Menu

Recenze a porovnání VeGA 424SDX

71,0 % Celkové hodnocení

v kategorii Benzínové sekačky

Klady

  • Nízká cena
  • Poměrně silný motor
  • Nízká hmotnost

Zápory

  • Malá kolečka
  • Úzký záběr sečení
6 000 Kč Orientační cena

Základní údaje

Model VeGA 424SDX patří mezi levnější benzínové sekačky, přesto ale nabízí poměrně slušný výkon. Jde o zahradního pomocníka s rotačním systémem sečení. Šířka záběru je zde 43 cm, což už je ve srovnání s konkurencí celkem málo. I proto je sekačka vhodná pro menší zahrady s výměrou okolo 600 m2. Ve srovnání s elektrickými a akumulátorovými sekačkami je to ale stále hodně. Výška sečení se nastavuje centrálně v rozmezí od 25 do 75 milimetrů. Samozřejmostí je vlastní pojezd, jehož rychlost je přibližně 4 km za hodinu, odpovídá tedy průměrné rychlosti chůze.

Překvapením u takto levné sekačky jsou ocelové šasi a poměrně silný motor o síle čtyř koňských sil s více než třemi tisíci otáčkami za minutu. Objem motoru už je ale menší, necelých 100 kubických centimetrů. V rámci kategorie benzínových sekaček má tato celkem malá kolečka, ty v předu mají průměr 16,2 a vzadu 18 centimetrů. Mohou mít vliv na ovladatelnost sekačky. Určení pro menší zahrady se odrazilo také v menším objemu sběrného koše, který má 55 litrů. Pozitivní je ve srovnání s dalšími sekačkami s benzínovým pohonem nízká váha 24 kilogramů, manipuluje se s ní tedy celkem snadno. Hlučnost se drží téměř 100 dB, to je ale u tohoto typu pohonu normální.

Parametr Tento produkt
Výrobce

VeGA

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

43

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

25-75

Určení pro sečnou plochu (m2)

600-700

Pojezd

Ano

Maximální rychlost pojezdu (km/h)

4,4

Výkon motoru

4 HP/2,98 kW

Otáčky motoru (ot./min)

3 060

Objem motoru (ccm)

99

Objem nádrže (l)

1,2

Průměr kol přední/zadní (mm)

162/180

Startování

Ruční

Objem sběrného koše (l)

55

Hmotnost (kg)

24

Hlučnost (dB)

96

Materiál šasi

Ocel

Funkce

Hodnocení výbavy je u sekačky VeGA příjemné, protože má všechny námi sledované funkce. Užitečné je například mulčování, díky kterému můžete při sekání rovnou hnojit trávník najemno posekanou trávou. Zvolit si můžete také mezi bočním a zadním výhozem. Ovládací prvky jsou umístěné blízko rukojeti, podobně jako u většiny sekaček na trhu. Někteří uživatelé ocení také měkčenou rukojeť, díky které je z práce na zahradě nebudou tak rychle bolet ruce a sekačka bude ovladatelnější.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ano

Boční výhoz

Ano

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Naše hodnocení a závěr

Mezi výhody benzínové rotační sekačky VeGA 424SDX patří poměrně silný motor (4 koňské síly) a nízká pořizovací cena. I celková hmotnost 24 kg je celkem nízká, což přispívá ke snadné manipulaci. Mezi negativy můžeme zmínit například záběr pouhých 43 centimetrů, který zapříčiňuje určení pro spíše menší zahrady s rozlohou okolo 600 m2, s čímž souvisí také celkem malý objem sběrného koše (55 l). Při výběru hraje tomuto modelu do karet například dobrá funkční vybavenost včetně mulčování. 

Jestliže nechcete myslet na pravidelné doplňování benzínu a hledáte sekačku spíš na alternativní pohon, zkuste si přečíst například recenzi na elektrickou sekačku od stejného výrobce VeGA GT 3805.

6 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: VeGA 424SDX | Hodnocení: 71,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technicky zaměřeným tématům. V článku vám například vysvětlí, proč jsou vřetenové sekačky lepší pro kvalitu trávníku a jaké mají výhody sekačky rotační. Jeho recenze najdete také například u aku vrtaček či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze VeGA 424SDX

VeGA 424SDX

6 000 Kč Orientační cena