Test a recenze nejlepších rýžovarů a jak je vybrat

Obrázek rýžovaru

Rýžovar je dnes již běžnou součástí moderních kuchyní, proto při jeho nákupu nehledejte žádné složitosti a nechte si poradit. I přesto, že jde konstrukčně o poměrně jednoduché zařízení, vyplatí se znát před samotným pořízením několik základních věcí, které vám mohou v budoucnu usnadnit práci a rozšířit možnosti přípravy nejrůznějších druhů rýže.

Poradíme vám, jaký rýžovar by byl vhodný přesně pro vás, což mimochodem zjistíte díky našim přehledným a tematicky zaměřeným kategoriím. Neopomíjíme ani na zmínku o funkcích, s nimiž bude příprava rýže daleko snadnější.

Než si objednáte jakýkoliv rýžovar, věnujte trochu svého času přečtení tohoto článku, v němž naleznete odpovědi na řadu otázek týkajících se uvedeného kuchyňského spotřebiče. Získejte bezplatné, přehledné a informačně hodnotné rady, s nimiž docílíte spokojeného nákupu.


Nejlepších 10 rýžovarů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název rýžovaru

Objem (l)

Příkon (W)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled rýžovar ECG RZ 11

ECG RZ 11

1

400

500 Kč

Malý náhled rýžovar Sencor SRM 0600WH

Sencor SRM 0600WH

0,6

300

400 Kč

Malý náhled rýžovar Sencor SRM 1500WH

Sencor SRM 1500WH

1,5

500

600 Kč

Malý náhled rýžovar Sencor SRM 1800SS

Sencor SRM 1800SS

1,8

700

700 Kč

Malý náhled rýžovar Russell Hobbs 19750-56

Russell Hobbs 19750-56

1,8

700

750 Kč

Malý náhled rýžovar Midea MR-CM10SL

Midea MR-CM10SL

1

500

1 000 Kč

Malý náhled rýžovar Professor HR10B

Professor HR10B

1

400

500 Kč

Malý náhled rýžovar Tristar RK-6126

Tristar RK-6126

1

400

700 Kč

Malý náhled rýžovar Vinago CFXBMA-T12

Vinago CFXBMA-T12

1,5

500

1 000 Kč

Malý náhled rýžovar Gallet RC 150

Gallet RC 150

1,5

500

600 Kč

Testování a recenze rýžovarů pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test rýžovarů, jeho vydání předpokládáme během tohoto roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných rýžovarů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o rýžovary, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní rýžovar, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat rýžovar

1. Provedení

2. Objem

3. Váha rýže

4. Příkon

5. Funkce

6. Údržba

7. Ceny

8. Správné použití

K dosažení vynikající, nelepivé, konzistenčně perfektní a lahodné rýže nemusíte navštěvovat pouze kvalitní asijská bistra. Dnes lze takového výsledku docílit i s použitím moderního rýžovaru. A právě s jeho nákupem vám pomůžeme.

Pakliže jste o takovém zařízení ještě nikdy neslyšeli nebo s ním nemáte vůbec žádnou osobní zkušenost, stane se vám tento článek praktickým pomocníkem. Takový stručný, avšak informačně obsáhlý návod, jak zakoupit model rýžovaru vyhovujícího vašim osobním požadavkům.


1. Provedení

Na počátku všeho je nutné vysvětlit pojem „rýžovar“ a sdělit, co si pod ním můžete představit. Z obecného hlediska jde o nádobu, v níž se připravuje rýže, přičemž velký důraz je kladen nejenom na celkovou lahodnost oproti klasickému vaření. Dále je to i výrazná jednoduchost celého procesu a důraz směřovaný na minimální časové nároky.

Z konstrukčního hlediska lze rýžovary rozlišovat na dva modely:

 • Rýžovar do mikrovlnné trouby
 • Elektrický rýžovar

Rýžovar do mikrovlnné trouby

Skleněná, silikonová nebo plastová nádoba, do které vložíte rýži a vodu v odpovídající dávce a uložíte do mikrovlnné trouby na správný čas. Rýžovar tohoto typu je využitelný pouze v kombinaci s mikrovlnkou. Typickým výrobcem takového kuchyňského vybavení je společnost Tupperware. Nutno podotknout, že v tomto směru není až takový výběr na trhu.

Elektrický rýžovar

Daleko využívanější model rýžovaru, na který můžete narazit v každém druhém elektro obchodě. Elektrické produkty dokáží kromě klasické rýže připravit spoustu variací tohoto pokrmu. Jednou ze zásadních výhod těchto zařízení jsou nejrůznější programy a funkce starající se o vhodné vypnutí rýžovaru v okamžiku, kdy je rýže dokonale připravená.

Tyto modely rýžovarů přináší oproti rýžovarům do mikrovlnné trouby daleko širší možnosti použití. Nejčastějším výrobním materiálem je plast a nerezová ocel. Vnitřní nádoby na rýži jsou navíc obohaceny o nepřilnavý povrch.


2. Objem

Ať už volíte rýžovar libovolného provedení, stane se objem jedním z nejdůležitějších parametrů vůbec. Tento údaj by měl do jisté míry korespondovat s tím, jak toto zařízení budete využít a pro kolik lidí budete rýži připravovat.

Je naprostý nesmysl, abyste každou porci chystali zvlášť nebo naopak vlastnili velkokapacitní rýžovar v němž budete dělat pouze jednu porci. Volba celkového objemu je proto individuální záležitost. Abyste se dopracovali k optimálnímu objemu, přinášíme vám malou pomůcku.

 • Objem 0,4 - 1 l = porce pro čtyřčlennou domácnost
 • Objem 1 - 1,8 l = porce pro více než čtyři lidi, popřípadě objem vhodný pro předvaření většího množství rýže na několik dnů dopředu

3. Váha rýže

V souvislosti s objemem můžete narazit také na „maximální přípustnou váhu rýže“, kterou lze v rámci jednoho použití rýžovaru připravit. Z toho samozřejmě logicky vyplývá, že čím větší rýžovar si pořídíte, tím větší hmotnost rýže zpracujete. Tento údaj se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 0,7 Kg do 1,5 Kg a více.


4. Příkon

Příkon se promítá do rychlosti přípravy samotného pokrmu. Zároveň je hodnotou úzce spojenou s celkovými náklady na provoz daného produktu. S nárůstem objemu rýžovaru vzniká větší potřeba příkonu, který se postará o dostatečně rychlé a bezproblémové uvaření rýže.


5. Funkce

Při nákupu rýžovaru se vám v tomto směru dostane poměrně bohatého výběru. Na jedné straně si můžete zakoupit zařízení s jedinou funkcí, na té druhé to bude výrobek zcela multifunkční. Po volbě výsledného objemu jsou to právě funkce a programy, které svým způsobem škatulkují a rozdělují jednotlivý sortiment na trhu.

Vzhledem k tomu, že jde primárně o elektrická zařízení, musí být velký důraz kladen na bezpečnost, a to hlavně v souvislosti s přípravou rýže. Ideální jsou bezpečnostní jištění zabraňující jakémukoliv vyvaření vody, popřípadě přehřátí a připečení.

Pojďme se tedy zaměřit na ty nejvyužívanější funkce a programy. Je pouze na vás samotných, co od svého budoucího rýžovaru očekáváte a čemu dáte přednost.

 • Plně automatický režim – rýžovar je natolik inteligentní, že se dokáže sám vypnout v okamžiku, kdy je rýže na 100 % připravena. Některé systémy dokonce pokračují v následném udržování optimální teploty, což nemá na kvalitu výsledného produktu vůbec žádný vliv. Rýži tak můžete konzumovat později.
 • Časovač a timer – umožňují čas, ve kterém má rýžovar začít připravovat výsledný pokrm. S pomocí timeru si můžete čerstvou rýži nachystat až v danou hodinu. Odložení lze programovat až o 24 hodin.
 • Programy pro více pochutin – jsou výsadou především multifunkčních rýžovarů. Ty představují důmyslná zařízení využívající funkcí parního hrnce. V takovém okamžiku se nabízí možnost přípravy konkrétního typu rýže. A jednat se nemusí dokonce ani o rýži, ale i další pokrmy ve formě polévek, luštěnin a podobně.

6. Údržba

Rýžovar je bezpochyby praktickým kuchyňským pomocníkem. Očekává se od něho nejenom snadná příprava rýže, ale také jeho následná údržba. Z tohoto důvodu vybírejte pouze takové modely elektrických rýžovarů, které mají odnímatelnou vnitřní vložku. V ideálním případě takovou, jíž bez sebemenšího problému budete moci vložit do myčky na nádobí.

Z pohledu životnosti vás jistě ohromí nerezová ocel. Z hlediska snazší údržby to může být spíše nepřilnavý povrch v podobě speciálního teflonu. Ten již při samotné přípravě zamezí tomu, že se bude rýže přichytávat na stěny a dno.


7. Ceny

Rýžovar se může mnohým z vás zdát spíše výjimečnou výbavou domácnosti, i přesto však existuje dostatek výrobců, kteří vám při volbě konkrétního produktu dávají na výběr. Mezi desítkami modelů narazíte hlavně na značky ECG, Vinago, Klarstein, Rohnson, Gastroback, Sencor, Bartscher a Sharp.

Nemáte-li vůbec žádné povědomí o pořizovacích nákladech tohoto kuchyňského elektrospotřebiče, přinášíme vám tři základní cenové kategorie.

Cena do 1 000 Kč

Ty nejlevnější rýžovary pořídíte již od 400 Kč. Takové ceně obvykle odpovídá i celková kvalita zpracování, která nepatří mezi to nejlepší na trhu. Na řadu běžných funkcí rozhodně zapomeňte. Některé produkty dokonce nemají ani tlačítko START/STOP a zapínají se jen připojením do zásuvky. Objem těchto rýžovarů se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 1 do 1,5 litru.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Skupina produktů s poměrně širokým zastoupením, mezi nimiž si na své přijde doopravdy každý. Objem kolem 1,8 až 5 litrů, příkon přibližně cca 900 W a spousta funkcí a programů, s nimiž bude příprava rýže nejenom daleko bezpečnější, ale také rozmanitější.

Cena nad 3 000 Kč

Při této investici získáte opravu velký objem od 5,5 litru více. Takové produkty musí mít samozřejmě odpovídající příkon od 1 kW. Ty nejdražší produkty upotřebíte v domácím, ale i v komerčním prostředí, čemuž každopádně odpovídá kvalita zpracování, maximální váha rýže a ostatní parametry. Ty nejdražší výrobky na trhu se pohybují kolem 10 000 Kč a výše.


8. Správné použití

Abyste docílili nadýchané, vynikající a nelepivé rýže, pak je zapotřebí zvolit nejenom ideální rýžovar, ale umět jej také vhodně používat. Prostřednictvím několika následujících kroků velice rychle zjistíte, že příprava rýže tímto způsobem je skutečně snadná a nenáročná.

 • Základem je vložení správného množství rýže a vody. Obvykle to jsou 1,5 až 2 dílky vody na 1 dílek rýže
 • V případě potřeby můžete přidat další ochucovadla a koření
 • Rýžovar zavřete a spustíte, u některých modelů můžete zvolit i příslušný program
 • Po několika minutách se rýživar vypne, některé modely nadále udržují rýži teplou

Po vypnutí rýžovaru je vhodné nechat jej ještě alespoň 5 – 10minut zavřený. Rýže během této doby získá ještě lepší aroma a chuť. Teprve pak můžete podávat hotový pokrm.

Rýžovar bude navíc vaším skvělým pomocníkem při přípravě nejrůznějších druhů rýže:

 • Rýže Basmati
 • Rýže Arborio
 • Rýže Parboiled
 • Indiánská rýže
 • Jasmínová rýže
 • Sushi rýže
 • Rýže Carnaroli a další

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Rýžovary
Průměrné hodnocení 3.9 z 83 hlasů