Recenze a test Avast Internet Security

Hodnocení:

77,8 %

Klady:

Kvalitní ochrana systému

Nízká cena

Zápory:

Absence rodičovské kontroly

800 Kč
cena roční licence

Funkce ochrany
(max. 10)
Produktová nabídka
(max. 10)
Systémové nároky
(max. 10)
Uživatelské prostředí
(max. 10)
Podpora
(max. 10)
Celkové
hodnocení
7,9 9,4 7,9 7,6 5,3 77,8 %

Souhrnné údaje 

Antivirový program Avast Internet Security naplnil očekávání a v našem testu skončil na horních příčkách. Uživatele zaujme zejména kvalitní ochranou jejich dat, obstál i co se týče systémových nároků. Ve srovnání s ostatními testovanými antiviry zaostává pouze v hodnocené kategorii technické podpory.

Nadnárodní společnost Avast, která má kořeny v České republice se zaměřuje na vícevrstvou rezidentní ochranu počítače před různými typy škodlivých kódů. Produkty Avastu pravidelně sbírají ocenění za výbornou detekci virů v hodnocení časopisu VirusBulletin.

Hodnocení funkcí ochrany počítače

Antivirový program snoubí velké množství funkcí zajišťujících komplexní ochranu informačních technologií. Uživatelé ocení rozmanitou nabídku nástrojů od nastavitelného firewallu, ochrany e-mailu i internetového bankovnictví, blokování spamu a spyware. Využijí taky správce hesel, který jejich citlivá data solidně uchrání. Naopak v Avast Internet Security bohužel nenajdete například funkci rodičovské ochrany, pro kontrolu obsahu na internetu zejména u dětí.  

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Blokování phishingu  Ano 100 % Ano
Blokování ransomware  Ano 100 % Ano
Online a offline skenování  Ano 100 % Ano
Sken při otevírání souborů  Ano 100 % Ano
Firewall  Ano 75 % Ano, 25 % Ne
Ochrana e-mailu  Ano 63 % Ano, 38 % Ne
Ochrana e-banking  Ano 50 % Ano, 50 % Ne
Ochrana proti spamu  Ano 88 % Ano, 13 % Ne
Ochrana proti spyware  Ano 100 % Ano
Rodičovská kontrola  Ne 63 % Ne, 38 % Ano
Správce hesel  Ano 63 % Ne, 38 % Ano
Kontrola aktualizací  Ano 63 % Ne, 38 % Ano
Zálohování  Ne 100 % Ne
Optimalizace systému  Ne 63 % Ne, 38 % Ano

Zkušební verze a antivir zdarma

Avast neztrácí na síle ani co se týče zkušební verze a produktu pro ochranu zdarma. Ke klasické třicetidenní zkoušce placené verze Avast Internet Security se snadno dostanete na webových stránkách. Zde najdete i upravený program pro stažení a používání zdarma bez časového omezení, chybí mu však některé funkce plné verze. Samozřejmě jsou v nabídce také programy pro zabezpečení dat například v chytrých telefonech nebo tabletech.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Možnost ochrany mobilních zařízení  Ano 100 % Ano
Počet licencí  1 1,00
Dostupná verze antiviru zdarma  Ano 63 % Ano, 38 % Ne
Vyzkoušení plné verze antiviru zdarma  Ano 88 % Ano, 13 % Ne

Hodnocení systémových nároků a požadavků

Pro nainstalování antivirového programu Avast Internet Security si musíte připravit místo na disku o velikosti přibližně jednoho gigabytu, což je nadstandardní hodnota. Dobře si však tento antivir vede co se týče zatížení systému při práci na počítači. Pro ochranu počítačů s operačním systémem Mac od firmy Apple nabízí Avast jiné ekvivalentní produkty. Co se týče operačních systémů Windows, mohou si tento program pořídit i uživatelé starších verzí jako XP a Vista.  

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Potřebné místo na disku (MB)  1 000 668,75
Hodnocení zatížení systému (10 nezatěžuje, 0 zatěžuje hodně)  8 7,00
Dostupné pro Windows XP Ano 50 % Ne, 50 % Ano
Dostupné pro Windows Vista Ano 63 % Ano, 38 % Ne
Dostupné pro Windows 7 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Windows 8 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Windows 10 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Mac Ne 75 % Ne, 25 % Ano

Hodnocení uživatelského prostředí a podpory

Výhodou tohoto antiviru je, že je v nabídce plně v českém jazyce a dokonce i podporu naleznete v češtině. Bohužel však firma nenabízí telefonické spojení, ale pouze komunikaci přes e-mail, která někdy může být zdlouhavá.

Instalace zkušební verze je poměrně jednoduchá, nevyžaduje žádnou registraci, což je výhoda. Hned v úvodu program nabízí možnost nainstalování prohlížeče Avastu, dá se však jednoduše odkliknout a pokračovat bez něj. Negativem je, že občas při instalaci vypadává internet a zpomaluje se počítač. Při odstraňování se zase program ptá na různé otázky a jednou z nich je také potvrzovací okno, zda uživatel opravdu chce produkt odinstalovat, nebo se jej snaží odstranit někdo zvenčí. 

Nápověda v programu je poměrně malá, člověka rychle zahltí vyskakující okna, ve kterých často uživatel najde nabídky pro nákup placené verze antiviru. Úvodní obrazovka pouze ukazuje, že je systém počítače chráněný s nabídkou celkového testu, pro další funkce musí člověk zabrousit do menu, které se dělí na ochranu (zde jsou v nabídce testy, ale není možnost rychlého skenu, celkový test je však celkem rychlý v řádu několika desítek minut, dále ochrana obsahuje nastavení štítů, virové truhly, wifi inspektora nebo nastavení firewallu a ochrany před ransomware), soukromí se skartovačem dat a štítem webové kamery, výkon (aplikace pro čištění disku a systému). Antivir občas upozorní na problémy s nastavením, k jejich odstranění je ale nutná vyšší verze antivirového programu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Česká lokalizace programu  Ano 75 % Ano, 25 % Ne
Přívětivost instalace a odinstalace (maximum 10, minimum 0)  6 5,88
Přívětivost ovládání, přehlednost, vzhled (maximum 10, minimum 0)  6 6,50
Live chat  Ne 63 % Ne, 38 % Ano
Telefonní linka  Ne 75 % Ano, 25 % Ne
E-mail  Ano 88 % Ano, 13 % Ne
Podpora v češtině  Ano 63 % Ano, 38 % Ne

Závěr

Antivirový program Avast Internet Security disponuje kvalitní ochranou při pohybu v internetovém prostředí, navíc uživatele osloví také v hodnocené kategorii systémových požadavků a nároků, protože nezatěžuje systém a je velmi variabilní co se týče operačních systémů. Česká lokalizace programu i technická podpora v češtině jsou výrazné plus. Nevýhodou je poměrně velké množství potřebného místa na disku (přibližně jeden gigabyte), nemožnost telefonického spojení s odborníky.

I přes mírné nedostatky je antivirový program Avast Internet Security určitě dobrou variantou pro vaši volbu. Pokud vám však tento produkt z nějakého důvodu nevyhovuje, jako alternativu vám doporučujeme přečíst si recenzi dalšího antiviru Kaspersky Internet Security.

Datum:
Produkt: Avast Internet Security
Hodnocení: 77,8 % 100 % 0 %

Další recenze

Kompletní test