Menu

Sencor SFD 7000 – Recenze, testy a srovnání

87,5 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Sušičky potravin s bočním plněním

Klady

  • Rovnoměrné sušení
  • Časovač
  • Rychlé sušení
  • Nerezová plata

Zápory

  • Vysoká hmotnost
  • Vysoká cena
  • Hlučnější
4 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sencor SFD 7000 je jedna ze sušiček s bočním plněním, které se na našem trhu postupně začínají objevovat. Tento model jsme si vybrali pro praktický test do naší redakce. V této recenzi tedy kromě seznámení s produktem najdete i praktický test sušení a spotřeby.

Unboxing a video z testování

Konstrukce a kvalita provedení

Sušičky s bočním plněním působí na první pohled trochu jako malé trouby. Na rozdíl od klasických sušiček nemají ventilátor umístěný pod sušicími platy, ale za nimi. Vzduch tedy lépe cirkuluje a sušení je rovnoměrnější, to se potvrdilo i v našem testu.

Tělo sušičky je vyrobeno z plastu, ten působí poměrně solidně, ale dvířka sušičky jsou o něco „plastovější“, než bychom čekali. Sušicí plata jsou vyrobena z nerezu, což je odolný kvalitní materiál.

Sušičku můžete používat s libovolným množstvím pater. Není možné ale žádná další přidat, to však není vzhledem k typu konstrukce žádným překvapením.

Kapacita a sušicí plocha

Potraviny můžete sušit zároveň na 10 platech, která jsou poměrně prostorná. Celková plocha je opravdu velkorysá. Sušička je tedy vhodná nejen pro občasné sušení malého množství potravin, ale poslouží dobře i pro zpracování pravidelné úrody ze zahrádky nebo velkého houbařského úlovku.

Plata mají poměrně velké otvory, drobné kousky ovoce nebo bylinky jimi tedy mohou propadávat. Kromě nerezových plat je součástí balení i plastový podnos bez otvorů, který je umístěný ve spodní části a zachytává právě ony propadlé kousky a případné drobečky.

Teplota a nastavení

Běžnou funkcí u dnešních sušiček je možnost nastavení teploty. V případě sušičky Sencor můžete zvolit teplotu mezi 35 a 75 °C. Díky tomu můžete bez obav sušit všemožné potraviny od bylinek a květin po maso. Teplota se nastavuje otočným voličem, je tedy možné vybrat i teplotu mezi jednotlivými značkami, které jsou po 5 °C.

Sušička je ale dobře izolovaná, nemusíte se bát, že by ovládání bylo při provozu příliš horké, je jen zlehka teplé.

Návod

S obsluhou přístroje vám poradí návod, který je samozřejmě v češtině. Má však poměrně netradiční a ne příliš praktický formát ve stylu plakátu, který je oboustranně popsaný.

Samotný text je ale dobře strukturovaný, přehledný a obsáhlý. Je však napsaný velmi malým písmem, se kterým budou mít problém nejen senioři. Najdete v něm i tipy na sušení, včetně orientační doby sušení a teploty.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sencor

Tvar

Hranatý

Konstrukce

S bočním plněním

Příkon (W)

800

Počet plat

10

Možnost rozšíření o další plata

Ne

Minimální teplota (°C)

35

Maximální teplota (°C)

75

Kroky nastavení teploty po °C

5

Průměr kulatých plat (cm)

Nerelevantní

Rozměry hranatých plat (cm)

37 × 30

Plocha plata (cm2)

1 110

Plocha plat celkem (cm2)

11 100

Materiál

Plast + nerez

Návod v češtině

Ano

Tipy k sušení v návodu

Ano

Hodnocení funkcí

Jelikož se jedná o moderní sušičku, není žádným překvapením, že je dobře vybavená funkcemi. Nechybí jí samozřejmě pojistka proti přehřátí, která brání poškození spotřebiče teplem. Jedná se o běžnou funkci, kterou najdete i u těch nejobyčejnějších modelů.

Časovač

Pro samostatný chod sušičky je nezbytný časovač s automatickým vypnutím, který sušičku vypne ve chvíli, kdy uplyne nastavená doba. Nemusíte být tedy neustále v dosahu přístroje a stopovat, jak dlouho máte sušit.

Interval časovače je kratší, než jsme zvyklí od jiných sušiček, nastavuje se v krocích po 10 minutách. Zvolit můžete dobu mezi 10 minutami a 23:50 hod. Pokud budete sušit časově náročnější potraviny, jako je masové jerky, budete muset sušičku po této době znovu spustiti.

Zvukový signál a hlučnost

Ve srovnání se sušičkami, které jsme v naší redakci testovali, byl tento model hlučnější. Při orientačním měření jsme ve vzdálenosti 50 cm od sušičky došli k hodnotě 61 dB, což odpovídá zhruba hlasitému hovoru.

Zvukový signál sušička sice má, ale jelikož se ventilátor vypne až několik minut po dokončení sušení, není přes jeho zvuk téměř slyšet. Při mačkání tlačítek sušička nepíská, vydává pouze mechanické zvuky.

Rozměry a hmotnost

Rozměrově se jedná o velkou sušičku, která si nejspíš ve vaší domácnosti vyžádá trvalé umístění. Ani hmotnost 8,7 kg nenahrává tomu, abyste ji často přenášeli a uklízeli.

Konkrétní hodnoty rozměrů najdete ve spodní části následující tabulky.

Údržba

Nerezová plata není možné umývat v myčce, opláchnout je tedy budete moci pouze ručně. Sušené potraviny jdou ale z plat snadno odloupnout, čištění tedy není vyloženě náročné.

Pohodlí při používání

Odhlédneme-li od manipulace s celým strojem, je obsluha velmi pohodlná. Plata se vkládají na zásuvy a snadno se umisťují. Sušičku pak stačí zavřít, nastavit čas a teplotu a zapnout.

Parametr Tento produkt
Automatické vypnutí

Ano

Pojistka proti přehřátí

Ano

Displej

Ano

Časovač

Ano

Příslušenství

Plato bez dírek

Orientační hlučnost (dB)

61

Hmotnost (kg)

9

Změřená hmotnost (kg)

8,7

Výška (cm)

51

Šířka (cm)

35

Hloubka (cm)

39

Mytí v myčce nádobí

Ne

Hodnocení sušení a spotřeby

Pro test sušení jsme si vybrali tři běžně sušené suroviny – bylinky, jablka a houby (v našem případě žampiony). Podrobný postup testování jsme se psali v části Jak jsme testovali sušičky potravin.

Obecně lze říci, že tato sušička s bočním plněním sušila rychleji, lépe a rovnoměrněji než dva zástupci klasických sušiček, které jsme testovali zároveň.

Bylinky Jablka Houby
Původní hmotnost (g) 10 500 500
Hmotnost po vysušení (g) 0,8 70 49,9
Úbytek hmotnosti v % 92 86 90

Bylinky

Sušení bylinek bylo bezproblémové u všech modelů. Meduňka byla po pár hodinách vysušená a křehká. Sušení bylo rovnoměrné a bezproblémové.

Jablka

Také sušení jablek se obešlo bez problémů. Plátky byly rovnoměrně vysušené ve všech patrech sušičky.

Houby

Zásadní bylo při testování sušení hub. Klasické sušičky měli totiž v této disciplíně největší problémy. Houby byly napříč patry velmi nerovnoměrně vysušené. V případě sušičky Sencor se ale nic takového nestalo. Houby byly dobře usušené a nenarazili jsme na mokré kousky. Jako jediná zvládla tato sušička vysušit vložené potraviny za předem stanovených 7 hodin. U ostatních sušiček jsme museli ještě 3 hodiny přidat, abychom dosáhli stejných výsledků.

Hodnocení  uživatelů a dalších expertů

Uživatelé, kteří tuto sušičku používají, si pochvalují rychlé a rovnoměrné sušení velkého množství surovin. Vyhovuje jim nastavení teploty a času, chválí si i nerezové rošty. Stejně jako nás je ale zarazilo nepříliš důvěryhodné provedení dvířek. Některým uživatelům navíc přijde sušička hlučná.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Specifikem této sušičky je její konstrukce, která není na našem trhu zatím zcela běžná. Oproti klasickým sušičkám má ventilátor umístěný vzadu, vzduch tedy lépe cirkuluje a potraviny jsou sušeny více rovnoměrně. Odpadá tak potřeba prohazování plat v průběhu sušení. Výhodou je možnost nastavení času i teploty. Slabinou zejména velké rozměry i hmotnost, sušička tedy není moc vhodná na časté přenášení.

Naše hodnocení a závěr

Sencor SFD 7000 je bokem plněná sušička potravin vhodná pro všechny, kdo chtějí často sušit velké množství potravin. Má velkou sušicí plochu na 10 nerezových platech. Ta se nemusí v průběhu sušení prohazovat, jako je tomu u klasických sušiček. Díky časovači je tak sušička plně samostatná.

Výhodou je kromě uvedeného i další výbava jako bezpečnostní pojistka. Nevýhodou se zdá být vyšší hmotnost a zejména hlučnost. Sušit v ní můžete jakékoliv potraviny, od bylinek po maso, a to díky termostatu s volitelnou teplotou.

Co ovšem nepotěší, je vyšší pořizovací cena i poměrně vysoká spotřeba, tu však kompenzuje rychlé sušení velkého množství najednou. Pokud ovšem hledáte obyčejnou sušičku pro občasné sušení nevelkého množství, doporučujeme vám model Gorenje FDK 24 DW, který jsme také testovali.

4 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sencor SFD 7000 | Hodnocení: 87,5 %
Dana Široká
Redaktorka
Dana je v kuchyni prakticky neustále a nedá dopustit na domácí produkty, které si člověk připraví sám z čerstvých surovin. Miluje také sbírání hub, které v létě neustále přikrajuje do sušičky. Díky vlastním zkušenostem se dobře orientuje na trhu s těmito produkty a ráda poradí, na jaké parametry a funkce se při výběru zaměřit. Na našem webu se stará také o zavařovací hrnce, šunkovary, pomalé hrnce, rýžovary nebo Remosky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Sencor SFD 7000

Sencor SFD 7000

4 000 Kč Orientační cena