Recenze a porovnání sekačky Makita ELM4121 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a porovnání Makita ELM4121

Doporučujeme Při nákupu v kategorii elektrických sekaček

Datum doporučení: Listopad 2020

92,8 % Celkové hodnocení
  • Široký záběr sečení v kategorii
  • Dobrý rozsah výšky sečení (7 poloh)
  • Ocelové šasi
  • Vyšší cena
  • Vyšší hmotnost
  • Hlučnost
4 500 Kč Orientační cena

Základní údaje

Elektrická sekačka Makita ELM4121 se řadí v rámci této kategorie pohonu k těm lepším, zejména kvůli nadprůměrnému záběru. Mezi další výhody ale patří i dobrá nastavitelnost výšky sečení nebo třeba kvalitní ocelové šasi. U něj je ale potřeba počítat s vyšší hmotností.

Hodnocení parametrů sečení

Sekačka má záběr sečení 41 cm, což je u elektrických strojů nadstandard (listopad 2020). To vám umožní efektivní sečení na ploše přibližně okolo 400 až 450 m2. Systém sečení je rotační. Výšku sečení jde samozřejmě nastavit, dělá se to centrálně a uživatel může volit ze sedmi výškových stupňů od 20 do 75 mm. Samotný rozsah nastavení výšky je poměrně příjemný a dostatečný. Objem sběrného koše 50 litrů považujeme v rámci této kategorie za slušný.

U tohoto stroje nemůžete počítat s vlastním pojezdem, ten se obecně u elektrických sekaček moc nevyskytuje. Startér je elektrický. Elektromotor má výkon 1,6 kW, což je dobrá hodnota. Maximální otáčky jsou 3 400 za minutu. Pro práci budete potřebovat připojení do klasické elektrické sítě (220 až 250 V).

Pozitivní je, že je tato sekačka (její konstrukce) zhotovená z oceli. Je tedy odolnější, než třeba plastové kusy, ale projevuje se to negativně na vyšší hmotnosti přes 17 kg. Hlučnost je také spíš vyšší, dosahuje na 96 dB.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Makita

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

41

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

20-75

Počet výškových poloh sečení

7

Určení pro sečnou plochu (m2)

400-450

Pojezd

Ne

Výkon motoru

1,6 kW

Otáčky motoru (ot./min)

3400

Napětí (V)

220-250 V

Startování

Elektrické

Objem sběrného koše (l)

50

Hmotnost (kg)

17,5

Hlučnost (dB)

95

Materiál šasi

Ocel

Hodnocení funkcí

Běžně disponují rotační sekačky ovládáním u rukojeti a ani tento model není výjimkou. Rukojeť má navíc ergonomickou a měkčenou.

Uživatel může zvolit zadní výhoz nebo také mulčování, což je vyhledávaný způsob sečení, při kterém se jemně posekaná tráva rozhazuje zpět na trávník, čímž dochází k hnojení.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ano

Boční výhoz

Ne

Zadní výhoz

Ano

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Hodnocení uživatelů

Od uživatelů se na tuto sekačku hrne chvála, má velmi dobrá hodnocení hlavně díky kvalitní konstrukci a nadprůměrným parametrům výkonu a záběru sečení. Občas se mezi negativa řadí trochu vyšší cena v rámci kategorie elektrických sekaček.

Fotografie spodní části sekačky Makita-ELM4121

Hlavní klady a zápory

Jak už bylo zmínění, tato sekačka vyniká mezi elektrickými protějšky hlavně tím, že má nadprůměrný záběr 41 cm, hned 7 poloh výšky sečení a také velmi kvalitní ocelovou konstrukci. Elektrické sekačky jsou přitom často vyvedené v plastu. S kovem se samozřejmě ale zvyšuje hmotnost, také cena převyšuje průměr.

Naše hodnocení a závěr

Rotační sekačka Makita ELM4121 na elektrický pohon zaujme majitele menších a středních zahrad, kteří mají přístup k elektrické síti. V rámci této kategorie se jedná o kvalitní model s 41cm šířkou sečení a centrálně nastavitelnou výškou výsledného trávníku 20 až 75 mm (sedm výškových stupňů). Posečená tráva padá buď do 50l sběrného koše, nebo se dá také využít k mulčování, které tento stroj zvládne. Výkon motoru je 1,6 kW a maximální počet otáček je 3 400 za minutu. S pojezdem u tohoto modelu ale počítat nemůžete. Materiál konstrukce je ocel, což značí dobrou odolnost, ale také vyšší hmotnost (17,5 kg). Maximální hlučnost se pohybuje okolo 96 dB. Samozřejmostí je ergonomická měkčená rukojeť, u níž najdete i hlavní ovládací prvky.

U této sekačky musíte počítat s trochu vyššími pořizovacími náklady, pokud sháníte levnější model elektrického pomocníka na zahradu, zkuste si přečíst například recenzi na Gardena PowerMax 1200/32.

4 500 Kč Orientační cena
Autor: Daniel Černý | Datum: | Produkt: Makita ELM4121 | Hodnocení: 92,8 %
Daniel Černý se věnuje srovnávání různých produktů v oblasti zahradních pomocníků již od roku 2018. Dlouhodobě se věnuje sekačkám a vývoji na trhu, sleduje trendy a rozumí všem důležitým parametrům. Poradí vám, na co se zaměřit při výběru sekačky od vhodného typu pohonu vzhledem k charakteristice pozemku, správné volby záběru sečení, motorizace až po funkční vybavenost. Dokáže identifikovat parametry, které jsou stěžejní a také ty, na které nemusíte brát až tak zásadní zřetel. Zaměřuje se také na zahradní traktory, další typy sekaček, křovinořezy a podobnou zahradní techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Makita ELM4121

Makita ELM4121

4 500 Kč Orientační cena