Menu

Recenze a porovnání Google Pixel 6 Pro 12/128GB

Zajímavé funkce fotoaparátu v kategorii Nejlepší fotomobily

Klady

  • Nadprůměrné výsledky fotoaparátů napříč využitím
  • Softwarové vychytávky, které jinde nenajdete
  • Velice kompetitivní cena

Zápory

  • Čtečka otisků prstů je podprůměrná
  • Lesklá záda chytají otisky prstů
  • Baterie za ostatními zaostává
15 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Americký technologický gigant představil svou šestou generaci chytrého telefonu koncem roku 2021. Nástupcem už tak úspěšných řad se stal Google Pixel 6 Pro, ve kterém přinesli vývojáři celou řadu inovací. Celkově můžeme toto zařízení hodnotit velmi kladně, a to nejen pro jeho dobré schopnosti při focení, ale také překvapivě dobrou cenu ve svém segmentu.

Model Google Pixel 6 Pro potěší všechny fanoušky Androidu, kteří upřednostní otevřenost a variabilitu systému, před lépe odladěným, ale také podstatně více svazujícím systémem iOS od Applu. Dočkáte se celé řady softwarových vychytávek v rámci focení, Pixel je proto vhodný i pro milovníky mobilní fotografie. Zařízení jsme otestovali, výsledky si popíšeme v následujících kapitolách.

Výkon a systém

Poprvé v historii osadil Google vlastní procesor, který nese název Tensor. Abychom situaci uvedli na správnou míru, Google samozřejmě procesory nevyrábí, ale návrh procesoru putoval od jeho vývojářů. Maximální pracovní frekvence je 2,8 GHz a celkový výkon se řadí spíše do vyšší střední třídy.

Počítejte ale s jednou odlišností. I když není hrubý výkon tak vysoký a střih videí či jiné velice náročné operace budou fungovat u konkurence rychleji, jádro umělé inteligence v Tensoru spoustu dílčích procesů hodně urychlí. Telefon se v průběhu testů nijak zvlášť dobře nechladil. S ohledem na nižší celkový výkon a použitý pokročilý 5nanometrový výrobní proces, stejný jako využívá Snapdragon 8 Gen 1, jsme očekávali lepší chlazení.

I když přehřívání nemělo na provoz zásadní vliv, pokud ho vezmete do spojitosti s celkově průměrným výkonem, vychází z rovnice jeden zřejmý fakt; tento telefon není optimální variantou pro mobilní hráče. Plynulý provoz podpoří 12 GB velká operační paměť a úložiště recenzovaného modelu nabízí 128 GB. Nelze však rozšířit. Procesor jsme podrobili testování v nejčastějších zátěžových testech, jejichž výsledky si shrneme níže. Telefon běží samozřejmě na čistém a perfektně fungujícím Androidu.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 12

Procesor

Google Tensor

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,80

Operační paměť RAM (GB)

12

Výkon podle AnTuTu

645 410

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 037

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

2 783

Velikost úložiště (GB)

128

Zátěžový test Geekbench 5

Nejčastěji používaným nástrojem pro určení hrubého výkonu procesoru je zátěžový test Geekbench. Telefon jsme testovali v benchmarku Geekbench ve verzi 5.4.4. Pro svůj jednojádrový výkon obdržel Pixel 1 037 bodů a při mnohojádrovém 2 783 bodů. Oba výsledky jsou ve srovnání s konkurenčními produkty nižší. Pro lepší představu jsme uvedli telefony ve stejné cenové hladině a jejich hodnocení.

Model telefonu Procesor Jednojádrový výkon
(Geekbench 5)
Mnohojádrový výkon
(Geekbench 5)
iPhone 13 A15 1 730 4 660
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 270 4 169
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 259 4 189
Google Pixel 6 Pro Tensor 1 037 (naměřeno) 2 783 (naměřeno)

Test v Geekbenchi potvrdil naše tvrzení, že s ohledem na hrubý výkon na tom není Pixel s procesorem Tensor úplně nejlépe. Zaostává za konkurencí a je v podstatě spíše na úrovni vlajkových telefonů předchozího roku.

Zátěžový test 3DMark

Benchmark 3DMark hodnotí separátně to, jak moc vhodné je zařízení pro hraní her. Od Pixelu jsme žádné výborné výsledky neočekávali, protože na toto využití ostatně výrobce ani nijak zvláště necílí.

Model telefonu Procesor Výkon
(3DMark Wild Life)
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 560
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 380
iPhone 13 Apple Bionic A15 8 794
Samsung Galaxy S22 Exynos 2200 6 552
Google Pixel 6 Pro Tensor 6 511 (naměřeno)

Také herní test 3DMark jasně prokazuje, že se nejedná o herně laděný procesor. Na druhou stranu je 6 511 bodů už výkon pro běžné uživatele dostatečný. Google Pixel 6 Pro si poradí i s náročnějšími hrami, ale pouze v případě, že není hraní váš primární cíl. Pro tyto účely existují na trhu daleko lepší varianty, které poskytnou konzistentnější a vyšší výkon.

Zátěžový test AnTuTu

Trochu kontroverzním, ale nejlépe vypovídajícím testem, je benchmark AnTuTu. Kontroverzním pouze z toho důvodu, že má čínského vydavatele, a proto není dostupný v obchodě Google Play. Tento program hodnotí, jak se daří telefonu celkově. Podrobuje jej celému spektru nejrůznějších testů, které simulují běžné využití. Mezi ty patří například hrubý výkon, enkodování videí, načítání her, čtení QR kódů a mnoho dalšího.

Model telefonu Procesor Výkon
(AnTuTu)
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 985 200
Samsung Galaxy S22 Exynos 2200 857 850
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 856 630
Google Pixel 6 Pro Tensor 645 410 (naměřeno)
Poco X3 GT (9 000 Kč) Dimensity 1100 633 200

Testy AnTuTu ukazují, že se ani při celkovém využití nejedná o žádného rychlíka. Google Pixel 6 Pro se sice posunul oproti předchozí generaci o hodně vpřed, ale jeho výkon není kritériem výběru ani oproti podstatně levnějším telefonům. Rádi bychom však zdůraznili, že jakýkoliv výsledek nad 500 000 bodů je velmi vysoký a na nic nebudete muset čekat dlouho.

Upozorňujeme také na to, že s výkonem v tabulce můžete u všech telefonů počítat pouze v případě, že je nemáte v obalu. V něm kvůli zahřívání klesá až o desítky procent.

Displej

Obrazovka pracuje s kvalitním LTPO AMOLED displejem, přičemž obnovovací frekvence se pohybuje mezi 10–120 Hz podle toho, co zrovna na telefonu děláte. Rozlišení obrazovky je 3 120 x 1 440 pixelů, což nám dává celkovou jemnost 516 pixelů na palec. A tomu nelze nic vytknout.

Jednou z odlišností oproti dražším vlajkovým telefonům je nižší svítivost obrazovky. Dosahuje maximálně 800 nitů, přičemž konkurence nabídne až 1 750. Venku je obrazovka trochu pobledlejší, na přímém slunečním světle hůře čitelná. Přední stranu chrání odolné sklíčko Gorilla Glass Victus, které běžnými objekty, jako jsou mince či klíče, zkrátka nepoškrábete. Čtečka otisků prstů nepatří mezi nejrychlejší a na přímém slunci nefunguje stoprocentně.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

6,71

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení hlavního displeje (px)

3 120 x 1 440

Jemnost hlavního displeje

516

Obnovovací frekvence hlavního displeje (Hz)

120

Maximální svítivost v HDR (NITS)

800

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus

Fotoaparáty

Velkého pokroku se dočkaly už tradičně kvalitní fotoaparáty. Papírově sice nevypadá Pixel 6 Pro nejlépe v konkurenci modelů se 108 megapixely, většími snímači či větším počtem objektivů. Po testech ale můžeme jasně říci, že si vede velice dobře, a to jak ve dne, tak i v noci. Ostatně v hodnocení DXOMARK obdržel celých 135 bodů a zařadil se v době svého vydání mezi nejlepší fotomobily na trhu.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

134

Počet zadních fotoaparátů

3

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

50

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,90

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/1,31

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

48

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/3,50

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

12

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

11,1

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa (hlavní fotoaparát)

4K 60fps

Zadní fotoaparáty

Hlavní snímač má velikost 1/1,31 palců, rozlišení 50 megapixelů a jeho optický člen pracuje se světelností f/1,90. Parametry tedy nasvědčují dobrým výsledkům. Ve dne jsou fotky krásně čisté, teplota barev je ale nativně trochu chladnější, než jaká je realita. Odlišnost je ale spíše malá. Dále dostanete k dispozici telefoto se 48megapixelovým rozlišením a ultraširoký fotoaparát se 12 MPx. Všechny snímače jsou poměrně velké, a tak se v noci neztratí.

Na výbornou pracuje také portrétní mód. Tím nejzajímavějším jsou ale softwarové vychytávky, kterými výrobce telefon vybavil. Nejenže snadno odmažete z fotky objekty, které v ní nechcete. Můžete navíc využít speciálních módů, jako je například rozmazání dopravního prostředku. Protože mobil využívá umělou inteligenci, dá se taková fotka zachytit z ruky bez stativu, což u jiného telefonu zkrátka není možné.

Telefon také obstojně natáčí, maximální kvalita je ale 4K při 60 snímcích za sekundu. Stabilizace videa funguje s ohledem na přijatelnou pořizovací cenu až překvapivě dobře a téměř se vyrovná dražšímu Samsungu Galaxy S22 Ultra. Srovnání stabilizace najdete v našem videu z testu. Níže můžete vidět výsledné snímky z fotoaparátu ve večerních hodinách. Snímky nebyly nijak upravovány, mají však snížené rozlišení a prošly kompresí.

Přední fotoaparát (selfie kamera)

Přední fotoaparát se rovněž dočkal vylepšení. Oproti předchozí generaci už nepracuje s 8 megapixely, ale má rozlišení 11,1 MPx. Číslo je to poněkud zvláštní, ale pro focení selfies naprosto dostatečné. Díky rozumnému rozlišení jsou jednotlivé pixely větší, a tak si vede kamera obstojně i ve tmě. V době psaní této recenze (květen 2022) obstál v testech DXOMARK Pixel 6 Pro při focení selfies nejlépe ze všech hodnocených telefonů, když tedy pomineme zařízení Huawei.

Konstrukce a funkce

Ať už se podíváme na záda nebo displej, oba povrchy tvoří vysoce odolné ochranné sklo Gorilla Glass Victus. Běžné předměty, jako jsou klíče či mince, jej nedovedou poškrábat. Přední a zadní stranu spojuje hliníkový rámeček a ze zad vystupuje masivní modul fotoaparátu. Spolehnout se můžete na voděodolnost na úrovni IP68 (ponoření do hloubky až 1,5 metru po dobu 30 minut).

Google tentokrát odbočil od povrchové úpravy, kterou jsme měli všichni v minulosti tak rádi, a zvolil lesklou úpravu zad telefonu. Za to americké vývojáře nepochválíme, protože lesklé telefony působí luxusně jen první vteřinu a půl, tedy do chvíle, než je vezmete do ruky. Pixel pak začne okamžitě sbírat otisky prstů. Samozřejmě, můžete je kdykoliv setřít, ale je to nepříjemnost a výsledný design to kazí.

Testovaný produkt disponoval úložištěm se 128 GB prostoru, přičemž je nelze rozšířit prostřednictvím SD karty. Pokud by vám ale tento prostor nestačil, můžete volit i variantu se 256 nebo 512 GB. A tím možnosti končí. Sice platí, že málokdo dovede zaplnit půl terabajtu, ale u prémiového modelu bez slotu na kartu bychom očekávali v roce 2021/2022 i 1 TB, jako jej nabízí většina konkurence. Chybět samozřejmě nesmí 5G připojení, NFC, rychlá Wi-Fi a kompletní výběr možností nabíjení.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ne

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

30

Bezdrátové nabíjení

Ano

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

23

Kapacita akumulátoru (mAh)

5 000

Krytí proti vodě a prachu

IP68

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Hmotnost (g)

210

Šířka (mm)

75,9

Výška (mm)

163,9

Tloušťka (mm)

8,9

Konektivita, baterie a nabíjení

Google patřil mezi jedny z prvních výrobců, kteří začali své produkty nabízet výhradně s moderním USB-C konektorem. Jinak tomu není ani u tohoto zařízení. Nabíjení je umožněno ve dané cenové kategorii průměrnými 30 watty, bezdrátově můžete využít až 23 wattů. Baterie s kapacitou 5 000 mAh poskytuje jeden den provozu, ale při náročném využití ji odstavíte už v průběhu dne. V tomto ohledu není Pixel žádný vytrvalec a zaostává za konkurencí Samsungu i Applu.

Kromě slotu pro SIM kartu nechybí podpora eSIM. Chybí bohužel Jack 3,5 mm, ale je otázkou, nakolik by byl využitelný. U takto prémiového telefonu už se počítá s bezdrátovými sluchátky.

Názory uživatelů a dalších expertů

Uživatelé si na tomto modelu pochvalují zejména výborný fotoaparát, a to jak sestavu na zádech telefonu, tak si selfie kameru. I když je displej bledší, než jaký nabídne konkurence, pojetí barev je výborné a pokud zrovna nestojíte na přímém slunečním světle, je i krásně čitelný. Recenzenti chválí také reproduktory. Výtky pak ale směřují k pomalejší čtečce otisků prstů.

Před každou recenzí procházíme také názory odborníků. V případě Google Pixel 6 Pro se profesionální testeři shodují s tím, co definovali běžní uživatelé. Trochu zarážející je pro ně pomalu fungující čtečka otisků prstů a nekonkurenceschopná výdrž baterie. Chválí však výstupy, které dovedou poskytnout fotoaparáty, a také skvělý poměr ceny a vybavenosti ve srovnání s ostatními vlajkovými modely.

Hlavní klady a zápory

Předním benefitem, jako tomu je u Pixelů vždy, je výkon fotoaparátů. Na výsledky se zkrátka můžete spolehnout, ať fotíte ve dne či v noci. Video je také povedené a aplikace fotoaparátu vás potěší nadstandardními funkcemi. Cena tohoto telefonu je sice vysoká, pokud ji ale srovnáme s konkurenčními vlajkovými modely, jedná se vlastně o dostupný produkt.

Trochu nás zarazilo, že čtečka otisků prstů není moc rychlá a na přímém slunečním světle ani nijak zvláště spolehlivá. Ne že by snad odemkla displej někomu jinému než vám, ale nemusí jej nutně odemknout ani majiteli. V dnešní době bychom očekávali u takto zavedené technologie už stoprocentní spolehnutí. Matné provedení zad z minulých řad jsme si oblíbili, lesklá záda Pixelu 6 chytají ale otisky prstů jako magnet. Baterie telefonu se rozhodně neřadí mezi nejlepší.

Porovnání s alternativami

Zajímavé srovnání se nabízí, pokud budeme chtít vybírat mezi Google Pixel 6 Pro a levnějším Google Pixel 6. Obě zařízení totiž nabízejí stejná softwarová vylepšení, stejné konstrukční řešení a stejný procesor. Přesto mezi nimi samozřejmě panují odlišnosti. Google Pixel 6 nabídne obrazovku s úhlopříčkou 6,4 palců, kterou mohou uživatelé v podstatě i preferovat. Model 6 Pro má totiž úhlopříčku 6,71 palců, a je tím pádem už opravdu velký.

Levnější varianta je ovšem limitována na běžný (ale kvalitní) AMOLED panel, s fixní obnovovací frekvencí 90 Hz. Také rozlišení je nižší a nabídne jemnost displeje pouze 411 oproti 516 pixelům na palec. Realisticky to ale bude vadit málokomu, většina uživatelů má i prémiové telefony přepnuté na nižší rozlišení kvůli lepší výdrži baterie. Výkon obou telefonů je zhruba stejný, podobně je na tom i ostatní vybavení.

Odlišnosti najdete ale u fotoaparátů. Google Pixel 6 bez přívlastku „Pro“ disponuje na zádech pouze dvojicí kamer, tedy tou hlavní a ultraširokým objektivem. Teleobjektiv budete muset oželet. Zajímavé je, že oba osazené foťáky pracují s úplně stejným snímačem a sestavou, jako dražší model. Očekávat tedy můžete fotografie stejně dobré kvality. Selfie kamera pracuje s rozlišením pouze 8 megapixelů a je limitována na natáčení ve FullHD rozlišení při pouhých 30 snímcích za sekundu. Při výběru z těchto dvou modelů záleží, jestli je pro vás důležitý teleobjektiv. Google Pixel 6 je totiž až překvapivě kvalitní a modelu Pixel 6 Pro možná až příliš dobře konkuruje.

Závěr

Koncem roku 2021 vydala společnost Google další generaci chytrých telefonů. Nejlépe vybaveným z nich je Google Pixel 6 Pro, který jsme měli možnost otestovat. Pokud hledáte zařízení, které bude fotit nadstandardně kvalitně a na jehož provoz bude spoleh, je Pixel 6 Pro velice zajímavou variantou.

Osazený procesor Tensor sice mezi nejvýkonnější křemíky rozhodně nepatří, celkově je ale chod zařízení zcela plynulý, bez záseků a delších čekání. Pokud tedy nevyžadujete telefon určený primárně pro hraní her, poslouží vám Pixel dobře. Systém Android je zde odladěn perfektně, ostatně byla by ostuda, kdyby Google svůj vlastní systém nenasadil do vlastního telefonu správně.

Je ale škoda, že Google nemá vlastní lepší technologii čtečky otisků prstů. Ultrazvuková čtečka Samsungu funguje daleko lépe a spolehlivěji. Jestliže ale hledáte telefon, který vyhoví lépe i při hraní, střihu videí či jiných na výkon náročných činnostech, volte spíše iPhone 13 Pro nebo Xiaomi 12 Pro.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Google Pixel 6 Pro 12/128GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub působí v našem týmu na postu technického redaktora déle než rok. Mobilům se věnuje od samého začátku působení u nás, ale protože je technologickým nadšencem, nejnovější trendy sleduje i ve volném čase. Dříve se věnoval poloprofesionálně i focení, vysvětlí vám například, proč je světelnost objektivu důležitější, než počet megapixelů. Jeho recenze najdete také u zrcadlovek, kompaktů, ale také celé řady dalších technických témat.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Google Pixel 6 Pro 12/128GB

Google Pixel 6 Pro 12/128GB

15 000 Kč Orientační cena