Menu

Recenze a porovnání VeGA 545 SXHE 7in1

92,3 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Benzínové sekačky

Klady

  • Silný motor s elektrickým startérem
  • Široký záběr
  • Velký sběrný koš

Zápory

  • Vyšší cena
  • Vysoká hmotnost a hlučnost
10 400 Kč Orientační cena

Základní údaje

Benzínová rotační sekačka VeGA 545 SXHE 7in1 disponuje velmi dobrými parametry ohledně šířky záběru i výkonu a právě proto je vhodná pro sečení větších ploch. Pohodlné práci napomáhá také velký sběrný koš.

Hodnocení parametrů sečení

První jmenovaný parametr, tedy šířka záběru, dosahuje 54 cm, což model předurčuje k pohodlnému a rychlému obhospodaření i větší travnaté plochy. Když se zaměříme na výkon, ten je v maximální hodnotě vyjádření 4,4 kW při objemu motoru 173 kubických centimetrů, což je nadstandard. Počet otáček dosahuje slušné hodnoty 3 600 za minutu. Samozřejmostí je u tohoto typu sekaček také vlastní pojezd, který je ovladatelný na rukojeti a může vystoupat až k rychlosti 4 km za hodinu. Sběrný koš, kam se vejde objem 70 litrů, a velikost nádrže na benzín 1,5 litru předurčují sekačku k delší práci na velkém prostranství.

Z parametrů sečení je nutné zmínit vedle šířky také nastavitelnost výšky. Tu navolíte centrálním systémem od 25 do 75 mm. Z dalších charakteristik je dobré vědět o vyšší hlučnosti 98 dB, což je ale obecně spojené s benzínovými stroji. Uživatel musí počítat i s vyšší hmotností téměř 40 kg, což může slabším lidem znesnadňovat manipulaci. Tu naopak vylepší velká kolečka o průměru 205 (vepředu) a 280 mm (vzadu). Konstrukce je samozřejmě ocelová, výhodou je kombinace elektrického a ručního startování. Elektrický start zajištuje 12V baterie, využít lze ale také klasicky zatažení za startovací šňůru.

Parametr Tento produkt
Výrobce

VeGA

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

54

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

25-75

Určení pro sečnou plochu (m2)

1000-1200

Pojezd

Ano

Maximální rychlost pojezdu (km/h)

4

Výkon motoru

6 PS/4,4 kW

Otáčky motoru (ot./min)

3 600

Objem motoru (ccm)

173

Objem nádrže (l)

1,5

Průměr kol přední/zadní (mm)

205/280

Napětí (V)

12V startovací baterie

Startování

Ruční/Elektrické

Objem sběrného koše (l)

70

Hmotnost (kg)

39

Hlučnost (dB)

98

Materiál šasi

Ocel

Hodnocení funkcí

Ze sledovaných funkcí nechybí sekačce VeGa nic. Jde o multifunkční stroj, který zvládne mulčování, boční i zadní výhoz. Ovládání je samozřejmě poblíž rukojeti, která je řešená ergonomicky se změkčujícím pogumováním.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ano

Boční výhoz

Ano

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Hodnocení uživatelů

Mezi uživateli jde o velmi oblíbený model sekačky, na které si nejvíce cení dobrého poměru ceny a výkonu. Kvitují hlavně nadstandardní šířku záběru a také sílu motoru, který je možné rozjet elektrickým startérem. Naopak mezi občasnými negativními komentáři se objevují zmínky o horším plnění sběrného koše nebo vyšší hmotnosti.

Hlavní klady a zápory

Jak už bylo zmínění, sekačka si zaslouží hodně dobré hodnocení za nadprůměrný záběr sečení 54 cm, díky kterému jde práce rychle od ruky. K tomu dopomáhá i velmi dobrý výkon, nebo také objemný sběrný koš, který pojme až 70 litrů trávy. Výhodná je také velká funkční vybavenost a také elektrické startování. Naopak mezi negativními stránkami je nutné zmínit trochu vyšší cenu a také vysokou hmotnost, která může ztížit manipulaci slabším lidem, a hlučnost.

Naše hodnocení a závěr

VeGA 545 SXHE 7in1 je opravdu dobrá benzínová sekačka, kterou využijete pro sečení na větších plochách okolo 1 000 metrů čtverečních. Má záběr 54 cm a silný 4,4kW motor s objemem 173 ccm a počtem až 3 600 otáček za minutu. Výšku sečení nastavíte centrálně na několika stupních od 25 do 75 mm. Samozřejmostí je pojezd s rychlostí až 4 km/h. Využitelnost na větších plochách podpoří i velký 70l sběrný koš a 1,5l palivová nádrž. Jde o poměrně těžký stroj s hmotností 39 kg, v manipulaci ale vypomůže zmiňovaný pojezd a také velká kolečka. Počítat se musí i s vyšší hlučností atakující téměř 100 dB. Výhodou je vedle ručního i elektrické startování. Mezi funkcemi najdete samozřejmě mulčování, boční i zadní výhoz, stejně jako pohodlné ovládání s měkčenou rukojetí.

Jedná se o velmi kvalitní model, za který si ovšem připlatíte. Na trhu najdete i ekonomičtější varianty, například stroj stejné značky VeGA 51 HWXV 6in1.

10 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: VeGA 545 SXHE 7in1 | Hodnocení: 92,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technicky zaměřeným tématům. V článku vám například vysvětlí, proč jsou vřetenové sekačky lepší pro kvalitu trávníku a jaké mají výhody sekačky rotační. Jeho recenze najdete také například u aku vrtaček či štípačů dřeva.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den. Je tato sekačka i na mokrou trávu?

Václav Dvořák

Dobrý den. Obecně se nedoporučuje sekat trávu po dešti, protože výsledek bude prakticky vždy trochu horší. Pokud ale je nutné mokrou trávu posekat, pomůže vám v tom silný motor a také textilní koš a dobrý tvar šasí. Všechny parametry tento model splňuje a také podle pozitivních uživatelských recenzí se dá odhadovat, že si sekačka s mokrou trávou poradí.

Daniel Černý, redaktor

Dobrý den, mám plochu cca 700 m2. Doporučáte mi tuto sekačku?

Ladislava Bernáthová

Dobrý den, záleží samozřejmě na více faktorech, avšak tato sekačka uvedenou rozlohu určitě zvládne.

Daniel Černý, redaktor

Dobrý den, 12V startovací baterie je dobíjena při provozu sekačky, nebo je nutné ji po několika cyklech startování dobíjet? Díky za odpověd.

Stanislav Pokorný

Dobrý den,
baterie se dobíjí při provozu motoru, není ji tedy potřeba dobíjet v běžném provozu. Pokud je sekačka odstavena delší dobu (například přes zimu), je vhodné před zahájením sezóny baterii dobít pomocí přiložené nabíječky.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den, novým trendem u sekaček je dnes tzv. třecí spojka, která má při střetu s překážkou, či nerovností zabránit poškození pohonné jednotky. Má něco takového i tento typ?

Pajkrt Zdeněk

Dobrý den,
třecí spojkou disponují výhradně profesionální modely, mezi které VeGA 545 SXHE nepatří. Pokud toto vyžadujete, zaměřte se spíše na profesionální modely, například značek AL-KO či Honda.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den, zvládne sekačka i hodně dlouhou trávu (2m) a nerovnost terénu, popř. překážky typu větev, kámen apod.? Dále by mě zajímalo, zda je náročná na údržbu a zda ji zvládne ovládat i žena. Děkuji.

Lea Váňová

Dobrý den, žádná klasická sekačka trávu vysokou 2 metry nezvládne. Stébla se položí k zemi a vytvoří rovnou plochu, kterou nelze séci. Pro takto vysokou trávu doporučujeme volit strunovou sekačku nebo ještě lépe křovinořez.

Jinak patří sekačka mezi těžší, pojezd má však silný. Pokud nepotřebujete sekačku zvedat (např. uklízet do kůlny po schodech) a budete s ní jezdit po rovince, její obsluhu bez obtíží zvládnete. Pokud však potřebujete hodně agilní zařízení, doporučuji volit něco lehčího.

Ve všeobecnosti se důrazně nedoporučuje najíždět sekačkou na jakékoliv tvrdé prvky, ať už větve nebo kameny. Na jednu stranu byste tím poškodila nože i buben, na druhou stranu může být letící úlomek extrémně nebezpečný nejen pro vaše nohy, ale také pro vaše okolí. Úlomek kamene je při odražení od nože letícím projektilem, který umí udělat s nekrytou nohou pořádnou neplechu.

Jakub Gulec, redaktor

V souvislosti se zamýšleným nákupem nové benzinové travní sekačky
VeGA 545 SXHE 7in1 zjišťujeme, kdo nyní zajišťuje záruční i pozáruční
servis u tohoto výrobku. Děkuji za odpověď.

Zdeněk Mikulášek

Dobrý den, seznam smluvních servisních center najdete na webu distributora V-Garden zde.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze VeGA 545 SXHE 7in1

VeGA 545 SXHE 7in1

10 400 Kč Orientační cena