Recenze a porovnání Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 8GB/256GB | Arecenze.cz
Menu

Recenze a porovnání Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 8GB/256GB

Také nás zaujalo v kategorii Mobilní telefony Samsung

Klady

  • Velmi kompaktní "véčko"
  • Velmi vysoký výkon
  • Razantně snížená cena

Zápory

  • Foťák bez zlepšení
  • Bez izolace proti prachu
  • Slabší výdrž baterie
20 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Samsung Galaxy Z Flip3 je již třetí iterací skládacích modelů korejského výrobce. Tato řada cílí ve své podstatě na kompaktnost, na rozdíl od řady Fold. Do rukou dostanete klasické „véčko“, avšak s dotykovým displejem. Telefon se dočkal oproti předchozím generacím solidních vylepšení, některé parametry se naopak moc neposunuly.

Stejně jako u první generace zachoval výrobce baterii s kapacitou 3 300 mAh. Jedná se jednoznačně o jednu z největších slabin tohoto smartphonu, pokud na telefonu trávíte přes den hodně času, očekávejte, že jej budete v průběhu dne nuceni dobíjet. Baterii lze naštěstí doplnit také bezdrátově, neduh menší výdrže vás tak bude trápit spíše na cestách.

Telefon lze nabíjet 15 wattovou nabíječkou, kterou výrobce označuje za „rychlou“. Bezdrátové nabíjení využívá maximálně 10 wattů.

Výkon, konstrukce a systém

Jednoho z největších posunů se dočkal výkon. Zařízení disponuje vysoce výkonným osmijádrovým procesorem Snapdragon 888. Největší z jader pracuje na frekvenci 2,84 GHz, což je sice číslo nižší než v minulosti, ale frekvence je pouze jedním z parametrů, které ovlivňují celkový výkon. Ten ostatně prokazují výsledky v zátěžovém testu AnTuTu. Flip3 obdržel 698 300 bodů, čímž se ve své cenové hladině drží průměru.

Výrobce slibuje výrazně vylepšenou odolnost zařízení. Tuto tezi podporuje definice odolnosti IPX8. To znamená, že telefon odolá ponoření do vody. Na druhou stranu chybí definice krytí proti prachu, voda s blátem by tak mohla způsobit problémy. Hlavní displej je pokryt ultratenkou vrstvou skla, je tak odolnější vůči poškrábání. Kloub by měl vydržet až 200 000 složení.

Operační systém Android 11 patřil v době psaní této recenze (září 2021) mezi nejnovější verze. S nadstavbou UI 3.1 se postará o plynulý a velmi příjemný prožitek z užívání.

Displej a fotoaparát

Displej sám se dočkal také poměrně výrazných vylepšení. Když pomineme výše zmíněnou zvýšenou odolnost, uživatele potěší adaptivní obnovovací frekvence 120 Hz. Přecházení mezi aplikacemi, ale také jejich využívání je výrazně plynulejší, než v minulosti. Úhlopříčku 6,7 palců tvoří AMOLED panel s výborným zpracováním barev. Rozlišení 2 636 x 1 080 pixelů pak odpovídá předchozím modelům.

Výrobce přikročil k větší vyfikundaci stranou druhého displeje. Ten najdete na zádech telefonu. Obrazovka se rozkládá na úhlopříčce 1,9 palce, tedy o 0,8 palce větší, než v minulosti. Umožní náhled fotografie při focení selfie hlavním snímačem, ale také zobrazení času.

Fotoaparát se bohužel žádných zásadních vylepšení nedočkal. Stále jsou k dispozici dva zadní fotoaparáty, oba s rozlišením 12 MPx. Hlavní z nich využívá čočku se světelností f/1,8. To lze v dnešní době považovat za dosti překvapivou volbu. Vlajkové lodi ostatních výrobců mají světelnosti lepší, aby jejich produkty fotily lépe i ve špatných světelných podmínkách.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 888

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

2,84

Operační paměť RAM (GB)

8

Výkon podle AnTuTu

698 300

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 117

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

3 693

Velikost úložiště (GB)

256

Slot pro SD kartu

Ne

Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

6,7

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení hlavního displeje

2 636 x 1 080

Jemnost hlavního displeje

425

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

12

Počet zadních fotoaparátů

3

Kapacita akumulátoru

4 500

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

15

Bezdrátové nabíjení

Ano

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

10

Krytí proti vodě a prachu

IPX8

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Termokamera

Ne

Armádní standard odolnosti

Ne

Šířka (mm)

72,2

Výška (mm)

86,4

Tloušťka (mm)

17,1

Názory uživatelů a dalších expertů

Skládací telefony jsou stále poměrně novou technologií a své místo na trhu si hledají. Z toho důvodu je také uživatelských recenzí spíše méně. Ty, které jsou dohledatelné, kvitují výkon zařízení a jeho skladnost. Na druhou stranu komentáře k výdrži baterie nadšením nečiší.

Experti se ve svých recenzích označují většinu parametrů tohoto zařízení slovy „celkem dobré“. Telefon je totiž ve své cenové kategorii skutečně průměrný. Chvála však míří zejména k poměrně velkému displeji na zádech telefonu. Ten umožní více, než jen zobrazit čas a notifikace. Při focení selfies ve složeném stavu však obdržíte pouze fotografie s poměrem stran 1:1 (čtverec).

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Kompaktnost. Samsung s modelem Flip cílí právě na toto vylepšení a poskytl uživatelům možnost koupit další zařízení s velkým displejem, které je však po složení rozměrově nevýrazné. Na trhu je skládacích telefonů skutečně poskrovnu a většinou disponuje právě Samsung. Porovnávat tak řadu Flip s řadou Fold by nedávalo příliš smysl.

Na druhou stranu můžeme srovnávat s jinými telefony ve stejné cenové relaci bez skládacího displeje. Zde se stává situace poměrně zajímavá. Oproti konkurenčním modelům totiž Flip nezaostává až tolik, jako tomu bylo v minulosti. To můžeme připsat zejména agresivnější cenové politice, se kterou Samsung aktuálně přichází. První model řady Flip měl doporučenou cenu 39 000 Kč, model Flip 3 je však o 10 000 Kč levnější.

S ohledem na tuto skutečnost lze Samsungu odpustit, že vývoj fotoaparátu stagnuje. Naopak až trochu překvapí, jakých zlepšení se vlastně telefon dočkal s cenovkou o třetinu nižší.

Závěrečné shrnutí

Samsung Galaxy Flip 3 je pokračovatelem řady kompaktních skládacích telefonů. Výrobce oproti minulosti vylepšil zejména displeje, odolnost, ale také konstrukci. Navíc seřezal zaváděcí cenu o třetinu a do jádra zařízení osadil jeden z nejvýkonnějších procesorů na trhu (září 2021). Telefon potěší milovníky moderních technologií a nadšence, kteří milují originalitu. Zařízení se vleze i do malé kapsy a v příručním psaníčku místo také nezabere. Pokud však cílíte na větší obrazovku a lepší fotoaparát a nevadí vám si připlatit, podívejte se na model Samsung Galaxy Z Fold 2.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 8GB/256GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub plní v našem týmu roli technického redaktora. Jeho primárním koníčkem i náplní práce jsou témata věnovaná elektronice. Ve volném čase i v práci věnuje čas studiu nejnovějších technologií spojených s telefony a sám telefon od Samsungu vlastní. Na řádcích níže vám popíše, jak se liší jednotlivé produktové řady jihokorejského výrobce. Mimo telefonů od Samsungu najdete jeho recenze také u tabletů či notebooků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 8GB/256GB

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 8GB/256GB

20 000 Kč Orientační cena