Menu

Recenze a porovnání Samsung Galaxy S22 Ultra

Výhodný obr v kategorii Nejlepší mobily Samsung

Klady

  • Vysoká svítivost a kvalita displeje
  • Stylus S-Pen v těle
  • Výborný periskopický fotoaparát

Zápory

  • Vysoká pořizovací cena
  • Výdrž baterie o něco kratší než S21 Ultra
  • Telefon se trochu hůře drží kvůli hranám
27 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

V prvním kvartálu roku 2022 stihl Samsung vydat svou novou vlajkovou loď, tedy Samsung Galaxy S22 Ultra a většinu uživatelů i expertů překvapil. Nový nejlepší jihokorejský telefon totiž spojuje původní řadu S a Note do jednoho produktu.

Zařízení vyhoví všem náročným uživatelům, celkově se jedná o velice povedený kousek techniky. A to ať už po stránce kvality, fotoaparátů nebo výkonu. Telefon jsme osobně otestovali, průběh srovnání s modelem Google Pixel 6 Pro najdete ve videu. Výsledky testu si podrobněji popíšeme níže.

Výkon a systém

Samsung Galaxy S22 Ultra se na trh dostal ve dvou provedeních, co se procesoru týče. Zatímco v USA koupíte toto zařízení s procesorem Snapdragon 8 Gen 1, Evropa dostala opět Exynos. Na rozdíl od předchozích generací to ale úplně nevadí, protože se dočkáte srovnatelných funkcí i výkonu. Malé rozdíly panují v postprodukci fotografií a videí, kdy si Snapdragon vede lépe přes den, Exynos zase v noci. Ale odlišnosti jsou zanedbatelné.

Osazený osmijádrový procesor Exynos 2200 patřil v době psaní této recenze (květen 2022) k těm vůbec nejvýkonnějším, které výrobci do chytrých telefonů umisťovali. Díky 5nanometrové technologii se Samsungu podařilo poměrně výrazně zvýšit výkon v porovnání s předchozími generacemi. Telefon si tak hravě poradí i s těmi nejnáročnějšími výpočetními operacemi, včetně hraní her. Celkem 12 GB operační paměti RAM pak zajistí plynulý chod i velkého množství aplikací. Procesor jsme otestovali ve 3 nejdůležitějších zátěžových testech. Všechny testy jsme prováděli ve studeném stavu, bez zahřáté baterie a konstrukce.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 11

Procesor

Exynos 2200

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,80

Operační paměť RAM (GB)

12

Výkon podle AnTuTu

916 357

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 151

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

3 544

Velikost úložiště (GB)

256

Zátěžový test Geekbench 5

V testu Geekbench 5.4.4, který je nejpoužívanějším testem pro hodnocení hrubého výkonu procesorů mobilních zařízení, telefon obdržel 1 174 bodů za jednojádrový a 3 628 bodů za mnohojádrový výkon. Pro představu jsme níže uvedli hodnoty, které naměřili jiní uživatelé pro další vlajkové lodi výrobců.

Model telefonu Procesor Jednojádrový výkon
(Geekbench 5)
Mnohojádrový výkon
(Geekbench 5)
iPhone 13 Pro A15 1 703 4 659
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 270 4 169
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 259 4 189
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 1 174 (naměřeno) 3 628 (naměřeno)
Google Pixel 6 Pro Tensor 1 037 (naměřeno) 2 783 (naměřeno)

Samsung Galaxy S22 Ultra tedy co se týče výpočetního výkonu nepatří mezi nejsilnější telefony, jeho výkon je ale i přesto hodně vysoký a limitovat by neměl ani nejnáročnější uživatele. Je důležité také podotknout, že Geekbench měří spíše hrubý výpočetní výkon, než že by definoval, jak dobrý bude váš prožitek při ovládání zařízení. Hodnoty se promítnou tedy spíše do rychlosti exportu videa při jeho editaci, načítání aplikací a podobných činností.

Zátěžový test 3DMark

Tento benchmark patří mezi ty, které se zaměřují primárně na hráče. Výsledná hodnota poměrně dobře reflektuje, nakolik je telefon či počítač schopen doručit uživateli nerušený a plynulý herní zážitek.

Model telefonu Procesor Výkon
(3DMark Wild Life)
iPhone 13 Pro Apple Bionic A15 9 572
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 560
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 380
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 7 823 (naměřeno)
Google Pixel 6 Pro Tensor 6 511 (naměřeno)

Jak je z tabulky zcela zřejmé, Samsung svým modelem S22 Ultra nijak zvlášť necílí na hráče. Varianta se Snapdragonem 8 Gen 1 dosahuje podle testů hodnoty jen o málo vyšší, než jakou jsme naměřili my. Pokud je vašim primárním požadavkem hraní her, určitě vybírejte mezi jinými modely.

Zátěžový test AnTuTu

Posledním z nejrozšířenějších testů je test AnTuTu. V tom si tradičně vedou telefony s Androidem lépe než produkty společnosti Apple, na vině je ale spíše optimalizace pro tento konkrétní zátěžový test než reálné srovnání. Do tabulky níže proto záměrně iPhone 13 Pro ani neuvádíme. AnTuTu testuje reálné využití telefonu, od výpočetního výkonu přes ten herní, rychlost načítání QR kódů, rolování obrazovky a mnoho dalších kroků. Z těchto testů tvoří výsledné bodové hodnocení.

Model telefonu Procesor Výkon
(AnTuTu)
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 985 200
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 916 357 (naměřeno)
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 856 630
Google Pixel 6 Pro Tensor 645 410 (naměřeno)

Jak je z tabulky patrné, celkový uživatelský prožitek při běžných činnostech bude v podstatě stejný, ať už si vyberete Xiaomi 12 Pro, Oneplus 10 Pro nebo Samsung Galaxy S22 Ultra. Zařízení si v tomto testu vedlo na výbornou a posun při vývoji vlastních Samsung čipů Exynos je na první pohled patrný. Počítejte ale s tím, že pokud vložíte telefon do obalu, vlivem přehřívání bude výkon podstatně nižší, a to až v řádech desítek procent. To platí pro všechny vlajkové lodi výrobců.

Displej

Úhlopříčka telefonu se oproti jeho předchůdci nijak neliší. Displej tvoří nadstandardně kvalitní AMOLED panel s rozměrem 6,8 palců a vysokým rozlišením 3 088 x 1 440 pixelů. Co se změnilo, je ale obnovovací frekvence. Ta má sice původních 120 hertz, nově je však variabilní a v závislosti na tom, co zrovna děláte, se může pro účely snížení spotřeby baterie snížit až na pouhý 1 snímek za sekundu. Svítivost navíc dosahuje neuvěřitelných 1 750 nitů. Takovou hodnotu můžete považovat za zcela dostatečnou pro to, aby byla obrazovka perfektně čitelná i na přímém slunečním světle.

Obrazovku chrání v době psaní této recenze (květen 2022) nejmodernější odolné sklo Gorilla Glass Victus+ a podle testů jiných odborníků je zcela odolné poškrábání běžnými předměty (klíče, mince a podobně). A to je důležité, protože ochranná fólie na zahnutém displeji není úplně nejlepším řešením. Zejména při používání gest byste na její hranu stále naráželi palcem. Čtení otisků prstů funguje téměř instantně, jedná se o další z větších posunů kupředu.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

6,80

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení hlavního displeje (px)

3 088 x 1 440

Jemnost hlavního displeje

500

Obnovovací frekvence hlavního displeje (Hz)

120

Maximální svítivost v HDR (NITS)

1 750

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus+

Fotoaparáty

Jako každý rok, i letos (2022) se dočkaly posunu osazené fotoaparáty. I když po stránce papírových parametrů to vypadá, že výrobce pouze prohodil snímače periskopického fotoaparátu a teleobjektivu, výsledné fotky jsou lepší napříč všemi snímači. Zařízení se dařilo generovat kvalitní fotografie ve dne i v noci, zejména tedy v případě hlavního a širokého objektivu.

Oba zoomovací fotoaparáty už vytvářely spíše průměrné noční snímky, rozhodně daleko od fotek z iPhonu 13 Pro. Podle DXOMARK obdržel tento model 131 bodů, existují tedy lepší fotomobily, ale S22 Ultra potěší i velmi náročné uživatele.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

131

Počet zadních fotoaparátů

4

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

108

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,80

Velikost snímače hlavního fotoaparátu (palců)

1/1,33

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

10

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/2,40

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

12

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

40

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa (hlavní fotoaparát)

8K 24fps

Zadní fotoaparáty

Telefon je vybaven hlavním snímačem s rozlišením 108 megapixelů, světelností f/1,80 a snímačem velikosti 1/1,33″. Fotky jsou ostré, mají dostatečnou hloubku a barvy působí naturálně. To platí pro všechny osazené snímače. Ultraširoký snímač obdržel rozlišení 12 megapixelů a snímač o rozměrech 1/2,55″. Periskopický snímač s 10násobným zoomem pracuje s rozlišením 10 megapixelů, klasický teleobjektiv má rozlišení stejné, ale objekt přiblíží 3x.

Portrétní mód fungoval dobře, nezaznamenali jsme žádné větší chyby v rozlišení toho, co má kamera rozmazat a co nikoliv. Samostatnou kategorií je natáčení videa. Za velké pozitivum považujeme možnost natáčet ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu nebo 8K a 24 snímcích na všech zadních kamerách. Zajímavý je takzvaný Režim režiséra, který vám umožní náhled na scénu skrze všechny objektivy současně, přičemž mezi nimi můžete v průběhu natáčení stále stejného videa libovolně přepínat. Výsledné snímky z fotoaparátu za šera ve večerních hodinách můžete porovnat sami níže. Všechny snímky jsou bez úprav, se sníženým rozlišením a kompresí.

Přední fotoaparát (selfie kamera)

Také na přední straně zůstává papírově v podstatě vše při starém. Telefonu se ale daří snímat kvalitní selfies s dobrou úrovní separace pozadí. Rozlišení snímače o velikost 1/2,82 palce je 40 megapixelů. Kamera slouží kromě focení také pro odemykání tváří. Tomu se daří obličej rozeznat i v horších světelných podmínkách. Noční fotky jsou solidní, ale na trhu jsou pro tyto účely i lepší varianty. Při natáčení vlogu můžete počítat s kvalitou 4K/60 FPS.

Konstrukce a funkce

Do leštěných kovových rámečků vložil výrobce skleněná záda s nejnovějším Gorilla Glass Victus+. A hned od prvních testerů, kterým se telefon do ruky dostal, zaznívaly poměrně rozporuplné reakce. Na dotyk se totiž ani nechce věřit, že jsou záda skutečně ze skla. Povrch je matný a zvuk na poklep podobný plastu, přesto se o sklo skutečně jedná. Konstrukce čerpá z řady Note a je hranatá.

Stejně jako u předchozího modelu S21 Ultra se můžete spolehnout na odolnost vodě a prachu na úrovni certifikace IP68. Telefon odolá ponoření maximálně metr a půl hluboko po dobu 30 minut. Displej má stejnou úhlopříčku jako předchozí model, ale nově je lehce zahnutý do stran. Zakulacená konstrukce v kombinaci s hladkými zády telefonu bohužel trochu klouže v ruce.

Testovaný model disponuje 256 GB úložného prostoru, což postačí i náročným uživatelům, kteří velmi často fotí. Bohužel zde ale chybí slot pro paměťovou kartu. Pokud je vaší oblibou natáčení videí, doporučujeme volit spíše větší úložiště. Podpora 5G internetové sítě zajistí extrémně rychlé stahování i nahrávání dat, pokud máte u svého operátora pořízen patřičný tarif.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ano, sdílený

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

45

Bezdrátové nabíjení

Ano

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

15

Kapacita akumulátoru (mAh)

5 000

Krytí proti vodě a prachu

IP68

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Hmotnost (g)

228

Šířka (mm)

77,9

Výška (mm)

163,3

Tloušťka (mm)

8,9

Konektivita, baterie a nabíjení

Samsung Galaxy S22 Ultra obdržel jediný konektor, a tím je moderní USB-C. Zdířku pro připojení sluchátek byste hledali marně. SIM kartu vložíte do jediného fyzického slotu, ale využít můžete také možností eSIM karty. Jak jsme již předestřeli výše, telefon v sobě spojuje také řadu Note. Dočkáte se oblíbeného stylusu S-Pen, který funguje lépe, než fungoval kdy dříve. Prodlevu tvoří pouhé 2,8 milisekundy, psaní po displeji působí jako fixem na papír. Žádné prodlení mezi pohybem a zobrazením na displeji nezaznamenáte.

Vývojáři se opět rozhodli pro baterii s kapacitou 5 000 mAh, na tom se nic nemění. Změnu ale čekejte v rychlosti nabíjení. Model S22 Ultra se dovede doplňovat příkonem až 45 wattů pomocí kabelu, bezdrátově pak maximálně 15 wattů. Bez obtíží přitom zvládne celý den náročného využití. Počítejte však s tím, že nabíječku v balení nenajdete. Cena originální nabíječky přitom není nejnižší. Samozřejmostí je podpora všech standardních navigačních systémů.

Názory uživatelů a dalších expertů

Jen těžko se hledají negativa mezi hodnoceními uživatelů. Naprostá většina uživatelů je s telefonem plně spokojena a mezi nejdůležitější přínosy řadí vysoce kvalitní stylus S-Pen v těle, vysokou svítivost displeje a také krásné fotky. Ne všichni se ale s eko-přístupem sžili a nabíječka v balení jim schází. A není divu, originální nabíječka Samsungu s podporou 45wattového nabíjení je poměrně drahá.

Experti ve svých recenzích oceňují produkt zejména pro jeho perfektní displej, který se pyšní svítivostí až 1 750 nitů. To v době vydání telefonu nemělo na trhu obdoby. Kladně hodnotí také 10x rychlejší S-Pen s prodlevou 2,8 milisekundy a vyšší rychlost nabíjení. Bohužel se nijak nezlepšila výdrž baterie a při testech zjistili, že je o trochu kratší než v případě předchozího modelu S21 Ultra. Základní varianta se 128GB úložištěm obdržela na rozdíl od předchozích 12 pouze 8 GB RAM.

Hlavní klady a zápory

Z našeho pohledu pokládáme za hlavní přednosti modelu Samsung Galaxy S22 Ultra jeho vysoce kvalitní a svítivý displej. Ten je dle našich testů dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Nově osazený stylus S-Pen v těle rozšiřuje možnosti o ruční psaní zápisků, revize dokumentů i ovládání kamery bezdrátově pomocí gest. Periskopický fotoaparát se dočkal o poznání lepší stabilizace, fotit se s ním tak dá bez obtíží i mimo stativ.

Porovnání s alternativami

Existuje celá řada konkurenčních modelů, které jsou v některých parametrech lepší, na druhou stranu jim oproti recenzovanému modelu něco schází. Velice zajímavou alternativou je Apple iPhone 13 Pro, který pořídíte za srovnatelnou cenu. Výhody takové koupě by pak spočívaly v lépe odladěném operačním systému iOS, který je ovšem na druhou stranu mnohem uzavřenější, a také vyšší kvalitě fotek a videí. Zatímco fotky budou ještě srovnatelné, s videi to umí iPhone zkrátka lépe.

Displej modelu Samsung Galaxy S22 Ultra má však vyšší svítivost, zajistí tedy lepší čitelnost za slunečného dne. Telefon navíc nabízí S-Pen v těle, kterého se u iPhonu 13 Pro zkrátka nedočkáte. Periskopický fotoaparát je také odlišností, pokud chcete mít možnost fotit vzdálené objekty, je Samsung jasnou volbou.

Model iPhone 13 Pro vynahradí chybějící periskop osazením LiDAR snímače. Ten umožňuje 3D skenování objektů a využijete jej také pro účely rozšířené reality. Odemykání tváří skrze FaceID funguje o kus lépe než u Samsungu a telefon se lépe drží. Jedním z větších benefitů je podstatně delší výdrž baterie. Pokud mezi těmito dvěma telefony budete vybírat, bude záležet pouze na vašich preferencích. Oba modely nabízejí prémiové provedení i funkce, každý ovšem disponuje jinými benefity.

Závěr

Nejnovější (květen 2022) model Samsung S22 Ultra v sobě spojuje výhody bývalé řady Note a řady Galaxy. Kromě préimové kvality fotoaparátu se tedy dočkáte výborného stylusu S-Pen přímo v těle, hranatého a zcela nadstandardního displeje a série zdatných fotoaparátů. Pokud vám záleží na možnostech zoomování, rádi používáte při práci na mobilu stylus nebo zkrátka chcete všestranně vybavený chytrý telefon s operačním systémem Android, model Galaxy S22 Ultra vás potěší.

Jestliže ale cílíte spíše na operační systém iOS, preferujete natáčení před širokými možnostmi ovlivnění kompozice a vyžadujete co nejdelší výdrž baterie, zaměřte se například na o něco levnější iPhone 13 Pro.

27 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Samsung Galaxy S22 Ultra
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technického redaktora. Jeho primárním koníčkem i náplní práce jsou témata věnovaná elektronice. Ve volném čase i v práci věnuje čas studiu nejnovějších technologií spojených s telefony a sám telefon od Samsungu vlastní. Na řádcích níže vám popíše, jak se liší jednotlivé produktové řady jihokorejského výrobce. Mimo telefonů od Samsungu najdete jeho recenze také u tabletů či notebooků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den,
vím, že je to trochu asi trochu hloupý dotaz, ale rozhodl byste se raději pro nový Galaxy S23+ s novým výkonějším procesorem, nebo pro vyšší třídu a starší model S22 Ultra (12/256)?
Beru to z pohledu běžného uživatele, požadujícího solidní a stabilní výkon a dobré fotky. Ceny jsou u nového modelu a staršího ultra vcelu srovnatelné.
Děkuji za případnou odpověď a přeji příjemný den.

F. Dvořák

Dobrý den, uznávám,  že tohle dilema není snadné. Dost totiž záleží na tom, co oceníte více. Rozdíly spočívají zejména v tom, že má Samsung Galaxy S23+ o něco menší displej, chybí mu periskopický fotoaparát s 10násobným zoomem, selfie kamera je o něco horší a schází S-Pen. Na druhou stranu se S23+ v dlani běžné velikosti lépe drží a výkon je vyšší. Rozdíl ve výkonu ale poznáte spíše u střihu videa, hraní her. Systém je též svižnější, ale Samsung Galaxy S22 Ultra (který sám používám) je natolik svižný, že mi to osobně nikterak neschází.

V praxi bych si tedy odpověděl na tyto otázky:

  • Vyžaduji S-Pen a větší displej?
  • Chci možnosti velkého zoomu, které se hodí nejen na focení, ale i na výletech jako dalekohled?
  • Je pro mě důležitá selfie kamera?

Pokud na toto odpovíte spíše „Ne“, pak volte Samsung Galaxy S23+.

Jakub Gulec, redaktor

dobrý den,prosím radu,nejsem odborník,jsem v Kambodži,mám možnost výhodné koupě galaxy s22ultra-má údaj SM-S908E/DS…co to znamená ?.není to nějaké omezení pro Evropu ?..děkuji

jiří novák

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra

27 000 Kč Orientační cena