro velké travní plochy + možnost převážet těžká břemena |
– zabírají hodně místa – vysoká pořizovací cena – nesečou detaily (např. kolem plotu) |
Pro sečení velkých rovných ploch jsou daleko lepší rotační sekačky, pro menší trávníky jsou pak vhodné vřetenové sekačky. Pro péči o opravdu rozlehlé travnaté pozemky pak dobře poslouží ještě zahradní traktory. Všem těmto nepostradatelným zahradním přístrojům jsme se věnovali ve speciálních testech a srovnáních. Strunové sekačky jsou naopak nedocenitelným pomocníkem na loukách, kde byste se sekačkou neprojeli a sečení by trvalo příliš dlouho.
Důležité parametry
Při výběru strunové sekačky doporučujeme zohlednit hned několik zásadních parametrů. Nejedná se přitom o nikterak složitý produkt, z jeho výběru proto nemusíte mít obavy.
- Typy pohonu – Elektrické strunové sekačky jsou levné, limituje je ale dosah kabelu. Benzínové sekačky mají vysoký výkon a nikterak vás nelimitují, bývají ale těžké a vyžadují údržbu. Aku modely kombinují výhody předchozích, jejich výdrž baterie je ovšem omezená.
- Výkon – Pokud nemáte zrovna anglický trávník, je výkon poměrně zásadní. Pro hrubší trávník a zarostlý pozemek doporučujeme výkon minimálně 600, lépe až k 1 000 W.
- Záběr sečení – Větší záběr urychluje práci, je potřeba ale myslet na souvislosti. Vyžínač s větším záběrem bude potřebovat vyšší výkon a v rukou bude rozhodně těžší.
- Struna sekačky – Struna v základu musí vždy odpovídat tomu, co specifikuje výrobce v manuálu. Nesnažte se vyžínač vybavit něčím, co na něm nemá být. Takové snahy v lepším poškozením strunovky a v horším případě zraněním.
- Úhel žací hlavy – Některé lepší vyžínače umožňují nastavit úhel žací hlavy. Díky tomu si uživatel nastaví strunovku jak potřebuje podle své výšky a délky rukou. Práce je pak pohodlnější.
- Rukojeť – Základní modely na zahradu mají klasické madlo, profesionální zařízení nabídnou i řídítka či zavěšení na záda.
- Hmotnost – Myslete vždy na to, že cílem není mít ten nejsilnější vyžínač na trhu. Taková strunová sekačka totiž bude těžká a pokud potřebujete poséct pouze nějakých 5 metrů čtverečních, spíše vám práci ztíží a prodraží.
Typy pohonu
U strunových sekaček můžeme rozlišit tři typy pohonu:
- elektrický,
- akumulátorový,
- benzínový.
Jak jsme již předeslali, na rozdíl od křovinořezů, u strunových sekaček se nejvíce v regálech objevují elektrické modely a v závěsu pak ty akumulátorové. Benzínových strojů už je méně, vysoký výkon není při pouhém sekání trávy až tak užitečný. Výjimkou je sečení luk a městských ploch, kde vyšší výkon pracovníci zužitkují.
Elektrické strunové sekačky/vyžínače
Elektrické strunové sekačky jsou nejprodávanějším typem. Jsou snadno využitelné a obratné, nevýhodou však je, že vždy musíte počítat s nutností přívodu elektrického proudu a nákupem dostatečně dlouhých prodlužovacích kabelů. Vzhledem k tomu, že se strunové sekačky často používají v odlehlých zákoutích, může být nutnost neustálého přísunu elektřiny problematická. Musíte navíc dávat pozor, abyste nedopatřením elektrickou šňůru nepoškodili či nepřesekli.
Tento typ sekačky má nízkou hmotnost a velkým pozitivem je nižší úroveň hluku, takže nebudete při zahradničení tolik rušit sousedy. Navíc jsou tyto přístroje snadné na údržbu a potěší také nižší pořizovací cenou. Počítat však musíte s tím, že se od nich nedočkáte takového výkonu, jako v případě benzínových sekaček. Často jsou určené na občasné a kratší použití, mají totiž pojistku proti přehřátí, která při delším používání přístroj zastaví.
Akumulátorové strunové sekačky/vyžínače
Bateriově poháněné strunové sekačky odbourávají největší nevýhodu elektrického typu – nepotřebují nepřetržitý přísun elektrické energie. Stačí nabít akumulátor a vložit jej do přístroje. Samozřejmě zde ale zůstává limitující faktor kapacity baterie. S levnější akumulátorovou sekačkou vydržíte pracovat přibližně čtvrt hodiny, vyspělejší modely dokáží sekat i 45 minut.
Absence elektrického kabelu znamená o mnoho větší komfort a svobodu pohybu, dostanete se i do nejodlehlejších částí zahrady. Výborné jsou v obtížně dostupném terénu. Navíc neexistuje nebezpečí poničení přívodní šňůry. Akumulátorové strunové sekačky jsou vhodné pro udržování menších ploch, jsou navíc také slabší než elektrické a benzínové typy těchto zahradních pomocníků. Typicky jsou také dražší.
Akumulátorové programy
Nespornou výhodou je, že se baterie většinou dají využít i v dalších přístrojích stejné výrobní značky, jako jsou například pily, vysavače listí, rotační sekačky a podobně (tomuto systému se někdy říká bateriový či akumulátorový program). Proto je v takových případech dobré mít třeba dvě až tři baterie a ty pak prostřídávat v různých nářadích. Aktuálně nepoužívané akumulátory pak můžete průběžně nabíjet.
Na druhou stranu je potřeba dát si při pořizování akumulátorových sekaček pozor na to, zda jsou dodávány s baterií a nabíječkou. Může se totiž stát, že za uvedenou cenu sekačky dostanete pouze přístroj bez těchto komponent, což je logické, protože jinak byste mohli mít doma velký počet nevyužívaných baterií a nabíječek stejné značky. Při prvním nákupu ale počítejte s tím, že se mohou náklady na kompletní výbavu i zdvojnásobit ve srovnání se základní cenou výrobku.
Benzínové strunové sekačky/vyžínače
Benzínových strunových sekaček sice na trhu najdeme méně, ale určitě mají své nezastupitelné místo. Mají opravdu vysoký výkon ve srovnání s předchozími dvěma typy a hodí se hlavně pro dlouhodobé každodenní užívání. Pro občasné dosekávaní okrajů trávníku a nepřístupných míst ideální nejsou.
Pořizovací ceny se pohybují ve vyšších tisících, nebo přesahují hranici i deseti tisíc korun, negativem je také nutnost doplňovat pohonné hmoty, obecně nákladnější provoz a také bezesporu vysoká hladina vydávaného hluku. Vyšší hmotnost lze rovněž považovat za vlastnost negativní. Výhodou je pak volnost pohybu bez omezení kabelem, nemusíte řešit ani kapacitu baterie.
Výraznější zastoupení mají benzínové přístroje mezi dříve zmiňovanými profesionálními křovinořezy, které sekají i tlustší kmeny keřů a odrostlou trávu. Masivní výkon je při těchto pracích důležitější.
Výkon
Při nákupu strunové sekačky je její výkon jedním z hlavních parametrů. Udává se nejčastěji ve wattech (W) a kilowattech (kW), případně také v koňských silách (HP). Pro představu a srovnání, jeden kW se rovná přibližně 1,35 HP.
Jak jsme již uvedli, strunové sekačky nepotřebují tak velký výkon, jako je tomu například u křovinořezů, které si mají poradit i s hrubšími kmeny keřů. U strunových sekaček začínají nejnižší hodnoty výkonu někde okolo 250 W. Kvalitnější přístroje pak dosahují i přes 1 000 W.
Výkon | Typ sekačky | Využití |
250 až 600 W | elektrické a akumulátorové | základní zahradní pomocník pro malé plochy |
600 až 1 000 W | elektrické a akumulátorové, okrajově i benzínové | kvalitnější modely s větší výdrží, využitelné i pro větší plochu |
nad 1 000 W | hlavně benzínové, výjimečně elektrické a aku | nadstandardně silné stroje na pomezí s křovinořezy, vhodné pro delší a pravidelnou práci na větší ploše se vzrostlou trávou a keři |
Nezapomeňte, že elektrické či akumulátorové strunové sekačky mívají často omezenou délku nepřetržitého spuštění, a to kvůli pojistce proti přehřátí. Jsou proto vhodné na menší práce, benzínové se hodí na častější používání (Zdroj: Wikipedie).
Záběr sečení
Záběr strunové sekačky velmi často koresponduje s výkonem daného modelu. Jde o parametr, který informuje o šířce neboli průměru kruhu, který struna při otáčení opisuje. Strunové sekačky se nehodí pro sekání příliš velkých ploch, proto při srovnání se záběrem běžných rotačních sekaček spíše pokulhávají. Normální hodnoty záběru struny se pohybují od 20 centimetrů u méně výkonných elektrických a aku modelů až po 35-45 centimetrů u silnějších strojů.
Struna sekačky
Jak již název napovídá, jednou z nejdůležitějších částí strunové sekačky je struna. Celý mechanismus sečení se totiž zakládá na rychlém otáčení žací hlavy vybavené cívkou s navinutou strunou. Právě v tomto aspektu se od sebe mohou jednotlivé modely a typy strunových sekaček lišit.
Specifikace strun a speciality
Volba struny do sekačky přece nemůže být žádná věda, říkáte si? Opak je pravdou, možností je opravdu hodně a na správném výběru záleží efektivita práce. Musíte brát v potaz také plánované využití, tedy druh sečené trávy a porostu, nebo výkon dané strunové sekačky.
Někteří výrobci se snaží nahradit struny malými plastovými nožíky, které připevníte na speciálně vytvořenou žací hlavu. Jedná se pak o jakýsi přechod mezi křovinořezem a strunovou sekačkou, nožíky jsou totiž odolnější a poradí si i při hrubějším zacházení.
Strunu můžete vybírat podle několika následujících faktorů a parametrů.
Průměr
Vhodné je dodržovat pokyny uvedené v návodu k sekačce. Průměr struny hodně ovlivňuje její tvrdost, ale také hmotnost, a proto musíte uvažovat, jestli pro danou strunu máte dostatečný výkon sekačky. Dalším faktorem je také konstrukce žací hlavy. Průměr struny může dosáhnout až 4 mm. Když použijete tlustší strunu, než je vhodné, zbytečně zatěžujete motor, čímž zkracujete jeho životnost. Příliš tenká struna se naopak bude velmi rychle opotřebovávat.
Materiál
Základní materiály pro výrobu žacích strun vychází z plastového základu. Používá se silon, nylon nebo speciální termoplasty. Pro zvýšení odolnosti ale výrobci strun přicházejí s vychytávkami jako spojení několika materiálů s velmi odolným jádrem, nebo dokonce strunky obsahují hliníkové části, které jsou schopné odvádět teplo. Zajímavou alternativou je také materiál, který se v půdě rychle rozloží.
Délka struny
V současné době uživatelé délku nemusí příliš řešit, protože se struna sama zkrátí o speciální zařezávač na okraji krytu sekačky. Ten strunu usekne na požadovanou ideální délku, jakmile roztočíte žací hlavu. Jen správně zkrácená struna má vhodné fyzikální vlastnosti pro efektivní využití. Co se týče celkové délky, obecně se dá říct, že na cívku navinete 3 až 5 metrů. Pro sečení malých ploch stačí kratší struna, na větší plochy bude spotřeba stoupat.
Profil
Výrobci nabízejí široký výběr profilů strun, tedy jejich průřezů. Základním typem je kulatý profil, který je odolný, ale seče hůř než ostřejší profily. Čtvercový průřez už seče líp, je ale dobré vybírat struny z odolnějších materiálů. Obecně se dá říct, že nejefektivněji sekají hvězdicové struny, které trávu uříznou a neumlátí. Nabídka tvarů je opravdu velká, některé struny mají dokonce tvar šroubovice a podobně.
TIP: Při použití ostré struny trávu tolik nepoškodíte a trávník vypadá lépe.
Skladování
Dejte pozor také na skladování. Není dobré nakoupit do zásoby hodně strun, protože i kvalitní kousky mají určitou dobu trvanlivosti, po jejímž vypršení ztrácí své vlastnosti a degradují. Navíc není dobré nechávat struny na místě, kde se často mění teplota a vlhkost. Pokud strunu skladujete špatně, je náchylnější k lámání a tím rychleji se bude při sečení ztrácet.
TIP: Struny skladujte přes zimu ve stínu a ustálené teplotě nad 10 °C namočené ve vodě. Neztratí tak své vlastnosti a nezkřehne.
Jednostrunné a dvoustrunné sekačky
Navíc je nutné brát v potaz, jestli jde o jednostrunnou verzi sekačky, nebo častější dvoustrunný formát:
- Jednostrunné sekačky – Z otáčející se cívky na žací hlavě vychází pouze jeden konec struny, což je vhodné spíše pro úpravu vlhké a měkké trávy.
- Dvoustrunné sekačky – Tento druh najdete v obchodech nejčastěji, žací struna vychází ze dvou protilehlých míst na cívce, takže je žací hlava při otáčení dobře vybalancovaná a při sekání také výrazně efektivnější.
Zajímavost: Na trhu občas narazíte také na další verze žacích hlav sekaček, k dostání jsou například i čtyřstrunné.
Odvíjení a výměna struny
Při hledání co možná nejpohodlnějšího využití strunových sekaček a maximálního komfortu při práci vymysleli výrobci důmyslná řešení odvíjení struny. Ta se dá považovat za opravdu spotřební zboží, protože při používání sekačky naráží do různých tvrdších předmětů a opotřebovává se. Ze své podstaty nemůže struna vydržet srovnatelnou zátěž jako například nůž křovinořezu.
Tím, jak struna neustále naráží na kameny, větve, plot, obrubníky či silnější trávu, se její pevnost zmenšuje, oslabuje a postupně se odlamují její kousky. Proto je nutné povytáhnout novou a neopotřebovanou část struny ven z cívky. Pro tyto účely slouží systémy odvíjení strun.
Rozlišujeme dva hlavní systémy odvíjení struny:
- Poloautomatické (Tap and go) – Z cívky se odvíjí určitá délka struny poté, co uživatel klepne žací hlavou například o zem.
- Automatické – Struna se odvíjí automaticky na svou maximální délku, což zvyšuje efektivitu sečení, neustále totiž máte strunu povytaženou tak akorát.
Cívka se strunou však není nekonečná a po určitém čase je nutné koupit novou a vyměnit. Buď si můžete pořídit celou novou cívku se strojově namotanou strunou a jednoduše ji vyměnit v žací hlavě, nebo zakoupíte pouze novou strunu a namotáte si ji na již používanou cívku ve vaší strunové sekačce. Toto řešení je levnější, vyžaduje však trochu práce navíc.
Úhel žací hlavy
Důležitou a užitečnou vlastností strunových sekaček je také nastavitelnost úhlu žací hlavy. Tuto funkci nabízí většina modelů. Jde o možnost uvolnit v kloubu pevně uchycenou žací hlavu a pootočit s ní podél osy hřídele.
Mohou se takto kompenzovat výškové rozdíly mezi jednotlivými uživateli – vyššímu člověku vyhovuje jiný úhel žací hlavy než nižšímu. Dále se tato funkce hodí při sečení ve svahu, nebo například pokud chcete hlavu úplně otočit o 90° a kolmo s ní posekat a zarovnat okraje trávníku.
Rukojeť
Při nákupu se také rozhodněte, jaké vám vyhovuje držení tohoto zahradního přístroje. To totiž ovlivňuje jeho celkovou ergonomii. Protože se jedná většinou o poměrně lehký přístroj, často u jednotlivých modelů najdete takzvané madlo, někdy označované jako D-uchycení. Jde o jednodušší a skladnější řešení. Madlo bývá na konci přístroje a další je pak umístěné na tyči. Dvě madla pak uživateli zajistí poměrně pohodlné zacházení.
Pokud plánujete nákup těžšího (nejčastěji benzínového) přístroje, nejspíš na něm najdete uchycení ve tvaru řídítek. Sekačku tak máte zavěšenou na svém těle pomocí popruhu, na hřídeli pak je umístěná kolmá tyč s řídítky. Ovládání těžší sekačky je tak velmi pohodlné a obratné.
Správnému zacházení se strunovou sekačkou napomáhá také teleskopická rukojeť, potažmo teleskopická násada, kterou někteří výrobci nabízejí na svých produktech. Jde o ideální řešení, pokud se sekačkou zachází různě vysocí lidé, jednoduše si nastaví délku přístroje podle svého uvážení a pohodlí. Zkrácení přístroje využijete, pokud se prodíráte hustým porostem, delší tyč naopak pomůže na nedostupných místech, kam byste se jinak těžko natahovali.
Hmotnost
Jak jsme již zmínili, strunové sekačky, hlavně ty elektrické a akumulátorové, mají obecně nižší hmotnost, než klasické sekačky či příbuzné křovinořezy. Váha jednotlivých modelů se liší, ale dá se říci, že nejčastěji se strunové sekačky pohybují v rozmezí 1,5 až 5 kilogramů. Těžší profesionální benzínové modely tento limit přesahují a mohou vážit i okolo 10 kilogramů.
Příslušenství a bezpečnost
Použití strunové sekačky si můžete ulehčit s využitím některých vychytávek. Vedle již zmiňované otočné hlavy nebo teleskopické rukojeti jde hlavně o toto příslušenství:
- Pojezdová kolečka – Ke hřídeli strunové sekačky můžete připojit také lehká plastová kolečka, díky kterým zpřesníte střih trávy a navíc nemusíte nést po celou dobu práce kompletní hmotnost přístroje. Můžete si pořídit plastová kolečka nebo celý speciální podvozek s více kolečky. Tento zlepšovák se hodí zejména pro úpravu malých rovných ploch.
- Opěrný kluzák – Pokud chcete využít strunovou sekačku i k vertikálnímu sekání, využijete postranní kolečka, ale existuje také možnost speciálního opěrného kluzáku. Jde o plechový klobouček, který spolu se sekačkou klouže po trávě.
- Náhradní struny, případně nože – Není příjemné, když si vyhradíte čas na úpravu zahrady a vzápětí zjistíte, že nemáte dostatečně dlouhou strunu. Je dobré mít jednu do zásoby, větší množství se nevyplatí kvůli omezené době trvanlivosti. Pro využití silnějších strojů při náročnějším sekání a úpravě keřů je vhodné mít po ruce speciální nůž, díky kterému ze sekačky rázem uděláte křovinořez.
- Popruh – Slouží k zavěšení sekačky přímo na tělo (nejčastěji ramena). Váha se tak rozloží a ruce mohou snadno s přístrojem manipulovat.
- Nářadí – Bezpochyby je nutné, zejména u složitějších modelů, opatřit si vhodné nářadí a příslušenství pro údržbu sekačky, nebo například pro výměnu struny či celé žací hlavy.
V neposlední řadě dbejte také na bezpečnost svou i lidí v okolí, když zrovna strunovou sekačku používáte. Může se stát, že se kousek struny odlomí, případně struna odmrští pevný předmět ze země (například kámen), který se také může nebezpečně odrazit. Vždy byste proto měli nosit ochranné brýle a také pevné uzavřené boty.
Dávejte pozor nejen na lidi ve vaší bezprostřední blízkosti, ale také na okolní majetek. Odmrštěný kámen může mít dostatek energie, aby rozbil blízké okno. U benzínových modelů s vyšší hladinou hluku nejsou na škodu také ochranná sluchátka.
Cena
Pro úplný přehled na trhu se strunovými sekačkami jsme pro vás připravili také cenové okénko. Definovali jsme tři cenové hladiny, na které při nákupu narazíte. Dejte si určitě pozor na levné asijské výrobky běžně dostupné i v hypermarketech. Vždy je lepší nakupovat u odborníka na danou zahradní techniku, doporučujeme se zaměřit na zavedené značky – například DeWalt, Makita, Hitachi, Stihl, Hecht, AL-KO, Bosch, Dolmar, Einhell, Ryobi a podobně.
Cena do 1 500 Kč
Nejlevnější strunové sekačky jsou k dostání už za ceny hluboko pod tisíc korun, jde ale spíše o takové zahradní hračky. Mají nízký výkon okolo 0,3 kW a záběrem prakticky nepřesahují 30 centimetrů. Převažují zde hlavně elektrické přístroje.
Cena od 1 500 do 3 000 Kč
Zde už se ke kvalitním elektrickým strunovým sekačkám přidávají i ty akumulátorové, často ale musíte počítat s navýšením ceny ještě o minimálně jeden akumulátor a také nabíječku. Postupně se v této kategorii objevují i základní benzínové modely. Obecně jsou zde zařazeny stroje s výkonem okolo 600 W a se záběrem přes 30 centimetrů.
Cena nad 3 000 Kč
V této cenové skupině už si vybere i náročný zákazník. Výkon šplhající k 1 000 W i výše, záběr okolo 40 centimetrů a víc. Najdete zde zástupce benzínových, akumulátorových i elektrických strojů. Převládají akumulátorové a hlavně benzínové modely, jejichž cena v profesionální úpravě dosahuje i 10 tisíc korun a výš. Tyto stroje už můžete bez problému využít i jako křovinořez.
Návod na výměnu struny
Pokud jste si pořídili dvoustrunnou sekačku a rozhodli se pro navíjení struny podomácku, ale nevíte, jak na to, poradíme vám v následujících bodech (princip namotání je většinou podobný):
- Odpojte strunovou sekačku od zdroje, vyjměte akumulátor či odpojte startovací svíčku.
- Vyjměte žací hlavu ze strunové sekačky a pootočte její ústrojí tak, aby byla připravená k navíjení. Většinou je správná poloha vyznačená šipkami, které musí směřovat k sobě. Tím se uvolní navíjecí otvory.
- Ideální délka nové struny je 3 metry. Před vložením struny do otvoru je dobré si vyznačit její přibližný střed v polovině délky.
- Uchopte žací hlavu a prostrčte jeden konec struny navíjecím otvorem (možná bude potřeba stlačit vnitřní kotouč). Protilehlým otvorem zase strunu vytáhněte.
- Následně ji popotáhněte tak, aby z obou otvorů trčel přibližně stejně dlouhý kus (to odhadnete pomocí zmiňované značky na struně).
- Jakmile máte strunu protaženou, začněte navíjet kotouč, až vám z celé žací hlavy budou vyčnívat pouze konce o délce 15 až 20 cm. O přesné zkrácení se postará ochranný kryt sekačky.
Občas se stane, že struna nepůjde snadno provléct skrz žací hlavu. U starších a opotřebovaných strojů se stává, že naváděcí drážky uhýbají a zanášejí se nepořádkem, a strunu nelze provléct. Hlavu musíte rozebrat a namotat ručně. Je nutné odjistit zarážky stlačením (pozor na ztrátu některých komponent, jako je pružina a podobně) a vytáhnout kotouč ven. Pokud je ústrojí špinavé, umyjte jej vodou a kartáčem (ne ocelovým).
Na vnitřním kotouči jsou vodící drážky s otvory, zasuňte do nich strunu (znovu se značkou uprostřed) do poloviny délky. Oba konce mají svůj kanálek, kam strunu namotáte. Otáčejte kotoučem a navíjejte strunu ve směru vyznačené šipky (oba konce stejným směrem). Pozor, ať se struna nevymotává.
Konce strun pak zasuňte do aretačních drážek na okraji hlavy. Celé ústrojí můžete smontovat zase dohromady, struny provlékněte otvory v hlavním krytu žací hlavy. Nakonec zatáhněte mírně za oba konce, aby se struna odjistila z drážek, nechte si znovu 15 až 20 cm na obou koncích.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.