Služba VPN představuje jeden z mála způsobů, jak se mohou uživatelé v online prostředí chránit před moderními hrozbami. Výběr vhodného VPN ale není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. To si uvědomujeme i my, a proto jsme vytvořili našeho krátkého průvodce, v němž jsme se zaměřili na tato témata:
- Co je to VPN a jak funguje? – VPN je online služba, s jejíž pomocí můžete procházet online prostorem zcela anonymně. Nikdo tak nemůže získat vaši IP adresu ani jiné údaje o vaší osobě či vašem pohybu na internetu.
- Proč si předplatit VPN – Služba VPN vás dokáže chránit před celou řadou hrozeb, včetně hackerských útoků. S její pomocí můžete získat přístup i ke službám, které nejsou u nás dostupné.
- Nevýhody VPN – Pro většinu uživatelů představuje velkou překážku vysoká cena předplatného. Některé méně důvěryhodné společnosti však mohou vydělávat i na přeprodeji vašich dat.
- Typy VPN – U VPN služeb dostupných pro běžné uživatele narazíte na dva základní typy, a to placené a neplacené VPN. Druhá varianta je považována za méně kvalitní alternativu, přičemž se často nejedná ani o důvěryhodné poskytovatele.
- Reputace a důvěryhodnost poskytovatele – Při výběru VPN je důležitá reputace společnosti a její důvěryhodnost. Ta se odvíjí hlavně od její historie a také země, kde sídlí.
- Kvalita a bezpečnost připojení – Jedná se o klíčový faktor, jenž se odvíjí od počtu nabízených serverů či rychlosti přenosu dat.
- Bezpečnostní prvky – Zajišťují ještě větší anonymitu a ochranu dat uživatele. Patří sem například automatické odpojení uživatele od internetu v případě, že VPN připojení selže.
- Použité protokoly – Od použitého protokolu se odvíjí celkové zabezpečení VPN, rychlost připojení i kompatibilita s různými operačními systémy. Za nejlepší jsou považovány protokoly OpenVPN či IKEv2.
- Způsob šifrování – Nejlepší a nejbezpečnější je šifrování AES-256, které využívají k šifrování například i vládní organizace a většina nadnárodních společností.
- Nabídka služeb a další benefity – Pokud se řadíte mezi náročnější uživatele, měli byste se zaměřit i na nabídku služeb a ostatních benefitů. Jedná se například o blokaci reklam, trezor hesel či podporu herních konzolí.
- Ceny předplatného VPN – Cena základního předplatného se u VPN pohybuje okolo 300 až 350 Kč/měsíc. U prémiových předplatných se může cena vyšplhat i přes 600 Kč/měsíc.
Co je to VPN a jak funguje?
VPN služby fungují ve své podstatě na jednoduchém principu, díky čemuž dokážou i běžným uživatelům nabízet jedinečné funkce. Mezi ty klíčové se řadí:
- Šifrování citlivých dat – VPN šifruje vaše data a nabízí vám zcela anonymní pohyb napříč online světem. Před jinými uživateli dokáže skrýt vaši reálnou IP adresu, historii vyhledávání, polohu či údaje o platebních kartách.
- Ochrana před hackery – Šifrování prostřednictvím VPN vede k tomu, že hackeři, inzerenti či vládní organizace nemají přístup k vašim datům a nemohou je zneužít nebo použít k sledování vaší osoby.
- Využívání IP adres po celém světě – Služby VPN využívají tisíce serverů a IP adres po celém světě, díky čemuž jsou schopné zajistit svým uživatelům maximální anonymitu a během chvilky jim poskytnou zcela novou IP adresu kdekoliv na světě.
VPN neboli celým názvem Virtual private network (virtuální privátní síť) je služba, která umožňuje zcela anonymní pohyb napříč online prostředím. Opravdu kvalitní VPN poskytovatelé dokážou svým uživatelům zajistit ochranu, kdy nikdo, včetně dané společnosti, nemá přístup k jejich osobním datům. Ostatní uživatelé tedy nemohou zobrazit:
- IP adresu uživatele,
- historii vyhledávání,
- polohu používaného zařízení,
- údaje o platebních kartách,
- hesla uložená v prohlížeči.
Veškerá data jsou v tomto případě šifrována, díky čemuž jsou chráněny i před uživateli třetích stran, včetně hackerů, inzerentů či dokonce vládních organizací. Šifrování se vám hodí i v případě, že se často připojujete k cizí Wi-Fi v kavárně nebo na letišti. Právě veřejné sítě jsou často terčem hackerů, kteří se ihned po připojení snaží získat ze zařízení cenná data. S VPN k nim však nemají přístup a připojení k neznámé Wi-Fi je zcela bezpečné.
Samotný princip VPN je postavený na tom, že společnost operuje s tisícovkami serverů a IP adresami po celém světě, díky čemuž je schopná jednoduše zašifrovat vaše data, tak že se k nim nedostane nikdo cizí. V praxi vystupujete zcela anonymně a můžete libovolně měnit svoji polohu – když sedíte například v kavárně v Brně, můžete během pár sekund změnit svoji polohu a vystupovat jako uživatel nacházející se v New Yorku nebo třeba v Berlíně.
Shrnutí fungování VPN můžete shlédnout i v následujícím videu:
Proč si předplatit VPN?
Zejména zkušení uživatelé, kteří jsou v online prostředí jako doma, nedají na VPN dopustit. Níže jsme se pokusili shrnout hned několik důvodů, proč byste si jej měli předplatit i vy:
- Žádná cenzura – Pokud se nacházíte v zemi, která blokuje určitý obsah nebo sociální sítě, můžete pomocí VPN tuto blokaci obejít a využívat internet naplno bez jakéhokoliv omezení.
- Prolomení geoblokace – Některé webové stránky či obsah streamovacích služeb je dostupný pouze v předem vybraných zemích a pro ostatní uživatele je zablokován. Toto omezení lze jednoduše obejít pomocí VPN, kdy se přihlásíte ze serveru požadované země.
- Ochrana na veřejné Wi-Fi– Služba VPN ochrání vaše údaje po připojení k veřejné Wi-Fi. Právě ty jsou často využívány hackery jako brána k soukromým datům uživatelů, jež se k takové Wi-Fi připojí – jednoduše se tak mohou dostat i k údajům o platební kartě.
- Ochrana před sdílením dat – S VPN nemůže zobrazovat vaše data, včetně historie vyhledávání či polohy zařízení, nejen poskytovatel sítě, ale i vámi využívané aplikace či platformy.
- Připojení odkudkoliv ze světa – Pomocí VPN se můžete virtuálně připojit odkudkoliv po celém světě. Většina společností má pokryté všechny kontinenty, přičemž jediným omezením jsou země, které si zakládají na cenzuře a blokaci obsahu.
- Anonymita za každé situace – Prostřednictvím VPN můžete anonymně prohlížet jakýkoliv obsah, aniž by bylo možné dohledat vaši historii vyhledávání. K datům se tak nedostane nikdo, a to ani hackeři, vlezlí inzerenti či vládní organizace, včetně bezpečnostních složek.
- Bezpečné hraní online her – Chráněni budete i během hraní online her, díky čemuž se nemůže nikdo cizí dostat k vašim osobním datům, včetně údajů o platební kartě.
- Levnější nákupy – V určitých případech můžete díky změně polohy ušetřit i nemalé částky. Obchody totiž často nabízí jiné ceny pro různé země.
- Bezpečné stahování torrentů – VPN vás ochrání před případným malwarem a také dohledem vládních orgánů, které vás nemohou dohledat při stahování nepovoleného obsahu.
Nevýhody VPN
Jako každá služba má i VPN své nevýhody, které je třeba před jejím využíváním zhodnotit. Pokud se řadíte mezi uživatele začátečníky, určitě si dejte pozor na:
- Zpomalení připojení – Méně kvalitní poskytovatelé VPN mohou způsobit zpomalení vašeho připojení nebo dokonce jeho výpadky. Jedná se o neplacené VPN a základní tarify.
- Vyšší cena předplatného – Pro některé uživatele může být cena předplatného příliš vysoká, a to v případě, kdy společnost vyžaduje úhradu ročního předplatného – to se může vyšplhat i na 2 500 Kč. Část z nich však nabízí i měsíční předplatné zhruba za 300 Kč/měsíc.
- Nízká regulace – VPN společnosti nemusí být zcela regulovány, a to zejména v případě, že působí v zemi, kde žádné regulace nefungují. Dopředu je tedy nutné si ověřit důvěryhodnost společnosti a její obchodní podmínky.
- Nemusí vždy fungovat– U některých služeb mohou být určité VPN blokovány. Dobrým příkladem je streamovací platforma Netflix, která již blokuje některé menší poskytovatele VPN.
- Možný přeprodej dat – I některé větší společnosti mohou některá data přeprodávat inzerentům, kteří na vás budou následně cílit personalizovanou reklamu. Tato skutečnost musí být uvedena v obchodních podmínkách.
- Nemusí být legální – V svobodných demokratických zemích jsou VPN zcela legální. Pokud je však budete používat například v Číně, Rusku, Turecku či Iráku, můžete se rychle dostat do křížku s tamními bezpečnostními složkami.
Typy VPN
Všechny VPN fungují na stejném principu, přičemž se od sebe liší hlavně kvalitou nabízených služeb. V souvislosti s tím lze VPN rozdělit hned na dva typy, a to konkrétně na:
- Placené VPN – Nabízí více služeb a mnohem kvalitnější služby. Na druhou stranu se jejich cena může vyšplhat i na několik stovek korun měsíčně – základní předplatné stojí zhruba 300 Kč/měsíc.
- Neplacené VPN – Jsou poskytovány zdarma, a to obvykle výměnou za občasné shlédnutí reklam. To má však vliv na kvalitu a rychlost poskytovaných služeb.
Placené VPN
Placené VPN lze považovat za plnohodnotnou službu, která většinou není, jakkoliv omezována. Každopádně záleží na tom, u jaké poskytovatele si rozhodnete VPN předplatit. Některé společnosti nabízí více tarifů, jež obsahují různé benefity a služby. S placenou variantou máte navíc větší jistotu, že jsou vaše data v bezpečí a nemusíte se obávat využívat VPN ani pro připojení k internetovému bankovnictví.
Kromě toho můžete počítat s mnohem rychlejší přenosem dat, jelikož placené VPN využívají tisíce serverů po celém světě. Vyhnete se i zbytečnému sledování reklam či omezení objemu stažených dat. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás daná služba správnou volbou, můžete u většiny poskytovatelů využít i několikadenní bezplatné zkušební období. Před jeho uplynutím se můžete rozhodnout, zda předplatné zrušíte, nebo uhradíte.
Neplacené VPN
Platba předplatného může být pro rozpočet některých uživatelů až příliš vysoká, a proto existuje alternativa v podobně bezplatné VPN. U ní je nutné vybírat z ověřených poskytovatelů, u nichž víte, že se opravdu jedná o seriózní společnost či projekt, a ne pouze způsob, jak se nepozorovaně dostat k vašim datům. Ty ale budou využívat i ověřené společnosti, pro které představuje přeprodej určitých dat inzerentům jediný způsob, jak generovat zisk.
Většina takových VPN od vás bude vyžadovat občasné shlédnutí reklam, což může být někdy i pořádně otravné. Kromě toho vám nabídne jen omezený počet serverů, které jsou sdíleny i s ostatními uživateli. Výsledná rychlost přenosu dat je několikanásobně nižší než u placených VPN. Pokud si chcete vyzkoušet, jak taková služba funguje, nebo si prohlédnout katalog zahraničních streamovacích služeb, určitě si s neplaceným VPN vystačíte.
Typ VPN | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Placená VPN | + Základní ochrana včetně anonymity
+ Více služeb + Nabízí více serverů + Rychlejší přenos dat + Většinou bez reklam + Možnost připojení více přístrojů + Regulace úschovy dat + Kvalitní šifrování |
– Vyšší cena
– Příplatek za prémiové služby – Vaše data mohou být sdílena se třetí stranou |
Uživatelé, kteří mají v plánu využívat VPN pravidelně, a to i při zadávání citlivých dat, jako je například online bankovnictví. |
Neplacená VPN | + Poskytována zdarma
+ Základní ochrana včetně anonymity |
– Nižší bezpečnost
– Pomalý přenos dat – Nutnost sledování reklam – Téměř žádné služby navíc – Omezení objemu stažených dat – Využívá méně serverů – Provozovány ze zemí bez regulací |
Nenároční uživatelé, kteří chtějí VPN využívat pouze sporadicky. |
Reputace a důvěryhodnost poskytovatele
Stejně jako u většiny služeb je i u poskytovatele VPN důležitá jeho reputace a důvěryhodnost, díky čemuž víte, že nekupujete zajíce v pytli. Pozor si dejte hlavně na:
- Pověst společnosti mezi uživateli – V první řadě se řiďte zkušenostmi uživatelů, kteří jsou nezávislí a dokážou vám nabídnout nestranný pohled na fungování služby.
- Zemi původu – Od země původu se odvíjí i zákony, jimiž se musí společnost řídit. Nejpřísnější ochranu uživatelů nabízí Panama, Rumunsko, Švýcarsko, Španělsko nebo Island.
- Rok založení společnosti – Obecně platí, že čím delší má společnost historii, tím je důvěryhodnější. Každopádně by to neměl být jediný faktor, který hodnotíte.
- Kvalitu uživatelské podpory – Od kvality uživatelské podpory se zpravidla odvíjí i fungování celé společnosti. Pokud tedy funguje uživatelská podpora ne jedničku, je pravděpodobné, že podobně na tom bude i daná firma.
Jelikož nejsou společnosti poskytující VPN nějak zvlášť regulovány, je na místě si dát pozor na jejich důvěryhodnost. Nejvíce obezřetní byste měli být zejména u neplacených VPN, kde se nemusí vždy jednat o seriózní business – pokud se navíc řadíte mezi úplné začátečníky, je možné, že se omylem zaregistrujete u projektu, který se pouze tváří jako bezplatné VPN. U drtivé většiny poskytovatelů budete muset uhradit předplatné pomocí platební karty, takže se společností budete i tak sdílet citlivá data.
Nejlepší strategií je zpočátku hledat mezi společnostmi, které jsou již prověřené zkušenějšími uživateli. Zaměřit se můžete na různé recenzní weby, milovníky technologií, vlogery nebo se spolehnout na naše srovnání, kam jsme zařadili pouze ověřené a seriózní společnosti. Samotná reputace firmy by vás měla přesvědčit, zda se jedná o kvalitního poskytovatele či naopak. Zaměřte se ale i na pozadí společnosti, a to především na to, kde leží její sídlo.
Ideální je vybírat z provozovatelů VPN, kteří sídlí v zemích, kde jsou vyžadovány striktní pravidla nakládání s uživatelskými daty – konkrétně se jedná o Panamu, Rumunsko, Švýcarsko, Španělsko, Island či Britské Panenské ostrovy. Všechny zmíněné země si totiž zakládají na tom, že data uživatelů na internetu nesmí být sdílena, a to ani s vládou. V souvislosti s reputací společnosti se zaměřte i na rok jejího založení – čím delší historie tím více informací o její důvěryhodnosti. Důležitá je samozřejmě i kvalitní zákaznická podpora, která vám dokáže pomoci 24/7, a to bez odkladu.
Kvalita a bezpečnost připojení
S ohledem na kvalitu a bezpečnost připojení byste se měli zaměřit především na:
- Počet serverů – Platí že, čím více serverů společnost vlastní, tím rychlejší přenos dat nabízí.
- Počet IP adres – Kromě počtu serverů je důležitý i počet IP adres, které mohou uživatelé použít – čím více IP adres, tím více uživatelů může bez problémů využívat služby daného poskytovatele.
- Sdílení IP adres – Přítomnost takové funkce zvyšuje anonymitu jednotlivých uživatelů.
- Rychlost připojení – V ideálním případě by měl poskytovatel nabízet rychlost přesahující 5 Mbps.
- Garanci neuchovávání dat uživatelů – Pokud poskytovatel garantuje, že neuchovává data svých uživatelů, znamená to, že je nepřeprodává třetím stranám. Vaše data jsou tedy v absolutním bezpečí.
- Způsob platby – S bezpečností souvisí i způsob platby. Pokud chcete zůstat zcela anonymní, bude pro vás vhodnější využít platbu prostřednictvím bitcoinů, a ne klasické platební karty.
Jestliže chcete VPN využívat denně, určitě věnujte pozornost kvalitě poskytovaných služeb. Klíčové je zejména to, zda disponuje společnost dostatkem serverů, díky čemuž nedochází k jejich přetížení a tím i zpomalení vašeho internetového připojení. V souvislosti s tím je důležitý i počet IP adres a podpora jejich sdílení – to podporuje vyšší anonymitu připojení. Z hlediska rychlosti je důležité, aby VPN nabízela minimálně 5 Mbps, díky čemuž by mělo vše fungovat plynule a bez zbytečných záseků.
Dopředu se podívejte i na výčet zemí, kde jsou servery podporovány. Zpravidla však narazíte na všechny přední lokace, které můžete potřebovat použít při prohlížení tamních webů, her či obsahu streamovacích platforem. Pozor si dejte i na to, aby vámi zvolená služba nepodporovala úchovu dat. V takovém případě je následně nemůže přeprodávat třetím stranám, kam spadají inzerenti, ale i vládní organizace či jiné společnosti pracující s osobními daty uživatelů.
O této skutečnosti vás bude služba informovat předem, a to prostřednictvím svých obchodních podmínek, které byste si měli každopádně pečlivě přečíst. V neposlední řadě se zaměřte i na nabízené platební metody, kde obvykle narazíte na platbu kartou, ale i úhradu prostřednictvím bitcoinů či jiných kryptoměn.
Bezpečnostní prvky
VPN by měla být v ideálním případě vybavená i dalšími bezpečnostními prvky, jenž fungují jako záruka v případě, že všechny ostatní mechanismy selžou. Zajímat byste se měli o:
- DNS – Funguje jako pojistka, která se zapne v případě, že VPN ochrana nefunguje. V praxi si ji lze představit jako druhou vrstvu, která vám dodává potřebnou anonymitu a chrání vaše data.
- Nouzové odpojení – Známé také jako Kill Switch System je opatření, které vás v případě selhání VPN ihned odpojí od internetu a zabrání odkrytí vašich dat či skutečné IP adresy.
- Antivirus – Společnosti často nabízí určitou formu ochrany připomínající antivirus, která ochrání uživatele před malwarem a dalšími kybernetickými hrozbami.
- Dvojité VPN – Slouží jako dvojitá ochrana, kdy jste připojeni rovnou skrze dva VPN servery – je tak zajištěna vaše maximální anonymita.
Použité protokoly
Od použitého protokolu se odvíjí rychlost i bezpečnost připojení. Běžně se můžete u poskytovatelů VPN setkat s těmito protokoly:
- PPTP – Je základní protokol, který patří mezi ty nejslabší, což se odráží i na kvalitě šifrování.
- IPSec – Jedná se o pokročilý a zároveň velmi složitý protokol, což má vliv i na jeho cenu. Proto je obvykle využíván pouze ve spojitosti s ostatními protokoly a ne samostatně.
- L2TP/IPSec – O level lepší protokol, jež se po propojení s IPSec řadí mezi jedny z nejlepších a nejzabezpečenějších. V tomto případě je vytvoření tunelu zajištěno pomocí L2TP a šifrování prostřednictvím IPSec.
- OpenVPN – Open source protokol, jež nabízí vysokou úroveň šifrování, která si vybírá daň na rychlosti přenosu dat.
- SSTP – VPN protokol využívaný prozatím pouze u operačního systému Windows. Výhodou je jeho vysoká úroveň zabezpečení a složité zablokování ze strany poskytovatelů streamovacích či jiných služeb.
- Wireguard – Nejnovější protokol, který nabízí nejvyšší rychlost přenosu dat. Na druhou stranu je však stále nedokončený a poskytovatelé se na něj nemohou zcela spolehnout.
- IKEv2 – Protokol opět propojený s IPSec, díky čemuž nabízí vysokou úroveň zabezpečení a stabilitu, přičemž je uzpůsobený i k tomu, aby bez problémů fungoval i na mobilních telefonech.
I když se ve výčtu protokolů a jejich parametrů mohou zejména začátečníci ztratit, není od věci zaměřit se na to, jaké výhody a nevýhody vám nabízí. Pokud si i přesto nevíte s výběrem rady, pamatujte si, že nejhorší možnou volbou je určitě protokol PPTP, který má svá nejlepší léta již za sebou. V případě, že poskytovatel podporuje i jiné alternativy protokolů, nemáte se čeho obávat. Zároveň se zaměřte i na kompatibilitu s dostupnými operačními systémy.
Typ protokolu | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
PPTP | + Průměrná rychlost
+ Kompatibilní se všemi operačními systémy |
– Většina webů i služeb ho již blokuje
– Extrémní nízká úroveň zabezpečení – Lehce dešifrovatelný |
Nenároční uživatelé, kteří VPN využívají pouze výjimečně. |
IPSec | + Vysoká rychlost
+ Kvalitní zabezpečení + Poměrně stabilní |
– Vysoká náročnost
– Dražší alternativa |
Využitelný je obvykle pouze ve spojení s jiným protokolem. |
L2TP/IPSec | + Kvalitní zabezpečení
+ Vysoká dostupnost |
– Nižší stabilita
– Může dojít k prolomení šifrování – Pomalejší přenos dat |
Méně nároční uživatelé, kteří využívají VPN k běžným činnostem, kde není třeba vysoká míra zabezpečení. |
OpenVPN | + Veřejně přístupný kód
+ Rychlý přenos dat + Kompatibilní téměř se všemi operačními systémy zařízeními + Vysoká míra zabezpečení |
– Složitější nastavení
– Nefunguje u většiny mobilních zařízení – Některé služby ho blokují
|
Běžní uživatelé, kteří hledají vysokou míru zabezpečení a rychlý přenos dat. |
SSTP | + Podporuje Windows
+ Vytvořen přímo Microsoftem + Vysoká míra zabezpečení + Rychlý přenos dat |
– Kompatibilní pouze s Windows
– Méně stabilní |
Pro náročnější uživatele Windows, kteří chtějí využívat VPN denně. |
Wireguard | + Veřejně dostupný kód
+ Extrémně rychlý |
– Stále není dokončen
– Není zcela bezpečný |
Velmi nároční uživatelé, kteří například hrají online hry nebo streamují. |
IKEv2 | + Rychlý přenos dat
+ Stabilní + Vysoká míra zabezpečení + Nejvyužívanější protokol + Vhodný pro mobilní zařízení |
– Není kompatibilní se všemi operačními systémy
– Pouze pod správou Microsoft a Cisco, které často využívají data uživatelů |
Pro náročné uživatele, kteří chtějí VPN využívat každý den |
Způsob šifrování
Od úrovně a kvality šifrování se odvíjí i míra zabezpečení daného VPN. Platí tedy, že čím kvalitnější je šifrování, tím bezpečnější je VPN. Běžně se můžete setkat s šifrováním:
- AES-128 – Základní šifrování, které by měly poskytovat všechny dostupné VPN.
- AES-256 – Šifrování je považováno za jedno z nejlepších a doporučováno jako ideální volba při výběru VPN, jelikož nabízí vysokou míru zabezpečení.
- Blowfish-128 – Využívá se u protokolu OpenVPN a lze jej považovat za méně kvalitní alternativu k AES. Na rozdíl od něj má však stále nedostatky ve svém zabezpečení.
- Camellia – Šifrování je využíváno pouze u úzké skupiny poskytovatelů VPN, přičemž zhruba odpovídá běžně používanému šifrování AES.
Pokud se neřadíte mezi IT nadšence, měli byste se při výběru šifrování řídit pravidlem, že čím kvalitnější tím lepší. V tomto případě hledejte, zda vámi zvolený poskytovatel nabízí AES-256. Pokud ne, vybírejte jako alternativu AES-128 nebo Blowfish-128 – u druhé zmíněné musíte počítat s tím, že zabezpečení nemusí být dostatečné.
Nabídka služeb a další benefity
Kromě běžných funkcí nabízí velká část poskytovatelů i další rozšíření a služby, které ocení zejména náročnější uživatelé. Zpravidla narazíte na:
- Bezplatnou zkušební verzi – Téměř každá společnost nabízí bezplatnou zkušební verzi, kdy si můžete vyzkoušet, zda vám koncept VPN vůbec vyhovuje.
- Podporu různých zařízení – Menší společnosti nemusí podporovat všechny zařízení. Méně častá je podpora hracích konzolí jako je Xbox nebo PlayStation.
- Vlastní cloud – Pokud chcete svá data a dokumenty maximálně ochránit, můžete je uložit na zašifrovaný cloud poskytovaný skrze provozovatele VPN služeb.
- VPN router – Vaše internetové připojení bude chráněné již skrze router, díky čemuž nemusíte do svých zařízení instalovat žádné aplikace navíc.
- Ad blocker – Na jedno kliknutí zablokujete většinu nechtěných reklam, díky čemuž můžete surfovat bez otravných vyskakovacích oken či banerů.
- Trezor hesel – Pomocí VPN poskytovatele si vytvoříte vlastní trezor pro zašifrování hesel, jež používáte pro přístup do různých online služeb či dokonce online bankovnictví.
Během výběru vhodného poskytovatele se zaměřte na jím nabízené služby. Jejich nabídka se bude obvykle lišit podle tarifu, který si zvolíte – ne všechny společnosti nabízí odlišné tarify. Dopředu si zkontrolujte i to, jaká zařízení jsou službou podporována, nebo zda můžete využít několikadenní bezplatné zkušební období.
Setkat se můžete i s tím, že vám bude společnost nabízet vlastní VPN router, kdy bude samotné Wi-Fi připojení fungovat na principu VPN a bude šifrováno – pokud tedy některé z vašich zařízení nedisponuje operačním systémem podporující aplikaci daného poskytovatele, můžete ho k VPN připojit přes router.
Ceny předplatného VPN
Cena předplatného u VPN se u jednotlivých poskytovatelů liší, přičemž v ní hraje roli nejen kvalita poskytovaných služeb, ale i obchodní model dané společnosti. Zpravidla roste cena předplatného v návaznosti na:
- Kvalitu služeb – Pokud hledáte kvalitní služby, a to v jejích vší komplexnosti, včetně rychlého připojení a pohotové uživatelské podpory, bude mít tato skutečnost vliv i na cenu předplatného.
- Zabezpečení – Lepší zabezpečení v podobě kvalitního šifrování je nákladnější, což se odráží i na ceně předplatného.
- Služby navíc – S nadstandardními službami obvykle roste i cena předplatného. Jedná se například o další bezpečnostní prvky, za něž je nutné si připlatit.
- Typu předplatného – Pokud si sjednáte předplatné na dobu minimálně jednoho roku či více, pravděpodobně vám společnost poskytne slevu. Předplatné vás pak vyjde levněji, než když ho platíte měsíčně.
- Obchodním modelu společnosti – Cenu předplatného si v neposlední řadě stanovuje sám poskytovatel VPN. Každopádně každá společnost musí tvořit zisky a pokud požaduje extrémně nízké předplatné, je na místě být skeptický. Ztrátu si totiž může kompenzovat prodejem vašich dat.
Předplatné VPN | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina (Kč/měsíc) | Pro koho se hodí |
Základní předplatné pro běžné užití | + Průměrná rychlost
+ Vystačí si s ní většina uživatelů |
– Méně kvalitní zabezpečení
– Nemusí být kompatibilní se všemi operačními systémy – Téměř žádné služby ani funkce navíc |
300 – 350 | Uživatelé, kteří VPN využívají jen občas k surfování či sledování filmů |
Předplatné s vylepšenými funkcemi | + Vysoká rychlost
+ Vysoká míra zabezpečení + Obsahuje většinu bezpečnostní prvků + Dostupné některé nadstandardní služby |
– Vyšší cena
– Stále chybí některé pokročilé funkce |
350 – 500 | Pro běžné uživatele, kteří využívají VPN téměř každý den. |
Předplatné s prémiovými službami | + Vysoká rychlost přenosu
+ Nejvyšší míra zabezpečení + Prémiové funkce pro zvýšení zabezpečení + Služby navíc (trezor hesel, antivirus, ad blocker) |
– Vysoká cena
– Některé pokročilé funkce mohou být teprve v beta verzi (zejména u nových společností) |
600 – 700 | Pro uživatele, kteří využívají VPN denně k prohlížení obsahu na internetu, streamování či pracují s citlivými osobní daty. |
Dobrý den, pokud chci tedy sledovat zahraniční nabídku na Netflixu, bude mi stačit neplacené VPN, nebo si budu muset předplatit nějakou levnější variantu? Děkuji za odpověď.