Menu

Recenze a porovnání VeGA 424SDX

Doporučujeme Při nákupu v kategorii benzínových sekaček

Datum doporučení: Březen 2019

71,0 % Celkové hodnocení
  • Nízká cena
  • Poměrně silný motor
  • Nízká hmotnost
  • Malá kolečka
  • Úzký záběr sečení
6 000 Kč Orientační cena

Základní údaje

Model VeGA 424SDX patří mezi levnější benzínové sekačky, přesto ale nabízí poměrně slušný výkon. Jde o zahradního pomocníka s rotačním systémem sečení. Šířka záběru je zde 43 cm, což už je ve srovnání s konkurencí celkem málo. I proto je sekačka vhodná pro menší zahrady s výměrou okolo 600 m2. Ve srovnání s elektrickými a akumulátorovými sekačkami je to ale stále hodně. Výška sečení se nastavuje centrálně v rozmezí od 25 do 75 milimetrů. Samozřejmostí je vlastní pojezd, jehož rychlost je přibližně 4 km za hodinu, odpovídá tedy průměrné rychlosti chůze.

Překvapením u takto levné sekačky jsou ocelové šasi a poměrně silný motor o síle čtyř koňských sil s více než třemi tisíci otáčkami za minutu. Objem motoru už je ale menší, necelých 100 kubických centimetrů. V rámci kategorie benzínových sekaček má tato celkem malá kolečka, ty v předu mají průměr 16,2 a vzadu 18 centimetrů. Mohou mít vliv na ovladatelnost sekačky. Určení pro menší zahrady se odrazilo také v menším objemu sběrného koše, který má 55 litrů. Pozitivní je ve srovnání s dalšími sekačkami s benzínovým pohonem nízká váha 24 kilogramů, manipuluje se s ní tedy celkem snadno. Hlučnost se drží téměř 100 dB, to je ale u tohoto typu pohonu normální.

Parametr Tento produkt
Výrobce VeGA
Typ sekačky Rotační
Šířka záběru sečení (cm) 43
Nastavení výšky sečení Ano (centrálně)
Rozsah výšky sečení (mm) 25-75
Určení pro sečnou plochu (m2) 600-700
Pojezd Ano
Maximální rychlost pojezdu (km/h) 4,4
Výkon motoru 4 HP/2,98 kW
Otáčky motoru (ot./min) 3060
Objem motoru (ccm) 99
Objem nádrže (l) 1,2
Průměr kol přední/zadní (mm) 162/180
Startování Ruční
Objem sběrného koše (l) 55
Hmotnost (kg) 24
Hlučnost (dB) 96
Materiál šasi Ocel

Funkce

Hodnocení výbavy je u sekačky VeGA příjemné, protože má všechny námi sledované funkce. Užitečné je například mulčování, díky kterému můžete při sekání rovnou hnojit trávník najemno posekanou trávou. Zvolit si můžete také mezi bočním a zadním výhozem. Ovládací prvky jsou umístěné blízko rukojeti, podobně jako u většiny sekaček na trhu. Někteří uživatelé ocení také měkčenou rukojeť, díky které je z práce na zahradě nebudou tak rychle bolet ruce a sekačka bude ovladatelnější.

Parametr Tento produkt
Mulčování Ano
Boční výhoz Ano
Zadní výhoz Ano
Měkčená ergonomická rukojeť Ano
Ovládání u rukojeti Ano

Naše hodnocení a závěr

Mezi výhody benzínové rotační sekačky VeGA 424SDX patří poměrně silný motor (4 koňské síly) a nízká pořizovací cena. I celková hmotnost 24 kg je celkem nízká, což přispívá ke snadné manipulaci. Mezi negativy můžeme zmínit například záběr pouhých 43 centimetrů, který zapříčiňuje určení pro spíše menší zahrady s rozlohou okolo 600 m2, s čímž souvisí také celkem malý objem sběrného koše (55 l). Při výběru hraje tomuto modelu do karet například dobrá funkční vybavenost včetně mulčování. 

Jestliže nechcete myslet na pravidelné doplňování benzínu a hledáte sekačku spíš na alternativní pohon, zkuste si přečíst například recenzi na elektrickou sekačku od stejného výrobce VeGA GT 3805.

6 000 Kč Orientační cena
Autor: Daniel Černý, Jakub Gulec | Datum: | Produkt: VeGA 424SDX | Hodnocení: 71,0 %
Daniel Černý se věnuje srovnávání různých produktů v oblasti zahradních pomocníků již od roku 2018. Dlouhodobě se věnuje sekačkám a vývoji na trhu, sleduje trendy a rozumí všem důležitým parametrům. Poradí vám, na co se zaměřit při výběru sekačky od vhodného typu pohonu vzhledem k charakteristice pozemku, správné volby záběru sečení, motorizace až po funkční vybavenost. Dokáže identifikovat parametry, které jsou stěžejní a také ty, na které nemusíte brát až tak zásadní zřetel. Zaměřuje se také na zahradní traktory, další typy sekaček, křovinořezy a podobnou zahradní techniku.
Jakub Gulec
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze VeGA 424SDX

VeGA 424SDX

6 000 Kč Orientační cena