Menu

Nejlepší multimediální 
notebooky a jejich recenze

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Jakub Gulec, Adam Boček

Microsoft Surface Pro X MJX-00003

Vítěz porovnání

Top produkt z multimediálních notebooků

Jaký multimediální notebook vybrat dle srovnání

Důležitými parametry, které dělají notebook multimediálním, jsou celkový výkon a konektivita. Od celkového výkonu se odvíjí to, jak dobře si notebook poradí s multimédii, konektivita zase zahrnuje velký počet portů a konektorů obsažených v konstrukci notebooku. Samozřejmostí by měl být kvalitní displej, který reprodukuje co nejvěrněji barvy.

Mimo samotný výpočetní výkon zařízení je velmi důležitý prostor úložiště. V našem výběru se tak nesetkáte s modelem, jehož kapacita pevných disků by byla nižší než 1 TB. Nejideálnější je kombinace zahrnující oba typy paměti, jak SSD, tak i HDD, těch však při takových velkých kapacitách není mnoho a častěji se setkáte s jediným diskem SSD.

V rámci konektivity jsou důležité USB porty – jejich verze a počet. Základem je, aby měl notebook k dispozici alespoň 2 USB konektory a jeden z nich byl verze USB 3.0 a vyšší. Hodí se, pokud má notebook mimo kromě USB 3.0 i rychlé USB-C, jedná se o optimální variantu. USB-C totiž může podporovat i funkci PowerDelivery, tedy dobíjení notebooku prostřednictvím USB-C. Pro připojení k externímu monitoru pak poslouží HDMI.

Pro usnadnění výběru jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat multimediální notebook. Pokud s některými zmiňovanými parametry potřebujete poradit, doporučujeme vám pročíst náš nákupní rádce Jak vybrat notebook, který se věnuje všem aspektům těchto přenosných počítačů.


Nejlepší multimediální notebooky dle srovnání

Multimediální notebooky

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Multimediální notebooky

 • Konstrukční řešení
 • Výkon
 • Nízká hmotnost
 • Chybějící sluchátkový jack
 • Chybějící HDMI
 • Menší kapacita disku

30 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
1.

Vítěz cena/výkon

Multimediální notebooky

 • Slušný výkon za dobrou cenu
 • Konstrukce
 • Univerzální způsoby využití
 • Nešťastné umístění webkamery
 • Méně kvalitní displej

15 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
2.

Dostupná varianta

Multimediální notebooky

 • Kompaktnost
 • Dotyková obrazovka
 • Výdrž baterie
 • Menší kapacita disku
 • Horší ovládání touchpadu

17 000 Kč

Zobrazit nabídky
3.

Dříve jsme doporučovali

Multimediální notebooky

 • Výkon
 • Dobré možnosti konektivity
 • Vyšší hmotnost
 • Horší kompaktnost a možnosti manipulace

27 000 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů multimediálních notebooků

Recenze Microsoft Surface Pro X MJX-00003 Microsoft Surface Pro X MJX-00003 Recenze MateBook D14 2020 53010XUW MateBook D14 2020 53010XUW Recenze Asus UM462DA-AI015T Asus UM462DA-AI015T Recenze HP ProBook 450 G6 6HL99EA HP ProBook 450 G6 6HL99EA

Ocenění

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupná varianta

Dříve jsme doporučovali

Kategorie

Multimediální notebooky

Multimediální notebooky

Multimediální notebooky

Multimediální notebooky

Orientační cena

30 000 Kč

15 000 Kč

17 000 Kč

27 000 Kč

Materiál konstrukce

Hliník

Kov

Hliník a Plast

Kov a plast

Velikost displeje (palce ")

13

14

14

15,6

Udávaná výdrž (h)

13

9,5

13

Neuvedeno

Hmotnost (kg)

0,8

1,38

1,6

2

Tloušťka (mm)

Neuvedeno

Typ procesoru

Microsoft SQ1

AMD Ryzen 5 3500U

AMD Ryzen 5 3500U

Intel Core i7

Grafická karta

VAdreno 685

AMD Radeon Vega 8

AMD Radeon Vega 8

Intel UHD Graphics 620

Typ operační paměti RAM

DDR4

DDR4

DDR4

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

8

8

8

16

Typ pevného disku

SSD SATA

SSD SATA

SSD SATA

SSD SATA

Kapacita pevných disků (GB)

128

512

256

512


Jak vybrat multimediální notebook

Výběr multimediálního zařízení by měl být dobře uvážený a neukvapený, přece jen jde o poměrně dlouhodobou investici do budoucna. Problém pak může být, že takový multimediální notebook se relativně obtížně definuje, jelikož nějaká multimédia zvládnou všechny notebooky.

Zde je ale dána nejvyšší priorita právě multimediálním schopnostem zařízení, čímž je mimo hraní her i práce s grafikou a zvukem, nejrůznějšími tvůrčími programy a samotnou konektivitou zařízení. Naopak vhodnost k mobilitě, tedy rozměry, zpracování a výdrž zařízení na baterii jsou až druhořadé.

V kategorii jsme vybrali zástupce notebooků s integrovanou grafickou kartou vhodné k tvorbě 2D grafiky, tak také stroje se samostatnou grafikou s dostatečným výkonem také pro 3D modelování.

Procesor a grafická karta

Při výběru multimediálního notebooku procesor nemusí mít až tak vysoký výkon, jako například v herní kategorii notebooků, nicméně nějaký výpočetní výkon by rozhodně měl mít. Optimální jsou procesory Intel i5 až i7 a AMD Ryzen 5 až 7 nejnovějších generací.

Grafická karta je také poměrně podstatná v případě, že chcete pracovat s 3D grafikou nebo renderovat. Je vhodné tedy volit grafickou kartu s ohledem na potřebný výkon. Pro 3D aplikace poslouží grafické karty Nvidia řady GTX a RTX.

Pevný disk

Pevný disk, nebo v některých případech pevné disky, jsou pro multimediální obsah rozhodně důležité. Obecně pro multimediální notebook doporučujeme takového prostoru pro vaše multimediální data co nejvíce, proto uvádíme v příkladu zvolených 5 produktů modely s minimálně 1 TB vlastní paměti, což už je opravdu dost místa.

Samozřejmě platí to, co ve všech kategoriích laptopů, vždy by měl být osazen minimálně jeden disk typu SSD.

Konektivita a porty

Podstatnou kapitolou je i konektivita zařízení, která se u těchto multimediálních zařízení očekává bohatá. Notebook by tak měl disponovat kromě běžných portů, jako jsou HDMI či jack 3,5 mm, také například konektorem USB typu C, které není až tak rozšířené.

Dalším důležitým rozhraním zejména pro fotografy je čtečka paměťových karet. Fotografovi by její absence mohla znesnadnit život. V případě, že zařízení, které vybíráte, nedisponuje konektorem pro Ethernet kabel (internetový RJ-45), koupi zvažte v závislosti na dostupnosti WiFi na místech, kde budete notebook využívat.

Často kladené otázky k multimediálním notebookům

Jaké jsou multimediální notebooky?

Jak již z názvu vyplývá, jsou to zařízení určená pro multimediální práci. Kategorii nelze přesně vymezit, nicméně by se mělo jednat o notebooky, které zvládají multimédia a přitom disponují vysokou kvalitou provedení. I když tuto funkci často zvládnou také herní notebooky, multimediální by měly být designově čistější, kompaktnější a zejména s vyšší kvalitou displeje.

Jak poznám kvalitní displej?

Při výběru dbejte na svítivost, která by měla být minimálně 300 NITS. Zásadní pro tvorbu grafických prací je pak zobrazení barevného spektra. To se značí jako procentuální podíl sRGB a AdobeRGB, přičemž druhá hodnota je ta důležitá. Displeje s AdobeRGB nad 90 % lze považovat za velmi kvalitní. Pokud pracujete v prostředí se světlem, vyhněte se lesklé obrazovce, která může být rušivá kvůli odrazům světla. Naproti tomu lesklý displej lépe reprodukuje barvy.

Jak vybrat grafickou kartu pro vizualizace a modelování?

Zaměřte se na to, abyste koupili zařízení s nejvýkonnější grafickou kartou, které se ještě vejde do vašeho rozpočtu. Všeobecně v této kategorii dobře vyhoví herní notebooky s velmi výkonným vybavením.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 11 hlasů