Menu

Apple iPad Pro (2024) vs. Samsung Galaxy Tab S9 Ultra: Souboj titánů o nadvládu (srovnání)

Apple iPad Pro (2024) vs. Samsung Galaxy Tab S9 Ultra: Souboj titánů o nadvládu (srovnání)
Ilustrace: Arecenze

Apple Pad Pro 13″ (2024) již brzy vstoupí na trh a Samsung Galaxy Tab S9 Ultra by se mohl začít obávat o své výsostné místo na trhu. Oba nabízí špičkové technologie a inovace, ale který z nich si zaslouží vaši důvěru a peníze? Přinášíme vám detailní srovnání těchto dvou vlajkových lodí tabletového světa.

Důraz na design a konstrukci

I když je svět tabletů plný různých tvarů, materiálů a velikostí tak prémiové tablety tuto různorodost nesdílejí a hlavními rozdíly jsou tak hlavně vnitřní komponenty, operační systém a poměr stran tabletu.  Oba tablety tak vyznačuje hliníkové tělo s modulem fotoaparátů na zádech, velký displej a možnost magneticky přichytit chytrou tužku pro bezdrátové nabíjení.

Velkým rozdílem je i poměr stran. iPad pro 13″ (2024) má poměr stran 4:3, to se svými rozměry velmi blíží rozměru A3 papíru.  Samsung Galaxy Tab S9 Ultra pak nabízí poměr stran 16:9, který je více protáhlý a jedná se tak obecně o lepší rozměr pro sledování obsahu nebo hraní her.

Apple však štědře přidal i Lidar senzor, ten je velmi užitečný pro skenování dokumentů ale i místností, což je funkce velmi chválená mezi bytovými architekty. Samsung zas nešetřil s vnitřní izolací a Samsung Galaxy Tab S9 Ultra nabízí certifikaci IP68, což znamená že tablet můžete klidně ponořit do vody.

Nadstandardní výkon a parádní výdrž baterie

iPad Pro 13″ (2024) je poháněn výkonným M4 čipem, jedná se tak o první zařízení od společnosti Apple, které tímto procesorem disponuje. Na základě informací zveřejněných oficiálním účtem AnTuTu na čínské platformě Weibo, také víme výsledek iPadu Pro 13″ v zátěžovém testu AnTuTu. Ten je o celých 1 500 000 bodů vyšší než u Galaxy Tab S9 Ultra. Konkrétně 2,744,873 bodů pro iPad a 1 250 000 bodů pro Samsung Galaxy Tab S9 Ultra.

Největším důvodem pro takto dominantní výsledek je hlavně tzv. Neural Engine, který Apple již několik let dává do svých procesorů aby lépe zvládali práci s umělou inteligencí. Galaxy Tab S9 Ultra. je vybaven procesorem Snapdragon 8 gen 2. Ten už je téměř rok starý, i přes to se stále jedná o dostačující výkon pro všechny úkony.  Oba tablety tak nabízejí bleskový výkon pro plynulý multitasking, hraní her a provádění náročných úkolů.

Co se týče výdrže baterie, oba jsou vybaveny velkými bateriemi, které vám umožní pracovat a hrát po dlouhou dobu bez nutnosti nabíjení. Samsung ale kapacitně vede a to s baterií o velikosti 11 200mAh. iPad Pro 13″ (2024) je v těsném závěsu s 10 340mAh baterií. Díváme se tak u obou tabletů na výdrž baterie přesahující 9 hodin.  Co už tak skvělé není je rychlost nabíjení. Oba výrobci totiž razí myšlenku udržitelnosti a šetření baterie. Počítejte tedy že na dobití zařízení z nuly na sto budete u obou tabletů potřebovat něco málo přes hodinu a půl.

Luxusní displeje pro dokonalý zážitek

iPad pro 13″ (2024) přináší Ultra Retina XDR displej s živými barvami a vysokým kontrastem. Ve skutečnosti se však jedná o OLED, který je pro zachování vysokého jasu vrstvený ve dvou řadách na sebe. To je nová technologie, kterou Apple nazývá Tandem OLED. Galaxy Tab S9 Ultra disponuje Dynamic AMOLED 2X displejem, který nabízí ohromující vizuální zážitek s perfektními černými a jasnými barvami. Obě zařízení podporují nejnovější technologie zobrazování a jsou ideální pro sledování filmů či práci s videi a fotkami.

Pro vyšší verze paměti u iPadu Pro 13″ (2024) se nabízí i speciálně upravené sklo s nanotexturou a zamezuje tak silným odleskům světla. Tato úprava skla je proto vhodná pro manipulaci s tabletem venku.

(Matné sklo je u iPadu pouze u zmiňované 1TB verze a vyšší)

Textura skla s nano úpravou pro iPad Pro

 

Apple Ipad Pro 13″ (2024) Samsung Galaxy Tab S9 Ultra
Rozlišení 2752 × 2064 2960 x 1848
Jas 1 000 nitů 930 nitů
Kontrastní poměr 2 000 000 : 1 3 000 000 : 1
Obnovovací frekvence Až 120 Hz Až 120 Hz

Svižný běh díky vyladěným operačním systémům

I přes dlouhé prosby fanoušků značky Apple je v iPad pro 13″ (2024) stále iPad OS 17. Mnozí si přejí aby iPady dokázali rozjet i MacOS a umožnily tak těmto výkonným zařízením využít svůj plný potenciál. Koneckonců aktuálně se jedná o jedno z nejvýkonnějších zařízení značky a to i ve srovnání s MacBooky.

Galaxy Tab S9 Ultra pak volí velmi elegantní řešení, které sice není perfektní ale zato dává alespoň naději na světlé zítřky. Konkrétně máme na mysli  Samsung DeX, který je součástí všech telefonů a tabletů řady Galaxy S. Jedná se o verzi systému Android co se snaží důvěrně napodobit vzhled a funkčnost klasického počítače. Bohužel zde také nedokážete spustit aplikace určené pro systém Windows, dává ale uživatelům možnost lépe pracovat s velkým displejem.

Parametry Apple iPad PRO 13″ (2024) Samsung Galaxy Tab S9 Ultra
Vzhled

Zdroj: Apple

Operační systém iPadOS 17 Android 13
Typ displeje Ultra Retina XDR displej Dynamic AMOLED 2X
Skutečný typ displeje LTPO OLED LTPO AMOLED
Úhlopříčka displeje 13 palců 14,6 palců
Jemnost zobrazení 264 pixelů na palec 239 pixelů na palec
Matné sklo Ne Ne
Typ procesoru Apple Silicon M4 Snapdragon 8 Gen 2
Velikost úložiště/RAM 1TB / 16 GB 1TB / 16 GB
Rozlišení zadního fotoaparátu 12 MPx 13 MPx
Počet zadních fotoaparátů 1 2
Počet předních fotoaparátů 1 2
LiDAR (3D skener) Ano Ne
Hmotnost 579 g 737 g
S dotykovým perem Ano (nutnost přikoupit) Ano
SIM karta Ne Ne
Kapacita baterie 10340 mAh 11200 mAh
Orientační Cena 46 000 Kč 37 300 Kč

Hlavní výhody Samsungu

Voděodolné tělo (IP68 klasifikace): Tab S9 Ultra je vybaven voděodolným tělem, což jej chrání před poškozením vodou a prachem.

S-pen v balení: Není potřeba dokupovat tužku jako je tomu u konkurence

Systém DeX: Možnost přepnout tablet do „notebookového“ režimu, který je vhodnější pro ovládání na myši a klávesnici.

Hlavní výhody iPadu

Váží o 153 gramů méně: Poskytuje lehčí a snadněji přenosnou variantu.

Lidar v modulu fotoaparátů: Možnost tvorby 3D skenů v reálném čase a následná práce se souborem na jednou zařízení.

M4 čip: Momentálně nejvýkonnější procesor na trhu pro mobilní zařízení, který je také velmi šetrný na spotřebu baterie

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.