Menu

Nejlepší multimediální notebooky z testu a jejich recenze

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec

Jak srovnáváme multimediální notebooky?

Důležitými parametry, které dělají notebook multimediálním, jsou celkový výkon a konektivita. Od celkového výkonu se odvíjí to, jak dobře si notebook poradí s multimédii, konektivita zase zahrnuje velký počet portů a konektorů obsažených v konstrukci notebooku. Samozřejmostí by měl být kvalitní displej, který reprodukuje co nejvěrněji barvy.

Mimo samotný výpočetní výkon zařízení je velmi důležitý prostor úložiště. V rámci konektivity jsou důležité USB porty – jejich verze a počet. Základem je, aby měl notebook k dispozici alespoň 2 USB konektory a jeden z nich byl verze USB 3.0 a vyšší. Hodí se, pokud má notebook mimo kromě USB 3.0 i rychlé USB-C, jedná se o optimální variantu. USB-C totiž může podporovat i funkci PowerDelivery, tedy dobíjení notebooku prostřednictvím USB-C. Pro připojení k externímu monitoru pak poslouží HDMI.

Jaké parametry jsou důležité:

  • Velikost a kvalita obrazovky
  • Velikost úložiště
  • Konektivita
  • Výkon procesoru
  • Výdrž baterie
  • Konstrukční provedení

Pro usnadnění výběru jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat multimediální notebook. Pokud s některými zmiňovanými parametry potřebujete poradit, doporučujeme vám pročíst náš nákupní rádce Jak vybrat notebook, který se věnuje všem aspektům těchto přenosných počítačů.


Nejlepší multimediální notebooky dle recenzí a hodnocení uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 80
32 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 94 %
Počet recenzí: 14
35 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 83 %
Počet recenzí: 8
10 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 29 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 3
13 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 99 %
Počet recenzí: 7
34 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 100 %
Počet recenzí: 2
63 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 84 %
Počet recenzí: 3
17 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 55 %
Počet recenzí: 1
43 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 17 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat multimediální notebook

Výběr multimediálního zařízení by měl být dobře uvážený a neukvapený, přece jen jde o poměrně dlouhodobou investici do budoucna. Problém pak může být, že takový multimediální notebook se relativně obtížně definuje, jelikož nějaká multimédia zvládnou všechny notebooky.

Zde je ale dána nejvyšší priorita právě multimediálním schopnostem zařízení, čímž je mimo hraní her i práce s grafikou a zvukem, nejrůznějšími tvůrčími programy a samotnou konektivitou zařízení. Naopak vhodnost k mobilitě, tedy rozměry, zpracování a výdrž zařízení na baterii jsou až druhořadé.

V kategorii jsme vybrali zástupce notebooků s integrovanou grafickou kartou vhodné k tvorbě 2D grafiky, tak také stroje se samostatnou grafikou s dostatečným výkonem také pro 3D modelování.

Procesor a grafická karta

Při výběru multimediálního notebooku procesor nemusí mít až tak vysoký výkon, jako například v herní kategorii notebooků, nicméně nějaký výpočetní výkon by rozhodně měl mít. Optimální jsou procesory Intel i5 až i7 a AMD Ryzen 5 až 7 nejnovějších generací.

Grafická karta je také poměrně podstatná v případě, že chcete pracovat s 3D grafikou nebo renderovat. Je vhodné tedy volit grafickou kartu s ohledem na potřebný výkon. Pro 3D aplikace poslouží grafické karty Nvidia řady GTX a RTX.

Pevný disk

Pevný disk, nebo v některých případech pevné disky, jsou pro multimediální obsah rozhodně důležité. Obecně pro multimediální notebook doporučujeme takového prostoru pro vaše multimediální data co nejvíce, proto uvádíme v příkladu zvolených 5 produktů modely s minimálně 1 TB vlastní paměti, což už je opravdu dost místa.

Samozřejmě platí to, co ve všech kategoriích laptopů, vždy by měl být osazen minimálně jeden disk typu SSD.

Konektivita a porty

Podstatnou kapitolou je i konektivita zařízení, která se u těchto multimediálních zařízení očekává bohatá. Notebook by tak měl disponovat kromě běžných portů, jako jsou HDMI či jack 3,5 mm, také například konektorem USB typu C, které není až tak rozšířené.

Dalším důležitým rozhraním zejména pro fotografy je čtečka paměťových karet. Fotografovi by její absence mohla znesnadnit život. V případě, že zařízení, které vybíráte, nedisponuje konektorem pro Ethernet kabel (internetový RJ-45), koupi zvažte v závislosti na dostupnosti WiFi na místech, kde budete notebook využívat.

Často kladené otázky k multimediálním notebookům

Jak a jaký vybrat multimediální notebook?

Multimediální notebooky nelze od ostatních úplně jasně odlišit. Všeobecně jsou chápány jako zařízení, které dobře reprodukují obraz, nejsou těžké a nabídnou dobré možnosti multimediální zábavy. S výše uvedenými požadavky souvisí také požadavek na velikost úložiště minimálně 512 GB. Korektnost podání barev je nejčastěji hodnocena parametry sRGB a AdobeRGB v procentech přesnosti, přičemž AdobeRGB je hodnocení kvalitnější. Nejlepší multimediální notebooky najdete v našem srovnání.

Jaké jsou multimediální notebooky?

Jak již z názvu vyplývá, jsou to zařízení určená pro multimediální práci. Kategorii nelze přesně vymezit, nicméně by se mělo jednat o notebooky, které zvládají multimédia a přitom disponují vysokou kvalitou provedení. I když tuto funkci často zvládnou také herní notebooky, multimediální by měly být designově čistější, kompaktnější a zejména s vyšší kvalitou displeje.

Jak poznám kvalitní displej?

Při výběru dbejte na svítivost, která by měla být minimálně 300 NITS. Zásadní pro tvorbu grafických prací je pak zobrazení barevného spektra. To se značí jako procentuální podíl sRGB a AdobeRGB, přičemž druhá hodnota je ta důležitá. Displeje s AdobeRGB nad 90 % lze považovat za velmi kvalitní. Pokud pracujete v prostředí se světlem, vyhněte se lesklé obrazovce, která může být rušivá kvůli odrazům světla. Naproti tomu lesklý displej lépe reprodukuje barvy.

Jak vybrat grafickou kartu pro vizualizace a modelování?

Zaměřte se na to, abyste koupili zařízení s nejvýkonnější grafickou kartou, které se ještě vejde do vašeho rozpočtu. Všeobecně v této kategorii dobře vyhoví herní notebooky s velmi výkonným vybavením.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci věnuje primárně technicky zaměřeným tématům. Protože počítače všeobecně jsou jeho zálibou nejen v profesním, ale také osobním životě a často jej tak najdete při obědě sledovat novinky spojené s komponentami, tématu dobře rozumí. Bez obtíží vám tak vysvětlí například rozdíl v barevných gamutech a technologiích displejů. Kromě multimediálních notebooků patří mezi jeho témata také televizory, monitory a celá řada další elektroniky.

Použité a další zajímavé zdroje

SVOBODA, Jan. Algoritmy přepočtů gamutů ve správě barev. Brno, 2014. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. Vedoucí práce Mgr. Pavel Rajmic, Ph.D.

GADLENA, Michal. Analýza možností zvýšení výkonu notebooku pomocí externí grafické karty. Zlín, 2016. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky. Vedoucí práce Ing. Tomáš Sysala, Ph.D.

https://www.tftcentral.co.uk/articles/colour_gamut.htm

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 11 hlasů