Jak pěstovat bylinky doma na stěně | Arecenze
Menu

Jak pěstovat bylinky doma na stěně

Jak pěstovat bylinky doma na stěně

Pěstování bylinek je krásná činnost, při péči o ně si odpočinete a máte pak navíc čerstvé bylinky na vaření. S jejich pěstováním nemusíte čekat až na teplé měsíce, pěstovat bylinky můžete celoročně i uvnitř. Zjistěte, v čem bylinky pěstovat a jaké jsou možnosti uchycení květináčů i truhlíků.

Tipy pro pěstování bylinek doma

Bylinky v interiéru je možné pěstovat v různých nádobách, stačí si jen vybrat, která se vám bude hodit nejvíce vzhledem i svými funkcemi.

Květináč vs. truhlík

Nádoba na pěstování by se měla vybírat podle velikosti, typu i počtu rostlin, které bude obsahovat. Podlouhlý truhlík se většinou hodí pro větší množství menších rostlin, zatímco květináč se častěji používá pro jednu samostatnou rostlinu. Pro pěstování bylinek se hodí oba typy nádob, záleží spíše na vašem vkusu a umístění nádoby.

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Pořídit můžete také květináče a truhlíky, které jsou samozavlažovací. Mají dvojité dno nebo dvě nádoby, mezi kterými je zásobárna vody. Obě části truhlíku jsou spojeny vzlínacími šachtami, kde bylina zakoření a díky tomu pak může čerpat vodu dle vlastní potřeby.

Chytrý květináč

Další možností je chytrý květináč, který má kromě samozavlažovací funkce i funkci pravidelného osvětlování rostliny, což jí také prospívá a podporuje její růst.

Mušky v květináči

Pokud máte květináče doma, může se stát, že se kolem nich začnou rojit mušky. Většinou se to stane, pokud jsou rostliny zalévány častěji, než potřebují a nestihla jim vyschnout hlína. Mušky ale doma radost neudělají, zbavit se jich můžete pomocí různých prostředků proti škůdcům.

Jaké jsou možnosti pro uchycení květináčů a truhlíků?

Když už máte základní tipy na pěstování bylinek, můžete si vybrat, jakým způsobem je uchytíte či zavěsíte v prostoru nebo na stěně.

Několikapatrové etažéry

Pro pěstování bylinek do bytu se hodí různé etažéry, které mohou mít až několik pater. Etažéry jsou takové dřevěné štafličky nebo si je můžete představit jako několik dekorativních poliček nad sebou, do kterých lze umístit hned několik truhlíků i květináčů. Etažéry mají i jiná využití, používají se třeba jako dekorace na občerstvení na svatbách či oslavách. Tak je možná využijete i při více příležitostech.

Závěsné květináče

Možností jsou také závěsné květináče v mnoha různých provedeních od plastových přes ratanové až po dřevěné. Dobrou kombinací je závěsný samozavlažovací květináč, kde se nemusíte bát, že byste jej často přelili. Květináč se zachytí ke stropu za řetízek nebo jiný provázek, další možnost je pověsit jej na pevnou skříň či jiný policový systém.

Nástěnné systémy na květináče

Nástěnných květináčů existuje celá řada. Buď se jedná o nástěnné květináče, které obsahují ocelový rám, díky kterému se uchytí na stěnu. Výrobci poskytují návod na jeho instalaci na stěnu.

Další možností nástěnných květináčů je textilní nástěnný květináč, který vypadá jak kapsář na stěnu a obsahuje 12 kapes pro 12 rostlin. Při instalaci v bytě výrobce doporučuje vložit igelitovou plachtu nebo nepromokavou desku pro oddělení nástěnného květináče od stěny a používat odkapávací misku.

Přísavné květináče na okno

Existují také přísavné květináče, které jednoduše přisajete na okno. Omezená je ale jejich nosnost, se kterou je potřeba počítat, maximální nosnost mají 0,8 kg.

Kaskádové květináče

Několik druhů bylin je také možno umístit do kaskádového typu květináčů. Kaskády mohou mít několik pater a květináče bývají vyrobeny z různého materiálu, nejčastěji ale z plastu. Pořídit můžete buď kaskádu závěsnou nebo kaskádu stojací, často obsahuje obě možnosti.

Závěsná lampa s rostlinou

Zajímavou možností je závěsná lampa Paulmann v měděné barvě se skleněnou nádobou a integrovaným květináčem, do kterého lze vložit libovolnou bylinku. Když se lampa rozsvítí, zvýrazní i rostlinu v květináči a působí útulným dojmem.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.