Test nejlepších strojků na těstoviny a jak je vybrat 

Obrázek strojku na těstoviny

Strojek na těstoviny je nepostradatelnou kuchyňskou pomůckou každého milovníka těstovin nejrůznějšího tvaru a velikosti. Není nad vlastnoručně vyrobené nudle, se kterými obohatíte vámi připravovanou polévku.

Moderní strojky na těstoviny odbourávají jakoukoliv namáhavou činnost s ruční tvorbou domácích nudlí. Nyní si můžete tyto nezbytné ingredience nápadité gastronomie udělat mnohem rychleji než doposud.

Strojek na těstoviny není žádným složitým zařízením a jeho používání je velice jednoduché. Abyste si však pořídili skutečně kvalitní výrobek odpovídající vašim potřebám, hodí se vám několik zásadních informací spojených s jeho výběrem. Tento článek „jak vybrat strojek na těstoviny“ se stane praktickým vodítkem pro váš budoucí nákup.


Nejlepších 10 strojků na těstoviny dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Výrobce

Hmotnost (kg)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled strojku na těstoviny Tescoma Strojek na těstoviny DELÍCIA

Tescoma Strojek na těstoviny DELÍCIA

Tescoma

2,9

900 Kč

Náhled strojku na těstoviny Orion strojek na těstoviny 131501

Orion strojek na těstoviny 131501

Orion

2,9

500 Kč

Náhled strojku na těstoviny Banquet Strojek na těstoviny Culinaria 56177

Banquet Strojek na těstoviny Culinaria 56177

Banquet

2,9

500 Kč

Náhled strojku na těstoviny De Gusto Strojek na těstoviny bez nástavců QF

De Gusto Strojek na těstoviny bez nástavců QF

De Gusto

3,5

450 Kč

Náhled strojku na těstoviny Orion Strojek na těstoviny s nástavci Premium Line 131512

Orion Strojek na těstoviny s nástavci Premium Line 131512

Orion

5,5

900 Kč

Náhled strojku na těstoviny Unold Strojek na těstoviny 68801

Unold Strojek na těstoviny 68801

Unold

5,1

2 000 Kč

Náhled strojku na těstoviny KAISERHOFF Strojek na těstoviny KL-11720

KAISERHOFF Strojek na těstoviny KL-11720

Kela

2,0

600 Kč

Náhled strojku na těstoviny Marcato Strojek na těstoviny Atlas 150

Marcato Strojek na těstoviny Atlas 150

Marcato

3,5

1 500 Kč

Náhled strojku na těstoviny Kitchen Aid Lis na těstoviny KPEXTA

Kitchen Aid Lis na těstoviny KPEXTA

Kitchen Aid

2,1

5 000 Kč

Náhled strojku na těstoviny Kela Strojek na těstoviny Antonietta nerez

Kela Strojek na těstoviny Antonietta nerez

Kela

3,5

900 Kč

Testování a recenze strojků na těstoviny pro rok 2018

Podrobný test strojků na těstoviny zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu roku 2018. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných strojků na těstoviny. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o strojky na těstoviny, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké strojky na těstoviny, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat strojek na těstoviny

1. Výrobní materiál

2. Elektřina vs. manuál

3. Druh těstovin

4. Síla těsta

5. Jak pracovat se strojkem

6. Ceny

Volbu strojku na těstoviny je zapotřebí pojmout jako investici do kvalitního produktu s dlouhou životností. Teprve poté budete s jeho používáním dostatečně spokojeni. Proto vás hned v úvodní kapitole seznámíme s výrobními materiály.

Zjistíte, že strojky na těstoviny není nutné ovládat pouze ručně, ale také za pomoci elektřiny. Prozradíme vám, jaké druhy těstovin si můžete vyrobit, jakou roli hraje v tomto procesu síla těsta nebo jak správně používat moderní strojek.

Načerpejte dostatek informací o tomto kuchyňském pomocníkovi, a to včetně orientačních pořizovacích nákladů. Pak nezbývá než se pustit do nakupování toho správného modelu.


1. Výrobní materiál

Způsob fungování ručního strojku na těstoviny je znám určitě každému. Přesto raději pro jistotu zmíníme, že tento kuchyňský pomocník funguje na principu klasického mandlu na stůl. Základem jsou dva válečky, mezi kterými vzniká tenké těsto. Z něho můžete za pomoci dalších částí tvořit finální těstoviny.

Z výše uvedeného popisu je patrné, že většina mechanických součástí strojku je značně namáhána. Proto je nezbytné volit pouze kvalitní produkty. Právě u nich nehrozí po několika protaženích těsta jakékoliv praskliny, deformace a poškození.

Při nákupu strojku na těstoviny se držte následujících zásad.

 • Vybírejte pouze ušlechtilou výrobní ocel – chrom a nerez. U ní je zaručena dostatečná pevnost.
 • Ideálně, když ze stejného materiálu bude vytvořeno i uložení válců.

Rozhodně se vyhněte neznačkovým strojkům na těstoviny, u kterých se lze setkat s hliníkovým materiálem. Levná řešení s plastovým uložením válců mají také velice krátkou životnost.

Při volbě ruční varianty nezapomínejte ani na precizní vyhotovení rukojeti. Na ní je totiž vyvíjen vyšší tlak.


2. Elektřina vs. manuál

Při nákupu strojku na těstoviny máte možnost volby pohonu tohoto kuchyňského přístroje. Vybírat si lze ze dvou variant provedení.

 • Ruční strojek na těstoviny
 • Elektrický strojek na těstoviny

Ruční strojek na těstoviny

Nejprodávanější verze na trhu, minimálně pro domácí použití. Základem je strojek, který za pomoci speciálního prvku přichytíte ke kuchyňské lince. Ovládání je realizováno prostřednictvím kličky vložené do vyhrazené části mechanismu. Ruční strojek na těstoviny tak vyžaduje manuální pohyb.

Elektrický strojek na těstoviny

Strojky na těstoviny obohacené o elektromotor. Ten nahrazuje při tvorbě těstovin ruční pohyb. K ovládání přístroje vám stačí stisk jediného tlačítka a vložení těsta. Mechanismus je následně rozpohybován automaticky.

V případě elektrických strojků na těstoviny je zapotřebí počítat s vyššími pořizovacími náklady oproti strojkům ručním. Zároveň myslete na to, že pro vytvoření domácích těstovin potřebujete vždy přívod elektrické energie, potažmo elektrickou zásuvku.


3. Druh těstovin

Nedílnou součástí každého strojku na těstoviny jsou nástavce. Vyjímatelný prvek rozhodující o tom, jaký druh těstovin vznikne z vámi vkládaného domácího těsta. Tyto doplňky jsou buď nedílnou součástí dané sady nebo je můžete dodatečně zakoupit – pouze však na odpovídající modely strojků na těstoviny.

Proto si při nákupu důkladně rozmyslete, do jaké míry budete tohoto kuchyňského pomocníka využívat. Při tvorbě těstovin se totiž meze rozhodně nekladou. Dokazují to typy nástavců pro odlišné druhy těstovin.

 • Nástavec pro klasické pláty využitelné pro přípravu pokrmu zvaného lasagne.
 • Nástavec pro Pappardelle v podobě pravidelných nudlí.
 • Nástavec pro Trenette neboli úzké nudle, koule Gnocchi a symetrické šišky.
 • Nástavec pro Reginette a oblíbené kapsičky nazývané Ravioli.
 • Nástavec pro Fetuccine alias nudlové těstoviny z nekynutého těsta.

Při tvorbě těstovin se rozhodně omezovat nemusíte. Základem by i v tomto případě měl být kvalitní výrobní materiál nástavců. Ideálně z pochromovaného kovu.


4. Síla těstovin

U strojku na výrobu těstovin máte možnost volby nejenom mezi jednotlivými nástavci určujícími šířku připravené těstoviny. Většina modelů nabízí i tloušťku, respektive šířku utvářené těstoviny. V tomto směru vycházejte z toho, jaký druh pokrmu chcete připravovat, a co máte vlastně rádi.

Síla těsta je obvykle nastavitelná v několika krocích. Může to být od 6 do 10 kroků. Nastavení je prováděno po milimetrech. I zde se výbava každého strojku liší model od modelu. V průměru to je ale 0,8 – 4 milimetry.


5. Jak pracovat se strojkem

Každý vámi zvolený strojek na těstoviny bude vybaven dostatečně přehledným návodem na použití, takže v tomto směru vás nebudeme zatěžovat identickými informacemi. Přinášíme vám spíše pár obecnějších praktických rad souvisejících s pravidelným používáním.

 • Při vkládání těsta do strojku na těstoviny použijte na podsypání mouku, což zamezí jakémukoliv nežádoucímu přichytávání.
 • Nesnažte se do strojku vkládat příliš veliké těsto. Přístroj byste mohli poškodit a dokonalého vzhledu těstovin stejně nedocílíte.
 • Před uskladněním strojek otírejte pouze navlhčeným hadříkem. Nikdy se jej nesnažte umývat po proudem tekoucí vody. U elektrických strojků to platí dvojnásob.

6. Cena

Strojek na těstoviny si kromě výše uvedených parametrů můžete vybírat také na základě pořizovacích nákladů. Ty totiž rozhodují o tom, jak vybavený produkt si vlastně zakoupíte. Abyste byli s výsledným nákupem maximálně spokojeni, volte z prověřených výrobců – Imperia, Orion, Marcato, Kela, Tescoma, Klarstein, Laica, Omas, De Gusto a další.

Cena do 1 000 Kč

Tato cenová hladina je hraniční pro nákup nového strojku na těstoviny. Za tuto cenu získáte základní model, který však může být vybaven i několika nástavci pro tvorbu odlišných druhů těstovin a těstovinových past. V neprospěch těchto výrobků bude vypovídat spíše levnější kvalita zpracování.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Do vašeho hledáčku se kromě ručních strojků na těstoviny dostanou také ty elektrické. S cenou roste nejenom preciznost zpracování, ale i počet stupňů síly těsta. Je ale pravdou, že za obdobnou cenu můžete pořídit jenom samotné nástavce, které se díky kvalitě použitých materiálů hodí hlavně do profesionálních přístrojů.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V tomto případě se dostáváte do kategorie vysoce kvalitních strojů na těstoviny. Špičkové výrobky od renomovaných značek vám poslouží k přípravě všech druhů těstovin. Stačí zvolit dostatečně bohatou sadu s nástavci.

Cena nad 3 000 Kč

Víceméně profesionální strojky na těstoviny, u kterých se cena dostává za hranici 5 000 Kč. Výjimkou nejsou ani speciální strojky na určitý typ těstovin vhodné do restauračních zařízení, kde je důraz kladen na jejich větší tvorbu. Takové produkty mohou stát až 25 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Strojky na těstoviny
Průměrné hodnocení 4.2 z 25 hlasů