Nejlepší multimediální
notebooky a jejich recenze

Poslední aktualizace: Únor 2018

Vítěz porovnání

Asus UX580GD-BO005R

Top produkt - multimediální notebooky

Přečíst recenzi

Naše doporučení nejlepších multimediálních notebooků

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupná varianta

Doporučujeme:

Asus UX580GD-BO005R

Doporučujeme:

Lenovo YOGA 530-14ARR

Doporučujeme:

Acer Swift 3 NX.GXZEC.001

Orientační cena:
45 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
15 500 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
15 000 Kč

Přečíst recenzi

Důležitými parametry, které dělají notebook multimediálním, je celkový výkon a konektivita. Od celkového výkonu se odvíjí to, jak moc si notebook poradí s multimédii, konektivita zase zahrnuje velký počet portů a konektorů obsažených v konstrukci notebooku. Některé definice zahrnují i displej, ale ten dle nás hraje v multimediálnosti zařízení o něco menší roli.

Mimo samotný výpočetní výkon zařízení je také neméně důležitý pevný disk, který nám pro multimédia nabízí dostatek úložiště. V našem výběru se tak nesetkáte s modelem, jehož kapacita pevných disků by byla nižší než 1 TB. Nejideálnější je kombinace zahrnující oba typy paměti, jak SSD, tak i HDD, těch však při takových velkých kapacitách není mnoho a často to nahrazuje jediný disk HDD, za to však s úctyhodnou kapacitou.

V rámci konektivity jsou pak důležité USB porty, jejich verze a počty. Dobré je, má-li notebook alespoň jednoho zástupce z každé verze, nicméně USB 3.0 je i zpětně kompatibilní s verzí 2.0 a tak tuto starší verzi USB není třeba tolik vyžadovat. Hodí se však, pokud má notebook mimo již dnešní standard USB 3.0 i verzi USB typu C, která zatím až tak běžná není a nabízí ještě větší přenosové rychlosti, lze přes ni i nabíjet, a navíc nejde zastrčit špatnou stranou. HDMI a 3,5 mm audio jack jsou pak tak běžné věci, že téměř každý notebook tyto technologie nabídne. To samé pak platí i o WiFi a Bluetooth technologii nejčastěji ve verzi 4.0 a vyšší, které jsou však také dnes naprostým standardem.


Celý výběr multimediálních notebooků

Varianta výběru Vzhled Název produktu Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Multimediální notebooky

Asus UX580GD-BO005R

Přečíst recenzi

Kvalita ve všech ohledech

Cena

45 000 Kč

1.

Vítěz cena/výkon

Multimediální notebooky

Lenovo YOGA 530-14ARR

Přečíst recenzi

Konstrukční řešení

Menší kapacita disku

15 500 Kč

2.

Dostupná varianta

Multimediální notebooky

Acer Swift 3 NX.GXZEC.001

Přečíst recenzi

Kvalita konstrukce, Dostatečný výkon

Vestavěná baterie

15 000 Kč

Porovnání parametrů nejlepších multimediálních notebooků

Údaj

Asus UX580GD-BO005R

Lenovo YOGA 530-14ARR

Acer Swift 3 NX.GXZEC.001

Orientační cena

45 000 Kč

15 500 Kč

15 000 Kč

Materiál konstrukce 

Hliník

Velikost displeje (palce ") 

15,6

14

14

Udávaná výdrž (h) 

9,5

10

10

Hmotnost (kg) 

1,88

1,6

1,45

Tloušťka (mm) 

17,6

18,7

Typ procesoru 

Intel Core i7

AMD Ryzen 3 2200U

Intel Core i3

Grafická karta 

NVIDIA GeForce GTX 1050

AMD Radeon Vega 3

Intel HD Graphics 620

Typ operační paměti RAM 

DDR4

DDR4

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB) 

16

16

4

Typ pevného disku 

SSD

SSD

SSD

Kapacita pevných disků (GB) 

512

128

256

Jak vybrat multimediální notebook

Výběr multimediálního zařízení by měl být dobře uvážený a neukvapený, přece jen jde o poměrně dlouhodobou investici do budoucna. Problém pak může být, že takový multimediální notebook se relativně obtížněji definuje, jelikož nějaká multimédia zvládnou všechny notebooky. Zde je ale dána nejvyšší priorita právě multimediálním schopnostem zařízení, čímž je mimo hraní her i práce s grafikou a zvukem, nejrůznějšími tvůrčími programy a samotnou konektivitou zařízení. Naopak vhodnost k mobilitě, tedy rozměry, zpracování a výdrž zařízení na baterii jsou až druhořadé.


Na co se zaměřit

Nejprve je tedy potřeba se zaměřit na výpočetní výkon notebooku, který zajišťuje procesor a výkon grafické karty, dále pak na kapacitu pevného či více pevných disků notebooku. Důležitá je i konektivita a samotný počet portů USB a jiných v konstrukci notebooku a dalších multimediálních zařízení, jako jsou čtečky paměťových karet nebo třeba i starší optické mechaniky.


Procesor a grafická karta

Při výběru multimediálního notebooku procesor nemusí mít až tak vysoký výkon, jako například v herní kategorii notebooků, nicméně nějaký výpočetní výkon by rozhodně měl mít. Procesory Intel Core i7 jsou možná až příliš výkonné pro tuto kategorii ale výkonnostně méně než pod procesor Intel Core i5 by spadat nemusely. Grafická karta je také poměrně podstatná, proto je dobré vybrat takový model, aby byla dedikovaná, tzn. externí nebo pokud integrovaná, tak alespoň nějak slušně výkonná dle zátěžových testů.


Pevný disk

Pevný disk nebo v některých případech pevné disky jsou pro multimediální obsah rozhodně neméně důležité než samotný výpočetní a grafický výkon stroje. Obecně pro multimediální notebook doporučujeme takového prostoru pro vaše multimediální data co nejvíce, proto uvádíme v příkladu zvolených 5 produktů modely s minimálně 1 TB vlastní paměti, což už je opravdu dost místa. Také je velkou výhodou, pokud notebook v kombinaci s vysokokapacitním HDD ještě přidává jako sekundární paměť SSD, které zajišťuje velmi svižný chod systému, a především velmi krátké přístupové doby k datům uloženým na tomto disku. Je tak dobré často využívané aplikace, soubory a samotný systém instalovat na tento disk a zbytek dat dát zkrátka na ten pomalejší, ale za to vysokokapacitní. Rozhodně se to vyplatí.


Konektivita a porty

Podstatnou kapitolou je i konektivita zařízení, která se u těchto multimediální zařízení očekává bohatá. Notebook by tak měl splňovat kromě běžně používaných portů, jako je HDMI či 3,5 mm audio jack, také například USB typu C, které až tak rozšířené zatím není, nicméně hodí se notebook s takovým rozhraním již pořídit. Dalšími důležitými rozhraními mohou být čtečky paměťových karet, které však má většina zařízení a například optická mechanika, která již v současnosti ale až tak běžná není.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Multimediální notebooky
Průměrné hodnocení 4.6 z 10 hlasů