Menu

Recenze a test oudoor kamery LAMAX X9.2: Je vhodná na dovolenou v roce 2023?

Recenze a test oudoor kamery LAMAX X9.2: Je vhodná na dovolenou v roce 2023?

Klady

+ Opravdu nízká cena

+ Široké příslušenství součástí balení

+ Lze využít i jako kameru do auta

+ Lehké tělo kamery a snadná obsluha

Zápory

Zcela základní kvalita obrazu i při 4K

Stabilizace obrazu nedostatečná pro adrenalinové sporty

Na kameře není stativový závit (na selfie tyč)

2 600 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Úvod

Na přelomu května a června jsem měl příležitost otestovat jednu z nejlevnějších použitelných akčních kamer. Jedná se o model LAMAX X9.2, který se může pochlubit celou řadou výhod. Předně je ale potřeba říci, že se jedná o opravdu levné zařízení, takže očekávat filmařskou kvalitu obrazu či dokonale fungující stabilizaci by byla chyba.

LAMAX přináší s ohledem na cenovou hladinu jiné výhody, a to zejména kompletní příslušenství pro jakékoliv využití, ve kterém najdete i vodotěsné pouzdro. Podrobněji se na test kamery podíváme níže.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Kamera potěší nízkou cenou a širokým příslušenstvím, ve kterém najdete vodotěsné pouzdro i dálkové ovládání.
  • Provedení kamery a příslušenství – V balení najdete vodotěsné pouzdro, dálkové ovládání na ruku, držáky na kolo, do auta a celou řadu dalších kotvících prvků, ale i externí mikrofon. Samotná kamera je lehká a kompaktní.
  • Obsluha kamery – Kameru lze ovládat prostřednictvím dotykového TFT displeje, nebo pomocí tlačítek. Systém je poměrně jednoduchý a intuitivní.
  • Kvalita videa – LAMAX X9.2 nabízí až 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu nativně, nebo 60 interpolovaně. Využít můžete také FullHD rozlišení při 120 snímcích, ale v ani jednom z případů neočekávejte produkční kvalitu obrazu. Při natáčení výletu či dovolené na selfie tyči je ale kvalita dostatečná.

Obecné informace

Outdoorové, nebo chcete-li akční kamery, patřily vždy mezi oblíbené vybavení pro natáčení sportu, dovolených, výletů a jiných zážitků. Jedná se o odolná malá a lehká zařízení, která slouží k jedinému účelu – natáčení a focení v náročných podmínkách, kde je riziko rozbití telefonu, nebo by jej nebylo možné efektivně využít.

LAMAX X9.2 patří mezi nejlevnější outdoorové kamery na trhu, jako takový samozřejmě nenabízí prémiovou kvalitu obrazu, ale potěší zejména širokým spektrem příslušenství v balení.

Od kamery jsem neměl velká očekávání a v jistých ohledech mě nepřekvapila. Na druhou stranu jsem už po rozbalení nestačil žasnout, co vše výrobce přibalil. Že se tak široké příslušenství i s kamerou a vodotěsným pouzdrem vejde do takto přijatelné cenovky, to je přinejmenším zarážející. Kamerka sama o sobě skoro nic neváží, hmotnost se zasekla na 65 gramech. Její umístění na selfie tyč je podstatně pohodlnější než v případě 3x těžšího telefonu.

Základní parametry kamery LAMAX X9.2 Hodnota
Konstrukce Základní
Zadní displej

2″ TFT dotykový

Přední displej

1,3″ TFT náhledový

Konektory Micro USB, Micro SD UHS-I U3 až 128 GB, Micro HDMI
Max. výdrž baterie (hod)

2 při 1 080p rozlišení

Rozměry (mm) 60 / 44 / 33
Hmotnost (g) 65

Provedení kamery a příslušenství

Kamera má lehké tělo, které ovšem nepůsobí nijak zvlášť křehce. V základu se nejedná o vodotěsnou kameru, před potopením do vody nebo natáčením v prudším dešti proto rozhodně doporučuji osadit zařízení do k tomu určeného pouzdra. Do krytu lze kameru snadno vložit a drží v něm pevně. Na krytu jsou přitom k dispozici klasická tlačítka pro kompletní obsluhu kamerky. I když kryt na první pohled působí, že se snadno poškrábe, v rámci mého testu se škrábance neobjevily.

Samotný kryt je podle výrobce vodotěsný až do 40 metrů hloubky, při našem testu jsme na žádné problémy s průniky kapaliny ke kameře nenarazili. To nás nijak nepřekvapilo, na kryt se můžete spolehnout. Kameru v něm neutopíte za deště, v bazénu ani při šnorchlování na letní dovolené.

Příslušenství

Co do příslušenství, kameře skutečně nic neschází. V balení najdete celkem 22 kousků příslušenství, což je samo o sobě na základní sadu nevídaně široký výběr. Samozřejmostí je držák na kameru pro možnost jejího uchycení na závit i bez krytu, ale také držák na kolo, do auta a celá řada dalších úchytů. Všechny fungují na principu šroubu a matice – díky tomu je ukotvení kamery vždy pevné a spolehlivé.

Příjemné je i zjištění, že i když v sadě téměř nic neschází, další doplňky lze u výrobce dokoupit, ať už se jedná o čelenku, držák na zápěstí či chyt s přísavkou. Pokud byste snad rozbili či poškrábali vodotěsné pouzdro, ani to není problém, za přijatelnou cenu najdete na webu výrobce i to. Jestliže plánujete natáčení na cestách, přikoupit můžete i další baterie s externí nabíječkou. Dostanete se pak snadno i na několik hodin záznamu při maximálním rozlišení.

Obsluha kamery

Veškerá obsluha kamery byla intuitivní – na kamerce jsou tlačítka pro její kompletní obsluhu. Zařízení lze ale snadno ovládat také prostřednictvím dotykového displeje. Je škoda, že navigace v menu funguje v tomto případě po krocích. Když potáhnete prstem po obrazovce menu, nabídka se posune o pár řádků, ale nelze ji posouvat plynule. Osobně jsem tedy nakonec přešel raději na obsluhu tlačítky, kterou považuji za pohodlnější.

Kvalita videa

V rámci testu jsem vyzkoušel kameru zejména při náročnějších podmínkách, a to sice v roli kamery do auta, ukotvenou na rám cyklistického kola či třeba na hrudníku fenky. Na záznam videa se můžete podívat nahoře v recenzi, z praxe mohu ale test shrnout takto – kamera si s ohledem na cenovou hladinu vede poměrně dobře při stabilních záběrech, které se moc netřesou. Interpolovaný záběr 4K videa při 60 snímcích za sekundu za moc nestojí, ale ono ostatně 2,7K rozlišení při 60 FPS bohatě stačí.

Pokud využijete kameru na selfie tyči nebo ji chcete právě například do auta, určitě svým vybavením a výsledky předčí očekávání. Ta ale nesmějí být přehnaná, jedná se ostatně o jednu z nejlevnějších kamer s podporou 4K záznamu na trhu. V této cenovce zkrátka nedostanete záznam ve kvalitě prémiového telefonu a bylo by chybou něco takového vůbec očekávat. Jakožto kamera do auta posloužilo zařízení dobře – značky aut jsou snadno čitelné, snímač nemá moc velké problémy se změnami jasu scény a kamera se nepřehřívá.

Ve chvíli, kdy budete chtít využívat kameru pro opravdu adrenalinové sporty nebo prudké a roztřesené pohyby, její stabilizace vám nebude stačit. To je ostatně vidět na záznamu videa z hrudníku psa na procházce. Záběr je extrémně rozkymácený a rozmazaný. Ani toto využití ale není něčím, co by se dalo od cenové hladiny do 3 000 Kč střízlivě očekávat. Pro tyto účely slouží spíše 3-4x dražší zařízení.

Základní parametry kamery LAMAX X9.2 Hodnota
4K rozlišení videa (max.) 30 fps (60 fps interpolovaně)
2,7K rozlišení videa (max.) 60 fps
1 080p rozlišení videa (max.) 120 fps
720p rozlišení videa (max.) 240 fps

Závěr

LAMAX X9.2 je levná outdoorová kamera pro nenáročné uživatele, která najde své uplatnění zejména při natáčení výletů či dovolených ve chvílích, kdy nechcete nebo nemůžete využít kvalitnějšího záznamu z dražšího telefonu. Výhodou ve srovnání s chytrým telefonem je široké spektrum příslušenství pro uchycení na všechno možné, ale také velmi nízká hmotnost (pouze 65 gramů) a vodotěsné pouzdro. Nízká hmotnost nahrává využití na selfie tyči, kde by se chytrý telefon se 120 gramy navíc rozhodně pronesl.

Oproti konkurenci LAMAX nabídne v základu širší vybavení a také lepší podporu. Komponenty pro všechny možné situace najdete už v balení, není potřeba tedy cokoliv dokupovat. Kameru můžete využít i jako příležitostnou kameru do auta například v půjčeném autě na letní dovolené. Počítejte ovšem s tím, že zařízení cílí spíše na nenáročné uživatele, pokud hledáte zařízení pro adrenalinové sporty s velkými otřesy při natáčení, nebo vám záleží na maximální kvalitě obrazu, budete si muset násobně více připlatit.

Klady

+ Opravdu nízká cena

+ Široké příslušenství součástí balení

+ Lze využít i jako kameru do auta

+ Lehké tělo kamery a snadná obsluha

Zápory

Zcela základní kvalita obrazu i při 4K

Stabilizace obrazu nedostatečná pro adrenalinové sporty

Na kameře není stativový závit (na selfie tyč)

2 600 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.