Sušička potravin Gorenje FDK 24 DW - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Gorenje FDK 24 DW

92,1 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

  • Nízká spotřeba
  • Poměrně tichá
  • Pohodlné ovládání
  • Výškově nastavitelná plata

Zápory

  • Nesuší rovnoměrně
  • Intenzivní zvukový signál
  • Menší kapacita
  • Nelze umývat v myčce
1 300 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sušička potravin Gorenje FDK 24 DW je zástupce klasických kulatých sušiček. Tento model jsme si vybrali k vyzkoušení do naší redakce. Přinášíme vám proto kompletní recenzi včetně testu sušení.  Než se k němu dostaneme, povíme si několik základních informací.

Unboxing a video z testování

Konstrukce a kvalita provedení

Sušička Gorenje má klasickou konstrukci, ventilátor je tedy umístěný ve spodní části, na které jsou položena jednotlivá plata. Z této konstrukce plyne potřeba plata v průběhu sušení prohazovat, aby byly suroviny rovnoměrně usušené.

Plat má sušička celkem 5 a je možné je výškově nastavit na 3 nebo 4 cm. Můžete tedy sušit i větší kousky ovoce jako jsou švestky, nebo půlky rajčat. Plata jsou vyrobena z poměrně kvalitního plastu, otvory jsou různě velké podle toho, jak blízko středu kulatého plata jsou. Obecně se ale jedná o poměrně velké otvory, kterými mohou propadávat malé kousky sušených potravin. To se nám ostatně při praktickém testu potvrdilo. Pro sušení bylinek je v balení navíc jedna vložka s jemným síťováním, která právě onomu propadávání zabrání.

Plata by měla být pro optimální cirkulaci vzduchu na sušičce vždy minimálně 3, i když je zcela nezaplníte surovinami.

Kapacita a sušicí plocha

Ve srovnání s jinými sušičkami se jedná spíše o menší model. S pěti ne zrovna prostornými platy nelze počítat s tím, že usušíte celou sklizeň najednou. Sušička pojme cca 0,5 kg nakrájených jablek nakrájených na cca 0,3 až 0,5 cm silné půlměsíčky (jak uvidíte v kapitole věnované testování).

Jedná se tedy o model vhodný pro občasné usušení menšího množství potravin. Pro ty, kdo pravidelně suší úrodu ze zahrádky, nebude příliš vhodná.

Teplota a nastavení

Pro moderní sušičky je běžná možnost nastavení teploty. Tento model není výjimkou. Zvolit můžete teplotu od 35 do 70 °C, nastavovat lze po 5 °C. Nízká teplota je vhodná pro sušení bylinek, květin, nebo přípravu sušených placek a raw produktů. Vysokou teplotu využijete při sušení masa.

I při nejvyšší teplotě je ovládání sušičky pouze trochu teplé, nemusíte se bát, že byste se spálili.

Návod

Výrobce k přístroj přikládá návod v češtině, jak ukládá zákon. Ten sice popisuje, jak se sušičkou zacházet, není ale příliš přehledný. Obsahuje velké bloky textu bez obrázků. Úplně chybí orientační časy a teploty pro sušení jednotlivých druhů potravin. Uživatel si tak musí tyto informace zjišťovat jinde, například na internetu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gorenje

Tvar

Kulatý

Konstrukce

Klasická

Příkon (W)

380

Počet plat

5

Minimální teplota (°C)

35

Maximální teplota (°C)

70

Kroky nastavení teploty po °C

5

Průměr kulatých plat (cm)

31

Rozměry hranatých plat (cm)

Nerelevantní

Plocha plata (cm2)

755

Plocha plat celkem (cm2)

3 774

Materiál

Plast

Návod v češtině

Ano

Tipy k sušení v návodu

Ne

Hodnocení funkcí

Základního prostoru nemá Gorenje FDK 24 pro některé uživatele možná dostatek, funkcemi však potěší i ty náročnější. Díky pojistce proti přehřátí můžete bez obav nechat sušičku bez dozoru. Tuto pojistku má většina hodnocených sušiček, lze říci, že jde o standard.

Časovač

Oblíbenou funkcí je časovač, je jím vybavena velká část moderních sušiček. Díky kombinaci s automatickým vypnutím je možné nechat sušičku bez dozoru, protože nemusíte být u toho, když sušička dokončí svou práci. Při zapnutí sušičky je automaticky nastavený na 10 hodin, což je univerzální výchozí teplota pro sušení mnoha druhů potravin. Mačkáním tlačítek + a – pak po půl hodině měníte nastavený čas. Po zapnutí se informace o zbývajícím času odečítá po minutě, vždy tak víte, jak dlouho ještě sušení potrvá. U některých sušiček se čas odečítá po celých hodinách, což může být matoucí.

Délku sušení můžete nastavit od 30 minut do 19,5 hodiny, což je dostatek pro usušení většiny druhů potravin. Při sušení masa ale budete muset sušičku spustit znovu, suší se totiž více než 30 hodin.

Zvukový signál a hlučnost

Po vypršení časovače se sušička ozve, že dopracovala, a to pořádně nahlas. Celkem dvacetkrát pronikavě zapíská, nedoporučujeme ji tedy mít v místnosti, kde spíte. Zaručeně by vás drasticky probudila. Přístroj pípá také při každém stisknutí tlačítka. Zvuk je sice velmi pronikavý, nastavení je ale rychlé a jednoduché, takže jej nebudete muset poslouchat dlouho.

Při svém provozu není sušička vyloženě hlučná, vydává pouze monotónní hučení, na které si rychle zvyknete. Při našem testu jsme hlučnost orientačně změřili ve vzdálenosti půl metru. Naměřili jsme zvuk o 49 decibelech, což je pro představu asi jako pouliční hluk nebo mírný déšť.

Rozměry a hmotnost

Sušička patří spíše k těm menším, má pouze 5 plat a ani jejich průměr není nikterak velký. Sušička měří na výšku i v průměru 31 cm. Váží 2,8 kg a díky tomu se dobře přenáší. Můžete ji snadno uklidit například do skříně a vytáhnout ji pouze v případě potřeby.

Údržba

Plata není možné umývat v myčce nádobí, ale pouze ručně za použití houbičky a vody. Po usušení ale potraviny samy sklouzávají z plat a ta tak není třeba nijak zvlášť drbat.

Pohodlí při používání

Sušička se velmi snadnou používá, plata na sebe dobře sedí, snadné je i jejich výškové nastavení. Ovládání se prování pomocí několika tlačítek, informace o nastavené teplotě a času se ukazují na displeji. S použitím tedy není žádný problém.

Parametr Tento produkt
Automatické vypnutí

Ano

Pojistka proti přehřátí

Ano

Displej

Ano

Časovač

Ano

Rozsah časovače

30 min až 19,5 hod

Zvukový signál

Ano

Příslušenství

Žádné

Orientační hlučnost (dB)

49

Hmotnost (kg)

2,8

Změřená hmotnost (kg)

2,8

Výška (cm)

31

Šířka (cm)

31

Hloubka (cm)

31

Mytí v myčce nádobí

Ne

Hodnocení sušení a spotřeby

Pro zkoušku sušení jsme si vybrali tři běžně sušené suroviny – bylinky zastoupené meduňkou, jablka a houby zastoupené žampiony. Podrobný postup testu najdete v části Jak jsme testovali sušičky potravin.

Bylinky Jablka Houby
Původní hmotnost (g) 10 500 500
Hmotnost po vysušení (g) 0,9 66,6 72,3
Úbytek hmotnosti v % 91 86,7 85,5

Bylinky

Sušení bylinek nebyl žádný problém. Lístky byly rovnoměrně vysušené a křehké. Úbytek hmotnosti byl nejvýraznější ze sušených surovin.

Jablka

U jablek jsme zaznamenali mírně nerovnoměrné sušení. Plátky na okrajích plat a ty v horních patrech nebyly tak dobře vysušené jako ty ve spodu. Rozdíl ale nebyl nijak dramatický. Potvrzuje se tak tvrzení o klasických sušičkách – je třeba v průběhu prohazovat plata, aby bylo sušení rovnoměrné.

Houby

Tento neduh se zdaleka nejvíce projevil při sušení hub. Zatímco po sedmi hodinách byly houby ve spodním patře téměř suché, ty horní zůstaly měkké a poměrně mokré. Bylo proto třeba plata prohodit a nechat houby ještě dosušit. Perfektně suché byly až po dalších třech hodinách.

Pokud plánujete sušičku pořídit zejména na sušení hub, doporučujeme zvážit model s bočním plněním. Při našem testování jsme vyzkoušeli jeden z těchto modelů Sencor SFD 7000, který dosahuje nejen při sušení hub rovnoměrného výsledku. 

Spotřeba

Spotřeba sušiček obecně není nijak vysoká, spolu se zvyšující se cenou energií i jejich provoz zdražuje. Spotřebu elektřiny jsem měřili při sušení hub, tedy při 45 °C. Zároveň jsme vybrali tu energeticky nejnáročnější,  výsledné hodnoty jsou proto pouze orientační a slouží k tomu, abyste si udělali představu o částkách, v jakých se pohybujeme.

Pro měření jsme zároveň vybrali tu energeticky nejnáročnější fázi – zahřívání. Při delším provozu bude průměrná hodinová spotřeba o něco nižší.

Parametr Tento produkt
Orientační spotřeba - 1 hodina (kWh)

0,072

Orientační cena 1 hodiny sušení (Kč)

0,43

Hodnocení  uživatelů a dalších expertů

Uživatelé, kteří sušičku už nějakou dobu používají, z ní mají stejný dojem jako my. Jedná se podle nich o praktický přístroj, jehož výhodou je možnost výškově nastavit jednotlivá plata. Ta jsou dle uživatelů bytelná a odolná, mají ale velké otvory, kterými propadávají drobnější kousky potravin. Za výhodu považují časovač s automatickým vypnutím a pochvalují si i tichý chod. V návodu jim ale chybí podrobnější informace o sušení a doporučení teploty a času sušení.

V dTestu získala sušička uspokojivé hodnocení. Odborníci dobře hodnotili kvalitu sušených potravin, pochválili hlučnost a nízkou spotřebu. Slabinou je podle nich  dlouhá doba sušení a příliš stručný návod.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Sušička Gorenje patří k menším modelům, disponuje pouze 5 patry. Proto je vhodná spíše pro občasné sušení. Zároveň má ale malou spotřebu, takže vás sušení nevyjde vůbec draho. Stejně jako ostatní klasické sušičky nesuší úplně rovnoměrně, v průběhu sušení je třeba prohazovat plata aby se vše správně usušilo.

Výhodou jsou kompaktní rozměry, výškově nastavitelná plata a kompletní výbava funkcemi. Nevýhodou může být pro někoho malá plocha pro sušení, stručný návod a také nutnost ručního umývání plat.

Naše hodnocení a závěr

Gorenje FDK 24 DW je malá kompaktní sušička, kterou ocení ti, kdo hledají přístroj pro občasné sušení spíše menšího množství potravin. Umožňuje nastavení teploty i času, hodí se tedy na sušení všech druhů surovin a to i po dobu vaší nepřítomnosti. Velké kousky usušíte pohodlně díky výškově nastavitelným platům, ty malé vám ale možná propadnou poměrně velkými otvory.

Sušička suší poměrně dobře, jen je třeba v průběhu prohazovat plata, aby bylo sušení rovnoměrné. Pozitivní je i její spotřeba, která nezatíží vaši peněženku. Nevýhodou je návod, který je sice obsáhlý, ale poměrně nepřehledný. Chybí v něm úplně tipy na sušení, jako jsou orientační teploty a doba sušení. Pro ty, kdo nemají se sušením zkušenosti, tedy budou tyto informace hůře dostupné.

Jestliže hledáte malou, ale dobře vybavenou sušičku, je pro vás tento model ideální. V případě, že je je pro vás důležitá velká kapacita, mohla by vás zaujmout sušička Sencor SFD 7000, kterou jsme v redakci také testovali.

1 300 Kč Orientační cena
Autor: Dana Široká | Datum: | Produkt: Gorenje FDK 24 DW | Hodnocení: 92,1 %
Dana Široká je v kuchyni prakticky neustále a nedá dopustit na domácí produkty, které si člověk připraví sám z čerstvých surovin. Miluje také sbírání hub, které v létě neustále přikrajuje do sušičky. Díky vlastním zkušenostem se dobře orientuje na trhu s těmito produkty a ráda poradí, na jaké parametry a funkce se při výběru zaměřit. Na našem webu se stará také o zavařovací hrnce, šunkovary, pomalé hrnce, rýžovary nebo Remosky.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Gorenje FDK 24 DW

Gorenje FDK 24 DW

1 300 Kč Orientační cena