Recenze a test VeGA 424SDX

Hodnocení:

69,5 %

Klady:

Nízká hmotnost

Zápory:

Chybí ovládací panel pro snazší nastavení

6 000 Kč
orientační cena

Hodnocení sekání a obsluhy
(max. 10)
Hodnocení funkcí
(max. 10)
Celkové
hodnocení
7,5 5,7 69,5 %

Souhrnné údaje 

Další zástupce značky VeGA, nejvíc zastoupené značky sekaček v našem srovnávacím testu z června 2017, nese celý název VeGA 424SDX. Sekačka je stejně jako všechny hodnocené sekačky benzínová. Materiál šasi, tedy pláště, krytu je ocel, to je předpoklad pro delší životnost a vyšší bytelnost. I přes to, že je konstrukce ocelová, sekačka překvapuje nízkou hmotností, vůbec nejnižší z celého srovnání, váží 24 kg. To je ideální váha pro časté převážení a snadnou manipulaci.

Výkon sekačky je 2,98 kW, to je celkem průměrná hodnota, která by měla postačit i pro lehce náročnější terén na sekání. Tento terén by však měl být velký zhruba 400 m2, jak určuje výrobce. To proto, že má malou šířku záběru žacích nožů, podprůměrných 41 cm. Pro tyto menší plochy se ale hodí i kvůli menšímu objemu koše na posekanou trávu, který je 55 l. Objem nádrže pro palivo je potom průměrný, 1,2 l by mělo být dostačujících. 

Přes to, že má sekačka průměrný výkon, rychlost pojezdu je nadprůměrná, lze tedy očekávat, že se s ní půjde práce rychle. 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce VeGA 33 % VeGA, 17 % AL-KO, 8 % Fieldmann, 8 % Weibang, 8 % Riwall, 8 % Hecht, 8 % Dolmar, 8 % Stiga
Typ pohonu  Benzínová 100 % Benzínová
Materiál šasi  ocel 92 % ocel, 8 % kov
Výkon (kW)  2,98 3,04
Pro sečné plochy (v m^2)  400 975,00
Šířka záběru (mm)  410 474,17
Objem nádrže (l)  1,2 1,25
Objem koše (l)  55 62,50
Hmotnost (kg)  24 32,68
Rychlost pojezdu (km/h)  4,4 3,94
Vlastní pojezd  ANO 100 % ANO

Hodnocení funkcí a vybavení

V rámci funkcí nás u sekačky nepotěšil fakt, že jí chybí ovládací panel. Ten sice není standard, měla ho jen polovina všech hodnocených strojů, ale s ovládacím panelem se ovládání sekačky velmi zjednodušuje, jde o velmi příjemný benefit. Sekačce chybí také boční výhoz, to znamená, že v případě, že odděláte koš, vám bude stroj vyhazovat trávu na nohy. Sice to opět není základní funkce, přes to ji většina sekaček ve srovnávacím testu měla a je to určitá výhoda. Co naopak sekačka má, je schopnost mulčování. Trávu dokáže rozsekat na jemno a poté opět rozhodit po pozemku, aby nastalo přirozené hnojení. 

Ostatní funkce, které měly v našem srovnání všechny sekačky, ani VeGA 424SDX nepostrádá. Patří mezi ně měkčená rukojeť pro příjemnější práci, zadní výhoz a nastavení výšky sekání, takže můžete mít trávu posekanou přesně podle vašich představ.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ovládací panel na rukojeti  NE 58 % ANO, 42 % NE
Měkčená rukojeť  ANO 100 % ANO
Mulčování  ANO 83 % ANO, 17 % NE
Zadní výhoz  ANO 100 % ANO
Boční výhoz  NE 67 % ANO, 33 % NE
Nastavení výšky sekání  ANO 100 % ANO
Elektronické zapalování  NE 100 % NE

Hodnocení dalších uživatelů

Hodnocení uživatelů, ať už dlouhodobých nebo krátkodobých, je rozporuplné. Zatímco si dobrá polovina ze čtyř desítek uživatelů stěžuje na špatné startování stroje, druhá polovina si start naopak chválí, takže v tomto případě nemusí jít o chybu stroje, ale jen o to, aby člověk našel správný "grif" na startování. Negativem, které zmiňují uživatelé často, je fakt, že kolečkům upadávají krytky, a to buď po menším nárazu sekačkou, nebo i během obyčejného sekání. Nejde o nic, co by ovlivnilo kvalitu sekání, jde spíš o estetický faktor. Mnoho uživatelů také zmiňuje, že je sekačka příliš rychlá, ale to je otázka zvyku a cviku, nicméně je důležité vzít rychlost pojezdu v potaz.

Naše hodnocení a závěr

Sekačka VeGA 424SDX se těší nízké ceně, v našem porovnání je cena vlastně nejnižší, tu ale tentokrát nemůžeme příliš vyzdvihovat, protože tomu odpovídají schopnosti a vlastnosti sekačky. Sekačka má průměrný výkon, který dohromady s ostatními parametry stroj předurčují pro sekání menších ploch, tedy menších zahrad či předzahrádek domů. Je lehká, což by i ve spojitosti s cenou odpovídalo tomu, že by byl stroj ideální pro seniory. Těm by však mohl dělat problém rychlejší pojezd, aktivní senioři se však nemají čeho obávat. Na uživateli také zůstává zvážení, zda mu nebude scházet ovládací panel pro snazší nastavení stroje, nebo boční výhoz. Obě tyto schopnosti má například sekačka VeGA HA HWXV 6in1.

Datum:
Produkt: VeGA 424SDX
Hodnocení: 69,5 % 100 % 0 %

Další recenze

Kompletní test