Jak vybrat benzínovou sekačku
Benzínový pohon je nejrozšířenější ve skupině klasických zahradních sekaček. Hlavní výhodou je, že uživatel není při práci omezený kabelem s elektrickým proudem, benzínové sekačky jsou také výkonnější než jiné druhy. Někomu však nemusí vyhovovat velký hluk, vysoká váha nebo zátěž pro životní prostředí.
Následující článek si dává za úkol osvětlit zákoutí výběru benzínové sekačky, věnuje se specifikům různých druhů pohonu, síle motoru, výrobním materiálům, funkcím a příslušenství a nakonec se zaměřuje i na různé cenové kategorie těchto zahradních pomocníků.
Druhy pohonu sekaček
Jak jsme již zmínili v úvodu, nejčastějším druhem pohonu klasických zahradních sekaček je benzín a spalovací motor. Někteří zákazníci ale touží po něčem jiném. Chtějí například ušetřit, nebo jim na malou zahradu stačí jiné druhy pohonu. Mezi klasickými sekačkami rozdělujeme tři hlavní skupiny:
Benzínový pohon sekačky
Benzínové sekačky, kterým se říká také motorové, disponují klasickým spalovacím motorem. Není tedy potřeba řešit dopředu, jestli je na konkrétním místě zavedená elektrická síť. Postačí vám dostatečně velký kanystr s touto pohonnou látkou. Lepší mobilita je jednou z hlavních výhod, navíc benzínové sekačky nad ostatními druhy vynikají také ve výkonu, takže vám nebude dělat problém ani obtížnější profil zahrady.
Velkou devizou benzínových sekaček je vlastní pojezd, který vám pomůže zejména při sekání směrem do kopce. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně těžká zařízení, kde není 40kg hmotnost žádnou velkou výjimkou, je vlastní pojezd velmi užitečným pomocníkem nejen pro slabší jedince.
Existují však i záporné vlastnosti benzínových strojů. Při sekání v opravdu extrémním sklonu může dojit k tomu, že se celý stroj nakloní tak, že čerpadlo není schopné benzín dostat do motoru. Další nevýhodou je poměrně vysoká intenzita hluku a poměrně neekologický provoz ve srovnání s dalšími typy sekaček.
Tyto benzínové zahradní stroje jsou určené pro plochy blížící se rozlohou maximálně 1 600 až 1 800 metrů čtverečních. Při větší výměře pozemku je dobré sáhnout spíše po zahradním traktoru.
Typy benzínových sekaček
Na trhu v současnosti najdeme v případě benzínových sekaček velký výběr modelů, které se liší mechanismem sekání. Nejčastěji zákazník při výběru narazí na rotační sekačky, vedle toho ale může najít i například bubnové, lištové a další. Samostatnou kapitolou jsou pak například vřetenové, strunové nebo robotické sekačky.
- Rotační sekačky – mají vodorovně umístěný ostrý nůž na svislé ose, která se díky motorovému pohonu velmi rychle otáčí. Nabroušené ostří ve vysoké rychlosti naráží do stébel trávy a tím je narušuje a přesekne. Tento způsob sečení je vzhledem ke zdraví trávy poměrně drastický, je však také poměrně rychlý.
- Bubnové sekačky (diskové) – objevují se v menší míře než rotační. K sečení dochází za pomoci speciálního bubnu v přední části, na tomto bubnu jsou umístěné nože. Dobré využití nacházejí bubnové sekačky v případě sekání vysoké trávy.
- Lištové sekačky – tento typ se objevuje celkem výjimečně. Takový model sekačky funguje tak, že v přední části se proti sobě pohybují lišty podobně jako je to například u strojků na vlasy. Při pohybu vpřed se mezi nože dostává tráva a je ostřím ustřihnutá. Ideální využití je hlavně na rozlehlých rovných plochách s vysokou trávou.
- Vřetenové sekačky – jedná se o speciální druh sekaček, které ovšem také mohou mít benzínový pohon (zdaleka nejčastější je ruční pohon). U těchto přístrojů nedochází k sečení, ale stříhání trávy. V přední části je umístěná nožová šroubovice. Jednotlivé čepele vřetenové sekačky se otáčí a při kontaktu s protiostřím dokážou trávu šetrně ustřihnout. Jde o nejšetrnější sečení vhodné pro menší a rovné plochy, často se využívá na golfových hřištích.
Šířka záběru benzínové sekačky
U benzínových sekaček platí, že jsou určené pro větší zahrady i přes 1 000 metrů čtverečních. Za to může poměrně velký výkon, ale zároveň také obecně větší šířka záběru sečení, ve srovnání s dalšími kategoriemi sekaček.
Šířka sečení, tedy šířka pruhu, který sekačka vytvoří na jednom místě při pohybu v před, se u benzínových modelů rotačních sekaček pohybuje nejčastěji od 40 do 60 cm. Podle šířky záběru můžeme rozlišit přibližné určení sekaček:
- 30 až 40 cm – travnaté plochy do 400 m2
- 40 až 50 cm – travnaté plochy do 1 000 m2
- nad 50 cm – travnaté plochy nad 1000 m2.
U šířky záběru je také důležité zvážit, jestli je vhodné pořizovat širokou sekačku, když máte členitý terén. Pokud budete sekat plochu s velkým množstvím terénních zlomů, kopečků a hrbolků, případně stromů a keřů, může se vám stát, že se kvůli velké šířce nedostanete k některým místům, kde se terén láme.
Výkon a další parametry
Vedle parametru šířky záběru byste ale měli sledovat také údaje spojené s motorem sekačky. Ověřte si například jaký má motor objem, otáčky za minutu, výkon (v kW nebo koňských silách HP) a objem nádrže. Všechny tyto údaje vám napoví, jestli je sekačka vhodná pro velké plochy nebo je vhodné ji využít spíš na menší zahradě.
O využitelnosti tohoto zahradního pomocníka však vypovídá poměrně hodně dalších parametrů. Určitě si zjistěte, zda má sekačka vlastní pojezd a případně jeho maximální rychlost. Vhodné je sledovat průměr kol, rozsah nastavení výšky sečení, počet výškových úrovní sečení, objem sběrného koše, hmotnost, hlučnost, nebo výrobní materiál a funkční vybavení.
Benzínové sekačky většinou zvládnou maximální výšku sečení okolo 8 až 10 centimetrů, začínají většinou na hodnotách 2 centimetrů (odvíjí se od průměru koleček). V daném rozsahu si můžete volit na několika stupních, standardem je 5 až 7 možných úrovní. Pojezd je celkem standardní, rychlost by se měla pohybovat okolo 4 až 5 kilometrů v hodině. U objemu sběrného koše trvejte na hodnotách 50 až 70 litrů, pokud bude menší, budete ho muset vysypávat často. Co se týče materiálu, u benzínových sekaček převládá ocel, což se odráží na vyšší hmotnosti od 25 až ke 40 kilogramům. Hlučnost se většinou blíží až ke 100 dB, což je hodně ve srovnání s elektrickými a aku sekačkami.
Z funkčního vybavení je celkem běžná přítomnost funkce bočního výhozu nebo mulčování, kdy se tráva poseká na opravdu jemné kousky a je rozhazována jako hnojivo zpět na trávník. Většina benzínových sekaček má i měkčenou rukojeť a ovládací prvky poblíž ní.
Cena
Na trhu s benzínovými sekačkami objevíte velké množství produktů, které cenově startují už na několika tisících, ale zároveň zde najdeme i profesionální přístroje za vysoké desetitísíce až stovky tisíc korun. Při výběru byste každopádně měli vybírat některou z osvědčených značek Stiga, VeGA, AL-KO, MTD, Riwall, Hecht a další.
Cena do 15 000 Kč
Nejlevnější stroje seženete už za tři tisíce korun, pokud ale chcete opravdu kvalitní benzínovou sekačku, doporučujeme sledovat cenovou kategorii okolo 8 až 10 tisíc korun. Prim v této cenové hladině hrají zejména rotační sekačky, se zvyšující se cenovkou pak narazíte na stroje s širším záběrem a silnějšími parametry motoru.
Cena nad 15 000 Kč
V této cenové kategorii už opravdu hledejte poloprofesionální a profesionální zahradní pomocníky, jejichž cena ale v případě nejkvalitnějších značek určených například pro využití na golfových hřištích může dosáhnout i 150 000 korun. Znovu jsou zde v převaze rotační sekačky, najdete zde ale i bubnové a například také sekačky s vřetenovým mechanismem sečení.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.