Chcete posekat zahradu, ale zároveň nechcete rušit vaše sousedy velkým hlukem? Chcete ekologičtější způsob takové úpravy travnatých ploch? Zkuste místo nejrozšířenějších benzínových sekaček hledat v sortimentu elektrických.
S elektrickými sekačkami se však pojí i logická nevýhoda neustále přemýšlet o tom, kam je možné ji připojit do běžné elektrické sítě. Tyto stroje navíc nejsou úplně vhodné pro rozlehlé zahrady.
Na následujících řádcích vám popíšeme, pro koho jsou elektrické sekačky vhodné, na jaké parametry se při výběru zaměřit a jak k němu přistupovat.
Pohony sekaček
Když zamíříte do obchodu s klasickými sekačkami, nejčastěji narazíte na motorové stroje s benzínovým pohonem. Těch je drtivá většina. Jenže někteří zahrádkáři z různých důvodů nemohou, nebo nechtějí benzínové sekačky používat, proto přicházejí na řadu alternativy. Druhy pohonu sekaček tedy podle frekventovanosti jsou:
- Benzínový – Jedná se o sekačky s vysokým výkonem, ocelovou konstrukcí a pojezdem. Jsou ideálním řešením pro větší plochy, pokud nechcete zahradní traktor.
- Elektrický – Výhodou je nízká hmotnost i pořizovací cena. Typicky jsou ale vhodné spíše pro menší plochy. Konstrukce bývá z plastu.
- Akumulátorový – Jsou dražší než elektrické modely a mívají vyšší hmotnost. Odpadá ovšem potřeba napájecího kabelu.
Elektrický pohon sekačky
Mezi největšími výhodami elektrického pohonu sekaček je levnější a ekologičtější provoz. Fakt, že nemají tak velkou motorovou jednotku, znamená, že jsou výrazně lehčí a díky tomu se s nimi lépe manipuluje. Elektrické sekačky většinou bývají menší, takže s nimi dokážete posekat i velmi členitou zahradu, na které je hodně vzrostlých stromů blízko u sebe.
Jedním z rozhodujících faktorů pro pořízení elektrické sekačky bývá i velmi nízká pořizovací cena, vždyť velmi kvalitní stroje seženete za cenu pod pět tisíc korun. Potěší také skutečnost, že kromě přívodu elektrické energie nemusíte řešit, jestli máte v kanystru v kůlně dostatek paliva, případně jestli máte od minulého použití dostatečně nabitý akumulátor.
Negativa
Abychom ale pouze nechválili, elektrické sekačky mohou být také nepraktické. Vychází to už z nutnosti neustálého připojení do elektrické sítě, manipulace s přívodním kabelem navíc může být hodně otravná. Sekačky mívají pouze krátký kabel, prodlužovací šňůru si musíte obstarat sami. V každém okamžiku navíc musíte vědět, kde kabel máte. Pokud jej nedopatřením přejedete a přeseknete, máte problém. Navíc vlhkost (například déšť) může vést ke zkratu nebo nebezpečnému elektrickému výboji.
Jak už jsme zmínili, obecně jsou elektrické sekačky menší, což znamená také užší záběr střihu. Tento faktor, společně s délkou přívodního kabelu, daný typ sekaček limituje v tom, pro jak rozlehlé zahrady je dobré je použít. Nejčastěji se udává, že elektrická sekačka je vhodná pro menší zahrady s maximální rozlohou 500 až 700 metrů čtverečních. Tomu odpovídá i menší objem sběrného koše.
Elektrické sekačky jsou navíc většinu sestaveny převážně z plastových dílů, proto může být jejich životnost výrazně nižší než například u ocelových benzínových sekaček. Nevýhodou je, že se málokdy u tohoto typu objeví funkce vlastního pohonu.
Typy elektrických sekaček
Není sekačka jako sekačka. Jednotlivé modely těchto elektrických zahradních pomocníků se liší nejen v parametrech, ale také mechanismem sečení. Nejčastější jsou určitě rotační sekačky, občas ale narazíte i na bubnové nebo vřetenové.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Rotační elektrické sekačky | + zajímavé z pohledu ceny | – nevhodné pro anglický trávník |
Bubnové elektrické sekačky | + vhodné pro vysokou trávu | – nevhodné pro anglický trávník |
Vřetenové elektrické sekačky | + řez stébel je čistý, což prospívá kvalitě trávníku | – malý výběr modelů |
Strunové elektrické sekačky | + špatně dostupná místa (např. kolem plotu) | – omezený pohyb s kabelem |
Rotační sekačky
O sečení se stará dlouhý ostrý nůž umístěný ve vodorovné pozici, přimontovaný na svislou osu, kterou uvádí do otáček elektromotor. Nůž rychle rotuje a tím seká stébla trávy. Dá se říct, že tento způsob sečení je k trávníku drastičtější a dochází k třepení stébel a nevzhlednému hnědnutí.
Bubnové sekačky
Mají místo nože v přední části buben s větším počtem krátkých nožů. Tyto modely jsou využívány zejména pro pokosení vysoké trávy. Při zapojení začne buben rotovat a přesekávat stébla i například stonky silnějších rostlin. Obecně se dá říct, že s bubnovou sekačkou můžete jít do opravdu zarostlého terénu.
Vřetenové sekačky
Vřetenové sekačky mají úplně odlišný působ zkrácení stébla. V přední části je umístěná kazeta s několika noži skroucenými do šroubovice. Na spodní straně je pak protiostří. Při pohybu vpřed se šroubovice roztočí v poměrně nízkých otáčkách, do mezer mezi noži se dostávají stébla trávy, která jsou pak doslova ustřihnuta o protiostří. Tento mechanismus je šetrnější, než například u rozšířených rotačních sekaček. Tyto modely jsou ale určeny zejména k pravidelné úpravě ne příliš vzrostlé trávy. Vysoký porost nedokáže stroj pojmout.
Šířka záběru sečení
Elektrické sekačky jsou výrazně menší a lehčí stroje ve srovnání s nejrozšířenější třídou benzínových. Se šířkou záběru sečení výrazně souvisí obsah travnaté plochy, pro kterou je daný model určený. Šířkou záběru je myšlená šířka pruhu, který sekačka vysekává v jeden moment při pohybu vpřed. U elektrických sekaček se za nejběžnější šířku záběru dá označit 30 až 45 centimetrů.
- záběr do 35 cm – rozloha do 300 m2
- záběr nad 35 cm – rozloha max 500 až 700 m2.
Výkon a další parametry
Pokud elektrické sekačky srovnáme s benzínovými, odpadá nám nutnost prozkoumávat některé parametry spojené se spalovacími motory. Výkon elektromotoru má ale také svá specifika a můžeme se zaměřit na jeho výkon v kilowattech a otáčky za minutu.
Vedle toho je dobré znát rozsah nastavení výšky sečení společně s počtem nastavitelných stupňů v tomto rozmezí. U elektrických sekaček není běžný pojezd, takže dále zkoumejte například průměr koleček, objem sběrného koše, hmotnost, hlučnost, materiál konstrukce a samozřejmě vybavenost funkcemi.
Parametr | Typické hodnoty u elektrických sekaček |
Rozsah výšky sečení | Od 2 do 6 cm |
Výkon motoru | 1 až 2 kW |
Objem sběrného koše | 30 až 50 litrů |
Hmotnost | 10 až 15 kg |
Materiál | Převažuje plast, menší odolnost |
Hlučnost | 80 dB |
Co se týče funkcí, na mulčování narazíte opravdu výjimečně. Běžný je pouze zadní výhoz, měkčená ergonomická rukojeť či přístupné ovládací prvky.
Oblíbené značky sekaček
V případě elektrických sekaček je nabídka značek opravdu široká. Vyrobit takovou elektrickou sekačku totiž ve skutečnosti není žádná věda. Níže se podíváme na několik oblíbených výrobců.
- Makita – Elektrické sekačky Makita sdílí se zbytkem nářadí výrobce stejnou modrou barvu, snadno je proto poznáte. Patří mezi ty nejlépe vybavené a nejkvalitnější elektrické sekačky a výjimkou nejsou ani modely s ocelovým tělem.
- Hecht – Česká značka má již několik desítek let trvající tradici a je na trhu dobře známá. Komponenty pro sekačky vyrábí po celém světě. Nabízí čtyř, ale i tříkolové modely elektrických sekaček. Cenově se řadí mezi dražší značky.
- Stiga – Švédská společnost Stiga vyrábí své produkty od roku 1934. Sekačky tohoto výrobce jsou na tom kvalitativně dobře, v kategorii elektrických zařízení patří do střední třídy. Typická je bohužel malá velikost koleček, většina modelů je tak vhodná spíše na rovné trávníky.
- Fieldmann – Společnost má české kořeny i zázemí, jako u většiny levnějších značek ale pochází její sekačky také z Číny. Elektrické sekačky Fieldmann jsou specifické svým dobrým poměrem ceny a výkonu.
- Vega – Další českou značkou je Vega, která náleží společnosti V-GARDEN s. r. o. a vyrábí se v Číně. Produkty nabízí zejména v nižší a střední třídě, kvalitativně na tom přitom není špatně.
Cena
Pořizovací náklady elektrických sekaček jsou často nejpádnějším důvodem pro jejich koupi. Jsou totiž opravdu levné. Slušné modely jsou na trhu za 3 až 5 tisíc, což je ve srovnání například s drahými benzínovými sekačkami opravdu dobré. I proto doporučujeme hledat mezi osvědčenými výrobci, protože cenové rozdíly nejsou nějak zásadní. Kvalitní stroje má například VeGA, Gardena, Makita, AL-KO, Bosch, Hecht, Fieldmann a další.
Cena do 4 000 Kč
Nejlevnější elektrické sekačky najdete v obchodech už s visačkou 1 000 Kč. Jde o opravdu základní modely s šířkou záběru okolo 30 cm. Samozřejmě jde o stroje s plastovou konstrukci a základním funkčním vybavením. Postupně se ale v dané kategorii dostanete i ke kvalitním zahradním pomocníkům, které jsou dobře hodnocené a navíc použitelné na větší zahrady. Jejich šířka záběru dosahuje až 40 cm. Převažují rotační sekačky.
Cena nad 4 000 Kč
V dražší částí portfolia jednotlivých společnosti si přijde na své náročnější zákazník, který se o svou menší zahradu chce postarat s velkou péčí. Znovu dominují rotační sekačky, ale objevují se i jiné druhy, jako například vřetenové, které nabízí šetrný způsob střihu. Šírka strojů už často přesahuje 40 centimetrů, jdou tedy použít i na větších rozlohách. U některých modelů najdete dokonce vlastní pojezd nebo kvalitnější konstrukční materiál. Přesto se nejdražší kusy prodávají za ceny v řádu desetitisíců.
Dobrý den, uvažuji s nákupem el.sekačky na trávu. Zajímá mne především, zda lze el. odebírat v běžně vybavené el. sítě domácnosti která je instalována podle předpisů, platných pro běžné venkovské domy, nebo vyžaduje z tohoto hlediska nějaké úpravy.