Menu

Knižní novinky roku 2022

Knižní novinky roku 2022
Churchill - Andrew Roberts

Knihkupectví zažívají největší boom před Vánoci, ani v novém roce ale vydávání nových knih neustává. Vybrali jsme pro vás proto nejzajímavější letošní novinky napříč žánry, včetně elektronických a audioknih. Nakonec se také dozvíte, jaká zajímavá díla vyjdou v následujících měsících. Co nového tedy stojí za přečtení?

Co zajímavého už letos vyšlo?

Ačkoliv od začátku roku uplynulo jen pár měsíců, nakladatelství se rozhodně nedrží zpátky a na pulty obchodů už doputovaly desítky nových knih. V této sekci najdete zajímavá díla z různých žánrů, od slavných i méně známých autorů.

Naučné

Zajímáte se o cizí země a další kultury? Pak se vám jistě bude líbit kniha Češka v Anglii, plná humoru a lehké ironie, která vás přenese do prostředí Velké Británie, místní krajiny, památek i kaváren a podělí se s vámi o dojmy z cestování po této zemi. Zkušenosti z ciziny má také spisovatel Ondrej Sokol, který v knize Jak jsem vozil Nory vypráví své zážitky a poznatky z doby, kdy pracoval v Norsku jako řidič hromadné dopravy.

Název Autor Žánr Délka
Češka v Anglii Alena Damijo Cestování, Humorné 232 stran
Jak jsem vozil Nory Ondrej Sokol Cestování, Humorné 210 stran
Jak (ne)cestovat Ilija Trojanow Cestování 160 stran
Jak neztratit chuť do života Klaus Bernhardt Osobní rozvoj 248 stran

 

Jestliže nechcete o cizích krajinách jen číst, ale také do některé vyrazit, mohla by se vám hodit kniha Jak (ne)cestovat. Autor Ilija Trojanow procestoval přes sto zemí, a rozhodně tak má méně zkušeným cestovatelům co předat.

Jelikož ale není vždy život plný humoru a vzrušujících zážitků, zařadili jsme mezi naše doporučení také dílů Jak neztratit chuť do života. Deprese a syndrom vyhoření jsou totiž stále velmi aktuální témata, která se mohou dotknout kohokoliv, i literatura tak může být dobrým prvním krůčkem k péči o duševní zdraví.

Historické

Nadšení historici se mohou díky knize Hora kostí ponořit do životního příběhu Čingischána a jeho potomků. Pokud vás zajímají spíše osobnosti novodobější historie, životopis dalšího velkého vůdce nabízí i kniha Churchill – výzva osudu. Řada nových historických děl je věnována dějinám Evropy. Patří sem například kniha Benediktini a střed Evropy, která nabízí vhled do historie a filozofie mnišství i samotného křesťanství.

Název Autor Žánr Délka
Hora kostí Conn Iggulden Historie 500 stran
Churchill: Výzva osudu Andrew Roberts Životopis 1150 stran
Benediktini a střed Evropy Dušan Foltýn Historie, Náboženství 800 stran
Československo a nová Evropa Petr Prokš Historie 468 stran
Terezín: Dívky z pokoje 28 H. Brenner-Wonschick Válečné, Biografie 296 stran

První roky samostatného Československa zase mapuje kniha Československo a nová Evropa, která popisuje události po první světové válce a přibližuje čtenářům pozici Československa v poválečné Evropě. Kniha Terezín: Dívky z pokoje 28 nakonec přináší autentická svědectví žen, které se staly vězeňkyněmi v koncentračním táboře za druhé světové války.

Thrillery

Detektivní romány a thrillery patří už dlouhá léta k nejpopulárnějším žánrům. Autorka několika bestsellerů Sandra Brown naservírovala svým čtenářům další napínavý příběh, v knize Lest je vyšle na pátrání po sériovém vrahovi. Napínavou zápletku přináší také thriller Slídil, který povolává zpět do služby detektiva Cala Hoppera, aby vyřešil záhadu nedávného zmizení mladého muže.

Název Autor Žánr Délka
Lest Sandra Brown Thriller, Krimi 408 stran
Slídil Tana Frenchová Thriller, Krimi 354 stran
Prorokova smrt Håkan Östlundh Thriller, Krimi 376 stran
Prvotřídní vražda Ann Granger Krimi 320 stran

Letošní rok je štědrý také ke čtenářům detektivních ság, pokračování se dočkal příběh agenta Proroka v knize Prorokova smrt, nebo vyšetřování inspektora Bena Rosse v díle Prvotřídní vražda.

Pro děti

Zapomínat nesmíme ani na ty nejmenší čtenáře a jejich rodiče. Ti totiž jistě ocení knihu 100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče s podtitulem Z celého světa, která zahrnuje pohádky z bližších i vzdálených krajin a poslouží jako ideální pomůcka při večerním předčítání. Při tvorbě denního programu zase můžete sáhnout po knize Jak se pastelky učily kreslit, která pomáhá s rozvojem jemné dětské motoriky.

Název Autor Žánr Délka
100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče Michaela Tychtlová Pohádky 224 stran
Jak se pastelky učily kreslit Jiřina Bednářová Pro děti a mládež 64 stran
10 dobrodružných únikovek Honza Smolík Pro děti a mládež 96 stran
Batman: Dvojník M. Tomlin, A Sorrentino Komiks 172 stran

Malé objevitele spolehlivě zabaví 10 dobrodružných únikovek. Poutavé hádanky jsou určené dětem od 7 let a přenesou je do strašidelného domu nebo třeba na hrad Kýblštejn. Starší děti (a nejen ty) jistě potěší také nová komiksová kniha Batman: Dvojník, jejíhož hlavního hrdinu pravděpodobně není třeba představovat.

Které knihy jsou nově v elektronické a audio verzi?

Nabídka knihkupectví se nerozrostla jen o knihy v papírovém formátu, zajímavá díla přibyla i mezi elektronickými a audioknihami.

E-knihy

Novinky v kategorii elektronických knih se tentokrát nesou hlavně v duchu fantasy a Young Adult literatury. Knihy Fable – Mezi zloději, Ranhojička – Královna rebelů a Dvůr stříbrných plamenů mají společný nejen žánr, ale také mladé hlavní hrdinky. Se sedmnáctiletou Fable můžete bojovat o přežití na ostrově zlodějů, se stejně starou ranhojičkou Kivou zachraňovat královnu rebelů a s vílou Nestou Archeron usilovat o místo mezi vílami.

Pokud se na místo fantasy světa raději vydáváte na putování historií, možná vás více zaujme kniha Podivná úmrtí panovníků a panovnic, která mapuje okolnosti skonu nejvýznamnějších českých panovníků, například knížete Václava, Jana Lucemburského nebo Ludvíka Jagellonského. V elektronické formě je nově také silný příběh Hančina cesta, sledující příběh Hany Sternlicht, židovky, která přežila holocaust.

Název Autor Žánr Délka
Fable: Mezi zloději Adrienne Youngová Dobrodružné, Young Adult 340 stran
Ranhojička: Královna rebelů Lynette Noniová Fantasy, Young Adult 416 stran
Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maasová Fantasy, Young Adult 728 stran
Podivná úmrtí panovníků a panovnic Jan Bauer Historie 440 stran
Hančina cesta A. Langová, H. Sternlicht Válečné, Biografie 240 stran
Můj rok 1982 Martin Ježek Historie 224 stran
Cardano Petr Kulhánek Naučné 203 stran

 

Osobní vhled do nepříliš vzdálené historie potom přináší kniha Můj rok 1982 věnovaná nostalgickému vzpomínání na období mrkváčů, hitů od skupiny ABBA a filmových evergreenů, jako jsou Sněženky a machři nebo S tebou mě baví svět. Vhled do blízké budoucnosti vám naopak poskytne naučná kniha Cardano, která čtenáře seznamuje se stejnojmennou kryptoměnou a vysvětluje fungování celého systému včetně způsobů, jak z něj profitovat.

Audioknihy

Při práci nebo třeba při jízdě v autě můžete poslouchat knižní novinky, i klasické tituly, které nově vyšly v audioverzi. Mezi ty patří například klasické hororové dílo Sny v čarodějnickém domě od H. P. Lovecrafta nebo Kapsa plná žita od královny detektivek Agathy Christie.

Milovníky detektivek, thrillerů a hororů jistě zaujme také audioverze knihy Kořist, nebo Žárlivost a jiné povídky z pera severského spisovatele Jo Nesba. Únik z reality moderní společnosti naopak nabídne například fantasy kniha Strážci země od českého autora Tomáše Crlíka nebo sci-fi příběh Spát v moři hvězd, za kterým stojí autor světoznámé ságy Eragon Christopher Paolini.

Název Autor Žánr Délka
Sny v čarodějnickém domě Howard P. Lovecraft Horor, Fantasy 2:18 h
Kapsa plná žita Agatha Christie Krimi
Kořist Darcy Coates Horor 11:47 h
Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbo Krimi 8:16 h
Strážci země Tomáš Crlík Fantasy 8:42 h
Spát v moři hvězd Christopher Paolini Sci-fi
Cesta ledového muže Wim Hof Naučné 3:58
Malý tyran Jiřina Prekopová Naučné 5:43

 

Pokud dáváte před beletrií přednost naučným knihám, v audioverzi nově vychází Wim Hofova Cesta ledového muže, kniha, která stojí za masivním nárůstem příznivců ledových koupelí v posledních letech. Pro rodiče (i ty budoucí) vyšla také audiokniha Malý tyran, moderní bestseller, který pomáhá najít cesty, jak přistupovat k výchově dětí a podpořit jejich zdravý rozvoj.

Na jaká další díla se ještě můžeme těšit?

Na některé zajímavé spisovatelské počiny si budete muset ještě pár týdnů nebo měsíců počkat, trpělivost se ale rozhodně vyplatí.

Čeští autoři

Svůj životopis Děravé paměti letos vydává jeden z nejznámějších českých autorů Michal Viewegh, autor bestsellerů, jako jsou Báječná léta pod psa, Román pro ženy nebo Účastníci zájezdu. S novým dílem přichází i Kateřina Tučková, autorka Žítkovských bohyní. Její román Bílá voda pojednává o stejnojmenné zapadlé vesnici v horách, místním klášteru a jeho řeholnicích.

Název Autor Žánr Délka
Děravé paměti Michal Viewegh Autobiografie 232 stran
Bílá voda Kateřina Tučková Román 688 stran
Hájovna Karla Kubíková Román 216 stran
Až uvidíš moře Scarlett Wilková Román 424 stran

 

Složitý ženský příběh z období 80. let přináší také kniha Hájovna spisovatelky Karly Kubíkové. V hájovně přebývá hlavní hrdinka románu Linda s manželem a dítětem. Ta se kvůli hloupé náhodě dostane na pět let do vězení, v její rodině ji mezitím nahradí kamarádka. V letošním roce se dočkáme i prvotiny české novinářky Scarlett Wilkové, její kniha Až uvidíš moře vypráví o osudech řeckých uprchlíků, kteří utekli v roce 1948 do Československa před občanskou válkou.

Zahraniční autoři

Jméno Robert Galbraith vám možná nic neřekne, když vám ale prozradíme, že jde o pseudonym spisovatelky J. K. Rowling, řada čtenářů jistě zbystří. Letos pod tímto jménem vydává už pátí detektivní román Neklidná krev, jehož hlavní hrdina Cormoran Strike tentokrát půjde po stopách sériového vraha.

Název Autor Žánr Délka
Neklidná krev Robert Galbraith Krimi
Mentalista C. Läckberg, H. Fexeus Krimi
Často kladené otázky o vesmíru J. Cham, D. Whiteson Naučné

 

Detektivního žánru se drží i první díl nové trilogie Mentalista, za kterým stojí spisovatelka Camilla Läckberg a odborník na řeč těla a hypnózu Henrik Fexeus. Dvojice autorů společně vytvořila příběh vyšetřování brutální vraždy, které se neobejde bez pomoci zvláštního konzultanta.

Na ocet nezůstanou ani čtenáři naučné literatury, autoři Jorge Cham a Daniel Whiteson jim tentokrát zodpoví Často kladené otázky o vesmíru, a to srozumitelnou, dokonce i zábavnou formou.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.