Menu

Recenze a porovnání Riwall RPM 4640 PRO

84,2 % Celkové hodnocení

I na vysokou trávu v kategorii Benzínové sekačky

Klady

  • Dobrý poměr ceny a výkonu
  • Odolná ocelová konstrukce
  • Velké rozmezí nastavitelné výšky

Zápory

  • Výrobce neuvádí některé parametry
  • Sekačka patří mezi těžší
7 400 Kč Orientační cena

Základní údaje

Riwall RPM 4640 PRO je klasická benzínová sekačka střední třídy. Ano, i přes slovo „PRO“ v názvu se nejedná o profesionální kus techniky. Dočkáte se ovšem dobrého poměru mezi cenou a výkonem, solidní konstrukční kvality a dostatečně širokého záběru. Sekačka vyhoví na zahrady o ploše až 800 m2. Výšku sečení můžete korigovat v rozpětí od 25 po 85 milimetrů. Zatímco dolní hodnota je u lepších sekaček typická, většinu konkurenčních modelů lze nastavit maximálně na 75 mm. Vyhoví proto o něco lépe při sečení vysoké trávy. Přední kola mají průměr 20 cm, zadní pak 28.

Čtyřtaktní motor Loncin s objemem 166 kubických centimetrů zajistí výkon až 2,9 kW. Tato hodnota je ve srovnání s konkurencí ve stejné cenové hladině nadstandardní. Výrobce bohužel neuvádí počet otáček nože za minutu. Do benzínové nádrže nalijete litr benzínu, olejová nádrž pojme 0,6 litru. Sekačka váží 38 kilogramů, je totiž vyrobena z ušlechtilé oceli. Společně s košem o objemu 70 litrů tak při náročné práci ztěžkne. Usnadní vám ji však dobře fungující pojezd.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Riwall

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

46

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

25-85

Pojezd

Ano

Výkon motoru

3,9 HP/2,9 kW

Objem motoru (ccm)

166

Objem nádrže (l)

1

Průměr kol přední/zadní (mm)

200/280

Napětí (V)

Nerelevantní

Startování

Ruční

Objem sběrného koše (l)

70

Hmotnost (kg)

38

Materiál šasi

Ocel

Funkce

Ve smyslu funkcí nemůžeme modelu Riwall RPM 4640 PRO vytknout zhola nic. Sekačka si poradí při sběru do koše, na palouku můžete využít zadní výhoz, pro výživu trávníku pomůže mulčování. Riwall umožní také boční výhoz trávy. Měkčené ergonomické madlo lze výškově nastavit, motor a pojezd držíte spuštěný klasickým kovovým pádlem.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ano

Boční výhoz

Ano

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Hlavní klady a zápory

Jestliže se zaměříme na klady tohoto modelu, můžeme v první řadě jmenovat zejména poměrně vysoký výkon s ohledem k ceně. Většina konkurenčních modelů nabízí o pár stovek wattů slabší motory. Výhodou je také pevná a odolná ocelová konstrukce a dobrý rozptyl nastavitelných výšek. Mezi funkcemi neschází mulčování či boční výhoz a sekačka se pyšní pojezdem.

Ten je ovšem v tomto případě rozhodně potřeba, hmotnost sekačky je totiž celých 38 kilogramů a pokud vezmeme v potaz i plný koš trávy, dostáváme se i přes 50 kg. Sekačka se tak rozhodně řadí spíše mezi těžší. To ale při provozu s pojezdem nebude vadit. Pokud ovšem potřebujete na zahradě hodně manévrovat, nemusí být tento model pro vás ideální. Výrobce bohužel neuvádí některé parametry, jako je počet otáček.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou může být benzínová sekačka VeGA 51 HWXV 6in1. Její pořizovací cena je o něco vyšší, za vyšší náklady ale nabídne podstatně silnější motor. Zatímco Riwall RPM 4640 PRO disponuje motorem o výkonu 2,9 kW, sekačka VeGA 51 HWXV 6in1 nabídne až 3,6 kWh. Můžete tedy počítat s dostatečně silným motorem na velice hustou a vysokou trávu. Šířka záběru dražší varianty je také větší, vyhoví proto lépe na větších pozemcích.

Obě sekačky jsou na tom jinak kvalitativně i funkcemi podobně, proto záleží spíše na tom, jak velký pozemek budete upravovat. Pro pozemky do 500 m2 bychom vám doporučili spíše zvolit model Riwall RPM 4640 PRO a ušetřit, jestliže je pozemek ale rozlehlejší, pár stokorun navíc za model VeGA 51 HWXV 6in1 se vám vyplatí utratit.

Naše hodnocení a závěr

Model Riwall RPM 4640 PRO patří mezi kvalitní sekačky střední třídy. Nabízí vysoký výkon motoru, silný pojezd, velký sběrný koš a pevnou ocelovou konstrukci. Počítat můžete také s bočním výhozem, funkcí mulčování a sběrným košem na 70 litrů trávy. Dobře vyhoví na pozemcích do 800 m2. Pokud hledáte výkonnější variantu na větší pozemky, doporučujeme volit model VeGA 51 HWXV 6in1.

7 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Riwall RPM 4640 PRO | Hodnocení: 84,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technicky zaměřeným tématům. V článku vám například vysvětlí, proč jsou vřetenové sekačky lepší pro kvalitu trávníku a jaké mají výhody sekačky rotační. Jeho recenze najdete také například u aku vrtaček či štípačů dřeva.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Riwall RPM 4640 PRO

Riwall RPM 4640 PRO

7 400 Kč Orientační cena