Menu

Hoblík Parkside: YouTuber jej vyzkoušel, srovnal s Narexem a nestačil se divit

Hoblík Parkside: YouTuber jej vyzkoušel, srovnal s Narexem a nestačil se divit

Elektrický hoblík by v dnešní době neměl chybět v žádné alespoň trochu vybavené dílně či garáži. Jedná se o nářadí, které umí být nepostradatelným pomocníkem při všech úpravách dřeva. Hoblování, srážení hran, tvorba drážek… to vše je s dobrým elektrickým hoblíkem hračka. Jak ale vybrat ten správný? Člověk by rozhodně neměl dát jen na jméno značky. O tom se koneckonců nedávno přesvědčil i oblíbený kutilský YouTuber „amperak“.

Nářadí Parkside a jeho obliba

Mezi kutily, ale i mezi profesionálními řemeslníky, je značka Parkside často považována za nekvalitní. Důvodem je však jen to, že se jedná o nářadí vyrobené speciálně pro řetězec Lidl. Toto spojení značce mezi kutily spíše škodí. V mnoha případech je však tento názor ke značce Parkside nespravedlivý.

Již celá řada testů a recenzí prokázala, že nářadí Parkside se ve skutečnosti chlubí velmi dobrým poměrem cena/výkon, a zejména ve své řadě Performance dokáže být velmi kvalitní. Zcela v souladu s tím jsou i závěry videorecenze YouTubera amperaka, který porovnával elektrický hoblík Parkside s nářadím Narex, které je považováno za vysoce kvalitní.

Výsledky porovnání hovoří ve prospěch Parkside

Elektrický hoblík Prakside, kterého se srovnání týkalo, nabídl vše, co kutil nebo řemeslník potřebuje, tedy dostatečný výkon, kvalitní zpracování jednotlivých částí včetně nožů, bezpečnostní prvky jako je pogumované madlo a v neposlední řadě také příznivou cenu a dostatečně široké možnosti nastavení.

Porovnávaný hoblík byl z řady Performance, tedy ze skupiny produktů, které Lidl přímo doporučuje pro poloprofesionální využití. Soupeřem mu byl jeden ze starších modelů, hoblíků Narex. Ten měl sice za sebou jméno velké značky s 80letou tradicí, přesto YouTuber zvolil pro další používání právě model Parkside. Na trhu je elektrických hoblíků této značky hned několik. Proč se s nimi proto neseznámit blížeji?

Hoblík Parkside Performance PPHA 20 Li B2

Elektrický hoblík Parkside Performance je právě oním nástrojem, který si vysloužil tak pochvalné hodnocení. Jedná se o nářadí s vysokým výkonem, hoblovací šířkou 82 mm a nastavitelnou hloubkou drážky do 17 mm. Vlastní hoblování je velmi přesné. Díky třem V drážkám je snadné i frézování hran. Nářadí disponuje bezkartáčovým motorem s velmi nízkou mírou opotřebení a z toho plynoucí dlouhou životností. Oboustranné hoblovací nože typu HSS jsou lehce vyměnitelné, nářadí je přitom kompatibilní s většinou běžných hoblovacích nožů.

 

Kladně lze hodnotit i možnost připojení vysavače s tím, že příslušný adaptér je součástí originálního balení a stranu vývodu je možné volit. Potřebné montážní nářadí v podobě jednoho šestihranného klíče a jednoho vidlicového klíče se ukládá přímo do integrované přihrádky a nestane se vám tak, že byste jej museli hledat.

Hoblík Parkside Performance je dostupný ve třech variantách podle akumulátoru. Koupit jej lze zcela bez akumulátoru, případně s akumulátory PPHA 20-Li B2, Smart 4 Ah, resp. 8 Ah. A protože výčet technických parametrů je jedna věc ale reálné zkušenosti uživatelů mají větší vypovídací hodnotu, vyplatí se je zkontrolovat. Průměrné hodnocení je výrazně přes 90 % a naprostá většina recenzí se nese v duchu těch následujících. Zdá se, že Parkside se opět trefil do černého.

  • Výborná věc pro kutily, dobrá kvalita
  • Za ty peníze velmi dobrý výrobek

Hoblík Parkside PHA 12 B2

Elektrický hoblík Parkside ve „standardní“ verzi charakterizuje hoblovací šířka 56 mm a nastavitelná hloubka drážky s maximální hodnotou 17 mm. I v tomto případě je v kontaktu s dřevem vyměnitelný oboustranný HSS hoblovací nůž. Centrální V drážka umožňuje jednoduché frézování hran, a i toto nářadí využívá odolný bezkartáčový motor.

 

Ani zde nechybí možnost připojení odsávání pilin prostřednictvím přiloženého adaptéru či pogumování držadla pro bezpečnější práci. Hmotnost nářadí je 1,47 kg bez akumulátoru. Právě s ohledem na akumulátor jsou opět k dostání různé verze nářadí. V prví řadě je to hoblík bez akumulátoru, potom také hoblíky s akumulátorem PHA 12 B2, 4 Ah, resp. 5 Ah.

A co na nářadí říkají zákazníci? Hodnocení přesahuje 80 % a jednoznačně převažují kladná hodnocení. Ta záporná souvisí spíše s tím, že zákazníkovi zakoupený produkt vůbec nefungoval a musel být reklamován.

  • Šikovný tak akorát do ruky
  • Překvapivě výkonný

Závěrem

YouTube video, recenze uživatelů i oficiální technické parametry… to vše hovoří jasně o tom, že Parkside je nářadí, o kterém by měli kutilové při výběru přemýšlet. Jistě existují i výkonnější a obecně lepší značky. Ale pro zákazníka jde především o poměr cena/výkon, který by měl přesně odrážet jeho potřeby a požadavky. A v tomto ohledu dokáže být Parkside opravdu velmi dobrý.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.