Recenze Makita UR3501 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Makita UR3501

92,6 % Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Elektrické strunové sekačky

Klady

  • Vysoký výkon
  • Poměrně široký záběr
  • Kvalita zpracování

Zápory

  • Vyšší cena
  • Vysoká hmotnost
  • Nižší otáčky
3 000 Kč Orientační cena

Základní údaje

Makita UR3501 je jedním z kvalitnějších elektrických vyžínačů, nebo chcete-li strunových sekaček. Ve své kategorii elektrifikovaného nářadí má tento model od Makity nadprůměrný výkon 1 000 W. Poradí si proto i s hustým travním porostem či tvrdšími stébly. Se 7 500 otáčkami za minutu patří mezi pomalejší modely, to by ovšem s ohledem na vyšší výkon nemělo vadit.

Strunová hlava má 35 centimetrů široký záběr, konkurence se přitom většinou pohybuje okolo 25–30 cm. S ohledem na robustní konstrukci a vysoký výkon počítejte také s vyšší hmotností okolo 5,1 kg. S tíhou zařízení vám dopomůže popruh přes rameno.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Makita

Výkon (W)

1 000

Specifikace pohonné jednotky

Elektromotor, 230 V

Počet otáček (ot./min)

7 500

Záběr strunové hlavy (cm)

35

Typ strunové hlavy

Dvoustrunná

Nastavitelný úhel žací hlavy

Ne

Rukojeť

Madla

Teleskopická násada

Ne

Hmotnost (kg)

5,1

Příslušenství

Popruh

Hodnocení uživatelů

Uživatelé typicky hodnotí model Makita UR3501 kladně. Nejčastěji narazíte na pochvaly směřující k dobrému výkonu při sečení. Objevují se také zmínky o dobré ergonomii a zkušenosti, že se vyžínač neucpává. Trochu v rozporu s tvrzením o ergonomii jsou komentáře na výšku strunové sekačky. Ta podle některých uživatelů nevyhovuje vysokým lidem. Další recenze najdete na Heurece.

Hlavní klady a zápory

Na první pohled zřejmou předností modelu Makita UR3501 je vysoký výkon elektromotoru. Zatímco většina konkurentů nabízí u elektrické strunové sekačky výkon pouze okolo 0,5–0,6 kW, Makita zašla se svým 1 kW o pořádný kus dále. Díky vysokému výkonu tak mohl být instalován kryt pro delší strunu. Vyžínač má díky tomu záběr 35 cm, typickou hodnotou je přitom rozmezí 25–30 cm. V praxi to znamená urychlení práce.

Platí ovšem, že se model Makita UR3501 řadí mezi ty nejdražší elektrické strunovky s kabelem. Ve srovnání s jinými modely nepotěší ani vyšší hmotnost. S tou je ovšem spojena také odolnější a celkově robustnější konstrukce.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavou alternativu k modelu Makita UR3501 jsme zvolili akumulátorový model Makita DUR181Z. Ceny obou zařízení byly v době psaní této recenze (březen 2023) víceméně shodné, pokud tedy pomineme nutnost dokoupení akumulátoru. Model DUR181Z poskytne větší volnost v pohybu, k jeho provozu totiž není potřeba blízké dostupnosti zásuvky či prodlužovacího kabelu.

Výkon má akumulátorový model samozřejmě nižší než Makita UR3501, takže musel výrobce přikročit k zmenšení záběru strunové hlavy na 26 centimetrů. Práce s aku modelem proto bude pomalejší, ale o něco pohodlnější – a to jak s ohledem na svobodu pohybu, tak také ve smyslu výrazně nižší hmotnosti.

Naše hodnocení a závěr

Makita UR3501 patří mezi několik málo elektrických strunových sekaček pro náročnější uživatele, které jsou na trhu dostupné. Nabízí vysoký výkon 1 000 W a široký záběr strunové hlavy. Díky této kombinaci se můžete spolehnout na rychlé sečení i větších ploch, a to bez záseků a ucpávání. Zajímavou alternativou z elektrických drátových vyžínačů je levnější, méně výkonný a lehčí model Extol Craft 416125.

3 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Makita UR3501 | Hodnocení: 92,6 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub tvoří v naší redakci články a recenze převážně technicky zaměřené. Působí u nás déle než rok a v průběhu přebral témata po původních autorech. Vyžínače jsou jedním z novějších témat, již delší dobu má však na starosti křovinořezy, tématu tak dobře rozumí. Vysvětlí vám, čím se liší křovinořez od vyžínače a na jaké typy ploch jsou tato zařízení vhodná. Mimo toto téma najdete jeho články také u štípačů dřeva, akumulátorového nářadí a elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Makita UR3501

Makita UR3501

3 000 Kč Orientační cena