Sušička potravin Concept SO-1060 - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Concept SO-1060

91,4 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Klasické hranaté sušičky potravin

Klady

  • Poměrně velká plocha
  • Široké nastavení teploty
  • Funkce automatického vypnutí
  • Nízká hlučnost
  • 9 plat

Zápory

  • Nutno plata prohazovat
  • Velké otvory v platech
  • Chybí síto na byliny (lze koupit)
1 700 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Concept SO-1060 je hranatá sušička klasické konstrukce, kterou jsme si vybrali do redakce k vyzkoušení. V této recenzi tak najdete i mnoho praktických postřehů, nechybí ani test sušení. Tomu se budeme věnovat ve druhé části recenze, nejdříve se budeme věnovat přístroji jako takovému.

Unboxing a video z testování

Konstrukce a kvalita provedení

Konstrukce sušičky Concept je klasická, ventilátor s ohřevem je tedy umístěn v základně přístroje, na které jsou postavena jednotlivá plata. Charakteristickým projevem těchto sušiček je nerovnoměrné sušení. Aby byly potraviny na všech platech usušeny stejně, je třeba plata v průběhu sušení prohazovat.

Všechny části jsou plastové, což je u těchto sušiček běžné. Plast na základně se zdá být poměrně kvalitní, plata jsou ale vyrobena z jiného materiálu, který působí o něco méně kvalitně. Plata trochu pruží a ve výliscích jsou patrné bublinky. Jelikož ale plata nemusí držet nic těžkého, neměl by to být vyložen problém.

Klasická plata mají hodně velké otvory, malé kousky jimi propadávají. To může být problém při sušení bylinek, nebo drobného ovoce. Pokud plánujete sušit tento typ potravin, můžete si dokoupit také speciální síto na sušení bylinek, které má menší otvory.

Kapacita a sušicí plocha

Sušička je vybavena 9 sušicími platy, můžete si ale přikoupit ještě jedno a zvýšit tak kapacitu. Celková kapacita je poměrně velká, díky tomu můžete sušit více potravin najednou. Konkrétní rozměr plochy najdete v následující tabulce.

Najednou můžete usušit téměř kilo jablek, nejedná se tedy o model pouze pro občasné použití, ale přijde vhod i při sušení větší úrody.

Teplota a nastavení

Samozřejmostí je u dnešních sušiček možnost nastavení teploty. Tento model umožňuje nastavení mezi 35 a 70 °C, díky tomu můžete sušit jak bylinky, které vyžadují nízkou teplotu, tak maso, které naopak tu vysokou. Teplotu lze zvolit v pětistupňových krocích.

Tělo sušičky je dobře izolované, ani při sušení na nejvyšší teplotu není ovládání horké, nemusíte se tedy bát, že byste se popálili.

Návod

Nutností každého produktu je i český návod. Příručka modelu Concept je sice stručná, ale obsahuje vše důležité. Zároveň je přehledná a obsahuje i informace o sušení, jako je orientační teplota a doba sušení. Doba sušení uvedená v návodu se od té reálně ale poměrně dost liší, vždy navíc záleží na naplněnosti sušičky a šťavnatosti vložených potravin. Ideální dobu sušení bude proto třeba nejspíš trochu vychytat.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Concept

Tvar

Hranatý

Konstrukce

Klasická

Příkon (W)

260

Počet plat

9

Možnost rozšíření o další plata

Ano

Minimální teplota (°C)

35

Maximální teplota (°C)

70

Kroky nastavení teploty po °C

5

Průměr kulatých plat (cm)

Nerelevantní

Rozměry hranatých plat (cm)

31,3 x 25,5

Plocha plata (cm2)

798

Plocha plat celkem (cm2)

7 183

Materiál

Plast

Návod v češtině

Ano

Tipy k sušení v návodu

Ano

Hodnocení funkcí

Za výbavu funkcemi musíme sušičku Concept pochválit. Disponuje vším, co moderní sušičky mohou ve výbavě mít. Samozřejmostí je dnes již bezpečnostní pojistka proti přehřátí, která vypne sušičku v případě, že hrozí poškození teplem. Můžete tak přístroj bez obav nechat pracovat samostatně.

Časovač

Při sušení bez dohledu pomůže i časovač s automatickým vypnutím, který umožňuje nastavení doby sušení. Po jejím uplynutí se sušička sama vypne, a vy tak přijdete k ideálně vysušeným potravinám (za předpokladu, že jste trefili dobu sušení). Drobou nevýhodou je, že se informace o zbývající době odečítají po hodině, což může být někdy trochu matoucí.

Dobu sušení je možné nastavit v intervalu od 1 do 72 hodin v krocích po jedné hodině. Sušička tedy může bez vaší asistence běžet opravdu dlouho, což oceníte například při sušení masa, které trvá déle než 30 hodin.

Po dokončení se sušička přepne do stand-by režimu a na displeji bliká nápis OF.

Zvukový signál a hlučnost

Ve chvíli, kdy se sušička vypne, nevydává žádný zvuk. Může vám sice vadit, že neupozorní na konec činnosti, zároveň vás ale neprobudí uprostřed noci. Při nastavování však pípá při každém zmáčknutí tlačítka. To je sice poměrně praktické, ale určitě ne nezbytné. To, že jste tlačítko určitě zmáčkli, se projeví změnou hodnoty na displeji.

V rámci našeho testu jsme měřili i orientační hlučnost ve vzdálenosti 0,5 metru. Naměřená hlučnost byla 49 dB, což není mnoho, přirovnali bychom to k pouličnímu hluku nebo mírnému dešti. Zvuk má navíc charakter monotónního hučení, není tedy příliš rušivý a dá se na něj snadno zvyknout.

Rozměry a hmotnost

Rozměrově se jedná o středně velký model, rozměry a hmotnost udávané výrobcem se ale od námi naměřených hodnot liší. Produkt, který jsme testovali v redakci, měl na výšku 37 cm včetně víka, zatímco výrobce uváděl 34 cm. Lišila se také hmotnost, která nebyla 4 kg, jak uvádí výrobce, ale pouze 3,3 kg. Posun je tedy tím příjemnějším směrem.

Sušičce můžete najít pevné místo, její rozměry ale nebrání ani pravidelnému uklízení do skříně.

Údržba

S údržbou vám může pomoci další stroj. Plata myčky je totiž možné umývat v myčce. Základnu ale budete muset pouze otírat vlhkým hadříkem, jedná se o elektrický přístroj a není možné jej namáčet.

Pohodlí při používání

Parametr Tento produkt
Automatické vypnutí

Ano

Pojistka proti přehřátí

Ano

Displej

Ano

Časovač

Ano

Rozsah časovače

1 až 72 hod

Interval časovače

1 hod

Zvukový signál

Ne

Příslušenství

Žádné

Orientační hlučnost (dB)

49

Hmotnost (kg)

4

Změřená hmotnost (kg)

3,3

Výška (cm)

34

Šířka (cm)

31,4

Hloubka (cm)

25,2

Mytí v myčce nádobí

Ano

Hodnocení sušení a spotřeby

V rámci našeho testu jsme vyzkoušeli to hlavní – kvalitu sušení. Sušili jsme tři základní suroviny – bylinky, jablka a houby, konkrétně žampiony. Jak přesně jsme test prováděli se dozvíte v části Jak jsme testovali sušičky potravin. Obecně lze říct, že sušička suší o něco déle, než ostatní modely, které jsme v redakci vyzkoušeli.

Bylinky Jablka Houby
Původní hmotnost (g) 10 500 500
Hmotnost po vysušení (g) 1,1 66,2 91,4
Úbytek hmotnosti v % 89 86,8 81,7

Bylinky

Sušení bylinek je tím nejjednodušším, trvá krátkou dobu a vyžaduje jen nízkou teplotu. Při našem testu jsme sušili meduňku, která byla za pár hodin rovnoměrně vysušená a křehká.

Jablka

Při sušení jablek se začala objevovat nerovnoměrně usušená místa, zejména kousky v horních patrech nebyly tak dobře vysušené, jako ty spodní. Nejednalo se ale o nějaké zásadní rozdíly.

Houby

Neduh nerovnoměrného sušení se ale naplno projevil při sušení hub. Ty byly po sedmi hodinách ve spodních patrech slušně vysušené, ty v horních ale byly téměř nedotčené. Při sušení hub se tedy prohazování pater určitě nevyhnete. Při dosušování jsme houby promíchali a poté byly usušené perfektně.

Jediným řešením je pořízení sušičky s bočním plněním, která má ventilátor umístěný za platy a distribuce vzduchu je tak rovnoměrnější.

 

Hodnocení  uživatelů a dalších expertů

Uživatelé si sušičku pochvalují, naplnila jejich očekávání. Chválí praktické hranaté provedení a skladnost. Oceňují tichý chod, prostorná plata i jejich počet. Někteří ale upozorňují na to, že po delším používání začala sušička zvláštně rachotit. Setkali se také s nerovnoměrným sušením, které není žádným překvapením.

Od expertů dTestu dostala sušička uspokojivé hodnocení. Dobře je na tom podle nich zejména v oblasti hlučnosti a spotřeby. Slabiny má ve velikosti otvorů v sušicích platech a době sušení.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výhodou sušičky Concept je bohatá výbava funkcemi, včetně časovače a pojistky proti přehřátí. Umožňuje nastavení teploty vhodné pro všemožné druhy potravin. Zároveň má poměrně velkou plochu sušení, hodí se tedy k častějšímu použití, ne pouze pro občasné sušení. Nevýhodou je delší doba sušení a nerovnoměrné sušení, které se ale pojí s typem konstrukce.

Naše hodnocení a závěr

Concept SO-1060 je hranatá sušička ideální jak pro občasné sušení, tak pro pravidelnější úpravu potravin. Potěší bohatou nabídkou funkcí, poměrně nízkou spotřebou i hlučností.

Obsluha je jednoduchá a pohodlná díky displeji. Také manipulace se sušičkou není nijak náročná, nebude tedy problém ji ukládat do skříně.

Sušení zvládá dobře, poradí si díky termostatu s různými druhy potravin od bylinek po hovězí maso. Nevýhodou je nerovnoměrné sušení, které je způsobeno typem konstrukce, lze ho eliminovat průběžným prohazováním plat v průběhu sušení. Při našem testu se nejvíce projevilo při sušení hub.

Jestliže je pro vás právě rovnoměrné sušení stěžejní a nechcete se věnovat prohazování plat, doporučujeme vám zvolit sušičku s bočním plněním. Při našem testu jsme jednu takovou vyzkoušeli, konkrétně model Sencor SFD 7000.

 

1 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Concept SO-1060 | Hodnocení: 91,4 %
Dana Široká
Redaktorka
Dana je v kuchyni prakticky neustále a nedá dopustit na domácí produkty, které si člověk připraví sám z čerstvých surovin. Miluje také sbírání hub, které v létě neustále přikrajuje do sušičky. Díky vlastním zkušenostem se dobře orientuje na trhu s těmito produkty a ráda poradí, na jaké parametry a funkce se při výběru zaměřit. Na našem webu se stará také o zavařovací hrnce, šunkovary, pomalé hrnce, rýžovary nebo Remosky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Concept SO-1060

Concept SO-1060

1 700 Kč Orientační cena