Menu

Husqvarna 525 RX – Recenze, testy a srovnání

90,1 % Celkové hodnocení

Top produkt v kategorii Benzínové strunové sekačky

Klady

  • Velice přijatelná hmotnost
  • Silná struna
  • Velmi široký záběr

Zápory

  • Vysoká cena
  • Plastové díly nepůsobí nejlépe
11 500 Kč Orientační cena

Základní údaje

Husqvarna 525 RX se řadí mezi poloprofesionální až profesionální strunové sekačky/křovinořezy. Osazený benzínový motor má objem 25,4 kubických centimetrů a vyvine výkon okolo 1 kW. Je tedy jen těžko si představit trávník, se kterým by se nedokázal popasovat. Naopak mezi křovinořezy se řadí k těm méně výkonným, a pokud hledáte model pro prořezávání navátých křovin, nebude ideální variantou. Motor zvládá až 8 500 otáček za minutu.

Osazená strunová hlava je poloautomatického typu, strunu lze tedy odvíjet jemným poklepem o zem. Záběr hlavy přitom dosahuje 45 centimetrů. Tato hodnota je na trhu spíše nadprůměrná a umožní rychlou úpravu i velice rozsáhlých ploch. Strunová hlava podporuje strunu o tloušťce až 2,7 mm. Hmotnost 4,9 kilogramů ruce rozhodně zatíží, jedná se ovšem o jeden z nejlehčích vyžínačů na trhu a zařízení se díky dvojitému popruhu a řídítkům obsluhuje dobře.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Husqvarna

Výkon (W)

1 000

Specifikace pohonné jednotky

Benzínový dvoutakt, 25,4 ccm, 600g paliva/kWh, nádrž 0,51 l

Počet otáček (ot./min)

8 500

Záběr strunové hlavy (cm)

45

Doporučená tloušťka struny (mm)

2,4 až 2,7

Typ strunové hlavy

Dvoustrunná

Nastavitelný úhel žací hlavy

Ne

Odvíjení struny

Poloautomatické

Rukojeť

Řídítka

Teleskopická násada

Ne

Hmotnost (kg)

4,9

Příslušenství

Popruh

Hodnocení uživatelů

V době psaní této recenze (březen 2023) byla většina komentářů od uživatelů kladná. Mezi pozitivy jsme nejčastěji naráželi na pojmy jako lehká sekačka, minimální poruchovost, kvalitní vzduchový filtr a snadné startování. Někteří uživatelé si ale pochvalují také solidní antivibrační systém a schopnost modelu Husqvarna 525 RX poprat se i se skutečně vysokou trávou.

Negativa už byla hodně konkrétní, někteří uživatelé například zmínili obtížnější přístup ke svíčce motoru. Objevil se také komentář k horší kvalitně přiložené strunové hlavy, která údajně moc dobře neodvíjí strunu. Na kritiku hlavy jsme ale narazili pouze u jednoho uživatele. Další recenze najdete na Heurece.

Hlavní klady a zápory

Husqvarna 525 RX se na trhu řadí někde na půl cesty mezi benzínové strunové sekačky a křovinořezy. Na poměry strunových sekaček disponuje vysokým výkonem, a to je to, co nás v této kategorii zajímá. Díky dostatku síly mohl výrobce instalovat hlavu s záběrem 45 centimetrů širokým. To umožní velice rychlou úpravu i rozsáhlejších pozemků. Solidní výkon umožňuje též využití dostatečně široké, tedy i odolné struny silné 2,4–2,7 mm. Více méně jediným skutečným negativem je kombinace vysoké ceny a množství ne zrovna dobře působících plastů.

Porovnání s alternativami

Takovou zajímavou alternativou pro model Husqvarna 525 RX je například námi recenzovaná strunová sekačka Stihl FS 55. Ve srovnání s Husqvarnou sice disponuje o 25 % nižším výkonem, ale také výrazně nižší cenovkou. Záběr strunové hlavy je pouze o 3 centimetry menší, to nepovažujeme za zásadní rozdíl. Výhodou Stihlu je ale kromě nadstandardní kvality značky také vynikající dostupnost zákaznického servisu.

Hmotnost obou modelů je totožná, takže tady není co vytýkat ani jednomu z výrobců. V obou případech se jedná o modely vybavené řídítky, ovládání tedy najdete přímo na nich. Suma sumárum záleží jen na tom, jaký typ ploch potřebujete upravovat. Pokud jsou to rozsáhlé plochy s přerostlou trávou a křovinami, poslouží lépe výkonnější Husqvarna. Na větší zahrady a menší pole postačí ale levnější z variant, tedy model od Stihlu.

Naše hodnocení a závěr

Husqvarna 525 RX patří mezi dobře vybavené a konstrukčně zvládnuté výkonné benzínové strunovky s funkcí křovinořezu. Výkon motoru s objemem 25,4 kubických centimetrů je 1 000 W a poradí si i s hodně přerostlou trávou. Pro odstranění menších křovin či rákosu můžete využít zařízení s vhodnými noži i jako křovinořez. Velkou výhodou je obrovská šíře záběru 45 centimetrů, ale též snadné startování a spolehlivost. Alternativou s nižší cenou na menší pozemky je Stihl FS 55.

11 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Husqvarna 525 RX | Hodnocení: 90,1 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub tvoří v naší redakci články a recenze převážně technicky zaměřené. Působí u nás déle než rok a v průběhu přebral témata po původních autorech. Vyžínače jsou jedním z novějších témat, již delší dobu má však na starosti křovinořezy, tématu tak dobře rozumí. Vysvětlí vám, čím se liší křovinořez od vyžínače a na jaké typy ploch jsou tato zařízení vhodná. Mimo toto téma najdete jeho články také u štípačů dřeva, akumulátorového nářadí a elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Husqvarna 525 RX

Husqvarna 525 RX

11 500 Kč Orientační cena