Vystačíte-li si spíše se základním výkonem a funkcemi, naleznete s cenovkou pod 3 000 Kč celou řadu zajímavých zařízení. Ta dovedou běžně uspokojit nenáročné, výjimečně i středně náročné uživatele. Volba správné varianty může být však poměrně složitá, protože se nemůžete spolehnout na zavedené výrobce. Ti svá zařízení nabízejí spíše v cenové kategorii do 5 000 Kč a vyšších.
Z následujících řádků se dozvíte, podle čeho vybírat telefon do 3 000 Kč a jaké typy zařízení můžete od této cenové třídy očekávat. Podrobněji si také specifikujeme displej, výkon a fotoaparáty těchto zařízení. Pokud se chcete v problematice lépe zorientovat, připravili jsme pro vás článek Jak vybrat mobil, který se věnuje tématu výběru telefonu komplexně.
- Podle čeho vybírat levný mobil? – Volit můžete mezi chytrými a tlačítkovými telefony. Pokud je vaším cílem pouze telefonování a SMS, perfektně vyhoví tlačítkové varianty.
- Pro koho jsou levné mobily určené? – Kategorie je určena výhradně nenáročným uživatelům. Pokud cílíte na focení a hraní her, levný mobil byste brzy vyměnili za nový.
- Jaká jsou specifika levných mobilů? – Před koupí chytrého telefonu si ověřte, že se nejedná o léta starý model. Očekávejte nižší výkon procesoru a rozlišení displeje. Fotoaparáty dosahují podprůměrných výsledků.
- Produkty jakých výrobců volit? – Zaměřte se na výrobce, který jsou na trhu zavedení. Pomoci mohou také uživatelské recenze.
Podle čeho vybírat mobil do 3 000 Kč
Při výběru mobilu v nízké cenové hladině je především důležité určit, k jakému účelu bude zařízení sloužit. Pokud například požadujete od telefonu pouze jeho primární účel, tedy volání a SMS, výborně vám poslouží tlačítkové mobily. Jestliže ale chcete využívat výhod mobilních aplikací, jako je například komunikace přes Messenger či sledování videí na internetu, zaměřte se na dotykové modely.
Zejména v kategorii levných telefonů svádí někteří výrobci zákazníka cenou. Zdánlivě nabízí nadstandardní parametry za naprosto nesmyslný obnos financí. V takovém případě je ale vhodné ověřit, že se jedná o důvěryhodnou značku telefonu. Někteří výrobci totiž příliš nedbají na odladění operačního systému nebo používají komponenty horší kvality.
Pokud se rozhodnete pro chytrý telefon, sledujte zejména parametry, jako je použitý procesor, velikost operační paměti či velikost úložiště. Důležitá je také verze operačního systému. Ten by neměl být více než 2 verze pozadu. Pokud je tedy už dostupný například Android 13, zaměřte se na telefony se systémem Android 11 a novějším.
Pro koho jsou vhodné telefony do 3 000 Kč
Zařízení jsou vhodná spíše pro nenáročné zákazníky. Typicky se může jednat o uživatele, kteří upřednostní telefonování a občasné hledání na internetu před hraním her a využíváním většího množství aplikací.
Zázraky nelze očekávat ani od fotoaparátu, ten plní spíše roli příslušenství pro faktický záznam událostí než pro uchovávání a sdílení vzpomínek na sociálních sítích. Pro uživatele zaměřené na focení, natáčení či hraní her jsou tak tato zařízení zcela nevhodná.
Specifika mobilů do 3 000 Kč
Levné mobily nenabízí stejné možnosti, jako jejich dražší varianty. K dispozici jsou starší generace procesorů a menší objem operační paměti RAM, což v praxi znamená výrazně nižší výkon. Typické je také nižší rozlišení displeje a starší operační systém, či kratší podpora jeho aktualizací. Podrobněji si popíšeme možná očekávání níže.
Cenová kategorie | Výkon podle AnTuTu | Displej | Specifika |
Do 3 000 Kč | až 200 000 | TFT/IPS 720p |
Starší modely
Tlačítkové varianty |
Do 5 000 Kč | až 400 000 | TFT/IPS 1080p |
Levné telefony s použitelným fotoaparátem |
Do 7 000 Kč | až 600 000 | TFT/IPS/OLED 1080p |
Nejlepší poměr ceny a výkonu |
Do 10 000 Kč | až 700 000 | IPS/OLED 1080p |
Dostupné fotomobily |
Do 15 000 Kč | až 800 000 | IPS/OLED 1080p |
Vlajkové telefony za přijatelnou cenu |
Nad 15 000 Kč | až 1 200 000 | OLED
1080p/vyšší |
Nejnovější technologie a perfektní fotky |
Provedení
Setkat se můžeme se dvěma variantami levných mobilů. První z nich se drží tradičního pojetí a využívá tlačítkovou klávesnici. Druhou variantou jsou ty nejlevnější chytré telefony se zcela základními parametry.
Tlačítková zařízení se vyznačují jednoduchým ovládáním, absencí složitějšího operačního systému a malým displejem. Pokud osadí výrobce fotoaparát, očekávat můžete nízké rozlišení a celkově špatnou kvalitu fotek. Na druhou stranu se i s cenou pod 3 000 Kč dostanete k poměrně kvalitním modelům. Potěší dlouhá výdrž baterie a často i vyšší odolnost vůči pádům.
Výkon
Levným chytrým mobilům dominují starší a méně výkonné modely procesorů, stejně jako limitovaná operační paměť RAM. I když lze toto očekávat, trvat byste měli obzvláště v případě operační paměti na její velikosti alespoň 3 GB. Menší RAM by mohla mít na svědomí zasekávání již při několika málo spuštěných aplikacích.
Displej
Také displej dosahuje spíše základních parametrů. Typicky je k dostání IPS či VA panel s rozlišením nižším, než FullHD (1 080p). Mobily do 3 000 Kč se také nepyšní vysokou svítivostí obrazovky, na denním světle tak nemusí být displej dobře čitelný.
Fotoaparáty
Snímače osazují výrobci spíše do počtu, některé lze podezírat i z toho, že tak činí pouze z designových důvodů. Telefon bez fotoaparátu by se zkrátka prodával hůře. I když jdou technologie kupředu a v cenové relaci do 5 000 Kč už lze pořizovat překvapivě kvalitní fotky, nejlevnější mobily jsou na tom v tomto ohledu opravdu špatně.
TIP: Pokud plánujete telefonem hodně fotit, dívejte se spíše na zařízení s cenou 7 000 Kč a vyšší.
Ověřené značky
Zejména v případě výběru levného telefonu je vhodné držet se ověřených výrobců. Ti se v tomto segmentu v posledních letech hodně střídali, ale situace se pomalu ustálila.
Chybu neuděláte, pokud sáhnete například po produktech značek:
- Realme,
- Vivo,
- Xiaomi,
- Motorola,
- Nokia,
- Aligator,
- Evolveo.
Další cenové hladiny
Mezi cenovými relacemi se vybavenost, výkon, ale i samotné provedení dosti liší. Zatímco levné mobily se o trh stále dělí s tlačítkovými variantami, mezi nejdražšími chytrými telefony narazíme například i na mobily s ohebnou konstrukcí. Podrobněji se na další cenové kategorie podíváme níže.
Mobily do 5 000 Kč
Dnes se jedná již o segment mobilů, které v určitých aspektech často zasahují do nižší střední třídy. Běžný je poměrně solidní výkon, již použitelné fotoaparáty (obzvláště za dobrých světelných podmínek) a plastové provedení těla.
Pokud se pro tuto cenovku rozhodnete, budete muset oželet technologie, jako je NFC či bezdrátové nabíjení. Displej bude pravděpodobně využívat IPS nebo TFT panel a nebude mít vysokou svítivost. Obnovovací frekvence se většinou pohybuje do 90 hertz.
Mobily do 7 000 Kč
Chytré telefony do 7 000 Kč už představují nižší střední třídu. Dochází k dalšímu zlepšení v otázce výkonu a fotoaparátu, tělo však bývá stále plastové. K dostání jsou zařízení s podporou 5G připojení, občas můžete narazit také na technologii NFC. Bezdrátové nabíjení nebývá v této cenové hladině podporováno.
Dostanete se také k zařízením s OLED/AMOLED displejem a frekvencí 60 hertz. Alternativně můžete vybírat z modelů s technologií IPS a obnovovací frekvencí 90 hertz či vyšší. Svítivost obrazovky ovšem stále není zrovna ideální a ve slunečném dni budete trochu mžourat očima.
Mobily do 10 000 Kč
Střední třídu již tvoří zařízení, která se snaží v určité míře nabídnout charakteristiky nejlepších modelů výrobců. Narazit můžete na telefony s velice výkonnými procesory, ale také na modely s výbornou kvalitou fotoaparátů. Ostatně některá zařízení s cenou pod 10 000 Kč jsou už hodnocena i v DXOMarku, který se zabývá právě hodnocením fotomobilů.
Co do konstrukčního provedení se setkáte s plastem, ale také se skleněnými zády telefonu. To zpravidla bývá vykoupeno nějakým kompromisem. Pokud má telefon prvotřídní výkon, pak bude mít plastová záda, nebo třeba horší fotoaparáty. Provedení displeje očekávejte obdobné jako v hladině do 7 000 Kč, ovšem svítivost je vyšší a poslouží dobře i v prosvětlené místnosti či venku.
Mobily do 15 000 Kč
Vyšší střední třídu tvoří telefony s cenou do 15 000 Kč. Ty nabízejí často prémiové vybavení. Standardem je například vysoký výkon procesoru, typická je ale také dobrá kvalita fotek a nadstandardní funkce. Zařízení by mělo podporovat 5G připojení, NFC a může být vybaveno také bezdrátovým nabíjením.
Cenová hladina už také nabízí modely s optickou stabilizací fotoaparátu. Tělo je zpravidla vyrobeno z kvalitních materiálů, ale s plastem se setkáme stále, a to i u velkých výrobců. Obrazovku tvoří většinou už pouze OLED/AMOLED displej s obnovovací frekvencí často vyšší než 60 hertz. Svítivost obrazovky bývá spíše dobrá.
Vybírat už můžeme také mezi operačními systémy, k dispozici jsou totiž i základní produkty společnosti Apple.
Mobily nad 15 000 Kč
Cenová relace nad 15 000 Kč pokračuje se svou cenou až přes 50 000 Kč. Ať koupíte jakékoliv zařízení v této cenové relaci, můžete očekávat perfektní výkon, vysokou kvalitu displeje a spolehlivý fotoaparát. Běžně už nám odpadá z konstrukce plast a plně jej nahrazuje sklo vsazené do kovového rámečku.
S cenou přes 20 000 Kč se můžeme dostat také k ohebným telefonům, které nabízejí zcela odlišné pojetí oproti běžným variantám. Konstrukčně se dělí na “véčka” a “tablety”. Véčka mají za cíl umožnit telefon běžných rozměrů zmenšit do kapsy, rozkládací tabletová konstrukce naopak už tak velký telefon umožní ještě zvětšit.
Vlajkové lodě také disponují kvalitními displeji. Ty využívají AMOLED/OLED panely s vysokou svítivostí. Svítivost by měla být přes 1 000 ANSI NITů. To v praxi znamená, že bude displej dobře čitelný i za slunečného dne. Ty nejlepší obrazovky nabízejí už svítivost daleko přes 1 500 NITů.
Dobrý den, chci pořídit mobilní telefon pro syna. Hledám v kategorii do 3000,-. Syn chce co možná nejmenší telefon, bude ho používat více na focení než na hraní her. Našla jsem Motorola E6s play, Alcatel 1SE 2020. Oba mají dost podobné parametry. Chtěla bych se zeptat na názor, který z těch dvou pořídit. Případně, jestli mi neunikl stejně malý a stejně vybavený telefon.
Děkuji