Menu

Recenze grafického tabetu Wacom Cintiq Pro 24

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Grafické tablety

Klady

  • Velká pracovní plocha
  • Živé barvy
  • Velmi citlivý přítlak
  • Kvalitní stylus v balení
  • Perfektní rozlišení

Zápory

  • Velmi drahý
  • Hlasité větráky
  • Poměrně těžký
57 000 Kč Orientační cena

Grafický tablet Wacom Cintiq Pro 24 patří mezi to nejlepší, co v současné době (srpen 2022) na trhu s těmito produkty najdete. Cílí v prvé řadě na profesionály z řad grafiků a náročné uživatele, kteří si za perfektně vybavený přístroj rádi připlatí. Tomu odpovídá veliký displej, vysoká kvalita obrazu a osazení nejmodernějšími funkcemi.

Technické parametry

Wacom Cintiq Pro 24 přináší uživatelům displej s úhlopříčkou 24″ a velikostí aktivní plochy 522 × 294 mm, čímž se v tomto ohledu řadí mezi nadprůměr. Kvalitě velkého displeje odpovídá rozlišení 3 840 × 2 160 px (4K), díky kterému si velký obraz skutečně užijete (bez nevzhledných kostiček). Samozřejmostí je pak rozlišení snímače 5 080 LPI, které dnes mají všechny lepší modely.

Pro kreslíře a grafiky, pro které hraje důležitou roli sebemenší detail, je potěšující citlivost přítlaku 8 192. V době psaní této recenze (srpen 2022) jde o nejlepší hodnotu, na jakou můžete u grafických tabletů narazit, a která vám poskytne obrovskou volnost na poli stínování, her s linkami a s detaily celkově.

Při digitální tvorbě je kladen důraz na vysokou kvalitu a realističnost barev, za což odpovídá barevný gamut. Wacom Cintiq Pro 24 proto pokrývá 99 % gamutu AdobeRGB, což je v současné době nejlepší volba. Spektrum barev je v tomto případě nejbohatší a barvy tak budou velmi věrohodně odpovídat výstupu, což profesionálové určitě ocení.

Funkce a výbava

U profesionálních grafických tabletů, jako je Wacom Cintiq Pro 24, je přítomnost stylusu samozřejmostí. Standardem je i podpora náklonu, která díky které tablet sám rozpozná až 60 různých úrovní náklonu pera. Co ale nebývá úplnou samozřejmostí, je funkce Multitouch, kterou má tento tablet jako jediný z produktů v našem srovnání.

Pro usnadnění a urychlení práce zde najdete 17 programovatelných tlačítek (ExpressKeys), na které si můžete nastavit své oblíbené funkce. Díky tomu můžete určitou akci provést jedním stisknutím a není třeba ji složitě hledat či na ní překlikávat. ExpressKeys sice najdete i u levnějších modelů, ale rozhodně jich nebude tolik – 17 je skutečně hodně.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Wacom

Typ

Samostatný se zobrazovačem

Úhlopříčka (″)

24

Velikost aktivní plochy (mm)

522 × 294

Rozlišení snímací plochy (LPI)

5 080

Rozlišení displeje (px)

3 840 × 2 160

Citlivost přítlaku (stupně)

8 192

Technologie displeje

IPS

Barevný gamut

99 % AdobeRGB

Podporované operační systémy

Windows, macOS

Stylus v balení

Ano, se stojánkem

Multitouch

Ano

ExpressKeys

Ano

Rozpoznání náklonu

Ano

Rozhraní

mini DisplayPort, USB-C, USB, HDMI

Hmotnost (kg)

7

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (srpen 2022) se vám povedlo najít bohužel jen malé množství zákaznických recenzí k tomuto produktu. To ale nic nemění na tom, že z hlediska parametrů a výbavy patří na trhu s grafickými tablety mezi špičku.

Z hodnocení odborníků vyplývá, že kreslení na tomto tabletu je skutečně radost – obrovský displej je obrovskou výhodou a navíc má speciálně ošetřený povrch, na který se dobře kreslí. Z negativ zmiňují trochu vyšší hlučnost repráků, což je pochopitelné vzhledem k velikosti a výkonu zařízení. Jen je potřeba s tím počítat, protože někoho to může při tvoření rušit.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Po stránce výkonu, designu i ovladatelnosti není tomuto tabletu prakticky co vytknout. Svým obrovským displejem zastiňuje konkurenci, protože na 24″ opravdu běžně nenarazíte. 4K rozlišení, nejlepší možnou citlivost přítlaku i rozlišení snímače pak považujeme v této cenové kategorii za samozřejmost.

Je sice fajn, že k tabletu obdržíte i pěkný stylus, ale zasloužil by si rovnou i náhradní hroty. Pro někoho může velký displej a tím i rostoucí rozměry představovat paradoxně problém – musíte si na tablet vyhradit dostatek místa a počítat s tím, že to není žádné tintítko. Váží 7 kg, což už se docela pronese a na cestách už takovou váhu pocítíte.

Porovnání s alternativami

Pokud bychom měli najít cenově odpovídající alternativu, která si udrží takto dobré technické parametry, nabízel by se např. Wacom MobileStudio Pro 13 i7 512GB. Jediným mínusem je menší displej, který má pouze 13,3″.

Pokud pro vás hraje velikost displeje skutečně důležitou roli a oceníte naopak ještě větší plochu, mohl by vás zaujmout WACOM Cintiq Pro 32 DTH-3220. Úhlopříčka displeje v tomto případě přesahuje 31″, což už skutečně nemá konkurenci.

Pro uživatele, kteří nepotřebují úplně ten nejvýkonnější tablet, by mohl být dobrou volbou XP-PEN Artist 22R Pro, který se i tak chlubí úhlopříčkou 21,5″ a vysokou úrovní ostatních parametrů. Jeho cena je ale v porovnání s Wacom Cintiq Pro 24 ani ne třetinová.

Závěrečné shrnutí

Wacom Cintiq Pro 24 bude skvělou volbou pro uživatele, kteří se grafické tvorbě věnují každý den profesionálně. Bude perfektní na rozsáhlé abstraktní výtvory a detailní malby, na kterých můžete díky veliké obrazovce vyladit i sebemenší detail. Dá se shrnout, že mu neschází prakticky nic, kromě náhradních hrotů či dalších doplňků. To už jsou ale skutečně nepatrné položky.

Pokud se ovšem nevěnujete kreslení v digitálním prostoru několik hodin denně ani vás tato činnost neživí, pravděpodobně je pro vás takto vysoká investice zbytečná. V takovém případě můžete jako levnější alternativu zvolit XP-PEN Artist 22R Pro, který má úhlopříčku 21,5″.

57 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Wacom Cintiq Pro 24 | Hodnocení: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana si ráda prostuduje každé téma do hloubky a snaží se při tvorbě článku postupovat tak, aby ho přiblížila všem skupinám čtenářů. Díky práci copywritera se seznámila i s digitální grafikou a je proto ráda, že mohla ujmout grafických tabletů. Na této stránce vám poradí, podle jakých kritérií vybrat kvalitní tablet, jak funguje stylus či co se skrývá pod pojmem barevný gamut.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Wacom Cintiq Pro 24

Wacom Cintiq Pro 24

57 000 Kč Orientační cena