Recenze Eureka 20Q0B - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Eureka 20Q0B

65,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Aku tyčové vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 5,0/10
  Vysávání vinylové podlahy
 • 4,5/10
  Vysávání dlažby
 • 3,7/10
  Vysávání koberců
 • 6,7/10
  Hlučnost
 • 6,5/10
  Výdrž baterie
 • 6,4/10
  Ergonomie
 • 6,3/10
  Příslušenství
 • 0,0/10
  Vytírání

Klady

 • Velmi nízká pořizovací cena
 • Lehký a dobře se ním pracuje
 • Nadstandardní prachová nádoba v kategorii

Zápory

 • Filtrační systém funguje špatně
 • Podprůměrné výsledky vysávání
 • Horší poměr provozní doby a doby nabíjení
1 400 Kč Orientační cena

Základní parametry

Tyčový vysavač Eureka 20Q0B jsme do našeho testu zařadili v září 2022, tehdy šlo o jeden z cenově nejdostupnějších modelů na trhu. Stejně jako drtivá většina testovaných vysavačů patří i tento mezi tzv. modely 2v1, dá se tedy jednoduchou úpravou předělat z tyčového na ruční vysavač. Nevýhodou je, že se k vysavače nedá dokoupit náhradní baterie, to samé platilo zhruba u poloviny dalších testovaných modelů. S polovinou konkurentů se tento model shoduje také nabídkou stupňů výkonu sání, nastavit můžete 2, nízký a vysoký.

Jako dobu nutnou k nabití baterie udává výrobce 240 min, reálně jsme naměřili 228 min, tedy dost podobný výsledek. Mezi tyčovými vysavači jde o poměrně dlouhou dobu, průměr byl okolo 3 hodin. Výkon lze korigovat ve dvou úrovních nastavení, přičemž dobrých výsledků dosáhnete spíše pouze při tom maximálním.

Video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Eureka

18 % Dyson, 12 % Xiaomi, 12 % Roidmi, 12 % Kärcher, 6 % Electrolux, 6 % Makita, 6 % Concept, 6 % Sencor, 6 % Philips, 18 % Další
Konstrukce 2v1

Ano

100 % Ano
Typ baterie

Li-Ion

100 % Li-Ion
Napětí baterie (V)

21,6

22,81
Kapacita baterie (mAh)

2 000

2 522,81
Čas nabíjení dle výrobce (v min.)

240

223,24
Čas nabíjení dle testu (v min.)

228

168,88
Lze dokoupit baterii?

Ne

53 % Ano, 47 % Ne
Baterie součástí bateriového programu

Ne

94 % Ne, 6 % Ano
Počet úrovní výkonu

2

59 % 3, 35 % 2, 6 % 1

Baterie a provozní doba

Výdrž vysavače na jedno nabití jsme otestovali při nízkém i vysokém výkonu, a také při vysokém výkonu s nasazeným příslušenstvím. Při vysávání na nízký výkon je výdrž vysavače značně podprůměrná, zvládl fungovat jen krátce přes půl hodiny, průměr všech testovaných produktů přitom přesahoval hodinu. Lepších výsledků dosahuje při vysokém výkonu, tam s výdrží 19,4 min bez příslušenství a 20,5 min s příslušenstvím v obou případech nepatrně přesáhl tehdejší průměr (ale jen o necelé 3 minuty).

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Test výdrže baterie – maximální výkon (v min.)

19,4

14,04
Test výdrže baterie – nízký výkon (v min.)

36,9

60,78
Test výdrže baterie – kartáč a maximální výkon (v min.)

20,5

13,94

Kvalita vysávání

Účinnost vysávání jsme otestovali na tvrdých podlahách (vinyl a dlažba) i na koberci a zapojili jsme různé typy nečistot (kukuřičné lupínky, mletou kávu, prach, piliny, hladkou mouku aj.).

Vysávání tvrdé podlahy

Celkově můžeme efektivitu vysávání na tvrdé podlaze označit za průměrnou až podprůměrnou. Poměrně dobrých výsledků dosáhl vysavač Eureka při odstraňování mleté kávy z vinylu i dlažby. Naopak větší nečistoty, jako jsou kukuřičné lupínky, spíše tlačí před sebou a téměř je nevysává. Písek zvládl vysát na víceméně průměrné úrovni, s nějakými menšími pozůstatky, kočkolitu už zůstalo na vinylové podlaze i dlažbě znatelnější množství. Podobně dopadlo i vysávání mouky z dlaždiček, podlaha opět nebyla ani zdaleka čistá.

Vysavač jsme podrobili také zkoušce vysávání na čas, při nízkém výkonu. K vysátí podlahy dočista potřeboval celou minutu, průměr testu byl cca 35 s. Navíc trpí neduhem některých levnějších modelů – nečistoty se po nadzvednutí vysavače vysypou hubicí ven. To je poměrně zásadní problém, takto totiž můžete začít uklízet v podstatě od znovu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vysávání cornflakes na vinylové podlaze (1-5 bodů)

1

2,00
Vysávání mleté kávy na vinylové podlaze (1-5 bodů)

4,5

3,94
Vysávání kočkolitu na vinylové podlaze (1-5 bodů)

2

3,59
Vysávání prachu a písku na vinylové podlaze (1-5 bodů)

3,5

3,59
Minutový test vysávání (s)

60

18 % -, 12 % 25, 12 % 31, 12 % 27, 6 % 29, 6 % 36, 6 % 55, 6 % 35, 6 % 57, 12 % Další, 6 % Neuvedeno
Zpětné vysypání po minutovém testu

Ano

59 % Ne, 18 % Ano, 24 % Neuvedeno
Vysávání mouky na dlažbě (1-5 bodů)

1,5

3,71
Vysávání mleté kávy na dlažbě (1-5 bodů)

4,5

4,21
Vysávání kočkolitu na dlažbě (1-5 bodů)

1,5

3,47

Vysávání koberce a textilií

Ani při vysávání koberce to nebyla s modelem Eureka žádná hitparáda. Mírné pochvaly se dočká snad jen za vysávání pilin, které sice nebylo perfektní, ve srovnání s ostatními modely jde ale o mírný nadstandard. Cornflakes opět zůstaly ve větší míře mimo vysavač, pouze natlačené ke kraji podlahy. Abychom ale tomuto modelu nekřivdili, jde o téměř průměrný výsledek, to znamená,  že většina konkurence na tom nebyla o moc lépe.

Celkově vysavač hladce jezdí po koberci, ale jemný prach z něj moc nebere, spíše klouže po povrchu. Stejně jako u většiny hodnocených modelů, i u tohoto se namotávají vlasy na kartáč. Navíc se poměrně těžce odstraňují, což může značně znepříjemnit používání. Vysavač nemá specializovaný nástavec na čalounění, při vysávání na pohovce či křesle tak budete muset využít štětinový kartáč.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vysávání cornflakes na koberci (1-5 bodů)

2,5

2,71
Vysávání pilin na koberci (1-5 bodů)

3,5

2,91
Namotávají se na kartáč vlasy?

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Lze namotané vlasy snadno odstranit?

Ne

82 % Ano, 18 % Ne

Konstrukce a filtrace

Vysavač Eureka je bezsáčkový, stejně jako většina akumulátorových tyčových modelů. Jeho prachová nádobka pojme 600 ml, což byl v době testování mírný nadprůměr, a nemusíte se tak bát, že ji budete muset každou chvíli vysypávat. Celkovou hmotností pod 2,5 kg se tento model řadí k lehčím vysavačům na trhu. Také hmotnost ruční části, 1,5 kg, je jedna z nižších v našem testu. Nevýhodou je celkové provedení, použitý plast působí levně, a dá se tak pochybovat o délce jeho životnosti.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ zásobníku

Bezsáčkový

100 % Bezsáčkový
Objem zásobníku na prach (ml)

600

533,24
Vysypání nádoby

Ruční

59 % Tlačítkem, 41 % Ruční
Typ filtru

Pěnový filtr

71 % HEPA filtr, 18 % Pěnový filtr, 12 % Tkaný filtr
Test filtrace vysavače

Špatný

35 % Výborný, 35 % Dobrý, 29 % Špatný
Filtr lze omývat

Ano

94 % Ano, 6 % Ne
Hmotnost dle výrobce (kg)

2,590

2,86
Navážená hmotnost (kg)

2,215

2,61
Navážená hmotnost ručního vysavače (kg)

1,410

1,54

Filtrace

V dnešní době na trhu výrazně převažují tzv. HEPA filtry, které se pyšní vysokou účinností. U tohoto modelu ale HEPA filtr nenajdete, je vybavený pěnovým filtrem bez specifické certifikace. Filtraci i celkové těsnění vysavače jsme otestovali pomocí výrobníku mlhy, abychom zkontrolovali, zda z něj nemohou unikat prachové částice. Špatnou zprávou je, že vysavač příliš dobře netěsní, prach z něj může unikat zpátky do místnosti, čímž se snižuje efektivita uklízení. Rozvířený prach navíc může být nepříjemný nejen pro osoby s dýchacími potížemi.

Uživatelský komfort

Samotná manipulace s vysavačem Eureka je poměrně komfortní. Vysavač je v ruce lehký, madlo je řešené na výbornou. Držení je snadné, pocit v ruce stabilní. Vysavač je dobře ovladatelný, nástavec s kartáčem se bez problémů pohybuje rovně i do stran na koberci i tvrdé podlaze. Tlačítka jsou dobře dostupná, nestisknete je nedopatřením. Tyč tohoto modelu není teleskopická, to je ale u tyčových vysavačů běžné.

Při skladování se budete muset spolehnout na držák na stěnu, vysavač nemá stojan a nezvládá ani stát samostatně, jako některé konkurenční modely. Vzhledem k ceně nebude velkým překvapením, že není vybavený displejem.

Prachová nádobka vysavače má tlačítko pro vysypání. Jeho zmáčknutím se otevře spodní víko a obsah se vysype. Víko není na žádné pružince, takže se otevírá pouze samotnou hmotností obsahu nádobky. U vysypávání se nezašpiníte. Celou nádobku lze společně s filtrem sejmout a snadno vyčistit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Teleskopická tyč

Ne

82 % Ne, 18 % Ano
Samostatné stání vysavače

Ne

76 % Ne, 24 % Ano
Typ stojanu

Bez stojanu

76 % Bez stojanu, 18 % Obyčejný plastový stojan, 6 % Kvalitní stabilní stojan
Držák na stěnu

Ano

59 % Ano, 41 % Ne
Displej

Bez displeje

41 % Jednoduchý displej, 35 % Bez displeje, 24 % Pokročilý displej
Hlučnost dle výrobce (dB)

79

78,85
Test hlučnosti – minimální výkon (dB)

75,5

70,78
Test hlučnosti – maximální výkon (dB)

77,5

81,48

Hlučnost

Výrobce udává jako maximální hlučnost 79 dB, my jsme při používání naměřili 75,5 dB při nižším výkonu a 77,5 dB při vyšším výkonu. Při spuštění na nižší výkon patří tento model k hlučnějším, průměr byl o cca 5 dB nižší. Naopak při vyšším výkonu se držel pod tehdejším průměrem (cca 81 dB). Celkově ale počítejte s tím, že hlučnost přesahující 75 dB není zrovna nízká, odpovídá zhruba ždímající pračce.

Příslušenství a funkce

Ve výbavě se vysavač Eureka drží spíše běžnějších prvků. Má rotační kartáč na koberce, štěrbinovou hubici na hůře přístupná místa, štětinovou hubici a univerzální hlavici na tvrdé podlahy i na koberce, to vše je poměrně obvyklé. Naopak postrádá například hubici na čalounění, speciální hubici na tvrdé podlahy, flexibilní nástavec, kartáč na zvířecí srst nebo nástavec na vytírání, s těmito prvky se ale častěji setkáte spíše u dražších modelů. Trubka vysavače je odnímatelná, tím se také mění z tyčového na ruční model.

Z funkcí nabídne pouze LED osvětlení, díky kterému lépe uvidíte na vysávané nečistoty. To měla přitom jen polovina testovaných modelů. Na rozdíl od některých konkurentů naopak postrádá například funkci vytírání nebo detektor pevných částic.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Snímatelná tyč

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Hubice na tvrdou podlahu

Ne

47 % Ne, 41 % Ano, 12 % Neuvedeno
Hubice na koberec/univerzální kartáč

Ano

88 % Ano, 12 % Ne
Rotační kartáč

Ano

88 % Ano, 12 % Ne
Hubice na čalounění/matrace

Ne

71 % Ano, 29 % Ne
Štěrbinová hubice

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Kombinovaná/štětinová hubice

Ano

88 % Ano, 12 % Ne
Flexibilní nástavec

Ne

71 % Ne, 29 % Ano
Kartáč na zvířecí srst

Ne

94 % Ne, 6 % Ano
Nástavec na vytírání

Ne

82 % Ne, 18 % Ano
Typ osvětlení hubice

LED

65 % Bez osvětlení, 24 % LED, 12 % Laserové
UV lampa

Ne

94 % Ne, 6 % Ano
Detektor pevných částic

Ne

88 % Ne, 12 % Ano
Funkce vytírání

Ne

82 % Ne, 18 % Ano
Typ mopového nástavce

Bez funkce vytírání

71 % Bez funkce vytírání, 12 % Pevný, 12 % Nerelevantní, 6 % Rotační
Nastavení průtoku vody

Bez funkce vytírání

53 % Bez funkce vytírání, 12 % Ano, 12 % Nerelevantní, 6 % Ne, 18 % Neuvedeno

Hlavní výhody a nevýhody

Největší výhodou vysavače Eureka je pochopitelně jeho cena. Pozitivem je také nízká hmotnost, díky které se s vysavačem dobře manipuluje. Také údržba je velmi snadná. Z výbavy stojí za vyzdvihnutí LED osvětlení a zajímavá je i slušná kapacita prachové nádobky. V ostatních ohledech je ale vysavač spíše slabší. Jeho výsledky vysávání jsou podprůměrné, filtrace je neúčinná a nepotěší ani dlouhá doba nabíjení, k vysavači navíc nelze dokoupit náhradní baterii.

Porovnání s alternativami

Pokud se při výběru vysavače ohlížíte hlavně na cenu a nemáte od něj příliš vysoké očekávání, možná by se vám lépe hodil model Makita DCL180Z, který je oproti vysavači Eureka ještě o pár set korun levnější. V porovnání s modelem Eureka se výrazně rychleji nabíjí (dle dokoupené nabíječky a baterie) a má o něco lepší výsledky při vysávání tvrdé podlahy. Na druhou stranu je hlučnější, nabízí jen jeden stupeň výkonu a jeho celkové zpracování nepůsobí zrovna bytelným dojmem.

Závěr

Tyčový vysavač Eureka 20Q0B patří k modelům vhodným zejména pro nenáročné uživatele, kteří ocení především nízkou cenu tohoto produktu. Jeho výhodou je nízká hmotnost a snadná manipulace, z výbavy zaujme např. LED osvětlením.

Při vysávání je ale spíše průměrný, dobrý výkon předvádí jen na tvrdých podlahách, a to ne u všech typů nečistot. Nepochválíme ani jeho filtraci, vysavač nemá HEPA filtr a špatně těsní. Nepotěší také dlouhá doba nabíjení a nemožnost dokoupení náhradní baterie. Pokud hledáte levný model, který se rychleji nabíjí a lépe vysává tvrdé podlahy, podívejte se na recenzi vysavače Makita DCL180Z.

1 400 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Eureka 20Q0B | Hodnocení: 65,8 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub má v naší redakci v péči technická témata a testování produktů. Testy vysavačů sestavoval osobně na základě vlastního technického vzdělání a laboratorních zkušeností a inspiroval se normami a zahraničními odbornými testy. Na stránce vám například vysvětlí, proč si dát pozor na tvar podlahové hubice. Jeho články a recenze najdete také u elektroniky a aku nářadí.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Eureka 20Q0B

Eureka 20Q0B

1 400 Kč Orientační cena