Menu

Recenze a srovnání Sony WH-1000XM4

Klady

  • Skvělý zvuk v celém spektru
  • Podpora kodeku LDAC
  • Výborné odhlučnění

Zápory

  • Krátký kabel
  • Vysoká cena
  • Nižší kvalita mikrofonu v kategorii
6 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Bezdrátová sluchátka Sony WH-1000XM4 byla v době psaní tohoto článku (září 2020) vlajkovou lodí nositelné audiotechniky společnosti Sony. Jako takové disponují tím nejlepším, co výrobce nabízí. Jedná se o sluchátka přes hlavu s uzavřenou konstrukcí. Náušníky obklopují celé uši a opírají se o lícní kosti, čímž je zajištěno maximální pohodlí při poslechu.

V mušlích z kvalitních plastů se ukrývá měnič o velikosti 40 mm s impedancí 47 ohmů. Ten zajišťuje vyrovnané podání zvuku v celém spektru frekvenčního rozsahu, od výšek až po hluboké basy. Sluchátka zvládají bez jakýchkoliv problémů a bez ztráty na kvalitě i velmi hlasitý poslech. Za měniči je umístěna technologie Active Noise Cancelling (ANC) zajišťující potlačení okolního hluku, kterou odborná veřejnost hodnotí mezi běžně dostupnými sluchátky za druhou nejlépe zpracovanou. Pokud by pro vás však byl nejdůležitějším parametrem právě útlum okolního hluku (to oceníte zejména při častém cestování v letadle), zkuste se podívat na některá ze sluchátek společnosti Bose. Ta funkci ANC vynalezla, a tak v ní stále drží prvenství. Kvalitní mikrofony vybízejí k využití při telefonních hovorech.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Provedení

Kolem uší

Konstrukce

Uzavřená

Frekvenční rozsah (Hz)

4-40 000

Citlivost (dB)

105

Impedance (Ω)

47

Velikost měniče (mm)

40

Počet měničů v 1 sluchátku

1

Přítlak/tlak v uchu

Příjemný

Materiál

Plast

Materiál náušníků

Umělá kůže

Počet barevných variant

2

Hmotnost (g)

254

Hodnocení funkcí a baterie

Propojení s vaším multimediálním zařízením zajistí technologie Bluetooth 5.0, která přináší prodloužený dosah signálu, vyšší přenosové rychlosti a stabilnější připojení. Sluchátka využívají mimo klasického kodeku AAC (Apple) a SBC (všichni ostatní) také kodek LDAC (bezztrátová komprese). Proč je to pro maximální kvalitu zvuku důležité, se dočtete v kapitole kodeky. Potěší jak funkce NFC umožňující rychlejší spárování s telefonem, tak také Multi-point connection pro připojení ke dvěma Bluetooth zařízením najednou. Hlasový asistent usnadní ovládání a zajistí komunikaci s chytrou domácností.

Výdrž baterie s aktivní funkcí ANC se pohybuje kolem 30 hodin, plné nabití trvá pouze 3 hodiny. Výrobce udává, že funkce rychlého nabíjení doplní během 10 minut na nabíječce kapacitu o dalších 5 hodin poslechu. Kapacitou baterie se v době psaní recenze řadila mezi ⅓ sluchátek kolem uší s nejvyšší výdrží. Mezi těmito zařízeními patřila mezi ta lehčí.

Ovládání je zajištěno dotykovými senzory přímo na zařízení a dvojicí tlačítek. Pro případ vybití baterie je samozřejmě možné využít kabel Jack 3,5 mm, který je součástí balení. Vytknout můžeme jen krátký napájecí kabel v balení.

Parametr Tento produkt
Připojení

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC, AAC, LDAC

Volitelný kabel

Ano

Ovládání na sluchátkách

Dotykové

Mikrofon

Ano

Přijímání hovorů

Ano

Voděodolnost

Ne

Max. výdrž baterie (hod)

30

Doba nabíjení sluchátek (hod)

3

Aktivní potlačení okolního hluku (ANC)

Ano

Bezdrátové nabíjení

Ne

Hlasový asistent

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Model Sony WH-1000XM4 se těší mezi uživateli velké popularitě. Nejčastěji je zmiňováno dobře fungující ANC (aktivní potlačení hluku), ale také vysoká kvalita reprodukce. Sluchátka patří do vyšší třídy a nabízejí dostatečné kvality i pro velmi náročné uživatele. Na paškál však přišla absence kodeků aptX a aptX HD.

V odborných hodnoceních jiných expertů tomuto modelu přísluší vysoké známky. Recenzenti hovoří o dobře propracovaném potlačení okolního hluku a vysoké kvalitě zvuku, stejně jako uživatelé. Dále však zmiňují také vylepšenou kvalitu mikrofonu, která je však s ohledem na cenu stále nižší, než u konkurence, a solidní výdrž baterie. Co již moc pozitivně bráno není je vysoká cena a trochu nudný design.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi přední klady tohoto produktu patří, jak je již zmíněno výše, zejména dobrá schopnost potlačení okolního hluku, kvalitní reprodukce hudby, ale také vysoký komfort při nošení. Sluchátka nijak netlačí, zvuk je poměrně vyrovnaný v celém spektru a nechybí podpora kodeku LDAC.

Za stinné stránky těchto sluchátek lze považovat vysokou cenu, průměrnou kvalitu mikrofonu určeného pro hlasové hovory a krátký napájecí kabel v balení.

Závěrečné shrnutí

Sony WH-1000MX4 jsou pokračovatelem řady bezdrátových sluchátek, které si našly oblibu i mezi profesionály. Svou konstrukcí, kvalitou zvuku a funkcemi nedávají běžně dostupným konkurenčním zařízením příliš prostoru se prosadit. Aktivní potlačení hluku společně se zdařilým podáním zvuku zajistí nerušený a vtahující poslech, což potvrzují také recenze uživatelů. Vzhledem k cenové relaci, v jaké se pohybují, se jedná o sluchátka pro velmi náročné uživatele, kteří staví výkon a kvalitu na stejnou úroveň.

Své místo najdou v rušné kanceláři, při střihu hudby a nebo mezi DJs. V případě DJs však doporučujeme sluchátka vyzkoušet, pokud jste zvyklí při vaší produkci hodně skákat, mohou se vám sluchátka pohybovat na hlavě. Pokud netrváte na provedení kolem uší, alternativou pro vás mohou být TrueWireless sluchátka Apple AirPods Pro, které disponují podobnými funkcemi a rovněž reprodukují kvalitní zvuk.

6 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony WH-1000XM4
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je nadšenou uživatelkou technologií od chytrých hodinek až po sluchátka. Na základě svých osobních zkušeností s různými typy bezdrátových sluchátek, vám dokáže poradit, jaký model je nejlepší pro sport a který naopak využijete v práci. Kromě toho ráda zkoumá nové trendy, a to nejen v oblasti audiotechniky, díky čemuž její jméno najdete i u dalších našich recenzí ze světa technologií.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony WH-1000XM4

Sony WH-1000XM4

6 200 Kč Orientační cena